Binnenland. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hemengd Nieuwg. H. M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder kwam gistermorgen te 9 uur 20 uit Engeland aan de halte Soestdijk aan, alwaar Zij werd verwelkomd door den bur gemeester van Soest, en dr. S. Greidanus, loco burgemeester van Baarn. Prov. Statenverkiezing. Rotterdam. In een gisteravond gehouden vergadering van de R. K. kiesvereeniging Recht en Orde V is candidaat gesteld de heer H. G. M. van der Vijver. Wegens het bedanken van mr. Troelstra is thans door de S. D. A. P., naar het Volk meldt, ln Rotterdam I candidaat gesteld de heer A. W. Heykoop, die de candidatuur heeft aanvaard. In een gisteravond gehouden vergadering van antirev. kiesver. Nederland en Oranje I, is besloten, als candidaat te stellen den heer Jan Valk Jr., lid van den gemeenteraad, en te steunen den van R. K. zijde gestelden candidaat. G o r i n c h e m. In de plaats van den heer T. Kloek (a.-r.) te Leerbroek, die bedankt heeft voor een candidatuur, hem door de anti-rev. kiesver eeniging aangeboden, is thans tot candidaat gepro clameerd de heer Baggerman, wethouder van Vianen. (Tel.) Gouda. In een gisteren alhier gehouden vergadering van de liberale en Vrijzinnig-Demo cratische Centrale kiesvereenigingen werd besloten, voor de drie vacatures slechts twee candidaten te stellen en wel heeren de H. J. Nederhorst Sr., te Gouda, en M. Boogaerdt, Bzn., te Krimpen a/d. Lek. 's-G ravenhage. De Vrijzinnig-democratische kiesvereeniging heeft gisteravond besloten candi daat te stellen de aftredende vrijzinnige leden, mr. Limburg, prof. Kraus en dr. Tely, en te steunen de candidaten, door de Vrije Liberalen te stellen voor de twee andere plaatsen. Delft. De plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. heeft candidaat gesteld den heer J. W. Albarda, te 's Gravenhage. Analyse van voedingsmiddelen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot ver tegenwoordigers van de Regeering op de in de maand Juni 1910 te Parijs te houden internatio nale conferentie ter bestudeering van de mogelijk heid om eenvormigheid te brengen in de in ver schillende gevolgde methodes van analyse van voedingsmiddelen, dr. H. P. Wijsman, buitenge woon hoogleeraar te Utrecht, en dr. A. J. Swaving, inspecteur in algemeenen dienst bij de Directie van den Landbouw. Pantserdekschip „Koningin Wilhelinina". Hr. Ms. pantserdekschip nKoningin Wilhelinina der Nederlanden" zal binnenkort worden ver kocht. Deze bodem werd 22 October 1892 door Hare Majesteit de Koningin te water gelaten en ver trok in 1894 voor de eerste maal naar Oost-Indië. In het geheel heeft het schip een drietal malen telkens ongeveer vier jaren in de tropen vertoefd en keerde laatstelijk in de maand Februari j.l. in het vaderland terug, om daarna uit de sterkte der vloot te worden afgevoerd. Van onzen Amsterdamschen correspondent De aubade. Na de aubade op den vroegen morgen steeg gistermiddag andermaal een lied van huldiging van het oude Damplein op, een lied in een ge- rijthmeerde cadans, omlijnde vorm dat uiting gai aan de gevoelens waarvan de negen duizend zan gers in Nederland thans vervuld zijn. Te 5 uur togen zangers 'en musici in de breede ruimte vali de Ëeurs verzameld, door de hoofd ingang langs verschillende wegen naar den Dam. Daar stelden zij zich op als was de reuzenme- nigte een flink gedrild leger zonder front. De muziekkorpsen van het 10e uit Haarlem, het 5de regiment uit Aan ersfoort, het Vo 1 en- daminer fanfarecorps in kleurige kleeding, de tamboers,- sopranen, tenoren, de Kon. Kapel der Grenadiers, de muziek Van het Zevende, die van het Vierde te Leiden, de alten en bassen dat alles trok in kleurige volgorde naar den Dam. Elke eerste partij in vier afdeelingen elk op rijen van 5 en de weezen in elke eerste rij vóór alle vier de afdeelingen. Inmiddels hadden de kinderen in de Nieuwe Kerk opgesteld hun plaats aan 'de zijde van de Kalverstraat ingenomen. Zacht drijven de stemmen heen dan komt het koper ze versterken, weer is het even stil, doch even slechts, want opnieuw zwellen de zwakke geluidsgaimen tot een zee van zuivere klanken aan. Met aandacht en vol ernst volgt de Lands vrouwe de regelen, waarin op zoo passende wjjze herinnerd wordt afwisselend aan teleurstelling, smart, vreugde en liefde en die eindigt met de zegehee door jheel het volk afgesmeekt voor de Ouders en het Vorstenkind. Een vriendelijke glimlach Vertoonde zich meer malen op het gelaat der Koninklijke Moeder. Als de laatste tonen zijn weggestorven barst men in toejuichingen los, in verrukking over zooveel schoons gewrocht door di't reuzenkoor door den wil van dien ©enen die daar1 kalm en zelfbewust, zeker van zijn kunnen staat, bevelend die klan kenorkanen te stijgen, dalen, forsch aan te kwel len om dan weer tot fijn zacht, gefluister schier te versmelten. Intusschen trok onder het voort- daveren van het applaus en bravo-geroep de Ko ningin zich met haar gemaal terug om zich in middels den dirigent en het bestuur der aubade te doen voorstellen. Het Koninklijk Echtpaar druk te zijn groote tevredenheid met het genotene uit en dankte veelmaals. Zocdra de heeren weder uit het Paleis 'teruggekeerd waren klonk het sein voor het défilé en ging de stoet in keurige volg orde voorbij de oogen van het Koninklijk Echt paar. Op de Beurs werd de stoet ontbonden. Gisteravond dineerden de wethouders ten Pa- leize. De illuminaties. De illuminaties in Verschillende deelen dier stad hebben de stoutste verwachtingen overtroffen. Boven alles munt de Westertoren uit. Beginnende, niet aan den voet, maar halver wege den zwaren steenen onderbouw, worden al de drie verdiepingen daarboven tot en met de Keizerskroon op den top door een reeks van electrische lampjes zoodanig verlicht, dat men tegen cLen donkeren nachtelijken hemel db archi tectonische lijnen en bogen in hun eenvoudige schoonheid kan bewonderen, op eene wijze, waar van de twee beroemde bouwmeesters van dit zeventiende eeuwsche moment gelijk 'men weet is dit, volgens de conjectuur van A. W. Weiss- man, voor het leerste der drie verdiepingen Hen- drick de Keyser en voo'r de twee hoogste Jacob van Campen zich stellig geen voorstelling hebben kunnen maken. Boven de gansche stad uit is de schitterende verlichting zichtbaar. Het aan- en uitgaan is de moeite van het volgen meer dan waard. Na het slaan van elk heel uur wordt het licht langzamer hand uitgeschakeld, zoodat het geleidelijk duis ter wordt, waarna het licht weer krachtiger aan gloeit. Dit afwisselend schouwspel maakt ;op duis teren achtergrond vooral eeh aangrijpenden in druk en wekt alteflei gewaarwordingen bij den toeschouwer op. Duizenden bljjven dan ook 's avonds vol verbazing naar deze merkwaardig mooie verlichting staan kijken. De Dam beschreef ik reeds bij de versiering. Gezegd dient te worden, dat het verlichte plein 's avonds een heel wat beteren indruk maakt dan op den dag. De Kalverstraat is verlicht met plus minus drie duizend lampjes, welke aangebracht zijn tusschen guirlandes van sparreg'roen. Aan den ingang der Kalverstraat bij den Dam en aan het einde bij het Spui is ©en groote kroon aangebracht, waar onder zich een zon bevindt met de letter „J". In dien kroon zijn plus minus 150 lampjes. De electrische stroom voor de verlichting wordt gra tis geleverd door Electra. De heerlijke verlichting van Van Eijk's wissel kantoor, hoewel gemaskeerd door de „beide" Cofn- mandalntshuiizen en die Fontein, blijft de belang stelling trekken, welke Zij verdient en een omge keerd werkende reclame voor deze firma is het zeker, dat ieder verontwaardigd uitroept: „Wat een schande, dat men voor zulk een mooie ver lichting een schutting heeft gezet. j 'Als entree aan het Spui is een boekwerk aan gebracht mot de begroeting „Welkom", in elec- trisch gloeilicht en een dergelijk hekwerk met het woord „Salve" prijkt voor den-Heiligenweg. De Ambachtsschool dient vooral genoemd. Op het bou 1 evard'aohtige aan wereldstad herinnerend Rembrandt-pieinop de met patricische paleizen rijk bezette Heeren- en Keizersgracht trekken tal van rijke verlichtingen de aandacht. Het Gebouw van de Gemeentetram is (ook al aardig verlicht, met behulp van duizenden gloeilampjes teekent zich de Groote Amstelbrug af, waarover een motor tramwagen rijdt. Kras houdt zijn welbekende naam boog op en de Directeur ontzag kosten noch moeite om d© groote zalen in ware schitterende lichtballen om te doeveren. Het Marinegebouw is in een woord schitterend. Het gansche kasteel, genaamd officiersgebouw, is door duizenden gloeilampjes effectvol verlicht. Hèt effect wordt verhoogd door een groote electrische W, J en H. aan drie Verschillende zijden van het gebouw. Voorts tal van gemeentelijke instellingen, waar onder het Stadhuis, het. Gebouw der Gemeente- Telefoon, daarnaast tal van Bankinstellingen, groo te hotels en tenslotte de huizen van vele bekende, aanzienlijke ingezetenen trekken jd© aandacht. Wel licht vinden wij gelegenheid na de algemeehe groote illuminatie op teen en ander ietwat uit voeriger terug te komen. Ons verslag kan dab vollediger zijn, omdat nu nog' steeds dag en nacht allerwege de onvermoeide mannen van Electra en andere particuliere installatiebureaux a,an den arbeid zjfn. Muziekuitvoering. De dag van heden begon met een uitvoering van Koraalmuziek en Vaderlandsche liederen door het muziekgezelschap ,,Soli Deo Gloria", direc teur do heer A. G. Schoonderbeek, van het balcon der Nieuwe Kerk op den Dam. (Helder en schoon klonken de sonore klanken over het Damplein, die daar als een kalme feest hal besloten tusschen de colonnades en de ver sierd© gebouwen lag. 1 D e C o u r. Ten 10 ure had de Voortzetting der Cour van gelukwenschen en dankbetuiging plaats en de audiëntie voor personen, die H. M. verzoekschrif ten als anderszins wenschen aan te bieden. Hieronder bevonden zich de heeren van Einden en Trybits, grossiers in gouden en zilveren voor werpen, die uit sympathie met het eerst© bezoek van H. M. en Z. K. H. met Prinses Juliana aan de hoofdstad aan de Koningin en den Prins elk twee medailles aanbeden. De medailles, naar eigen teekening ontworpen, in maat van 60 m'M. rustend op den plateau van zijden pluche, zijn uitgevoerd in mat geoxydeerd zilver. Zij geven aan de voorzijde in sprekende gelijkenis de beeltenissen van de Koninklijke Fa milie, volgens de laatste portretten weer en zijn omgeven door Amsterdams wapen met datum van uitgave en Stedemaagd met vredepalm. De keerzijde vertoont den Oranjeboom, aan welks voet de NedeHandsche Leeuw zich uit strekt en aan welks stam de wapens van H. M. de Koningin, Z. K. H. Priris Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana zijn aangebracht met daarbij pas sende inscriptie. i De étui's, (geleverd door de firma J. du Buy, Nieuwendijk 211, alhier) zijn uitgevoerd in ivoor satijn leder met gouden biezen en gekroonde ini tialen „W. en 'H." De binnenzijde in crème satijn, duidt tekst en datum, zoomede naam der aan biedend© firtna aan, terwijl de sluiting met goud is geplakkeend. Duplicaten van het geheel zijn tijdelijk geëxpo seerd in het fnagazijn der firma S. van Osenbrug- gen Zoon, Kalverstraat 147. 'Onder degenen, die de Cour bezochten, be hoorden vel© Kamerleden, oud-'burgemeester van Leeuwen, deputaties van Vcreenigingen, de Haag se be tramconducteur Recder, 'ntev. KerrrpersStut- tenhleim, bijgenaamd de Soldatenmoeder, en mev. BoonClemens, die een Werk over de Vredes beweging! aanbood'f R ij t o e r. 1 Des middags werd 'een rijtoer door het Konink lijk Echtpaar ondernomen "waarbij natuurlijk weer overal donderende boera's en ovaties aan de Ge liefde Gasten werden gebracht. In de Kalverstraat waar men o.a. passeerde werd door een lief tallig meisje, dochtertje van den heer Nieman, een bouquet aangeboden. Raout. Hedenavond raout ten Hove. Aan het diner ten paleize zullen aanzitten de Kamehheeren en de leden der beide Kamers der Staten-Gemeraal, te Amsterdam woonachtig en de Commissaris der Koningin in deze provincie. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Mei 1910, medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Horta. Laagste barometerstand 746.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige Z.Westelijken wind, zwaarbewolkt, re genbuien, zelfde temperatuur. Oran j e vereeniging. Naar wij vernemen heeft de Oranjevereeniging alhier voor 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van IJ. M. Koningin Wilhelmina het volgende programma vastgesteld, waarbij, in afwijking van vorige jaren, vooral van het och tendnummer buitengewoon veel werk is gemaakt. v.m. 8 uurCarillonbespeling der Groote Kerk en ommegang door de stad door twee of meer muziekkorpsen. v.m. 10 tot circa 12 uur: Groote festiviteiten op het terrein van S. V. V. bestaande uit twee voetbalwedstrijden. een zestal wedstrijden voor kinderen van 6 tot 14 jaar, oplaten van groote luchtballons en een ballonwedstrijd met kleinere ballons, waarbij zeer aardige prijzen te winnen zijn. n.m. 1 tot 2| uurwedloop met hindernissen van honden. n.m. 3 tot 6 uur: ringrijderij voor versierde wagentjes en voor ruiters, n.m. 6 tot 7 uurconcert, n.m. 8 tot 11 uur Gondeloptocht door de ha vens der stad, waaraan zoowel vereenigingen als particulieren hunne medewerking kunnen ver- leenen. Een en ander behoudens de toestemming van het Gemeentebestuur. Op 2 Augustus a s. zal weder een ledenfeest in den tuin der S. 0. V. plaats vinden, hetwelk, zoo als te verwachten is, in pracht door zijn versie ring, verlichting en vuurwerk alle vorige leden feesten zal overtreffen. Ned. R. K. Volksbond. Wij brengen nog te dezer plaatse onzen lezers, leden en donateurs der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, in herinnering dat de gewone maandvergadering ditmaal omgezet wordt in eene feestvergadering, ter gelegenheid van het Encycliekfeest morgen (Zondag)avond 8 ure in het Bondgebouw te houden. Zooals men weet, zullen wij in deze feestver gadering welke voorafgegaan wordt door de gods dienstige viering, met de Hoogmis in de Singel kerk te besluiten weder het genoegen hebben het welsprekend woord van den weleerw. pater Bartijn, kapelaan der St. Janskerk, te vernemen. De afdeelingen voor uitspanning zullen bovendien de vergadering door hunne gewaardeerde bijdra gen opluisteren. Voor eene geringe jaarlijksdie bijdrage wordt men donateur der Bondsafdeeling en verkrijgt men dan het recht hare belangwekkende verga deringen bij te wonen. Zij die zich daartoe alsnog bij den voorzitter of een der andere bestuurs leden aanmelden, zullen zeker wel niet de gele genheid missen om ook nog aan deze feestverga dering deel te nemen. Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen. Gedurende de laatstvertoopen 5 maanden wer den door bovengenoemde Kamers drie tusschen patroon en werklieden gerezen geschillen behan deld. Een geschil betref de afgifte van getuigschriften aan een drietal werknemers, die hun betrekking niet op regelmatige wijze hadden verlaten, de twee andere betroffen loongeschillen, ontstaan bij het eindigen der dienstbetrekking. Het mocht de Kamer gelukken al deze geschil len op minnelijke wijze af te doen. In het eerste geval Werden nd. de getuigschriften uitgereikt en in de laatst© ontvingen de werklieden hun loon, waarop zij volgens 'hef oordeel der Kamer aan spraak hadden. Gevonden voorwerpen. 'Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: notitieboekje, sleutel, portemom. met eenig geld, koralen armbandje en een stukje van een kin derarmbandje, zakdoek met eenig geld. Terug te bekomen aan de Volgende adressen: kinderpet, Jansson, Puttersh. str. 2; gouden ring met steen, Hakkert, Kimderbuurt 28; portefeuille met ibh., Leanime, Broersveld 142; sleutel, v. d. Hoek, Hoflaanstr. 27pakje, waarin portret lijstje, Robberegt, Laurens Costerstr. II2; portemoln. met eenig geld, Looman, Buitenh. weg 1764; idem, Poost, Tuinlaan 80; schrbêfsleutel, Meijer, N. Ha ven 39; schroevendraaier, Koogje, Haglastr'. 40; passerdoos, Rorijo, Willemshofje 18; reticule met spek, Scbeffers, L. Achterweg 5. Giste r-a vond is in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 35-jarige los- werkman J. J. Post, die bij het lossen van steen kolen uit een boot een stuk steenkool op het hoofd kreeg en daardoor verwond werd. Door B. en W. zijn met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot bramdwachts 2e klasse S. Leeflang, P. L. Verlinden, A. Winkelman, Chr. van Gerven, J. A. Soesbergen, C. van Schijndel en J. B. Lourens. Gister-avond omstreeks 9 uur is de 15-jarige H. P. Krawinkel al spelende in de Lange Haven gevallen. Hoewel bedoelde jongen uitstekend kan zwemmen, was bij door den schrik dermate verlamd, dat hij geen enkele zwembe weging maken kon. Met veel moeite, door latten die hem werden toegestoken, is de jongen op het droge gebracht. UIT ROTTERDAM. Gister-nacht is door opschuiving van een raam ingebroken in het 'café van H. W., aan de Nieuwe Haven alhier. Uit ©en kast in de voorkamer zijn 2 goud'ein horloges, '2 dito ringen en 1 dito ket- ting, benevens f 200 aan spectie en bankpapier gestolen. D© politie 'doet ijverig' onderzoek. Tot nu toe is ©venwel van de daders nog geen spoor ontdekt. De nieuwe portretten. In de Hoofdsteeg trekt bijzonder de aandacht de bij de firma L. Lammerse geëtaleerde rijke collectie van de nieuwe origineele portretten dei- koninklijke familie. De portretten, zoowel die welke het Prinsesje alleen voor hare speelgoedtafel, als met hare Koninklijke Ouders voorstellen, zijn zeer fraai uitgevoerd. Daarbij passende mora's (glas met mooi kroontje) zijn mede in groote verschei denheid voorhanden. Rolschaatsenbaan. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is het tarief voor de Rolschaatsenbaan in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen verlaagd. Dat deze schaatsenbaan gelegenheid geeft ook in bet zomerseizoen de illusie van het jjsvermaak te verlevendigen, zal zeker door velen op prjjs worden gesteld. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENz7~ Schiedam. 1 Zondag 29 Mei 8 u. Bondsgebouw Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, Encycliekfeest; Spreker: Pater H. A. Bartijn. Woensdag 1 Juni. 24 u. Gemeentemuseum (Doe- 'leplein). i Rotterdam. Dagelijks 10i-12£, 2£— 5£, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Zaterdag 28 Mei 61/2 u. Alkemadeplein, Volkscon cert, Stafmuziek Kon. Scherpschutters!. Zondag 29 Mei. 21/2 u. Diergaarde. Concert 4e Reg. Infanterie, Zondag 29 Mei. 3 u. Off. So©. Park. Concert 1 Stafmuziek Kon. Scherpschutters. f Maahdag 30 Mei. 8 u. Groote Schouwburg. Lief- Hadigbteiidsuit voering. „Stadslucht". Gearresteerd. Wij vernemen, dat het aan de politie te Gonau is gelukt drie personen te arresteeren in verband met den daar gepleeg- den moord op den 19-jarigen fabrieksaabeider

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2