Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. voor, waarvan de strekking is om niet den Mi nister de beslissing in handen te geven of vol doende aangetoond is dat voor 1 Januari 1910 tot de oprichting eener M. U. L. O. school be sloten is. Volgens spreker komt die beslissing Gedep. Staten toe. De heer Ketelaar bestreed het regeerings- artikel en constateerde dat het bij deze geheele zaak blijkbaar te doen is om wat meer geld, zon der dat acht gegeven wordt op het voornaamste goede waarborgen voor deugdelijk onderwijs. In- tusschen wijzigde spreker in verband met het gewijzigde regeeringsartikel, het amendement- Bos (waarvan ook spreker een der voorstellers is) in dien zin, dat nu duidelijk blijkt dat de fatale termijn van 1 Januari 1913 waarop de regeling, volgens het amendement, ophoudt, geldt zoowel voor m. u 1. o. als u. 1. o scholen. Minister Heemskerk zijn standpunt nader verdedigende, ontried met beslistheid het amen dement-Bos c s. om den termijn van afloop der subsidieering op 1913 te stellen, als zijnde een te scherpe uitspraak om de regeering te prikke len tot spoed, bij het maken eener definitieve re geling. De minister zegde toe, dat zoodra het aanhangige ontwerp tot wet zal zijn verheven, hij zich ernstig zal bezig houden met een onder zoek der zaak in haar geheelen omvang. In drie jaar tijds tijds zal de minister wel zijn gekomen tot de keuze van den te volgen weg. Voorts be streed de minister het amendement-Rink. Het amendement-Rink werd aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Het amendement-Bos c. s. om de subsidieregeling in 1914 te doen eindi gen met 42 tegen 30. Artikel 2 werd zonder hoofdelijke stemming daarop goedgekeurd. De eindstemming over het ontwerp zal later worden gehouden. Alsnu kwam in behandeling het wetsontwerp tot wijziging van de Burgerlijke Pensioenwet. De wijziging bedoelt in hoofdzaak, dat voortaan alle pensioenvoordrachten zullen uitgaan van het Departement van Financiën; en voorts dat de ad viezen van den pensioenraad direct aan den Mi nister van Financiën zullen uitgebracht worden en niet meer, gelijk thans, aan de Koningin. De heer P a t ij n wilde daarentegen dat de Pensioenraad in eersten aanleg een beslissing over een pensioenaanvrage zou nemen, dus een beslis send college zou vormen, tegen welks decisie be roep van moeten openstaan bij een zelfstandig administratief college. Spreker zette de stelling breedvoerig uiteen tot de conclusie komende dat de juistheid van beslis singen oneindig beter gewaarborgd is een uitspraak door een college dan door een enkel persoon, in casu den Minister, als alleen rechtsprekende au toriteit. De heer Ter Laan achtte het in het belang van den gepensionneerde beter dat zijn pensioen wordt geregeld dooi' den betrokken afdeelingschef in overleg met den Minister. De heer L o e f f was 't in beginsel eens met den heer Patijn. De Minister van Financiën was 'took in beginsel met dien afgevaardigde eens, want ook de Minister zou niets liever wenschen, dat de administratieve rechter in pensioenzaken zou be slissen. Maar, hoewel waardeerende het werk van den Pensioenraad, merkte de Minister op dat zoo als die Raad is geregeld, hij geen rechtbank in eersten aanleg is. Die Raad is ingesteld als college van toezicht. De Minister zette uiteen, dat de eenige bedoe ling van het ontwerp is om te geraken tot spoe diger behandeling van pensioenzaken. Na repliek werd het algemeen debat gesloten. Door den heer P a t ij n werd na de gisteren door den Minister aangebrachte wijziging het door hem en den heer Loefl' ingediende amendement ingetrokken. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen. Dr. Kuyper. De «Ned." verneemt, dat het wel September zal worden voor de eereraad betreflende de lint jeszaak uitspraak zal doen. De Bakkerswet. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door het Nationaal Comité voor Afschaffing van Nachtarbeid in het Bakkersbedrijf een adres ge richt, met verzoek, het wetsontwerp tot beperking van Zondagsrust en nachtarbeid in broodbakke rijen nog vóór de groote vancantie in behande ling te willen nemen. Naar men uit goede bron heeft vernomen, bestaat er geen plan genoemd ontwerp vóór het zomer-reces in behandeling te nemen. Provinciale Statenverkiezing. Alphen adRijn. Door de Centr. Antirev. Kiesvereeniging in dit district is met algemeene stemmen besloten de beide aftredende leden, de heeren W. Los (a. r.) en F. H. van Wichen (R. K.) zooveel mogelijl? te steunen. Minister van Justitie. Mr. E. R. H. Regout aanvaardt Dinsdag de portefeuille van Justitie, na Maandag op het Loo door H. M. de Koningin te zijn beëedigd. Parlementaire ontstemming. De Haagsche correspondent van de »Tel" schrijft Bij de sociaal-democratische fractie der Tweede Kamer heerscht ernstige ontstemming over het feit, dat èn in de commissie van voorbereiding inzake het wetsontwerp tot regeling van het arm bestuur èn in die inzake het wetsontwerp op de naamlooze vennootschappen door den voorzitter der Kamer geen sociaaldemocraat is benoemd. De heer Duys wilde in de vergadering daarover reeds 't woord vragen, maar zijn partijgenooten schenen het beter te vinden, dat hij het niet deed. Later schijnt de heer Troelstra zich bij den voorzitter over het passeeren zijner fractie te hebben beklaagd. Men merkte hierbij echter op, dat ook de fractie der vrij-liberalen in geen der commissies is ver tegenwoordigd. Iedere commissie bestaat uit 5 leden en de voorzitter heeft deze blijkbaar over de verschillende groepen verdeeld, doch, daar er 7 politieke partijen zijn, de kleinste groepen tel kens gepasseerd. En dit waren dus de sociaal democraten en de vrij-liberalen. Jubileum van mgr. W. Tan de Ten. Men schrijft aan de «Tijd" uit 's-Hertogenbosch In allen eenvoud, zonder hoegenaamd welke plechtigheden of feestelijkheden ook, is gister alhier het vijftig-jarig priesterjubilé gevierd van Z. D. H. mgr. W. v. d. Ven, bisschop vnn 's-Hertogenbosch. Hoe gaarne Den Bosch ook den bisschop een waardig feest hadde bereid, op nadrukkelijk ver langen van mgr. is alles achterwege gebleven. Zelfs een receptie werd niet gehouden en zoo is deze gedenkwaardige gebeurtenis een welspre kende apotheose van den eenvoud, die dezen Kerkvorst kenmerkt. Gistermorgen om 9 uur werd in de kathedraal van St. Jan een plechtige H. Mis opgedragen door den hoogeerw. heer Deken, mgr. Brouwers, met assistentie van de weleerw. heeren kapelaans van de parochiekerk. Monseigneur zelf had, als naar gewoonte, de H. Mis opgedragen in zijn huiskapel. Ook in alle andere kerken en openbare kapel len van de stad werd zijn priesterjubilé herdacht door het opdragen van plechtige heilige Missen van dank aan God. Gister-avond om 7 uur in de kathedraal een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder Te Deum. Toch heeft deze feestelijkheid, juist om haar eenvoudig karakter, niet nagelaten een diepen in druk te maken op de geloovigen en Mgr. is toch niet kunnen ontkomen aan tallooze gelukwenschenj die van einde en verre tot het bisschoppelijk paleis doordrongen als getuigenissen van de ver eering en hoogachting, waarin de doorluchtige jubilaris zich mag verheugen. Moge hij nog laüge jaren het diocees besturen, zooals hij dat thans gedurende achttien jaren met zooveel vrucht en verdiensten heeft gedaan onder Gods zegen. De «Staatscourant" van gisteravond bevatte het Kon. besluit, waarbij bevorderd is tot groot offi cier in de orde van Oranje-Nassau, Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch. Mgr. v d. Ven werd op zijn gouden Priesterfeest vereerd door een schrijven van Z. H. den Paus zelf, waarbij de H. Vader den Jubilaris op den voor hem zoo gedenkwaardigen dag zijne harte lijkste heilwenschen aanbood. De „Noord-Brabant". Het pantserschip «Noord-Brabant", behoorende tot de voor de oefeningen naar Lombok gezonden schepen, is ter reparatie in het dok te Soerabaja. T(jfde Sociale Week. Zooals wij reeds meldden, viert onze Sociale Week dit jaar haar eerste lustrum. Met nog grooter zorg dan vorige jaren is daarom het pro gram vastgesteld. De bedoeling is, dit jaar voor namelijk de practische Katholieke Sociale Aotie te behandelen. Wij laten hier het programma volgen. 1. wil zeggen sin de ochtend-vergadering" 2 »in de middagvergadering", 3. «in de avondvergade ring". Programma. Algemeen onderwerpSociale Actie. Zondag, 14 Augustus3. Openingsrede. De Kerk en de Sociale Quaestie. Maandag, 15 Augustus: 1. Volksontwikkeling- 2. Opvoeding van de Jeugd Lager Onderwijs en Patronaten. 3. De plicht der meer-gegoeden en ontwikkelden tot socialen arbeid. Dinsdag, 16 Augustus. 1. Wezen, doel en taak der Vakorganisatie. 2. Vakorganisatie, Werksta king en Uitsluiting. 3. Collectief Arbeidscontract en het Scheidsgerecht. Woensdag, 17 Augustus. 1. Vereenigingen ten bate van de Landbouwers. 2. Vereenigingen ten bate van den Middenstand. 3. Sociale arbeid voor en door de vrouwen. Donderdag, 18 Augustus. 1. Beroeps- en be- drijfsziekten en Ziekenklassen. 3. Tuberculose-be- strijding (Herstellingsoorden, vacantie-kolonies, lighallen, enz.j Vrijdag, 19 Augustus: 1.Woningbouw-vereeni- ningen. 2. Arbeiderstuinen. 3. Kunst voor het volk. Zaterdag, 20 Augustus. 1. Wederopheffing van gewezen gevangenen. 2. Productie-en consumptie coöperatie. 3. Drankbestrijding en Soc. Actie. Zondag 21 Augustus1H. Mis Te Deum. 2. a. Hoe moet de K. S. A. practisch werken b. De grondgedachte der K. S. A. c. Slotrede. De Sociale Week zal gehouden worden, in de groote zaal van de St. Josefs-Gezellenvereeniging. Spoedig hopen wij de namen der sprekers te kunnen meedeelen. Congres voor gemeentebedrijven. Burgemeester van 's-Gravenhage en ook de waarnemende preadviseurs van het congres voor de gemeentebedrijven zijn aan den feestmaaltijd van het congres genoodigd. Nederlandsche Kamerleden en de Russische Doema. Reuter heeft ons dd. 31 Mei uit Petersburg geseind, dat de Rijksdoema met algemeene stem men besloten heeft een door leden der Neder landsche Tweede Kamer ingediend protest tegen de administratieve hervorming van Finland, on gelezen terug te zenden. De Nieuwe Ct, kan omtrent dit protest mede- deelen, dat in 't begin van Mei in Den Haag een van zeer goede introductie voorziene Fin, oud-lid van den Landdag, vertoefd heeft, teneide leden van het Nederlandsche parlement te bewegen een adres te richten tot de Russische Doema, waarin met een beroep op het eenigen tijd geleden uit gebrachte advies van een aantal rechtsgeleerden van naam en van verschillende nationaliteit tegen de toenemende onderdrukking van Finland zou worden geprotesteerd. Dit zou dan geschieden op het voorbeeld van dergelijke adressen uit het Engelsch parlement en de Belgische Kamer van afgevaardigden, waar op reeds door vele tot verschillende partijen behoo rende leden was geteekend. De bedoelde Fin bezocht een aantal Kamerle den in Den Haag en elders in het land, en ont moette bij sommigen hunner dadelijk de beden king, dat al wat zweemde naar bemoeiing van Nederlandsche Kamerleden als zoodanig met de inwendige aangelegenheden van een vreemden Staat moest worden vermeden. Het hoofdargument, hiertegen door hem inge bracht, was dat, nu de Russische regeering de goedkeuring der Rijksdoema op haar plannen ten aanzien van Finland had gevraagd (waarmee zij, volgens hem, voornamelijk beoogde zich een ze delijken steun bij de uitvoering van die plannen te verzekeren) het van het grootste belang wa«, dat de publieke opinie van Europa omtrent de behandeling van Finland zich op gezaghebbende wijze aan de Doema openbaarde en dat dit het best zou geschieden langs den door hem aanbe volen weg, welke trouwens in Engeland en België reeds was bestreden. Het blad heeft niet nader vernomen, wat het resultaat van zijn pogingen geweest is, maar blijkbaar is er ten slotte een door Nederland sche Kamerleden geteekend adres aan de Doema gezonden. Algemeen Nederlandscli Terbond. »Neerlandia"bevat het jaarverslag van het hoofd bestuur van het Algemeen Nederlandscli Verbond over 1809, van de hand van mr. W. Dicke, den algemeenen secretaris. Het opent met een opgave van het aantal leden op 31 December 1909 en 1 Mei 1910. In het geheel waren het er 12.408 en 12.974, een voor uitgang dus van bijna 400 leden in het nieuwe jaar. De groep Nederland telde den len dezer 74f6 leden, België 1967, Oost-Indië 1151, Suri name 347, Ned. Antillen 344 algemeene leden in het buitenland 616. Van de zelfstandige afdee- lingen zijn de grootste Johannesburg met 147 en Kaapstad met 144 leden. Dan Buenos-Ayres en Chicago-Roseland elk met 92 enz. In de plaats van prof. dr. J. J. A. Muller, die wegens druk werk aftrad, werd als vertegen woordiger voor Oost-Indië in het hoofbestuur ge kozen de heer Ch. R. Bakhuizen van den Brink. Van de afdeeling stamverkeer zijn voor het eerst als bestuurders opgetreden rnr. J. F. Hij mans, J. A. Kley, J. J. A. Knoote. C. Plokmans en mr. R. E. Kieistra, secretaris, en als leden vanwege het hoofdbestuur mej. E. Baelde, mr. W. Thelen en jhr. mr. J. L W. C. von Weiier. Het bestuur van de groep Oost-Indië doet zijn best, de groep omhoog te stuwen. De groep Su riname, waarvan het ledental vroeger misschien wel wat sterk werd opgedreven, ging achteruit. Nog altijd lukt het niet, Zuid-Afrika weer tot een groep te vormen. Er zijn daar zelfstandige af- deelingen in Johannesburg, Kaapstad, Bloemfon tein, Potchefstroom, Stellenbosch en Zoutpansberg. Het verslag herinnert aan het paviljoen van het A. N. V. op de Brusselsche tentoonstelling en eindigt met een klacht over de financiën. Centr. Commissie voor de Rijnvaart. De centrale commissie voor Rijnvaart heeft van 3 tot 25 Mei te Mannheim haar tweede buiten gewone vergadering gehouden Leden van de com missie zijnvoor Baden de geheime opperregee- ringsraad Wiener, voor Beieren de ministerieele raad baron v. Ilirschberg, voor Elzas-Lotharingen de ministerieele raad v. Traut, voor Hessen de geh. Oberbaurat Imreth, voor Nederland jhr. Van Eysinga, hoogleeraar te Groningen, voor Pruisen geh. Oberregierungsrat v. Bartsch. De gevolmach tigde voor Elzas-Lotharingen bekleedde het voor zitterschap. In een verzoekschrift van de vereeniging tot be scherming van de Rijnvaartbelangen bij de com missie ingekomen was betoogd, dat de raadsver- ordening van Rotterdam over de drinkwatervoor ziening in de haven van Rotterdam met de bepa lingen van de Rijnvaartakte in strijd is. Dit ver zoekschrift is voorloopig aan den gevolmachtigde voor Nederland overhandigd, opdat deze er zich over zal kunnen uitspreken. Wat den toestand van de scheepvaart op de Waal betreft, deed de gevolmachtigpe voor Neder land mededeeling, dat de in den zomor van 1900 begonnen werkzaamheden tot verdere normalisee ring van de Waal haar geregelden voortgang ge nomen hebben. De invloed van die werken kan op het eerst onder handen genomen riviergedeelte bij Leeuwen, waar de scheepvaart vroeger bij lage waterstanden altijd moeilijkheden ontmoette, zeer gunstig genoemd worden. Commiezen b(j do H. IJ. S. M. Door de Broederschap van Commiezen, in dienst bij do H. IJ. S. M., is aan de Tweede Kamer een adres gericht waarin uitvoerige inlichtingen wor den verstrekt over de pensioenregeling als ove de houding van het personeel in deze zaak. Adressanten betoogen aan het slot van hun adres, resumeerend dat »a. het corps Commiezen in dienst bij de H. IJ. S. M., geen verwijt trefle uit het pensioenfonds te zijn getreden en deze categorie ambtenaren de welwillende medewerking van de Tweede Kamer moge ondervinden b het personeel niet de dupe worde van een eventueelen strijd tusschen de regeering en de maatschappij c. dat, aangezien de tegenwoordige regeling billijk, doch geenszins overdreven gunstig voor het personeel is, bewerkt worde, dat hoe de toekomstige pensioenregeling ook zijn moge de positie van het personeel daardoor niet slech ter worde d. dat de Groepsvertegenwoordiging, waar 't over zaken van ingrijpenden aard gaat, in de ge legenheid gesteld worde, ook bij de regeering de belangen van het personeel te bepleiten." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 3 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.3 te Horta. Laagste barometerstand 744.8 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagzwakke toenemende zuidwestelijke tot westelijken windi zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen met kans op onweer, koeler. Gemeenteraad. Op de agenda der Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 7 Juni, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Benoeming van een secretaris-penning meester van de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis. Door de Commissie worden aanbevolen, in al- phabetische volgorde, de heeren Mr. G. van Ba ren en Mr. M. M. van Velzen. 2. Rekening der Gezondheidcommissie over 1909, met advies der Financieele Commissie. 3. Rekening van het Vrij-Entrepöt over 1909, met advies der Financieele Commissie. 4. Rekening van het St. Jacobs Gasthuis over 1909, met advies der Financieele Commissie. 5. Rekening over 1909 en begrooting voor 1911 der Hofjes van Belois, met advies derjFinancieele Commissie. 6. Adressen van Mej. E. van Biene, G. H. Schuurman en W. van der Graaf om buiten de gemeente te mogen blijven wonen, met preae-ad- vies van B. en W. 7. Voörstel van B. en W. betreffende aanstel ling van een tweeden mannelijken Zwemmeester en herziening der verordening op de Zwemin richting. 8. Voorstel van B. en W. betreffende het doen van baggerwerk in de Voorhaven, de Oos- terhaven en het haventje bij de Waterleiding. 9. Adres van het bestuur der Vereeniging «Schiedam Vooruit in liquidatie", om alsnog ter liquidatie een eind-bijdrage van f955.225 te mo- ged ontvangen, met prae-advies van B. en W. 10. Adres van Mr. W. II. A. Elink Schuurman, om toe te treden tot den Bond van Onderlinge Brand- en Inbraakverzekering, met advies van B. en W. 11. Adres van de Afdeeling «Schiedam" van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, om de salaris-toelage voor onderwijs in de Nuttige Hand werken te herzien, met prae-advies van B. en W. 12. Adres van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. tot aankoop van gemeentegrond aan de van Smalevelt- en de Thomas a Kempisstraat. Liquidatie „Schiedam Vooruit»'. B* en W. zeggen in een missive aan den Raad Naar aanleiding van het hierbij weder ter tafel gebrachte in onze handen gestelde adres van het Bestuur der Vereeniging «Schiedam Vooruit in liquidatie", waarin het verzoekt om een eindsub- sidie van f 955.22s, ten einde te kunnen geraken tot een behoorlijke liquidatie der Vereeniging, hebben wij de eer het volgende te berichten. Het is U bekend, dat ons standpunt steeds is geweest, dat aan de Vereeniging geen blijvende maar een afloopende subsidie zou worden gegeven- Deze meening werd niet gedeeld door Uwen Raad, die van den beginne de Vereeniging jaar lijks een subsidie heeft verleend, laatstelijk van f1300.voor 1909. Nu komt het ons voor vrijwel van zelf te spre ken, dat waar Uw Raad dit deed, hij ook de gevraagde eindsubsidie van f955.225 niet zal ont houden. En waar het hier nu geldt een afwikkeling van zaken, kan de meerderheid van ons College zich daarmede geheel vereenigen. En te eerder zijn wij daartoe geneigd, nu de leden zelf het hunne hebben gedaan, waar hun overgr.oote meerderheid voor de liquidatie de con tributie over 1910 is blijven bijdragen. Bij het verzoek is een staat van gedane en nog te doene ontvangst en uitgaaf gevoegd, die ons geen aanleiding geeft tot aanmerkingen. Wij stellen U derhalve voor te besluiten het Bestuur de gevraagde bijdrage van f955.225 voor de liquidatie overeenkomstig den overgelegden staat te verleenen onder verplichting voor het Bestuur tot overlegging eener eind-rekening-en- verantwoording. I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2