Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de Kamer niet geschikt tot onderzoek, omdat po litieke invloeden daarvoor te veel in de Kamer heerschen. Daarom juicht hij den ingestelden eereraad toe. De heer Roodhuyzen achtte de eer van het land niet betrokken bij fouten van dr. Kuy- per, maar wel bij de wijze waarop tegen die fout wordt opgetreden door de Regeering en politici Een liberaal staatsman, die iets gedaan zou heb ben als dr. Kuyper, zou door zijn partij ter ver antwoording zijn geroepen, maar niet door dik en dun verdedigd. En ook de regeering gaat niet vrij uit, want benoeming van dr. Kuyper in de Grondwetscom missie was een klap in het gezicht van de Ka mer, omdat dr. Kuyper zooals deze zelf zich be schouwt, nog staat onder concideration van de Kamer. Dr. Kuyper zelf had de Kamer niet al leen moeten verzoeken, neen smeeken dit en quête-voorstel aan te nemen, dat hem kan zuive ren misschien van de beschuldiging van corruptie De heer Limburg betoogde op juridische gronden dat het recht van enquête onbeperkt dei- Kamer is gegeven. Het gaat hier niet om een strafvervolging, maar men mag bovendien geen enquête weigeren wijl zij tot strafvervolging zou de kunnen leiden. Een enquête kan tal van andere doeleinden hebbenb.v. wettelijke maat regelen tot voorkoming. Spr. en zijne vrienden achten een enquête on- nooaig. Voor hen is er genoeg licht op de zaken verworpen, maar waar het voorstel verzet ont moet juist bij hen die het moesten aanvaarden (dr. Kuypers naaste vrienden) zullen zij voor het voorstel stemmen. De vergadering wordt, tot het houden van sectie-onderzoek, verdaagd tot heden. Dan is de heer Troelstra aan het woord. Verbetering. In het eerste gedeelte van het Kamerverslag, opgenomen onder Laatste Berichten in ons blad van gister, stond als spreker vermeld de heer Lohman. Dit moest zijn Dr. Nolens. Prins Hendrik in Engeland. Uit Londen wordt aan de »N. R. Crt." geseind Prins Hendrik heeft gistermiddag in zijn tijde lijke woning .in Grosvenor Gardens, toebehoorende aan graaf Saint-Germains, de bestuurders der te Londen gevestigde Nederlandsche lichamen ont vangen. De bestuurders van elk lichaam werden groepsgewijze afzonderlijk voorgesteld. Ten slotte ontving de Prins de Nederlandsche persclub te Londen. De Prins was allerminzaamst en keuvelde een oogenblik belangstellend met alle voorgestelden. Het vriendelijke en ongekunstelde optreden van den Prins maakte een allergunstigen indruk, voor al toen de Prins zijn voornemen te kennen gaf, onmiddellijk na de receptie, de Nederlandsche vereeniging te bezoeken Prins-Hendrik verwijlde een half uurtje in de clublokalen, bezichtigde alles met belangstelling en luisterde aandachtig naar de toelichtingen van den president, den heer Stoop, aldoor even ongè- kunsteld-joviaal blijvende. De laatste foto van Prinses Juliana werd den Prins vertoond, waarop hij glimlachend zeide, dat die laatste foto wel niet de allerlaatste zou zijn Toen men hem vroeg, welk echt Hollandsch bittertje hij zou nemen, antwoordde de Prins schalks: ïEen Oranje-bittertje". De Prins zat gisteravond met de vorstelijke gasten des Konings aan bij den gala-maaltijd in het Buckingham-paleis. De Prins gaat hedenavond naar Esher, en ver trekt Zaterdag in een automobiel naar Sheerness, ten einde zich voor de terugreis in te schepen op het pantserschip sHeemskerck". Prins Hendrik naar Limburg. Naar »De Tijd" uit goede bron verneemt, zal Z. K. H. Prins Hendrik op 16 Augustus a. s. een bezoek brengen aan Maastricht, ter gelegenheid van de algemeene vergadering van den Nederland- schen Zuivelbond, welke dan zal gehouden worden. Naar verluidt, zullen de deelnemers den volgen den dag een excursie maken, vermoedelijk naar het Limb, kolenbekken. Reeds worden toebereid selen getroffen, om Z. K. H. te Maastricht een schitterende ontvangst te bereiden. De Krupp-Commissie. De werkzaamheden der Krupp-commissie, zijn zoo goed als afgeloopen. In de laatste weken is deze commissie herhaal delijk bijeen geweest, en men verwacht, dat het rapport omstreeks het tijdstip, dat de Kamer met zomer-vacantie uiteengaat, zal gepubliceerd worden- Hoewel de grootste geheimzinnigheid omtrent den inhoud wordt betracht, is het wel zeker, dat het niet onverdeeld gunstig voor het Krupp-mono- polie luidt. (Tel.) Mr. Regout. Onlangs bevatte het »Handelsblad" de volgende schets van mr. R Regout Regeeringscommissaris voor de Brusselsche ten toonstelling. Lid van de Tweede Kamer voor Hel mond. Scherpzinnig jurist, die zich als officier van justitie een mooie reputatie van strenge rechtvaardigheid heeft verworven. In de Kamer een van de beste juridische krachten, een van de makkelijkste en helderste sprekers en tevens een van de ijverigste Katholieken, 't Gerucht een vrij ernstig gerucht gaat van hem, dat hij bij het vormen van het ministerie Heemskerk voor de portefeuille van Justitie in aanmerking kwam, maar zulk een principieel program ten eisch voor droeg, dat hij, in 'n kabinet, dat zich voorloopig heel gematigd te gedragen had, te fel zou hebben gedaan. Doch buiten de politiek en buiten zijn geloofsbeginselen heet hij een man van aangeno men omgang, die ook onder Protestanten vele vrienden heeft. Van type anders dan zijn broeder, de Minister. Donker, met een tamelijk groot hoofd, een weinig hoog in de schouder en met weinig thorax. Naar oogeschijn niet iemand van sterk physiek. Maar met een vastheid en een ietwat dwepende geestkracht in de oogen, die spreken van veel willen en overtuiging. Een ijveraar misschien wel wat, maar ook een man van grooten ijver. Niet zóó innemend en zóó vriendelijk als zijn broeder, maar toch zeer voor komend. En een man van waarheid. Een Katho liek, die nooit of nergens nalaat, zijn geloof te dienen maar die anderen graag helpt, als 't zonder letsel van zijn overtuiging kan. En daar hij al zijn kracht geeft aan een eens aanvaarde taak, zal deze Regeeringscommissaris zeker ons land heel wat toebrengen, daarginds te Brussel. Een goede keus. Wijziging Ongevallenwet. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging van een aantal artikelen der Ongevallenwet, deelt de minister van L., N. en II mede, dat aan een uit gebreide herziening dier wet reeds geruimen tijd wordt gewerkt. De minister vertrouwt, dat het ontwerp in dit jaar de Kamer bereiken zal. Jhr. mr. A. F. De Savornin Lobman. De heer Lohman, die door een aanval van bron chitis de eerstvolgende Kamerzittingen niet kan bijwonen, moet wegens temperatuursverhooging het bed houden. Minister E. R. H. Regout. De nieuwbenoemde Minister van Justitie, Mr. Regout, is uit Brussel, alwaar hij als commissaris- generaal bij de tentoonstelling de Nederl, afdee- ling opende, in Den Haag teruggekeerd. Onderscheiding. De heer Jac. Maassen, wethouder te Ginneken, ontving van Z. H. den Paus het gouden kruis pro ecclesia et pontifice. Een welverdiende on derscheiding voor dezen ijverigen katholiek, be kend door zijn waren godsdienstzin en groote liefdadigheid. (Msb.) Provinciale Statenverkiezingen. A 1 f e n. De Centrale R. K. Kiesvereeniging heeft wederom met algemeene stemmen candi- daat gesteld voor de a.s. Statenverkiezing de hee- ren F. H. van Wichen (R. K)., burgemeester van Alkemade en A. Los (A. R.), wethouder van Al- fen. (Tijd.) Leiderdorp. Het bestuur der Centrale R. K. Kiesvereeniging stelde candidaat voor de a s. verkiezing van de Prov. Staten de heeren mr. L. M. J. H. Kerstens (R. K.) en J. J. van Hoe ken (A. R.), beiden aftredenden. Worden door de locale kiesvereenigingen binnen den in 't regle ment vastgestelden termijn geen tegencandidaten gesteld, dan zijn deze heeren de officieele candi- daten der R. K. Centrale onder deze reserve ten opzichte van het A. R. lid, dat wederkeering de Katholiek gestemd wordt. (Tijd.) Do ontslagkwestie te Koedijk. De heer H. Jongsma, de bekende ontslagen onderwijzer te Koedijk, wiens ontslag door Ged. Staten is goedgekeurd, zal in hooger beroep gaan bij de Kroon. De Rijksmiddelen. De „Staatsct." bevat het overzicht van de op brengst der Rijksmiddelen over de afgeloopen maand April. Zij bedroeg f 14,626,219 tegen f 13,151,958 in April van het vorige ja,ar, dus nu f 1,474,26, meer. Opmerking verdient, dat de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd al weder met een bedrag van bijna 4 ton beneden de raining is gebleven, zoodat thans tegenover een raming van f 10,466,666 over de eerste vier maanden nog slechts is ontvangen een som van f8,977,428. Het to taal-gene raai over de eerste vier maanden bedraagt f 50,222,295, tegen f 46,931,938 in gelijk tijdvak van 1909, terwijl voor 4 maandèn van dit jaar geraamd is een som van f57,921,759. Spoorwegverbindingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht heeft thans, ter uitvoering van haar besluit van 28 April jl., aan de zusterkamers een brief gericht met verzoek om antwoord op de volgende vragen 1. Zijn de spoorwegverbindingen in uw ressort van dien aard, dat er van concurrentie tusschen de beide groote spoorwegmaatschappijen sprake kan zijn Zoo ja 2. Komt het bestaan dier concurrentie tot uitinga. in de tarieven b. in de bereidwillig heid, waarmee één dier maatschappijen of beide tegemoet komen aan de verlangens van handel en nijverheid ten opzichte van de dienstregeling 3. Ziet uwe Kamer practische voordeelen van de bestaande concurrentie in uw ressort Zoo neen (ten opzichte van vraag 1) 4. Komt het bestaan van een feitelijk monopo lie van één maatschappij in uw ressort tot uiting a. in de tarieven b. in de weinige bereidwillig heid, om aan de verlangens van handel en nijver heid ten opzichte van de dienstregeling tegemoet te komen 5. Ziet uwe Kamer practische nadeelen van dat monopolie in uw ressort van eene maatschappij 6. Is het in de laatste jaren voorgekomen dat aan verzoeken van uwe Kamer (of van andere lichamen of van vereenigingen in uwe ressort) tot wijziging van de dienstregeling niet is vol daan De Chr.-IIist. Unie. Omtrent de vergadering van het Nationaal Co mité der Chr. Hist. Unie, Woensdag te Utrecht gehouden, deelt dc Ned. nog mede, dat 45 leden vertegenwoordigd waren. Een voorstel Bodegraven, betreffende de finan ciën werd na eenige disenssie door de voorstellers ingetrokken. Zij waren overtuigd, dat het moge lijke reeds was gedaan en dat het verder voorge stelde, voorloopig ten minste, niet mogelijk was. De referaten van mr. J. J. Tilanus, over ïEven- redige Vertegenwoordiging" en van mr. H. Ver kouteren, over: »Vronwenkiesrecht", werden met veel aandacht gevolgd. De eerste kwam tot de conclusie, dat de Even- redige-(Personen)-vertegenwoordiging, moest wor den ingevoerd en dat zulks niet in strijd was met de beginselen der Unie. De tweede was.in beginael niet voor Vrouwen kiesrecht, maar wilde als concessie in de praktijk wel kiesrecht toestaan voor vrouwelijke gezins hoofden en daarmede gelijk gestelden. Hij wilde ook wel de Grondwet in dier voege veranderd zien, dat vrouwen niet meer absoluut van het kiesrecht waren uitgesloten. Beide referaten gaven tot zeer levendige en opgewekte discussiën aanleiding. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.3 te Bodo. Laagste barometerstand 751.8 te Portlandbill. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen veranderlijken wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op onweer, koeler. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op 24 Mei, des n.m. 2 uur, staan o m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (vaca ture - Gouka). Door de commissie werden aanbevolen, de heeren Dr. C. F. van der Linden en C. Houtman. 2. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervan- de leden in de commissie, bedoelde in art. 22 van het Werkliedenreglement. Door de beide Kamers van Arbeid worden aan bevolen voor leden, de heerenA. Godschalk, W. M. Kloppers, A. P. S. Swartjes en J. van 't Zelfdevoor pl.v. leden, de heeren W. Boen der, Th. H. Hickendorfi', J. van der Most en J. J. van Pelt. 3. Benoeming van een lid van de commissie voor het Grondbedrijf vacature-Gouka. 4. Ontwerp-besluit (model C) tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1910. 5. Voorstel van B. en W. om een crediet van f3600.beschikbaar te stellen voor derioleering van Kethelstraat, Korte Acherweg en Roosbeek. 6. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot afbraak van de bestaande zweminrichting. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling ee- ner verordening regelende den waterstaatkundigen toestand voor het ontpolderde gedeelte van Oud- Mathenesse. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van nieuwe schoolgeldregelingen voor de Openbhre Middelbare Scholen en voor het Gymnasium. 9. Beroepschrift van J. W. E. B. Olivier en C. M. Beining tegen het besluit van B. en W., waarbij hun vergunning is geweigerd voor den bouw van 6 panden aan de Damlaan, met prae- advies van B. en W. 10. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, vergunningsjaar 1910/1911, met prae-advies van B. en W. 11. Adressen van de Middenstandsvereeniging »de Hanze" en anderen tot het doen vervallen van de meterhuur voor waterverbruik en terug gaaf op het abonnement voor water, wanneer minder wordt verbruikt, dan waarop volgens abbonnement recht bestaat, met prae-advies van B. en W. 12. Aanbieding van S. C. van Waalwijk van Doorn 9.9. om aan de Gemeente te verkoopen een stuk grond achter de Vischmarkt, met prae- advies van B. en W. Verordening Waterstaatkundige toestand ontpolderd deel Oud-Mathenesse. B. en W. hebben aan den Raad de volgende missive gezonden Wij hebben de eer hierbij Uwen Raad aan te bieden een verordening, regelende den Water staatkundigen toestand van de landerijen, behoo- rende tot het, krachtens Besluit der Provinciale Staten, aan het polderverband onttrokken deel van Oud-Mathenesse, van welke verordening het eind-ontwerp is opgemaakt door de Commissie belast met het ontwerpen der verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd. Het is Uwen Raad bekend, dat de Gemeente bij dat Besluit verplicht is de waterscheiding tusschen dat deel met het overblijvende deel van den Polder tot stand te brengen en in stand te houden, alsmede om het afgescheiden deel te be malen op gelijk peil a's de Polder zal bemalen worden. Tot waarborg nu, dat de Gemeente in de vol brenging dier plichten niet zal worden gehinderd, is een verordening vereischt. Bovendien blijft voor de landerijen de behoefte aan een regeling van den Waterstaatkundigen toestand, waarin thans de Polder voorzag, be staan. Tot een en ander is Uw Raad krachtens art. 435 der Gemeentewet bevoegd, waar door de Provinciale Staten het Algemeen Reglement voor de Polders in de provincie Zuid-Holland op dit gebied is verklaard niet meer van toepassing te zijn. In dit ontwerp zijn nu naast de bovenbedoelde bepalingen betreffende de waterscheiding dit zijn inzonderheid art. 7, le lid en art. 8 uit de keur van den Polder zooveel mogelijk over genomen de voorschriften waaraan naast de be palingen der Bouwverordening, behoefte bestaat. Nog is een bepaling opgenomen omtrent de zuivering van slooten van planten en vuil in het midden van den zomer. Een vaste schouw daar voor kwam minder gewenscht voor, omdat bij het bevel tot het schoonmaken van slooten reke ning zal moeten gehouden worden met den toe stand van het land." De heer Papen huyzen, door het aanvankelijk succes op den Julianadag aangemoe digd, heeft nog verdere proeven gegeven van hetgeen zijn eigenaardige kunst vermag. In zijn winkel zijn thans weer te zien. uit brooddeeg vervaardigd, een harp en een kruiwagen, beladen met al de kleine fijne broodjes die in den regel in deze zaak te verkrijgen zijn. Bij de politie werd door eene be woonster van de St. Pietersteeg aangifte gedaan, dat gister-avond door een onbekende een ruit in hare woning was vernield. De politie stelt een onderzoek in. Gister-avond werd de politie ge waarschuwd, dat een jongen in ziekelijken toe stand in de Plantage op een bank lag. Bij onderzoek bleek 't te zijn de 46-jarige L. S., wonende Goereesche straat, die onder den invloed van sferken drank was. De knaap werd per brancard naar zijne woning gebracht. H e d e n-m or gen werd aan de Hoog straat door een fietsrijder eene vrouw met twee kinderen tegen den grond geworpen. Volgens getuigen was 't de schuld van den fietsrijder, die woest had gereden. Hij werd bekeurd en een onderzoek is te dezer zake ingesteld. Een negenjarig meisje uit Rot te r- dam, dat heden met een troep mariniers naar hier was gekomen en den weg kwijt was, werd door de politie naar Rotterdam teruggebracht en aan de ouders weergegeven. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag om half drie arriveerden aan de Parkkade, te Rotterdam, de Zweedsche oorlog schepen »Dristigheden" en sTylgia", onder com mando van den kapitein ter zee, C. A. Wacht- meister. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 20 Mei, 2-9% u. S. O. V. Tentoon- stelling Muizenstad „Langstaart". Zaterdag 21 Mei. 29% u. S. O. V. idem. Dinsdag 24 Mei. 2 u. Gemeenteraad. Wpensdlag 25 Mei. 24 u. Gemeentemuseum (Doe- leplein). j Rotterdam. Vrijdiag 20 Mei. 8 u. Diergaarde. Concert StaJ- tnuziek Koin. Scherpschutters, Zondag 22 Mei. 8 u. Groote Schouwburg. Con cert Stafmuziek Kon. Scherpschutters. Dreigbrief. Een man, zich schrijvende P. van Leeuwen, heeft uit Leiden een dreigbrief geschreven aan de minister van Financiën en vroeg daarin om f 1000. Het geld moest op een bepaalden plaats worden afgegeven aan een man met een versch afgesneden, groenen stok by zich. De man zegt, zwervende te zijn. Men meldt nader uit Leiden De man, die een dreigbrief aan den minister van Financiën schreef, is gister alhier aangehou den. Het is de 55-jarige P. van Leeuwen, eeni ge jaren geleden als bediende in het R.-Kath. Gymnasium te Katwijk ontslagen. Hij bracht ook geruimen tijd door in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Vermoedelijk is de nran niet toere kenbaar. II y werd gisteravond naar Den Haag overgebracht. Gasontploffing. In de Belgica-rijwielen- fubriek van den heer Ph. Crusio te Bergen-op- Zoom bemerkte de eigenaar gisterenmorgen, toen hij op het kantoor kwam, een hevige gaslucht. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2