Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Zaterdag 2J EERSTE BLAD. iVo. I' Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Kennisgeving. Verpachting grasgewas. Biiitenlandsch Nieuws. Kennisgeving. Kennisgeving. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 centen per week 10 cent Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. A^nemf"te?, w°rden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- «traat 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN; Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, j» °°k herhaaldelijk adrerteeren worden uiterst bil Ipke overeenkomsten aangegaan. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in deze provincie, de volgende berichten ter kennis van belanghebben den bij de scheepvaart. Schietoefeningen van het fort „Ilarssens" Reede van Texel, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister aan Oorlog zal op 19 en zoo noodig ook op 20 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort «Harssens." Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij o n- veilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M van het fort. Op 24 en zoo noodig ook op 25 Mei zal ge vuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag dag der schietoefe ning, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de bui tenhaven, vermeldende, in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo- magazijn en aan den 'ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt rood-witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. tZie »Ned.krt." No. 201, 211.) Schietoefening van het fort „IJmuiden," 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 28 Mei a s. eene schietoefening worden gehouden van het fort «IJmuiden". Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij o» v e i 1 ig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.zijde door eene lijn van afliet fort in de ware rich ting NNW. en aan de Z.zijde door het Nooder- hoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord worden geplaatst bij den ingang van de Visschershaven. (Zie «Ned. krt." Nos. 222, 226, 227). Schiedam, 21 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. „Distilleerderij van J. J. Melehers Wz aan hun College heeft bericht, dat zij in beroep is gekomen van hun besluit dd. 6 Mei jl.waarbij haar een voorwaardelijke vergunning werd verleend tot uitbreiding harer glasfabriek aan den Noord- vestsmgel no. 97, kasdaster Sectie II nos. 682 en 683, door het bijbouwen van een tweede glashut voor het vervaardigen van flesschen. Schiedam, den 20 Mei 1910. Burgemeetter en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. Dt Secretarie, V. SICK ENG A. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens voor den loop van dit jaar te verpachten het grasgewas van de navolgende perceelen 1. de begraafplaats voor afgekeurd Vleesch aan den Westfrankelandschen dijk 2. het weiland begrensd door de Nieuw YVest- frankelandsche laan, verlengde Laurensstraat, de opgeworpen zandbaan en een bestaande sloot. 3. het weiland begrend door de Thomas a Kempisstraat, de Ambachtsschool, de van Smale- veltsstraat, de opgeworpen zandbaan en een bestaande sloot; 4. het weiland begrend door de St. Liduina- straat, van Smaleveltstraat, Veenlantstraat en perceel 4 Iiischryvingsbiljetten moeten worden inge leverd voor Donderdag 26 Mei a. s., des na middags 2 uur in de daarvoor bestemde bus ten Kaadhuize. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing op de Geineente-Secretarie^jjleeling A.) Herplaatst wegens misstelling Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier No. 6 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1909/1910 noor den ge meenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 10 Mei 1910 en dec 17 daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter in vordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vyf maanden, te rekenen van heden, op de se cretarie der gemeenten voor een ieder ter lezin" ,s nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen inslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, tjelet op de bepalingen der Hinderwet, Krengen ter algemeene kennis, dat de N. V. ENGELAND. De begrafenis van koning Edward In aansluiting met de gister in ons blad opge nomen telegrammen over de begrafenis van ko ning 'Ednvartl volgt hieronder 'bet relaas d:er verdere plechtigheid Het eerste gedeelte van den stoet kwam om 11.6 aan het Paddington-station aan en het affuit met de doodkist om 11.37; de tTein naar Wind sor vertrok om 11.58. Lang (nadat het begin van den stoet was aange komen, ihoorde men den treurmarsch uit Saul, een toeken voor ben die Binnen het Paddington- s lat ion wachtten, dat de affuit naderde. Het be gin van den stoet trok recht door het station, maar de rijdende artillerie die de affuit trok, sloeg links af en stelde zich op voor het lijksalon- ïijtuig. Hier bleef de kist enkele minuten staan, terwijl verschillende vorstelijke personen, onder wie de koninginnen Alexandra, Marie en Maud, zich schaarden hij den toegang1 tot het rijtuig. Daarna wenl onder liet spelen van don treur marsch uit Saul en terwijl de troepen aan het station met de vaandels naardéh grond toe groet ten, de kist van de affuit gebeurd, naar het salonrijtuig gedragen en daar op de katafalk gezet. De Vorstelijke personen namen vervolgens plaats in (het rijtuig achter het salonrijtuig en om 11 uur 58 verliet Eduanl's stoffelijk overschot Lon den, terwijl de troepen groetten en de trommels geroerd werden. Uit Windsor wordt voorts geseind Bij de aankomst van den trein werd de kist op oen affuit van een scheepskanon geplaatst en door matrozen naar de kapel getrokken. Het cenige rijtuig in den stoet was Hat van koningin Alexandra. De Koningen en prinsen volgden de de kist te voet. De Koning liep tusschen den Keizer en den hertog van Connaugfht in. De an dere vorstelijke dames roden rechtstreeks naar de kapel. Toen de stoet de kapel had bereikt, weid de kist weder door soldaten gedragen; de vreemde vorstelijke gasten weiden naar hunne plaatsen ge.eid en de dienst begon. Aan weerszjjden van de -baar waren twee lage treden voor de vorste- ijke rouwdragers, om een laats ten blik op de kist te werpen, toen zij in het graf werd neer gelaten. De versieringen van het altaar waren eenvou dig maar buitengewoon fraai. Zij bestonden uit veel lelies, met vier brandende kandelaars. Het tooneel in de kapel, met den overvloed van schitterende uniformen en glinsterende ridderor den, in scherpe tegenstelling met de Hoodsche zwarte kleedij der dames, maakte, een onverge- telijken indruk. De koorstoelen links van het altaar waren aan het diplomatieke korps toegewezen. Men zag den 1'ranschen en den Duitschen gezant naast elkaar naar de kerk gaan. De banken rechts van het altaar waren aan de ministers van het kabinet toebedeeld; allen waren in vol ornaat. Het ruim was bezet door aanzienlijke koloniale vertegenwoordigers, hooggeplaatste staatsambtena ren, rechters en geestelijkenallen waren gezetén. Gentlemen at arms in scharlaken uniformen en oomen of the Guard in middeleeuwsch uni form met hellebaarden in de hand vormden een haag, waarlusschen de overleden koning van de westelijke deur naar de plaats van het altaar werd gedragen. Allen stonden op, toen de geestelijkheid, voor afgegaan door twee kruizen, met den aartsbisschop van Canterbury aan liet 'hoofd, op twee rijen loopend, Verscheen, en onder de tonen van Schu bert's treurmarsch langzaam zich naar de wes telijke deur begaf, ter ontvangst der baar. dien minuten later zetten de buiten verzamel de muziekkorpsen Beethoven's doodenmarsch in. Geroffel op de omfloerste trommen kondigde aan, dat de kist van de affuit was gelicht. iDe pijpers der matrozen buiten bliezen ver schillende wijzen; naar men zegt, beteekende dit een laatst vaarwel der pijpers aan den admiraal der vloot. Koning George volgde onmiddellijk achter de baar; hij geleidde de koningin-moeder, terwijl daar achter de Duitsche keizer inet koningin Mary kwam. De twee koninginnen waren de eenige dames in den stoet; de andere dames hadden plaats genomen in de Koninklijke bank. Gedurende den dienst steunden de Koning en een ordonnans de Koningin-Moeder, die in stil gebed voor de kist van baar gemaal neerknielde. iDe overige leden van het Koninklijke Huis ston den vereenigd achter den voornaams ten rouwdra ger. 'De Duitsche Keizer stond links van koning George naast den hertog van Connaug'ht, terwijl de koningen Alfonso en Manuel vlak naast elkaar ter zijdie van koningin Mary stonden. 'De dienst werd door den aartsbisschop van Canterbury gesloten met een voorlezing uit het gebedenboek, terwijl het lijk aan de aarde werd toevertrouwd langzaam verdween de kist in bet graf. Even voordat de kist weid neergelaten, trad de Koning vooruit én legde zijns vaders vlag van de gionadieirsgai'de op de kist, om mede begraven te worden. Op het óogenblik dat de kist in het gtaf werd gezet, hoorde men het gesnik der aanwezige vrou wen, koningin Alexandra verborg1 haar gezicht in haar handen, de Koning liet zijn tranen den vrijen loop. Daarop sprak de aartsbisschop den zegen uit, waarbij allen knielden. (Moedor en zoon wierpen een laatsten blik op Een draadbericht uit St. Petersburg, in dato 20 Mei, meldt het volgende Een telegram meldt dat men in de staatkun dige kringen besloten is, aan de regeering te vra gen, dat de in werking stelling van het ontwerp betreffende de inlijving van Finland bij Rusland, na zijne goedkeuring door den Tsaar, eerst over twee jaar zal plaats hebben. Dit verzoek wordt ingegeven door het verlangen om het Russische volk langzamerhand aan den nieuwen staat van zaken te wennen. Volgens eene andere lezing zouden de Finnen hopen, dat na verloop van twee jaar, de vierde Doema vrijziniger zou zijn dan de derde en de wet zou opbellen. BOSNIë. Gisteren zijn de verkiezingen voor den nieuwen Landdag begonnen. Van de gekozenen behooren er 34 tot de Katholieken, 9 tot de Muzelmansche, 18 tot de Servisch-orthodoxe partij. ZUED-AFRIKA. De sKölnische Zeitung" ontving het volgende Reuter telegram uit Kaapstad d.d. 19 dezer: «Generaal Botha, de eerste minister van Trans vaal, heeft heden met Gladstone, den gouverneur- generaal, een gesprek gehad. Naar men verneemt zal Botha de vorming van een ministerie voorde unie van Zuid-Afrika op zich nemen." de kist. Vervolgens gingen zij naar he't kasteel, Hooi- de overige vorstelijke personen gevolgd. De vorstelijke gasten kwamen om 5.50 uur te Landen terug van Windsor, en reden in gesloten i ijtuigen naar hunne velschillende woningen. RUSLAND. De Russische Rijksdoema begon gister de be raadslagingen over het wetsontwerp betreffende de invoering van Zemsto's (Zemsto's zijn de di- sti ictsvergaderingen, bestaande uit vertegenwoor digers van de boeren, huiseigenaren in de steden, en landeigenaren. De uitvoerende macht dezer districtsbesturen berust bij de Upravas), voor de gouvernementen Witebsk, Kiew, Wolhynië, Ninsk, Mohilew en Podolië. De minister-presi dent verdedigde het ontwerp in een langdurige rede, zeggende, dat het niet ten doel heeft, de rechten der Polen in de westelijke gouvernemen ten te beschermen Het wetsontwerp maakt slechts een einde aan den eeuwenlang bestaanden politieken strijd der volksstammen en stelt openlijk vast, dat het westelijk gebied thans en voor altijd Russisch grondgebied is. (Aanhou dend stormachtig applaus). Leden van de rechterzijde en nationalisten druk ten den minister-president de hand. Na het diner, aangeboden door koning George m Buchingkam Palace aan de souvereinen en hoofden der missies, die naar Londen gekomen zijn ter bijwoning van de begrafenis van koning Edward, liet de keizer van Duitschland zich aan den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Pichon, voorstellen en had met hem een onder houd dat zich, zooals de «Agence Havas" meldt, «kenmerkte door groote hartelijkheid". Dit onderhoud, waarvan men de waarschijnlijk heid denzelfden dag, dat de Fransche ministerraad besloot Pichon naar Londen af te vaardigen om Frankrijk bij de begrafenis van koning Edward te vertegenwoordigen, reeds uitsprak, is sinds den oorlog van 1870 zonder precedent en zal onge twijfeld er toe bijdragen om de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland die sedert 1905 door de Marokko-kwestie en de talrijke incidenten, die daaruit voorkwamen, zoo als o. a. de afïaire der Casablanca-deserteurs, zoo vaak verstoord zijn, belangrijk te verbeteren. Te Barcelona is Woensdagavond een tweede bom ontploft, die evenmin als de eerste menschen gekwetst heeft. In de stad heersebt evenals te Madrid groote ontsteltenis over dit hernieuwd optreden der terroristen, die zich zeven maanden rustig gehouden hebben. Volgens berichten uit New-York, is men aldaar ten hoogste verbolgen over een wetsont werp, hetwelk aan de wetgevende macht zal worden voorgelegd, en waarin wordt voorgeschre ven, dat ieder, die tweemalen wegens dronken schap gearresteerd is, bij den derden keer in een verbeterhuis voor alcoholici zal worden gestopt, waar hij minstens een jaar moet blijven. Er is een beweging op touw gezet, ten doel hebbend, den burgemeester der stad te bewegen, van zijn recht gebruik te maken, om deze wet niet aan te nemen. De voorzitter van de astronomische maat schappij te Bordeaux heeft de volgende waarne mingen gedaan Eene magnetische storing heeft zich voorgedaan in den nacht van 18 op 19 dezer en duurt nog Isteeds voort. Deze storingen zijn in overeenstemming met de planetische tegen- overstellmgen van de aarde met Mercurius en van Venus met Uranus. Men meldt uit New-York aan den Parijsche temps De astronomen die zich op hun obser vatiepost bevonden op 't oogenblik van den over gang der komeet verklaren, dat geen enkel bij zonder verschijnsel kon geconstateerd worden. De internationale conferentie voorde lucht vaart, thans te Parijs gehouden, is het onderzoek begonnen van de kwesties die het program der weikzaamheden uitmaken. De regeering heeft geantwoord op de haar gestelde vregen, in hoofd zaak het volgende De nationaliteit van het luchtschip wordt be paald door die van zijn eigenaar. 'Cl kist Vrirun irr/xin c niniTAn rrMi1_ Ja 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1