Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. trict, provincie en vaderland zou behartigen, zoo. als dat in de anti-reyolutionaire partij wordt ver staan. Vertrouwend, dat de anti-liberale meer derheid in Zuid-Hollands Staten niet zou verloren gaan, maar nog winst zou behalen, uitte spr. den wensch dat mr. von Bi iel Sasse nog jaren lang daar zijn stem. van zoo groote beteekenis, ten nutte van land en zou gebruiken. Na dit laatste geestdriftig woord, dat evenals de andere gelukwenschen met luide toejuichingen werd begroet, verlieten de feestgenoten allengs de vergadering en gingen de gezellig vergaderden in wel voldane stemming uiteen. De Kiezerslijst Naar wij van hoogst betrouwbare zijde verne men, zijn de fouten die in de groote propaganda- vergadering op 1.1. Maandag zijn gewraakt, niet de eenige welke in de kiezerslijst voorkomen meerderejpersonen kwamen niet stemmen, omdat zij van de lijst geschrapt waren. Die schrapping is het gevolg van de omstan digheid, dat bedoelde adspirant-kiezers niet voor kwamen op de lijst van belastingkiezers door den ontvanger in te dienen. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag, den 21sten Juni des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een onderwijzer aan School C (hoofd de heer A. Baan.) Voorgedragen wor den de heeren1. W. van der Vlies, te Schie dam 2. L. van den Tempel, te Schiedam 3, T. Wortïemius, te '$-Gravenhage. 2o. Voorstel van B. en W. betreffende de definitieve aanstelling van een bewaker van de opgespoten gronden ten Zuiden van den Franke- landschen dijk. 3. Verzoek van A. v. d. Belt om eervol ontslag als leeraar aan de H.B.S. 4. Ontwerp-besluit (model C.) tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1910 5. Adres van A. van den Eelaart c.s. om wy- ziging te brengen in de regeling der Beursva- cantiedagen, met prae-advies van B. en W. 6. Verzoek van de Tooneelvereeniging »Alb. Thijm" ODderafd van den Ned. R. K. Volksbond alhier, om toekenning van een medailje voor een te houden tooneelwedstrijd, met prae-advies van B en W. 7. Voorstel van B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen voor het uitdiepen der Oosterhaven. 8. Voorstel van Regenten van het St. Jacobs- Gasthuis, in zake periodieke aftreding van re genten, met prae-advies van B. en W. 9. Verzoek van D. Kok q.q. om hem te ver- koopen een stuk grond aan de Groeneluan tegen over de Hagastraat. Vereen, tegen Bedelarij, Verslag 1909. (Slot). Als gevolg van de bestaande werkloosheid was het getal der aanvragen voor kindervoeding dit jaar veel grooter, n.l. zooals hierboven vermeld 130 tegen 80 in bet vorige jaar, een vrij belang rijke toename, welke de aandacht der vereeniging voor school voeding niet moet ontgaan. Lntusschen blijven in het Bestuur over het nut van voeding op school de meeningen verdeeld. Velen toch vindon het huisgezin de plaats, waar het kind behoort te wonden gevoed, waar het met zijn ouders lief en leed heeft te dragen en meenen dat in 't gezin het noodigste moet worden verschaft aan de ouders, maai' niet aan 't kind afzonderlijk voedsel of kleeding, door an deren daarbuiten. Buitendien werkt zij verslap pend; by het onderzoek blijkt telkens, hoe in veel gezinnen op de schoolvoeding alreeds te voren wordt gerekend. De toevloed eener arbeidersbevolking door uit voering van belangrijke werken en door vestiging van groot-industrieën vermeerdert aanstonds het aantal behoeftig en belangrijk, als er in die be dreven minder te doen valt, of als die werken worden gestaakt. Dit viel in 't laatst van 1909 dan ook waar te neinan, en deze toestand mag de vereenigingen, welke op het gebied der armen zorg werken, tot ernst en werkzaamheid aanspo ren en hen mede 't belang doen inzien van samenwerking. Kon vóór eenige jaren op succes worden ge- Wezen, waar het gold de bestrijding der bedelarij, in den laatsten tijd is hierin verandering merkbaar en moet worden vastgesteld, dat het bedelen on der allerlei vormen toeneemt. Er woiden lammen in wagens gereden en blin den geleid. Er wondt kwansuis met potlooden en papier gevent, gedichten over werkloosheid enz. te koop aangeboden. Veel van dit volkje komt van buiten, maar ook ingezetenen kennen dit vak, dat vaak meer loonend is dan werken. Een kensolietsen- o mededeeling dienaangaande moge hier nuttige Plaatsing vinden. Een blinden bedelaar, ontzet uit de voogdij over een paar kinderen, onder wie één die hem geleidde op zijn bedeltochten, wenschte onze ver eeniging in dit gemis tegemoet te komen. Hem weid, indien hij het bedelen naliet, daartoe een wckelyksche onderstand Van f9.— aangeboden. trezin bestond nog uit man, vrouw en 3 kleine ku-idarqn. Do man sloeg het aanbod met beslist- l Eij feon met bedeten minstens f 15 per week maken, naar hij zei. Het inzamelen op lijsten wordt hier veel, mo gelijk meer dan elders, toegepast, en hoewel meestal aan een streng onderzoek onderworpen, komt bedrog nog voor. Het publiek heeft zich in deze nog altijd veel te verwijten. Het geven zonder onderzoek, hoe wel reeds minder dan voorheen, blijft nog altijd een geliefkoosde vorm van vermeend weldoen. Vermeend weldoen, want de gift zonder onder zoek is eigenlijk niet bestemd tot leniging v,a,n ncfod van een arme, maar tof bevrediging van eigen gevoel ern gemoed. Daarbij is sprake van „doen", meer dan van „weldoen". Met vreugde mogen wij vermelden, dat in Schie dam niet is stil gezeten, teneinde samenwerking tusschen do verschillende armbesturen te bevor deren en niet zonder succes. Den 16en April 1909 hield de heer J. R. Snoeck Honkemans op verzoek van ons Bestuur een voor dracht voor een talrijk gehoor, vertegenwoordigers van armbesturen en belangstellenden door ons Bestuur genoodigd, welke tot ohderwerp had„'De huidige verdeeldheid op het gebied van Armen zorg". In vervolg op deze lezing weiden door ons Bestuur op den 18en Mei d. a. v„ uitgenoodigd vertegenwoordigers va.n alle kerkelijke en parti culiere instellingen van weldadigheid te Schiedam, om te komen tot oprichting van een centrale com missie. Het burgerlijk en alle kerkelijke armbestu ren, benevens bijna alle particuliere instellingen van liefdadigheid, zonden vertegenwoordigers. Het resultaat was, dat men besloot maande- lijksche bijeenkomsten te houden ter bespreking vd'n de verschillende ondertverpen, Armenzorg be treffend en onder ling overleg te plegen, op welke wijze do behoeftigen liet meest afdoende te hel- pen. Hierbij sloten zich aan alle kerkelijke instellin gen van weldadigheid (behalve het R.-K. Paro chiaal Armbestuur en de Vincentius-vereeniging, die zich vooreerst nog van medewerking wilden onthouden) en vele particuliere instellingen van Armenzorg, terwijl sedert de eerste bijeenkomst, de diaconie der Gereformeerde kérken, haar medé- werking nog voorbehoudt. lntusschen wooden die bijeenkomsten gehouden op den eers'ten Vrjjdag van elke maand in een daartoe door het Ge meentebestuur vVelwillend afgestane localiteit. Laat ons hopen, dat weldra ook de thans neg ter vergadering ontbrekende instellingen zich tot deelneming zullen aanmelden en afgevaardigden zullen zenden. Men zou dan hier ter stede nagenoeg vinden wat het nieuwe ontwerp Armenwet op dit stuk bevat. Met minder opgewektheid moet gesproken wor den over den toestand der Vereeniging. Het le- deïital vermindeitie van 231 in 1908 tot 218 in 1909. De contributie bedroeg f563.25 in 1908 tegen f548.25 in 1909. Evenals verleden jaar werd pen gift van f250 ontvangen, waarvan wij met .dankbaarheid mel ding maken en die tot grooten steun was. Doch door bijzondere giften moet een rekening niet sluiten; de geregelde inkomsten moeten de gewone uitgaven dokken en als hel werk der Vereeniging de ingenomenheid der stadgenooten voldfcendo ver werft, moet telkens en telkens weer lodenwerving onmoedig zijn. Het dames-comité telt 92 begunsti gers, tegen 87 in 1908; met een contributie van f312, tegein f 294 in 1908. Evenals vorige jaren ontving het dames-comité van een belangstellende uit Rotterdam een gift van f 50, waarvan met groote erkentelijkheid wordt melding gemaakt. "Ook dit jaar verleende ónze Vereeniging haar bemiddeling tot het plaatsen van achterlijke'kin deren in gestichten, tot ïïet verstrekken van kunst ledematen; 7 maal werden gezinnen onder de aandacht van den voogdijraad gebracht, \8 maai werden rentelooze voorschotten verstrekt. Tweemaal mocht het gelukken den vader van een groot gezin van drankzucht terug to brengen, waardoor het gezin moreel en stoffelijk belang rijk vooruit ging. Onze tusschenliomst werd eenige maien inge roepen voor gezinnen, die door buitengewoon lang uitblijven der uitkeering van de ongevallenverze kering, in moeilijkheid waren geraakt. De bemoeiingen warén vele en velerlei en al kon niet altijd de gewenschte hulp worden ver leend, steeds is getracht dheltreffende hulp in het aanhangig geval te verteenen. Bij het eindigen van dit verslag spreken wij den bescheiden wensch uit, dat liet de overtuiging moge wekken dat het werk tot nut van velen strekt en recht geeft op moreelen en 'gel de lijkon steun, die, het zij met nadruk gezegd, zoozeer nocdig is. J. LECIINER 'C.Szn., Voorzitter. J. GAZAN, Secre tares. Schiedam, Juni 1910. cretarie afd. B. aangesteld de heer A. Woudstra te Middelbands. De jaarlijksche collecte ten be- hoeve van het sFonds tot aanmoediging en on- steuning van den gewapenden dienst in de Ne derlanden" zal Zondag 19 Juni des n.m. worden gehouden. In den afgeloopen nacht zijn op de Broersvest vijf flesschen met sterken drank onbeheerd gevonden. Daar de eigenaar zich totnogtoe nog niet heeft voorgedaan, wordt vermoed, dat de flesschen van diefstal afkomstig zijn. UIT ROTTERDAM. Hedenmorgen tusschen half elf en elf uur is op de rivier de.Maas voor de Rijnhaven een sleepbootje genaamd Tabé van de firma 0. Vis Jr. gekanteld- Het bootje had een lichterschip achter zich en bij het uitwijken voor dit vaartuig is het sleepbootje gezonken. De kapitein Nijpjes en de jongen, die aan boord was, wisten zich te redden. De machi nist Piet van Leeuwen, vermoedelijk uit Delft afkomstig, verdronk. UIT DELFT. Mr. V. E., ambtenaar ter beschikking van den aigemeeiien secretaris, wiens arrestatie in verband met onregelmatigheden in een faillissement te Delft indertijd was gemeld en later is tegenge sproken, heeft half Mei een verlof van drie maan den, buiten bezwaar van den lande, gekregen. Naar de „Java-Bode" meldt, heeft de heer van E. dit verlof aangevraagd, ten einde in die gelegen heid te komen, de zaken, welke 'hij bij zijn Vertrek uit Nederland niet volkomen beredderd had ach tergelaten, in orde te gaan brengen. Althans wan neer zijn aanwezigheid daarbij mocht werdén ver- eischt. de vergissing bemerkte, werd by kalmer; 'tóen eindelijk een geneesheer "binnenkwam, zag hij de zen weer voor een inspecteur aan. Onmiddellijk begon hij zich echter weer woest aan te stellen, toen de dökteul hiem aan een vooikiopig onderzoek begon te onderwerpen. De gearresteerde is een zeer gevaarlijk slag misdadiger. Niet alleen leeft hij van roof en in braak wanneer hij zich op vrije voeten bevindt, maar hij behoort ook tot een beruchte bende, die haa'r werk maakt van het plegen van onzeh delijke handelingen en dit dan dienstbaar maakt aan chantiage-doeleindenTot het terrein van hun werkzaamheden kiezen deze misdadigers, voor namelijk bij avond, het Vondelpark uit. Gewoon lijk staat de politie machteloos tegenover'deze praktijken. Kort nadat de straftijd van Boere wals aange vangen, werd hiji tot observatie zijner geestver mogens naar het krankzinnigengesticht te Mc-dem- blik gezonden, van waar hij echter ontsnapte. Daarlna geraakte hy weer in handen der politie en ontvluchtte veriteden jaar uit de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch. Daarna heeft hij, naaf Enge- land de wijk genomen. Althans het staat vast, ddt hij; niet lang geleden onder een valschen naam' te Londen veroordeeld werd ter zake van ge welddadig verzet tegen een politieagent. IVóór dit alles heeft hij in België Wegens ver schuilende misdrijven een zeer langdurige gevan genisstraf ondergaan. De gearresteerde werd na een kort verblijf op hfet politiebureau naar het huis va.n bewaring overgebracht. t - Aan de abonné's onzer Courant wordt dringend verzocht bij verhuizing daar- uitsluitend kennis te geven aan het van AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 19 Juni. 1 u. Plantage. Matinee. Stedelijk Muziekkoi-ps. r Dinsdag 21 Juni 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Dagelijks 10£—12£, 2£—5|, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 17 Juni. 8 u. Diergaarde. Concert. Stafm. 'Koin. Scherpschutters. c Statenverkiezing in Friesland. Indien de uitslag van belangrijke districten in Friesland hedenavond tydig bekend is, zal deze aan ons bureau worden gepubliceerd. Gedurende het aan den klerk J. van Zon verleende verlof tot het volbrengen zij ner militieplicbten, is door Burgemeester en Wethouders tot tijdelijk klerk ter Gemeente-se- Een moeilijke arrestatie. De bekende uitbreker, die verleden jaar uit de strafgevangenis te 's-'Hertogenboscb is ontvlucht, waar 'hij een straf van 5 jaar had te ondergaan voor een onge veer 3 jaar geleden gepleegde inbraak in een gbud- en zilversmids winkel aan den Nieuwendijk te Amsterdam, is gisterenmiddag door de^politie in een woning aan de "VVeteringdwar'sstraat te' Amsterdam aangehouden. 1 Tot het laatste oogenbbk heeft de man, Arie Boero genaamd en 36 jaar oud, getidjcht te ont komen. De politie, die er met man en macht op uit was getrokken om dezen zeer gevaarlijken misdadiger weer veilig achter slot te krijigen, Vond, na de woning op den beganen gro'nd zoowel als op de daken omsingeld te hebben, alles zorgvuldig afgesloten. Een smid moest er" bij: geh'aald wor den, om het slot der straatdeur open te- steken, welke daarna geforceerd moest worden, omdlat zij' bovendien met grendels was afgesloten. Toen beg'on d:e doorzoeking van het huis. Het bleek, dat Boere de vlucht naar hoven bad ge nomen; dit zou hem echter niet baten, omdat op het dak talrijke rechercheurs hem opwacht ten. Op een gegeven oogeanlik zagen 'deze dak pannen bewegen, en het höofd van den misda diger door een opening, welke bij gemaakt bad, naar buiten steken. Toen de rechercheurs hem eein revolver onder 'den neus hielden, trok hij zijn hoofd weer terug; het volgende oogenblik werd hij overweldigd door de politiemannen, die door de straatdeur naar binnen waren gedrongen. Hy was toen bezig zich uit te kleed-en, met de be doeling om zijn overbrenging naar bot bureau te bemoeilijken; hij verwachtte toch, dat men hem niet geheel ontkleed over Jé sEraat zou' voeren. Dat hij intusschen van plan was, 'zijn vrijheid zoo duur mogelijk te verkoopein, bleek hie,ruit, dat hij met een zwaren bijl» gewapend was, waarvan hij zeker gebruik zou hebben ge maakt, als hij niet onmiddellijk voor de overmacht had moeten zwichten. De overbrenging naar het politiebureau in de Ferdinand Bolstraat had per celwagen plaats. De arrestant, een zeer róbuste kerel, stelde zich zoo razend te weer, dat hij aan handen "én voeten gebonden, en bovendien van den hals tot de voeten in touwen gewikkeld moest worden. Zelfs toen nog was het zoo- moeilijk hem in bedwang te houden, dat drie rechercheurs met hern in den celwagen den rit naar het politiebureau moesten meemaken. Hier moest bij worden binnen gedra gen, en verzette bij- zich weder lievig, zooiat een groote volksmenigte te hoop .liep, an het tram verkeer bijna gestremd werd. i 'Op het politiebureau begon hy onmiddallyk zich' als een volslagen krankzinnigen aan te stellen vooral wianheer er iemand het wachtlokaal bin nenkwam, van wien bij vermoedde-, dat het een dokter was, waarvoor hij achtereenvolgens eenige inspecteurs in burgenkleieding hield. Zoodra hij bureau van ons blad Boterstraat 50 boven. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de »N. Schied. Crt." Aardbeving. In den morgen van heden 16 Juni zijn aan het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt twee sterke aardbevingen geregistreerd. BEURS VAN SCHIEDAM, 16 Juni 1910. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwp: 13 Juni. fll 14 Juni fin/. '15 Juni. fill/. 16 Juni. f 111/2 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 14 Juni. 15 Juni. M o u t w ij n Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden willig.' H1/» 15'A 16'/, 0.70. lls/4 ANTWERPEN 16 Juni. Petroleum, Amerik. in loco Juni Juli Aug,-Sept. tr. 19y, 19'/2fr 19' 4, fr 20.— stil. PARIJS, '16 Juni. Spiritus kalm.; per hectoliter: per Juni fr. 59.25]a 59.— betaald, per Juli fr. 58.75 a 59.25, per Juli/Aug. fr. 59.- betaald, per 4 laatjte md! fr. 48.75 a 49.per 3 md. van Oct. fr. 46.75 betaald, per 4 eerste md. fr. 46.25 a 46.50. NEW-YORK. Mais Western in loco 15 Juni 66'/.; 14Juni 66ya. CHICAGO. Mais Juni Juli 15 Juni 5ö?/8 58i/8 14 Juni 56i/4 573/4 Rogge prijsh. Juli. 15 Juni 75 14 Juni 75— Sept. 58y'8 58i/8 Dec. 551/3 56ya VEEMARKT TE DELFT, 16 Juni. Heden waren de veeprijzen als volgtvette koeien 1ste kw. f200 a 290, dito 2de kw. f150 a f200 Kalfkoeien 1ste kw. f190 a 280, dito 2de kw. 150 a 190. vaarkoeien 1ste kw. f150 a 240, dito 2de kw. f90 a 150, vette kalveren 1ste kw. f70 a flOO, dito 2de kw. f40 a 70, vette schapen lste kw. f 20 a 24 dito 2de kw. f a lam- schapen lste kw. f a dito 2de kw. f af. vette lammeren f a weilamme ren f9.a 15.— magere varkens f 16 a 36- biggen f7 a 15; nuchtere kalveren f7 a 24- paarden foO a 200; stieren f a veulens' fi~~ uT'4rUndxV^Sch 84 78 en 70 e- 'vet kalfs- vleesch fl._ f0.90 af0.80 c., schapenvleesch a c. lamsvleesch a c, alles per kilo. Up de veemarkt waren aangevoerd 359 runde- 'r?' o Paan*en 24 vette kalveren 287 magere K/n'i schapen of lammeren, 317 varkens, 549 biggen, 11 geiten of bokken. Botermarkt te Delft. De prijzen der boter waren hedenle kw. 46, goeeïe^ f 56, per '/4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 805/8 en 67/16 vaten, wegende te zanten 16770 kilogram. CUREGHEM-ANDERLECHT, 15 Juni. Heden waren aangevoerd 2202 runderen, waar van 603 ossen, 496 stieren 1103 koeien en vaar zen Men betaalde voor ossen fr. 0 82 1.0'2, stieren fr. 0.68 k 0.90, koeien en vaarzen fr. 0.60 a 0.80 per kilo. 153/4 171/4 0.70.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 3