Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuw*. voorzichtigheid voort te gaan met de actie, opdat de R. K. staatspartij steeds in kracht toeneme. Aan het einde der vergadering bracht dr. Hoff man (Gouda) hulde aan den waarnemenden voor zitter voor zijn voortreffelijke leiding. Koning Edward. Het plan is om voor het gedenkteeken ter eere van koning Edward als vredestichter ten minste 50.000 bijeen te brengen. Het Engelsche Vre- desgenootschap, waarvan het plan is uitgegaan, zal, gelijk men weet, voor het Haagsche vredes paleis een marmeren borstbeeld van den koning laten maken. Wat het verder zal doen, hangt nog van de goedkeuring van koning George af. Carnegie en Sir William Mather hebben ieder 1000 toegezegd. Carnegie wenscht, dat het geld zal besteed worden om voor den vrede pro paganda te maken, niet dat het in kalk en steen zal worden omgezet. Provinciale Statenverkiezing. A 1 p h e n. De centrale antirev. kiesvereeeni- ging heeft eenstemmig besloten de aftredende leden de heeren W. Los (Chr.-hist.) en F. H. van Wichen(Roomsch-kath.) opnieuw krachtig te steunen. Vlaardingen. De Centrale Roomsch-Ka- tholieke kiesvereeniging heeft bij acclamatie be sloten het aftredend lid, den heer M. P. van Ruijven, wederom candidaat te stellen en de candidatuur van het aftredend lid, den heer Schippers, krachtig te steunen. Bond van Vrijje Liberalen. De jaarlijksche vergadering van den Bond van Vrije Liberalen zal worden gehouden op Zaterdag den 25sten Juni, te Amsterdam. Op de agenda staat o.m. Verkiezing van drie leden der Commissie van Advies wegens periodieke aftreding van de hee ren Ter Spil, Stuart en Visser van IJzendoorn. Bespreking van het onderwerp «Gemeentebe drijven", in te leiden door prof. mr. A. C. Vis ser van IJzendoorn. De „Ophir" gestrand. Volgens een Reutertelegram, dd 29 Mei uit Tanger, is het st. «Ophir", van den Rotterdam- schen Lloyd, op reis van Rotterdam naar Bataviat op de rotsen bij den ingang der haven gestrand. Twee Engelsche stoomschepen trachten de «Ophir" vlot te sleepen. Een later bericht meldt, dat de «Ophir" zonder assistentie en zonder schade is vlot gekomen en de reis heeft voortgezet. Ontslag wegens huwelijk. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers- Genootschap heeft in zijn laatst gehouden verga dering het wetsvoorstel besproken betreffende ontslag aan gehuwde onderwijzeressen. Een adres zal aan den Minister gezonden worden om te verzoeken, het voorstel zoodanig te wijzigen, dat Gemeenteraden niet verplicht, maar gerechtigd worden te ontslaan, en dat gehuwde onderwijze ressen en weduwen opnieuw bij het onderwijs werkzaam kunnen gesteld worden. Een belangrijke militaire uitspraak. De milicien-soldaat bij het 8e regiment infan terie, H. J., oud 24 jaren, was in eersten aanleg bij vonnis van den krijgsraad te Arnhem vrijge sproken van de beschuldiging, dat hij als verlof ganger, gevestigd in de gemeente Hengelo, bij openbare kennisgeving van den burgemeester dier gemeente aldaar opgeroepen om op 30 Augustus 4909 bij zijn korps te Doesburg in werkelijken te worden gesteld voor herhalingsoefeningen, niet aan die oproeping heeft voldaan, voortdurend afwezig is gebleven en zich te Doesburg 2 Maart 1910 bij zijn korps heeft gemeld. De advocaat-fiscaal voor H. M. zee- en land macht was van dit vonnis in hooger beroep geko men bij het HoogJMilitair Gerechtshof en eischte beklaagde 's schuldigverklaring aan desertie en veroordeeling deswege tot 14 dagen militaire detentie. Het hof, in openbare zitting uitspraak doende in deze zaak, bevestigde het vrijsprekende vonnis van den krijgsraad op grond, dat beklaagde van 15 Augustus tot 24 September 1909 ziek is geweest en niet in staat om te reizen. Dat de bedoelde herhalingsoefening voor beklaagde was bepaald op een tijd van 30 Augustus tot 24 Sept. 1909 zoodat hij door een wettige reden verhinderd is geweest aan zijn militieplichten te voldoen, dat nu noch bij de wet, noch bij eenig voorschrift is bepaald dat een verlofganger, verkeerende in het geval als beklaagde, verplicht is om zich aan te melden zoodra de reden van verhindering niet meer bestaat en art. 30 der militie-instructie 1909 bovendien bepaalt, dat verhindering door ziekte den militie-plichtige ontheft van het deel nemen aan herhalingsoefeningen zonder eenige verdere verplichting om na zyn herstel in werke lijken dienst te komen. Van onzen Amsterdamschen correspondent.) De illuminatie. Gister-avond maaakte het Koninklijk Echtpaar een rijtoer door de stad, ter bezichtiging der illuminaties, die allerwege waren aangebracht. Hedenmiddag begaven Hare Majesteit de Ko ningin, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en Hare Majesteit de Koningin-Moeder, onder luid gejuich, zich te circa half twee van het Paleis naar de Sport betooging op het terrein achter het Rijksmuseum. Te ruim kwart voor twee kwam de Koninklijke Stoet op het feestterrein aan, reed door het hek aan het Museumplein het terrein op, waarna de Hooge bezoekers langs de in haag opgestelde deelnemers voor autoriteiten gereserveerde tri bune bereikten in het midden waarvan op smaak volle wijze een gedeelte tot Koninklijke Loge was ingericht. Behoeft het betoog, dat, toen onze geliefde Vorstin ter plaatse verscheen, het publiek geest driftig juichte en op enthousiaste wijze uiting aan zijn geestdrift gaf Vriendelijk beantwoordde Hare Majesteit de toejuichingen. Ook de Prins en Koningin Emma lieten niet na de groeten min zaam te beantwoorden. Direct na de aankomst, nam de uitvoering, on der hoofdleiding van den heer H. A. Elias, voor zitter van de Amsterdamsche Gymnastiek-Onder- wijzers-Vereeniging een aanvang. Terwijl twee voetbalelftallen elkander op het achterrein bekampten, vingen tegelijkertijd op het voorterrein de oefeningen van de schermers aan. Nadat een kwartier was gespeeld, werden op het achterrein de voetballers vervangen door twee hockey-elftallen, een van de Amsterdamsche hoc key club en een van forensen uit de Hilversum- sche Hockey-club. Op het voorterrein werd toen het middelste gedeelte ingenomen door een 12-tal meisjes van de volksklasse der Amsterdamsche Gymnastiek- Onderwijzers-Vereeniging. Hiernaast voerden jongens der klasse toesteloefeningen uit, terwijl ran de andere zijde onderofficieren van de Marine Gymnastiek-School aan elf barren klassikaal werk ten Binnen het zgn. Kinderdijkje werd tennis gespeeld. Aan de sportbetooging werd ook deelgenomen door een aantal turners onder leiding van den Amsterdamschen Turnbond. Tijdens de uitvoering werden door hen in 12 afdeelingen springoefeningen uitgevoerd. Dit vond op het achtergedeelte van het terrein plaats, gedurende de schermoefeningen. Over het geheel werd flink en kranig gewerkt en droeg de geheele uitvoering den stempel van serieuse voorbereiding. Het 'cefrste 'ged'e-elte der uitvoering was hiermede ten einde, waarna de Koninklijke Familie het was ongeveer kwart over twee onder luide bijvalsbetuigingen vertrok en zich begaf naar den Amstel ter bijwoning van het Waterfeest aldaar. Na (het Voortrek der Koninklijke Bezoekers werd de uitvoering o.a. voortgezet met oefeningen door turners, hockey-spe! en twee partijen lawntennis; de uitvoering duurde tot ongeveer vier uur. Het waterfeest. Reeds langen tijd voor den aanvang had zich een groote menigte opgesteld in de nabijheid van het Clubgebouw der Kon. Amsterdamsche Roei en ZeiIvereeniging „De Hooip", teneinde getuige te zijn van die aankomst der Koningin en van den Prins. Te Iruim 'half drie kwam de stoet voor het club gebouw aan ten werd aldaar verwelkomd door het Hoofdcomité van het Waterfeest. De ontvangstzaal was geheel in Oud-Hollandsche stijl door N. Ie Grand ingericht ten op smaakvolle wijze met plan ten gearangeerd. Op het terras was een Koninklijk Paviljoen gebouwd, terwijl met behulp van zol derschuiten een groote drijvende tribune voor de leden en genoodigden was verrezen. Het fleurige aspect werd nog verhoogd door de feestmasten welke langs het gedeelte Amstel tusschen de Hoogesluis en de Nieuwe Amstelbrug waren opgericht; aardig deed een onder leiding van den heer Molkenboer naar oude prenten ge reconstrueerde tempel aan, welke tusschen de gebouwen van dte „Hoop" en de „Amstel" voor anker lag. f Het gebouwtje, hetwelk 8 M. hboig1 zijnde, op een platform, staat van 10 bij 7 M. is met rijke beschilderingen voorzien en biedt een fraaie ar chitectuur in heelden. Het geheel draagt zoor tot de fraaie versiering van den Amstel bij en is een Igetrlouwe copie van het tempelgebouw tje dat bij het bezoek van Tsaar Peter den Groote aan Amsterdam in de Kloveniersburgwal tegenover het tegenwoordige Brack's Doelenhotel was op gericht. De Koninklijke Gasten begaven zich hierop naar de gereedliggende havenstoomboot no. 11 en voe ren )een eind de Amstel op om den wedstrijd gade te slaan, welke plaats had tusschen twee acht- riems gieken. De start (hiervan had plaats aan het Kalfje. Ter' hoogte van de Schulpbrug werden de roeiers opgewacht door de Koninklijke Boot. Nadat de kampende ploegen deze gepasseerd hadden, draai de Idè hoot en voer den Amstel af, achter de strijdende gieken aan, zoo3at Hare Majesteit en de Prins ook nog iets te zien kregen van den eindstrijd, die inderdaad spannend was. Na dezen strijd keerden de Hooge Bezoekers naar het paviljoen op het clubgebouw van de Hoop terug, waarna het défilé een aanvang nam. Dit Was een schitterend schouwspel. De rijk versierde wherries en gepavoiseerde zeiljachten, waartusschen de wedstrijdende gieken en de ha- venstoomboiot, waarop de Koningin en de Prins zich zoo straks hadden bewogen, schaarden zich nu tot .eten bieede, majestueuze hulde aan onze Vorstin. Buiten de Nieuwe Brug ter hoogte van het bootenhuis dier roeivereeniging „Poseidöfi" stelde de geheele Amsterdamsche vloot van motorbooten en wherries zich op. Deze whérries behoorden tot de vijf Amsterdamsche roeiveréenigingen, te weten „De Hoop", „De Amstel", „Nereus", Wil lem III" en „Poseidon" en waren voorzien van voor- en achtervlag. Vele waren bovendien prachtig versierd en op bijzondere wijze gepavoiseerd. Langzaam gleden de ranke vaartuigen over het kabbelende Amstiel- water; de vele effectvolle motieven en de met elkaar tharmonieerende kleurentinten, door het wa ter weerspiegeld, ontlokten kreten van bewonde ring aan de menschenmassa, welke op do beide Amsteloevers stond geschaard. ''Ónder de vaartuigen trok ook bijzonder de aan dacht het fraai versierde schoepje „De Zeven Provinciën", 'hetwelk met toestemming van den Minister van Marine uit den Helder naar hier was overgebracht om aan het feest deel te nemen. Het 'geheele défilé, waaraan ongeveer 50 wher ries deelnamen, waaronder een 30-tal van „De Hoop", was te ongeveer 4 uur ufgeloopen. De Vorstelijke gasten keerden, na harteï'jjk dank gezegd te hebben, voor hetgeen zij aanschouwd hadden, na ieen korte rijtoer naar het IPaleis terug1. Hedenavond diner ten Paleize, aangeboden aan d'e leden van den Raad. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 7G4.8 te Horta. Laagste barometerstand 735.3 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige tot stormachtige Zuid Westelijke tot Weste lijke wind, meest betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 7 Juni 1910, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Volksbadhuis. In de week van 2329 Mei 1910 werden genomen 304 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 15 kuipbaden 36 regen 15 regen 202 school kinder a 5 ct. 36 Orpheus' eervol succes. In den «Gelderlander", provinciaal dagblad, uitkomende te Nijmegen, lezen wij omtrent Orpheus' eervol succes het volgende Slechts twee vereenigingen traden gistera vond in het strijdperk Schiedamsch Mannenkoor «Orpheus" en «Kunst na arbeid", Amsterdam. Er werd uitstekend gezongen. En beide koren gaven het verplichte nummer «De profundis" van Willem Kerper weer zoo treffend dat bet vrij talrijke publiek een spontane hulde bracht aan koren en componist. En alhoewel opvatting en tempo van beide directeuren zeer veel verschil den, verraste ons de intelligentie waarmede zij de fijnheden van gedicht en compositie hebben we ten saam te weven, de macht over hun zangers waardoor zij ze in hun opvatting hadden inge wijd en hen er van doordrongen, zoodat de ge heele voordracht klonk als een geïdealiseerde lezing van het gedicht. Dat Amsterdam hier den eerepalm wegdroeg, heeft het slechts te dan ken aan zijn veel hoogere eischen stellend vrije nummer. Een eersaluut aan «Orpheus", Schie dam, dat ondanks zijn veel geringere getalsterkte, 't met slechts 14 punten verschil van zyn tegen stander moest afleggen. Scliietconcours. Het Schied. Vrijw. Korps zal van af 1 Juni tot 3 Aug. een huishoudelijk Scliietconcours houden in de vroegere drilschuur. Enkele medailles zijn bereids door eenige H. H. donateurs beschikbaar gesteld. Er zal uitsluitend geschoten worden met Rijks geweer Mod., 95 Marge (afstand 12 Meter, staande» vrije hand). Ned. Boerenbond. Vrijdag 3 Juni, des avonds 7 uur, zal in de zaal „Harmonie'(Vlaardinger dijk) eon algemeene ver gadering worden gehouden van de afd. Schiedam en Omstreken van den Nederlandsohen' Boeren bond. De (heer 'Mr. M. M. van Velzen, zal o.a. een lezing houden over„Yerboi"gen gebreken in den veelhandel". B ij K. B. is aan den heer H. Smulders, verlof verleend tot het aannemen van het orde- teefcem van commandeur in de orde van «ie Kroon van Italië, hem dioor Zijne Majesteit den Koning van Italië geschonken. Giste r-m iddag ongeveer 5 ure is de 5-jarige S. Tettelaar, wonende Nieuwsticht, van de loopplank van een vaartuig in de Buiten haven gevallen. Het knaapje werd door den schipper H. Hees- sen gered. Van middag is door de politie aan gehouden een 13-jarige jongen, die een zak met steenkolen had weggenomen van de kolenplaats van den stoommolen «Nederland" aan de Nieuwe Haven. Later werd nog een jongen van den zelfden leeftijd op vermoeden van mede aan dat feit schuldig te zijn, aangehouden. Beide jongens zijn in bewaring gesteld. UIT ROTTERDAM. 'Uit Botterdam wordt gemeld Het NedierLandsche stoomschip „Westland", groot'1750 ton, is bevracht om een iadimg Duitsche steenkool, naar London te vervoeren. In het begin dezer week zal dit stoomschip beladen worden. Wanneer wij oas niet vergissen, is dit de eerste lading Duitsche steenkool, die naar Londen zal worden vervoerd. Uit 'het feit, dat er vraag is voor schepen van 1500 (tot 3000 ton om een hoeveelheid van 50,000 ton te vervoeren, blijkt dat er meer ladingen zullen volgen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 1 Juni. 24 u. Gemeentemuseum (Doe- 'leplein). Vrijdiag 3 Juni. i7 u. Zaal „Harmonie" (Vlaai din ger tliijk) Alg. Vergadering Neet. Boerenbond, 'afd. Schiedam en Omstreken. Dinsdag 7 Juni. 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Dagelijks 10i-124, 245^, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 31 Mei. 8 u. Diergaarde. Concert. Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Ongelukken. Terwijl 'de 31-jarige oppertaan F. Bach tart te Enschede by een in aanbouw zijnd heerenhuis bezig ,was steenen naar boven te dra gen, had hy het ongeluk by het neerzetten van een stapel steenen op den 7 meter hloogen stei ger het evenwicht te verliezen en naar heneden te Vallen, i Met ieen bloedende wonde aan het hoofd en inwendig zwaar 'gekneusd, werd hij in zorgwek kend èn toestand naar het R. K. Ziekenhuis over gebracht. Gistermorgen omstreeks 4 uur is op de Zui derzee een Urker vaartuig in zinkenden toestand bevonden door J. V. d. Berg, eveneens van Uric. Het bleek te zyln de Urk 117, bemand met 3 Urkers, Welke in naakten toestand, gereeid tot zwemmen waren. De langste hield met moeite de twee anderen 'hoven water. Allen zyn in deer- niswaaidigen toestand te Urk aan den wal ge bracht. (Moordaanslag. De rijwielhersteller Luv- bregs, te Goirle, bij Tilburg, heeft na een woor dentwist op zijn buurman, den herbergier Olisla- gers, op Toorten afstnad een geweerschot gelost. 0., werd door eenige hagelkorrels in den nek getroffen, niet levensgevaarlijk. De dader weid door de marechaussee gearresteerd. De (moord te Amersfoort. Het onderzoek in verhand tact de uitlatingen van een beschonken persoon 'te Hilversum, rakend den moord in 1898 to Amersfoort op Th. Kalff gepleegd, heeft aan getoond, dat imen tè maken had met zoogenaamde dronk emansp raat jes Beslag gelegd. De firma Guy dé Coral, die de officieele portretten van het Koninklijk Gezin in 'den handel bracht, en deze rechts onder in den hoek van het wettig gedeponeerd merk had. voorzien, heeft beslag laten leggen op alle nagemaakte kaarten die eveneens van dit gedepo neerd merk voorzien waren. Een drama. Uit 's Gravenhage wordt, in aansluiting met het gister reeds geseinde bericht, nog het volgende gemeld over den moord en zelf moord in het Belgische Park Een 23-jarige meisje, G. S., afkomstig uit Does burg, doch sedert een paar jaren in dienst bij de familie Voorhoeve, te 's Gravenhage, woonde met deze familie sinds een paar weken in eene woning aan de Luiksche straat. Nadat het meisje Maan dagmiddag omstreeks 4 uur met een kinderwa gen en 4 kinderen van genoemde familie was uit gegaan, werd op korten afstand van de woning aan de Luiksche straat, n.l. in de Badhuisstraat onverhoeds door een ongeveer 35-jarig mansper soon een revolverschot op haar gelost. Zij viel onmiddellijk neer, en bleek terstond overleden. De dader richtte daarna het wapen op zich zelf en verwondde zich ernstig aan het hoofd. Dr. Keuchenius en een paar verpleegsters, uit diens in de nabijheid gelegen inrichting voor ze nuwlijders, verleenden hulp aan den dader. De kinderen waren van schrik weggeioopen en werden voorloopig in de inrichting opgeno men. De verwondde dader is later per automobiel naar het Gemeenteziekenhuis in Den Haag over gebracht, terwijl het lyk van het slachtoffer naar de alg. begraafplaats is vervoerd. Volgens gerucht moet de dader, die, evenals het slachtoffer, uit Doesburg afkomstig zou zijn, reeds Zondag in de omgeving van de woning, waar het meisje in betrekking was, hebben rond gezworven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2