Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de directeur van dat gemeentebedrijf, in de ver schillende stadia na te gaan. De gemeentelijke telefoondienst laat door uitstalling van modellen kabels een kijkje nemen in ondergrondsche ge heimen van deze bedrijfsafdeeling. Amsterdam zal voor den dag komen met hare gasfabrieken, electriciteitswerken en tramexploi tatie, terwijl Haarlem en Leiden zullen laten zien de volledige installatie van de gemeentelijke slacht huizen. Laatstgemelde gemeente heeft daarbij ingezonden een collectie, bevattende de resulta ten van onderzoekingen van dieren op besmette lijke veeziekten. Ook particulieren lieten zich niet onbetuigd, en leverden tal van teekeningingen en photographieën in van werktuigen en gereedschappen bij gemeen tebedrijven in gebruik. Een afdeeling heeft nog betrekking op vervalschte levensmiddelen. Voor het publiek biedt een rondwandeling op deze tentoonstelling dus veel, dat zijn belangstel ling zal opwekken. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Gistermiddag vergaderde in het Gebouw voor Kunst en Wetenschappen te Utrecht, onder leiding van den voorzitter, mr. D. Kooien, lid van de Tweede Kamer, de Bond van R.-K. kiesvereeni- gingen. Er waren 43 districten vertegenwoordigd. De rekening van den penningmeester, mr. Thijssen, sloot in ontvangst en uitgave met 't totaal van f '1.254,10, met een saldo van f 169.08. Het voorstel-Goes, strekkende om vergoeding van reiskosten der afgevaardigden te bestrijden uit de Bondskas en de uitgaven hoofdelijk om te slaan over de aangesloten kiesvereenigingen, werd na debat met 51 tegen 39 stemmen verworpen. Met 59 tegen 31 stemmen werd hierna verwor pen een voorstelTiel om de contributie te stellen op f4. voor iedere stem, welke een vereeniging uitbrengt. Het voorstel-Deventer, om door den bond een herziening te doen bewerken van het program van actie der Katholieke Kamerleden, werd door den voorzitter met een kort woord bestreden op de bekende gronden, met name, omdat het in strijd is met de oorspronkelijke strekking van den bond. Deventer was niet aanwezig en daar de voorzitter geen verdediging verwachtte en er algemeen geapplaudisseerd werd, werd het voorstel niet behandeld. Katwijk verlangde opening van het debat, het welk echter werd verworpen met 64 tegen 25 stemmen. Hierna verdedigde Arnhem zijn voor stel om 1ste aan het bestuur op te dragen te benoemen een commissie tot het ontwerpen van een program voor R.-K. gemeenteraadsleden, en 2e. het initiatief te nemen tot het vormen van een Bond van R.-K. Gemeenteraadsleden. Dit voorstel vond nogal bestrijding, daar men van oordeel was, dat het niet tot de competentie van den bond behoort. Het werd verworpen met 62 tegen 24 stemmen. Arnhem hoopte nu, dat de voorstemmers in hun kiesvereenigingen 't particulier initiatief van Arnhem zouden steunen. Katwijk stelde nu een motie voor, waarin de bond zich uitsprak voor de urgentie der zaak. De voorzitter kon, na de straks gevallen uit spraak, de logica dezer motie niet ontdekken, en wenschte haar ook niet in stemming te brengen- Bij de rondvraag kondigde Alkmaar aan een voorstel tot stichting eener weerstandskas. Kat wijk kwam nog eens terug op de vaststelling van een politiek program door de kiezers inplaats van door de Kamerleden. Hierna werd de vergadering gesloten. Vereeniging tot bevordering der wetenschap onder de Katholieken. Zondagmiddag had te 's-Gravenhage de alge- meene jaarvergadering plaats. Zaterdag en Zon dagmorgen waren de afdeelingen vergaderd ge weest. In de letterkundige afdeeling werd prof dr. Beijsens (in de plaalts van dr. Smit die niet herkiesbaar was) tot voorzitter gekozen. Prof. Beijsens had, tot aller leedwezen, bezwaar de benoeming te aanvaardendaarop werd de secretaris der afdeeling, dr. Van Swaay, tot voor zitter benoemd. 's Namiddags hield Prof. Dejace, van Luik, een rede over de Sociale Wetgeving in België De heldere en fraaie rede werd luid toegejuicht. Aan 't diner, waar zeer velen aan deel namen, werden nog een aantal toasten uitgebracht De rechtsgeleerde afdeeling koos als Voorzitter in de plaats van mr. R. Regout, die wegens zijn benoeming tot Minister van Justitie ontslag nam, den oud-Voorzitter, oud-Minister Nelissen. (Tijd.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Aberdeen. Laagste barometerstand 757.3 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijke tot noordelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koeler. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot lij. voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker kuipersjongen koperslagersjongen kleermaker vuurwer ker draaier distillateursjongen verver kistenmakers smidsjongen metselaar fabrieksjongens slagersjongen sigarenma kersjongen. Voor buiten de stad. Bank werker-plaatwerker teekenaar voor machinefabriek koperslager bakker mole naarlood en zinkwerker smidvuurwerker kleermaker barbiersbediende. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper half was bankwerker vuurwerker plaat werker voorslager klinker metselaar opperman grondwerkers kurkensnijder loodgieter koperslager meubelmaker behanger matrassenmaker tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker naai ster voor verstelwerk. Volksbadhuis. In de week van 1622 Mei 1910 werden genomen 374 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 27 kuipbaden 51 regen 33 regen 240 school kinder a 5 ct. 23 UIT ROTTERDAM. De Afternoon tea door den Zweedschen consul-generaal, den heer C. Kolff A. Q. zn., gis termiddag in de Diergaarde aan de Zweedsche officieren der beide oorlogsschepen en verdere ge- noodigden aangeboden, was waarlijk vorstelijk. Het geheele voorterras van het sociëteitsgebouw was daartoe prachtvol versierd met opgaande en andere gewassen, terwijl verder de pachter der buffetten, de heer Nelemans, zijn rijkdom tentoon spreidde in den vorm van Persische, Smyrnasche en andere tapijten, waarmede de vloer bedekt waskostbaar meubilair, rijk met kristal en an der servies versierde tafels, omslingerd met bloem" versieringen van orchideëen, pracht vol opgemaakte en in de Zweedsche kleuren versierde schotels met een keur van ververschingen. Kortom, het terras zag er uit als dat van een paleis in een tooversprookje. Voegt men daarbij dat de tuin zelve in zijn heerlijkst natuurschoon prijkt, de vergezichten van af het terras uniek zijn en het prachtvolste weder deze ontvangst begunstigde, dan kan men verze kerd zijn, dat de Zweden een onvergetelijken indruk van de Rotterdamsche Diergaarde zullen mededragen. De muziek der Kon. Scherpschutters luisterde dat samenzijn op door een keurig concert, aange boden door den overste Van Buren. Het program ma dat geopend werd met »Met Sang und Klang" van J. Fucik, bevatte o.a. het Zweedsche Bruids lied Bröllops-Marsch van L. Söderman. Ook de leden der Diergaarde hadden door een groote opkomst van hunne belangstelling in deze feestelijke ontvangst der Zweden blijk gegeven. Heden, Dinsdag, vertrokken de Zweedsche oor logsschepen. Een gezelschap bestaande uit 25 Engelsche broodfabrikanten, waarbij zich zes dames hadden aangesloten, bracht Zondag een bezoek aan Rot terdam. Bij aankomst met de Grimsbyboot wer den de Engelsche fabrikanten begroet door een deputatie uit de bakkerspatroons, bestaande uit de heeren J. Ph. Peters, H. W. Brans, C. Ulrich en G. H. Küneman. Nadat den Engelsehen in café Bellevue aan de Parkkade de eerewijn was aangeboden is een rij toer door de stad gemaakt. In café-restaurant Loos op het Hofplein in geluncht, daarop volgde een boottocht naar Kralingscheveer en vervolgens een diner in de Diergaarde. Met den trein van 9.40 vertrokken de gasten naar Amsterdam van waar zij verschillende andere plaatsen in ons land zullen bezoeken. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 25 Mei. 2—4 u. Gemeentemuseum (lioe- leplein). Woensdag 25 Mei. 8 u. Bondsgëhouw. Vergade ring van de „Hanze". Wpenstbag i25 Mei. 8 u. Gro-ota Markt. Concert Stedelijk Muziekkorps. Rotterdam. Dagelijks 10£-12i, 2*— 5|, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Eiinsdhg 24 Mei. 7 u. Diergaarde. Concert Staf- Imuziek Kon. Scherpschutters. Wpensdiag '25 Mei. 8 u. Düigentia (Kruiskade). •Nat. Vereen. V. d. Volkszang. Opénb. uitvoe ring van eenstem!mi|g]e Nedierf. Volkslie deren. Beestachtig. Men meldt ons d.d. 23de zer uit Harderwijk Een gepensionneerd mili tair te Harderwijk ging Zaterdagavond uit met een goeievriend, die hem in het café Stempels zooveel wilde laten drinken als hij op kon. Wer kelijk werd aan den man ook zooveel geschonken, dat hij, geheel buiten kennis kwam en door S in een schuur werd nedergelegd, alwaar bij kort daarna stierf door zijn drankmisbruik De poli tie kwam het geval spoedig ter oore. Denzelfden nacht te half een ure bracht zij per brancard het lijk naar het kerkhof. De Officier van justitie kwam heden te Har derwijk om een onderzoek in te stellen. V a 1 s c h e kaartspelers. Ondiainks ber- haaMe waarschuwingen van het treinpersoneel is gistermiddag weder een reiziger, in den trein diie te half drie te 's-GraVenhage uit Amsterdam aainkomt, het slachtoffer geworden van „kwart jesvinders". De man verloor met kaartspel een vrij belangrijk bedrag1. Onweer. De vrouw van F. van Nis tel rade, te Oirscböt, 'werd Zaterdag door den bliksem ge troffen, en is aan de bekomen wonden overleden. Ook Van Nis te! ro.de zelf en diens dochter, werden dioor het 'hemelvuur getroffen, waardoor laatst- gènoemdie een ernstige hoofdwonde kreeg. )De (hoevewaarop de familie 'woonde, ging in vkuinnen op. (Politieagent-dief. Naar „Het Vad." ver neemt, is een agent van politie te 's-Gravenhaige, vooriloopig buiten dienst 'gesteld, op grond van ern stige verdenking, dat hij poging tot diefstal hééft gepleeigd in een bewoond buis. 'De beambte was gedurende de laats té dagen met verlof. Hij bracht, ook vroeger reeds, gere gelde bezoeken aaln een bierhuis. De houder van dat bierhuis vermiste sedeït eenigen tijl telkens geM uit een kast in een achter'ver trek. Eenig ver moeden had men op den agent. Toen deze jl. Zatehdag weer het bierhuis bezocht en op een gegeven oogenblik verlof verzocht om in (het tuin tje ■eetnige seringen te plukken, besloot men hem te bespieden. En hij die gelegenheid zou waargenomen zijn, dat de politieagent, zich geld uit de kast toe eigende. Aangifte werd gedaan aan de politie-afdeeling in ide Van der Vennestraat en de verdachte aan gehouden. (Hij ontkende ten stelligste en is thans, na dat proces-verbaal is opgemaakt, in vrijheid ge steld, maar doet in afwachting van het nadere onderzoek geen dienst. De vermoedens van zijn schuld moeten zeer sterk zijn. iD e moord te R ij s w ij k. Naar men vei'neemt, is de instructie gesloten in do zaak togen den stu dent G. van S., die zich de 's-Gravenhage in ver zekerde bewaring bevindt, als verdacht van het misdrijf, 'te Rijswijk gepleegd (het lossen van re volverschoten op mevr. W., die daardoor over bed). j 'li u f LH IJ Een aanklacht. De heer P. de Blois, bouw kundige, meldt, dat door hem een dringend ver zoek is gericht aan Gedeputeerde en Provinciale Staten der provincie Zuid-Holland, een onderzoek te willen doen instellen naar het beheer van de gemcente-financiën der gemeente 's-Gravenhage. (Wijiers heeft hij een klacht ingediend bij het departement Van Justitie met het verzoek, een vervolging to gelasten tegen den directeur der gemcentegasfabrieken van 's-Gravenhage J. E, II. Bakhuis, i Vlektyphus. Men meldt, dat de 6 patiën ten te Berkel Zondag niet minder waren en dat er geen nieuwe gevallen zijn bijgekomen. De geneesheeren, wier hoop grooter wordt, dat de gevaarlijke ziekte zich niet zal uitbreiden,roemen de medewerking en de hulp van het gemeente bestuur van Berkel en Rodenrijs De burgemees ter stelt zich voortdurend, ook bij de barak, op de hoogte van den toestand. Het Groene Kruis heeft een groot crediet ver leend voor hulp aan de lijders en voor steun ter bestrijding van de ziekte. Ook de diaconie der Gereformeerde Kerk draagt het hare bij, om haar geloofsgenooten te steunen, terwijl particuliere hulp in geld en goed eveneens niet achterwege blijft. Een overleden lijder is eergisteren begraven. Te 's-Gravenzande is nu in twee gezinnon offi cieel vlektyphus geconstateerd. De te Berkel aan dezo 'ziekte overledenen zijn familieleden van de ljjtdlers to 's-Gravenzarwle. De inspecteur dm volksgezondheid, de heer Den Houter, heeft met het gemeentebestuur én de doktoren de moodige voorzieningen getroffen. IDe 'lijders worden overgebracht naar het voor malig postkantoor, terwijl de huisgenooten in een andier gebouw zullen worden afgezonderd. "Voor ontsmettings- en verplegingsdienst wordt gezoiigd. dn de gemeente Hilletgersherg heeft zich, ten ïiuize van den notaris Vink, een geval van vlektyphus voorgedaan. (Moord te Gronau. Volgens bericht uit En schedé is in den nacht van Zaterdag op Zondag in (het naburige Gronau de fabrieksarbeider Wil- lemsen om het leven gebracht. De v-ere la gene werd vroeg in den morgen op de Gildehauserstrasse gevonden. Zijn lichaam ver toonde 6 messteken, waarvan één midden in het hart. Het vermoeden bestaat, dat deze tragedie daar minnenijd wordt beheerscht en een Hoilandsche arbeider deze gruweldaad bedTeven heeft. Kippendieven. Te Dinxperio toonen de landbouwers na den brutalen moordaanslag der vorige week, direct wanneer dit naodig is, gereed te zijn om handelend op te treden. Toen Zaterdagmiddag bij den landbouwer W. in de Heürne drie personen binnendrongen om kippen te stelen, vverdien de landbouwers in den omtrek direct te hulp geroepen, welke met hooi vorken, schoppen enz. gewapend, direct een klop jacht op die indringers begonnen. Een hunner weid zoodanig in het nauw gebracht, dat hij door korenvelden heen een goed heenkomen op Prui sisch gebied zocht. 'B e 1 a n g r ij k e a a n h o u d i n g. Men meldt uit Tiel: Naar het schijnt, heeft de politie, door de aanhouding van een van het drietal dieven, die Vrijdagnacht inbraken bij den lieer Heins te Raven- stein, aanwijzing gekregen omtrent dé veelvuldige diefstallen en inbraken in het noorden van Noord- Brabant. IDe 'onder Boxmeer aangehouden dader, die eerst ïul een hardnekkig gevecht, waarbij 2 der veld wachters door revolverschoten verwond werden, kon worden gearresteerd, heet Töniers, bijgenaamd de iFent, wonende op het Teugenaarspad te Oss. Hij theeft Vossenborg en De Bie, beiden goede be kenden van die politie te Oss, aangewezen als mededaders. Dadelijk werd bij dezen een huis zoeking ingesteld, waarbij de andere helft van het bij Heins gestolene te voorschijn kwam. V, en dé B. waren gevlucht. Die mogelijkheid, dat ze de grenzen óverkomen, acht dé politie buitengeslo ten, 1 Aanplakbiljetten tijdens verkie zingen. Door de verkiezingscommissie der af deeling Den Haag der S. D. A. P. is aan de be sturen der verschillende kiesvereenigingen daar ter stede een uitnoodiging gezonden tot het be leggen eener conferentie, om te bepreken de af schaffing van het bestaande gebruik om ten be hoeve van candidaten voor openbare bestuursli chamen by de verkiezingen aanbevelingsbiljetten aan te plakken. De redenen, die de verkiezingscommissie heb ben geleid tot dit voorstel, zijn: 1e. het gering prachtisch resultaat2e. dat door het aanplakken van vele groote, in den regel fel gekleurde, bil jetten, de stad in niet geringe mate wordt ont sierd. Waar het practisch resultaat gering is, weegt ook dit tweede bezwaar. Typhus. Het wateT in Leiden en in de naaste omgeving Schijnt tegenwoordig zeer gevaarlijk voof de gezondheid. Twee jongens, die elkaar met slootwater wierpen, kregen typhus. Deze zijn beide herstellende. Minder gelukkig ttfof het de militair» die bij de Doelen-kazerne met een bespanning in dé gracht viel. De man kreeg typhus en stierf in het 'hospitaal. De gearresteerde journalist. Na®r de »Tel." verneemt, is de klacht, welke onlang3 door den Haagschen journalist, politie, v. R., 's ingediend, welke klacht verband houdt met bet optreden van dien inspecteur, tijdens de aankomst van president Roosevelt te 's Gravenhage, aan het station der Hoilandsche Spoorweg-mpij door den waarnemenden burgemeester, den heer Jansen, handen gesteld van de verleden jaar ingestelde commissie van advies in politie-zaken. Alvorens eene beslissing te nemen, heeft den"1- burgemeester het wenschelijk geacht het oordeel van dit college in te winnen. Moordenaar aangehouden. De rijks politie heeft onder de gemeente IJzendijk een m3" gearresteerd, die zich schuldig maakte aan looperij. Deze persoon bleek te zijn E. B., oi'3 58 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonpla^3 wien3 aanhouding en uitlevering door de Belgisch0 justitie zijn verzocht, omdat hy wordt verdacb' van den onlangs in de bosschen onder de gemee11' te Deerlijk in België gepleegde aanranding efl moord op het 11-jarig meisje Alice de Gezell0' De aangehoudene was vroeger werkzaam by de3 vader van het vermoorde kind. Na voor tie" officier van justitie te zyn geleid, is de verdacht0 naar het huis van bewaring te Middelburg ove1" gebracht. Verkoop van morph.ine, Een Parys0'1 apotheker had zonder recept morphine verkoel1' aan een student, die weder een komeraad daari3*1 had voorzien, met het gevolg, dat deze morphio'6 werd. De vader van het slachtoffer eischte scha1'0' vergoeding van den apotheker. Het openb3'*1 ministerie achte den apotheker allen aanongeoo'' loofden verkoop van het vergif, doch niet ver»3'' woordelijk voor de gevolgen eener daad van et!l' tusschenpersoon. De rechtbank daarentegen oo' deelde, dat een apotheker door zulk een verko°r zich willens en wetens er aan bloot stelt, "3^ dat door den kooper of een derde een verkec' gebruik van het middel wordt gemaakt. apotheker moest 1000 fres. boete en 4000 schadevergoeding betalen. (N. T. v. GO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2