Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Verlofcaigers der Militie. m 33ste 'Jaargang. Zaterdag 14" Mei 1910. No. .9714. EERSTE BLAD. 'II De Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adveiteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. W Wegens het PINKSTERFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam, en Omstreken, Haan- dag-avond niet verschijnen. INSPECTIE over de Burgemeester en Wethouders van Schiedam» gezien het besluit van den heer Staatsraad i.b.d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland van 23 April jl., A. no. 1549 (2de afd.) prov. blad no. 40, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de inspectie over de verlofgangers der mi litie te land, binnen deze gemeente zal plaats nebben op DINSDAG 14 JUNI 1910. des morgens te 9% uren, op het terrein achter het gebouw »de St. Joris Doeie", aan het Doeleplein dat aan voorschreven onderzoek behooren deel te nemen, en daartoe mitsdien bij deze worden °Pgeroepen om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen, al de verlofgangers der militie te land, die in het genot gesteld zijn van onbepaald verlof, ongeacht de lichting waartoe zij behooren, met uitzonderina Van hen: die om een of andere omstandigheid vergunning hebben verkregen bedoeld onderzoek te ondergaan ïn November of December van dit jaar die in dit jaar uit anderen hoofde dan krach- ens eene strafbepaling onder de wapenen zijn 9eweest of die bestemd zijn om dit jaar krachtens ayt. 108, art. 109 of art 111 der Militiewet 1901 onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen die in dit jaar bestemd zijn om bij de Land weer over te gaan of reeds daarbij zijn overge- die krachtens art. 113 der Militiewet 1901 van on werkelijken dienst zijn ontheven of die krach- ens art. 114 dier wei in het genot zijn van uit- et van eertse oefening of van verblijf onder de Wapenen ten einde mogelijken twijfel weg te nemen, wordt nog medegedeeld dat ook ter inspectie fnoeten opkomen de miliciens, aan wie vergunning is verleend om zich buiten's lands op te houden tenzij hun tegelijkertijd of afzonderlijk vrijstelling ?t uitstel van de inspectie tot een nader tiidstip ts verleend. Voorts worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt a- dat zij, volgens art. 127 der Militiewet 1901, ter inspectie behooren te verschijnen IN UNIFORM GEKLEED, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hunne zakboekjes en van hunne verlofpas sen; en r dat zij. volgens art, 117 der genoemde wet, worden geacht onder de wapenen te zijn, uiet alleen gedwende den tijddien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het al gemeen, wanneer zij in uniform zijn ge kleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen oi zich aan misdrijven schuldig maken bij £et gaan naar de plaats voor net onderzoek bestemd, gedu- rende het onderzoek en bij het naar huis k e e r e n, te dier zake zul- »en worden gestraft volgens het Crimineel wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, bij gemeld art. l' toepasselijk verklaard. fcii niüt1 Hebenden worden er op gewezen dat AK-T HRSOONLIJkE KENNISGEVIN- herinnerd°r dezo insPectie zullen worden behoort denlTden'Waar het Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Op het hoogheilig Pinksterfeest zingt de Heilige Kerk o.a. tot den grooten Trooster, den H. Geest, deze woorden in de derde strofe van het Veni Creator »Gij, die met zevenvoude gaaf, Des Vaders rechtervinger blijkt." Hoe en wat zijn dan toch deze zeven Gaven waardoor wij, bij het werken des H. Geestes in den mensch, telkens moeten zeggen Zie, 't is, of Gods vinger hier arbeidde Zij zijn dan de gave van wijsheidvan verstand, van raad, van sterkte, van wetenschap, van gods vrucht en van vreeze Gods, en dat wel in iederen rechtvaardige, tot eigen heil. Want andere genaden, of gaven des H. Geestes, zooals de gaven der talen, de gave van wonderen, van genezing, van duiveluitdrijving zijn ook zeer overvloedig door den grooten Parakleet en Ver lichter geschonken, vooral tijdens de eerste Chris teneeuwen. Maar deze gaven verschillen hierin van de gewone zeven gaven, dat de eerstgenoemde, bij voorkeur, tot hulp en zaligheid van anderen, vooral tot bekeering der Heidenen hebben gediend, en nog dienen. Doch de hier bedoelde zeven gaven gaf God de Heilige Geest, op het oogenblik onzer rechtvaar- diging, in het H. Doopsel, te gelijk met de god delijke deugden van geloof, hoop en liefde, tot ieders eigen heiliging. De zeven gaven zijn dus, zoo zeggen hier de theologen, de bruilofts-tooisels van iedere ziel, de huwelijksgift Gods, het prachtige feestgeschenk van den Allerhoogste aan de allerkleinsten. Met een eeuwige liefde, zoo sprak Jehova reeds door de piofeten tot de rechtvaardigen, met een eeuwige liefde heb ik u bemind. Welnu, later, zoo durven wij zeggen, later in het Nieuw Verbond, mag God de H. Geest tot ieder van ons zeggen Daar om heb Ik u, in den Heiligen Doop, reeds zoo eindeloos schoon gemaakt. Eindeloos schoon, ja I Want de Wijsheidde eerste der zeven gaven, ons in haar kiem, bij het H. Doopsel meegedeeld, wordt door den H. Kerkleeraar Bonaventura al dus omschreven: »een bovennatuurlijk, blijvend, ïdoor den H. Geest ingestort vermogen, om den sgoeden God steeds te kennen en innig lief te hebben". De gave van Verstand, zegt de geleerde Scara- melli, is hier bepaald de gave, om met een hoo- gere kennis, met een bovenaardscb verstand, Gods bovennatuurlijken waarheden, bepaaldelijk van hunne geheimvolle zijde, eenigszins te leeren doorgronden. Sinte Lidewina bezat deze gave in zóó hooge mate, dat de Godgeleerden haar over hunne moeilijkheden kwamen raadplegen. De gave van Raad is hier de bijstand en het jicht des H. Geestes bij twijfelingen, aangaande hetgene Gode, bij de vervulling onzer plichten, waarlijk, zonder verblinding onzerzijds, bet meest welgevallig wezen zal. Inwendige vrede en diepe troost plegen dan onze besluiten te vergezellen- Zoo bijv. juicht menigeen na de keuze van zijn levensstaat en na het besluiten tot gewichtige ondernemingen, omdat de H. Geest zelf hem hierbij den weg wees. De gave van Sterkte wordt hier niet als de al- gemeene kardinale deugd gerekend, maar meer als die bepaalde bemoediging, en dat bepaalde hulp verstrekken aan onze ziel, waardoor die ziel haar eigene kleinheid ras vergeet, en voor geen heldendaden tot glorie van God en tot heil onzer broederen terug schrikt. Zoo deden o.a. de Pau selijke Zouaven. De gave van Wetenschap is hier de bijzondere kénnis (niet zoozeer als bij de gave des Verstands) van Gods geheimvolle waarheden, maar van den wil Gods opzichtens alle plichten van onzen per soonlijken levensloop, en tevens het doorgronden van den loop der geheele wereldhistorie, beschouwd als geleid door den Allerhoogsten God. De gave van Godsvrucht schenkt ons de H. Geest niet als de gewone neiging om stipt aan Gode te gehoorzamen, maar als die allerzoetste gave, waardoor wij aanhoudend vurig en harte lijk, heel den dag, met en tot God spreken en wij tot alle Zijne vrienden, hetzij in den hemel, hetzij op de aarde, de innigste vriendschapsge- voelens koesteren. Eindelijk is de gave van de Vreeze des Heeren, volstrekt geen slaafsche angst; neen, de H. Geest schenkt ons door die gave, de allerhoogste be zorgdheid, welke een braaf kind reeds omtrent zijn gedrag tegenover zijne lieve ouders heeft, eene bezorgheid dus van liever te sterven dan zijnen besten en allerbeminnelijksten Vader in iets te bedroeven en te mishagen. Eindeloos schoon dat alles 1 Want, zoo zeggen hier weer de Gódgeleerden omdat alle deze zeven gaven, reeds bij het H. Doopsel als zoovele hemelzaden of kiemen in de ziel worden neergelegd, ziet men hen, bij het opwassen van den waarlijk braven mensch, al toos heerlijker groeien en te voorschijn treden men ziet den dageraad, die reeds schoon was, ten laatste als een volheerlijke middagzonne over heel het Christenleven stralen, en heel dat leven in een vreugde en glorie staan, welke niet meer te omschrijven zijn. Zóó was, toen de H. Geest op den eersten Christen-Pinksterdag, heel Zijn liefde en alle Zijne gaven (waaronder bijzonder ook de Zevenover de Apostelen had uitgestort, dadelijk heel het leven dier Twaalven hoogst wonderbaar en rijk. Zij alleen immers, die twaalf visschers, hebben heel de wereld als in een andere baan gestooten, in de baan van Christus zoete leer en heiliging. En dat reeds op het Pinksterfeest toen zij er duizenden mochten bekeeren tot hooge de votie en vreeze Gods. Daarom behoort men, na de Gaven des H. Geestes vermeld te hebben, verder nog over de Vruchten dier Gaven te handelen. Maar die vruch ten worden ten laatste ontelbaar, zooals aan de vruchtboomen, die waarlijk heerlijk bloeien, het aantal der prachtigste ooft-vruchten niet meer. is te tellen. Toen evenwel de groote Apostel der Heidenen in zijnen Galaten-brief (a) eerst den mensch des vleesches met zijn ellenden ter waarschuwing had voorgesteld, en hij de vruchten des vleesches had opgenoemd, namelijk de ontucht, de vuilheid, de afgoderij, de twist, den toorn, de dronkenschap den moord enz., toen ging hij over tot een tegen stelling, en noemde althans eenige der vruchten op, waarvan wij hier handelen, zeggende»Maar »de vrucht des Geestes isliefde, blijdschap, vre- »de, geduld, goedentierenheid, goedheid, zachtzin nigheid, langmoedigheid, trouw, bescheidenheid, ^ingetogenheid en kuiscbheid." Al wederom, eindeloos schoon Wij knielen dus ook op dit Pinksterfeest, dat is op den grooten Genadedag des H. Geestes. weer volgaarne ter neder, altoos roependeVeni Crea tor Spirilus Kom Heilige Geest, O Schepper kom. Bezoek de harten, die Ge U riept, En met uw hemelsche gena' Vervul de zielen, die Gij schiept. Alleluja Leiden. p. m. BOTS, r.-k. pr. (a) Aan de Galaten V. Ter eerbiediging van de wenschen van konin gin Alexandra zijn de sluiting der kist, welke gisteravond zou plaats hebben, en de niet-offi- cieele tepronkstelling in de troonzaal, welke he den zou beginnen, beide uitgesteld. De toebe reidselen voor Laatstgenoemde plechtigheid zijn echter voltooid, de troonzetel is weggenomen. Op zijn [plaats en onder zijn ro-oden hemel, gedekt door de knoan, is een altaar opgericht, overdekt door wit laken met gouden franje en versierd met kroonkamdelaais en een overvloed van witte bloemen. Tegenover het altaar staat d© 'katafalk met purper behangen, op de vier hoeken gröo-te kaar sen in reu sachtige kroon kandelaars. Bij het einde, het verst van het altaar, zijn twee badstoelen. lAls de kist op den katafalk is geplaatst, zal zij gedekt worden door het lijkkleed, dat ook voor koningin Victoria is gebruikt. Op dat kleed worden dan gelegd kroon, schep ter en de andere teêkenen der koninklijke waardigheid. Manschappen van. de grenadiersgarde zullen de wacht houden rondom den lijkbaar. Men is begonnen met het opslaan van tribunes langs den weg, dien Dinsdag de lijkstoet zal nemen van het Buckinghampaleis naar Westmin ster Hall. i 'Koningin Alexandra en de Keizerin-Weduwe van Rusland zullen in dezen stoet mederijden, alsook in den stoet van Westminster Hall naar het Pad- dingtonstation op 20 dezer. De kazernen in Londen bieden niet voldoende ruimte om |alle troepen, die voor de begrafenis zijn ontboden, onder dak te brengen. De .-'daler- een reusachtig militair kamp wordt herschapen. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijsclien correspondent.) De herstemmingen voor de leden der Kamer hebben zich Zondag 8 dezer bizonder gekenmerkt door eene steeds toenemenden afkeer van de ti rannie van 't Bloc. De staatkundigen die van alles voor zich-zelf voordeel willen trekke ten na- deele van hun land en medeburgers zagen zich een veertigtal zetels ontnemen door de liberale en progrestische republikeinen en de geavan ceerde socialisten, die aan hun oude medeplich ti- gen een harde les gaven. Uit deze verliezen der radicaal-socialisten, spreekt tevens een formeele veroordeeling van de jacobijnsche dwingelandij, welke de opinie is gaan vermoeien. Zeer te betreuren voor de oprechte vaderlan ders zijn echter de verkiezingen van Henri Bris- son, den fanatieken logeman, en van den aanval ler van Jeanne d'Are, den uitgesloten en uitgejouw de professor Ihalamas, die juist op den dag dat de Maagd van Orléans hier en in geheel Frank rijk in de katholieke kerken gehuldigd en vereerd werd. te Versailles tegen den liberalen aftreden den heer Rudelle gekozen is. Ook de in her stemming komende aanvoerder der collectivisten, de veelpratende Jauré.s, is herkozen, al is 't maar met 600 stemmen meerderheid, In Parijs bleven vijf radicalen op het terrein en in de provincie zijn hun nederlagen veelvuldig en van beteekenis waaronder eenige der meest invloedrijken en aan voerders, zooals Paul Doumer, oud Kamerpresi dent en sedert de laatste vier jaren ^rapporteur generaal" der begrooting; verder de machtige Dubief, en Bandon, de man van de quinze millé machinatie, en Rajon, de rapporteur, verantwoor delijk in de Chartreuse-afzetterij. In Marseille wordt de vernederende herkiezing van Brisson goed gemaakt door de overwinning van den libe ralen Chanot; den zoo geduchten tegenstander van Flaissiëres. Brisson heeft veel van zijn op geblazen prestige in dezen verkiezingsstrijd verlo ren en wanneer er nog sprake is van zijn can- didatuur als Kamerpresident dan zal die zeker met heel wat minder bijval ontvangen worden. De onvermoeide voorvechter en voorsteller der evenredige vertegenwoordiging alhier, de R. P. genoemd (Representation proportionnelle), de heer Charles Benoist, heeft alle reden over zijn werk tevreden te zijnwant hij is de werkelijke over winnaar dezer verkiezingen, -daar 325 der 596 gekozen Kamerleden, waaronder 202 nieuwe le den, zich voor deze kiesmethode verklaard hebben. De belangrijke verzwakking in de radicale socia listische partij vindt vooral haar rede in de af keuring van het publiek der quinze mille, waar van zij de verdedigers zijn en hun strijd tegen de R.P., welke door de meerderheid der Fran- schen verlangd wordt. Het radicale leger, of liever het Bloc, zoolang overwinnaar, is nog verre van verslagen, doch ziet zich van alle kanten omsingeld en door coa lities bestookt. Wanneer 't zijn stemmen telt waarover het beschikt dan vat het weder moed wantin cijfeis maakt t nog een goed figuur, doch het ongeschokt vertrouwen wat het toch heden bezielde, is verzwakt en het komt niet met die zelfde zekerheid van macht in de Kamer terug waarmede 't was heengegaan. De weinige dagen welke ons nog van de eerste bijeenkomst der nieuwe Kamer op 1 Juni schei den, zullen zeker goeden raad brengen de opge wondenen en ontevredenen van het Bloc zouden zeker geneigd zijn om den brutalen weg in te slaan en geweldige revanches te nemen. Veel kans bestaat zij door de aarzelenden en verstan- digen, die aan den dag van morgen denken en niets willen omverwerpen, in den steek zullen worden gelaten. Teneinde zich niet te doen slaan, zullen de radicalen gedwongen worden bij de {j/QCiyi y ZU jCH ill iiY' UpSia JkiXiil^yC v T- ICi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1