Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Alomiecrt op ie Na misdaad vergelding. Nieawe ScMamte Courant iet iratis Gefllistreerl Zoniaiiai prijs 1(1 c. p. wtel, f 0.45 p. nd, fL35 p.3mi 33ste Jaargang. Dinsdag 7 Juni 1910. No. 9732. feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Opening Zwemplaats. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Du blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. Periodieke A7erkiezing voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeesteu van Schiedam hoofdplaats van het Kiesdistrict Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor het lid maatschap van de Provinciale Staten, op de Se cretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten, af schriften daarvan verkrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, den 7den Juni 1910. D* Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Schietoefeni ngen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in deze provincie, de aandacht van belanghebbenden bij de scheepvaart op de hieronder volgende berichten Schietoefening van het fort Ymuiden. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 17 en zoo noodig ook op 18 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Ymuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting NNW en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting YVZW. van het uiteinde daarvan. De N.grens van dezen sector zal op het fort aan gegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat ge vuurd wordt, een waarschuwingsbord worden ge plaatst aan den ingang der visschershaven (Zie jNed.krt." Nos. 222, 226, 227.) Schietoefeningen van het lort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 11 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kononnen van licht kaliber (6 c.M., waarbij on veilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op 14 en zoo noodig ook op 15 Juni as. zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), in de ware richting WtZ., waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lijn in de richting van een roode vlag op het vuurpijl-toestel nabij den Z.dam, en eene lijn in de ware richtino- WNW. van het fort; de afstand wordt 9000 M° van het fort. Op dé dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie vNedkrt." Nos. 218, 202, 227.) Schiedam, 7 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. PRIJS DER ADVERTENTISNs Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelgk advertoeren worden uiterBt bik lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 112) Als Jeanne mij ontmoet, kan zij evengoed den 01) van Jules Labroue ontmoetenHet toeval ee t ook wel hem en mij in betrekking tot el- ar gebracht... Bij gebrek aan andere wraak wil A °Pzmn wekken en indien hij te weten komt, uor Joris Garaud zich verbergt achter Paul Har- "t„,' z?u .het gebouw, dat zoo zorgvuldig is op- m;; uw. ineenstorten Ik zou verloren zijn en Jne dochter met mij J ^eze gedachten door het hoofd van den zijneC slaper Woe kwam bet koude zweet op Hij wierp op Marie een vreesachtigen blik. ziche<lni°n+^eu ™eisJe bad de oogen gesloten, om droom en Jer te kunnen overgeven aan hare uroomen over de toekomst. De gewezen hoofdopzichter dacht verder nnrr. VIOaw zal weder worden gevangen ge- MaarD iriH g6 Cf het te» ni'uste, hoop hef... 5thw n.,et Vr0eg genoeg was> om eene uitbarsting te voorkomen. Als zij eens tijd genoeg vein?1J te °ntmoeten> miJ te herkennen... mij te verraden... Ik moet raad schaffen... Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de nieuwe gemeentelijke zwemplaats, gelegen aan de Spui- haven, voor het publiek zal worden open gesteld op Donderdag 9 Juni a.s., des namiddags 3 uur. Schiedam, den 7 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de jongste encycliek van dien. li. Vader zijn de Protestanten in Duitsch- land zeer ontstemd. In het bizonder moeten de woorden doelende op de leiders der Hervorming „aabdsch gezinde menschen, wier God de buik is" in protestantsche kringen oen minder aange- namon indruk hebben verwekt. Er wordt natuurlijk politieke munt uit geslagen en in het - Pruisische Huis van Afgevaardigden zal men de regcering er over interpelleerén. In de Duitsche pers wordt deze aangelegenheid druk besproken. 1 De „Köln. Volksztg." schrijft, o.m.: '„Wanneer fde bedoelde passus zich van katho liek-kerkelijk standpunt tegen de reformatie richt, dan is voor de Katholieken in elk geval geen ander standpunt mogelijk. Voorzoover daarin een historisch oordeel over den tijd der reformatie wordt gegeven, spreekt h.et van zelf, dat dit geen betrekking heeft op de thans levende Protestan ten. Wij mogen verder betwijfelen of het Prui sische parlement wel de juiste plaats is, om geschiedkundige oordeelvellingen naar waarde te onderzoeken. !Van een „Verstoring van den confessioinieelen vrede kan geen sprake zijn, daar de encycliek slechts aan de bisschoppen is gericht. De Duitsche bisschoppen hebben de encycliek niet eens offi cieel aan de geloovigen ter keiinis gebracht. Wanneer de Protestanten zich echter over enkele zinnen in de encycliek zoo zeer hoos- maken, dan moeten wij er ten slotte in alle kalmte toch op wijzen, dat de Duitsche Katho lieken zich zeer dikwerf over de storing van den confessioneelen vrede van Evangelische zij de tè beklagen hebben; wij herinneren slechts aan 'zekere bekende hoofdstukken in dan offi- ciicelen catechismus en de gebedenboeken dér Evangelische Kerk, waar over Pausdom en Ka- Het rijtuig, dat plotseling stil hield, stoorde hem in zijne noodlottige overpeinzingen. Paul Harmant stapte het eerst uit en reikte de hand aan zijne dochter, om haar te helpen. Dij de viees, die Joris Garaud werd ingeboe zemd door de weduwe van Pieter Fortier en den zoon van Jules Labroue voegde zich een andere angst, die van onverwacht zijn zoogenaamden neef te Parijs te zien aankomen. O vide Soliveau had hem, zooals wij weten, een blief geschieven, die met deze woörden eindigde Wie weet, of wij elkander niet spoedig zullen zien Dat wie weet" kondigde op een verschrikkelijk duidelijke wijze liet plan van den Parijzenaar aan, om zich weder aan den man te hechten wiens geheimzinnig verleden hij kende en dien hij naar hartelust kon afpersen. Wat was er toch te New-York gebeurd, om dat schrijven van Ovide 6oliveau aan Paul Har- mant te rechtvaardigen loen Soliveau heer en meester van de fabriek was gebleven en aan zich zeiven was overgelaten, gaf hij zich met hartstocht aan het spel over. Wij weten reeds, dat het geluk hem zelden begunstigde, of om beter te zeggen, bijna nooit. De sommen, die door den schoonzoon van Ja mes Mortimer in de kas waren achtergelaten, waren weldra verslonden en Ovide Soliveau was verplicht leeningen te sluiten. .k Was een bekwaam werktuigkundig eikman, maar hij kon geen zaken doen en be- thtolicisme oordeelen geveld worden, die in ha telijkheid niet te overtreffen zijn. 'Dat ide aangelegenheid der encycliek van zui- vêr foerkelijken aard is en derhalve niet voor fet politieke forum thuis hioort, Werd ook reeds door bladen der tegenpartij erkend. Het is zoo als wij reeds zeiden, de eerste maal dat kerke lijke geschilpunten in dusdanigen vorm in en voor bet parlement gebracht worden. Daarmee is een precedent geleverd en men gal het dén Duitsohen Katholieken in de toekomst niet kwa lijk kunnen nemen, wanneer zij op de wijze aan hunne bezwaren en klachten over de ver storing van d'en confessioneelen vrede uiting geven. Reden daartoe hebben wij dikwijls ge noeg gehad, en wij zullen die odk in de toekomst hebben. Daarvoor zal de Evangelische bond wel zorgen. Of het zich opwerpen tot een „forum" voor kerkelijke geschilpunten nuttig zal zijn voor dep arbeid en de werkzaamheid van het parlement, schijnt ons in hoogste mate twijfel achtig". Volgens een telegram uit Rome zegt de „Cor- riere d'Italia" dat de beweging in Duitschland to •verklaren is uit het feit dat vrijmetselaars een vervalsohten tekst der encycliek hebben ver spreid. j Volgens een telegram aan de „Köln. Volk'sz." maakt do „Osservatore Romano" bij het bericht ook de interpellaties bij het Pruisische Huis van afgevaardigden ingediend, de volgende bpmerking Wij weten niet of de tekst der aangekondigde interpellatie juist is overgeseind. Wanneer dat hot geval is, dan moeten wij vedelaren, dat de interpellaties op ernstige onjuistbedien berusten, daar zij de pauselijke woorden een beteekénis toedichten, die zij niet hebben. r FRANKRIJK. Men is niet gelukkig met het bergen van de ïPluviose". Een der schuiten, waaraan de kettin gen waren bevestigd, waardoor men de onder zeeboot langzaam en naar men hoopte zeker naai de haven sleepte, is gezonken, en een der kettin gen is gebroken. De schuit, die door de onder zeeboot beschadigd is, ligt er bovenop en wel op 300 meter afstand van de haven. Het zal nu nog eenigen tijd duren voordat de »Pluviose" aan wal is gebracht. SERVIë. 'Aan ide „'Winner Allg. Zeitung" wordt uit Bel grado 'geseindPrins George, die zich naar Vichy heeft begeven, is in werkelijkheid 'uit Servië ver bannen. Vóór het vertrek had tusschen hem en zijn vader, koning Peter, een zeer heftig tooneel plaats. CHINA. ;Do „Times"-correspamdent te -Shanghai seint zat geen verstand genoeg, om den ouden goeden naam van het huis Mortimer en Co. op te houden en te strijden tegen de vele mededingers. De fabriek ging evenwel gedurende eenige maan den, dank zij de goede inrichting geheel regel matig, maar al spoedig bleef het eene rad na liet andere stil staan, alles ging slecht en een nade rende ondergang was onvermijdelijk. Ovide had genoeg verstand om dit te begrijpen en wilde zich tegen eene goede som van de fa briek ontdoen. Verschillende koopers boden zich aan, maar toen deze alles bezichtigd hadden, konden zij slechts betrekkelijk weinig geld bieden. De Parijzenaar trachtte zich hoog te houden, doch eene omstandigheid, die gemakkelijk te voorzien was, noodzaakte hem toe te slaan Hij verloor in een enkelen nacht met het spel bijna vijftigduizend dollars op eerewoord. Den volgenden dag moest hij betalen en de kas was ledig. Soliveau bezocht zijn bankier, doch deze, die reeds te veel voorgeschoten had, weigerde nieuwe sommen te wagen. Ovide nam dus een aanbod, hem drie dagen te voren gedaan, aan, kreeg het geld in handende- taaide zijne speelschulden, gaf zijn bankier liet geleende terug en bezat toen nog zestig duizend dollars. Op dit oogenblik schreef hij aan zijn zooge naamden neef den brief, welks inhoud onze lezers kennen. aan zijn blad, -dat het bericht, als zou de Brit- sche consul te Nanking, aan de Engelsche on derdanen gelast hebben, te Ilsa-Koea.n een toe vlucht te zoeken, niet geheel juist is. De consul had alleen aan drie Engelschen, die aan ide andere zijde Ider istad en een weinig afgezonderd woonden, geschreven, om hen aan ie raden, |den Zondag te llsia-Koean door te brengen, ingeval ef soms on lusten, die hij overigens niet voorzag, mochten uitbreken. Toch is het volgens genoemden cor respondent, onloochenbaar, dat de toestand zekere ongerustheid heeft gebaard. Er waren uitgebrei de voorzorgsmaatregelen genomen. Zoo had men van 7GOO man inland,scho troepen de munitie en in sommige gevallen, zelfs de bajonetten afge nomen. Hoedanig ook de ontevredenheid zij,, diie zich ten aanzien der ChineescWé ambte naren doet gelden, het is zeker, dat op het hui dige oogenblik hoegenaamd geen Vreemdenhaat aan den dag komt, zoo meent de „Times"-nian te mogen verzekeren. Volgens de „Mue-nchener Neueste Nachrich'- ten" zou de minister van Koloniën, Dernburg, zijn ontslag hebben ingediend en reeds binnen zeer korten tijd heengaan zonder daarna een ander ambt te bekleeden. Bevestiging van het gerucht is nog niet verkregen. Uit St. Petersburg wordt gemeld Dokter Patchenko heeft bekend, dat hij generaal Botour- lin heeft vermoordhij moest op dezelfde wijze de vrouw van den generaal hebben vermoord. De prijs voor die dubbele misdaad overeengeko men bedroeg een millioen. Potchenko zou er hebben bijgevoegd, dat door ongeduldige personen betaald, hij de cholera inentte aan verschillende personen. Men heeft een rijken koopman ge vangen genomen, die zijn toevlucht tot de goede diensten van den dokter nam om zich van zijn schuldeischers te bevrijden. Patchenko oefende de geneeskunst uit te Nizza. Men gelooft, dat hij verschillende misdaden heeft bedreven. De tsaar van Bulgarije zal officieel te Parijs komen in tweede helft van Juni. Hij zal den 27sten dezer aankomen en drie of vier dagen in de Fransche hoofdstad blijven. Het Departement van Buitenlandsche Zaken te Washington beeft President Madriz van Nica ragua telegraphisch bericht, dat de Regeering der Vereenigde Staten een behoorlijke en menschélijkó behandeling verwacht van haar onderdaan William P. Pittham, die mijnen legde voor de opstande lingen, gevangen werd genomen en voor den krijgs raad werd gebracht. - De keizer van Oostenrijk heeft Zondag 11. den Turkschen troonopvolger een audiëntie toege staan, die ongeveer een kwartier duurde. Daarna heeft aartshertog Frans Ferdinand een bezoek van circa een kwartier aan youssouf Izzeddin gebracht. Men bevestigt formeel de proclamatie van Toen hij zeide, dat de zaken niet naar wensch gingen, was zijn ondergang reeds gekomen en het huis in andere handen overgegaan. Trouwens als de speler nog eenig geld op het groene tapijt te werpen heeft, wanhoopt hij niet. Met zestigduizend dollars kan ik een fortuin winnen, indien het ongeluk mij ten minste voor een tijd wil verlaten... dacht Ovide. Bij die schoone redeneering voegde hij En wat kan het mij trouwens schelen Als het water aan de lippen komt, is er toch uitkomst. Als ik niets meer zal hebben, kan ik toch weer krijgen... Ik kan voor een oogenblik op zwart zaad zitten, maar mijn bron droogt niet uit.... Ik, heb mijn waarden neef op zulk eene stevige^ wijze vast, dat hij niet meer los kan ko men. Zijne kas is onuitputtelijk en ik zal met volle handen daaruit halen als het noodig is... Gesteund door dit vooruitzicht ging Ovide spe len. Gedurende eenige dagen, of liever gedurende eenige nachten, schenen zijne wenschen vervuld te worden Hij had geluk. Weldra won hij honderdduizend dollars. Verblind door dezen terugkeer van de fortuin werd hij overmoedig en dit deed hem verliezen. In een enkelen nacht verloor hij niet alleen zijne winsten, maar ook zijn klein kapitaal. [Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1