Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. log opnieuw openstelt. Om de psychologische waarde van dit axguniient te begrijpen, moet. men wetein, dat tusschen de Grieken en Alhaniërs van oudsher een verbitterde vee te bestaat. Met geheel .andere kleuren schildert de cor respondent van de „Frankfurter Zeitung" den toestand. Volgens dit blad breidt de oproerige beweging', die tot nu toe slechts tot Noofd-Al- hanië beperkt was, zich ook naar het zuiden uit. In de provincie Janina weigert de bevol king, zich op een oud privilege beroepend, lan ger haar militaire verplichtingen na te komen. De bezetting van Janina is aanmerkelijk versterkt, terwijl naar Prevesa, het centrum va,n den te genstand, twee torpedohöioten zijn gezonden. De minister van Binnenlandsche Zaken heelt de be volking dertig dagen gegeven om zich te beden ken. Neemt zij geen andere houding aan, d:a,n zal Prevesa gebombardeerd worden. SPANJE. Bij de verkiezingen in Spanje schijnt 't echt Spaansch te zijn toegegaan. Gisteren bij de aan komst van den republikeinschen afgevaardigde Soriano te Valencia zijn aldaar heftige betoogin gen gehouden. Een officier van politie is met een mes in den rug getroffen 46 personen werden gearresteerd. PERU. Uit Lima wordt gemeld, dat naar de grens van Ecuador verdere versterkingen aan geschut, hospitaalsoldaten en een groote hoeveelheid oor- logsvoorraden zijn afgezonden. Men vreest, dat de Peruanen en de Ecuadoreezen elkander spoedig zullen aanvallen. De stemming van de eigenaars der katoenspin nerijen in Lancashire over de kwestie om de ver mindering der loonen met 5 pet ten uitvoer te brengen, is gister gesloten. Het verluidt, dat de noodzakelijke 80 pet. stemmen vóór het voorstel zijn verzekerd. Het is mogelijk dat dit aanlei ding zal geven tot een groote staking. Een groote brand heeft te Beiroet verschil lende wijken in de asch gelegd. Er zijn vele dooden. De schade beloopt een 2.000.000 gulden. De koning van Spanje is gister te Londen aangekomen en werd door koning George ont vangen. Prins Heinrich van Pruisen kwam te Queen- boro' aan. Keizer Wilhelm is gister-avond om zevenuur via Vlissingen naar Engeland vertrokken. In verschillende groote Russische steden Petersburg, Moskau, e.a., zijn weer gevallen van cholera asiatica geconstateerd. Ernstige tijdigen komen uit Fez betreffende de gevechten van de mehallah van den Sultan en de stam der Haina, met welke de stammen der Troul Branes en der Riabas zich vereenigd heb ben. De mehallah heeft groote verliezen geleden aan dooden en gewonden. Vele soldaten zijn krijgsgevangen gemaakt en een groot aantal is gedeserteerd. Daar bijna alle beschikbare strijd krachten uit Fez zijn gezonden, is de stad nage noeg van troepen onbloot De vertegenwoordigers der mogendheden zijn zeer pessimitisch gestemd over den toestand. De Poolreiziger Peary heeft gisteren in het college Romano te Rome, in tegenwoordigheid van den koning, den hertog der Abruzzen, den minister van Binnenlandsche zaken en een aanzien lijken kring van genoodigden, eene conferentie ge houden over de ontdekking van den Noordpool. De Poolontdekker bepaalde er zich toe in het Engelsch eenige woorden van inleiding te spreken, waarna de tekst zijner conferentie,, in het Ita- liaansch vertaald, gelezen werd door den heer Roncagli, algemeen secretaris van de Maatschappij van Aardrijkskunde. Uit Kansas City wordt gemeld Dr. Hyde is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het met strychnine-pillen vergiftigen van zijn oom, kolonel Sweepe, multi-millionair en filantroop, waarvan hij de dokter was. De jury beraadslaagde over dit geval wel zestig uren. Dr. Hyde zal in hooger beroep gaan. De voorzitter van de Russische Doema heeft nu ook een door 60 leden van den Rijksdag on derteekend protest tegen de politiek in Finland en een protest van de K. v. K. te Stettin ont vangen. Iletpraesidium heeft deze en dergelijke protesten onderzocht en besloten ze eenvoudig in een archief te deponeeren. Zij zullen dus niet door de des betreffende commissie in behandeling worden ge nomen en ook niet in openbare vergadering voor gelezen worden. Prins Hendrik naar Engeland. Men seinde hedennacht uit IJmuiden Om 11.02 uur, tien minuten over tijd, arri veerde Z. K. H. de Prins te IJmuiden, waar Hij werd ontvangen door den commandant van de xHeemskerck", Goedhardt, en den officier van administratie, Schild, den kapitein Tromp, com mandant Van het fort IJmuiden, en den heer Netscher, wethouder, waarnemend burgemeester van Velsen. De Prins werd aan het station hartelijk toe gejuicht, ging te voet naar de sHeemskerck" en was vergezeld van kolonel Schimmelpenninck van der Oye en zijn adjudant, Bijl de Vroe. Ondanks het late uur was een groote menigte op de been, die 7,. K. II. geestdriftig verwelkomde en uitgeleide deed. Aan den aanlegsteiger werd de Prins ontvangen door den havenmeester De Bruys Feck. Precies te 12 uur koos de sHeemskerck" zee. De Londensche correspondent van de »Tel." seint Z. K. H. de Prins der Nederlanden arriveert hedenavond om 6 uur 30 min. aan het Victoria- station. Onze gezant, mr. IC. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen, en de legatieraad jhr. mr. A. v. d. Goes, reizen den Prins tot Slieerness tegemoet. Donderdag ontvangt de Prins de bestuurderen van de Hollandsche clubs. Zaterdag vertrekt Z. K. II. naar Esher om een bezoek te brengen aan de hertogin van Albany. Reuter seint d.d. 17 Mei uit Londen De torpedojagers sFeazer", sCharger", »Con- llict" en Daster" hebben last ontvangen, morgen Scbeerness te verlaten, om de sHeemskerck" tot het vuurschip »Tongue" tegemoet te gaan en vervolgens naar Sheerness te begeleiden. Van het Loo. !H. M. de Koningin deed tweeden Pinksterdag éen© uitgestrekte rijtoer met Prinses Juliana op den schoot vau ha,re kinderjuffrouw gezeten. Te half drie uitgereden, keerden zij eerst te kwart voor vijf op het 'paleis terug. Bij het uitrijden en terugkomen had zich telkens eene groote menigte, vooral vreemdelingen, voor het Paleis verzameld, die H. M, en de Prinses hartelijk toejuichte. Des morgens was de Prinses in dogcart met pony bespannen uitgereden in het Kon. Park. De Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft in de jongste dagen van Haar verblijf in Londen het South- ICensington Museum en de Nationale schilderijen galerij bezichtigd. Gisteren begaf II. M. zich naar Esher, buiten Londen, ten einde op Claremont-House, het land goed van de hertogin van Albany, tot het eind van Haar verblijf in Engeland te vertoeven. Het ministerie van Justitie. Bij Koninklijk besluit van 14 Mei 1910 no. 46 is, met ingang van 7 Juni 1910 1. de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk, eervol ontheven van het beheer, ad interim, van het departement van Justitie, met dankbetuiging voor de door hem in dezen aan den lande bewezen diensten 2. benoemd tot minister van Justitie, mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (Stct.) Hollan(lsch-B?>lgischö overeenkomst. Reuter seint d.d. 1.7 Mei uit Brussel: In een voorioopige bijeenkomst der rapporteurs van de derde Hollandseh-Belgische conferentie verklaarde de oud-minister Beernaert, idat de heide regeerinigen, vertrouwende in de 'voordeefen, voort vloeiend uit een toenadering der heide rijken, bereid zullen zijn de ontwerpen, die te 'stlage werden aangenomen, te bekrachtigen. Provincial e Statenverkiezin gen- 'sGravenliage. De vooruitstrevende kies- vereeniging Algemeen Belang" heeft besloten ten aanzien van de Provinciale Statenverkiezingen de drie periodiek aftredende leden, die zich herkies baar stellen, wederom te candideeren en heeft voor de beide overige zetels op de groslijst ge bracht de heeren E. Deen en J. Ellerman, ter wijl andeze personen gepolst worden ten opzichte hunner bereidwilligheid om een eventueele candi- datuur te aanvaarden. A. s. Vrijdag 20 dezer vergadert de vereeniging opnieuw ter definitieve candidaatstelling. G o r i n c li e m. De centrale vereenigingen van anti-rev. kiesverg., heeft besloten, tegenover de aftredende leden, de heeren A. G. de Kruijlf en mr. A C. Visser van IJzendoorn (lib.) één can- didaat te stellen, waartoe gekozen werd de heer T. Kloek te Leerbroek. Oud-Be ij erland. De centrale anti-rev. kiesvereeniging heeft in de lib. vacature-J. Vlie- lander candidaat gesteld den heer G. A Diepen horst te Strijen. Brusselscho tentoonstelling. Men meldt uit Brussel dd. 17 Mei Het Hollandsch paviljoen werd hedenmiddag te drie uur geopend in denj grootsten eenvoud. Daar de minister van Nederland zich wegens ziekte had laten verontschuldigen, was besloten geen toespraken te houden. Baron Janssen, president der expositie, nam echter het woord om hulde te brengen aan Ne derland en de overtuiging uit te drukken, dat de schitterende medewerking der Hollanders aan deze tentoonstelling den besten invloed uitoefenen zal op de betrekkingen tusschen beide landen. Spre ker feliciteerde verder den regeeringscommissaris mr. Regout met zijn benoeming tot minister en verzekerde, dat hij te Brussel met spijt gemist zal worden. De heer Regout sprak enkele woorden van dank uit in het Fransch en bracht dan in het Neder- landsch een gloedvolle hulde aan de exposanten. In 't bijzonder complimenteerde hij de architec ten Kromhout en Cuypers Namens de exposanten antwoordden de heeren De Vos van Stcenwijk en Tutein Nolthenius. Zij brachten hulde aan mr. Regout, wien zij kransen aanboden. Mevrouw Regout werd met bloemen gehuldigd. Dan begon een wandeling door het paviljoen. Alles is volkomen klaar en geeft een luclitigen, prettigen indruk. De bewondering was algemeen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de hee ren professor Treub, monseigneur Nolens, Van Asch van Wijck, Van Herwijnen, die van de ver gadering der Hollandsch-Belgische commissie kwa men, en Belgische autoriteiten als staatsminister Beernaert, de heer Max, burgemeester van Brussel, de oud-minister Francotte, de lieer Corty, voor zitter van de Handelskamer van Antwerpen, de heer Franck, Kamerlid enz. Bij het publiek was zeer veel belangstelling. Onbeheerde nalatenschappon in Oranje ltivier Kolonio. De minister van Buitenlandsche Zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op de in de „Government Gazette" der Oranje Rivier Kolonie opgenomen lijst van in genoemde koloni.e onbe heerde nalatenschappen, welke in afzonderlijke Bijvoegsels tot nummer 113 van de „Ned. Stct:" is opgenomen. Zij, die belanghebbenden zijn bij eenige der in dé lijst vermelde boedels of eigendommen, moeten zich, onder overlegging' van de noodige bewijsstukken, waaruit van hun aanspraken blijkt, tot idon „master" van het Hooggerechtshof („High Court") te Bloemfontein wenden, daarbij vermel dend het nummer en het folio dier nalatenschap zooals aangegeven. De Hofyjjverkwosfie. Men meldt uit.Den Haag: Zonder het optreden van de werklieden van den staat af te wachten, is de gemeente met loifwaardigen spoed begonnen, de voorbereidende wérken voor de aanplemping van den Hofvijver weg te nemen, waartoe de rechtbank op korten termijn don staat het recht had gegeven. Het balkenvlot in het Water werd van de plaats, waar het eerst gelegd was, veihaald naar een ander gedeelte, vanwaar die verschillende deelen op diet droge worden gebracht. 'Daarna komt het afbreken van d'e op eigen gemeentegrond opgeslagen schutting aan de beurt, zoodiat binnen weinige dagen het gezicht op en over dien vijver weer vrij en onbelemmerd zal zijn. En idian is weer het woord aan den staaf, die als 'Opposant tegen de daad der gemeente, welke bestond in een begin toet het werk, den eisoh tot eerbiediging van zijn beweerd eigendomsrecht op den vijver bij den rechter moet aanbrengen, en dat wel, blijkens beschikking van 'den pre sident dör rechtbank, zes weken na dato. IIuldebljjk-Drucker. De aanbieding van den huidepenning aan tien heer en mevrouw Drucker te Londen, welke aan vankelijk bepaald was op 19 Mei, is uitgesteld tot na de begrafenis van den koning' van Engeland. Zij zal plaats hebben op Dinsdag 21 Mei a.s., des namiddags te 6 uur in de lokalen der Neder- lamiische Vereeniging te Londen, Sackvillo street 31, Piccadilly, W. Gelijk bekend is, houdt die aanbieding ver band met de schenking der prachtige „Verzameling -Drucker" aan den Staat. „The English Review" en Hulland. De Mei-aflevering van dit Engelsche tijdschrift bevat o. m. een artikel over de verhouding tus schen Duitschland en Holland, waarbij ook de positie van België wordt besproken. De schrijver van dat artikel is Demetrius Boulger. Zijn uit gangspunt is het Van Heeckeren-incident. En hij schijnt te gelooven, dat keizer Wilhelm in 1904 wel degelijk een schrijven tot H. M. onze Ko ningin richtte omtrent de verdedigingssterkte van ons land Boulger gaat dan na, welke verdedigingsmaat regelen er in de laatste jaren door ons land wer den genomen, wat daartoe aanleiding gaf, en welke positie Nederland feitelijk inneemt. De volgende opmerking is wel merkwaardig. »Orn de waarheid te zeggen", schrijft Boulger, bestaat er in Holland geen groote vrees voor een aanval van Duitschland. Niemand in Den Haag gelooft er aan dat een inval in Nederland deel van Duitsche plannen uitmaakt. Zelfs de weini gen, die er anders over denken, bepalen hun vrees tot Limburg. Sommige Hollandsche denkers I) vreezen eerder een stille inlijving, dan een open lijken aanval van Duitsche zijde. En als bewijs daarvoor wordt aaugenvoerd, de vermeerdering van Duitschers die zich te Amsterdam en Rot terdam vestigden. Met eenige overdrijving wordt gezegd, dat de bevolking aldaar reeds half Duitsch is." Ui, ei Ten slotte komt de schrijver tot deze conclusie Vermits ons land geen aanval ducht, ziet liet de noodzakelijkheid van een verbond met eenig ander land niet in. Doch mocht 't ooit die »passieve houding" opgeven, dan zal het noodwendig mach tiger bondgenooten zoeken dan België voor Ne derland kan zijn. Wat niet belet, dat Boulger de toenadering tusschen deze beide lage landen toe juicht »als een der onvervalschte en bemoedigen- ste nationale bewegingen, thans in Europa zicht baar. Portretten Koninklijke familie. Öp den dag van het bezoek van de Koninklijke familie te Amsterdam dus op 26 Mei a.s. - zullen door de Amstcrdamsehe firma Guy de Coral nieuwe portretten van de Koninklijke familie in den handel worden gebracht, die verleden week, in opdracht van H. M. de Koningin, op het Loo zijn opgenomen. Vooral het portret van Prinses Juliana, zittend achter een met speelgoed over dek tafeltje, is welgeslaagd. Het Prinsesje is een flinke kleine meid geworden. Volgens velen heeft zij de oogen van haar grootvader. Een familiegroep geeft een bijzonder fraai portret te zien van II- M. de Koningin. Hare Majesteit ziet er zeer op gewekt en gelukkig uit. Het derde portret is van Prins Hendrik, zijn dochtertje op de knie houdend. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Mei '1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Stockholm. Laagste barometerstand 753.1 te Scilly. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige meest zuidelijke tot oostelijke wind, zwaar bewolkt, kan^ op onweer, zelfde tempera tuur. Volksbadhuis. In de week van 915 Mei 1910 werden genomen 374 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 26 kuipbaden 54 regen d 31 regen t 229 school kinder s> a 5 ct. 34 De burgemeester. Eenig en tijd geleden heeft de burgemeester, dr. M. A. Bruuts, zijn huis vehkocht aan den heer P. Loopuyt. Daar hot huis tegen October werd verkocht, leidt men hieruit af, dat de burgemeester om trent dit tijdstip zal aftreden. Installatie. In de zitting van het Kantongerecht alhier had heden-ochtend de installatie plaats van den nieuw- benoemden griffier hij het Kantongerecht Schie dam, den heer mr. M. Kavelaars. Na voorlezing der akte van beëediging, sprak de kantonrechter, de heer mr. von Briel Sasse, den heer Kavelaars toe. De kantonrechter zeide, dat de benoeming van mr. Kavelaars tot griffier een aangename en welkome tijding was. Wij wisten wie we in ons midden kregen. Ruim 7 jaren hebt gij aldus sprak de kantonrechter veider als kantonrechter-plaatsvervanger een goed hart toegedragen aan de justitiabelen. Gij hebt u van uw taak gekweten op een wijze bo- van allen lof verheven, ijverig en nauwgezet. In uwe handen zullen de belangen der griffie dan ook veilig zijn. Moge u tal van jaren de justitie helpen bevorderen en de samenwerking tusschen balie,griffie en O. M. steeds aangenaam zijn! Den heer G. S. Montfoort, w. n. griffier, dankte de kantonrechter ten slotte voor de uitstekende wijze, waarop deze de belangen van den dieust tijdens de vacature heeft helpen bevorderen. Daarna sprak de ambtenaar van O. M„ mr. Ilymau, den heer Kavelaars toe. Hij heette hem van harte welkom en sprak den wenscb uit, dat hij in den kleinen kring van rechterlijke ambte- tenaren hier ter stede op aangename wijze zal samenwerken. Een goede samenwerking onder rechterlijke ambtenaren is vooral in dezen tijd zeer noodig. Spr. wenschte den nieuwen griffier hartelijk geluk met zijn nieuwe loopbaan. Mi. Kavelaars dankte op de eerste plaats H. M. de Koningin voor zijne benoeming en den minister van Binnenlandsche Zaken, w. n. min. van Justitie, die hem aan II. M. ter benoeming had voorgedragen. Hij bedankte voorts de heeren mr. von Briel Sasse en Hij man voor de tot hem gesproken woorden. Spr. maakte uit het gespro kene van den kantonrechter op, dat hij als advo caat werkzaam is geweest op een wijze zooals gewenscht was. De benoeming tot griffier was spreker dubbel aangenaam, wijl hij met een kan tonrechter zou samenwerken, die steeds welwil lend en humaan is geweest en de majesteit van het recht niet hooger hield dan zij is. Spigaf de verzekering tot het bestendigen eener goede verstandhouding te zullen medewerken. Met ijver en nauwgezetheid zal hij zijn taak vervullen en hoopte dat God hem de noodige kracht daartoe zou geven. Ook met den ambt. van het O. M., naast wien spr. zoo menigmaal hier gezeten heeft, stond hij steeds in goede verstandhouding. Hij sprak den wensch uit, dat die samenwerking steeds zal blijven voortduren. Ten slotte dankte mr. Ka velaars den heer Montfoort, dien spr. als een ijverig man heeft leeren kennen, voor de tijdelijke waarneming van de functie van griffier en uitte den wensch, dat de heer Montfoort weer met dezelfde welwillendheid in voorkomende gevallen zijn functie zal willen waarnemen. Hierna verklaarde de heer Kavelaars zijn functie te aanvaarden, met de hoop, dat Gods zegen op zijn werk zal mogen rusten. Alsnu werd de zitting geschorst. Na herope ning waren er slechts een paar onbeduidende zaakjes aan de orde, die binnen een kwartier afgedaan werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2