Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Consulaire dienst. De vice-consul te Harwich is overleden. Het vice-consulaat aldaar wordt tijdelijk waar genomen door den lieer S. R. Croom. Brusselsclie tentoonstelling. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot adjunct- commissaris-generaal voor Nederland bij de alge- meene en internationale tentoonstelling te Brussel, de heer mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, te 's Gravenhage, lid en 2de secretaris der cen trale commissie tot inrichting van de afdeelingen van Nederland en zijne koloniën op bedoelde ten toonstelling. (Stct.) Herstel van Neerland's onafhankelijkheid. Zoo destijds gemeld, kreeg, nadat ten vorigen jare tot ontbinding van het comité voor het Ju- lianafeest te Scheveningen beslaten was, het Uit voerend Comité de opdracht zich permanent te verklaren en in het bijzonder werkzaam te" zijn voor de voorbereiding van het Onafhankelijkheids- feest, dat Scheveningen op 30 November 1913 hoopt te geven. De burgemeester verklaarde zich desgevraagd bereid het eere-voorzitterschap van dat Uitvoerend Comité te blijven vervullen. Na rijpe overweging achtte het Uitvoerend Comité het gewenscht, wilde Scheveningen het Novemberfeest in 1913 op luisterrijke wijze kun nen vieren, reeds nu een begin te maken met het bijeenbrengen van gelden voor het bewuste doel. Als gevolg daarvan besloot het comité tot het stichten van de »Vereeniging tot Feestelijke Her denking te Scheveningen in 1913 van het Herstel van Neerland's Onafhankelijkheid". De vereeniging heeft op hare statuten de Koninklijke goedkeuring gevraagd. Blijkens deze statuten is de vereeniging aan gegaan voor den tijd van 5 jaren, stelt zij zich ten doel bedoeld eeuwfeest te vieren en tracht zij dit doel te bereiken door het inzamelen van gel delijke bijdragen en door alles in het werk te stellen wat tot het welslagen van het herden kingsfeest kan strekken. Het uitvoerend comité bestaat uit de l.eeren A. Hoogenraad, voorzitter J. D. Ruijs Th. Az., onder-voorzitter; J. C. Vermaas, secretaris; mr. E. Palis, pennigmeester mr. M. de Mos, N. A. de Niet, dr. C. de Niet, C. G. Pauptit, S. M. Vas Dias en J. J. Waterreus. Stoomschip Prins Willem II. Sedert de laatste opgave zijn nog ingekomen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtof fers van de ramp van het stoomschip »Prins Wil lem II," giften tot een gezamelijk bedrag van f 1395.70. Het totaal der ingekomen bedragen is thans f 24,589.31. Beurs voor den diamanthandel. Wij vernemen, dat door de vereeniging ïBeurs voor den Diamanthandel" het huizenblok is aan gekocht, gelegen op het Weesperplein en strek kende van de gemeenteschool aldaar af tot aan de Nieuwe Achtergracht. Bij dezen aankoop is ook begrepen het café ^Rotterdam". Op dit ter rein zal de beurs voor den diamanthandel wor den opgericht. Het terrein ligt in de onmiddel lijke nabijheid van het stuk gemeentegrond, dat de Amsterdamsche Juweliersvereeniging in han den heeft, om daarop eveneens een beursgebouw te plaatsen. (Tel Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de aanstaande zomervergadering (Juli 1910) zullen o.a. de hierna te noemen onderwerpen ter tafel komen (na de periodieke verkiezingen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en voor Gedeputeerde Staten); de Provinciale Begrootingen, waarbij wordt voor gesteld over 1911 te hellena. 14 opcenten op de ongehuurde eigendommen b. 14 opcenten op het gehuurdc. 11 opcenten op het personeel. Op de ontwerp-begrooting wijzen de uitgaven een verhooging aan van f6500, de ontvangsten een verhooging van f4600, verschil f1900. Ver hoogingen wijzen aansubsidie aan den proef tuin te Zwijndrecht f500 subsidie voor vakonder wijs f 6000weg van de Hoflaan te Rotterdam tot Gouda f 2000subsidie aan gemeenten voor krankzinnigen f 10.000, subsidie aan het Groene Kruis f1000, toelagen aan geneeskundigen en vroedvrouwen f700; subsidie aan de Vereeniging vArentsburgh" f500. Afwijzend preadvies van Ged. Staten op het adres van de Vereeniging »Oud-Gorcum" te Go- rinchem, om subsidie voor de restauratie van het huis Bethlehem. Verzoek van den Gemeenteraad van Baren- drecht (gesteund door de Gezondheidscommissie aldaar) om subsidie in de kosten van boringen ten dienste eener te stichten drinkwaterleiding. Voorstel van Ged. Staten tot verhooging van het provinciaal subsidie voor de ambachtsschool te Schiedam tot f 5000. Idem tot verhooging van het subsidie aan de Vakteekenschool te Dordrecht voorstel tot subsidieering van de Bouwvakver- eeniging ïde Eendracht" te Giessendam afwijzend advies op het verzoek om subsidie- verhooging voor de ambachts-teekenschool van de Nuts-afdeeling Oudewater; Voorstel tot verhooging van het subsidie van de school voor vrouwenarbeid te Rotterdam en aan de visscherijschool te Maassluis. voorstel om de provincie voor f 1000 te doen inschrijven in het waarborgfonds voor de natio nale tentoonstelling van Huisvlijt te Scheveningen. voorstel om aan de gemeente Oegstgeest een subsidie te verleenen van f 4000 om met de subsidie van Leiden ad f800 bij minnelijke schik king den eigendom van den weg van de Poel brug tot aan den rijksweg 's-Gravenhag—Haar lem met toebehooren te verkrijgenvoorts om aan genoemde gemeente als subsidie toe te kennen het .bedrag der kosten, welke zij tot verkrijging van den weg zal hebben te maken, verminderd met 1 3 der kosten, tot een maximum van f 8000 door de gemeente Leiden bij te drageneinde lijk om wanneer de coneessie tot tolheffing beëin digd wordt, omdat de weg door de gemeente Oegstgeest in eigendom is verkregen, eventueele onderhoudskosten bij te dragen die de som van f 1100 overtreffen mochten, mits de straatweg behoorlijk wordt onderhouden zonder tolheffing. Eindelijk verschillende polderreglementen of reglementswijzigingen. Omtrent verschillende subsidieaanvragen en daarop voorgestelde beschikkingen zijn de schik kingen nog de betrekkelijke stukken nog niet rondgedeeld. Nog is door Ged. Staten voorgesteld aan kerk voogden van de Ned. Herv. gemeente te Won- brugge een subidie van subidie van f1000 toe te staan voor de restauratie van haar kerkgebouw- Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verritht in den morgen van 13 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te Coruna. Laagste barometerstand 752.7 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagzwakke meest westelijke wind, zwaarbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. enkele der betere woningen te hoog was, werd besloten dien huurprijs te verlagen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: sleutel, blauwe jockey pet, koperen dop va,n een kinderwagen, penning. Terug te bekomen aan de volgende adressen: 10 ijzeren pennen, LommeTs, Maashofje 30; vlag- genstok, Groenewegen, branderij v. d. heer Tak N. Haven; schroef sleutel, v. Ruiven, L. Costerstr. 219; portemon. niet eenig, geld, v. Dijk, Singel' 194®zwarte, korthnrige trekhond, Volgt, Beier- landsche str. 1; zilveren broche, Paling, Hoo-gstr. 109; sleutel, Schoof, Boterstr. 11; rozenkrans, Ris, L. Singelstr. 49; passer, Blok, Breedstr. 58. Groote Propaganda-vergadering Wij vestigen de aandacht op achterstaande ad vertentie, waarin de groote propaganda-vergado. ring, morgen (Dinsdag)-avond 8 ure in de Bonds, gehoorzaal ter gelegenheid van de Staten-verkie- zing te houden, wordt aangekondigd. Zooals daaruit blijkt, zullen mèt den candidaat der verbonden christelijke partijen, den heer mr. J. C. von Briel Sasse, als katholiek spreker op treden jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Ged. Staten, terwijl nog een ckristelijk-historisch spreker, de heer F. J. Dun, van Ovjerschie, oen wooiid van opwekking tot de vergaderde kiezers zal richten. Wij vertrouwen, dat deze meded'eelingen vol doende zullen zijn, om een groote schare chris telijke kiezers naar het gebouw van den Nel. R. K. Volksbond te doen opgaan. 1 Hoog bezoek. Den 3n en 4n Juli a.s. hoopt Z.DHw. mgr. A. J. Cahier, bisschop va(n Haarlem, onze stad met een bezoek te vereeren, teneinde in onze verschïlltemd© kerken hel H. Vormsel toe te die nen. De plechtigheid Zal in de O. L. Vrouw Visitatie- kerk aan de Nieuwe Haven Zondag1 3 Juli, 's na middags, plaats hebben, terwijl zij op Maandag 4 Juli, 's morgens in de St. Janskerk aan de Lange Haven en 's middags in de kerk O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans, aan den Singel, zal voltrokken worden. Glasbewerkersgilde. 'Het glasbewerkersgilde „St. Laurentius", onder- afdeeling der afdeeling Schiedam, van den Ned. R. K. Volksbond, hield gister-middag eene propa ganda v er g aier i n g in het Bondsgebouw, die ook vereerd werd met de tegenwoordigheid van den voorzitter der Bo-ndsafdeeling, den heer T. J. H. Mouwens, die in een korte toespraak de voor- dëelen van het lidmaatschap van ,,St. Laurentius" uiteenzette. 'Het gevolg was dat een drietal nieuwe leden zich bij het gilde aansloten. Zondag 3 Juli zal weer eene propaganda-ver gadering worden gehouden. De Singelkerkklok. Den velen, die zich dezer dagen teleurgesteld zagen, wanneer zij vragende blikken richtten naar den torenklok der Singelkerk, die maar -onver anderlijk het vijfde uur wees, kunnen wij hel verblijdend bericht brengen, dat de „hersenen van dien gro-oten tijdwijzer eerlang weder geheel normaal zullen blijken. De klok, die na 27 jaren dienst een weinig aan de ouderdomsgebreken begint te lijden, zal onder bekwame leiding een verjongingskuur on dergaan, die haa,r weder een vertrouwd wachtster op haar verheven post zal maken. Volkshuisvesting. In de jaarvergadering der vereeniging „Volks huisvesting', Vrijdagavond gehouden, werden ach tereenvolgens goedgekeurd de notulen, het jaar verslag, de balans, het verslag va'n commissarissen, de wiinst- en verliesrekening benevens hot voor stel om de rente te bepalen op 2 o/0. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Steg- man en tot commissaris de heer J. H. van Wes tendorp JDzn. 'Daar de ervaring had geleerd, dat de huur prijs der woningen in de Nieuwe Maasstraat voor Auto-dienst. 'Door den heer F. Louis Beukers is een auto- dienst ingesteld. Op verschillende punten van de .stad: aan. het Station, Beurs, Hoofd', Eiectriscbe tram zal men op de laarvo-or gestelde tijdstippen een auto kunnen huren. De prijs voor eèn stadsrit bedraagt f0.50. (Men kan ook de auto huren voor een ri't naar een omliggende gemeente, o.a. OverSchie, Kethel, Vlaardingen enz. Het daarvoor geldende tarief is verkrijgbaar ten kantore Lange Haven 75. 'Zaterdagavond kreeg de vrouw van J. H. M. op de Hoogstraat een flauwte, waarop zij een winkel aldaar werd binnengebracht. Na bijgekomen te zijn, wérd zij per rijtuig naar hare vitoning gebracht. Iin den nacht van Zaterdag' op Zon dag weid aangehouden zekere J. J. P., alhier wonende, 29 jaar oud, verdacht van het ont vreemden van bloemen uit den tuin van eene woining aa-n de Wiestvest. Gister-morgen werd de man na Verhoor ontsla gen. De bloemen Werden bij hem in beslag ge nomen. 'Nog werd in den zelfden nacht, omge-vter 41/2 uur, aangehouden zekere C. K., 22 jaar, wonende alhier, verdacht van poging om met een vatechen sleutel eon winkel en pakhuis te openen. Gisteravond werd de man na verhoor ontsla gen. v UIT ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben aan den raad medegedeeld, dat, dank zij de gunstige uitkomst van den dienst 1909 en de bevredigende loop der verschillende ontvangsten in 1910, het percentage van de inkomstenbelasting op 4 percent kan worden gehandhaafd en niet, als bij de vaststel ling der begrooting verwacht werd, op 4i/2 behoeft gebracht te worden. Het saldo van den dienst 1909 bedraagt 7'/4 ton tegenover 4 lt ton in 1908. De oorzaak hiervan is deels een ruimere op brengst van verschillende middelen, maar ook het streven bij de verschillende ressorts om over schrijding der toegestane credieten te vermijden- AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 14 Juni. Bondsgebouw. Vergadering R. K„ Anti-rev., Chr.-Hist. Kiesve-reemgingen. Spr. mr. von Bri.el Sasse, Jhtv. van Fisenne en F. J. Dun. Woensdag 15 Juni 11 u. Gebouw Spoelingvereeni- ging. Algemeene Leden-Vergadering. Schied. Spoelingvereeniging. Woensdag 15 Juni 24 u. Gemeentemuseum (Doeleplein). Rotterdam. Dagelijks 104124, 2i—5J, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 14 Juni. 8 u. Diergaarde. Concert. Staf- 'muziek 6e reg. infanterie. Ongelukken. Te Lochem is gisteravond de vrouw van den slager J. K. bij het aanmaken der kachel in brand geraakt. Zwaar gewond is zij in het ziekenhuis opgenomen. Haar ander- halfjarig kind kreeg eenige ongevaarlijke brand wonden. Zaterdagmiddag is in de Keulsche Vaart by Utrecht een 14-jarige jongen, J. M., by het zwem men verdronken. Onweer. Een hevig onweer brak Vrijdag avond boven de Over-Betuwe los. De bliksem sloeg te Eist in de boerderij van den heer V. en bewoond door G. B. De bewoner werd tegen den grond geslagen en bewusteloos weggedragen, ter wijl het achterhuis begon te branden. Het vee werd gered. De inboedel verbrandde, evenal het huis. Een groote schuur en hooiberg bleef ge spaard. Te Hengeloo is de bliksem op drie plaatsen ingeslagen. Er is gelukkig weinig schade aan gericht. Te Vass is de boerderij van den landbou wer Rosink door den bliksem getroffen en afge brand. Tijdens een hevig onweder is Vrijdagmid dag de bliksem geslagen in een arbeidswoning te Klarenbeek bij Voorts, bewoond door de wed. Plante. De woning brandde tot den grond toe af. Het vee en eenig beddegoed werd gered. Te Lutjeloo (Gr.) is Vrijdag het huis van den watermolenaar B. door den bliksem getroffen en afgebrand. De molen bleef behouden. Te Budel (N.-B.) is op het Dorpsplein de bliksem in de zinkfabriek geslagen. Hij veroor zaakte groote verwoesting aan de zinkovensdrie ovens zijn buiten gebruik gesteld, ook een zware dynamo werd ernstig beschadigd. De schade wordt geschat op 25 tot 30 duizend gulden. Vrijdagnamiddag is te Vriescheloo de blik sem in de behuizing van den watermolenaar ge slagen. Het gebouw is afgebrand. Vrijdagavond is de bliksem geslagen in de woning van den timmerman Dorenbosch te Uit- huizermeeden. Het gezin, bestaande uit 4 perso nen, zat rondom de tafel. De zoon, een jongeman, werd gedood. De anderen bekwamen geen letsel. Een buitengewoon zwaar onweder met he vige regenbuien heeft Vrijdagavond gedurende ongeveer een uur boven Oldenzaal en omstreken gewoed. In 't naburige de Lutte woedde een hevige brand, ontstaan door het inslaan van den bliksem in een boerenbehuizing op het erf Har- bert." Het huis is totaal afgebrandhet vee kon nog bijtijds worden gered. Alles was verzekerd. Te Eisen (Overijsel) is Vrijdagavond de wo ning van den landbouwer H. door den bliksem getroffenze brandde geheef af. Een paard en een kalf kwamen in de vlammen om. Te Wapse (Dr.) is Vrijdagavond de boer derij van H. Barelds getroffen, die geheel afbrand de, en te Wapserveen de woning van B. N'ijen- huis, die eveneens geheel in de vlammen opging. Nijega (Smallingerl.) is gisternamiddag de bliksem geslagen in de kapitale boerenhuizinge, eigen aan en bewoond door J. Mulder. Vee en huisraad werden gered. Het gebouw brandde af« Verzekering dekt de schade. (L. Ct.) In Friesland zijn Vrijdag 6 personen door den bliksem gedood: te Mantgum een 21-jarige hooier uit Bergumte Marrum een timmerman en diens zoon; te Houtigehage een 10-jarigejon gen te Sushuisterveen een jongentje van 9 jaar, en te Makkinga een vrouw. Gruw el ij k e moord. Tijdens het melken in de weide van den heer J. N., te De Wijk bij Meppel, is aldaar een vreeselijke moord gepleegd, die natuurlijk een groote ontroering heeft teweeg gebracht. De dienstbode, genaamd Hendrika Dekker, e» de knecht, L. v. d. Beid, bij genoemden heer in dienst, waren te zamen op de weide. Langer dan gewoonlijk bleven zij weg, en toen men op onderzoek uittrok, vond men Hendrika met mes steken in de borst en hals, dood in het gras liggen. Als de dader is genoemde knecht ge arresteerd. Verd ronken. Een bejaarde dame, van on geveer 60 jarigen leeftijd, was eergisternamiddag te Scheveningen in zee gaan baden, ver voerbij de plaats, waar aan het strand de kanonnen staan, nabij Wassenaarsch grondgebied, dus buiten de zeebad-inrichting. Zij schijnt bij het baden door een beroerte 1 te zijn getroffen en is verdronken. Haar kleeren had zij aan het strand gelegd om in een badcostuum in zee te gaan. De politie heeft het lijk per raderbaar vervoerd eerst naar het nabijzijnde posthuis en van daar naar de algemeene begraafplaats. Op het lijk werden geen identiteitsbewijzen gevonden. O n ;g e k 10 o k t beekwater. Tengevolge vim een gebrek aan de pomp, had het gezin v'an don hosdh'wadhter D., wonende In de buurtschap Kal- lenibnoek, bij Barncvekl, dezer dagen de onvoor zichtigheid ongekookt beekwater tó drinken. Spoe dig werden allen, n.l. man, touw en drie groot'e kinderen, zoo ernstig ongesteld, dat de hen behan delend© geneesheer voor het behoud van hun leven vreest. Totnutoe is echter niemand van het gezin overleden. I Schadevergoeding. Naar wy verne men hebben de Fransche zangeressen en actrices, die de gemeente 's-Gravenhage tegen a.s. Dinsdag gedagvaard hadden tot schadevergoeding, doordat zij door de politie werden verhinderd het gebouw der Deliclub te Scheveningen, binnen te gaan en daardoor haar contract niet konden nakomen, heden die dagvaarding ingetrokken, omdat zij se dert die dagvaarding niet meer door de politic gehinderd werden; de zaak zal dus niet voor komen. Naar Amerika. 18 dezer vertrekt de aannemer A. den Ouden uit Haarlemmermeer met een zestal timmerlieden naar Amerika om in een opdracht tot het bouwen van boerderijen vol gens Nederlandsch.systeem uit te voeren. Smokkelaar veroordeeld. Te Huil is gisteren J. S., eerste officier aan boord van het Nederlandsche stoomschip Minister Tak, uit Har- lingen, tot ruim f 400 boete veroordeeld, wegens het binnensmokkelen van een hoeveelheid saam- geperste tabak en sigaren. De tabak was achter een geheim paneel in zijn hut gevonden. Brandstich ting. Na verhoor door den rechter van instructie by de rechtbank te Win* scheten is de arbeider J. B. uit Alteveer, gemeent0 Oostwedde, verdacht van brandstichting in eiget' woning, naar het huis van bewaring te Winscho ten overgebracht. Brand Zatermiddag rilim vier uur is in d0 Voor willis bij Gouda afgebrand de tuinierswoiiin#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2