Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws, Katsura op het oog, wijl zij in hem den groot sten vijand van hun revolutionnaire denkbeelden zien. De huizen van Katsura en zijn medemi nisters worden dag en nacht bewaakt. Het Engelsche legerluchtschip, dat in het kamp van Aldershot onder toezicht van kolonel Capper gebouw is, is Vrijdagavond om half twaalf te Farnborough opgegaan en heeft tegen een stevigen bries in een reis naar Londen onderno men, dat het in twee uur bereikte. Het stevende om de St. Pauls-hoofdkerk op een hoogte van 300 M. en keerde naar Farnborough terug, waar het Zaterdagochtend om drie uur geland is. De luchtreis was aan het publiek volkomen onbekend. De koning en koningin van België gaan den 12en Juli naar Parijs en blijven er drie dagen. Keizer Wilhelm wordt in October te Brussel verwacht. De koning en koningin van Zweden zijn Zaterdag te Stockholm teruggekeerd. Eenige maanden is de koning tot herstel zijner gezond heid in 't buitenland geweest. Hij neemt nu de teugels van het bewind weer in handel. Tijdens zijn afwezigheid is de kroonprins regent geweest. Een der eerste besluiten van het nieuwe Zuid-Afrikaanscbe Unie-kabinet was de in vrijheid stelling van den kafferhoofdman Dinuzoeloe, wien een hofstee werd aangewezen, waar hij met zijn vrouw en zijn dienaren kan leven. Zoolang de hoofdman rustig leeft, zal hij een pensioen van f500 per jaar ontvangen. Te New-York heeft zich een maatschappij gevormd met een kapitaal van een half millioen dollar, om tegenover alle groote badplaatsen licht boeien met reclames in zee te leggen Bij de be woners der badplaatsen heeft dit plan groote ont stemming gewekt en .men doet alle moeite om de uitvoering er van te beletten. Uit Marseille wordt gemeld, dat de algemeene staking van de departementale spoorwegen is uit gesproken. Geen enkele lokale trein is kunnen vertrekken. De prefectuur heeft besloten maatre gelen van orde te nemen. Een draadbericht uit Addis Ababa aan de sFrankf. Zeit", meldt, dat de twee ministers Giota en Matafaria, wien de doktoren Zintgraff en Skin- kuehleh verweten, den Negers te beletten zich behoorlijk te doen verzorgen, zijn gevangen genomen- Bij1 een marschoef cning van eenige Praagsche i nf an terkvreg i men ten zijn gisteren 30 manschap pen door een zonnesteek getroffen. In het Hongaarschte plaatsje Hladoota zijn gisteren door een brand 67 huizen vernield. Twee mannen kwamen in de vlammen otó. De ïTanine" van Constantinopel werpt het idee op om de Kretensische kwestie aan het Hof van Arbitrage in den Haag te onderwerpen. Provinciale Statenverkiezing. Ylaardingen. De afdeeling Vlaardingen der S. D. A. P, stelde candidaat in het district Vlaardingen de heeren Troelstra en Spiekman. Delft. Naar men uit Delft aan de Rsb. seint, besloot de Centr. Anti-rev. kiesvereeniging gis terenmiddag de beide anti-revolutionnaire candi- daten, mr. Yan de Velde en mr. Van den Berg te handhaven. Zoo mr. Van den Berg zou bedanken, dan zal alsnog een ander candidaat gesteld worden. De vergadering hoopte intusschen dat alsnog samen werking met de Katholieken zal verkregen wor den. De Chris.-Hist, districtsvereeniging sLoosdui- nen" besloot, na gevoerde correspondentie, de candidaten der Anti-revolutionnairen en Room- schen in het district Vlaardingen de heeren Schippers en van Ruyven krachtig te steunen. Leiderdorp. De R. K. kiesvereening K. i. K. te Noordwijk stelde de aftredende leden J. J. Van Hoeken (A.-R.) en mr. L. J. W. H. Kerstensi (R.-K.) afgevaardigden voor Leiderdorp, opnieuw candidaat. Go r ine hem. De centrale anti-rev. kiesveree niging in het district Gorinchiem heeft den heeir H. Baggerman te Vianen candidaat gesteld. De heer T. Kloek te Leerbroek heeft de candidatuur niet aangetnomen. Bedrog met handelsartikelen in verband niet sclieepsgevaar. Dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in bet ^Maandblad t. d. verv." het volgende Wij achten het in verband met de herhaaldelijk voorgekomen, en nog steeds voorkomende onge lukken men denke aan den brand van bet stoomschip ïSommelsdijk", te Rotterdam in het algemeen belang te wijzen op het groote gevaar voor de scheepvaart, door te trachten aller lei gevaarlijke waren onder eenvoudige passagiers en lading aan ernstige brandgevaren bloot te stellen. Het is ons in onze langdurige praktijk herhaalde lijk voorgekomen, dat men, ten einde lagere vracht en assurantieprijzen te verkrijgen, onder een on- schuldigen naam explosieve of gassen ontwikke lende artikelen aanbood, en alleen ten gevolge van de voorzichtigheid van een onzer grootste stoom vaartschappijen, die steeds vooraf deskundig advies inwint, werden scheepsrampen voorkomen. Niet oninteressant, en zeer leerrijk, is daarbij één geval uit vele, waarbij een stof onder den nietszeggenden naam van sNegrine" werd aange geven, welke bij ons onderzoek bleek te bestaan uit een mengsel van bij gewone temperatuur reeds zeer vluchtige, brandbare gassen ontwikkelende vloeistoffen. Indien nu een ongeluk ware voorge komen, zou de verzender zeer zeker getracht heb ben zich te dekken, indien geen onderzoek had plaatsgevonden, door onbekendheid met den gevaar lijken aard der stof. Wij zouden nog tal van dergelijke gevallen op kunnen noemen, doch meenen met dit eene te kunnen volstaan, om met den meesten nadruk zoowel assurantie- als stoomvaartmaatschappijen te waarschuwen tegen misleiding met namen) vooral waar tegenwoordig, door de enorme uit breiding der chemische industrie, een lieirleger van allerlei artikelen bereid wordt, die niet zelden bij verscheping groote gevaren voor de passagiers en lading op kunnen leveren, Peary te Amsterdam. 'Dinsdag 7 Juni, des avonds te 8 Va uur zal admiraal Robert. E. Peary in de groote zaal in het Concertgebouw, te Amsterdam, een voordracht met lichtbeelden boliden: „Plow I reached the Pole." Na afloop omstreeks 11 uur zal een extra-trein vertrekken .naar Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam. John. W. Gates. Men meldt ons uit Amsterdam In het Brack's Doelen Hotel hier ter stede is met zijn familiie afgestapt de bekende John. W. Gates, president van de Steeltrust. De familie Gates is van tal van bedienden vergezeld. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Z. K. H. de Prins dor Nederlanden heeft een tweetal medailles ter beschikking gesteld voor de vanwege den Nederl. Bond voor Lichame lijke Opvoeding te 's-Gravenhage van 26—31 Juli te houden wedstrijden. Bond van klerken rechterl. macht. 'De Bond van klerken werkzaam bij de rech terlijke maoht in Nederland heeft tot db Eerste Kamer een adres -gericht, met bet verzoek dé drie ontwerpen van wet betreffende de reorganisatie van de rechterlijke macht aan te nemen. Het arsenaal. Naar het ,,N. v. N." verneemt, hebben Zaterdag ochtend enkele Kamerleden een bezoek gébracht aan het Arsenaal te Amsterdam om het gebouw en de omgeving in o-ogenschouw te nemen. De tienurendag. De Haagsche kroniekschrijver van de jNieuwe Groninger Ct." had medegedeeld, ndat de heer Talma een voor-ontwerp gereed had voor de in voering van een algemeenen 10 uur-arbeidsdag en het plan in den ministerraad heeft gebracht, maar dat daar, bij meederheid van stemmen (en zelfs overgroote meerderheid) is besloten aan de indiening van een zoodanig voorstel van wet geen goedkeuring te hechten." Ook aan nHet Volk" waren geruchten van na genoeg gelijken aard ter oore gekomen. Zij weken alleen in zooverre van het bericht van bet Groning- sche blad af, dat een bepaald wetsontwerp nog niet door den heer Talma gereed zou zijn gemaakt, maar reeds het plan daartoe verworpen zou zijn, ter wijl ook, voor zoover de inlichtingen van het soc.-dem. orgaan strekken, de bedoeling niet een volstrekt algemeene tienurenwet zou zijn geweest- »De Zeven Provinciën''. Naar het Ilbl. verneemt, ligt liet in de bedoe ling van de afd. Amsterdam van de vereeniging Onze Vloot, om te zijner tijd aan den comman dant van het nieuwe pantserschip De Zeven Pro vinciën aan te bieden een artistiek bewerkte koperen plaat, groot model, waarop de historische bijzonderheden omtrent dit uit geschiedkundig oogpunt zoo belangrijk schip vermeld worden. Met de uitvoering van deze plaat heeft zich welwillend belast prof. C. Dake, wiens naam een artistieke uitvoering waarborgt. Het ligt in het voornemen de aanbieding op plechtige wijze te doen geschieden. De Minister van Marine is zeer gunstig voor dit plan van Onze Vloot gestemd. Inrichting der Gemeentebegrootïngen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ter kennis van de gemeentebesturen in deze pro vincie gebracht een Kon. besluit, waarbij worden goedgekeurd de door Gedeputeerden nader vast gestelde voorschriften betreffende de inrichting der begrootingen en der rekeningen van inkomsten en uitgaven van de gemeenten in dit gewest. Van het gewijzigde formulier der begrooting behoort te worden gebruik gemaakt bij de samen stelling van de begrooting voor 1911. Behoudens het opmaken der rekeningen over 1909 en 1910 naar de thans nog bestaande voor schriften en formulieren, zijn al de tot dusverre gegeven voorschriften omtrent het inrichten der begrootingen en rekeningen van de gemeenten vervallen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.1 te Thorshavn. Laagste barometerstand 752.5 te Karlsruhe in Munchen. Verwachting tot den volgenden dagMeest matige N. Oostelijke tot Oostelijke wind, licht- bewolkt, droog, warm weer. Vereeniging tegen Bedelarij. 'De Vereeniging tegen Bedelarij zal Vrijdag 10 Juni a.s. hare algemeene vergadering houden in 'het lokaal der Spoeling-Vereeniging. Behalve de gewone punten steeds voor een jaarvergadering op de agenda, komt in deze ver gadering nog in behandeling de verkiezing van twee bestuursleden en een voorstel tot wijziging der statuten en aanvrage van de koninklijke goed keuring daarop. Plaatselijke Uredielbank. Men meldt ons het volgende Donderdag-avond 2 Juni hield de vereeniging Handeldrijvende Middenstand baar aangekondigde vergadering. Na ballotage van nieuwe leden gaf de agenda stof tot breedvoerige besprekingen. Be sloten werd 0 m te trachten alhier een plaatselijke credietbank voor den Middenstand op te richten, waarvan ieder handeldrijvende of industrieel lid zou kunnen worden. Het bestuur had voorgesteld, ter besparing van groote oprichtingskosten en om de zeer geringe aansprakelijkheid der leden, zich in verbinding te stellen met een der reeds be staande of in wording zijnde centrale crediet- banken, Groningen, Gravenhage of Breda. Behalve kostelooze voorlichting had men dan gegronde hoop op steun van de Regeering en opmedewerking van de Nederlandsche Bank- Daar een der leden liever geheel onafhankelijk bleef, zal, voor men een definitief besluit neemt, nog onderzocht worden, of het mogelijk is, geheel voor eigen rekening en risico zoo'n inrichting in het leven te roepen. Na verschillende besprekingen werd hierna de vergadering gesloten. De nieuwe zwemplaats. Door 24 belanghebbenden is bij den gemeen- raad ingezonden een adres, waar zij verklaren de ontwerp verordening op het gebruik van de ge meentelijke zweminrichting gelezen te hebben en beleefd verzoeken, met het oog op de schoolgaande meisjes, de volgende veranderingen in de gebruiks tijden te willen brengen. Art. 4, Op Woensdag en Zaterdag van 13 uur des namiddags tegen betaling en op de overige werkdagen van 10 of 11 uur des voor middags tot 1 uur des namiddags tegen betaling. Ook verzoeken zij de zwemschool des Zondags voor 12 uur te openen, zooals vroeger geschiedde, en ook nu nog in andere steden geschiedt. Bij K. B. is benoemd tot lid der com missie aan welke in 1910 wordt opgedragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 123 dei' Booger-onderwijswet, de heer J. van d'er Bruyn, oud-leeraar aan de H. B. S. alhier. Bij da directe belastingen, invoer rechten en accijnzen is met ingang van b Augustus benoemd tot kommies le kl. te Amsterdam de kommies-verificateur H. Mekenkamp alhier. Do kommies-verificateur M. Beltman alhier is, met ingang van 16 dezer, verplaatst naar Rot terdam. Zaterdag-avond is alhier aange houden de 15-jarige M, verdacht van diefstal van koperafval in de fabriek waar hij werkzaam is. De jongen is Zondag-ochtend na verhoor ont slagen. 'Door de politie is aangehouden een persoon in het Algem. Politieblad gesignaleerd voor f 10 boete, subs. 5 dagèn hechtenis. Do man betaalde de boete. H e d e n-m i d d a g om 3'/4 uur rukte de politie met den slangen wagen uit naar de Noordvest, waar een begin van brand was ontstaan aan het dak der branderij »de Kameel" van den heer E. H. Ris. De politie bluschte in korten tijd het brandje met een slang op de waterleiding. UIT DELFT. Eenige weken geleden meldde het Corr. bu reau over die aiVestatie, op de thuisreis van Indië, van mr. Van E., ambtenaar ter algemee ne secretarie in Indië. Dit bericht moet op ee.n vergissing berusten, schrijft de Zaterdag ontvangen „Java-Bode", aan gezien de heer Van E. zich nog steeds te Bui tenzorg bevindt, dus niet op de thuisreis is en hij nipt is gearresteerd. Men zal zich 'herinneren, dat de arrestatie ge schied zou zijn in verband met malversaties in een faillissement te Delft, waarbij mr. Van E. als curator betrokken was. UIT ROTTERDAM. B. en W. vair Rotterdam hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend, om het getal wethouders van 4 op 5 te brengen. In verband met bet faillissement van de stuwadoorsfirma Brandjes, Dalmeijer en Rogier bad Zaterdagavond ten overstaan van den rech- tor-eommissaris en curator in dat faillissement een voorLoopige uitbetaling plaats aan ruim 400 bootwerkers. Op de verschuldigde loonen weld voorloopig f 10 afbetaald. Er waxen vorderingen, die varieerden van f 12 tot f80. Ter voorkoming van ongeregeldheden, geschiedde de uitbetaling in het politiebureau aan de Tolhuislaan te Ka- tend recht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 7 Juni. 2 u. Gemeenteraad- Woensdag 8 Juni. 24 u. Stedelijk Museum. (Doeleplein). Vrijdag 10 Juni. 8 u. Spoeling-Vereen. Vergade ring „Ver. tegen Bedelarij'". Rotterdam. Dagelijks 10£—12^, 2^—5£, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 7 Juni. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Onweer. Op de Mauritskade bij de Mui- derpoort te Amsterdam is Zaterdagnamiddag te 5 uur de bliksem in de electrische geleiding van de tram geslagen. Een paal werd van onder uit elkaar geslagen. Te Oldenzaal is de bliksem ingeslagen in de Israëlietische synagoge, doch het hemelvuur veroorzaakte hier geen brand. Zaterdagavond is de bliksem geslagen in de boerenplaats van de weduwe van Hemmen aan den Paterswoldschen weg, even buiten de gemeente Groningen. Het geheele huis met in boedel, benevens een partij hooi, is door vuur verteerd. Moordaanslag. Men meldt ons uit Dor drecht: Gistermorgen is hier ter stede op de dienstbode C. B. in betrekking bij Mevrouw W-, op den Bleekersdijk, een moordaanslag gepleegd door De V., die vroeger met bet tneisje verkeering had. t De dader kwam naar bet meisje toe, die bezig was met het verrichten van werkzaamheden in de voorkamer van de woning van haar mevrouw, terwijl de vensterramen open stonden. Waar schijnlijk 'heeft hij getracht de verkeering met baar weer aan te knoopen. lljj was inmiddels binnen het perceel gekomen en toen het meisje weigerde aan zijn verlangen te voldoen, een re volverschot op haar gelost, hetwelk hij nog eenige malen herhaalde, waardoor het meisje op enkele plaatsen werd gewond, echter niet levensgevaar lijk. Hjj zelf drukte ten laatste de revolver tegen zijn slaap of, zoodat hij doodelyk werd gewond. Door intusschen ter plaatse gekomen politie, wer den beiden naar het ziekenhuis vervoerd, nadat door eenige doctoren voorloopige geneeskundige hulp was verleend. Nader seint men ons uit Dordrecht: De toestand van de 'dienstbode C. B. is redelijk. De dader de V. is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Hy is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen omstreeks 6 uur over laden. Ernstige trambotsing. Zaterdagavond ongeveer half tien heeft er op den Beekschenwég nabij Vrouwendaal te Nijmegen een ernstige tram botsing plaats gehad.. De tram, die van Nymegen ruCar Beek moest vertrekken, wachtte by den wis sel bij het Hunnerpark niet op de van Beek ko mende tram met het gevolg, dat beide trams by Vrouwendaal tegen elkander botsten. De passa giers werden allen meer of minder ernstig gewond, baronesse van Lamsweerde uit Beek bekwam een lichte hersenschudding en een der inzittenden kreeg zulke ernstige kwetsuren dat hy naar bet ziekenhuis moest worden gebracht. De locomo tieven zyn beide zwaar beschadigd, en een nieuw rytuig is geheel vermeld. Voor zoover nog bekend is, vielen er geen doodelyk gewonden, maar do materieele schade is zeer groot. i Noodweer. Donderdagavond brak boven een deel van Normafidië en 'Spanje een zoo hevig onweer los, vergezeld 'van een zondvloed-achtigen regen, als de bewoners zich niet herinneren te hebben bijgewoond. Gedurende lA/a uur stroom de te Rouaan het hemelwater in zoo overstel pende hoeveelheid neder, dat de tram haar bedrijf moest stopzetten, daar de wagenbestuurders niet by machte waren hun wagens door het dikke watergordijn te sturen. Binnen een uur tyds was de stad in een groot meer veranderd.. De meeste afvoerkanalen wa ren verstopt. Hagelkorrels, zoo groot als dui veneieren, sloegen de vensterruiten stuk en ver brijzelden dikke takken. In de lager gelegen stadswijken stond het wa ter in 'n ommezien drie meter hoog, zoodat de spiegel vaak de tweede verdieping der huizen bereikte. In de Spaansche provincie Saragossa werd het dorpje Agon, dat omstreeks 500 bewoners telt, op denzelfden avond byna geheel Vernie tigd door den ontzettenden storm en hagelslag. In de omgeving sloeg de hagel vruchten, koren, vensters, zelfs daken te pletter. In de straten stond het water byna een meter hoog. 'Meer dan de helft der huizen is zoodanig be schadigd, dat zjj onbewoonbaar zijn geworden. Er is gebrek aan het noodigste, daar voedings middelen en brandstoffen niet voorhanden zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2