Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. door den heer L o e f fdie, waar gister bevreem ding werd uitgesproken dat Dr. Ivuyper de Leh- mannetjes niet gekend zou hebben, heeren die toch zoo bekend waren met het Amsterdamsche proces Haas—Van Hall, voorlezing deed van een schrijven, van gisteren gedateerd, van advo caat Mr. Van Gigch, te Amsterdam, toenmaals verdediger in de zaak Haas—Van Hall, waarin Mr. v. G. aan Dr. Kuyper op diens desbetreffende vraag antwoordt dat noch tijdens de instructie nóch tijdens de strafzaak zelve de gebroeders Lohmann op eenigerlei wijze betrokken waren in het proces HaasVan Hall. Daarna kwam het voorstel-Troelstra in stem ming. Het werd verworpen met 49 tegen 31 stemmen, rechts tegen links. Van links stemde alleen tegen de heer Thom son (Unie-liberaal). De Kamer werd hierop verdaagd tot Donderdag. Zitting van Donderdag 26 Mei. In behandeling kwam het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling van het lager onder wijs (ruime subsideering der M. U. L. O. scholen) De heer Ketelaar betoogde dat dit ontwerp aan waarde zeer veel heeft verloren en de eigen lijke beteekenis er aan ontnomen is. Waar het immers zich laat aanzien dat het nog lange jaren duren zal, alvorens de arbeid van de dusgenaamde Ineenschakelings-Commissie, wier rapport binnen kort eerst aan de Koningin zal worden aangeboden in wetsontwerpen zal zijn belichaamd, gaat het niet aan het onderhavige wetsontwerp in afwach ting van den arbeid dier commissie een zeer beperkte strekking te geven, zonder te letten op den wensch van hen, die uitbreiding van de M. U. L. O. scholen noodzakelijk achten. Het ontwerp heeft nu geen beteekenis, omdat het alleen geldt voor bestaande scholen, teiwijl 't toch aanvanke lijk is ingediend met de bedoeling aan te moedi gen tot oprichting van meerdere scholen voor alleen uitgebreid Lager Onderwijs. Het speet spr., dat de Minister zich blijkbaar heeft laten influenceeren om in zijn oorspronkelijk ontwerp wijzigingen te brengen, waardoor naar spr. overtuiging, schijnscholen voor'M. U. L. O zullen gekweekt worden, die wel het subsidie op slokken, maar niet de zekerheid opleveren dat daardoor het onderwijs beter zal worden. Vooral waarschuwde spr. tegen eenige ingediende amen dementen, die de Staatsbeurs nog ruimer beoogen te openen, zonder dat er voldoende waarborgen voor goed onderwijs aanwezig zijn. Bij aanneming van die amendementen zou spreker zeer stellig zijn stem aan het ontwerp weigeren. Ook de heer T y d e m a n betreurde, dat de Minister, onder invloed van het te verwachten rapport van de Ineenschakelings-Commissie, rechts omkeert gemaakt heeft, en daardoor, waar bij aanvankelijk gewild heeft, het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs aan te moedigen, thans de uit breiding van dat onderwijs belemmert. Spr., betreurde het, dat door de geheele behandeling van deze onderwijs-aangelegenheid op de wijze als door den Minister gedaan is, de concurrentie tusschen lager- en middelbaar onderwijs op den voorgrond wordt gebracht. Spreker er eveneens op wijzende' dat het een ontelbaar aantal jaren kan duren alvorens de groote reorganisatie van ons onderwijs, geschoeid op de leest van het rapport der Ineenschakelings Commissie tot stand komt, drong er bij den Minister op aan, ten aanzien van het M. U. L. O. zich niet door den arbeid dier commissie te doen beinvloeden. De heer Roodhuyzen sloot zich volkomen aan bij de heeren Ketelaar en Tydeman en zal medewerken aan alle amendementen, die beoogen het ontwerp tot zijn eorspronkelijken vorm terng te brengen, waartoe hij hoopte dat ook de Minis ter zou willen medewerken. De heer P o 11 e m a stelde de behoefte aan goed M' U. L. O. onderwijs in het licht, als aan vulling bij het lager onderwijs, over welks resul taten de klachten toenemen. Het wetsontwerp bevredigt hem echter niet op verschillende punten o.a. ten aanzien van het facultatief of imperatief stellen van sommige vakken en wat de fmancieele regelen betreft. De heer Ter Laan, zich bij de klachten van vorige sprekers aansluitende, constateerde dat de ervaring heeft geleerd, dat van overheidswege veel te weinig voor het M. U. L. O. gedaan is. De behoefte aan M. U. L. O beperkt zich niet alleen tot de gegoede klassen en spr. hoopte dat de Kamer zich zou vereenigen met zijn sociaal amendement, strekkende tot kostelooze toelating van leerlingen op de M. U. L. O.-scholen. Na de pauze werd besloten het wetsontwerp tot regeling van het armbestuur te verzenden naar eene commissie van voorbereiding, wier leden door den voorzitter nader zullen aangewezen worden. Daarna werd voorgezet de behandeling der ont werpen betreffende de subsideering der M. U. L. O. scholen, waarbij de heer Ter Laan zijn rede voortzettende, deed uitkomen, dat de Minister de zaak M. U. L. O. veel te klein opvat, waar spreker met de regeling het geheele land zou willen bestrijken. Nog betoogde hij dat het geheele stelsel van subsidieering van ons onder wijs herziening behoeft, en oordeelde hij het geheele geknoei dat ten aanzien der subsidieering aan het licht treedt, een gevolg der wetten van Mackay en vooral van Kuyper. De heer De Geer betoogde dat de door den Minister aangebrachte wijzigingen een streep heb ben gehaald door de vroeger gedane belofte, dat hij uitbreiding van ons M. U. L. Onderwijs in de hand zou werken en het ontwerp hierdoor zijn ratio verloren heeft. Door aan een school, die op een zekeren datum bestaat wel subsidie te verleenen. doch aan de andere niet, zal een toestand geschapen worden zoo zonderling, dat zij als een unicum in onze schoolwetgeving zal zijn. Zoo iets bestaat in de drankwet, maar een M. U. L. O.-school is geen drankwetvergunning. Als men door de Ineenscha kelings-Commissie tot zulke toestanden komt, dan zal, naar spreker vreést, de arbeid dier commissie een averechtsche werking hebben. De heer Van der Molen ontwikkelde als hoofdgrief tegen het ontwerp dat, door de schei dingslijn, welke de minister heeft aangebracht met betrekking tot het aantal klassen welke de M. U. L. O.-school moet tellen om voor subsidie in aanmerking te komen, vele bestaande oude scholen buiten de regeling zullen vallen. De heer Bos betoogde het groote nut van het voortgezet lager onderwijs, als van het grootste belang voor 't volksonderwijs voor de aansluiting aan de practijk van het leven, voor het geheele lager onderwijs zelf en ook voor den onderwij zersstand. Maar waar dit alles zoo is, betreurde hij des te meer zich aansluitende bij de meeste sprekers van heden, dat het ontwerp in den vorm waarin de Regeering het nader heeft ingediend, niets dan een doode musch is, waarmee de Minister de voorstanders van het voortgezet L. O. heeft verblijd. De heer v. W ij n b e r g e n meent tegenover de scherpe verwijten, heden tot den Minister ge richt, dat deze veeleer op waardeering had magen rekenen voor de indiening van het ontwerp, al geeft spr. toe, dat er gegronde aanmerkingen te maken zijn, waaraan echter kan worden tege moet gekomen. Morgen 11 uur voortzetting. De Koningin-Moeder. Reuter seint uit Londen De Koningin-Moeder der Nederlanden, die bij de hertogin von Albany te Esher heeft vertoefd, is, gisteravond te Londen aangekomen van het Victoriastation met den Vlissingsche boot snel trein vertrokken om naar Nederland terug te keeren. De Koningin van Engeland heeft eergister- middag aan Koningin Emma en de hertogin van Albany een bezoek gebracht. Octrooiwet. Bij K. B. van 24 Mei is mr. A. Fruin, adv. en proc. te Rotterdam, aangewezen om, overkomstig het bepaalde bij art 110, lid 2, der Grondwet, de min. van landbouw, van justitie en van koloniën bij te staan bij de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van het octrooirecht der uitvindingen, in de vergaderingen der Staten- Generaal. (»St Ct Provinciale Statenverkiezing. 's G r a v e n h a g e. De afd. 's Gravenhage van den Bond van Vrije Liberalen houdt heden- namiddag een algemeene ledenvergadering tot het stellen van candidaten. Op de lijst van voorloopige candidaten zijn, naar de N. Ct meldt, geplaatst de heeren A. Deking Dura, mr. J. J. Henny, dr. 0 Lely, mr. J. J. Limburg en mr. Th. A. de Meester. O v e r s c h i e De Christelijk-Historische kies- vereeniging alhier heeft met algemeene stem men besloten het aftredende lid, mr. J. C van Briel Sasse (a.-r.), te steunen. (Ned.) R o 11 e r d a m I. Inde gisteravond gehouden vergadering van Vooruitgang I werden de aftre dende liberale leden mr. S Muller HznenJ. Vis ser Jaczn. weder tot candidaat geproclameerd. Opbrengst drr Julianabloenien-verkoop. Het dagelijksch bestuur van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem en omstreken, heeft besloten, een bouwfonds te stichten en het bedrag van den verkoop der Julianabloemen als eerste bijdrage daarin te storten. Een commissie is benoemd, die plannen zal ontwerpen voor den bouw van eenvoudige hygiënische woningen, te betrekken door de gezinnen der tuberculoselijders. Om 10 uur gister-morgen is H. M. de Koningin te Amsterdam gearriveerd. Ter ontvangst waren aanwezig Z. K. H, Prins Hendrik, die des nachts met de „Heemskerck" van de Schotsche kust te Amsterdam was aangekomen, de burgemeester en Mevrouw Roëll en verschillende voorname auto riteiten. H. M. droeg een kostuum van beige tussor met langen ruimen mantel en wit-kanten jabot. Daar bij een grooten ronden hond van beige stroo met een breeden krans van fraise-kleurige rozen en groote, wuivende aigrette in dezelfde kleur. De witte parasol was gegarneerd met volle strooken. Bij het doorschrijden van de koninklijke wacht kamer bood jongejuffrouw Westerwoudt de Ko ningin een bouquet aan. Hierna werden de rij tuigen bestegen en langs de feestelijk versierde straten naar het Paleis gereden. Overal werd het koninklijk echtpaar uitbundig toegejuicht. Bezoek aan Haarlem. 'Na tot bij half twaalf op het Paleis te heb ben vertoefd, begaf hel Kon. Echtpaar zich weer naar het Centraal Station, vanwaar het om 11.40 uur naar Haarlem vertrok. Aan het station te Haarlem waar de trein om 11.58 arriveerde, waren de burgemeester en vele autoriteiten ter verwelkoming aanwezig. Na de ontvangst, reed het Koninklijk echtpaar door de rijk versierde straten naar het Stadhuis, waar het de aubade der schoolkinderen aanhoorde. Om 12.30 ving in de met bloemen en planten getooide hal van het Stadhuis de maaltijd aan. De burgemeester hield een toespraak, die door H. M- de Koningin werd beantwoord. Na het diner ten Raadhuize bracht H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins een bezoek aan het bloemencorso. Van het bloemencorso reed het Kon. Echt paar naar de fraaie eerepoort der gemeente Heem stede. Daar werd H. M. een bouquet aangebo den en hield de burgemeester van Heemstede, Mr. D. E. van Lennep, een toespraak, waarvoor H. M. hem dank bracht. Vervolgens bezocht het Kon. Echtpaar nog de Nat. Bloemententoonstelling, het Weeshuis en het Kerkconcert in de St. Bavokerk. De Koningin schonk aan den commandant, den onder-commandant en de leden der burger eerewacht een herinneringsmedaille, waarop ge graveerd: „Haarlem, 26 Mei 1910." Namens de Koningin werd den burgemeester een bedrag van ƒ1500.ter hand gesteld voor de algemeene armen en een bedrag van 200. voor de politie. Bij het verlaten van 't Weeshuis werd aan 't bestuur namens H. M. een bedrag ter hand gesteld voor het onthalen der weeskin deren. Terug uit Haarlem. Omstreeks 5 uur reed de Koninklijke trein uit Haarlem voor het eerste perron van het Centraal Station. Hier werd het Vorstelijk Echtpaar weder ont vangen door den burgemeester, door dezelfde hof- dignitarissen die (des morgens aan het station aanwezig waren, waarbij zich thans mevr. v. LoonEgidius gevoegd had, en de autoriteiten der H. IJ. S. M. Niet lang nadat het hooge gezelschap zich in de Koninklijke wachtkamer begeven had, gaf de stationchef, de heer Krapels, een teeken, dat de trein uit Apeldoorn in aantocht was. II. M. snelde met haar gemaal op het perron; een diepe ont roering maakte zich op dit niet licht te vergeten oogenblik van alle aanwezigen meester. Daar reed de trein voor; in den luxe-waggon zag men twee verpleegsters in het wit en een elegant gekleede dame, mejonkvr. Van de Poll, op wier schoot een snoezig kindje zat, dat heel tevreden, heel onbewust van de grootsche ©ogen blikken, die volgen gingen, met de voetjes zat te spartelen, en met de poezele handjes' in uit gelaten pret sloeg in het gezicht barer gouvernante, die een speelgoed-beertje voor de kleine liet dansen. Zoodra de ,ti^in stilstond, nam de Koningin haar kindje van mejonkvr. v. d. Poll over. Het Prinsesje schreide luid, zooals alle andere ang stige kindertjes schreien. En de Koningin suste en troostte, zooals alleen een moedei; dat kan. Zoo zag men moeder en kind in de wachtka mer verdwijnen. De intocht van Juliana. De intocht van Prinses Juliana in de hoofd stad des lands was een historische gebeurtenis, die diepen indruk heeft gemaakt. Tienduizenden hadden zich opgemaakt om van dit nationale feit getuige te zijn, om de vurig verlangde telg uit het stamhuis van Oranje het eerste welkom in Amsterdam toe te roepen. Alles1 werkte mede, in de eerste plaats het weder, een voorname factor bij historische gebeurtenissen. Langs den geheelen weg van het Centraal Sta tion naar het Koninklijke Paleis reed de met zes paarden bespannen gouden koets, waarin de kleine Prinses met haar Koninklijke ouders gezeten Was, door een dichte menschenmenigte. In het eerste gelid waren aan de eene zijde van-4iet Damrak een groot aantal vereenigingen met muziek, vaandels en banieren opgesteld. Een voortdurend gejubel klonk als de kleine Prinses voorbijreed. Ieder kon haar in den glazen karos zien zitten op den schoot van haar moeder, die als antwoord op het gewuif der menigte do hand van haar kindje bewoog. Zoo werd, bijna stapvoets rijdende, de Dam bereikt. Daar was de volte ontzaglijk. Niet dan met groote moeite gelukte het der politie, die met tact optrad, op verschillende punten een doorbraak der afzetting te voorkomen. Voorna melijk was dit het geval aan de bocht van het Damrak naar den Dam, vóór de tribune van de genoodigden van het gemeentebestuur, waarnaast het^ water van de Julinana-bron neerklaterde en uit de daaromheen gelegen fonteinen opspoot. Onmiddellijk nadat de vorstelijke personen het paleis "waren binnen gegaan, werd het tradito- neele middenvenster geopend en werd door een lakei een stoel op het balkon gereed gezet. Weinige oogenblikken later traden de Koningin en haar gemaal naar buiten en plaatste II. M. zich op den stoel. Achter de Koningin aan kwam freule Van de Poll met de kleine Prinses op den arm. H. M. nam haar kind van de gouvernante over en plaatste het op den schoot. En steeds steeg het gejuich der tienduizenden, die zoo gelukkig waren geweest op den Dam, hetzij op straat, in de huizen of op de daken, een plaats te be machtigen. En al die menschen juichten en wuifden tegelijk. Was het wonder, dat het nog maar éénjarige Prinsesje voor die bruisende menschen- zee, voor dat monster met ontelbare koppen ang stig werd en begon te scheien. H. M. drukte haar kind tegen zich aan om het gerust te stellen en de gouvernante zocht inmiddels de aandacht van het kindje te trek ken door een haar bekend stukje speelgoed. Dit gelukte: Juliaantje begon te lachen en toen hief de moeder met een van vreugde stralend gelaat haar kindje op, juist alsof het op de knieën der moeder stond. Toen steeg de geestdrift ten top. De Koningin had de jongste telg uit het oude Oranjehuis aan het Nederlandsche volk vertoond, officieel vertoond van de plek, door de traditie voor dergelijke nationale gebeurtenissen aange wezen, op het forum van Nederland. Deze spontane uiting van de bijl ons Nederlan ders zoo zeldzame geestdrift teweeg gebracht door het eenvoudige tooneeltje van de moeder met haar kind en door den aanblik van het lieve, frissche kindergezichtje is een welsprekend bewijs van de hartelijke gevoelens, die bestaan tusschen ons volk en Vorstenhuis. Het was een plechtig oogen blik, dat een traan deed opwellen niet alleen in vrouwenoogen, en dat iets stokkerigs in de keel deed komen bij mannen, die dat gevoel maar bij hooge uitzondering kennen. Het was of nie mand naar huis ging, zoo druk bleef het in de stad. Het vreugdebetoon, dat anders eerst in den loop van den avond komt, het gezang op de straat en in de café's de geïmproviseerde bals vingen nu reeds onmiddellijk na den terugkeer van de Vorstelijke familie ten paleize aan en dat duurde zoo den geheelen avond. Heden wordt ons uit Amsterdam gemeld Na dezen avond en nacht van feesten was het voor velen heden reeds weer vroeg dag. De aubade der schoolkinderen zou heden-morgeu te 9 uur plaats hebben. Met deze zanghulde werd uitvoering gegeven aan een plan, dat reeds in den zomer van het vorig jaar was ontworpen. Reeds vroegtijdig traden de kinderen op de Nieuwe Zijds Voorburgwal aan, allen voorzien van een vlag of een met een krans en Oranje linten versierden staf, alles naar artistiek ont werp van den heer Ed. Cuypers. Rustig en geleidelijk zonder de minste wanorde stelde de reusachtige stoet knapen zich op voor het Paleis. De dirigent neemt zijn plaats in, de zes kleine orkesten staan geposteerd. De 8000 knapen wachten het sein. Zoodra de Vorstin te 9 uur op het balkon verscheen, werd het Wilhelmus nieuwe toonzetting z.g. prinsemarsch door het orkest ingezet. Hierop volgden nog vier liederen. Met welbehagen luisterde de Vorstin naar het gezang van deze kinderen, gezang, dat weerklank vond in de harten van de tiendui- duizenden toehoorders en toehoorderessen. Nadat de dirigent ten paleize was ontboden, defileerde men in volmaakte orde onder de oogen der Vorstin, waarna werd afgemarcheerd. De cour. Inmiddels hernam de Dam zijn gewoon aan zien in de feestweek, althans werd de aandacht der menigte gespannen gehouden door het steeds zoo kleurrijk tafereel, hetwelk de cour ten hove biedt. De bonte rij van veelkleurige goudbestikte uniformen der vele militaire en civiele autori- teitenwas een lust voor de oogen. Geheel den morgen werd af en aangereden. R (j t o e r. In den middag werd voor het eerst door het Koninklijk Echtpaar, vergezeld van de Prinses, een rijtoer ondernomen naar de Oranjebuurt bij uitnemendheidhet Willemstraatkwartier en den Zandhoek. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Horta. Laagste barometerstand 750.4 te Stockholm. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Do Ilanze. Woensdag hield de R. K. Middenstandsver- eeniging „de Hanze" in het Bondsgebouw de algemeene jaarlijksche vergadering. De voorzitter, de heer G. L. Kamp, opende de vergadering met den christelijken groet, en heette de aanwezigen welkom op deze tweede jaarvergadering. De slechte opkomst van dezen avond weet spr, aan het feit dat we aan den vooravond staan van een feestdag. Voorz. con stateerde, dat het jaar 1909 voor de vereeniging wederom evenals het jaar daaraan voorafgaande zeer vruchtbaar is geweest. Met veel genoegen wijst spr. op het tot stand komen van den Handelscursus. Vooral voor de jongeren is deze instelling van groot belang en zij zullen er veel proffit van kunnen trekken. Moge het jaar 1910 weder even gunstig zijn en er vele en gewich tige zaken worden afgedaan 1 Ten slotte riep spr. de medewerking der le den in om, in samenwerking met het bestuur, de vereeniging tot meerderen bloei te brengen. Alsnu werden door den secretaris, den heer K. G. Brugger, de notulen der vorige vergade ring voorgelezen. Deze werden ongewijzigd vast gesteld. De heer J. J. Exler, 2e secretaris, bracht ver volgens verslag uit over het jaar 1909. Uit het verslag blijkt, dat het aantal leden weer is toegenomen. Het getal leden bedraagt thans 80er zijn 3 donateurs en 2 hospitant leden. De onderafd. glasverzekering telt 45 leden, die in 't geheel 65 panden hebben verzekerd. Er werden in 1909 4 algemeene en 8 bestuurs vergaderingen gehouden. Voor den opgerichten handelscursus werd zoowel van gemeente als provincie subsidie verkregen. Een algemeene credietbank werd opgericht, waartoe ook de afd. Schiedam hare medewer king heeft verleend. Voorts werd nog een incassobureau ingesteld. De Centrale vergaderingen van „de Hanze"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2