.Dagblad voor Schiedam Omstreken. Alomert op de Na misdaad vergelding. Sm* sgen' "s io de SiewB ScMeiaiclie Courant prijs 10 c. j. WBeï, f 0.45 p. ranS, fl.35 j. 3 ml >Uste Jaargang. Woensdag 15 Juni 1910. jS0t 9739 I Et gratis Officieelo bericht en. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Yerspreide berichten. Staten- Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelqk adverteeren worden uiterst bik Iqke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 1'2, 'le lid der Drank wet ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van P. M. VAN (1 ERVEN, van beroep gistwerker, wonende Broersveld no. 152 alhier, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden-voorlokaal van voornoemd perceel en herinneren, dat ingevolge het 3de lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van liet ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 15 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. Dt Secretaris, V. SICKENGA. DÜITSCHLAND. Naar verluidt, wordt in het Pauselijke antwoord op. de vertoogen van den Pruisischen gezant bij het Vaticaan leedwezen te kennen gegeven, over de niet verwachte uitwerking van de encycliek terwijl voorts de toezegging wordt gedaan, dat de encycliek niet door de Duitsche bisschoppen ge publiceerd zal worden. In zijn protest ter zake van de Borromaeus- enycliek had de Pruisische gezant de verwachting te kennen gegeven, dat de encycliek in de Duitsche parochiën noch van den kansel verkondigd, noch in de bisschoppelijke ordonnantie-bladen zou wor den gepubliceerd, daar de Paus reeds op 11 Juni aan de Duitsche bisschoppen bevel had gegeven, dusdanige verkondigingen of publicaties na te la ten. Op 13 Juni heeft de Curie den Pruisischen ge zant een door den kardinaal-staatssecretaris on- derteekende nota overhandigd, waarin liet heet, dat de Heilige Stoel gelooft, dat de oorsprong van deze opgewondenheid daaraan moet worden toe- gsschreven, dat het doel blijkbaar uit het oog is verloren, waarop de encycliek gericht was, en dat dientengevolge eenige barer passages zijn uitge legd in een geest, die in het geheel niet strookte met de bedoeling van den Heiligen Vader. De kardinaal, die de nota onderteekende, hecht er dus aan te verklaren, dat Z H. met oprecht leedwezen de tijding van deze opgewondenheid heeft vernomen, daar, zooals reeds openlijk en formeel verklaard is, eenig voornemen om de niet- Katholieken van Duitschland of zijne vorsten te krenken, zijn ziel ten eenemale en ganschelijk vreemd was. De correspondent van de nKciln. Zeitung" te Berlijn verneemt dat de sNorddeutsche Allge- 117) Marie had slechts een enkele maal Lucien wedergezien zij was zeer lief voor hem geweest, zoo lief zelfs, dat de verloofde van Lucie, wien eze al te zichtbare welwillendheid hoe langer oe meer begon te hinderen, vermeed de dochter Va*j mill'onnair te ontmoeten. Marie leed naar lichaam en ziel Hare miskende, zoo niet afgewezen liefde brak naar het hart en verhoogde haar lichamelijk lijden, «et meisje werd van dag tot dag bleeker en agerder, zoo zelfs, dat Paul Harmant zijne eigen kwellingen vergat en zich ongerust maakte over den toestand zijner dochter. Op zekeren morgen besloot Marie den grooten stap, dien zij reeds lang had voorbereid, te wagen Zij was in hare kamer, waar Paul Harmant nomt verzuimde haar te komen omhelzen en tot De deur werd geopend. Paul Harmant trad binnen. Marie was reeds gekleed, maar zij gevoelde zich op dien kouden, somheren morgen meer lij- meine Zeitung" de telegramwisseling tusschen de Duitsche regeering en den H. Stoel over de ency cliek woordelijk zal publiceeren. Daaruit zal blijken, dat door de tegemoetkomende vel Maiingen van den IJ. Stoel de kwestie zoodanig is geregeld en geschikt, als men met het oog op het stadium waarin de zaak reeds vei keerde, niet anders had kunnen verwachten. Ook in het Pruisische Heerenhuis kwam gister de Baromeus-encycliek ter sprake. Graaf Riethen Scliwerin wees den smaad, de hervor- ïning, haar grondleggers en de vorsten en vol keren, die zich bij de hervorming aansloten, aan gedaan, met kracht terug. Na de verklaring van den minister-president in het Pruisische Huis van Afgevaardigden wilde hij er van afzien, het voor stel te doen, eeu formeel besluit te nemen. Freiherr Landsberg verklaarde, dat hij als Katholiek niet kan toegeven, dat in de encycliek de Evangelische bevolking gesmaad wordt. Wel begrijpt hij anderzijds, dat de encycliek de Evan gelische bevolking verbaasde. Hij sloot zich in- tusschen aan bij de vorige sprekers, in zooverre ook hij hoopt, dat de conlessioneele vrede daar door niet gestoord wordt. Hierna ging het Heerenhuis tot behandeling van de dagorde over. ENGELAND. Lloyd George deed gister mededeeling van een Boodschap van den koning, met betrekking tot de civiele lijst, waarin Z M. den wensch te ken nen gaf, dat voor koningin Mary een behoorlijk inkomen zou worden vastgesteld, ingeval zij hem overleefde, benevens voor de jongste kinderen wanneer dezen hun meerderjarigheid zouden heb ben bereikt, of in het huwelijk traden. Z. M. gaf te kennen, dat de inkomsten van het hertogdom Cornwall voldoende zouden zijn voor het onderhoud van prins Edward, maar in geval van 's prinsen huwelijk verlangde Z.M., dat alsdan aan de prinses-consort een behoorlijk apa nage zou worden toegekend. Asquith legde eveneens een Boodschap van den koning over, waarin aan het parlement wordt aanbevolen, in het regentschap te voorzien. In het Lagerhuis heeft Grey gezegd, dat Engeland, dat altijd met volle instemming der andere beschermende mogendheden heeft gehan deld, onlangs in vereeniging met die mogendheden heeft bewerkt, dat er collectieve nota's aan het uitvoerend comité van Kreta zoüden worden ge zonden, meldende, dat de mogendheden niet zul len gedoogen, dat de huidige behandeling der Mohamedaansche ambtenaren en afgevaardigden aanhoudt, onder het voorwendsel, dat zij den eed van trouw aan den Koning van Griekenland niet hebben afgelegd, en dat de mogendheden, bij voortzetting van die behandeling, zullen overwe gen, welke maatregelen noodig zijn, om den toe stand te regelen. De houding der besehermende mogendheden bestaat in handhaving van de su- dend, daar de temperatuursveranderingen een grooten invloed uitoefenden op haren toestand Zij zat, of liever lag half op een gemakkelijken leunstoel bij het venster en liet de blikken van hare gioote bedroefde oogen in het onbepaalde zweven. 1 Toen het kind achter zich hoorde loopen, keerde zij het hoofd om en riep, zoodra zij haren vader zag, een glimlach, die iets hartverscheurends uit drukte, op de lippen. De bleekheid van Marie was nog toegenomen de roode vlek op hare wangen deed die bleek heid nog meer uitkomen. De oogappels geleken op glazen bollen onder de bijna roetzwarte oogleden. Bij den eersten oogopslag bemerkte de million- nair de slechte teekens en gevoelde hij zijn hart van angst kloppen. Hij kwam bij zijne dochter zitten, omhelsde haar hartelijk, nam hare handen en voelde, dat deze brandend heet waren. Gij hebt koorts, lieveling... zeide hij ont roerd. Een weinig... antwoordde Marie. Gij hebt slecht geslapen Zeer slecht Op hetzelfde oogenblik scheen een droge hoest hare keel te willen verscheuren. Lijdt gij hernam Paul Harmant. Het is een onverklaarbaar gevoel. Het is f .®ene.hand in mijne borst dringt en van tijd 0 U mijn hart dicht knijptVader, voegde zereiniteit van den Sultan van Turkije, bescher ming van de Mohamedaansche inwoners, en be vordering van een goede regeering onder een stelsel van zelfbestuur. Hij ontkende met nadruk het bericht, dat En geland een andere opvatting van den toestand heeft als de andere mogendheden. Kreta heeft in den laatsten tijd, door herhaalde pogingen om den status quo te veranderen, Turkije getart, en weinig eerbied betoond voor den raad der mogendheden, aan wie liet zijne autonomie heeft te danken. Het zal noodig zijn, te maken dat de Kretenzers geen veranderingen teweegbrengen, die mogelijk aanleiding zouden kunnen geven tot een verstoring van den vrede in het Nabije Oosten, en daar zij autonomie hebben verkregen, zou het hoogst onverstandig zijn van de Krentenzers, an deren te nopen tot het nemen van maatregelen, die niet tot hun voordeel zouden kunnen zijn. RUSLAND. De Douma heeft in eene geheime zitting een erediet van 8 millioen roebels gevoteerd voor de vestiging van kazernes in Finland. Tengevolge van den brand van de electrische centrale te Moskou is het tramverkeer in de ge- heele stad gestaakt. Men meldt uit Sokholow (Rusland) dat ten gevolge van een brand 200 huizen aldaar zijn vernield. SPANJE. »Petit Journal" verneemt uit San-Sebastiaan, dat koning Alplions opnieuw geopereerd moet worden. EGYPTE. Het Reuter-agentschap seint De ministerraad nam in haar oorspronkelijken vorm een wet aan, waarbij aan de hoven van gezworenen recht van vonnis vellen wordt toege kend in alle pers-delicten, benevens een wet tot onderdrukking van onwettige en geheime veree- nigingen. Dus doende, maken de ministers de handelwijze van den Wetgevenden Raad krachteloos, die de eerstgenoemde wet had verworpen, en op de tweede amendementen had ingediend, die haar geheel ontzenuwden. De ministers verwierpen eveneens de amende menten op de schooltucht-wet. De krachtige hou ding der regeering maakt hier een uitstekenden indruk, daar zij bewijst, dat de overheid besloten is, de nationalistische gewelddadigheid en wanorde, in welken vorm ook, te onderdrukken. De Daily Mayl verzekert, dat de Tsaar en de Duitsche Keizer op 17 Juli a.s. elkaar in de Oostzee zullen ontmoeten. het jonge meisje daarbij, terwijl zij zachter be gon te spreken, ik moet u heden iets bekennen, u de algeheele waarheid zeggen. Spreek, kindlief... Marie nam op hare beurt de handen van haren vader, en zeide tot hem, terwijl zij haar verma gerd gelaat naar hem wendde en de oogen vol tranen had Weet gij, wat mij het meest doet lijden Het is de vrees u te zeggen, wie van mijne smart de oorzaak is... Ik heb zeer goed begrepen dat gij voor mij wenscht een, wat men noemt, schoon huwelijk^ dat wil zeggen, eene verbintenis met eene familie even rijk als gij en die bovendien een'grooten naam bezit een adelijken titeL. Is het niet zoo, vader Het is waar Mijn levensdoel is, u zulk eene sclioone toekomst te bereiden, dat alle vrouwen u zullen benijden... Welnu, gij moet niet meer zoo eerzuchtig zijn, want de verwezenlijking van uwe droomen is onmogelijk.Een enkel huwelijk slechts kan mij het geluk aanbrengen. Indien dat niet geslo ten wordt, zal ik nimmer in het huwelijk treden... Paul Harmant wilde iets zeggen, doch Marie vervolgde snel Vader, twee maanden lijd ik, door u te verbergen, wat er in mijne ziel omgaat... Sedert twee maanden bemin ik iemand... Joris Garand beefde over het geheele lichaam. Lucien Labroue, niet waar riep hij uit. Gij wist het reeds stamelde Marie, terwijl In de verblijfplaats der dooden, daartoe te Calais ingericht, zijn thans de negen baren be vattende de lijken der uit de sPluviose" te voorschijn gebrachte slachtoffers geplaatst. Zij zijn met de Fransche driekleur gedekt. Bloem stukken zijn op enkele dezer baren, o.a. die van den commandant Callot, geplaatst. Het schouw spel is zeer tragisch en indrukwekkend. Omtrent de ramp in het Ahrdal wordt na der nog gemeld 35 lijken, door de wateren mee gevoerd, zijn gevonden door genietroepen, die onverpoosd aan de redding arbeiden. De ramp zou 150 slachtoffers hebben gemaakt. Eene officieuse nota zegt, dat de BritscLe regeering liet voorstel van Frankrijk bestudeert om te Londen eene conferentie te houden over de Kretenzische kwestie. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag i4 Juni. (Slot). De Min, Van Binnen 1. Zaken verde digde het ontwerp dat eensdeels beoogt de ontei gening van besmet goed te beperken tot de aller noodzakelijkste gevallen anderdeels de ontsmet ting ten zeerste te bevorderen. Spreker stelde in het licht dat het ontwerp ten zeerste aan de ontsmetting ten goede komthet bevordert deze door Rijkssubsidie, gelijk het door rijkssubsidie bevordert de oprichting van ontsmettingsstations en de opleiding van ontsmettingspersoneel. Voor de tuberculosebestrijding wordt reeds op andere wijze Rijkssubsidie gegeven. Maar het is geen leemte in de wet gelijk de heer Borgesius meent dat in het onderhavige ontwerp geen rekening wordt gehouden met besmette gebou wen en getimmerten en de mogelijkheid om die tijdelijk aan hun bestemming te onttrekken, want deze materie valt geheel buiten het kader van deze wet. De Minister bestreed een Rijksontsmettingsdienst, nog afgescheiden van de iinancieele bezwaren. Niet alles wat een Rijksbelang is moet door de regeering zelf ter hand genomen worden. Veeleer is het een gezond beginsel van maatschappelijke ontwikkeling, dat men locale zorg prikkelt en steunt van Staatswege, waardoor'de zaak ook meer popu air wordt. Verschillende deskundigen hebben zich tegen een Rijksdienst verklaard Het eenige bezwaar dat tegen het ontwerp misschien met vrucht zou kunnen worden aangevoerd is dat het aantal onteigeningen te gering zou wor den omdat de onteigeningen niet meer door liet Rijk zullen worden vergoed. Maar dit zou op een gemakkelijke wijze te ondervangen zijn door amendeering, maar de Minister acht het niet noodig. De Minister bleef bij zijn standpunt, dat in het onderhavige ontwerp de tuberculose bestrijding niet kan worden opgenomen, wel bij wijziging der wet op de besmettelijke ziekten, welke hif wil overwegen. Het algemeen debat is gesloten. Bij art. 1 stelde de heer Borgesius nu een amendement voor met de strekking de kosten voor onteigening en vernietiging van besmette goederen geheel voor rekening van het Rijk te laten. Dit amendement werd aangenomen met 30 tegen 29 stemmen. zij haar gelaat aan de borst haars vaders verborg. Ik had het geraden. Welnu, ja, hij is het, dien ik bemin... dien ik meer dan mijn leven liefheb, meer dan al wat op de wereld bestaat, uitgezonderd gij en dien ik altijd zal beminnen... Paul Harmant was zoo bleek als zijne dochter geworden. Maar mijn arm, dierbaar kind, antwoordde hij, die liefde is onzinnig!... O 1 zeg mij dat niet 1 hernam het jonge meisje, dat in snikken losbarstte. Niets ter wereld kan uit mijn hart eene liefde rukken, die voor taan een deel van mijn bestaan zal zijn Na eenig snikken .vervolgde zij En waarom zou trouwens die liefde onzin nig zijn Het is waar, Lucien Labroue is arm en wij zijn rijk... Maar wat doet het dat Lucien is van eenvoudige geboorte, maar behooren wij soms tot den adel, wij Zou ik mijn hart voor een titel kunnen veikoopen Als ik tot zulk eene laag heid in staat was, hoe zou ik mijzelf verachten Lucien heeft talent, moed, vasten wil, de toe komst staat derhalve voor hem open... ik bemin hem 1 Zelfs al bezat hij al die hoedanigheden niet, dan toch zou ik hem beminnen. Op liefdevollen toon ging zij voort Wordt vervólgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1