Dagblad voor Schiedam Omstreken. 33ste Jaargang. Zaterdag 28 Mei 1910 No. 9724. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat ait twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Gymnasium te Schiedam. üfiicieele berichten. Kennisgeving. Burger-Avondschool. Buitenlandsch Nieuws. BEVOLKINGSREGISTER Yerspreide berichten. Staten-Geueraal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. FraJico per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- Btraat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTKRSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. oor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. SCHOUW over de wegen, voetpaden en kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 6 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie, Brengen het volgende proces-verbaal door aan plakking ter kennis van belanghebbenden: Op heden den 19den Mei 1910 is door den on- dergeteekende, GERARD GERLAGH, Directeur der Gemeentewerken van Schiedem, als daartoe gemachtigd door Heeren Burgemeester en Wet houders van Schiedam bij hun besluit van den 26sten April daaraanvoorafgaande, ter voldoening aan het voorschrift vervat in artikel 6 van het Reglement op de wegen en voetpaden in de Pro vincie Zuid-Holland, opneming gedaan van de niet onder beheer van eenig Polder- of Waterschaps bestuur staande wegen, voetpaden en kunstwer ken, gelegen binnen het grondgebied van de Ge meente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tusschen de verschillende bebouwde Gemeente kommen. Daarbij is gebleken dat aan na te melden wegen en werken de aangegeven verbeteringen belmoren te worden aangebracht om te voldoen aan de bij artikel 5 van gezegd reglement gegeven voor schriften. De Hooge Schielandsche zeedijk, volgnummer 5 van den legger, onderhoudsplichtigede aanne mer der bestrating Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt op de navolgende plaatsen. Tusschen den afrit naar den Singel en telep- hoonpaal 57tusschen de telephoonpalen 54 en 53 50 en 49 47 en de grens der gemeente Rotter dam. De Delflandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtige: de gemeente vlaardingen. Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt op de navolgende plaatsen. Tusschen de dijkpalen 487 en 489494 en 496 517 en 518. Wordende tevens bepaald, dat de schouw be doeld in artikel 7 van meervermeld reglement zal worden gehouden op vjjf-en-twintig Juni negen- Den honderd en tien. Aldus opgemaakt ten jare en dage voornoemd. De Directeur van Gemeentewerken, G. GERLAGH. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Het adraissie-examen zal gehouden worden in de eerste helft van Juli. Aangifte van nieuwe leerlingen kan tot 1° Juli geschieden bij den rector J. L. LIEZENBERG. Op 1 en 2 Juni a.s., 's avonds tusschen 7 en 9 uur, zal er, in het gebouw der Ambachtsschool, gelegenheid gegeven worden nieuwe leerlingen te doen inschrijvenook zij, die de lessen reeds vroeger hebben gevolgd, moeten zich opnieuw op bovengenoemde avonden komen aanmelden. Door de nieuwe leerlingen moet worden medegebracht. lo. een bewijs van inenting. 2o. een verklaring van het Hoofd der school, waaruit blijkt dat de leerling alle klassen dier school heeft doorloopen. Jongelieden, die 1 September nog geen twaalf jaar zijn, worden niet ingeschreven. De voogd of één der ouders moet bij de in schrijving tegenwoordig zijn. De Directeur der Burger-Avondschool, HINGMAN. ZEGT IIET VOORT. deren te zingen, tot een luitenant bevel gaf, de deuren weder te openen, om de soldaten te kal- meeren. DENEMARKEN. De koning is igistervoormiddag uit Londen terug gekeerd en ontving spoedig, daarna den minis ter-president Zahle, die biet ontslag van het mi nisterie aanbood. De koning nam (het ontslag aan en verzocht Zahle, vo.orloopig de rögeerings- zaken waar te 'nemen. AANGIFTE voor het Het GEMEENTEBESTUUR van Schiedam herinnert de ingezetenen aan hunne verplichting °m steeds tjjdig aangifte te doen voor het be volkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan 1°- wanneer men de Gemeento gaat verlaten alsdan moet een getuigschrift van woonplaats- Ve'-andering (verhuisbiljet) worden gevraagd en meegenomen naar de Gemeente waar men zich 8»at vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen e<:n maand te worden ingeleverd wanneer men zich in de Gemeente vestigt; alsdan moet men overleggen een getuigschrift ^an woonplaatsverandering (verhuisbiljet), afge geven in de vorige woonplaats wanneer men binnen de Gemeente van wo ning verandert alsdan is het hoofd van een huisgezin ver- P icht aangifte te doen, doch tevens wanneer in at gezin eenige verandering plaats grijpt, b.v. anneer iemant komt inwonen en ook wanneer leest- en werk boden komen of vertrekken. f.za'm van aangifte kan worden gestraft ttet HECHTENIS of GELDBOETE. Bur001 Z00vee^ no°dig wordt medegedeeld dat het Sfiww i*van 'let Bevolkingsregister gevestigd is houw) raa® (voorma"g Kantongerechtsge- DUITSCHLAND. Onder geweldige belangstelling vond gister de laatste stemming voor het kieswetonlwerp in het I luisische Huis van Afgevaardigden plaats. De I ïuisische minister-president, de rijkskanselier von Bethmann Heilweg, begon onmiddeLijik de positie der regeering bekend te maken en nam na von Heyidiebrandt nog eens het woord. Om de beurt verklaarden de leiders der partijen hun stelling ten aanzien van het kieswetontwerp. 'De zitting begon half twaalf en duurde tot 4 uur. Na de afstemming der eerste paragrafen en de weigering der liberalen en centrumspartij1, om met de regeering mede te stemmen, stond de rijkskanselier op, en verklaarde onder luide bra vo's van liberalen etc., dat de regeering het voorgestelde kiesrechtontwerp terugnam. De sensatie was algemeen en zeer groot, hoewel iedereen dit na de verklaring der liberalen, olm het ontwerp af te stemmen, verwacht had. Keizer Wilhelm is lijdende aan een bloed vin, nabij het rechterhand-gewricht, zoodat hij de rechterhand niet gebruiken kan. De keizer droeg den Duitsehen marine-attaché te Parijs op, den Franschen minister van Marine, naar aanleiding van ,het 'vergaan van de duikboot „Pluvione", zijn, deelneming t.e betuigen. AMERIKA. De ïMorning Post" verneemt uit Washing ton, dat de commandeerende officier van de Noord- Amerikaansche strijdmacht bij de Nicaraguaan- sche kust opdracht heeft gekregen alle Ameri- kaansche schepen en de eigendommen en de be langen der Amerikanen in Bluefields te bescher men en zoo noodig landingstroepen aan wal te zetten. Wanneer dit bericht juist is, moet het optreden der regeering in Washington verklaard worden uit het feit, dat een kanonneerboot van dg Nicaraguaansche regeering een Amerikaansch handelsschip heeft onderzocht, hoewel de Noord- Amerikaansche regeering deze kanonneerboot, om welke redenen is onbekend, het recht ontzegd had schepen te visiteeren. Men krijgt den indruk, dat staatssecretaris Knox niet overgelukkig is in zijn Nicaraguaan sche politiek. Hij steunt de opstandelingen, maar uit de overigens verwarde berichten is althans met zekerheid op te maken, dat zij nog steeds niet de overhand hebben op de regeeringstroe- pen. FRANKRIJK. De Fransclie reservisten en landweermannen, ondergebracht in het kamp van Reichard bij Tours, hebben een massa-petitie gericht tot den minister van Oorlog, waarin zij zich ernstig be klagen over de ongerieflijke en soms zelfs onge zonde kampinrichting, en bij burgers in kwartier willen worden gelegd. De militaire plaatselijke overheid heeft dien tengevolge maatregelen getroffen om de man schappen bij de inwoners der omliggende ge meenten in ,te kwartieren. Op bet ministerie van Oorlog, waar men zeer weinig gesticht is over de ruchtbaarheid, aan deze insubordinatie gegeven, wordt stellig ontkend, dat een dus danige petitie zou zijn ontvangen. Mocht deze echter nog binnenkomen, zoo wordt hieraan toe gevoegd, dan zouden de onderteekenaars discipli- gestraft worden, daar het indienen van zoodanige klachten, met voorbijgaan van den voorgeschreven weg, strafbaar is. Ie Poitiers werden de landweermannen in het voormalige Katholieke seminarie ingekwartierd, waai zij zeer comfortabel zijn onderdak gebracht. Nadat de manschappen echter waren gekleed en van hun uitrusting voorzien, werden de deuren gesloten, hetgeen den recruten mishaagde. Zij begonnen te schreeuwen en oproerige lie- - In tegenwoordigheid van de militaire at tache's van Frankrijk, Oostenrijk en Duitschland en. vertegenwoordigers der Japansche vloot, werd door den uitvinder Marten Hale een door hem gedane uitvinding gedemonstreerd, waardoor het geschutvuur niet meer rook en vlammen voort brengt. Het vlammen- en rookverteerend middel is oen wit poeder, dat in cigarettenpapier ver pakt bij de springlading van het kanon gevoegd wordt. Het middel weókt geenszins storend op do schietsnclheid en 'uitwerking van het geschut. De proeven slaagden uitmuntend: bij den mond van het kanon werden slechts onbeduidende von ken waargenomen, die op een afstand van 100 meter reeds niet meer zichtbaar waren. Te Mérry sur Oise hebben stakende werklieden van de steengroeven erge ongeregeldheden gepleegd. Zij vernielden de machines, lieten de wanden van eenige mijngangen doordynamiet springen legden steenblokken op de rails en wierpen wagens, die met uitgehouwen steen geladen waren, omver. Toen de stakers echter aanstalten maakten, al de aan het station staande hefkranen omver te wer pen, werden zij door militairen verdreven. Het station van Méry sur Oise is door militairen bezet, Eenige leiders van de stakers zijn in hech tenis genomen, doch de stemming der arbeiders» onder wie verscheidene Italianen, is er daardoor niet op verbeterd, zoodat men voor nieuwe onge regeldheden vreest. Volgens do „Nowoje Wremja" hecrscht de cholera weer in Rusland. Vooral in het zuiden maakt zij talrijke slachtoffers. De ziekte die dit maal zeer kwaadaardig is, héerscht in Moskou, Churbon, Kiew en in hét gouvernement Jekateri- noslaw. Door aardverschuiving is een gedeelte van het Zwitsersche plaatsje •Fontenay vernield. Vijf huizen zijn totaal onder de aarde begraven, en onder de puinhoopen liggen drie gezinnen be dolven. Tot dusverre zijn 5 lijken tc voorschijn gehaald. TWEEDE KAMER. Ziting van Vrijdag 27 Mei. {Slot.) Minister Heemskerk ontried ten stelligste de verwerping van artikel 2 van het ontwerp, en verklaarde zich voorloopig ook niet bereid dat artikel te schrappen. Hierna vingen langdurige replieken aan. Na de pauze werd een kort comité-generaal gehouden, na afloop waarvan werd medegedeeld de benoeming van den heer F. K. van Itersom werkzaam aan het Koloniaal Museum te Haarlem tot adjunct-commies voor den dienst der Biblio theekkamer. Besloten werd aanstaanden Dinsdagmiddag in de afdeelingen verschillende ontwerpen te onder zoeken. Medegedeeld werd, dat aangewezen zijn tot leden der commissie tot voorbereiding voor de Armenwet de heeren Goeman Borgesius, Drucker, Snoeck Henkemans, van Vuuren en van der Voort van Zijp en tot hunne plaatsvervangers de heeren Rink, Ketelaar, van Lennep, Kooien en van Heemstra. Voorts deelde de voorzitter mede dat hjj voor nemens is het ontwerp betrekkelijk der regeling der Naamlooze Vennootschappen in handen te stellen eener commissie van voorbereiding en dat ontwerp zoo mogelijk nog in de afdeelingen te doen ouderzoeken. M. U. L. O. Het debat over het wetsontwerp tot wijziging der wet op bet lager onderwijs wordt voortgezet. De beer Roodhuyzen betoogt de wensche- lijkheid artikel 2 te schrappen. De heer Ier Laan, repliceerend, verzoekt overlegging van een lijst der door dit ontwerp voor subsidie in aanmerking komende scholen. Spr. bestrijdt voorts de amendementen v. de Molen van Wijnbergen. De heer Pollema kwam op tegen het verwijt van knoeierijen met subsidies. Door spr.'s handen (de heer P, is lid van Ged. Staten van Friesland) zijn niet minder dan 300 aanvragen om subsidie gegaan en die waren alle zeer nauwgezet en cor- eet. Knoeierijen zijn nimmer ontdekt. Overigens sluit hij zich aan bij de critiek op de uitsluiting van scholen, die nog opgericht moeten worden. De heer Van der Molen bepleit nog eens het verleenen van steun aan scholen met 7- en 8-jarigen cursus en dus niet alleen met 9-jarigen cursus, zooals de Regeering wil. Spr. leest daartoe verschillende brieven van schoolhoofden voor in sommige scholen zijn geen leerlingen voor de 9e klasse. Het nieuwe ontwerp is beter dan het oude, dat nog meer scholen uitsloot. Tegen waar borgen voor goed en voldoend onderwijs heeft spr. allerminst bezwaar; hoofdzaak is echter de man die voor de klas staatniet een bepaling over het aantal lesuren bijv. of eenig andere wettelijke bepaling. Ook spr. komt op tegen het verwijt van knoeierijen (door den heer Ketelaar te berde gebracht) spr. bad gedacht, dat wij die quaestie, die insinueerende gedachten nu wel te boven waten. fen slotte wijst spr. er op, dat wij ons met ons subsidie-systeem nog op het stadpunt van '1889 bevinden maar de scholen hebben niet 55, maar 40 kinderen per onderwijzer. De heer De Geer handhaaft zijn meening over art. II en bestrijdt de argumenten, dooi' den Min. aangevoerd. Spr. is bet volkomen met den heer Ketelaar eens, dat ongewenschte praktijken het gevolg kunnen zijn van de bepaling, dat ten genoegen van den Minister moet worden aange toond, dat vóór 1 Jan. 1910 tot de oprichting0of reorganisatie was besloten.. Spr. is het met den heer Tydeman eens, dat men bij de subsidieering van het bijzonder M. O. ook niet op het rapport der Ineenschakelingscommissie gewacht heeftnu komt de Minister met grof geschut, terwijl hij zelf eerst op bet laatste oogenblik aan die Com missie gedacht heeft. Bij het eerste ontwerp vond de Min. immers zelf heelemaal niet, dat de Com missie gepasseerd werd. Spr. stemt toe, dat deze voorziening een provisorische is; maar moet men dan nog jaren en jaren wachten op de urgente hervormingen? Een der meest bezadigde leden der Kamer zei spr. eens, dat zelfs het jongste lid van deze Kamer wel niet beleven zou, dat de hervormingen van de Ineenschakelingscommissie in het Staatsblad zal verschijnen. Spr. zal tegen art. II stemmen, maar geeft in overweging de stemming van te houden tot Dinsdag of Woens dag, wanneer wjj wellicht het rapport der Com missie hebben ontvangen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, doet uitkomen, dat de door hem gekozen termijn geen willekeurige is. Met genoe gen heeft de Min. thans meer waardeering gehoord Het ontwerp is niet gedenatureerd, maar gecorri geerd door de aangebrachte wyzigingen. De Min. houdt vol, dat de bedoeling alleen was rekening te houden met de bestaande scholen, maar moge lijk is, dat de oprichting van nieuwe scholen het gevolg wordt van deze wet. Nu wil men de beslis sing over art. II aanhouden, maar het publiceeren van het rapport der Commissie zal wel meer tijd vorderen dan de heer De Geer veronderstelde. Wordt art. II er nu met ingebracht, dan kan het er nooit, vooral met met de jaartallen die er in staan, worden ingebracht. Wel kan het later geschrapt worden, indien men nu art. II aanneemt. Het is dus juist omgekeerd als de heer Roodhuyzen meende. Men neme eerst kennis van het rapport, voor het drukken waarvan natuurlijk wel de hulp van het Departement is verleend, maar waarvan spr. toch niets zal mededeelen. Eerst indien het rapport der deskundige Commissie bekend is, kan men ook het stelsel in zijn geheel overzien en ook dit is veel waard. Eerst later heeft de Min. gemerkt, dat het werk der Commissie het vvensche- lijk maakte de bekende correctie aan te brengen dit in antwoord aan hen die er zich over verwon deren, dat de Min niet van den beginne af zich op hetzelfde standpunt heeft gesteld. Het algemeen debat wordt gesloten en de beraadslaging verdaagd tot a.s. Dinsdag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1