Dagblad voor Schiedam en A1j i i e e r 1 0 op üe Ka misdaad vergelding. Hitro ScUelKke Curat iet iratis MtatmrJ Misblai prys 10 c. p. weeï, 0.45 p. uü, f 1.35 p. 3M. 33ste Jaargang. Vrij ia» 27 Mei 1910. No. 9723. TWEEDE BLAD NATIONALE MILITIE. FEUILLETON. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. HERHALINGSOEFENINGEN in 1910. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bg alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat behalve de reeds vroeger op geroepen verlofgangers, de natenoemen in deze gemeente wonende miliciens-verlofgangers wor den opgeroepen om krachtens art. 111 der Mili tie wet 1901, voor Herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, bij hun korps en in bun garnizoensplaats achter elks naam vermeld Op 16 Augustus 1910 KORS AUFDERHEIDE, loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot bet 4e Regiment Infanterie, le Bataljon, garnizoensplaats Delft PHILIP WILHELM BRAS, loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot het üe Regiment Infanterie, 3e Bataljon, garnizoensplaats Breda GERARDUS JOSERHUS HUBERTUS HUISKENS, loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Ja gers, le Bataljon, garnizoensplaats 's-Gravenhage BURGER KOOG JE, 1 loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot het 4e Regiment Infanterie, 4e Bataljon, garnizoensplaats Leiden CORNELLS VAN DER NET, loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot het 3de Regiment Infanterie, 3e bataljon, garnizoensplaats Bergen-op-Zoom FRANCLSCUS JOHANNES PELLE, loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot de 4de Compagnie Hospitaal soldaten, garzoensplaats Leiden (zich aan te mel den in de militaire ziekeninrichting aldaar) en JOSERHUS CORNELLS STOLK, loteling dezer gemeente van de lichting 1908, behoorende tot het 4e Regiment Infanterie, '2e bataljon, garnizoensplaats Leiden. Op 17 Augustus 1910 CHRISTIAAN JACOBUS VERKADE, loteling dezer gemeente van de lichting 1903, behoorende tot de 1ste Compagnie Wielrijders, garnizoensplaats Nieuwersluis. Op 5 September 1910 PIETER VAN KATWIJK, loteling dezer gemeente van de lichting 1905, behoorende tot het 3de Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Breda. Op 12 September 1910 MARTIN US MARIA VAN VELZEN, loteling dezer gemeente van de lichting 1903, behoorende tot het 4de Regiment Infanterie, le Bataljon garnizoensplaats Delften PIETER CORNELIS VAN DER GAAG, loteling der gemeente Delft van de lichting 1899, behoorende tot het 4de Regiment Infanterie, le Bataljon, garnizoensplaats Delft. De hierboven genoemde miliciens-verlofgangers moeten zorg dragen, dat zij zich ieder, op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekjej, als- (104 Lucien veranderde van onderwerp, door aan zijn verloofde te vragen Aldus, liefste Lucie, zijt gij gelukkig O zeker 1 buitengewoon gelukkigDe uit slag overtreft mijne hoop. Alleen, vervolgde Lucien, zullen wij elkander voortaan wat minder zien. Waarom vroeg het jonge meisje. Men zal voorloopig in het huis van den heer Paul Harmant zelf eene teekenzaak inrichten, vervolgens moet het personeel voor het schrijfwerk- aangesteld worden en de werklieden worden aan genomen. Mijne tegenwoordigheid zal van den morgen tot den avond noodzakelijk zijn en de heer Harmant, die mij dicht bij zich wenscht te hebben, wil, dat ik nabij de Murillostraat ga wonen. Ik begrijp dit, mijn vriend... zeide Lucie op vastbesloten toon. Uwe tegenwoordigheid is inder daad noodzakelijk Gij zult dus gaan verhuizen Ik moet wel... Jeanne Fortier kwam naderbij r~ Mijnheer Lucie, vroeg zij, wanneer zult gij roede van al de hij hun vertrek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uit rusting, bij hun korps aanmeldenen worden er voorts aan herinnerd lo. dat zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, zich uiterlijk te 8 uur voor middag bij het korps moeten aanmelden, 2o. dat zij, die woonachtig zijn binnen'20 kilo meters van de plaats van opkomst, uiter lijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moeten zijn. 3o. dat de overige verlofgangers, voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende openbaar middel van versneld vervoer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moe ten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur na middag bij hun Korps moeten aanmelden. De verlofgangers, die alleen per spoor-of tram weg moeten reizen en in wier zakboekje aanwe zig is een op wit papier gedrukt en met roode inkt ingevuld vervoerbewijs, begeven zich recht streeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stations beambte. met de uitgifte van plaatsbewijzen be last. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggege ven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het tra ject moeten afleggen per stoomboot, of die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel op hunne reis van één of meer veren moeten ge bruik maken, moeten zich ten minste vier werk dagen vóór hun vertrek naar het korps, aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) aanmelden ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen. Het is noodig zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein of de tram aan het station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreke de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk aan bovengenoemde afdeeling Mi litie worden overgelegd een gelegaliseerde genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder galdiae reden niet voldoet aan de oproeping, wordt, na daartoe verstrekte last van den Minister van Oorlog als deserteur af ge voerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig Het niet ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft den verlofqanger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EEN1G en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen Den verlofgangers die zich als kostwinners on misbaar achten voor het gezin waartoe zij be hooren en op grond daarvan meenen in de ter men te vallen tot het verkrijgen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst, of van eene geldelijke vergoeding, wordt medegedeeld, dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld papier gaan verhuizen Ik ga morgen reeds andere kamers zoeken. Dus de uwe zullen binnen eenige dagen vrij zijn Ja. Betaalt gij veel huur Hondertvijftig francs... en de drie maanden, waarvan nog geen vierde deel om is, heb ik voor uit betaald... Dat is voor mij verloren geld, als de concierge niet dadelijk iemand vindt, om mij te vervangen. Mijnheer Lucien, ik zou die huur wel willen overnemen.... Is dat waar, moeder Lison riep Lucie uit. Ja, ik zal blijde zijn, dicht bij u te wonen Welnu, moeder Lison, zeide de zoon van Jules Labroue, verhuis evenals ik en kom mij hier vervangen Ik zal zeer gelukkig zijn te we ten, dat gij dicht bij mijne verloofde zijt... Dus, bevestigde Lucien, is de zaak beklon ken En nu dit achter den rug is, verklaar ik eerlijk, dat de vreugde mij hongerig als een wolf heeft gemaakt 1 Als kleine Lucie zeer lief wil zijn, noodigt zij mij en moeder Lison uit bij haar te eten. Lucie klapte van blijdschap in de handen. Ik vraag niets liever dan dat, riep zij on stuimig uit. Ik zal de tafel dekken, terwijl onze goede vriendin het noodige gaat halen. Jeanne weende van vreugde. Zij was zoo gelukkig. Vreemd geluk, dat zich slechts door tranen kunnen worden geschreven en door de belang hebbenden eigenhandig moeten zijn geteekend behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, indien ontheffing en aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt en dat het in het belang van den verzoeker is, die aanvragen enkele weken vóór de opkomst onder de wapenen in te zenden. Schiedam, den 26sten Mei 1910. De Burgemeester voornoemd M. A. BRANTS. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Staatsraad i. h. d. Commissaris der Koningin in deze provincie, de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 2 Juni a.s. eene schietoefening wor den gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat, tot op 3100 M. van het fort Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefeningen halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie »Ned. krt." Nos. 218, 202, 227.) Schiedam, 27 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat door deu Raad dier gemeente in zijne open bare vergadering van den 24sten Mei j 1. ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het over- lijde van den heer A. GOUKA is benoemd in de commissie, belast om Burgemeester en Wethou ders hij te staan in het grondbedrijf, de heer N. VAN DER VELDEN. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat, aan gezien het deskundig onderzoek met betrek king tot het verzoek van H. A. van der Meerj om vergunning tot uitbreiding zijner bak kerij in het pand staande aan de Boterstraat no. mocht uiten I VII. De weduwe van Pieter Fortier ging de bood schappen doen en weldra zaten onze drie personen om de kleine tafel Lucie dacht er niet aan, dat zij tegenover hare moeder zat en Lucien veron derstelde niet, dat hij met de vrouw sprak, die beschuldigd was van den moord zijns vaders. Vreemd toeval. Dienzelfden morgen nog had de jonkman in de Murillsstraat met den waren moordenaar ontbe ten Wij behoeven niet te zeggen, dat het eenvou dige maal op de Bourbonkade hartelijk was en duurde tot bijna negen uur 's avonds. Den volgende morgen aanvaarde Lucien, zooals was overeengekomen, zijne betrekking bij Paul Harmant. In gezelschap van Marie, die allerlei voorwend sels tot toenadering zocht, liet hij de groote ka mer naast de boekerij in eene teekenzaal veran deren, daarna stelde hij eenige teekenaars, wier verdienste hij kende, aan en ging voor zich ka mers zoeken in de Monceauwijk. Hij vond drie vertrekjes op de vierde verdieping van een huis in de Miromesnilstraat en twee dagen later betrok hij die, terwijl van haren kant Jeanne Fortier kwam wonen tegenover Lucie. Lucien, die den geheelen dag werkzaam was, had, sedert hij de Bourbonkade verlaten had geen 85/87, kadaster Sectie B nos 2781 en 522, met een gasmotor van 5 P. K. nog niet geëindigd is, de beslissing op deze aanvraag is verdaagd. Schiedam, den 26sten Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de firma Duiser de Koning en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene koperslagerij, lood- en zinkwerkery in het pand staande aan den Bui tenhavenweg no 134, kadaster Sectie L no. 145 Sc h i e d a m, den 2tisten Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Vergadering van deu Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 24 Mei 1910, des namiddags 2 uur. (Slot), Schoolgeldregeling. De heer R i s vraagt, of wanneer toch binnen een afzienbaren tijd eene wettelijke regeling is te wachten, deze voorioopige maatregel niet prematuur is. Spr. wijst er op, dat bijv. ingezetenen van Vlaardingen niet door een proportioneel school geld zijn te treilen en vreest voor desorganisa tie der H. B. S. De wethouder, de heer Honnerlage Gre- t e, betoogt, nog, dat men hier moest ingrijpen van het Rijk is nu eenmaal geen overname der H. B. S. te wachtenmen moest iets doen. Niets doende, zou de toenemende stroom van leerlingen wellicht tot dubbele splitsing ver plichten. De heer R i s meent, dat als men werkelijk bang is voor de derde paralelklasse, de logische weg is, de buitenleerlingen f145 schoolgeld te doen betalen. De heer G o s 1 i n g a zegt, dat als de heer Ris desorganisatie vreest, die zeker zal komen als men de buitenleerlingen f145 laat betalen, maar bepleit overigens eene billijke verhooging van het schoolgeld. De Voorzitter meent ook, dat men hier zeer voorzichtig moet handelenhet voorstel tot verhooging kwam, omdat er telkens op ge wezen werd, dat het schoolgeld te laag was. De heer G o s 1 i n g a meent, dat er niet veel maar toch eenig verschil hier is tusschen de leerlingen die bijv. van Vlaardingen en Schiedam komen. De heer R i s constateert, dat men bang is, dat de Vlaardingers weg blijven en toch de derde splitsing vreest. Het amendementWestendorp is nu aan de orde. Verschillende leden merken, bij afwezigheid van den lieer Van Westendorp, op dat 't is ingetrok ken. oogenhlik kunnen vinden, om zijn verloofde te bezoeken. Deze wachtte met ongeduld den Zondag af en toen die zoo gewenschte Zondag kwam, was er een dag van volmaakte vreugde voor de beide verloofden en Jeanne aangebroken. De komst van den zoon van Jules Labroue in het huis van den millionnair had een weinig ver andering gebracht in het gewoonlijk eentonige leven van Marie. Sedert den dag, waarop Lucien de voortdurende gast in de Murillostraat werd, scheen de gezond heid van den jonge zieke terug te keeren. Deze plotselinge verandering ontsnapte niet aan de waakzame blikken van haar vader. Hij besloot daaruit, dat hij zich niet bedrogen had, toen hij meende in het hart van Marie eene ontwakende liefde voor den zoon van den inge nieur van Alfortville en ontdekken hij beschouwde die liefde, of liever de mogelijke gevolgen daarvan, niet zonder schrik en hij wachtte met angst het oogenhlik af, waarin zijne dochter, wier karakter hij kende, hem hare gevoelens zou toevertrouwen. Gedurende eene maand kwam er geen veran dering in den toestand van onze personen. Marie evenwel gevoelde van dag tot dag meer voor Lucien Labroue en deze begon de te groote welwillendheid van 't meisje te zijnen opzichte te bemerken. [W.ordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5