Verspreide bericht,en. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. kieshervormingen de R.P. te helpen invoeren, welke zij het innigst haten. Intusschen zijn er vele onder hen gedurende de herstemmingsperiode voorzichtigheidshalve van richting en programma veranderd, teneinde hun bedreigde persoonlijkheid te redden, overwegende dat het beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald was. Wanneer zelfs de notabelen eener partij zich zoo buigzaam toonen alvorens haar laatste kaart uitgespeeld te hebben, dan is daar geen hevige strijd tegen de R. P. meer van te verwachten. De République Frangaise zegt van de verkie zingen van 8 Mei dat zij nog meer dan die van 24 April bevrediging beteekenen. Uit bijna al de programma's en étiketten waarmee wij over stroomd werden, drong inderdaad een heldere gedachte en duidelijke wil zich op om met die nuttelooze binnenlandsche twisten, vervolgingen, plagerijen voorgoed te eindigen. De Echo de Paris prijst de liberale stemmers Zij hebben, schrijft hij, moedig hun plicht gedaan, wat hun des te meer tot eer strekt, omdat zij om zoo te zeggen zonder aanvoerder, zonder vaste leiding of wachtwoord ten strijde zijn opgegaan, Wat zouden zij beter vereenigd met een alge meen aangenomen programma, vastgestelde taktiek en wat discipline, niet oneindig verder gekomen zijn. Dc Autorité, onder redactie van Paul en Guy de Cassagnac zoons van den vurigen bestrijder der Republiek, schrijft De verkozenen van het Bloc zijn te ongerust en te veel onder den indruk hunner opgeloopen klappen om uit de doorgestane angsten zelf geen wijze les te putten en van rich ting te gaan veranderen. Bij het eerste samen komen der nieuwe afgevaardigden zal spoedig blijken of Briand aan 't bewind blijtt en zoo hij een meerderheid behoudt, in .welke richting hij dan het land zal gaan regeeren. Na de Engelsche en Fransche verkiezingen ko men tegen het einde dezer maand ten slotte de Belgische en het laat zich aanzien dat in dit kleine, doch tevens door de partijen zeer bewo gen land, deze verkiezingen door de regeerings- partij niet met die gerustheid, welke bij vroegere verkiezingen heerschte, wordt te gemoet gezien. De schandalen in de Kamer tegen den moedigen voorvechter der Katholieken, den helaas kranken Coremans en een senator der rechterzijde, door lasterlijke en verdachtmakende aantijgingen ver wekt, zijn weder het gewone werk der socialisten, die de katholieke partij van knoeierijen in onder nemingen zouden willen verdacht maken, teneinde de licht te misleiden kiezers in de war te bren gen en de goed vereenigde Katholieken te ver deden. 't Is te hopen, dat dit oneerlijke, al te duidelijk het doel verradende plan tot schande en nadeel der aanvallers, zal uitloopen en België de regeering moge behouden welke het gedurende een kwart eeuw orde, vooruitgang, vrede en voor spoed bezorgde. Het zoo onverwacht overlijden van den koning van Engeland, Edward VII, heeft hier veel ont steltenis en deelneming veroorzaakt en dat is te begrijpen, wanneer men er aan denkt, hoe vaak de kranige, beminnelijk goedige, volmaakte hom- me du monde als Edward VII was, Parijs, reeds als Prinse of Wales bezocht en boven al de steden van Europa is blijven prefereeren. Jaar lijks bracht hij een geruimen tijd in 't zuiden van Frankrijk door en 't is van Biarritz teruggekeerd, waar hij een aanval van influenza gehad heeft.dat hij in Engeland door het slechte weder koude vatte en binnen eenige dagen stierf. Hij was 't die door zijne zeldzame gaven van diplomaat, zelf als ge zant optredende, met Frankrijk de Entente Cor diale tot stand heeft gebracht, welke twee natiën, nog al eens tegenover elkander staande, in vriendschap vereenigde, Tot den dood zijner moe der, koningin Victoria, leidde hij een vroolijk leven en was als sportman beroemd, doch werd als koning eensklaps de correcte tactvolle chef van den Staat en wist zich bij arm en rijk bemind te maken. De smart door zijne gade, koningin Alexandra, en zijn kinderen bij dit overlijden be toond, bewijst op een aandoenlijke wijze, dat men hem ook in zijn huisgezin oprecht liefhad en vereerde. De populairste der koningen opvolgend, beklimt zyn zoon, George V, den troon onder zeer moei lijke omstandigheden, waar bij de gewichtige be sluiten betreffende het veto der lords te nemen, de bekwaamheid zijns vaders zelfs niet te groot zoude zijn -geweest om Engeland uit dezen zoo gevaarlijken toestand voor 's lands eenheid te redden. De nieuwe optredende vorst staat nu onverwachts en onvoorbereid voor een daad welke de grootste scherpzinnigheid en ondervinding ver- eischt. De toekomst gaat ons leeren of hij in deze groote en moeielijke zaak de ware beslissing zal weten te nemen. Fidelius. Parys, 13 Mei 1910. De persoon, die te Cairo een moordaanslag pleegde op den eersten minister, is tor dood veroordeeld. Ongeveer 120 leden van het Britscfae Par lement, een groot gedeelte dor liberalen en 15 Iersche nationalisten, hebben twee brieven tot de Russische Doema gericht, waarin de plannen van het Fetersburgsche Kabinet ten opzichte van Finland ten scherpst© veroordeeld worden. De afzenders verklaren met bijzonderen nadruk zich niet in Rusland's binnenlandsche aangelegen heden te willen mengen, zij verlangen niets an ders dan de gunstige voorwaarden van de Rus- sisch-Engelsche vriendschap te handhaven. Iedere inbreuk op do constitutioneel© rechten in Fin land, zal in Groot-BritLannië onvermijdelijk een sinar te lijken indruk veroorzaken. Het weder in Europa was gedurende de laatste dagen vol contrasten. Donderdag woedde in Engeland een hevig on- weder, gevolgd door diluviale regens. Op het platteland richtte dit noodweer gtloote schade aan. Terzelfder tijd heerschte te St. Petersburg een ongewone hitte. De thermometer bereikte een hoogt© van 42,5 gr. D© bijgelloovige bevolking schreef deze vroegtijdige zomerwarmte toe aan het naderen van de komeet van H.alley. In Italië daarentegen heeft de winter opnieuw zijn intrede gedaan. In de bergen in den omtrek van Varesa valt overvloedig sneeuw. Eveneens te Belluno, Brescia en Bellinzona. Een dergelijke Meimaand heeft men sinds jaren in Italië niet gekend. Het programma voor de ontvangst van pre sident Fallières te Bern is bij,na gereed. De pre sident die -den 14en Augustus de feesten te Be- sangon zal bijwonen, zal, den volgenden dag om streeks drie uur in den namiddag te Bern aan komen. Hij zal met het grootst mogelijke cere monieel door den' president van den Zwitserschen statenbond worden ontvangen. 's Avonds zal er in het Fransche gezantschaps gebouw een receptie plaats hebben en de pre sident zal den nacht by den gezant doorbrengen. Voor den volgenden dag staat een wandeling op bet program in de Berner Alpen. Per automobiel zal de president zich vervolgens naar Thun be geven, waar hij een tochtje op het meer zal maken; daarna keert hij weder per automobiel naar Bern terug. De speciale trein van den pre sident zal Bern voor middernacht verlaten. Men vermoedt, dat Fallières op zijn reis zal worden vergezeld door Pichon, Millerand en Ruau. Mr. E. R. H. Regout, minister van Justitie. De benoeming van het lid der Tweede Kamer voor Helmond, mr. Regout, tot minister van Jus titie, ter vervanging van mr. Nelissen, is, nu hij zich voor dit ambt beschikbaar heeft gesteld, met ingang eerst van 7 Juni a.s., te verwachten en zulks in verband met de werkzaamheden, die de heer Regout nog als commissaris-generaal ter Brusselsche tentoonstelling heeft te vervullen. Omtrent de loopbaan van den aanstaanden mi nister van Justitie is het volgende bekend Mr. Edmond Robert Hubert Regout werd ge boren te Maastricht den 4en Juni 1863 en is een broeder van den minister van Waterstaat. Den 31en Mei 1886 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap op een dissertatie over het fail lissement, en werd in Juni 1888 benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Roermond. In November 1893 werd hij substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, welke betrekking hij vervulde tot December 1903, toen hij benoemd werd tot officier van justitie te Roermond. Om zich geheel aan het Kamerlidmaatschap te kun nen wijden, vroeg en verkreeg hij in 1905 eervol ontslag uit zijn betrekking en vestigde hij zich metterwoon te 's-Gravenhage. Mr. Regout is voor zitter van het Rijkswoningcollege van art. 35 der woningwetlid van het Algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor 's Rijks tucht- en opvoedingswezen. Ook was hij lid van de staats commissie voor bedelarij en landlooperij. Hij is commissaris-generaal van de Nederlandsche af- deeling op de Brusselsche tentoonstelling in 1910, lid der onlangs ingestelde staatscommissie voor de herziening der strafvordering en heeft voorts zitting in het bestuur van tal van veree nigingen en maatschappijen. Eerste Kamer. De rondreis van de leden der Eerste Kamer in de provincie Overijssel zal in het laatst van Juni aanvangen. Spoorweg Batavia - Buitenzorg. Uit gewonnen inlichtingen blijkt, dat er gee- neerlei grond bestaat voor het bericht, dat de Directie van de Nederl.-Indische Spoorwegmaat schappij voornemens zou zijn een nader voorstel aan het Gouvernement te doen betrekkelijk den verkoop van de spoorweglijn BataviaBuitenzorg Prov. Statenverkiezingen. iSLIEDRECHT. Het centraal comité der vrijzinnigen in het district Sliedrecht stelt can- didaat de heeren dr. D. Stigter, arts, en H. J. Versteeg, oud-burgemeester van Schiedam en oud lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, beiden te 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE. De Haagsche correspondent van »De Maasbode" schrijft Naar blijkt, is de kans groot, dat de rechtsche partijen bij de a.s. Statenverkiezingen hier ter stede slechts zullen uitkomen met twee candidaten in plaats van met drie, gelijk oorspronkelijk bij ge meen overleg besloten was. Dit zou dan geschie den, mede op tactische overwegingen. Gebeurt dit, dan zal van christelijk-historische zijde geen candidaat worden gesteld. Prov. Bond van B. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. De algomeene Jaarvergadering van den Prov. Bond zal gehouden worden op Zondag, 29 Mei 1910 in het rZuid-Holl. Koffiehuis" te Den Haag des namiddags half twee. Aan de orde is o.m. bestuursverkiezing, waar voor candidaten zijn mr. E. R. H. Regout, Den HaagH. M. Pauwels, Poeldijk en L. B. Roozen, Sassenheim. Behandeld zal worden het volgende »ontwerp- advies" »De Prov. Bond van R. K. Kiesver. in Z. -Holl. in hare jaarvergadering bijeengekomen, overwegende dat het voornaamste belang bij de a.s. Staten verkiezing is, het behoud van de meerderheid der rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten- Generaal dat daarnaast ook het Provinciaal belang eiseht, behoud eener anti-liberale meerderheid in de Pro vinciale Staten, waardoor eene vertegenwoordiging der verschillende partijen in het College van Ge deputeerde Staten is gewaarborgd Adviseert den aangesloten Kiesvereenigingen het daar heen te leiden, dat tusschen de 'partijen der Rechterzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat in alle stemdistricten bij eerste gemeenschappelijke candidaten worden gesteld." Nog komt aan de orde een voorstel-Gorinchem, luidende als volgt »Is het wenschelijk, dat onzefljfeers meer in gelicht worden over den aard en den historischen ontwikkelingsgang onzer politiek, voor zoover zij naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat deze inlichtingen mogen strekken tot draad voor het stellen van eigen candidaat." Hierop is praeadvies uitgebracht door het B. B., luidende Zich houdende aan een vroeger ingenomen standpunt verneemt het B. B. de behandeling van dit voorstel te moeten ontraden. Het Bestuur heeft om gewichtige redenen ge meend, als maatregel van orde, vast te stellen dat de afgevaardigden moeten voorzien zijn van een door hun secretaris geteekende verklaring (geloofsbrief) dat zij werkelijk hun kiesvereeni- ging vertegenwoordigen. Deze verklaring zal aan den ingang worden in ontvangst genomen. Heeren secretarissen worden dringend verzocht de in Februari toegezonden vragenlijsten, inge vuld terug te zenden aan den secretaris H. W- Spendel, Thorbeckestraat 8, Leiden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, ve rricht in den morgen van 14 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 755.2 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, ver anderlijke bewolking, mogelijk onweersverschijn selen, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Maandag i6 Mei, 's namiddags 1 ure, in de Plantage te geven. 1. Corps Manöver, Marsch, Joh. Pehel. 2. Deutsche Kaiser, Ouverture, Herm. Necke. 3. Fantaisie Cousertante, F. Blummentrit. 4. Fühlings Kinder Halzer, E. Waldteufel. 5. Dur und Moll, Potp. A. Schreiner. 6. Marsch. Men wordt verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen. Feest op de werf „Gusto.'' Vandaag viert de heer Henri Smulders, een dei' firmanten der firma A. F. Smulders (werf „Gusto" alhier) zijn 25-jarig huwelijksfeest. Reeds geruimen tijd te voren had zoowel het hoiO'ger- als lager personeel zich beijverd om de zen dlag tot een waren feestdag te maken. De fabrieksgebouwen boden vandaag inderdaad een feestelijken aanblik. Van de beide groote hallen en het kantoorgebouw wapperde lustig breed-uit d© nationale driekleur. Ook de in aanbouw zijnde baggermachines hadden de vlag in top en tusschen deze schepen lag het gepavoiseerde stoombootje „Gusto". In het kantoorgebouw was een prach tige plantenveTsiering aangebracht. Het privékan- fcoor geleek in een bloemenserre herschapen. Vanaf het kantoorgebouw was een breede weg gemaakt, beplant met heerlijk frisch jong mast- groen, die naar do machinehal leidde. Hedenmorgen om half elf werd de heer en mevrouw Smulders, met familieleden aan het kantoorgebouw door het muziekkorps der werf „Gusto" afgehaald en langs genoemden weg naar de machinehal geleid, die keurig met vlaggen en tropheeën was versierd, Op een podium, hetwelk tegenover den ingang was opgesteld, werden de heer en mevrouw Smul ders en familie uitgenoodigd plaats te nemen. Toen het talrijke personeel, hetwelk vandaag vryaf had, zich met de muziek rondom dit podium had geschaard, nam allereerst de heer J. D. Dresselhuis, die met de heeren Dreese en Hamer naar voren was getreden, het woord. In gloed volle woorden wenschte hy, namens het kantoor personeel, het jubileerende echtpaar geluk met dezen feestdag. Hij uitte daarbij de beste wen- schen voor den heer en mevrouw Smulders en de werf „Gusto". Als blijvende herinnering bood hy hun een gouden gedenkpenning aan, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd. Dan kwam een deputatie der bazen van de fabriek. Bij monde van baas van den Brink werd het echtpaar een prachtig bronzen beeld op sier lijken piedostaj ten geschenke aangeboden. 'Vervolgens bood de werkman J. Busschoten, namens het werkvolk, aan den heer en mevrouw Smulders na oen korte toespraak een groot tegel tableau uit de fabriek der firma 't Hooft, Labou- chère te Delft ten geschenke aan. Onder dit ta bleau leeist men: „"Waar eendracht heerscht, is vreugde". Door den werkman W. G. Van Helden werd aan mevrouw Smulders bovendien nog een sierlijke bouquet roode rozen overhandigd. Na aanbieding der geschenken volgde een luid hoera, terwijl ook fanfares weerklonken. Do heer Henri Smulders 'dankte allen hartelijk voor de aangeboden geschenken. Hij gaf de ver zekering, dat zij een blijvend aandenken voor hem zullen zyn. De hulde, héden 'hem en zijn echtgenoote gebracht, beschouwde hy als een blijk van vertrouwen van do zijde van het personeel. Hy hoopte op de voortdurende medewerking van het personeel, opdat zulks, zal leiden tot toene- menden bloei der werf „Gusto". Nadat nog mevr. Smulders aan het personeel dank had gebracht voor de huldeblijken, werd door het jubileerende echtpaar en familie, met het muziekkorps voorop, een wandeling door de fabrieksgebouwen gemaakt. Omstreeks lD/g uur keerde de stoet naai' het kantoorgebouw terug1., In de teekenzaal werd de eerewijn aangeboden. Hier heerschte een recht gezellige stemming, waarbij verschillende hartelijke toosten werden gehouden. De heer H. Smulders bracht in het bizonder een woord van Lof aan den kapelmeester van het muziekkorps der fabriek en bood het korps een nieuw vaandel ten geschenke. Aan de aanwezigen stelde de heer Smulders een feest, op een Zondag te geven, in het voor uitzicht. Terwijl men in de teekenzaal nog eenigen tijd bijeen 'bleef, was inmiddels de burgemeester, dr. M. A. Brants, in het gebouw gearriveerd. De burgemeester werd op het privé'kantoor 'ontvan gen, waar hy het feestvierende echtpaar compli menteerde en zich nog eenige oogenblikken met het gezelschap onderhield. Van verschillende kanten mochten de heer en mevr. Smulders vandaag nog talrijke bewijzen vain sympathie ontvangen. Openluchtspelen Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Dames en heeren, onderwyzers (essen), die ge negen zyn, aan den cursus voor spelleiders deel te nemen, te geven door de Schiedamsche Ver- eeniging voor Openluchtspelen, worden verzocht a.s. Woensdag 3 uur te komen in de Gymnas- tiekschool aan den Buitenhavenweg, ter bespre king der spelen. Degenen, die verhinderd zijn te komen, gelieven zulks te melden aan den Secretaris J. G. Coer- man, L. Singelstraat 43. De cursus wordt kosteloos gegeven» Kiezerslijst. Van de 14 personen die vermeenden alsnog op de onlangs vastgestelde kiezerslijst te moeten voorkomen, en waarvoor dan ook bezwaarschrif ten werden ingediend, is door het Gemecnteber stuur slechts éen op de kiezerslijst geplaatst. Deze lijst bevat thans de namen van 4060 kiezers voor de Tweede Kamer, 4052 voor de Provinciale Staten en 3681 voor den Gemeen teraad. Van d© kiezers voor den Gemeenteraad be- hooren er 902 tot het eerste, 1216 tot het tweede en 1563 tot het derde kiesdistrict De „Stct." bevat de statuten der naamlooze vennootschap Olie- en vetfabriek „de Schie", t© Rotterdam. Doel: de exploitatie van een olie- en vetfabriek te Schiedam of andere plaatsen in Nederland. Duur: tot ultimo Decem ber 1959. Kapitaal125,000, verdeeld in 25 aan- deelen van f 1000, alle geplaatst en volgestort. De vennootschap wordt bestuurd door een di recteur. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer D. Boost Gips, makelaar in vetwaren, te 's-Gravenhage. Burgemeester en Wethouders zyn gisteravond om 10 uur uit Duitschland hier ter stede teruggekeerd. UIT KETHEL EN SP ALAND. By de St.ct. (no. Ill) zyn gevoegd de statuten van de Coöperatieve Verzekerings Maatschappy voor landbouwers voor Kethel en Omstreken, te Kelhel èn Spaland. UIT HOEK-YAN-HOLLAND. Men meldt ons uit Hoek van Holland d.d. 13 dezer: Nadat het ss. „Dusseldori" gelost is, heeft men het vanmorgen met hoogwater vlot gesleept, en is het onder eigen stoom naar het dok te Rotterdam vertrokken. UIT DELFT. Naar men uit zeer goede bron verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van den heer A. C. A. van Vuuren, het bekende Katho- leike lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raal, tot burgemeester van Delft als opvolger van wylen den heer F. M. de Vries van Heyst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2