Dagblad voor Schiedam en Omstreken 3,1ste Jaargang Zaterdag 18 Juni 1910 Au. 9742 EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- Btraat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau ltOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst b i I- Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 38. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllnsireerd Zondagsblad. DUITSCHLAND. De toestand van keizer Wilhelm, zoo scl ven de Berlijnsche bladen, geeft hoegenaamd geen aanleiding tot ongerustheid. Slechts het feit, dat den keizer tijdens de aanstaande Kieler-week re. presentatieplichten van menigvu'.digen aan] wach ten, heeft Z. M. aanleiding gegeven, om zich een paar dagen zooveel mogelijk in acht te ne men. Het ongemak aan de rechterknie bestaat slechts in een lichte zwelling van het gewricht, waaronder zich een verdikking heeft gevormd, waardoor de bloedsomloop eenigszins wordt be lemmerd. De keizer is min of meer knorrig over zijn gedwongen rast, maar zoo gezond als een visch. FRANKRIJK. Half Juli, als tie Koning en de Koningin van België te Parijs zijn, zullen burgemeester en sche penen van Brussel de gasten zijn van het ge meentebestuur van Parijs. AMERIKA. Iemand, dio niet geheel en al goed bij het hoofd is, trachtte Donderdag mei een geladten revolver het „White House" te Washington bin nen te dringen en was er bijna in geslaagd, do vertrrekken van president Taft te bereiken, toen hij docjr een schildwacht gegrepen werd. Blijkbaar lag het in 's mans bedoeling, een aan slag op den president te plegen. Hij werd naar de gevangenis gebracht eh daar bleek, dat hij James Stricklin heette en een mijnwerker-was uit West- Virginia. Stricklin wilde president Taft op een g'evoelige wijze duidelijk maken, dat'er éindelijk eens iets voor de Amerikaanse he mijnwerkers gedaan moest worden. Dit is reeds de tweede maal, dat deze mijn werker 'een aanslag op den president tracht te doen. Een jaar geleden werd hij onder ongeveer dezelfde omstandigheden in dte nabijheid van het Witte Huis gearresteerd. Men zond Stricklin toen naar een krankzinnigengesticht, dat'Kij na drie maanden als hersteld verliet. Uit Munchen wordt aan het „Berliner Tage- hlatt" geseind, dat Donau en Inn op bedenkelijke wijze stijgen. Het Isartal is bij Munohen over stroomd. De berichten uit Tirol en Boven-Italië zfim onrustbarend. De berichten uit het Ahrdal worden steeds pessimistischer. Men heeft eonige lijken' uit den Rijn opgevischt en vreest, daf een groot aantal vermisten door deze rivier zij!n meegbvofeld. Vol gens opgaaf van geredden zijn uit twee cantines alleen 114 man verdwenen. Het spoorwegverkeer werd voor personenver voer weer tot Mayschoss opengesteld, maar de trienen moeten zeer voorzichtig rijden. "Volgens voorloopige en zeer onvolledige schat- is te Altena.hr, Ahrweiler, Neuenahr en Bo- dendorf voor 1.335.00 'mark schade aangericht. Dok uit Zwitserland komen niets dan jobs tijdingen. Tusschen Wjntertbur en Zurich is de ur gewoonlijk een tamelijk onbelangrijke rivier, ecn stroom van twee kilometer breed. In de on middellijke nabijheid van Zurich staat een meer Van 10 kwadraalkilometer oppervlakte. B runnen staat onder water, de bewoners zijn gevlucht miar de hooger gelegen verdiepingen det huizen, voedsel en andere benoodigdhedten worden hun op lange staken toegestoken. He eléctiïsche werken o.a. aan den Rijn, heb ben zwaar te lijden gehad. Bij Bazel is veel materiaal weggespoeld. Tusschen Oberrütte en Sins werd de spoorbrug Weggespoeld. Te Unterau-Kradolf ih Thürgau zijn drie mannen, een vrouw en een meisje verdron- Twee prachtige leeuwen, die Meneilik aan Z. H. Pius X oenige jaren geleden beeft geschon ken, zijn dezer dagen kort na elkaar gestorven. Op het station Gradisk bij Warschau van den spoorweg naar Weenen, word een born ge- worepn naar Hen 'chef der rijkspolitie en vijf gen darmen, die hem vergezelden, waardoor een gen darme werd gedood, terwijl er drie zwaar werden gewond, en de chef licht Werd gekwetst. De bedrijver v,an 'den aanslag1, die eveneens zware verwondingen opliep1, werd gearresteerd. Men brengt dezen aanslag in venband met den moord op den overste van de gendarmerie Won- siatski te Radom. i Naar „Neeiiandia" meldt, poogt de Neder- landsche vereeniging Eendracht maakt Macht te New-Yonk, in Amerika jaarlijks een Nederiand- schen stamdag te houden van allen die van Ne derlandsche afkomst zijn. Reeds is er een voor loopige commissie gevormd onder voórzitterschap van ds. J. A. Mets, van New-York. In deze com missie hebben afgevaardigden van Nederlandsche vereenigingen en Nederlanders van invloed zit ting. Den 30en Mei 1.910 zou er te New-York een eerste bijeenkomst van afgevaardigden van ver eenigingen worden gehouden. Admiraal Bellue, die op het oogenblik 't bergingswerk der „Pluviose" leidt, meldt, dat thans acht kettingen op verschillende punten aan de gezonken onderzeeboot vastgeklonken zijn. Door den vloed van Donderdagnacht werd de „Pluviose" opgenomen en vier of vijf meter ver der het strand op gestuwd. Zoolang men er niet in geslaagd is, de boot dwars langs de kade te leggen en haar Voortdurend boven water te hou den, kan zij niet leeggepompt worden en zal het onmogelijk zijn de overige lijken te verwijderen. De koningin van Roemenië, de bekende schrijfster Darmen Sylva, lijdt aan een lichten aanval van blindedarmontsteking. In het noorden van Portugal hebben hevige onweders gewoed. Aardschokken zijn gevoeld in de streek van Sibatejo. Gister-nacht heeft de Belgische mijnwerker Van Swick te Tourcoing zijn vrouw en schoon vader met messteken vermoord. De vrouw van Van Swick had de echtelijke woning te Billy Mon- tigny verlaten en weigerde er weer in te komen. De moordenaar, een Belgische deserteur, is ge vangen genomen. Proefnemingen, met succes bekroond, gister te Dragenham (Engeland) gedaan, hebben de mo gelijkheid aangetoond, een onderzeeër en een be stuurbare luchtballon tegelijkertijd te besturen door middel van eleetriciteit zonder draad. De Russische kolonel der gendarmerie Won- siatski, is door middel van een revolverschot in zijn bureau gedood. De moordenaar en een me deplichtige hebben zich aanstonds na den aanslag zelfmoord gepleegd. Mr. H. Verkouteren. Gisteren was het dertig jaren geleden, dat mr Verkouteren aan de Amsterdamsche Universiteit bevorderd werd tot doctor in de rechtswetenschap. Verschillende vrienden van den jubilaris wensch- ten hem op dezen dag een bewijs te geven van hun waardeering, voor al wat hij, inzonderheid als secretaris van het hoofdbestuur der C. H. Unie, heeft gedaan. Daartoe had zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren dr. J. Th. de Visser, voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer, J. ter Haar, jhr. mr. F. K. Van Lennep, C. B. Post humus Meijjes, mr. B J. D. Zubli en mr. E H' Markvoort, secretaris. Door vele geestverwanten en vrienden hiertoe in staat gesteld, bood genoem de commissie gisteren den jubilaris te zijnen huize een prachtig bronzen beeld aan, voorstel lende »Pax et Labor", vergezeld van een album met de namen der deelnemers. Dr. de Visser voerde namens dezen het woord. (Ned.) De Prov. Statenverkiezing in Friesland. De provincie Friesland is, gelijk men weet, voor de verkiezing van de provinciale staten in vijf districten verdeeld. Twee daarvan: Dokkum en Sneek, worden uitsluitend door leden van de rechterzijde vertegenwoordigd. Dat zal, ook na deze verkiezing, zoo blijven. De rechter can- didaten zijn, gelijk verwacht kon worden, met groote meerderheid van stemmen verkozen. In de drie andere districten moet herstemming plaats hebben. In het district Leeuwarden treden af 4 vrijzinnigen en 1 sociaal democraat. De her- stemming loopt over 5 vrijzinnigen, 3 sociaal-de- mi craten en 2 rechter candid aten. In het district Franeker treden af 4 vrijzinni gen en 1 sociaal-democraat. Bij1 de herstemming gaat het tusschen 5 vrijzinnigen, 3 mannen van rechts en 2 sociaal-democraten. De aftredeoden in het district Schoterland zijn allen vrijzinnig. Bij de herstemming gaat het tus schen 5 vrijzinnigen, 3 sociaal democraten en 2 leden der rechterzijde. Prins Hendrik naar Assen. Prins Hendrik komt Maandagmorgen half elf per auto van het Loo te Assen. Hij heeft een bijeenkomst met het bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij in het hotel Somer, waarna aldaar de lunch wordt gebruikt. Te half drie vertrok men per rijtuigen naar heide-ontginning in het Zeijerveld. Directeur van het kabinet der Koningin. Bij Koninklijk besluit van 16 Juni 1910 no. 54 is, met ingang van 7 Augustus 1910: 1. aan jhr. P. J. Vegelin van Ciaerbergen, op. zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dirkt»- teur van het Kabinet der Koningin, met dank betuiging voor de langdurige en gewichtige dien sten door hem bewezen; 2. tot directeur van het Kabinet der Koningin benoemd, mr. dr. J. A. baron de Vos van Steen- wijk, thans referendaris bij dat Kabinet. (Stct.) Het bezoek van President Fallières. De nFigaro schrijft, in tegenspraak met hetgeen men gemeld heeft, dat President Fallières dezen zomer of den komenden herfst geen reis naar Nederland zal ondernemen. Internationaal congres mijnwezen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot gede legeerden der Nederlandsche regeering voor het in Juni 1910 te Dusseldorf te houden „Tnternatio- naler Kongress für Bergbau, Hüttenwesen, ange- waridte Mechanik und praktische Geologie", de heeren C. Blankevoort, hoofdingenieur der mij nen, J. C. F. Bunge, directeur, lid van de' directie var\ de staatsmijnen in Limburg, beiden te Heerlen, en 'mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, ingenieur-directeur der Rijksopsporing van delfstoffen, te 's-Gravenhage. (Stct.) Mr. E. N. Kahusen. Mr. E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland, heeft te kennen geven, dat hij wegens hoogen leeftijd, niet meer in aanmer king wensch te komen voor een herbenoeming. Middenstandsbond. Naar wij vernemen, is de heerJ. E. Weenink, te Utrecht, bij enkele candidaatstelling benoemd tot lid van het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Vereenigingen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand, (vacatu- re-Nederhoed). (U. D„) Militaire strafrechtspleging. Het „Weekblad van het Recht" verklaart, niet alleen met groote belangstelling, doch ook giroö- tendeels met bijzondere ingenomenheid kennis te hebben genomen van de thans ingediende voor stellen van wet tot hervorming van de militaire strafrechtspleging. „Op belangrijke punten, waarop do Regeering van 1905 een weigerend antwoord had gegeven, komt deze Regeering aan de van vele zijde uitge drukte verlangens tegemoet. Ook met hetgeen thans wordt voorgesteld zal onze militaire straf rechtspleging een gebrekkige blijven. Een gansche- lijk verouderde regeling kan niet door hier en daar wat te veranderen, tot eèn naar de eischen van den tijd ingericht strafproces worden ver vormd. Doch met hetgeen thahs wordt voorge dragen wordt in hoofdzaak het onmiddellijk be reikbare verkregen. Wie geleid door streven naar meer, dit aangebodene zou willen afwijzen, zo-u zich o. i. aan de rechtmatige belangen onzer militairen vergrijpen." Het blad bepleit voor de behandeling een korte zomerzitting der Kamer. Wettelijke winkelsluiting. Naar wij vernemen, is het nog niet zeker of de regeering de door de staatscommissie ontwor pen regeling van een wettelijk vastgesteld slui tingsuur voor winkels door een eigèn wetsvoorstel zal laten volgen. De beslissing dienaangaande hangt af van de resultaten van een onderzoek, hetwelk thans van wege het departement van Landbouw, Handel en Nijverheid wordt ingesteld. Zooals men weet, is bij het vraagstuk der win kelsluiting tweeërlei belang betrokken een mid- denstandsbelang, in zooverre de wettelijk vastge stelde sluiting de winkeliers zelf betreft, en een arbeidersbelang, in zooverre de verkorting van den arbeidsduur der winkelbedienden van ver vroegde sluiting afhankelijk kan zijn. Op grond daarvan worden door het departement van L H. en N. de resultaten afgewacht van een tweeledig onderzoek. Vooreerst wil men n.l. gebruik maken van de gegevens, welke omtrent het vraagstuk in zoover het een middenstandsbe- lang betreft verstrekt zullen worden in het rap port der enquête-commissie is ingesteld. Voor de beoordeeling der kwestie, in zoover er een ar beidersbelang bij betrokken is, zullen de resul taten moeten dienen van het onderzoek, hetwelk thans vanwege het departement door mevr. Van Herwerden wordt ingesteld, en waarvan wij eeni- gen tijd geleden reeds melding maakten. Dit onderzoek toch geldt niet alleen de arbeids voorwaarden der vrouwelijke winkelbedienden, doch strekt tevens om met 't oog op het vraag stuk der wettelijke winkelsluiting gegevens te verzamelen Omtrent den arbeidsduur der winkel bedienden in het algemeen. Op grond van de resultaten van beiderlei on derzoek zal men daarna op het departement van L., H. en N. beslissen, of men het ontwerp dei- staatscommissie door een eigen ontwerp zal laten volgen, dan wel andere maatregelen zal moeten beramen. Men vertrouwt, dat ook de betrokke nen zich zullen neerleggen bij de conclusies, waar toe zulk een objectief tweeledig onderzoek zal leiden. (Tei_) De Hnagsche politie. Onze Haagsche correspondent meldt ons: De uitspraak van de commissie van advies, inzake het bekende geschil tusschen den poli- tie-inspecteur, den heer Van Rossen, en den jour nalist, den hoer Van Raalte, heeft begrijpelijk onder de Haagsche journalisten groote ontroe ring verwekt. Men weet, dat de commissie heeft geadviseerd, den inspecteur geen straf op te leg gen. Meer en meer dringen er echter geruchten door, die er op wijzen, dat deze zaak door de bedoelde commissie zeer eigenaardig behandeld is. De heer Van Raalte moet hier trouwens schrif telijk bewijs van in handen hebben. In ieder geval is de kwestie nog niet uit. Zaterdagavond wijdt de Haagsche Journalisten- verceniging een speciale vergadering aan deze zaak. Er is een stxooming, die het geval verder wil laten rusten, overtuigd als zij is, dat de heer Van Raalte de waarheid spreekt, en men hier te doen heeft met een listige afspraak tusschen verschillende getuigen om bepaalde verklaringen ten zijnen ongunste af te leggen, iets als Papen- dreoht. Anderen echter meenen, dat de kwestie nu voor den officier van justitie dient te worden gebracht. r "(Tel.) Stuwadoorswet. Naar de uTel." verneemt, is de vrees dat een wettelijke regeling van het stuwadoorsbedrijf bin nen afzienbaren tijd nog niet tegemoet kan gezien worden ten eenemale ongemotiveerd. De verwerking in het ontwerp van de adviezen door de verschillende organisaties en andere li chamen naar aanleiding van het toegezonden voorontwerp gegeven, is eenigszins vertraagd door werkzaamheden ten behoeve van andere urgente wetsontwerpen, als die op den bakkersarbeid en den steenhouwersarbeid. Thans echter is men zoover gereed, dat het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1