Mr. J. C. VON BRIEL SASSE. De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het Kiesdistrict Schiedam, wegens periodieke aftreding van den heer Mr. J. C. Von Briel Sasse, is als volgt: Gekozen: Verspreide berichten Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. STEMDISTRICT j I. Stadhuis. II. Doele. III. School Broemeld IV. Gun. lot Buiteiih.w. V. School Dwarsstr, lethel ei Spaland. Oierschle. Totaal Aantal kiezers 1015 803 549 768 917 285 589 4926 Uitgebrachte stemmen 713 576 386 503 579 217 319 3293 Van onwaarde 12 7 5 6 7 3 8 48 Geldige stemmen 701 569 381 497 572 2-14 311 3245 Volstrekte meerderheid 1623 Mr. J. C. Von Briel Sasse (A.R. 540 385 260 319 354 190 291 2339 P. de Bruin (S.D.A.P.) 161 184 121 178 218 24 20 906 De reis van den Koning naar Londen is een uiting van de gevoelens van smart, die in Spanje door den dood van koning Eduard zijn opgewekt. Verder maakt de Koninklijke boodschap mel ding van onderhandelingen met het Magzen, om de verschuldigde genoegdoeningen en waarborgen te verkrijgen. Spanje gaat voort, in ruime mate samenwerkende met Frankrijk zijn medewerking te verleenen aan de hervormingen. Gisteren hadden te Montigny, een dorpje nabij Lens, in het noorden van Frankrijk, in 't departement Pas de Calais, op ongeveer vijf uur afstand van de Fransch-Belgische grens, onge regeldheden plaats. Franschen en Belgen raak ten met elkander slaags. De aanleiding was de volgende Vier Belgen daagden de Fransche be volking uit, waarop de gendarmes de Belgen arresteerden, die de bevolking wilde lynchen. De opgewonden menigte plunderde een herberg en drie huizen van Belgentoen werden negen van de plunderaars aangehouden. Het parket van Bethune gaf bevelschrift tot de gevangenzetting van de negen personen, maar de bevolkng ver zette zich tegen het vertrek van den trein, die de Fransche gevangenen zou wegvoeren. De bevol king plaatste barrières op de mils, zoodat de trein moest terugkeeren. Het verkeer was ge stremd. De bevolking is zeer verbitterd op de Belgen. Een aantal Belgen, die voor uitbarsting van.de vijandige gevoelens der Franschen vreezen, zijn vertrokken. Drie brigades gendarmerie zor gen voor handhaving van de orde. Naar uit Brussel gemeld wordt, zal binnen kort het huwelijk van prins Victor Napoleon met prinses Clmnentine, de jongste dochter van koning Leopold dCT1 Belgen, worden voltrokken. De prins vertrekt dezer dagen naar het kasteel Moncalferi bij Turijn, het verblijf zijner moeder, prinses Marie Clotilde. Prinses Clementine wordt aldaar verwacht op het einde der maand. Het huwelijk zal echter, volgens de Brusselsche bladen, niet in Italië maar te Brussel plaats hebben. De beweging ten gunste van den boycot breidt zich in Turkije uit. Men verzekert dat de Porte zich gunstig gezind toont voor een confe rentie over de Kretenszer kwestie. De gouver neur Weigert het exequatur aan den consul van Griekenland te Serrés. Men leest in de Berliner «Lokal Anzeiger" dat de Keizer een telegram heeft ontvangen, meldend dat het Syrische Weeshuis te Jeruzalem een prooi der vlammen is geworden. Meer dan duizend weezen zijn voorloopig gehuisvest in de lokalen der stichting van keizerin Augusta-Victoria op den Olijfberg. Uit Serajevo wordt gemeld, dat op 't oogen- blik dat de gouverneur van Bosnië in den konak terugkwam, na de opening van den Landdag, een socialist, genaamd Dugdan Karajio, vijf revolver schoten op hem lostte zonder hem te treffen en zich vervolgens zelfmoordde. De gouverneur is gezond en wel. Hij verliet het rijtuig waarin hij zich bevond en begaf zich te voet naar den ko nak. Het antwoord van den H. Stoel op de stap pen door de Duitsche regeering ter zake van de encycliek te Rome gedaan, is Dinsdagavond te Berlijn ontvangen. De sNordd. Allg. Zeit," zou 't waarschijnlijk gister-middag publiceeren. De nota bevat een uitdrukking van spijt, verwekt door de onverwachte uitwerking der encycliek. Het Vati- caan belooft, dat de encycliek niet door de Duitsche bisschoppen zal gepubliceerd worden. Aan de Parijsche «Matin" wordt uit Madrid gemeld, dat de regeering heeft geantwoord op het protest van het Vaticaan door een nieuwe nota, waarin zij uiteen zet, dat het decreet be treffende de afwijkende eerediensten is een zuiver binnenlandsche aangelegenheid, 't Gaat alleen om de toepassing van een artikel der Grondwet dat in geen enkele betrekking staat tot het concordaat- Tengevolge dier nota zou de verhouding tusschen Spanje en het Vaticaan nog meer gespannen zijn. Uit New-York wordt aan de «Matin" ge meld Het Beroepshof heeft onvoldoende bevon den de aanklacht der gebr. VVrigt tegen Paulhan en Curtiss ter zake van het namaken van hunne brevetten. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag i5 Juni. (Slot). N ederlanderschap. De heer D u y s trok zijn amendement in. Het amendement-de Kanter werd met 41 tegen 17 st. verworpen. Besloten werd voorts om nog verschillende klei nere ontwerpen aan de agenda toe te voegen, aan de orde komende na de behandeling van de oc trooi-wet. Bij de voortzetting van de behandeling der wij ziging van de wet op het Nederlanderschap, werd een ander amendement-Duys verworpen met 59 tegen 6 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Hierna werd behandeld een suppletoire Indische begrooting voor 1910 betreffende een reorganisatie van den geneeskundigen dienst in Indië, waarbij de heer Schaper in het licht stelde dat het met den burgerlijken geneeskundigen dienst in ndië nog verre van in orde is en dat de regee ring te schriel is in hare middelen om daarin verbetering te brengen. Of door het onderhavige ontwerp verbetering in den toestand zal worden gebracht staat nog te bezien. Spreker's indruk is dat er meer geld zal worden besteed aan ambte lijken rompslomp vooral door de instelling van een hoofdinspectie, welke het ontwerp beoogt, dan aan oprichting van meerdere en goede ziekeninrich- tingen. Voorts bestaat er gevaar dat de opleiding der inlandsche artsen door het ontwerp verslech terd zal worden. De heer Bogaardt daarentegen meende dat door het ontwerp de burgerlijke geneeskundige dienst in Indië een goede toekomst tegemoet gaat. De heer V.e r h e y verdedigde de hoofdstrek king van het ontwerp, maar keurde af de verla ging van het peil van het onderwijs aan inland sche artsenscholen. De heer C o 1 ij n sloot zich aan bij de verdedi gers van het ontwerp, dat alleszins voldoende ver betering zal brengen, ook ten aanzien der verlos kundige hulp. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdag. De Statenverkiezing in Overijsel. Ook de Statenverkiezing in Overijsel is voor de liberalen ongunstig geweest. De Staten van Overijsel zijn op het oogenblik samengesteld uit 20 vrijzinnigen, 2 sociaal-demo craten en 25 leden der rechterzijde Aftredende zijn 12 vrijzinnigen en 11 leden van rechts. De rechterleden zijn allen herkozen. Rechts wint bovendien één zetel in. Ommen, waar twee leden der rechterzijde in herstemming komen. De vrijzinnigen behouden 6 plaatsen. Over 6 plaatsen (,2 te Zwolle, 3 in Enschede, en 1 in Ommen) moet herstemming plaats hebben. Daarin dingen mee 2 vrijzinnigen te Zwolle (tegenover een candidaat der rechterzijde èn 1 socialist)2 vrijzinnigen te Enschede (tegenover 3 socialisten en 1 rechterman). De vrijzinnigen verliezen de straks genoemde plaats te Ommen, en 1 plaats in Enschede, waar van de drie vrijzinnige candi- daten er een voor de herstemming uitvalt. Voordracht ter vervulling eener vacature in don Hoogeu Raad. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een lijst van aanbeveling van zes candidaten, teneinde daarop te kunnen achtslaan by het maken der nominatie voor de vacature van eene raadsheersplaats, ontstaan door de be noeming van den raadsheer jhr. mr. S. Laman Trip tot vice-president. De lijst van aanbeveling bestaat uit. 1. Mr. A. M. Pleyte, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam 2. Mr. C. O. Segers, president der Arrondisse mentsrechtbank te Utrecht 3. Mr. H. Hesse, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. 4. Mr. F. N. L Aberson, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage. 5. Mr. T. Henny, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; 6. Jhr. mr. R. Feith, raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage. Het vergaan van de «Gouverneur Van Heerdt". Naar wij vernemen, is het Reutertelegram, betreffende het vergaan van den Curagaoschen gouvernementsschoener «Gouverneur Van Heerdt", officieel bevestigd. Het schip, dat op weg was naar Curagao, werd Zondagnacht tegen de rotsen op de Noordkust van het eiland verpletterd. Negen personen verloren het leven, onder wie de gezaghebber van Bonaire, de heer A. E. J, van den Brandhoff. Zijn echtgenoote was reeds met een vorige gelegenheid op Curagao aangekomen. De Arbeidswet. Door het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Ge nootschap is een adres gezonden aaan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het verklaart, met waardeering kennis te hebben genomen van de voorgestelde wijziging in de Arbeidswet, waar door voorkomen zal worden dat leerplichtige kinderen arbeid zullen verrichten. Echter zou 'adressant deze beperking van den arbeid gaarne zoover zien doorgevoerd, dat ook jonge lieden beneden 47 jaar met vrucht deel konden nemen aan het herhalingsonderwijs en aan avondcursussen voor vakonderwijs, welk on derwijs niet met vrucht kan worden gevolgd door kinderen, die gedurende 10 uren per dag gewerkt hebben en dan om 6 of 7 uur naar huis gaan. Redenen waarom adressant verzoekt het daar heen te willen leiden, dat het bovenbedoeld wetsontwerp alsnog worde gewijzigd in dien zin, dat in artikel 5 worde bepaald, dat jeugdige per sonen geen arbeid mogen verrichten na 5 uur des namiddags. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 46 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Aberdeen, Shields en Skegnass. Laagste barometerstand 760.7 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagmatige noord oostelijken tot oostelijke wind, half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. De uitslag. De uitslag der verkiezing voor de Provinciale Staten in ons district is ditmaal zeker geen ver rassing voor de velen die de verkiezing van het aftredend Statenlid met behoorlijke meerderheid alleszins verwacht hadden. Toch verrast 't nog velen dat mr. von Briel Sasse met zoo groote meerderheid herkozen is. Hij kreeg 690 stemmen boven de volstrekte meerderheid en 1433 stemmen meer dan zijn rooden tegenstander. Vergelijkt men deze stemmencijfers met die welke de heer mr. von Briel Sasse bij zijne eerste verkiezing in 1904 verkreeg1951 tegen 1367 op den heer P. Loopuyt en 175 op dr. van Leeu wen, dan mogen ze zeker alleszins eervol ge noemd worden. Blijkbaar hebben ook ditmaal een aantal vrijzinnigen, die niet door de keuze van een eigen man werden afgeleid, op het aftredend Statenlid hun stem uitgebracht Maar ook de can didaat der S.D.A.P. verkreeg tal van liberale stemmen, wat te meer in 't oog valt, wanneer men bedenkt dat zijn geestverwant dr. van Leeu wen, in het zooveel grootere Kamer-district Schiedam bij de verkiezing in 1909 slechts 1138 stemmen bekwam. Over het geheel is er by deze stemming zwak gestemd. Van de 4926 Schiedamsche kiezers kwamen er 1633 niet ter stembus. Dooreengeno- men bleven in onze vijf stadsdistricten een 300-tal kiezers van de stembus verwijderd. De omstan digheid dat er geen ernstige tegen-candidaat was, waar de vrijzinnigen met geen candidaat uitkwa- wen, heeft daartoe zeker veel bijdragen. Te Kethel kwam dan ook een biljet uit de bus met het op schrift RebusWaar is de liberaal De gewone drukte die anders een Kamer- of Statenverkiezing kenmerkt, bleef ook ditmaal achterwegeer werd niet gereden en maar wei nig gecontroleerd. VaAwege de S.D.A.P. werd, naar ons verzekerd werd, nergens, aan geen der vijf Schiedamsche bureaux, controle gehouden. Ook bij deze verkiezing is de coalitietrouw we der schitterend gebleken, is uitgekomen, dat de coalitietoren in ons district nog onwrikbaar vast staan. De Christelijk-Historische en Roomsch- Katholieke kiezers hebben op den Anti-Revolutio nairen candidaat gestemd met een ijver en trouw, die boven onzen lof verheven zijn. Schrijde aldus de vast aaneengesloten Christelijke phalanx steeds verder voort naar het groote doel, dat zij zich op staatkundig terrèin heeft voorgesteld Vóór ons bureau. Het was gisteravond weer bijzonder d'ruk in de BotoTstraat voor het bureau van de. „Nieuwe Schiedamschie Crt", te meer w,aar alleen ons blad hier ter stede dan uitslag der verkiezing in die verschillende districten publiceerde. Men stelde als altijd veÉ' beilalng in den uitslag. Den geheelein avond verdrongen zich vóór het groote, hei-verlichte bord zeer veel belangstellen den. Vooral concentreerde zich da belangstelling pp de Rottendanische districten en Delft. De uitslag van Schiedam was reeds even over zessen bekend, hetgeen ongewoon vroeg was. IDoor de correspondenten van de „N. S. Crt." is ook ditmaal op uitnemende wijze voor 'de snelle verzending der berichten zorg gedragen. "Wegens sluiting van 'het Telegraafkantoor te 10.20, kon de uitslag van Den Haag, die toen nog niet in ons bezit was, niet inter d,enzelfden avond worden bekend gemaakt. Hedenochtend werd echter een bulletin uitge geven, waarop ook 's-Gravenhage 'vermeld was. Als bijivoegisel wordt bij ons blad van heden avond de volledige uitslag der Statenverkiezing aan de abonné's verzonden. Na den uitslag. De Christelijke partyen hebben op bescheiden wijze, als gebruikelijk, hunne overwinning gevierd door eene gezellige bijeenkomst in de Bondsge- hoorzaal, die allengs door een vrij groote menigte geestverwanten, leden en bestuursleden der be trokken kiesvereenigingen, en propagandisten ge heel bezet bleek. De voorzitter der R. K. Kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde", de heer A. C. A. N o 1 e t, de bij eenkomst openend, stelde in 't licht dat deze ver kiezing een eigenaardig verloop had gehad. Na de opgewekte reden van gister-avond mocht men verwachten, dat 't zoo zou loopener was geen ernstige strijd. Zes jaren geleden, bij de eerste verkiezing van mr. von Briel Sasse, was er een geweldig enthousiasme en zelfs bij de Staten-ver- kiezingen voor drie jaren verloochende het en thousiasme zich niet. En thans, hoezeer wij ons verheugen in het bereikte resultaat, is de stem ming kalm. Toch is er evenzeer reden tot vreugde als voor zes en drie jaar, nu 't bleek dat de zoo gehate coalitie weer zoo'n schitterend succes heeft verkregen. Voorz., hopend dat de goede God den geachte gekozene nog lang sparen, spreekt ten slotte den wensch uit, 'tniet de laatste keer zal zijn geweest, hy tot Statenlid voor Schiedam ge kozen is Daarna verkreeg de voorzitter der Christelijk- Historische Kiesvereeniging te Overschie, de heer F. J. D u n, die vertrekken moest, het woord. Den geachte gekozene hartelijk gelukwenschend, kon hij verzekeren, wat Overschie betreft, dat hy algemeen ook om zijn persoon daar volgaarne gesteld was en men met geestdrift voor hem in het vuur gegaan zou zijn als dat moest, omdat men hem algemeen eert als een welwillend, be kwaam, voortreffelijk man. Hem gelukwenschend, meent hij, dat wij ook ons-zelven kunnen felici- teeren, omdat wij in mr. von Briel Sasse begroe ten een waardig vertegenwoordiger der Christe lijke partijen, een waardig drager van het beginsel, dat allen lief en dierbaar is. De heer mr. von Briel Sasse, daarna zelf aan 't woord komend, verklaarde dat hij het zelfde gevoelde als de heer Nolet. Hem trof ook de buitengewone kalmte bij deze verkiezing, zoo geheel tegenovergesteld aan het enthousiasme dat na den geweldigen strijd van zes jaren heerschte; toch verklaarde spr. zich bijzonder dankbaar voorhet schitterend succes dat door veler medewerking bij deze verkiezing was verkregen. Niet allen toch hebben deze verkiezing zoo kalm opgevat bestuursleden en propagandisten der betrokken kiesvereenigingen hebben gearbeid, gezwoegd om tot dit resultaat te komen spr. brengt hun daar voor aller dankhet bestuur zijner eigen kies vereeniging en de besturen der Christelijk-Histo rische en Roornsch-Katholieke Kiesvereenigingen, vooral ook voor de zoo hartelijke wijze waarop hij candidaat is gesteld zonder eenigen stryd of tegenwerping. Wat zijne werkzaamheid in de Staten betreft, merkt hij op, dat de Christelijke Statenleden zoo weinig kunnen doen, maar het weinige dat hem vergund was te doen, is gedaan. God heeft hem bijgestaan om voor zijn beginsel op te komen waar dat noodig was. Zeer dankbaar is spr. dat hy gekozen is en de coalitie zulk een schitterend succes heeft behaald; er bleek geen wijk of scheur aan. Een ding spyt hem slechts waar in Leiden de Anti-Revolutionair (Briët) gekozen is, had hy daar gaarne ook den Roomsch-Katholiek, den heer Bots, gekozen gezien. Spr. wenscht voor dien candidaat alsnog het beste voor de herstem ming en verzekert dat hij deze zes jaren weer nuttig in 't belang van Schiedam hoopt werk zaam te zyn, dankbaar voor de eervolle positie die men hem hier heeft verschaft. Ten slotte verkreeg nog de heer T. S. G o s- 1 i n g a, het woord. By de vele wenschen reeds geuit, meende hy ook de wenschen te moeten voegen van de organisatie, die hy, by afwezig heid van ds. Goris te Overschie, door verblyf te Groningen teruggehouden, de eer had te verte genwoordigen. Spr., evenseens getuigend van het schitterend, betrekkelijk gemakkelijk verkregen succes, waarschuwde daarop te veel te bouwen want hy achtte de malaise in de vryzinnige partijen slechts tydelyk er zyn hier toch te veel liberalen om dien toestand voor lang bestendigd te achten. Spr. sprak er zyne voldoening over uit, in den geachteu gekozenen een geestverwant in meer eageren zin te begroeten en uitte den wensch, hij nog jaren lang de belangen van dis-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2