Yerüezinj Provinciale Staten. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. tot 'regeling van het lager onderwijs, met eene Memorie van Toelichting; '3. een ontwerp van wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, met eene Memorie van Toelichting en grondslagen van eenige Konink lijke besluiten; '4. een ontwerp van wet tot regeling van het vakonderwijs, met eene Memorie van Toelich ting en grondslagen van eenige Koninklijke Be sluiten; een ontwerp van wet tot regtehng van het voorbereidend booger onderwijs, met eene Me morie van Toelichting en Grondslagen van eenige Koninklijke Besluiten; 6. een ontwerp van wet tot wijziging der wet tót regeling van het hooger onderwijs (hcoger onderwijswet) 7. twee nota's van leden, die betreffende een drietal punten van het wetsvoorstel tot regeling van het voorbereidend hooger onderwijs hun van dat deT meerderheid afwijkend gevoelen wenscihen to'e te lichten. Ned. R. K. Volksbond. Zondlag heeft de Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond zijn 21ste algemeene vergadering góhoudten in het gebouw van het St. Antonius- Pabronaat in de Stampiobnstraat te Feijenoord. Te twaalf uur opendie de voorzitter J. W. Smit die vergadering met gebed en hield daarna een korte openibgsredte, waarin spreker met vreugde de oprichting in het afgeloopen jaar van drie nieuwe afdeelingen, nl. Feijenoord, Soheveningen en Enkhuizen, herdacht. Na Voorlezing door den secretaris, den heer B. Lammers van die notulen 'der vorige algemeene vergadering te 's-Gravenbage gehouden, deed de voorzitter mededeeling, dat was ingekomen een telegram van den adviseur van den Bond, Mgr. G. W. Konings, waarin deze ïnedjedeeide door ongesteldheid te zijn verhinderd de Vergadering bij te wonen. De voorzitter voegde daaraan nog toe, dat de toestand van Mgr. Konings vun dien aard was, dat Mgr. reeds aan Z. D. H. Mgr. Gallier ontslag als adviseur van den Ned. R. K. Volksbond heeft gevraagd. Verworpen werd het voorstel van heï Centraal Bestuur, voortaan in plaats van 100 percent „Violksbaniexen" slechts 80 percent voor elke af- deeling verplichtend te stellen. Daarna was aan de orde verkiezing van vier leden in het Centraal Bestuur wegens periodieke aftreding dor heeren S. de Groen, B. Lammers, Th. J. Bi. Mouwens en A. Rijke, waarvan de laatste niet herkiesbaar is wegens Vertrek naar elders. De uitslag was, dat herkozen werden de heeren de Groen, Lammers en Mouwens, en ge kozen werd de heer J. T. Imholz, uit Gouda. Als plaats van de volgende algemeene verga dering werd door de vergadering vastgesteld Am sterdam. 'Een protest werid uitgesproken tegen de han delwijze van degenen die hunne ondergeschikten ontslaan, omdat zij laden zijn van R. K. Vak organisatie of algemeene R. K. Diocesane Werk lied en-Vereenigingen of Volksbonden. In een tweede motie weid er bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op aangedrongen, de wet tot afschaffing van nachtarbeid in het bak kersbedrijf nog in dit zittingsjaar aan 'te nemen. Een opdracht aan het Centraal Restuur om in de eerstvolgende Centrale Raadsvergadering een voorstel te doen in zake de oprichting van een secretariaat van den arbeid, werd aange nomen. 'Daarna was de vergadering huishoudelijk. De nieuwe Belgische gezant Baron A. Fallon, de nieuwbenoemde gezant van België te 's-Gravenhage, is 48 jaar oud. ■Hij werd gezantschapsattaché in 1884, legde in 1885 met goed gevolg het diplomatieke exa men af, werd in hetzelfde jaar toegevoegd aan het algemeen bestuur en in 1886 benoemd tot legatiesecretaris 2e kl. In 1887 werd hij ge plaatst te Lissabon, in 1888 te Berlijn, in 1889 werd' hij benoemd tot secretaris le kl., in 1892 uitgezonden naar Washington en 1894 benoemd tot gezantschapsraad te 's-Gravenhage. 'Naar Parijs verplaatst in '1896, weid hij in 1899 minister-resident te Rio de Janeiro. In 1903 be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister, werd bij tegelijker tijd te Lissabon geplaatst, vanwaar bij thans naar Den Haag over gaat. Baron Fallon, geboren Gentenaar, is de Ne- derlandsche taal machtig, waarvan hij de ken nis volmaakte tipens zijn eerste verblijf in Den Haag. Hij is commandeu r der Oranje-Nassauoirde. Minister Talma. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, de heer Talma, heeft zich gisteravond naar Berlijn begeven, vanwaar Z.Ex. echter binnen enkele dagen weer te 's-Gravenhage teriig' ver wacht wordt. Politie te 's-Gravenhage. 'Naaf „L. e[n V." verneemt, hebben bij het onderzoek der commissie van advies verschil'fende politiebeambten te 's-Gravenhage zulke' fantas tische verhalen opgedischt omtrent het geval- Yan Raalte, dat de hoofdcommissaris .aanleiding hoeft gevonden om velen van hen bij den burge meester voor ernstige straffen vpor te dragen. In- on uitvoer van gedistilleerd. To 's-Gravenhage is onderteekend een verdrag, regelende den in-, uit- en doorvoer van gedis tilleerd over de grens tusschen Nederland en Duitsohland. Een onderscheiding. De Universiteit van Parijs heeft besloten, voor den cursus 19101911 eenige hoogleeraren van buitenlandsche Universiteiten uit te noodigen tot het geven van eenige colleges. Een dergelijke uitnoodiging is door den Raad der Universiteit o. a. gericht tot prof. mr. G. A. Hamel, hoog leeraar in het strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam, om gedurende een trimester eenige colleges te geven in de faculteit van rechtsge leerdheid. 'tweede kamer. Zitting van Dinsdag 7 Juni. Het Arsenaal. De Minister sloot zich verder volkomen aan bij hen, die betoogd hebben dat het arsenaal nu plotseling een monument van historische waarde is geworden, maar dat vroeger de oudheidkun digen zich niets aan het gebouw hebben laten gelegen liggen, ook niet, toen het inwendige, door slooping, door liet weghalen van wapen borden en door vernieling van schilderijen een ruïne was geworden. Ten slotte zette de Mi nister uiteen dat openbare verkoop van het ar senaal niet voordeeliger zou zijn. De Min. Van Oorlog verklaarde, dat de Regeering nog steeds het standpunt inneemt, dat het een rijksbelang is, monumenten van kunst historische waarde in stand te houden. Maar de vraag of het arsenaal onder die monumenten is te rangschikken, beantwoordde de Minister ont kennend. Na de pauze werd verworpen met 50 tegen 6 stemmen het voorstel-Helsdingen om in de con clusie omtrent de inlichtingen op het adres van H. J. Wichers, bode bij het agentschap van het Ministerie van Financiën (vroeger postbeambte) uit te spreken, om den Min. van Waterstaat in overweging te geven het door adressant geleden geldelijk na deel zooveel mogelijk te vergoeden. Bij de voortzetting van het debat over den verkoop van he t arsenaal verdedigde de Min. van 0 o r 1 og het ontwerp ook uit het oogpunt van noodzakelijkheid voor den diamanthandel en van algemeen belang. In een schrijven van het bestuur der heurs voor den diamanthandel, waarin gedetailleerd het plan voor den beursbouw wordt uiteengezet, achtte de Minister voldoenden waarborg gelegen, dat het terrein bestemd zal worden voor het doel, waarvoor het verlangd wordt. De bouwplannen rechtvaardigen de verwachting dat de te stich ten beurs uit architectonisch oogpunt een sieraad van het Waterlooplein zal worden. Indien het wetsontwerp verworpen wordt, zal veel geld noo- dig zijn öf voor den bouw van een nieuw arse naal of voor verandering van het bestaande. De heeren van V 1 ij m e n en van ïdsinga bestreden het ontwerp, laatstgenoemde hoofdza kelijk wegens de hooge waarschijnlijkheid de kunsthistorische waarde van het arsenaal en de daarbij behoorende gebouwen, maar bovenal ook omdat de Amsterdamsche gemeenteraad zich luide heeft uitgesproken vóór het behoud van het arsenaal als kunsthistorisch monument, een wensch welke door de Regeering totaal in den wind is geslagen, hetgeen spreker onbehoorlijk en onbetamelijk acht. Ten slotte eischte spre ker, naar aanleiding van het incident-de Stuers, voor de Kamer het recht op om de handelingen van ambtenaren te critiseeren, mits die critiek niet zich uitstrekke over de innerlijke motieven van de gedragingen dier ambtenaren. Hierna vingeu de replieken aan, waarhij o.a. de heer de Stuers terugnam zijn beschuldi ging van kwade trouw tegen een ambtenaar, doch alsdan meende dat de begane domheden toe te schrijven zijn aan »een tijdelijke zinsverbijstering" Ten siotte werd het ontwerp tot verkoop van het arsenaalgebouw verworpen met 41 tegen 30 stemmen. Van de gereserveerde tribune werd gefloten, toen de heer Vliegen zijn stem tegen uitbracht. De Voorzitter gaf zijn strenge afkeuring hierover te kennen. Na aanneming van eenige conclusies werd de vergadering verdaagd tot "Woensdag ochtend De c a n d i d a a t s t e 11 i n g. Per Telegraaf.) Hieronder volgt een opgave der gister gestelde Candida ten in de kiesdistricten in de provincie Zuid-Holland 'ALPHEN. W, Los (Chr.-Hist.) aftr. en F. H. van (Wiclien (R.-K.) aftr., bij enkele candidaat- stelling gekozen. BRIELLE. S. P. van den Blink (Unie-libaftr., h)j enkele candidaatstelling gekozen. 'DELFT. (Aan de beurt van aftreding zijn: mr. L. ,Wl C. v. d. Berg (Anti-rev.) en mf. H. A. v. d. Velden (Anti-rev.)) J. N. Albarda (S. D. A. P.); L. den Hoed (Anti-kev.)J. Nelemans (Unie-lib.)mr. H. A. vaM 1de Velde (Anti-rev.) aftr.; F. G. Waller (Vrij- lib.) DORDRECHT. (Aan de beurt van aftreding zijn: E. v. d. Gyp Barendregt (Lib.) en A. C. Volker Azn. (Lib). J. A. Bergrneyer (S. D. A. P.); E. van der Gyp Barendregt (Lib.) aftr.; Dr. Th. Stöo'p (S. D. A. P.); H. J. Wichers (Lib.); D, Wisboom Ver stegen (Anti-rev.) GORINCHEM. (Aan 1de beurt van aftreding zijn A. G. de Kruyff (Lib.); Mr, A. C. Visser van IJzendoom (Lib.) 'II. Baggerman (Anti-rev.); J. A. Bergrneyer (S. D. A. P.); A. G. de Kruyff (Lib.) aftr.II. Spiek man (S. D. A. P.); Mr. A. C. Visser van IJzen- doorn (Lib.) aftr. GOUDA. (Aan de beurt van aftreding zijn: P. J. Brunt Czn. (Chr.-hist.jJ. van Galen (Anti- rev.); Mr. J. Wj. H. M. van ïdsinga (Christ.-'hist.)) M. Boogaerdt Bz. (Vrijz.-Dem.) P. J. Brunt Czn. (Christ.-Hist.) aftr.; J. van Galen (Anti-'rev.) aftr.; W. P. G. Ilelsdingen (S. D. A. P.); L. Hoejenbos (S. D. A. P.); J. W. H. M. van ïdsinga (Christl- Hist.) aftr.; H. J. Nederhout. Sr. (Lib.); R. A. M. Stavenisse de Brauw (S. D. A. P.) 's-GRAVENHAGE. (Aan de beurt van aftreding zijn: P. C. Evers (Lib.); 'Prof. Dr. J. Kraus (Unie- lib.); Dr. C. Lely (Unie-lib.), mr. J. Limburg (Vrijlz.-Dem.); Er is een vacature wegens over lijden van H. M. Je Vries (lib.) A. Deking Dura (vrij-lib.); W. P. C. Helsdingen (soc.-dem.); mr. J. J. Henny (vrij-'lib.); L., Hoe jenbos (soc.-dem.); J. H. de Kleer (soc.-dem.); prof. dr'. J. Kraus (unie-lib.) aftr.; K. D. ter Laan (soc.-dem.); dr. C. Lely (unie-lib.) aftr.; mr. J. Limburg (vrijz.-dem.) aftr.; mr. AE. baron Mackay (christ.-hist.)J. C. Oldenboom (soc.- dem.); N. de Voogd (vrijz. kiesv. „Algemeen Be lang"); dr. C. van der Voort van Zijp (anti-rev.) LEIDEN. (Aan de beurt van aftreding zijn: Dr. Th. G. den Houter (Anti-rev.) en H. Paul (Unie- lib.)) J. A. Bergmeijer (S. D. A. P.); J, Bots (R.-K.); Mr. P. E. Briët (Anti-rev.); Mr. A. v. d. Eist (Vrijz.- Dem.); A. de Koster Jr. (Lib.); II. 'Paul (Unie- lib.) aftr.; II. Spiekman (S. D. A. P.) LEIDERDORP. Aan de beurt van aftreding zijn J. J. vair Roeken (Anti-rev.) en Mr. L. M. J. II. Kerstens (R.-K.) (Wegens stoornis op de lijnen niet Ontvangen). MIDDELHARNIS. Aan de beurt van aftreding zjjn: H. Ch. Vegtel (Anti-rev. en C. Warnaer (Anti-rev.) Jac. van der Koogh (Lib.); P. van der Schou wen (Lib.); H. Ch. Vegtel (Anti-rev.) aftr. en C. Warnaer (Anti-rev.) aftr. OUD-BEIJERLAND. Aan de beurt van aftreding is: J. Vlielander (Lib.) G. II. Diepenhorst (Anti-rev.J. Vlielander (Lib.) aftr. en J. II. F. van Zadelhof (S. D. A. P.) RIDDERKERK. (Aan de beurt van aftreding zijn: Jhr. Mr. D. J. De Geer (C.-H.) en A. van Namen Hzn. (Anti-rev.) Jhr. Mr. D. J. De Geer (C.-H.) aftr.; A. van Namen Hzn. (Anti-rev.) aftr.; Dr. H. J. Romeyn (Lib.) en De Wijn (Lib.) ROTTERDAM I. (Aan de beurt van aftreding zijnMr. S. Muller Hzn. (Lib.) «n J. Visser Jac.zn. (Lib.)) A. W. Heykoop (S. D. A. P.); Mr. C. F. A. Hoogeweegen (R.-K.); Mr. S. Muller Hzn. (aftr. lib.); 11. Spiekman (S. D, A. P.); Jan Valk Jr. (anti-'rev.); J. Visser Jac.zn. (aftr. lib.) ROTTERDAM II. (Aan de beurt van aftreding is B. J. Gerretsoin (Chr.-Hist.)) C. J. Gerretson (aftr. Chr.-Hist.); P. J. Hels dingen (S. D. A. P.); C. J. Vaillant (lib.) ROTTERDAM III. (Aan de beurt van aftreding zijn: C. Kolff A.Qzn. (Lib.) en A. Plate (Lib.)) C. J. A. Bartsch (S. D. A. P.); L. Hoejenbos, 'sHage, (S. D. A. P.); G. J. De Jongh (lib.); A. A. J. Margry (R.-K.); A. Plate (aftr. lib.) ROTTERDAM IV. (Aan de beurt van aftreding is H. Bosch Kzn. (Anti-rev.)) H. Bosch Kzn. (aftr. anti-rev.); N. Van Hinte (S. D. A. P.); Mr. J. G. L. Nolst Trenité (lib.) ROTTERDAM V. (Aan de beurt van aftreding zijn: A. van Hoboken van Cortgene (Lib.) en P- R. Mees (Vrijz.-Dem.)) Mr. S. J. L. Van Aalten Jr. (vrjjz.-dem.)J. Ter Laan (S. D. A. P.); P. R. Mees (aftr. vrijz.- dem.); H. Spiekman (S. D. A. P.); H. G. M. v. d. VyVer (R.-K.) SCHIEDAM. (Aan de beurt van aftreding Mr. J. C. von Briel Sasso (Anti-rev.) Mr. J. c. von Briel Sasse (Anti-rev.) aftr. en P. de Bruin (S. D. A. P.) SLIEDRECHT. Aan de beurt van aftr. zjjn: H. A. van der Hoeven (Lib.); A. Pjjl Jzn. (Anti- rev.) H. A. van der Hoeven (Lib.) aftr.; A. Pyl Azn. (Anti-rev.) aftr.; Dr. D. Stigter (Lib.); H. J. Versteeg (Lib.) VLAARDINGEN. (Aan de beurt van aftreding zijn: M. P. van Rujjven (R.-K.) en A. W. Schip, pers (Anti-rev.) M. J. van Heumen (Lib); M. F. van Rujjven (R.-K.) aftr.; A. WL Schippers (Anti-rev.) aftr.; H. Spiekman (S. D. A. P.) en P. J. Troelstra (S. D. A. P.) ZOETERMEER. 'W.. B. van Liefland (R.-K.) aftr. en D. J. G. J. Baron van Pallandt (Anti-rev.) aftr. bjj enkele candidaatstelling gekozen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Duurossness. Laagste barometerstand 759.2 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, waar schijnlijk plaatselijke onweersbuien, overigens licht bewolkt, droog warm weer. Bij K. B. is benoemd tot kantonrech- ter-'plaatsvervanger in bet kanton Schiedam met ingang van 20 Juni mr. G. Van Baren, advocaat en procureur te Schiedam. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 8 Juni. 8 u. Markt. Concert Stedelijk Muziekkorps. Vrijdag 10 Juni. 8 u. Spoeling-Vereen. Vergade- 'ring „Ver. legen Bedelarij". Rotterdam. Dagelijks 10j-12i, 2*—5£, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Itolschaatsenbaan. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 7 Juui 1910, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Baggerwerken. Voorstel van B. en W. betreffende het doen van baggerwerken in de Voorhaven, de Ooster haven en het haventje bij de waterleiding De Voorzitter licht dit voorstel in dien zin toe, dat alleen een crediet tot uitdieping van de Oosterhaven wordt bedoeld, van ten hoogste f2500 de baggerwerken in de Voorhaven en het haventje bij de waterleiding worden uit den be trokken begrootingspost bestreden. Da heer G o s 1 i n g a zegt, dat bij de betrok ken stukken niet heeft gezieD evenmin als de heer mr. von Briel Sasse alleen een enkele mededee ling op een stukje papier was voorhanden. De Voorzittter verklaart, dat de betrok ken stukken eerst heden-middag zijn ingekomen en hij over dat laat inkomen zijn ontevredenheid heeft betuigd. Voorz. verklaart nader, dat de voorzijde van de Oosterhaven 7.50 M. diep zal worden, het achterste deel iets minder. Er waren oorspronkelijk drie plannen, waarbij de Ooster haven op onderscheidene wijzen zou worden uit gediept ten slotte is het nu voorgestelde plan gekozen, dat de haven in bruikbaren toestand zal brengen, zoodat gedurende drie jaren de geheele haven eene voldoende diepte zal hebben. Voorz. acht eenige spoed bij dit voorstel geraden, omdat Volker met het werk wil beginnen. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, de mededeeling van den voorzitter nog verduidelijkend, zegt, dat hij 't jammer zou vinden als men sprak van den on- gehoorden toestand onzer havens. Hij verzekert, dat de Oosterhaven aan de voorzijde 7.50 M. diep zal worden maar aan de achterzijde zal zij nog wel een 70 c.M daar beneden blijven. Weth. moet er tegen op komen, dat met dit onderwerp niet de noodige spoed zou zyn betrachtde op zichter van gemeentewerken, die de handen vol had met de zwemplaats, heeft met bekwamen spoed dit plan gemaaktde kwestie was hier slechts hoeveel er moest uitgebaggerd worden. De heer R i s, wijzend op het verschil in kosten tusschen de drié plannen, vraagt of wij niet beter deden het opvolgende grootere plan uit te voeren dan was de haven in eens goed. De Voorzitter zegt, dat eerst na verloop van twee of drie jaar meer geld aan de haven zal moeten worden ten koste gelegd. Gedurende dien tijd zal zy voldoende voor het gebruik zijn uitgediept. De heer m r. Jansen wil ook dit voorstel aangehouden zien tot de volgende vergadering. Hij heeft niet het minste stuk dat op dit voorstel be trekking heeft, gezien. De wethouder, de heer Van Westendorp, heeft geen bezwaar tegen uitstel tot de volgende vergadering, mits niet op openbare aanbesteding aangedrongen wordtimmers dan moeten weer bestek en teekening worden gemaakt, waarmee verbazend veel tijd gemoeid is. De prijs, door Vol ker voor het werk bedongen, 25 ct per M1, is werkelijk niet te hoog. Weth. betoogt, dat't zaak is, dit werk. dat al veel te laat is, niet langer nog te vertragen, De heer mr. Jansen betoogt, dat volgens algemeen wettelijk voorschrift openbare aanbe steding regel is, en volhoudend, dat wij ten op zichte van dit voorstel zonder inlichting in den blinde tasten, blijft hij op uitstel aandringen. De heer G o s 1 i n g a kan zich volkomen aan sluiten bij bet betoog van mr. Jansen. Ook met 't oog op de opmerking van den heer Ris of 't niet veel beter is, een f 1000 meer uit te ge ven, om de haven in eens goed te maken, is hij voor uitstel. De Voorzitter meent ook, dat aan de wenschen van hen, die dit voorstel nog tot de volgende vergadering willen aanhouden, kan wor den tegemoet gekomen, mits er geen sprake zy van openbare aanbesteding De heer Van Westendorp verklaart zich in den zelfden zin. De heer Van der Velden wijst op het bijzonder geval, ook met 't oog, op de kwestie van het grootere plan van f1000 meer. De heer Go s 1 inga meent, dat wy ten dien opzichte de vrije hand moeten houden. De V o o r z 111 e r is 't er volkomen mee eens dat wij ons wel tweemaal moeten bedenken, al vorens het grootere plan uit te voeren. Het üitstel voorstel mr. Jansen wordt aangeno men met 116 stemmen. Tegen stemmen de heeren Klein, Smit, Koopmans, Ris, Van der Vel den en Van Westendorp. «Schiedam Voorui t'." Adres van het bestuur der Vereeniging «Schie dam Vooruit" in liquidatie om, alsnog ter liqui datie een eind-bijdrage van f955 225 te mogen ontvangen, met inwilligend prae-advies van B. en W. Den heer De Bruin komt 't voor, dat Schie dam Vooruit" wel wat erg veel van de gemeente vergt. Tijdens haar leven heeft zij der gemeente reeds zooveel gekost en nu ook het begrafenis- geld van de gemeente te vragendat vindt spr. wel wat ver gaande hy kan zich dat begrijpen van menschen die dwepen met het particulier initia tief, maar spr. heeft daar niets mee op. Het aan «Schiedam Vooruit" door de gemeente geofferd cadeautje heeft zijn rente niet opgebracht. Als er dan zoo'n groot aantal leden is, is 't hun moreele plicht op eigen beenen te staan en zelf voor de begrafenis te zorgen. Waar de gemeente voor zoovele nuttige zaken geen cent geeft, begrijpt spr. niet dat het College dit voorstel deed, te minder waar 't toch zeker de taak was van den wet houder van Financiën, die anders alles zoo be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2