Dagblad voor Schiedam en A b o h b eert D op ij misdaad vergelding. Nieuwe SciWaiscJie Conranr mi gratis fielMceri MamM 33ste Jaargang Zatenias 28 Mei 1910 No. 9724. TWEEDE KLAD feuilleton. mil 10 c. Meel. üüp. mini. In onze Vroedschap. (1°5 J Gemengd Nieuws. Murn1östraat0rSCheen Sled'tS Z6ei' Zelden in de ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTltAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Straten-toestand Zwemplaats-af breking Schoolgeld-regeling Beroepschrift-behandeling Ma- thenesse-ontpoldering. Was de vorige vergadering grootendeels aan onderwijszaken gewijd, ook in deze vergadering heeft de veelomvattende onderwijskwestie het leeuwendeel van het debat opgevorderd, waai de zoo ingrijpende schoolgeldregeling aan Hoogere Burgerschool en Gymnasium al de aandacht on zer vroeden kwam vragen. Alvorens echter tot deze gewichtige materie over te gaan, had de Raad nog enkele andere zaakjes af te doen, waar bij de bekende breedspakigheid onzer vroeden zich mede niet verloochende. Na afdoening van enkele zaakjes, die vrij cou lant den hamer van den voorzitter passeerden, kregen onze vroeden, alvorens tot het groote on derwijsdebat over te gaan, eenige inlichting over Schiedams straten, die, waar ze van alleszins be voegde zijde werd gegeven, niet mocht versmaad worden. Nadat in besloten zitting eenige mede deelingen omtrent het riolen-voorstel waren ge daan, getuigde de heer Van der Drift, die er van weet mee te spreken, dat Schiedams straten, in 't bijzonder een groot gedeelte van het Hoofd en de Broersvest zoo slecht zijn, dat ze noch berijd baar noch bewandelbaar zijnje duikelt er met een wagen onderstboven. De Voorzitter en de wethouder van Gemeentewerken, hoewel de noo- dige verontschuldigingen, vooral ook met 't oog op den plaatselijken toestand, inbrengend, beloof den hier voorziening, zoodat 's heeren Van der Drift's rechtmatige klacht wel niet tevergeefs zal zijn geweest. Bij het voorstel tot afbreken van de oude zwem plaats heeft de voorzitter medegedeeld, dat de nieuwe eerlang staat geopend te worden, en wel opeenigszins feestelijke wijze in 't bijzijn, zoo moge lijk, van alle leden van den Raad. Vioede De Bruin pleitte voor een laag tarief, daarin eenigs- zins door den heer Goslinga gesteund. Voor zoo ver dat mogelijk is, stemmen wij daarmee in, maar dan moet 't toch zoo zijn, dat niet de min vermogenden gebaat worden ten koste van de n°g weinig krachtigen, wien nog fietsonderhoud en tramgeld ten laste komt om de afgelegen zwemplaats te bereiken. De schoolgeldregeling aan de Hoogere Burger school vooral heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De jarenlange lijdensgeschiedenis op dit Punt is den meesten onzer lezers wel niet onbe kend. Onder het liberale gemeente-regime, was vroeger het schoolgeld aan de H. B. S. zöo ge regeld, dat de leerlingen, ook de talrijke van bui ten, nagenoeg voor niets aan het Schiedamsch A.theen leerden. Toen er eindelijk eene christe lijke meerderheid in onzen Raad was gevormd, begreep zij dat allereerst aan dit schreeuwend Die welwillendheid hinderde hem zeer, want nen !.mnde L,ucie hartstochtelijk en alle millioe- beslnit6r aa,ue hadden hem niet kunnen'doen Hii eiY met z'Jn ^a,'t handel te drijven. Werkr>|r(\6n('e op de aanstaande opening van de breken c1 te Dourbevoie voor het geheel af- Worden' ^j1 m"lste voor het veel zeldzamer Harm Van ,de ontmoetingen tusschen juffrouw Ui«iant en hem. dadit mVani}eer. ZÜ mij slechts zelden zal zien Ven I 21J niet meer aan haar gril denken, voorloopig scheen hij gelijk te hebben. genI Iii.0^ a111"? der fabl'iek stremde voor een oo- niet uit Van Marie' rnaar doofde die durnidp0tflCllt °P (!e werken eischte zijne voort- lende tegenwoordigheid te Courbevoie. gincr "e )^0i ln stüte over die verwijdering, en een nf ai' aU het haar te zwaar werd, onder briek andeJ' voorwendsel haren vader in de ia- bezoeken, om Lucien te zien en eenige onrecht een eind moest worden gemaakthet schoolgeld werd, vooral voor de buitenleerlingen, verhoogd, maar toch zoo dat 't nog bij lange na niet den kostprijs bereikte de school nabij den burcht bleef een duur houpaard voor de gemeen te. Tal van ouders, zelfs uit Brielle en Hellevoet- sluis, vinden 't heel aardig hunne kinderen voor een schijntje te Schiedam tot hoogere burgers te promoveeren. Onder deze omstandigheden waar het rijksbelang hier meer dan het gemeentebe lang spreekt, heeft Schiedams gemeentebestuur ernstig gepoogd, de Hoogere Burgerschool door het rijk te doen overnemen. De Minister van Binnenlandsche zaken wilde daar niet op ingaan maar meende toch Schiedam een weg te kunnen wijzen om voor hare burgerschool tot beter gel delijke uitkomst te komen zij moest bijdragen van de omringende gemeente, die bij Schiedams middelbaar onderwijsinrichting belang hebben, gaan vragen. Het resultaat was bedroevend bijna al de betrokken gemeente weigerden subsi die te verleenen. Vlaardingen alleen toonde nog eenige restrictie. Zeer begrijpelijk, daar Schie dams vrijgevigheid Vlaardingen ontlast van eene verplichting waatoe ze reeds lang gehouden was nl. om, als gemeente van circa dubbel 10.000 zielen, een eigen hoogere burgerschool in te richten. Nu is de Minister wel bedacht op een wetje om aan den onwil dier gemeenten een einde te maken, maar dat wetje staat nog lang niet in het Staats blad, is zelfs nog niet in de Tweede Kamer be handeld. Onder deze omstandigheden meenden B. en W,, gezien den herhaalden aandrang uit den Raad om de schoolgelden aan bedoelde instelling te herzien, niet langer te moeten wachten, maar als voorloopige maatregel een voorstel in te die nen, waai bij volstrekt nog niet de kostprijs van het onderwijs wordt bereikt, maar toch van de buitenleerlingen vooral iets meer wordt gevoi dei d dan ze tot nog toe betaalden. De ouders in de andere gemeenten, die nu een f 100 voor hun jongen zullen te betalen hebben en daarin bezwaar zien, zullen zich dan tot hunne resp. gemeentebestui en kunnen wenden, en aldus zal van die besturen wellicht onder den drang der ouders verkregen worden, wat door vriende lijk verzoek van Schiedams gemeentebestuur niet kon worden bereikt. Het voorstel beoogt eene proportioneele sehoolgeldhefling op de basis der Inkomsten-belasting geschoeid. Over het geheel is er over dit voorstel heel wat gediscussieerd. De oude schrikbeelden van ontvolking der Hoogere Burgerschool en verlaten der gemeente nb. van de enkele ouders en leerlingen die om de Hoogere Burgerschool hier zijn komen wonen I zijn weer voor den dag gehaald. Maar doorloopend is bij dit debat ge bleken, dat de vrijzinnige volstrekt niet vrij gevige heeren het voorrecht willen bestendi gen om hunne kinderen ten koste der gemeen schap nagenoeg kosteloos op te voeden zelfs in woorden met hem te wisselen. Zij bracht weim'g geluk mede uit die zeldzame en korte gesprekken. Op zekeren Zaterdagavond ontving de zoon van Jules Labroue een brief van George Darier. De jonge man noodigde hem uit den volgenden morgen te komen ontbijten. Hij had, zeide hij, hem eene mededeeling te doen. Den volgenden morgen kwam Lucien op het aangegeven uur in de Bonapartestraat. Hij ontmoette bij George den schilder Etienne Castel. Deze had van George de benoeming van Lucien bij den heer Paul Harmant en de belangrijke plaats, die hij in de fabriek innam, vernomen. Ik wensch u geluk met den goeden uitslag, mijnheer Labroue... zeide hij, terwijl hij hem de hand drukte. Gij verdient het geluk, dat u te beurt is gevallen en ik geloof, dat eene scboone toekomst voor u open staat, Ik geloof het ook, mijnheer... Ik hoop het... antwoordde Lucien, en ik verberg het u, die be lang in mij stelt, niet, dat ik groote plannen heb... Welke dan Eens op eigen wieken te drijven... niet voor anderen, maar voor mijzelf te werken. Denkt gij er wellicht aan, op een gegeven oogenblik de werkplaatsen van uwen vader te Alfortville weder op te bouwen Het is een plicht dien ik mij heb opgelegd. Zoodra ik de som, noodig om op kleine schaal het betoog van den wethouder van Westendorp aan de beide andere kinderlooze wethouders, die goed praten hadden, sprak dit hoekdeelen. De meerderheid van den Raad, waaronder toch ook nog wel met kinderen gezegenden, heeft zich door dien sirenenzang niet van de wijs laten brengen, maar door een billijke, nog zeer voor zichtige regeling van de schoolgeldheffing, althans den drukkenden last voor de gemeente een weinig verlicht. Was vroede De Bruin geheel buiten de schreef met zijne opmerkingen omtrent de Burger- Avondschool, daar die leerlingen zeker allerminst te klagen hebben ook verwondert 't ons dat de voorzitter zich bij het debat over de terecht gelijktijdig voorgestelde verhooging van het school geld aan het Gymnasium zoo uitsluitend als voorzitter van het Curatoren-college uitliet Wij begrijpen ook niet, dat dit Curatoren-college in zijne tegenwoordige samenstelling, van de ge meente meent te mogen vorderen dat ze voor tien Schiedamsche leerlingen op de 44 zulke groote offers brengt zonder eenige billijke ver goeding terug te ontvangende billijkheid en vechtvaardigheid schieten hier te kort. Terecht hebben onze vroeden ook hier de verhooging toegepast, en we hopen zelfs dat 't niet de laatste maal zal zijn^ dat het schoolgeld aan het Gymna sium voor de meerendeels welgestelde ouders der leerlingen wordt verhoogd. Waar de ontpoldering van Oud-Mathenesse, bij afwezigheid van den heer Van der Schalk, nog uitgesteld werd, besliste de Raad verder wel terécht, dat die nijvere middenstanders welke om hun veelvuldig waterverbruik met een water meter begiftigd weiden, althans van den meter, dien ze niet vroegen, geen huur zullen hebben te betalen, als die voor hun hoofdbedrijf dient »De Hanze", die zich ook weer voor dit zaakje spande, had succes van haar volijverig werk. Een curieus zaakje was zeker het beroep van de beide heeren, die geen vergunning kunnen krijgen om aan de Daililaan ter plaatse van de vroegere boerderij van Van Nugteren zes woningen te bouwen, omdat er geen behoorlijk afvoer van faecaliën kan plaats hebben. Omdat de Raad geen geld zal willen toestaan voor een ook daar zeker noodig riool, moest maar aan be doelde heeren de vergunning tot houwen gewei gerd worden I Het College gevoelde blijkbaar de zwakke zijde van dit standpunt en trachtte daar om nog appellanten van dienst te zijn. Aan vankelijk wilde 't, op initiatief van de Bouw commissie, den Raad B. en W. doen verzoeken apellante alsnog, op grond van art. 101 der Bouwverordening, tijdelijk verlof voor het hebben van een beerput te verleenenmaar ten slotte meenden zij hun besluit maar zonder meer moest gehandhaafd worden ieder Raadslid kon verder zelf het initiatief nemen. Meerdere deden dit dan ook. Mr. Jansen betoogde terecht nadrukkelijk dat de Raad appelanten kon helpen, niet alleen te beginnen, bespaard heb, zal ik aanvangen... Ik wensch u geluk met dat besluit mijn vrien 1 zeide George. Het is dat van een goeden zoon. En daar wij juist aan het verledene denken, zal ik u mededeelen, wat ik te weten ben geko men omtrent de vrouw, die veroordeeld werd voor de misdaden, brandstichting en moord. Jeanne Fortier? Ja... Jeanne Fortier... Welnu Schuldig of niet, de ongelukkige vrouw heeft verschrikkelijk geleden... Zooals de andere veroordeelden lijden, ver onderstel ik. Veel meer... Na hare veroordeeling is zij krankzinnig geworden. Krankzinnig riepen Lucien en Etienne Castel gelijktijdig uit. Ja, en zij is in dien toestand gedurende tien jaren in de Salpêtrière gebleven Is zij daaruit vertrokken Ja. - Hoe Een- brand, ontstaan tijdens het beleg door een ontplofbaren kogel en die het gedeelte, dat zij bewoonde, aantastte, had zulk eene uitwerking van schrik op haar, dat haar geheugen terugkwam En toen Toen werd zij naar de strafgevangenis van Clermont gebracht, waar zij haar leven moest eindigen, daar zij tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld was... met een beerput, maar ook door hun het tonnen stelsel toe te staan. In heel Delft wordt dit stelsel toegepast. Red. De heer Goslinga ging zelfs zoover, B. en W., den heer Van Wes tendorp ten spijt, tot het nog in overweging ne men uit te noodigen, waarmee de Raad, de be slissing van B. en W. handhavend, zich ten slotte vereenigde. Hopen wij, dat ons gemeente bestuur, alle debat over beerputten en tonnen stelsel ter zijde latend, appellanten zal helpen Zij mogen niet de dupe worden van Schiedams laksheid om overal in het bewoonde gedeelte der gemeente, een behoorlijk rioolstelsel aan te bren gen. Ten slotte werd nog, nadat tweemaal tever geefs de komst van den heer Van der Schalk was aangekondigd de voorzitter meende zelfs een oogenblik dat hij voor de deur stond de waterstaatkundige toestand in het ontpolderde Oud- Mathenesse met den Franschen slag afgemaakt. Waar het teugellooze debatpaard ook in deze zitting woest was doorgerend, was 't over half zes geworden. De Raad, nauwelijks meer besluit- waardig, mocht zeker met een zucht van verlich ting gescheiden worden. Moordzaak. Men meldt aan de „Tel.' uit Amersfoort, dat op uitlatingen van een' beschonken persoon het politieonderzoek is her opend inzake den moord in November 1898 te Amersfoort op J. Kalff, een alleenwonend per soon, gepleegd, en die acht dagen na den moord in zijn woning werd gevonden. Nieuwe vinding. Onze correspondent te IJmuiden schrijft Onlangs is te Wilhelmshaven in Duitschland een proef genomen met een nieuwe constructie zuigbaggerkop. Uitvinding van een Hollandschen ingenieur, tijdelijk hier woonachtig. Het zuigvermogen is hierbij gebleken alle be staande zuigers verre te overtreffen. Bij de proef, waarbij de kop aan een zuigbagger van 550 M3 laadvermogen was aangebracht, werd deze met een minimum hoeveelheid water in den tijd van 8 minuten vol gebaggerd. Op deze uitvinding mogen wij, Hollanders, die telkens blijken geven op het gebied van water bouwwerken vooraan te staan, trotsch zijn. (Tel.) Expresstrein gederailleerd. De express-trein van Luik derailleerde om half twee nabij het station Schaerbeek. Een luxe-rijtuig werd omvergeworpen. Twintig passagiers wer den gewond. Een geestelijke in een aéro plane. Z. II. de Paus woonde Dinsdag in de tuinen van het Vaticaan een proefneming bij met een aéro- plane, uitgevonden en gecontrueerd door den priester Spoleto. De proef slaagde uitnemend en de Paus complimenteerde den aviateur. Is zij dood vroeg Lucien levendig. Neen, maar twee maanden geleden heeft zij de waakzaamheid der wachters weten te ver schalken en is zij ontsnapt in het kleed van eene der zusters, die belast zijn met den dienst in het ziekenhuis. Ontsnapt 1 riep Etienne Castel uit. En heeft men haar spoor niet teruggevonden Tot heden niet, maar het is niet onwaar schijnlijk, dat haar vrijheid niet van langen dnur zal zijn. Hare persoonsbeschrijving is in alle rich tingen verzonden en een weinig eerder of later zal de ongelukkige zich luten vangen. Ai me vrouw! mompelde de zoon van Jules Labroue. Y\ ie weet of ik haar nu wel ooit zien zal en ik had haar zoo gaarne willen ontmoeten. Hoe is zij op de gedachte van ontvluchten gekomen Men moet in dat opzicht op het gebied van veronderstellingen blijven, maar het schijnt, volgens de verkregen inlichtingen, dat zij stappen had laten doen om het lot van hare twee kinde ren van welke zij door hare aanhouding geschei den werd, te kennen. Daar die stappen zonder gevolg zijn gebleven, is het meer dan waarschijn lijk, dat zij ontvlucht is, om zelf haren zoon en hare dochter te vinden Het is juist door ze te zoeken, dat zij weder in de handen der politie zal vallen... Ten minste men gelooft dit zeker in de prefectuur. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5