IS. C. I S. C. VAN WAALWIJK TAS HOORN, lflORN I Laatste Berichten. TKLEH RA M M tfjV. Yisscherijberichten. Handelsberichten. A d ?er t en ti$n. door den voorzitter werd geluk gewenscht met zijn te veranderen huiselijke omstandigheden. Nu was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden in de plaats van de periodiek aftr. leden, de heeren J. Lourens en L. Hoogerbrugge, resp. voor Schiedam en Overschie. De voorzitter merkte daarbij op, dat de beide aftredenden niet meer voor eene herkiezing in aanmerking wensch- ten te komen, en dat, waar er 15 leden uit Rotterdam zijn, ook deze het recht hebben in het bestuur vertegenwoordigd te zijn. Bij eerste stemming bleek alleen de heer Hoogerbrugge de volstrekte meerderheid verkregen te hebben, die, zich de nieuwe keuze latend welgevallen, door den voorzitter geluk werd gewenscht, hopend hij nog vele jaren van het bestuur deel uit zou maken. Bij tweede stemming werd de G. I. Wittkampf als Schiedamsch lid gekozen en toen deze be dankte, de opvolgende in stemmental, de heer Adr. Huyskes gekozen, die zijne benoeming aan nam. Tot lid voor Rotterdam, werd, nadat de heeren Baars en Hoogland bedankt hadden, de heer Henning aangewezen en tot lid voor Schie- broek de heer In 't Hout, waarna de voorzitter alle gekozenen gelukwenschte. De voorzitter stelde daarna als spreker aan de vergadering voor, den heer mr. M. M. van Vel- zen, die allen kennen als een uit nemend Schiedamsch jurist, die het zeker lang niet gemakkelijk onderwerpsde verborgen ge broken in den veehandel" zou behandelen. Mr. M. M. van V e 1 z e n, daarna zijne rede aanvangend, begon met een woord van dank voor de vereerende uitnoodiging, erkentelijk het aangegeven onderwerp te mogen behandelen voor menschen die er over kun nen oordeelen, wilde hij dit bespreken, door ook over de grenzen eens een kijkje te nemen, bij zonder ook in Duitschland, dat de meest moderne wetgeving heeft (1900) welk eenig land ten de zen opzichte bezit. Spr. zette uiteen dat de ver ouderde bepalingen van onze wetgeving oorspron kelijk zijn van 1813, maar in werkelijk dateeren van veel vroeger, voortgekomen als ze zijn uit de tijden der Romeinen, die een landbouwend volk- waren voor deze wet wel geëigend. Spr. zette uit een, dat het oud-Romeinsch recht hoofdzakelijk twee acties kende, een waarbij de kooper het recht had, den koopprijs terug te vorderen, overigens het beest aan zijn vorigen eigenaar wedergevend, en een waarbij de kooper het verkregene rustig bewaarde, maar vermindering van den koopprijs, vroeg. Voor een derde actie werd nog plaats ge geven, nl. als een koe te duur gekocht was, bijv. voor f240, als ze f120 waard was. In het vervolg zijner rede toonde spr. aan, hoe in Duitschland het recht anders geregeld is. Daar worden de hoofdgebreken die recht tot ageeren voor den kooper geven, aangegeven, maar zoo dat ze zich steeds aan de veranderde zienswijzen kunnen aanpassen daarom worden ze in een keizerlijk besluit vervat. In onze wetgeving zijn de verborgen gebreken niet vastgelegd, zoodat de eene rechter als zulke gebreken aanmerkt, die gevallen, waarin de andere jurist die geheel niet ziet. Spr. toonde in dit verband ook aan dat 't met onze onvolledige wetgeving moeilijk is aan te toonen wat gebreken zijn, wat verborgen gebreken moeten genoemd worden en binnen welken tijd die moeten gewroken worden. De wetgever neemt, bij gebrek aan beter, aan, wat het laatste betreft, de termijn van zes weken en de meest rationeele uitlegging is dan de termijn van zes weken, nadat het gebrek ontdekt is. Spr. toonde in dit verband nog aan, dat bijv. de koe voetstoots, zooals zij daar staat, kan worden verkochtin dit geval loopt alles kalm af en heeft de kooper geen vat meer op den eisch van ver borgen gebreken in te gaan. Nog toont inl. aan hoe verschillende kwesties zich onder vigeur van de tegenwoordige verouderde wetgeving kunnen voordoen, of bijv. het slachten van het betrokken rund geen ander recht stelt, zoodat nu niet meer het geheele beest, maar bijv. de huid als overtuigingsstuk aan den rechter kan vertoond worden. Ook hier kan bijv. door al- gemeenen maatregel van bestuur veel twijfel worden weggenomen. Spr. gaf ten slotte de ver gadering in ernstige overweging tot eene herzie ning van onze verouderde wetgeving in bedoelden zin een meer krachtigen stoot te geven. Een zoo danige stoot, uitgegaan van 's menschen van de praktijk, zal zeker tot het beoogde doel meer krachtiger leiden. De Voorzitter, den geachten spreker aanvanke lijk dankend, meende dat hij het heel moeilijk onderwerp op een wetenschappelijke en populaire wijze behandeld had. 't Deed hem genoegen dat spr- 't niet lang gemaakt hadwant nu was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen en het beantwoorden daarvan er zouden graties adviezen worden gegeven in de moeilijke gevallen, waarop het hoofdbetoog van spr. rede doelde. Wat de hoofdvraag aan het slot van inl. rede betrof, voorz. meende, dat deze kwestie niet gesteld moest wor den nog dezen avond, maar zij beter kon behan deld worden op het congres van den Boerenbond van een vergadering die de 50.000 leden van den Boerenbond vertegenwoordigt, zou toch te meer kracht ten deze opzichte uitgaan. De geachte inleider beantwoordde ten slotte zeer kloek en vaardig de verschillende vragen die door onderscheidene personen bij herhaling gesteld werden. Hij deed zich daarbij als een scherpzinnig jurist kennen en ook uitkomen, dat hij een voor stander van een rijkskeur op het vleesch is, die meer uniformiteit te dezer zake zou brengen. De Voorzitter, daarna getuigend van den zeer wel geslaagden avond, die veel te hooren en te leeren had gegeven, bracht nog hartelijken dank aan mr. Van Velzen en sprak den wersch uit, hem hier een volgend jaar weer te zien. Daarna de opgewekte vergadering sluiten^, sprak voorz. het vertrouwen uit, dat het ledental der afdeeling weldra de 200 zou overschrijden. Kamer van Koophandel. Gedurende het jaar 1909, aldus het verslag der Kamer van Kooophandel en Fabrieken te Schie dam over 1909, werden er in de gemeente Schie dam wederom tien branderijen stil gezet, waar door het aantal in werking zijnde branderijen der 1ste soort, 1ste klasse van 112 daalde tot 102, Weliswaar is de branderij-industrie des niettemin niet in beteekenis achteruitgegaan, wijl de N. V. Branderij en Gistfabriek sHollandia" in haar branderij der 1ste soort 5de klasse haar bedrijf begon uit te oefenen en deze fabriek, de grootste van alle te Schiedam bestaande bran- rijen, evenveel produceert als verscheidene gewone branderijen te zamen, maar toch valt uit het voormelde feit reeds af te leiden, dat de toestand van die industrie wederom alles behalve gunstig was. Inderdaad was dan ook die toestand, vooral tengevolge van den lagen gistprijs, bijna even ongunstig als het vorige jaar. Sommige andere bedrijven daarentegen gaven betere uitkomsten dan in 1908. Zoo hadden b.v. de kistenmakerijen en de glasblazerijen meer werk, hebben de dis tilleerderijen over het algemeen bevredigend ge- gewerkt, leverden de vetmesterij en de veehandel tamelijk goede resultaten op en vergoedde de haringvisscherij de twee vorige slechte jaren. Behalve de bovenbedoelde branderij werden o.a. opgericht een loodsuikerfabriek en een glasfabriek, waardoor de omvang van het bedrijf een niet onbelangrijke uitbreiding onderging. De loonen in de branderijen ondergingen over het algemeen geen verandering. Terwijl van de in 1902 opgerichte Arbeidsbeurs in de drie voor. afgaande jaren een toenemend gebruik werd ge maakt, is dit in 1909 een weinig verminderd. Het aantal plaatsingen was echter per 100 aan biedingen grooter dan in 1908 en per 100 aan vragen grooter dan in elk der drie vorige jaren. Ook dit jaar kwam werkeloosheid vrij veel voor, maar zij was in vergelijking met andere gemeen ten niet bijzonder groot. De distilleerderijen werkten in het jaar 1909 over het algemeen bevredigend. Voor uitvoer heerschte geregeld een flinke bedrijvigheider werden weder 20.000 H.L. gedistilleerd ad. 50 pet meer geëxposeerd dan in 1908, terwijl de totale uitvoer van Nederland 27000 H.L. ad 50 pet. meer bedroeg dan in laatstgenoemd jaar. Ook voor de consumptie in Nederland was de omzet bevredigend. Begin December heerschte een ongekende drukte, .veroorzaakt door de ver hooging van den accijns, welke 10 December in werking trad. Na dien dag volgde een zeer ge voelige reactie en de omzet was de laatste 3 weken van het jaar van zeer geringe beteekenis. De prijs van den moutwijn was voornamelijk tengevolge van de grootere vraag voor export hooger dan in het vorig jaar. Volgens de offi- cieele beursnoteering was n.l. de gemiddelde prijs prijs per H.L. Ct. (zonder fust en zonder belasting) in 1909 fl0.12i tegen f9.42 in 1908. Doordat het aantal brauderijen verminderd en het direct importeereu door de consumenten toe neemt, wordt de graanhandel te Schiedam voort durend van geringer beteekenis. In het geheel werd aangevoerd per zee- en riviervaartuig 19 120 last, tegen 22.249 last in 1908 en 5.640 last in 1907. Van den totalen aanvoer van 19.120 last werd slechts 700 last voor Schiedamse importeurs per zeeschip aangebracht. De spoelinghandel was evenals het voorgaande jaar gunstig. Terwijl in 1908 een gemiddelde prijs werd gemaakt van fl.43 per ketel, beliep die dit jaar fl.47. De uitvoer van gist naar België was iets grooter, die naar Engeland daar entegen belangrijk minder dan in 1908. Het gistvervoer naar België uit Schiedam en Rotter dam (Oud-Delfshaven inbegrepen), beliep in 1909 169.590 (v. j. 166.235) kilogrammen, naar Enge land 33.947 (v. j 44.067) manden a 26 kilogram. De gemiddelde prijs der gist, aan de branders in 1909 uitbetaald, was f0.20 per kilogram. De aanvoer van Engelsche gas- en stoomkolen per zeeboot bestond uit 53 (v. j. 73) ladingen en bedroeg 78.000 (116.500) ton. De aanvoer van Engelsche kolen wordt geschat op 81.800 (55.000) ton, aangevoerd per 251 (241) riviervaartuigen. Van de per zeeboot aangevoerde Engelsche steen kolen was in 1909 3000 ton voor Schiedam be stemd en werd 75 000 ton overgeladen naar elders. In het oog valt de belangrijke vermeer- meerdering van den aanvoer van Engelsche kolen per lichter van Rotterdam of Hoek van Holland en bestemd voor de industrie te Schiedam. De kolenprijzen bleven stationnair. De vetmesterij en de veehandel gaven dit jaar tamelijk goede resultaten. De prjjzen bleven sta tionnair en de gezondheidstoestand van het vee was doorloopend goed. Dit laatste kan niet ge zegd worden van de schapen. Desniettemin gaf de schapenhouderij bevredigende uitkomsten. In 1909 kwamen te Schiedam van de haring visscherij aan 124 loggers, welke te zamen aan brachten 2510 last haring. In 1908 was het aantal loggers en bommen en het aantal last haring respectievelijk 112 en 2150J. Gedurende 1900 zijn er te Schiedam uit zee aangekomen 59 stoomschepen met een inhoud van 181.783 M3 en 33 _zeilschepen met een inhoud vau 10.077 M3., dus te zamen 98 schepen met een inhoud van 191.800 M3 tegen 105 schepen met een inhoud van 269.488 Ms in 1908. Daar entegen was het aantal aangekomen vischschepen grooter dan het voorgaande jaar, nl. 129, tegen 119. De opbrengst der havengelden was in 1909 f36.421 tegen f37.591 in 1908 en f39.653 in 1907. Onder branderijen worden hier verstaan panden waarin het brandersbedrijf wordt uitge oefend. In één pand zijn niet zelden verschil lende branderijen vereenigd. Machinefabriek—Landman. Op 8, 9 en 10 Juni a.s zal de eerst voor 4 jaren geleden nieuw-gebouwde machinefabriek- scheepwerf en constructiewerk plaatsen der thans in staat van faillissement verkeerende N.V. v.h. H. T. Landman Zn., in publieke veiling worden verkocht. Zoowel voor de vele werklieden dezer fabriek, die in het geheel een oppervlakte beslaat van circa 30.000 M3, alsook feitelijk voor geheel Schiedam is het te wenschen dat deze fabriek weer als machinefabriek zal worden ge ëxploiteerd of liever zal blijven, daar, zooals wij van de werklieden vernamen, onmiddellijk nadat het bedrijf moest worden stopgezet, de curatoren met bekwamen speed de onderhanden zijnde werken hebben uitbesteed aan de Machinefabriek van P. Smit Jz. te Rotterdam, die ongeveer alle werklieden, een week nadat zij bedankt waren, weer aan kon stellen. Het gereedmaken voor de veiling, waarvan de catalogus der machineriën circa 2000 nummers bevat, is geschied onder leiding van den make laar H. van Essen te Amsterdam, door wiens medewerking ook is gezorgd, dat het bedrijf hier voor niet behoefde te worden stopgezet. De Kamer van Arbeid voor de Voedings en genotmiddelen zal op Donderdag 9 Juni a. s. des avonds ten 8'/4 een vergadering houden in het lokaal boven de Beurs Waar reeds vele zangvereenigin- gen in onze gemeente bestaan, is er nu nog een zangvereeniging opgericht, welke hare repe- titiën, die reeds zijn aangevangen, zal houden in de zaal van het gebouw jAmicitia" aan de West molenstraat. De heer H. A. de Leur treedt als directeur dezer zangvereeniging op. De eigenaar van de Laan van Bole's heeft aan het Schiedamsch Vrijwilligers korps toegestaan, voor zijne te houden oefeningen gebruik te maken van deze laan, welke, zooals bekend is, als wandelplaats voor het publiek ver boden is. Gister-avond werd de politie ge waarschuwd, dat in eene branderij aan de Wester kade brand was ontstaan. De politie alarmeerde daarna de brandweer en ging er zelf met den slangenwagen op uit. Spoedig "bleek echter 'dat 't een loos alarm was. De zon had in een glasruit geschenen en aldus het idee van brand doen ontstaan. UIT ROTTERDAM. In het magbzijm De Zon van de firma Vroom en Dreesman aan dén Binnenweg te Rotterdam, dat thans door den aannemer L. G. Mohrman, uit Amsterdam (architecten P. J. De Jong, Am sterdam, en P. T-. Kraalvanger, Rotterdam), een groote verbouwing ondergaat, "heeft gis ter-mid dag omstreeks half vijf een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zestal werklieden wilde zicih met de werklift van een hoogle van 9 meter laten zak- keri, toen het staaldraad brak en de lift naar beneden stortte. Alle zes de werklieden werden ernstig gekwetst, één hunner, J. Visser genaamd, zelfs levensgevaarlijk. Allen zijn per brancard naar het nabijgelegen ziekenhuis overgebracht. Omtrent het ongeluk in De Zon, vernemen wij nader, dat 5 personen in de lift waren, de zesde er bovenop sprong. Een gekwetste, Sies, over leed om haltfzes aan een schedelbreuk, een twee de, Visser, om 7 uur aan inwendige verbloeding. Gisterenavond halfzes werd op de rivier bij het Kralingsche Veer een giek vaii dein Ruder und Turn-Verein, waarin 2 roeiers en stuurman zaten, midden doer gevaren door een der stoom- booten van de Anglo Dutch Do-ttleworks. Alle drie geraakten te watertwee redden zich door zwem men, de derde, de Duitscher A. S., wonende aan de Leuvehaven, verdronk. Men meldt ons nader: Het lijk van den Duitscher, eeri jongmensch uit Leipzig, die gisterenmiddag overvaren werd, is des avonds, na geruimen lijd dreggens, door de rivierpolitie en roeibooten opgevischt en over gebracht naar het bootenhuis der roeivareeniging aan de Oude Plantage. Brand. Te Twekkelo, gemeente Lonneker, brandde gis termiddag een blok Van drie woningen, toebehoo- ronde aan den melkventer Stroink, totaal af, ter wijl ook de inboedels verloren gingen. De huizen waren bewoond door den eigenaar, de wed. J. II. Reinders en B. Wesselink. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand meent men te vinden in onvoorzichtigheid van een loodgieter, die bezig was het dak te repareereo. Een slachtoffer der luchtvaart. Reu ter seint uit Petersburg dat de aviateur Popof bij het dalen verongelukt is, en dat zijn machine vernield is. NEW-YORK, 4 Juni. Een telegram uit Caracas meldt, dat de heer Gomez, die tot dusver slechts waarnemend president van Venezuela was, thans officieel als president is opgetreden. De Finsche quaestie. PETERSBURG, 4 Juni. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende Finland in de Doemazitting, verklaarde Stolypin, dat het een noodlottige fout zou zijn als men de betrekkingen tusschen Rusland en Finland wilde verscherpen, doch slechts een misdadige werkeloosheid kon een regeering er toe brengen die quaestie dood te zwijgen. (Bijval rechts en in het Centrum). De cen trifugale strooming, die de Finsche quaestie dreigt aan te nemen, benadeeld Rusland meer en meer. Stolypin gaf een historische uiteenzetting van de algemeene rijkswetten. De Finnen beweren, dat een wijziging van de betrekkingen tusschen Rus land en Finland slechts door den Landdag kan geschieden. De keizer heeft slechts het recht van veto. De Russische regeering wenscht dat Finland een uitgebreide, locale autonomie za' genietenmaar is tevens overtuigd, dat alle aan gelegenheden, die geheel Rusland betreffen, alle Finsche wetten die Rijksbelangen raken, buiten de bevoegdheid liggen van den Landdag- Een recht, zooals voor den Finschen Landdag wordt geëischt, hebben slechts bondsstaten tot dusver heeft niemand Finland als een bondsstaat erkend, en naast het onafhankelijk Finsche rechts bewustzijn bestaat ook een Russisch rechts bewustzijn. Rusland mag bij den nieuwen toestand niet vervallen, maar zich integendeel bevestigen en zich zelf leeren kennen. De verachting voor het Russische vaderland blijkt uit de bedreiging door de Finnen met passieven tegenstand, uit de adviezen van ongevraagde raadgevers. De minister beslootBewijst, gij die hier Rus land vertegenwoordigt en door den monarch om raad wordt gevraagd in een zaak zooals gij nog nooit behandeld hebt, dat in Rusland het hoogst staat het op zijn volkskracht steunende recht (Aanhoudende, stormachtige toejuichingen bra vogeroep in centrum en rechts.) SCHIEDAM, 3 Juni. Binnen van de haringvangst de logger SCH 454 „Handel", schipper A. de Graaf, (haringjager) met 30 last, die te Vlaar- dingen werden gelost. BEURS VAN SCHIEDAM, 4 Juni 1910. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwjjn: 4 Juni. f lOl/a per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. lNamens de Commissie voor de noteering 1 Juni. 1 2 Juni. 3 Juni 1 f IO1/2 B. A. J WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 3 Juni. 11 >/4 15>/4 163/4 0.90. 4 Juni. 11 >/4 15'/4 163/4 0.90. Moutwyn: Jenever: Amsterdamse he proef.: Spoeling: Stemming op heden kalm. HAMBURG, 3 Juni. Spiritus prijsh., Juni mk., 18.Juli/Aug. 18.koop (zonder fust). ANTWERPEN 3 Juni. Petroleum, Amerik. in loco kalm Juni Juli Aug. Sept. tr. 19y» 19'/jfr 19' 4, fr 20.—. PARIJS, 3 Juni. Spiritus kalmper hectoliterper Juni fr. 55.25 55.50, per Juli fr. 55.50 A 55.75, per Juli/Aug. fr. 55.50 A 55.75, per 4 laatste md. fr 46.25 46.50, per 3 md. van Oct. fr. 45. betaald, per 4 eerste md. fr. 45.50 A 45.75. NEW.YORK. M a i s Western in loco 3 Juni 66— 2 Juni 66-. CHICAGO. Juli Sept. 587, o9 Juli 75— 75- M a i s 3 Juni 2 Juni Rogge 3 Juni 2 Juni 581/s 585/ pry sb Dec. 561/, 561/2 Mei Beurs van Amsterdam. Zaterdag 4 Juni. CarrenSteels 763'4; Atchisons 104 Den vers 36'/iEries 26i/,Kansas gew. 317 Roc- ky's 39'/,South Pac. 118'/.; South Rails 251/, Unions 172 Wabash Gr.-Trunk gew.; Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 179 i Handelm. resconto A'dam Deli A'd. Serdang Deli- cult 99!/4 Krapoh Langk. A.— Medan &N. Asaban 87— R'd Deli 371. Kon. Petr. 545'/4 Enim Perlak— Sumpal 205'/,; Z. Perlak Prolongatie 4%. W oning-Burean Singel 38. Tel. 181. Speciaal adres voor; Aan- en verkoop, huur en verhuur van vaste Goederen sluiten van hypotheken. verkoop, deren en I t IO1/2 f 10i/a n n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2