Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ter Staten-verkiezïng! J. c. I 33ste Jaargang. Dinsdag 14 Juni 1910 iNo. 9738. NATIDNALË MILITIE. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stads Ziekenhuis Buitenlandsch Nieuws. mm» Gehuwde Lieden zonder kinderen, Mr. J. C. von Briel Sasse, 'f ABONNEMENTSPRIJS: Dit Wad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN; Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk advetteeren worden uiterst bil 1 k e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. HERHALINGSOEFENINGEN in 1910. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat behalve de reeds vroeger op geroepen verlofgangers, de natenoemen in deze gemeente wonende miliciens-verlofgangers worden opgeroepen om krachtens art. 111 der Militiewet 49Ü1, voor Herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, bij hun korps en in hun garnizoens plaats achter elks naam vermeld op 8 Augustus 1910: ANDRIES FONTIJNE, en HERMANUS DE GROOT, van de lichting 1906, en CASPAR MARBUS, en JOHANNES WOUDENBERG, van de lichting 1908, allen loteling dezer gemeente, behoorende tot het Korps Torpedisten, garnizoensplaats Hoek-van-Holland. Op 16 Augustus 1910: AREND WILLEM VAN DER TAS, loteling dezer gemeente van de lichting 1909, behoorende tot de 3de Compagnie Hospitaal soldaten, garnizoensplaats Breda (zich aan te melden bij den Chef der Militaire Ziekeninrichting aldaar). Op 17 Augustus 1910 JOHANNES FRANCISCUS VAN DEN BERG, loteling der gemeente Wateringen, van de lichting 1903, behoorende tot de 4e Compagnie Hospitaal- Soldaten, garnizoensplaats 's-Gravenhage (zich aan te melden in de Militaire Ziekeninrich ting aldaar.) Op 29 Augustus 1910: FRANCISCUS ANDRIES MAAGDENBERG, loteling dezer gemeente van de lichting 1904, behoorende tot de '2de Compagnie Hospitaal soldaten, garnizoensplaats Nijmegen, (zich aan te melden in de Militaire Ziekeninrich ting alda'ar). Op 5 September 1910 DIRK WINTERS, loteling der gemeente Dordrecht, van de lichting 1908, behoorende tot het Korps Torpedisten, garnizoensplaats Hoek-van-IIolland. Op 6 September 1910: CORNELLS TER HOFSTEDE, loteling dezer gemeente van de lichting 1904, behoorende tot de 3e Compagnie Hospitaal soldaten, garnizoenplaats Breda (zich aan te melden bij den Chef der Militaire Ziekeninrichting aldaar.) De hierboven genoemde miliciens-verlofgangers moeten zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof mede gegeven voorwerpen van kleedmg en uitrusting, bij hun korps aanmelden en worden er voorts aan herinnerd lo. dat zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, zich uiterlijk te 8 uur voor middag bij het korps moeten aanmelden, 2o. dat zij, die woonachtig zijn binnen 20 ki lometers van de plaats van opkomst, uiter lijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moeten zijn, dat de overige verlofgangers, voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende openbaar middel van versneld vervoer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag voor 4 uur namiddag bij hun Korps moeten aanmelden. -wi^6 vei lofSangers, die alleen per spoor- of tram- is moe^en. re'zen en in wier zakboekje aanwezig papier gedrukt en met rooden inkt xvauV\, ver voer be wijs, begeven zich rechstreeks mar het station van vertrek en stellen aldaar hun Ho °o ^ei and aan den stationsbeambte, met sanmi g'k u Van Plaatsbewijzen belast. De verlof- het*°7alrh i •°0ren ,er °P lndacht'g te Zijn, dat hun van hir J6 Wu teruggeven, alsmede de strook eednoo,ve™oei''bewijs, aangezien deze strook hun Vol? o reis lnoet dienen als plaatsbewijs. Dor jagers, die, hoewel hun reis aanvangende lect tramweg, een gedeelte van het tra- het Ke" afleggen Per stoomboot, of die niet in daaron 1*1 6®n vervoerbewijs, ingericht om van onkomstt fatlon van vertrek naar de plaats reis van w f kunnen reizen> dan wel op hunne ken rl of xmfeV Veren moeten gebruik ma- hun v»fi Z mmste vier werkdagen voor MffitJ I* V. >Tr h„l k0I'pS' aan de afdeeling tie (Schoolstraat 12) aanmelden ten einde al daar in het bezit te worden gesteld van de ver eischte vervoerbewijzen. Het is noodiq, zich ten minste eer. half uur voor het vertrek van den trein of de tram aan het station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk aan bovengenoemde afdeeling Militie worden overgelegd eene gelegaliseerde ge neeskundige verklaring, welke op ongezegeld pa pier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die ronder geldige reden niet voldoet aan de oproeping, wordt, na verstrekte last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Dij, die zonder geldige reden zich te laat bij zijn korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. liet niet ontvangen van eene afzonderlijke ken nisgeving ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst inwerkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EEN1G en ALLELN als RE WIJS geldtdat hij behoor lijk is opgeroepen. Den verlofgangers die zich als kostwinner on misbaar achten voor het gezin waartoe zij be- hooren en op grond daarvan meenen in de ter men te vallen tot het verkrijgen* van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt medegedeeld dat de aanvragen daartoe die op on'mze°-eld papier kunnen worden geschreven en "door de belanghebbenden eigenhandig moeten zijn getee- kend behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, indien ontheffing en aan Zijne Excellentie den beer Minister &van Oor log indien alleen vergoeding gevraagd wordt en dat het in het belang van den verzoeker is, die aanvragen enkele weken voor de opkomst onder de wapenen in te zenden. Schiedam, den 14dën Juni 1910. De Burgemeester voornoemd. M. A. BRANTS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Doen te weten Dat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den 24sten Maart 19-10 heelt vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging van de verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen Gemeentebladen nos. 8 van 1903, 8 van 1906, 6 van 1907 en 20 van 1908. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 13 der Verordening op het Grond bedrijf van den lsten December 1908 Gemeen teblad no. 41 Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de in komsten en uitgaven van Bedrijf, over het dienst jaar 1909, aan den raad is ingediend, en met de balans en winst- en verlies-rekening op de sec retarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en met genoemde stukken tegen be taling de kosten, in afschrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam. Aan bovengenoemde Inrichting worden zoo spoedig mogelijk gevraagd waarvan de man dienst moet doen als Portier- Huisknecht, en de vrouw als Keukenmeid. Salaris f300'sjaars met uitzicht op ver hooging benevens emolumenten, vrije kost en inwoning, bewassching en geneeskundige behan deling. Nadere inlichtingen worden verstrekt aan het Ziekenhuis door de Adjunct-Directrice. Persoon lijke aanmelding gewenscht. De Commissie van Administratie, M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. VAN BOLDER Dz., Secrs.-Pennm. Nu de maand Juni reeds tot de helft genaderd is, vraagt het gewichtig verkiezingswerk, dat de periodieke aftreding der betrokken Statenleden, den kiezers ook in het Statendistrict Schiedam oplegt, aller aandacht en toewijding. Aan den vooravond van den dag die er een zal zijn alles zins meetellend onder 's Lands historische dagen, richten wij dan dit laatste woord van voorlichting en opwekking tot de kiezers, die morgen over de beide candidaten den 7n dezer gesteld, uit spraak zullen moeten doen. Kiezers van het district Schiedam, begrijpt waar 't om gaat! 't Gaat om het onverzwakt behoud van het Christelijk ministerie, dat nu sinds enkele Jaren 's Lands zaken met zooveel zorg beheert, 't Gaat er om of dit ministerie de omvangrijke taak die het bij zijn optreden te vervullen vond, geheel af zal kunnen werken dan wel of 't in zijn arbeid belemmerd, in de uitvoering van zijn zwaarwichtige taak bemoeilijkt zal worden door eene Eerste Kamer, die in hare meerderheid vij andig staat tegenover hen, die thans het roer van het Schip van Staat hebben te richten. Voor hen die ons hier van overdrijving zouden willen beschuldigen, wijzen wij slechts op den gewonen, onvermijdelijken loop van zaken. Als de rechtsche meerderheid in Zuid-Hollands Staten verzwakt, als die meerderheid allengs in eene minderheid zou omgezet worden, dan zullen die Staten zeker weer liberale leden naar de Eerste Ka'iner afvaardigen. Het omzetten van de Zuid- Hollandsche deputatie in de Eerste Kamer zou vrij spoedig door eene verplaatsing der meerderheid van rechts naar links gevolgd worden. Eene bot sing tusschen de beide Kamers der Staten-Gene- raal, die hetgeheele raderwerk van den Staat in ge vaar zou brengen, zou dan het onvermijdelijk gevolg zijn. Voor een riehtige en coulante afdoening van 's Lands zaken is toch noodig eene Eerste Kamer, die de wetten haar door de Tweede Kamer over gemaakt, na rijp beraad bevestigt en bekrachtigt. Overweegt 't wel, kiezers van het district Schie dam, dat voor het noodzakelijk behoud der anti liberale meerderheid in Zuid-Hollands Staten ook vooral het oog op u gericht isSchiedam is een beslist anti liberaal district, dat slechts anti-libe ralen naar Kamer en Staten afvaardigt, als 't maar wil, d.w.z., wanneer slechts alle anti-liberalen in liet district éen van zin zijn, om den linkschen candidaat ditmaal den candidaat der uiterste linkerzijde te weren en den Statenzetel te geven aan hem, die aan het rechtmatig behoud den gewenschten vooruitgang weet te. paren. Voor eenige jaren is door het eendrachtig handelen van alle anti-liberalen verkregen, dat de anti liberale meerderheid van dit district behoorlijk naar hare onderschoidene fractiën in de Staten dezer provincie vertegenwoordigd is die toestand behoort bestendigd, ook bij deze verkiezing ge handhaafd te worden. Weldenkende kiezers van het district Schiedam, die bij alle verschil van gpvoelen in het Christe lijk beginsel een punt van aanraking vindt, laatu dit voor gezegd houden, overweegt bovenstaand wel I Gedenkt, dat de toekomst van Land en volk voor een goed deel in uwe banden is ge legd Laat u niet door drogredenen van de wijs brengen stelt alle persoonlijke overwegingen ter zijde en bedenkt, dat alleen de zegepraal van den candidaat der verbonden Christelijke partijen, den heer kan leiden tot het groote doel dat met deze Staten-verkiezing beoogd wordt 1 De verkiezing van dezen uitnemenden candidaat zal bijdragen tot het behoud der anti-liberale meerderheid in Zuid-Hollands Staten, waardoor die Staten eerlang ook weer anti-liberale leden naar de Eerste Kamer zullen afvaardigen. Laat dus bij deze gewichtige verkiezing nie mand thuis blijven; 'tkomt er niet alleen op aan, den heer mr. J. C. von Briel Sasse zijn zetel in de Provinciale Staten te hergeven, maar hem dien op de meest eervolle wijze te hergeven. Bij eerste en eenige stemming moet de candidaat der nauw verbonden christelijke partijen met overgroote, verpletterende meerderheid gekozen worden. Dat verdient hij om zijne liefde voor de goede zaak, om den ijver waarmee hij herhaal delijk reeds zijn naam voor het gewichtig ver kiezingswerk zoowel voor gemeente als Staten gegeven heeft. Stemmen dus allen eendrachtig en eenparig, vooral onze katholieke kiezers, op den zoo ge- wilden candidaat door de verbonden christelijke partijen in onderling loyaal overleg gesteld Dan mogen wij bij eenige stemming door eene mas sale overweldigende meerderheid gekozen achten, niet den man van het verstokt «conservatisme", van het star behoud, maar het verdienstelijk aftredend lid, dat aan het rechtmatig behoud den gewenschten vooruitgang Meet te paren, den man, die alleszins verdient zijne eereplaats in de Staten onzer provincie te hernemen, den heer Kantonrechter te Schiedam, Lid van den Gemeenteraad, candidaat der verbonden Christelijke partyen. De Stembureaux zijn geopend van des morgens 8 tot des namiddags o ure. DUITSCHLAND. De koning van Saksen verklaarde met groote voldoening, dat. zijn streven, den confessionneelen vrede in het land te handhaven, tot dusver steeds met succes bekroond is geworden. Des te meer betreurt hij1 het, dat zijn streven tegenwoordig door zoo- hevige aanvallen .op 'de Evangelisch Luthersche kerk als de BoiToroaeus-tencycliek te gengewerkt wordt. Iiij is daarom Voornemens des wegen een schrijven aan den Paus te zenden. ENGELAND. In de gister gehouden zitting van het Lagferhuis vroeg sir James Dalziel of het nog Haldane's voornemen is, dat lord Kitchener bekleed zal worden met den post van inspecteur-generaal van de strijdmacht, in de eilanden van en landen aan de Middefiandsche Zee en in Zuid-Afrika, en in dien dit zoo is, of hij ten naastenbij kan zeg gen, wanneer hij' die ambten zal aanvaarden. De minister van Oorlog1, IJaldane, antwoord de, dat loïd. Kitchener hem tot zij'n groot leed wezen had bericht, dat hij nu niet de bedoelde benoeming verlangt. De regteering beschouwt do benoeming evenwel'alls van het grootste gewicht in verband met gebeurtenissen van den laatsten tijd en de ontwikkeling van den toestaild in de toekomst. Verder zeide de minister, dat ook, in dien Kitchener de benoeming had aanvaard, het ambt wijzigingen zou hebben ondergaan, welke hij binnenkort zal mededeelen. Verder antwoordende op de 'vraag wat zijne woorden „de ontwikkeling in. de toekomst" be- teeken-den, antwoordde Haldane, dat zij' geen be trekking hebben op den internationalen toestand of op de bewegingen vier troepen, maar op kwes- tiën van organisatie. Minister Asquith deelde mede, 'dat er 'de laat ste week tusschen he,m en Balfour' eenige ge- dachtenwisseling had plaats gehad, die, naar hij hoopte, er toe zou leiden, dat zijl spoedig een samenkomst zouden hebben. Ook deelde Asquith mede, dat morgen van*clen koning bij' het Lagerhuis een boodschap betref fende de civiele lijst 'zou inkomen en tevens be treffende de we.nschelijkheid van een wet op hot regentschap. <Op een desbetreffende vraag antwoordende, zei- de Asquith, dat het 't voornemen der regeering is, eerlang een wetsontwerp in te dienen tot wijzi ging van de woorden van de eedsaflegging van den koning bij zijn troonsbeklimming. TURKIJë. Het comité van boycottage te Smyrna heeft de boycotfage uitgesproken tegen alle Grieksche schepen, koopwaren en kooplieden. Volgens telegrammen ontvangen van den Turkschen opperbevelhebber schrijden de Alba- neesche troepen steeds verder voort in de dis tricten Morina en Mulissia. Twee-en-twintig personen uit Prizrend zijn gevangen genomen. De bewoners der dorpen uit de streek van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1