Buitenlandsch Nieuws. bergplaats tot zijn beschikking te stellen; heelt men juist te kennen 'willen geven, de versiering niet te accepteeren. Met belangstelling ziet men nu het verder verloop 'dezer kwestie tegemoet. De De 1 ic 1 ub. Men schrijft uit 's-Gravenhage djd. 3 Junii Omtrent de Fransche zangeressen en actrices, die voornemens zouden zijn, een vordering tegen het bestuur dezer gemeente in te stelten, omdat de politie hen belemmerd zou hebben in d'e uit oefening van hun beroep, wordt nader gemeld, dat bedoelde buitenlandsche personen zich ge* wend hebben tot het Fransche consulaat alhier, met hun bezwaren en dat de consul, de heer Petitpied, naar aanleiding daarvan een onderhoud heeft gehad met den hoofdcommissaris van po litie, den heer Versteeg, waarvan het gevolg is geweest, dat den artiesten voornoemd vergund is, hun vak uit te oefenen. Inbrekersbende gevat. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd te Valkenburg en omgeving op talrijke plaatsen ingebroken. Om streeks middernacht trachtten de dieven hun slag te slaan ten kasteete Oost. Na in de keuken een zilveren melkkannetje ontvreemd te hebben, ko zen de inbrekers, opgemerkt door het dienstper soneel, het hazenpad. Thlans ging het op Val kenburg af. Bij den adjunct-inspecteur der di recte belastingen, den heer Sch/roeder, en hij Jem- nekens, Tenrar, Stevens èri meer anderen werden ruiten uitgesneden, deuren stukgebroken, en geld, wijn, kistjes sigaren, ft le er en en allerhande voor werpen weggekaapt. De adjunct-inspecteur had spoedig onraad in zijn huis ontdekt, loste eenige revolverschoten en dreef de kerels op de vlucht in de richting van Houthem. Terwijl de schelmen in hotel Ste vens hun bedrijf trachtten voort te zetten, begaf de adjunct-inspecteur zich naar den brigadecom mandant der marechaussee. Terstond toog de ge hoede briagde per rijwiel in alle richtingen op 't pad, om de dieven te kunnen inpikken. Mare chaussee Michiels, in de richting "Houthem pedde lende, ziét in het voorbijgaan van hotel Stevens de deur geopend. Hij gaat naar binnen, ziet op oen biljart allerhande goed liggen, door de in brekers daar voorloopig neergelegd, kijkt overal rond, maar bespeurt niemand. Buiten gekomen, vernoemt hijl van een buitenstaand man, dat pas een drietal kerels het huis kwamen uitgevlogen. Marechaussee Michiels zette terstond de kerels achterna, hield ze staande en bracht ze alle drie naar de kazerne te Valkenburg. Tal van breekwerktuigen,'ijzers, een 40-tal sleu tels, bijlen en verder ontvreemde voorwerpen wer- deh in hun bezit gevonden. Een van de aange houden kerels heeft reeds 3 jaar gevangen ge zeten, wegens diefstal in België, waar hij te Ver- viers nadien, volgens opgave van de Belgische justitie, wederom groote diefstallen had gepleegd. Een goede vangst dus, die den marechaussee Michiels en de géfieele brigade tot eere strekt. (L. K.) De reis van de «Pourquoi Pasf De ïPourquoi Pas het schip, waarop dr. Jean Charcot zijn ontdekkingsreis naar de Zuidpool streken ondernam, is in de haven van Guernsey aangekomen. Dr. Charcot, de commandant van het schip, vertelde aan een medewerker van de Matin", dat de tocht goede resultaten voor de wetenschap heeft opgeleverd. In December 1908 van Punta Arenas, de zuidelijkste bewoonde plaats van Zuid- Amerika, vertrokken, werd allereerst naar het eiland Décepton, een van de zuidelijke Shetlands- eilanden, gevaren. Daarna bereikte men Port Lockroy, waar de kaarten en documenten, aldaar door de ïFrangois" achtergelaten, gevonden werden. Vandaar werd een verkenningstocht ondernomen. In de kust van het Petermann-eiland werd een den magistraten verscheiden toetsen aan, die nog half vochtig zijn. „Zie, rnijnheeren", sprak ik, „zooeven, ter wijl twe in het eerste vertrek waren, heeft iemand eenige toetsen dezer piano afgewasschen. Die toetsen hebben vingerafdrukken moeten drar gen, en het individu, dat gespeeld heeft, moet al eens meer met dé justitie wat uitstaan gehad hebben; zijn vingerafdrukken moeten te Scotland Yard aanwezig zijn. Zijn medeplichti ge moet dus zooeven die onthullende sporen opgemerkt, en in zijn angst heeft hij, in stede van alles op zijn plaats te laten blijven, liever die sporen doen verdwijnen. Te erger voor hem.'" Onder het spreken zet ik mijn onderzoek in het salon voort, en ik ontdek eindelijk een porceleinen pot, die water inhoudt. Dat water is blijkbaar afkomstig van een groote vaas. waarin verflenste bloemen steken. Ik kijk scherp toe... die stengels zijn geknakt, er is der halve met overhaasting gehandeld. 'Ik wend mij derhalve tot de magistraten met de w,oorden: „Er moet nu nog uitgemaakt of de medeplichtige Marie of Joe Bird is! Wacht mij hier." Ik ga uit en stol een snel onderzoek in de buurt in. Een uur is voldoende. Ik keer terug en de magistraten, die vertrouwen in mij heb ben, wachten geduldig. „Ik ben er achter", zei ik. „Laat Joe Bird binnenkomen, hij is het. kleine inham ontdekt, die zeer geschikt was, om er te overwinteren. Men was daarmede zeer in genomen, want al was de zee nog geheel vrij, men moest aan den tijd denken, dat zij weldra een onafgebroken ijsvlakte zou wezen, die de sPourquoi Pas in haar vaart zou stuiten. Nu die baai eenmaal ontdekt was, werd de tocht naar het Zuiden voortgezet. Zij ontdekten toen de Mathabaai, zagen het eiland Adelaide terug en voeren op een afstand van drie of vier mijlen Alexanderland voorbij. Maar reeds waren zij in het Poolgebied door gedrongen men moest toebereidselen voor de overwintering maken en de vPourquoi Pas?" keerde naar het Petermann-eiland terug. Na de overwintering keerde het schip, welks voorraad steenkolen bijna uitgeput was, terug naar het eiland Deception, waar het van Noor- sche kabelvisschers ongeveer 100 ton levensmid delen en steenkolen overnam. Hierna werd de ontdekkingsreis voortgezet, tot 'n muur van bankijs het schip belette zijn tocht te vervolgen. Het was genoodzaakt langs dien muur van ijs tusschen den 69sten en 71sten graad Zuiderbreedte tot den 124sten graad Westerlengte te varen. Na nog het eiland Peter I uit de verte gezien te hebben, stevende de nPourquoi Pas naar Punta Arenas terug. Nederlanders in Natal. De heer Jac. Spoelstra te Fort Louis in Natal schrijft aan „Neer- landia" Jaren geleden zette zich een tamelijk groot aan tal families neder aan de kuststreek rondom Stan- ger. Zij kregen van de Natalsche regeering honderd Engellsche akkers grond en een leemen hut. Vele dezer 'inkomelingen, vermoedelijk uit de provincie Gelderland en Overijsel afkomstig, waren harde werkers. Misoogst en onbekendheid met het tro pisch klimaat langs de kust en het ontbreken van een goede markt (Durban was toentertijd van wei nig beteekenis als marktplaats) maakten eenigen mismoedig en dezen verspreidden zich over Na- tal. Sommigen gingen naar Greytown en Pieter Maritzburg, waar Hol lands ch werd gesproken, maar hunne afstammelingen hebben feitelijk niets Hollandsch meer. Door huwelijken met 'de nieuwe inkomelingen die óf Engelsch waren óf Engelsch spraken, zijn zij zelf allemaal verengelscht. Hier en daar vindt men nog ouden van dagen, die nog zuiver Hollandsch spreken. Zoo iemand ontmoet men echter hoe langeT hoe zeldzamer. Doch hoe goed doet het iemand dan zijn moedertaal weer eens zuiver te hooren spreken. En Wat is er nu over van de andere kolonisten of Settelaars Zij stichten Nieuw-Gelderland, nu New-Geuklerland genoemd, en een plaatsje Does burg. Hun namen zijn bijna alle verbasterd. Van der Plank en Van der Wagen zijn nu Vanderplank en Van.dorwa.gcn. Van 'de zonen en kleinzonen der inkomelingen zijn velen in Gouvernementsdienst gegaan. Zij kennen geen of heel weinig Hollandsch, en wanneer zij op verlof gaan naar „Home", dan wordt daar Engeland mee bedoeld. Toen iemand zich onlangs aan mij bekend maakte als Abr. Wenderhowen, en ik hem verzocht mij zijn naam kaartje te geven, bleek het dat zijn eigenlijke naam Van der Hoeven was. Hollandsch sprak hij niet; alleen wist hij zich, evenals President Róosevelt nóg een enkel wiegeliedje te herinneren; al hét andere Hollandsch was hij vergeten. En nu de vraag, die misschien andere leden van het A. N. V. of in de redactie beter kunnen beantwoorden dan ik, en wel dezeHoe komt het dat deze zonen en kleinzonen van Neder landers dn den vreemde de taal hunner vaderen vergeten? Men zal geneigd zijn te antwoorden: door hun omgang met Engelsch sprekenden en door gemis aan omgang met taalgenooten. Maar dat is besbst niet zoo: de Duitschers in Wart- burg, Nieuw-iHannöver, Lunenburg en andere 'plaat sen spreken Engelsch, doch hun huis en omgangs taal is Duitsch. Bovendien sprek'en de meesten beter Jlollandsch dan vele Afrikaanders. De afge- Joe verschijnt langzaam, zijn rol uitstekend spelend. Vimkant, met de verrassing van een plötselingen vuistslag, doe ik hem de vraag: „Maakt uw vriend de pianómeester Wirmson het nóg altijd góed, 'oudé jongen." Joe Bird verbleekte, ik voelde, dat hij ont wapend was en ging voort: ',,'t Is een charmante man, die Wirmson, en hij schijnt erg verzot te wezen op onze gevan genissen. Dat zaakje van valschheid in geschrif ten, waarvoor hij in 1900 twee jaar kreeg, schijnt niet veiel te hebben geholpen." Joe Bird's gezicht was loodkleurig. Ik stond op en 'mijn hand op Joe's schouders leggende, voegde ik hem toe: „Gij moet mij naar Scotland Yard volgen, ouwe jongen, en gij zult daad op Wirmson wachten. En dan moet gij hem zeggen, dat het onvoorzichtig is, een piano te probcd'en, wan neer men een moord bedreven en zijn vingers vol bloed heeft. Maar hij zal h!et recht hebben, je te antwoorden, dat het evenzeer onvoorzich tig is, die piano toetsen schier onder de oogen der magistraten af te vegen. Joe Bird, dief en moordenaar, ik neem u in arrest." De rampzalige liet zich de handboeien aan doen. Twintig minuten later legde hij' te Scot land Yard de volledige bekentenissen af. Hij had inderdaad zijn meester gedood,- met mede plichtigheid van den pianómeester. Dienzelfden avónd nog werd deze gearresteerd en kort daarna weiden beide schurken gehangen. vaardigde voor Vrijheid in 't Natalschó Parlement heeft daar tot groote verbazing Hollandsch ge sproken. Hij is van Duitsche afkomst. Er moet een fout zijn, zooals de Boeren zeggen. Doch waar? Telefonisch 'h a r t-o n de r z o ek. „Daily Mail" meldt, dat een dokter op Wight in het bij zijn Van drie andere leden der medische faculteit, telefonisch een dame te Londen 'hef hart onder zocht heeft. Ondanks den afstand van 160 K.M. waren 'de harttonen duidelijk te hooren. Aan de telefoon te Londen was een stcthoskoop (het gewo'ne ausculteer-instrument, Waafvan de g'enees- heeren zich bedienen) verbonden. 'V e s t e n V o o r h een en t h a n s. Slechts wei nig mannen van tegenwoordig, schrijft een En gelsch 'modeblad voor heeren modes, vermoeden, hoezeer 'ze in hun kleeding den invloed ondervin den van den Engelschen koning Karei II, want Karei II was het, op wien de invoering van het vest als dagelijksch kleedingstuk terug gaat. Zoo ten iminste meldt Pepvs in zijn dagboek, den 16en October 1666. De koning verklaart, dat hij besloten is, een nieuwe mode in te voeren, die hij nooit meer veranderen wil." En spoedig daarna heet ihet: „Heden deed Karei II voor het eerst zijn vest aan; het is een zeer mooi en praictisdh kleedingstuk." 'Reeds Vroeger waren nu en dan vesten ge dragen, maai' dat waren zeldzame uitzonderingen. Toentertijd waren de vesten zeer kostbare kunst- weiken, mèest iwit atlas, waarin goud geWeven waskostbare stiksels sierden ze. De vesten, die EdtuaiiJ VIII, de pas overleden koning van Enge land droeg, onderscheiden zich van die zijner voorgangers, doordat zij toonbeelden van eenvoud zijn, haast altijd uit één stof 'vervaardigd en meest volkomen in overeenstemming met de overige kleedlimg. De nieuwste mode is tegenwoordig de onderste knoop aan het vest los te laten, wat een indruk van onverschillige élégance moet geven. Tiet hakken van brood langs elec- t'rischen weg. Met dit vraagstuk houdt men zich sinds vele jaren bezig en ondanks de talrijke procédés, 'die men beproefd heeft, is het electrisch bakken van brood nog niet "in zwang in Frankrijk. Intusschen is er geen gebrek aan toestellen met clectriisch© radiators, geschikt vóór de verhitting van bakkersovens. Men imag evenwel betwijfelen, dat dit altijd zoo zal blijven, want al interesseert de Fran sche bakkerswereld zich nog niet voor deze wijze van verhitting, ofschoon men zich tegenwoordig gemakkelijk den benoodigden stroom kan verschaf fen, deze manier om brood tè bakken is sind's kort in practijk gebracht in bet ZwitseTsche stadje Kerns, waar de electrische stroom goedkoop ver krijgbaar is. De gebruikte oven is van het volmaaktste sy steem; lang ongeveer 2.40 M. bij een breedte van 1.20 M. Deze oven kan in één keer 100 pond brood bakken, aan brooden van 1 en van 3 pond. De buizen, waarin de weerstanden zijn aangebracht, welke de warmte leveren, zijn 42 in getal en liggen aan de basis van het gewelf. Men ihieeft maatregelen genomen om de warmte te Verdteelen in o v er eens temm i n g met de meer dere of mindere afkoeling in de verschillende d'eelen 'van den ovenen zoodoende wordt er min der stroom en warmte toegevoerd naar het ach terste gedeelte van den oven. In twee uren wondt de gewenschte temperatuur voor het bakken ver kregen; in twaalf uur kan men acht ovens vol bakken ten de kosten van verhitting komen op ongeveer 8 centimes per pond brood. J („Vraag en Aanbod"). FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. (Fan onzen Parijschen correspondent.) De heer Jacques Piou, de onvermoeide strijder en president-generaal der sAction liberale popu laire" hield Zondag 29 Mei, voor dat de nieuwe Kamer hare werkzaamheden ging hervatten, te Albert (Somme), eene belangrijke rede waarin hij een zeer gelukkige formule vond om de nog slecht bekende conditiën uit te drukken, waaron der de laatste Kamerverkiezingen hier hebben plaats gehad hij sprak over de kracht van den wederzijdschen steun, waardoor de minderheden der oppositie niet door een gezamenlijk terrein van strijd te kiezen de overwinning van zekere ideeën> plotseling gerypt, zooals de evenredige vertegen woordiging, met de scrutin de listeen de vrijheid van onderwijs, hebben mogelijk gemaakt. De heer Piou begon met het Comité van Al- bert geluk te wensehen mét zijn prachtige organi satie en het onverwachte succes in het arron dissement van Péronne op den naam van den heer Parsy, een vriend van den eersten graad, behaald die met ontplooide katholieke banier strijdende, 10.800 stemmen verkreeg. Hij dringt opnieuw aan om zich te vereenigen. Vele onzer zwaarste nederlagen vonden hun oorzaak in den tegenstand onzer vrienden om zich te organiseeren vele on zer nieuwe overwinningen daarentegen verklaren zich juist door onze organisatie. Op dit punt zyn de verkiezingen van 1910 een kostbare les. Doch de verkiezingen hebben een hoogere, namelijk een staatkundige bekentenis van groote gevolgen. Zij duiden het einde van het oude systeem en het begin van een nieuw tijdperk aan. Zij zijn de verkiezingen der bevrijding van het bloc, dat eene scheuring bekwam welke zich voortdurend gaat vergrooten. Wat geëindigd schijnt, dat is die kwetsende sectaire staatkunde der laatste twaalf jaren. Wanneer een volk weder dorst naar vrijheid en gerechtigheid begint te gevoelen, dan blijft het niet halverwege staan. Men zegt dat de verkiezingen duister waren ik vind ze klaar en duidelijk. Leest slechts de officieele statistieken De Evenredige Vertegenwoordiging heeft 5 millioen stemmen verworven, de admi nistratie-hervorming bijna evenveel en de vrij heid van onderwijs telt 398 voorstanders. On- noodig u te zeggen dat deze drie belangrijke za ken zelf de hoofdpunten van ons programma uit maakten en wij ons dus met recht over dit succes mogen verheugen. Wij hebben met niemand coa litie gevormd doch alleen wilden wij het ergste kwaad bestrijden en ik ga u zeggen wat wij gedaan hebben. Overal waar zich een candidaat voordroeg welke onze opinie deelde of er het dichtst nabij kwam, hebben wij hem onderstend zonder ons met de kleur van de vlag te bemoeien. Waar wij de minderheid uitmaakten, hebben wij ze als kracht van wederzijdschen steun aangewend en aldus in menig geval een candidaat bevorderd die het op vele punten van ons program met ons eens was. Wij hadden geen partij voor candidaten, welke onze tegenstanders zijn, te nemen en dat hebben wy ook niet gedaandoch het was ons niet verboden om partij voor onze ideeën te kie zen en dat was het wat wij gedaan hebben. Wanneer wij de hoofdpunten van ons program door een politieken tegenstander verdedigd zagen, hebben wij ons niet afgevraagd of het een so cialist unifié een radicaal socialist of een repu blikein wasdoch voor hem gestemd, ten einde dat te bevorderen wat wij zelf voorstanden. Is dat geen logisch en eerlijke wijze om aan zijn idee getrouw te blijven Zoo verontwaardigt zich het radicale bloc dat wij, zoo handelend, soms voor de vijanden van den eigendom zouden ge stemd hebben. Heeft het blad met zijn helpers, van welke nuance ook, niet samen gespannen om de goederen der Congregatiën en der Kerk te confiskeeren 1 Hebben niet allen de hand op het eigendom zelfs het meest heilige gelegd Ik be wonder inderdaad de deugdzame verontwaardiging dezer zedemeesters van hoogen rang, die de handen nog vol hebben van wat zij aan de geestelyke ordens en de priesters ontroofden. En nu, vrienden I zoo riep hij aan 't einde van zijn belangrijke rede, aan het werkOrga niseert en vereenigt je, ontwikkelt je dagbladen, vermenigvuldigt je vergaderingen en bijeenkom sten, volmaakt je sociale werken. Men zoude zijn tijd niet begrijpen, indien men de economische beweging welke ons land ondergaat, niet mede maakte en haar haren wettigen weg niet trachtte te doen volgen, door hare krachten te leiden. Een nieuwe tijd vangt waarschijnlijk aanmaakt je klaar om een nieuwe partij te vormen 1 Wat ons, uwe afgevaardigden aangaat, wij zullen onzen plicht doen met de uitvoering der door het land ge vraagde hervormingen te eischen en in de eerste plaats, zij die al de anderen in zich bevatde kieshervorming. Weest verzekerd, dat wij ons niet om den tuin zullen doen leiden. De R.P. per departement dadelijk, als het eerste artikel van ons programma. Daar hangen als de anderen vanaf. Dat de geslepenen combinaties en perfidies ver zinnen, wij zullen recht den weg naar het doel volgen welke ons de volkswil heeft aangewezen. De rede heeft een grooten indruk gemaakt. In het Palais-Bourbon was sedert Maandag 30 Mei wat beweging beginnen te komen en 1 Juni ving de nieuwe Kamer hare werkzaamheden aan door het vormen van een voorloopig bureau, waar van de dossiers der verkiezingsoperatiën voor het valideeren der gekozen afgevaardigden een eerst en belangrijk gedeelte uitmaakt. Deze eerste zitting werd door den oudsten der leden, dat weder de nog steeds moedige liberale afgevaardigde, de heer Louis Passy, was, gepresideerd, terwyl de zes jongste Kamerleden hem als secretarissen assisteeren. Nadat de Kamer tegen 2 ure met een stroom van afge vaardigden gevuld werd, waaronder meer dan 200 nieuwelingen, en een ieder zijn plaats gevon den had, wat nogal met leven en drukte gepaard ging, beklom de 84-jarige president met nog vaste stappen zijn zetel en begroette de vergadering met zijne gewone welsprekendheid. Ik had deze zitting, zoo zeide hij, met een gelukkige kennis geving willen openendoch eenige dagen geleden heeft het noodlot onze marine door een onver wachte ramp getroffen, zij die al zoo bij herhaling zware slagen ondervond. Frankrijk betreurt het verlies van zijn beste zonen, die in de diepe der onverbiddelijke zee begraven werden. De dood doet ons duur de overwinningen der wetenschap betalen doch de wetenschap met hare uitvin dingen en de daarbij ontstane gevaren, werken toch mede de Fransche staatkunde van vrede, welke ook die van Europo geworden is, te schra gen. Het uur is in onze geschiedenis geslagen dat zich, door den wil van 't algemeen stemrecht, eene evolutie bij onze republikleinsche instellingen voorbereidde. Met 200 nieuwe afgevaardigden te benoemen, heeft het getoond niet gerust te zijn en dat 't vermoeid van de laatste parlementaire com binatiën, een nationaal consult verlangt. De ver kiezing bij arrondissementen is veroordeeld en de evenredige verkiezing heeft de openbare meening bekoord. Doch zij kan niets ten goede veranderen, indien niet alle partijen inzien, dat het de wetten niet alleen zijn welke de vooruitgang bij de de mocratie verzekeren doch dat het voornamelijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6