Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Elk luchtschip zal de aanduiding vertoonen van de woonplaats van den eigenaar en op in 't oog val lende wijze het nummer van inschrijving dat 't is toegewezen. In het internationaal rondschrijven is 't verboden aan boord te hebben ontplofbare stollen, wapenen of munitie fotografische of radiografische toestellen- Provinciale Statenverkiezing. Rotterdam. Naar wij vernemen is in een gisterenavond alhier gehouden vergadering van de r k. kiesvereeniging Recht en Orde I candidaat gesteld voor de Provinciale Staten mr. C. F. A- Hoogeweegen. De afdeeling Rotterdam II der S.D.A.P. heeft den heer P. J. Helsdingen candidaat gesteld. De Drucker-schenking. Onze Londensche correspondent schrijft ons A.s. Dinsdagavond zes uur zal alhier in het clubgebouw der Nederlandsche Yereeniging den heer J. C J. Drucker en zijn gade een huidepen ning worden aangeboden, als nationaal blijk van waardeering voor de schenking der kostbare ver zameling schilderijen aan het Nederlandsche rijk. Een groot aantal aanzienlijke personen in ons land verleende steun aan deze hulde. De aanbie ding van den penning zal met een toespraak geschieden door mr. D. baron van Hoogendorp, die daarvoor redds uit Nederland is overeengeko men. En het bestuur der Ned. Vereeniging noo- digde bekende landgenooten alhier tot bijwoning dezer plechtigheid uit. (Tel.) openbare ambtenaren als het ware eiken dag nieuwe slachtoffers. Geregeld worden oude, afge werkte ambtenaren broodeloos, blijven weduwen en kinderen onverzorgd achter. Deze zaak, waar van algemeen de billijkheid wordt erkend en waarbij groote algemeene belangen zijn betrokken, vereischt wel zeer dringend regeling. Reeds nu kan dan ook het bondsbestuur verklaren, dat de heerschende onzekerheid honderden gemeente ambtenaren met on weerstaan baren drang zal be wegen door bezoek aan genoemde vergadering blijk te geven van hun groot begeeren naar zeer spoedige vervulling van hun dierbaarsten harte- wensch, waarvoor zij reeds zoo lang krachtig heb ben gestreden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 te Bodo. Laagste barometerstand 757.3 te Arlon. Verwachting tot den volgenden dagheden waarschijnlijk onweer in het zuiden, morgen zwakke tot matige oostelijke tot noordelijke wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koeler. Antirevolutionnaire party dag. Woensdag, 25 Mei a. s., zal het provinciaal comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Noord- Holland, met het oog op de a. s. verkiezingen te Zaandam, een partijdag houden. Als spreker zul len optreden prof. mr. D. P. D. Fabius. met het onderwerp: sDe beteekenis der verkiezingen voor de Prov. Staten", en de heer L. F. Duymaer van Twist, met het onderwerp»IIoe staan wij, anti- revolutionnairen, tegenover het kabinet-Heems kerk Schilderspatroons. Mr. J. G. Patijn, staatsraad i. b. d., commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft aanvaard het eerevoorzitterschap van de tentoonstelling van den Bond van Nederlandsche schilderspatroons, in Sep tember te 's Gravenhage te houden. Eenige nota belen hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het eerecomité voor deze tentoonstelling. Lager-Onderwysakten van 1890. In de Tweede Kamer-zitting van heden was ingekomen een missive van de leden Van der Molen en De Geer, ter geleide van een voorstel van wet, met memorie van toelichting, tot rege ling der bevoegdheden, verbonden aan de in het jaar 1890 uitgereikte akten van bekwaamheid, vermeld in art 56 onder a en b der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127) tot regeling van het Lager onderwijs. De Octrooiwet. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen aan de agenda der Kamerwerkzaamheden, welke vóór de zomervacantie afgedaan zullen worden, de oc trooi-wet toe te voegen. Zooals bekend, zou professor Jitta de regeering bij de verdediging van dit ingewikkeld wetsvoor stel in de Tweede Kamer als regeeringscommis- saris ter zijde staan. Door ongesteldheid van den hoogleeraar, is hierin wijziging gekomen, en zal nu als regeeringscommissaris optreden, de heer mr. Th. A. Fruin, advocaat te Rotterdam, die bij de verdediging van het wetsontwerp het juridisch gedeelte zal behandelen, terwijl minister Talma het economische gedeelte voor zijne rekening zal nemen. (Tel.) Gemeente ambtenaren. De Nederlandsche Bond van gemeente-ambte naren heeft tegen Zaterdag 28 Mei a. s. te 's-Gra- venhage eene propaganda-vergadering uitgeschre ven voor eene rijksregeling van de pensionneering van gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. Als sprekers zullen optreden de Kamerleden prof. mr. H. L. Drucker en prof. dr. W. H. No- lens, en de heeren J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke, en Th. Pels, secretaris van 's-Hertegenbosch. Deze bijeenkomst belooft te worden eene waar dige en krachtige openbaring van het reeds vele jaren zoozeer op den voorgrond tredend, al hunne wenschen overheerschend verlangen der gemeente ambtenaren naar spoedige afdoening van deze hoogst belangrijke zaak, die in ons land voor zoo goed als alle andere openbare ambtenaren reeds sedert zoovele jaren regeling heeft gevonden. Wel blijft over het algemeen de gemeentelijke ambte naars-wereld vertrouwen stellen in de reeds zeer spoedig na haar optreden door de tegen woordige regeering uitgesproken bedoeling om deze zaak tot een goed einde te brengen. Intus- schen ontstaat toenemende ernstige ongerustheid en pijnigende onzekerheid wegens den langen duur, die voor hare voorbereiding schijnt noodig te zijn. Vooreerst toch is de ministerieele levens duur een zeer wisselvallige en meestel korte, terwijl de gemeente-ambtenaren op de ministers Heemskerk en Kolkman al hun hoop hebben ge zet. Maar bovendien vallen in dit groote korps Reorganisatie Schoolgeld H. B. S. i B. en W. zeggeh in een schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden een nieuwe sche o 1 gc kir eg e ling voor de Openbare Middelbare Scholen, welke strekt om verandering te brengen in de schoolgelden aan de Hoog ere Burgerschool. Eenerzijds bedoelt zij voor de Schiedamsche leerlingen een gematigde proportioneele heffing in te voeren, anderzijds de buitenleerlingen hoo- ger te treffen. Wat dit laatste punt betreft, was de dubbele splitsing der school voor alle klassen, met vrees nog voor drie-dubbele splitsing van enkele klas sen, steeds een doorn in het oog, als men zag, dat de meerderheid der schoolbevolking uit bui tenleerlingen bestond. I Daarom hebben wij in 1908 er ernstig werk van gemaakt om te Irachten tot een overneming van onze school door het Rijk te geraken, daarbij pleitende o,p het bij uitstek intercommunale ka rakter van de school in verband met den eigen- aardigen financieelen toestand onzer Gemeente. Dit heeft echter niet mogen gelukken en na de door den tegenwoordigen Minister van Bin- nenlandsche Zaken in de Tweede Kamer afge legde verklaringen is voorshands in deze richting niets meer te verwachten. Toch is men thans verder dan vroeger, daar door de Regeering bij de behandeling van de Staatsbegrooting voor 1910 uitdrukkelijk de recht matigheid is erkend van een hoogere schoolgeld heffing van buitenleerlingen dan van ingezetenen Deze heeft echter haar eigenaardige bezwaren. De Regeering had dan ook het oog gevestigd op een ander middel; nl. het vragen van bijdragen van de buitengemeenten van waar leerlingen de school bezoeken. Ontegenzeggelijk is dit veel billijker, daar die ouders toch reeds in zooveel ongunstiger positie zijn, waar zij hun kinderen moeten doen heeti en iweer reizen of elders huisvesting moeten be zorgen. Waar de Regeering dit in de memorie van toe lichting bij Hoofdstuk V der Staatsbegrooting aan de hand gaf, zijn wij op het voetspoor van de Gemeente Haarlem daarop ingegaan en hebben de buitengemeenten aangeschreven, met het ge volg échter, dat, behalve éen, die ontwijkend ant woordde, allen zonder onderscheid weigerden een bijdrage te geven. Nu beeft de Minister èn in audiënties die bereid willig laan leden Van ons College werden verleend, èn jin de Kamer, de toezegging gedaan, dat wet telijke maatregelen zullen worden beraamd, om d'e buitengemeenten behoorlijk in de kosten te doen doelen van elders gevestigde scholen, die door leerlingen uit hunne Gemeente worden be zocht; edoch, deze zijn er nog niet. Intusschen wenschen wij niet stil te zitten en zien nu geen anderen uitweg, dan tot zoolang dé bedoelde wettelijke maatregelen nog niet zijn ingevoerd, van een verhooging van schoolgeld voor buitenleerlingen (gebruik te maken. Wij moeten daarbij dadelijk opmerken, dat dit middel niet zonder bedenking ook voor de Ge meente zelf is, daar de verhooging van het school geld tot gevolg kan hebben, dat leerlingen de school verlaten, zonder dat de kosten der school daardoor verminderen, zoodat dit zuivere verlies posten zijn. Vandaar ook, dat wij de toepassing van den kos tonden prijs per leerling niet aandurfden. Wat de uitwerking der regeling aangaat, hebben wij gemeend, onderscheid te moeten maken tus- schen heen en weer reizende en hier gehuisveste buitenlcerlingen, zooals dit ook op andere plaatsen is geschied. Het komt ons nl. voor dat de laatstgenoemde groep aanspraak heeft op behandeling op gun stiger voet, mei het oog op de voordeelen die hun vestiging alhier voor ingezetenen meebrengt, terwijl er ook (rekening mede mag worden gehou den, dat d'e huisvesting hier aanmerkelijke kosten •medebrengt voor de ouders, waarvan verschei dene bovendien nog tot de minder bemiddelden beboeren, gelijk zal blijken uit de overgelegde staten. t Wat de bedragen van de schoolgelden betreft; wanneer men den staat inziet, waarop de ouders der kindc-ren zijn vermeld met opgave van de belastbare inkomens der ingezetenen onder hen, dan zal men ontwaren, dat de Schiedamsche leer lingen voor de overgroote meerderheid voortkomen uit de minder bemiddelde en de middenklasse. Van de 75 betalende Schiedamsche leerlingen zijn nil. de ouders van 56 aangeslagen naar een be lastbaar inkomen van hoogstens f2500.—. Wenschten wij geen verlaging van schoolgeld, tot het voorstellen van een verhooging van het geldende schoolgeld van f 60.voor genoemde groep, vonden wij evenmin vrijheid. Volgens ons voorstel zullen dan de aangesla- genen naar een belastbaar inkomen van boven f 2500f 4000, f 80, en de overigen f 100 betalen. (Deze 'bedragen komen ons zoowel gematigd als billijk voor. IDe bedragen van f 80 en f 100 gelden dan ook resp. Voor de hier gehuisveste en voot de heen en 'weer reizende buitenleerlingen. 'Nog zij de aandacht er op gevestigd, dat wij hebben 'gemeend de gelegenheid te moeten open laten voor do heffing van half schoolgeld voor ben die bezwaarlijk het volle schoolgeld kunnen betallen. 'Die gelegenheid bestaat thans niet. Wij hiebben blaar echter beperkt tot de inkomens be neden f 1000. Bleef de schoolbevolking ook bij de nieuwe heffing gelijk zij thans is, dan zouden de finan- cieete gevolgen zijn als volgt: Thans wordt betaald voor 180 leerlingen aan schoolgeld10.065. Volgens onze voorstellen zou wor den betaald 10 Schiedamsche leerlingen vrij. 56 a f 60.3360.— 9 i a - 80.- 640. 11 a -100.- 1100. 18 buitenleerlingen alhier woon achtig a f 80.- 1440. 88 buitenleerlingen heen en weer reizende a f 100. - 8800.- f 15.340.— Af korting voor gezinnen met meer dóór de grond werkers in datzelfde schrijven tot de Kamer hét Verzoek gericht om hun schrijven aan den Directeur-Generaal te ondersteunen. (De Kamer besloot den lieer Directeur-Generaal te verzoeken oun de gelegenheid tot het ver- zenden van geld op het postkantoor alhier ook open te stellen des Zaterdagavonds van 6 tof 8 uur. Naar aanleiding van een door een der leden gemaakte (opmerking' werd ook besloten om hier aan nog het verzoek toe te voegen, dat de gewone zaken en de zaken der Rijkspostspaarbank in het vervóülg op het postkantoor niet meer aan hetzelfde loket zullen behandeld worden, wijl men, als er zaken van de Rijkspostspaarbank worden behandeld, dikwijls zulk een tijd moet wachten. Nairn ens de Commissie, welke in de vorige ver gadering werd benoemjd om na te gatin, of er voor de Kamer termen bestonden om een adres te verzendien naar aanleiding van het adres van de Kamér van koophandel en fabrieken te Haar lem' aan de Tweede Kamer der Staten-Gen oraal dlid. Januari 1.1. betreffende splitsing der R ij k s- verzekeringsbank en de vervanging der werkelijk verdiende dagloonen door het stel sel van loonklassen, deelde de Heer A. Coof Mzn. inee, dat de Commissie geen tertnem hiervoor aanwezig achtte. De 'Kamer vcrecnigdë zich met het gevoelen der Commissie. (Ook 'werd door den Heer H. J. Jansen en den Secretaris namens de in de vorige vergadering daartoe benoemde Commissie praeadvies uitge bracht Omtrent de on twerp-verordening op de sohduw tover de bedekkingen der zoogenaamde onderbakken in branderijen en omtrent do ontwerp-vereifctening, houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand. Na Vrij uitvoerige bespreking werd besloten ota het 'netmien van een besluit tot een volgende ver gadering apn te houden. tHdejlop Werd; overgegaan tot de behandeling van het door den secretaris met de daartoe be noemde Commissie ontworpen verslag der Kamer over 1909. Na het aanbrengen van een geringe verandering 'werd dit door de 'Kamer goedgekeurd. (Hierna 'niets meer laan de orde zijnde, werd dto vergadering door- den Voorzitter gesloten. dan éen leerling 402.— Blijft f 14.938.— De opbrengst is thans f 10.065. Winst uit de voorgestelde nieuwe heffing, voorzoover geen leerlingen de school om het hoogere schoolgeld verlatenf 4873. Wat de verdere uitwerking aangaat, meenen wij dat een meer volledige regeling dan de be staande is gegeven. j Ook zij de aandacht gevestigd op de verbe tering, dat in het vervolg bij ziekte en andere gewettigde verhindering om van het onderwijs geliruik te maken, restitutie van betaald school geld kan worden verleend. De bestaande veror dening houdt de 'draconische bepaling' in, dat betaald schoolgeld nimmer wordt teruggegeven. Na deze toelichting stellen wij IJ voor de aan geboden verordening tot een punt van behandeling te maken in Uwe vergadering. j De verordening op de invordering meenden wij intact te kunnen laten. Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wier advies wij op de aangebeden regeling inwon nen, ons heeft bericht, dat zij een schoolgeld van f 100.voor leerlingen buiten de Gemeente Schie dam woonachtig, alleszins billijk doch tot be oordeeling van één evenredig' schoolgeld zich niet gerechtigd acht. 1 Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie portem. met eenig geld, lorgnetètui, sleutels, fan tasie broche, zakboekje, 2 droogdoeken, rozenkrans. Bij de volgende personen zijden damesceintuur, v. Dijk L. Nieuwst. 89" koralen ketting met gouden sluiting, Hoeflaken Rott. dijk 15insigne, Zijtveld Spoorstr. 4rozenkrans, Eikelenboom, Noordvest 26; nikkelen schakelarmband, wed. v, d. Sloot, KI. Groenendaal 23" 1 paar witte hand schoenen, jonksten, Hoofdstr. 95 ijsmuts, Weber Hoogstr. 74gummiband en heerendas met fan tasiespeld, v. Noortwijk Nieuwe buurt 7 visch- netje, waarin een brood, HoogdalenBroersveld 160. Kamer raa Koophandel en Fabrieken te Schiedam. iDonderdagavond hield bovengenoemde Kamer olnder voorzitterschap van den heer Mi*. W. H. Jansen vergadering. De notulen dier vorige vergadering werdén voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van de Kamer "van Arbeid vo.or de Voted'ings- en Genotanidde'Jen te Schiedam had 3e Kamer een afdtruk ontvangen van oen circulaire, welke aan alle branderspatroons alhier werd gezonden en waarin voornoemde Kamer hunne medewerking inroept om die kwade gewoonte te bestrijden, die hier nog in Vete brandeisen bestaat om aan iedier, die er om vraagt, jenever om niet te veris trekke n. Deze afd'ruk was vergezeld van oen 'missive, waarin tot de Kamér hlet verzoek werd gericht, dat ook zij haren invloed 'bij de betrok kenen zou aanwenden om de bedoelde gewoonte geheel afgeschaft te krijgen. Dientengevolge weid besloten een 'hiertoe strék kend verzoek aan (de branders te doen aanplakken aan hét publicatiebord in hot Beursgebouw. Ook was ingekomen een schrijven van tien grondwerkers, waarin dezen mededeelden, dat zij zich hadden gericht tot den Beer Directeur-Gene raal der posterijen en telegrafie te 's-Gravenhage met dé mededeeling, dat zij buiten hunne woon plaats werk moeten zoeken en daardoor de loo- ncn, die zij verdienen, aan hunne vrouwen moe ten ovcrtnaken, dat zij de gelden, die zij willen ovei'makan, thans des Zondagmorgens op het post kantoor mioeten storten, dtoch dat zij' beleefd en dringend verz-oeken, dat zulks zoo mogelijk op ZaterldiagjaHVOliid 'zou molg'en geschieden. Voorts weid Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9J tot lij. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker kuipersjongen jongen voor drukkerij (bekend met zetten verver halfwas letterzetter koperslagersjongen kleermaker vuur werker draaier halfwas bankwerker kistenmakers smidsjongen metselaar fabrieksjongens slagersjongen sigarenma kersjongen distillateursjongen. Voor buiten de stad. Bankwerker-plaatwerker teekenaar voor machinefabriek koperslager rytuigbeklee- der steenbouwer straatmaker kuiper poeliersknecht (aank.) Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper bank werker draaier vuurwerker plaat werker voorslager klinker metselaar opperman grondwerkers straatmaker loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker naai ster voor verstelwerk. De nteuwe zwemplaats. De nieuwe openbare zwemplaats aan den Fran- kelandschen dijk, welke de oude gebrekkige in richting aan het Spuikanaal moet vervangen, na dert hare voltooiing. Op betrekkelijke eenvoudige wjjze is hier eene goede zwemplaats verkregen. Men heeft van het van den dijk afloopend terrein gebruik gemaakt om eene badgelegenheid op de wijze bijv. van het Scheveningsche strand te maken. In het eerste ondiepe gedeelte van het -zeer groote bassin kunnen zij die de zwemkunst niet of weinig verstaan verfrissching vinden, ter wijl het verdere diepe deel voor de geoefende zwemmers bestemd blijft. Bij de springplank is een put van vier meter diepte, zoodat de duikers mede alle voldoening zullen vinden. Het geheele bassin is omringd door kaden, die wij gedeelte lijk reeds bestraat zagen. Door de doelmatige verversching-inrichting zal men steeds friscb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2