Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Laatste Berichten. definitieve ontwerp Stuwadoorswet nog voor het einde van dit zittingsjaar het departement zal verlaten om aan het oordeel van den Raad van State onderworpen te worden. De vereenvoudigde spelling. Door een aantal hoogleeraren, lectoren en pri vaat-docenten in de philologie aan Noord-Neder- landsche Universiteiten, is aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, waarin zij opkomen tegen de wijze, waarop onlangs in een adres, door een aantal Nederlandsche letter kundigen aan genoemden minister gezonden, de vereenvoudigde spelling bestreden is. Adressanten wijzen hierbij op de volgende hoofdpunten 1. Er bestaat geen «taalsysteem" van De Vries en Te Winkel, en de «Vereeniging tot Vereen voudiging van onze Schrijftaal" wil evenmin een nieuw «taalsysteem," een «taaivereenvoudiging" invoeren. Geen taalkundige zou ooit zijn naam gezet hebben onder voorstellen tot «ingrijpende veranderiug der Nederlandsche taal," daar dit een ongerijmdheid zou zijn de taal van een ge meenschap laat zich niet onwillekeurig door in dividuen veranderen de «Vereeniging" wil slechts de geschreven voorstelling van de taal nauwkeu riger maken. 2. Taal bestaat niet als een «organisme" zij is de uiting van een organisme (individu of ge meenschap), en dus niet op zichzelf arm of rijk. Verarming of verrijking van het geestesleven van iudividu of volk heeft invloed op de taal, niet omgekeerd. 3. Voor een algemeene schrijfwijze van de taal is het beschaafde spreken de eenig mogelijke basisafwijkingen daarvan, hoewel onvermijde lijk, daar met de traditie niet plotseling kan worden gebroken moeten tot een minimum worden beperkt. Ook 'De Vries en Te Winkel namen de «beschaafde uitspraak" tot grondslag zoo eveneens de «Vereeniging tot Vereenvoudi ging van onze Schrijftaal", maar deze gaat daarbij consaquenter te werk. 4. Beknoptheid en gemakkelijkheid kunnen voor een spelling niet anders dan aanbevelingen zijn. Dit hoeft geen betoog. 5. Taalkundigen kennen, uit het verleden en het heden te goed wording en wezen van letter kundige taal, om niet het recht van den kunste naar op individueel) taalgebrnik ten volle te er kennen. Echte taalstudie geeft juist de overtui ging, dat reglementeering op dat gebied ten doode leidt. Men kan het opgroeiend geslacht de taal van zijn letterkunde leeren kennen en liefhebben, zonder in die letterkundige taal een norm te zoeken voor het algemeen schrijven. Bovendien levert de taal van de protesteerende letterkundigen een zoo bonte verscheidenheid, dat een norm voor het schriftelijk gebruik op de volksschool daarin niet te vinden zou zijn. 6. Dat Nederlandsch, geschreven in de ver eenvoudigende spelling, 'n «arme kleurlooze, on buigzame taal" zou zijn, is een in de lucht han gende bewering. Sedert jaren wordt de vereen voudigde spelling toegepast door letterkundigen en taalkundigen van naam Toch heeft geen der onderteekenaars van bovengenoemd adres zelfs maar een poging gedaan om het «verarmen" en «vervulganiseeren" door eenige parallellen aan te toonen. Van de negen regels der «vereeniging" hebben 18 betrekking op de spelling; in regel 9 wordt gezegd«Bij de verbuiging van lidwoor den, bijvoegelijke naamwoorden en voornaam woorden richtte men zich uitsluitend naar het beschaafde spraakgebruik." Zooals men ziet, is er nergens sprake van voorschriften omtrent beeld spraak, zinsbouw, woordgebruik, of wat verder het karakter van stijl bepaalt. Trouwens, hoe bewonderaars van Fransche en Engelsche dichters van schrijvers dus in talen, die zulk een sterk analytisch karakter vertoonen zich voor de toekomst van onze poëzie bezorgd kunnen maken, zelfs wanneer de buigingsuit gangen in dichtertaal algemeen in onbruik moch ten geraken, komt adressanten raadselachtig voor. Als Nederlandsche burgers en als taalkundigen meenen zij daarom verplicht te zijn, hnn ziens wijze te doen kennen, om te protesteeren tegen het onberedeneerde drijven van 'n groep letter kundigen, die een hervorming willen tegenhouden waardoor ons geheele volksonderwijs zal worden ontheven van den drukkenden last veroorzaakt door een moeilijk spellingssysteem en, voor het algemeen schrijven, onnoodig geworden buigings- vitgangen. Redenen waarom zij dringend verzoeken geen vertrouwen te schenken aan beweringen als de bovenaangeduide, zoolang die niet door bewijzen zijn gestaafd. Het adres gaat vergezeld van een bijlage, be vattende de namen van 486 taalkundigen, lee raren in de verschillende talen van gymnasia, hoogere burgerscholen en kweekscholen hier te lande. Uitsluiting te Eindhoven. Men meldt uit Eindhoven In de gistermiddag gehouden vergadering der uitgeslotenen van de firma Philips en Co., stelde het leidingscomité voor, om in te gaan op de laatste voorstellen der firma Philips, daar deze niet was ingegaan op de aanvullings-voorstellen van het leidingscomité. Deze voorstellen Philips houden in, om onge veer 425 uitgeslotenen na verloop van tijd terug te nemen. Over deze voorstellen werd met gesloteu briefjes gestemd. Uitgebracht werden 377 voor, 84 tegen het voorstel, 1 blanco. Zoodat het conflict in beginsel is geëindigd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 760.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen Noord Oostelijken wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag i9 Juni, 's namiddags 1 ure, in de Plantage te geven. 1. The Liberthy Bell MarschJ. P. Souza. 2. Dichte und Bauer OudFr. v. Suppe. 3. Finale des 4tes Actes «Urdine" Alb Lortzing. 4. Sirenen Sauber WalzerE. Waldteufel. 5. Wir spielen soldat; Eilenberg. 6. Marsch. Gemeenteraad. Op de agenda der Raadszitting van 21 dezer is alsnog geplaatst 10. Verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. om aan hem een stuk grond aan de Thomas Kempisstraat te verkoopen, met advies van B. en W. De Beurs. Door B en W. wordt, naar aanleiding van het adres van Adrianus van den Eelaart c.s., aan den Gemeenteraad voorgesteld de «Verordening op de Beurs en de Markten te Schiedam" te wijzigen in dien zin, dat de Beurs voortaan ook zal ge sloten zijn op Goeden Vrijdag, Drie Koningen, Maria Boodschap, H. Sacramentsdag, Petrus en Palus, Maria Hemelvaart en Alle Heiligen, als mede op de dagen waardoor dit in bizondere gevallen door B. en W., in overleg met de Beurs- commissle wordt bepaald. Grondverkoop. B. en W. stellen den* Raad voor, hem te mach tigen tot verkoop van een stuk grond aan de Groenelaan, tegenover de Hagastraat, tegen den prijs van f8 per M2, aan den make laar D. Kok q.q, en van een stuk bouwgrond aan de Thomas k Kempisstraat, tegen den prijs van f 7.50 per M3, aan den makelaar S. C. van Waalwjjk van Doorn q.q. Uitdiepen van harens. B. en W. zeggen in een missive aan den Raad In de de jongste Raadszitting is het puntver- leenen van crediet voor het uitdiepen van havens, aangehouden. Een nader overleg met de Commissie voor de Gemeentewerken en den Havenmeester heeft ons de overtuiging geschonken, dat de Oosterhaven waarvan wij een peilenkaart hierbij ter inzage leggen weder op haar diepte van 7.50 N.A.P. moet gebracht worden dat in de Voorhaven een verondieping moet worden opgeruimd en dat ook de haven der Waterleiding uitge diept moet worden. Het laatstgenoemde werk zal vanwege de Wa terleiding en met handkracht worden verricht. De kosten van het uitdiepen der Voorhaven kan gekweten worden uit de begrooting van den Rei nigingsdienst voor de Oosterhaven is een crediet noodig van f3500. De vraag is gedaan of het machinaal baggeren vari Ooster- en Voorhaven al dan niet openbaar moet worden aanbesteed Waar de firma Volker reeds een aanbod heeft gedaan om tegen 25 ct. per Ms. te baggeren, meenen wij dat geen lager aanbieding verwacht mag worden, terwijl ook voor openbare aanbeste ding tijd noodig is, die het werk in minder gunstig seizoen zou doen vallen. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen ons te machtigen het werk in Ooster- en Voor haven op te dragen aan genoemde firma Volker voor den prijs van f0.25 per MJ. en voor de Oosterhaven f3500.crediet te verleenen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker fabrieksjongens jongens voor handelswerf schoenmakersjongen distillateursjongen verver verversjongen loopjongen kistenmakers vuurwerker slagersjongen sigarenmakersjongen kleer maker krullenjongen keukenmeid (tegen I September). Voor buiten de stad. Koperslager halfwas letterzetter. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper half was bankwerker vuurwerker plaat werker voorslager bankwerker molenaar opperman grondwerkers boerenknecht I loodgieter koperslager klinkerkurken snijder steenhouwer matrassenmaker tui nier tuinmansjongen personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie ring met sleutel, roodkorale armbanje, zilveren broche, 2 beleenbriefjes, 2 koperen gewichten en 1 toegangskaart terreinen zuidergors c a. Bij de volgende personen sleutel, Kooijmam Hoofdstr. 1597portemonn. met rozenkrans, de Munnik, Singel 148 knipmes, Linnebrink, Boterstr. 7 ceintuur waaraan ketting en korloge, v. Niele, Helenastr. 12;fabriekspenning,Rijntalder, Hoofdstr. 47'; zilveren armband, Vermeulen, L. Haven 166 portemonn. met eenig geld, Bakker, Nassaustr. 30bov. idem v. d. Heidon, Oude Sluisstr. 9 zakje waarin portemonnaie, Troost, Rozenb. plein 1gouden damesring, Rademaker, Brouwerstr. 137. Oran j e-Ver eenigin g. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Naar wij reeds in het kort mededeelden, zal ook weer dit jaar de Oranje-Vereeniging op]2 Augus* tus aan hare leden een tuinfeest in den tuin der S. O. V. aanbieden. Aangemoedigd door het schitterend succes van vorige jaron heeft het comité, met de leiding der festiviteiten belast, dit jaar niet geaarzeld groote bedragen uit te trekken voor het vuurwerk en de verlichting. Één en ander belooft dan ook schitterend te worden. De gansche tuin zal worden verlicht door" zulk een overvloed van lampions en vetpotjes, dat het terrein één zee van licht zal gelijken. Bovendien wordt op het grasveld nabij de muziek tent eene geheel verlichte monumentale versiering aangebracht, Het vuurwerk, uit 26 verschillende nummers bestaande, zal, evenals de verlichting, veel grootscher zijn dan het vorige jaar. Voorts zullen gedurende den ganschen avond vuurpijlen, zwermfonteinen, luchtslangen etc. worden ontsto ken, terwijl ook op verschillende tijdstippen de tuin bengaalsch verlicht wordt. Het Harmoniegezelschap «St. Ambrosius", het Gemengd Koor «Polyhymnia" en de Mannen-Zang- vereeniging «St. Cecilia" hebben hunne welwil lende medewerking voor dit feest toegezegd. Waar zulke hoogaangeschreven vereenigingen voor de noodige afwisseling zullen zorg dragen, twijfelen wij er ook niet aan, of deze avond zal voor het Schiedamsche publiek ean avond van ware feest vreugde en kunstgenot zijn. Stoommolen „Nederland." De „Staatscourant" no. 140 bevat de Stafuten der Maatschappij Stoommolen „Nederland", te Schiedam. Doelhet expl'oibeeren van hen of meer stótommolens, het malen van granen en andere artikelen, het uitoefenen van zoodanige nevenbe- drijven, waartoe de algemeene vergadering zal besluiten, den handel in veekoeken en andere artikelen, het deelnemen in of samenwerken met andere vennootschappen, firma's, coöperaties of personen tot soortgelijk doel, met alles wat tot een en ander, in den ruimsten zin genomen, kan gerekend worden te beboeren, en alle han delingen, die daaraan bevorderlijk kunnen zijn, speciaal ook het voortzetten en uitbreiden van bet bedrijf, tot dusver door den heer J. A. M. Jansen uitgeoefend. Duur: tot 31 December 1935. Kapitaal: f50,000, verdeeld in 50 aandeden van f 1000, alle geplaatst. Inbreng ter volstorting van f 1000, alle geplaatst. Inbreng ter volstorting van 35 aandeel ena. de stoommolen „Nederland", te Schiedam, aan den Nieuwe Havenweg', met graanpakhuizen, silo's en erf, kadastraal bekend gemeente Schiedam, sectie M, nd. 930, als fabriek en erf, groot 17 aren 38 centiaren, met alles wat daaraan aard-, nagel- of wortelvast is; b. al de in gemeld onroerend goed aanwezige en daarbij in gebruik zijnde machinerieën en al hetgeen verder door bestemming of wetsduiding tot gemeld onroerend goed behoort, en geacht kan worden daarvan deel uit te maken; c. de verdere volledige inventaris van gemelden stoommolen cum an- nexis (niets anders daarvan uitgezonderd dan de op 1 April 1910 aanwezige voorraden), voorts 6 wagens, stalgereedschappen, tuigen, 10 paar den, handelsmerken, kantoorinstallatie, al wat tot het een en ander behoort, en al de verdere roe rende zaken, in gebruik bij, of zich bevindende in of op het ingebrachte omroerend goed; d. een stalen motorboot, genaamd Nederland II, groot 85 159/1000 ton, gebrand met „5256 Rott.' 1906"; e. een stalen motorschip, genaamd Actief I, groot 75 955/1000 ton, gebrand „4204 Amst. 1905"; f. het motorschip Nederland IV (nog niet ge brand), te hoek gesteld ten hypotheekkantore te Amsterdam; 9. de volledige inventaris van voor melde schepen, als daar zijnhet motorgereed schap, kachels, schroeven, machine- en andere lampen, hoornen, haken, ankers met ketting', lan taarns, sleutels, bouten en moeren, tafels, reddings boeien, pompen, kannen, blikken, bussen, lantaarn- bakken, dekkleeden, touw, watervat, emmers, plan ken, en zoo voort; h'. alle relatiën van den inbren ger ter zake van het tot dusver door hem uitge oefend bedrijf. En in het algemeen alles wat sedert 1 April 1910 tot bedoeld bedrijf behoort, in den ruimsten zin en zonder eenige uitzonde ring. Deze inbreng is geschied onder verplichting van de naamlooze 'vennootschap om vóór hare rekoning te nemen en als rergen schuld te zullen voldoen: 1. een schuld ten behoeve van de Veen koloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsver- band, te Hoogezand, op 1 April 1910 per resto groot f 64,000, rentende 4% pet. per jaar, op gemeld onroerend goed, voor welke schuld een tweede scheepsverband is verleend op de voor melde schepen Nederland II en Actief I; 2. een schuld ten behoeve van Wiegmans 'Bank, te Am sterdam, groot f 30,000, rentende 6 pet. 's jaars, waarvoor bij tweede hypotheek is verbonden ge meld onroerend goed; 3. een schuld ten behoeve als voren, groot f 1356, rentende 6 pet. 's jaars, waarvoor gemeld onroerend goed bij derde hypo theek is verbonden; 4. een schuld ten behoeve van De Nederlandsche Scbeepshypotheekbank, te Rotterdam, per res'to groot f 2880, rentende 5 pet., waarvoor bij (eerste) scheepsverband is ver bonden voormeld schip Nederland II; 5. een schuld ten behoeve van de Holla ndsche Scheeps verband Maatschappij, te Amsterdam, per resto groot f 2550, rentende 5 pet. 's jaars, waarvoor bij (eerste) scheepsverband is verbonden voormeld schip Actief I; 6. een schuld ten behoeve van de Hollandsohe Scheepsverband-Maatschappij, te Am sterdam, gevestigd voor f 7000, wélke, met in begrip van andere bevoorrechte schulden, zal ge acht worden op 1 April 1910 groot te zijn geweest f 12,000, rentende 5 pet. 's jaars, voor zoover ge meld bedrag van f 7000 aangaat. De vennootschap wordt beheerd door 2 directeuren, onder toezicht van één of meer commissarissen. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren de heeren J. A. M. Jansen, fabrikant te Rotterdam, en M. H. Bemeimans, particulier te 's-Gravenhage. Heden wordt alhier op de gebrui kelijke wijze herdacht de (95e) verjaardag van de overwinning bij Waterloo. Naar men ons mededeelt, heeft de heer A. M. den Draak, op een tot hem ge richt verzoek welwillend het directeurschap aan vaard der Mannen-Zang vereeniging, bedoeld in de advertentie van ons blad van heden. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 19 Juni. 1 u. 'Plantage. Matinee. Stedelijk Muziekkorps idem. 1 u. S. O. V. Matinee. Harmonieorkest „St. Ambrosius". Dinsdag 21 Juni 2 u„ Gemeenteraad. Rotterdam. Dagelijks 10^—12$, 2^5J, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Zaterdag 18 Juni. 6V2 u. Alkemadeplein. Volks- tonceirt. j 1 Zondag 19 Juni. 3 en 8 u. Park. Concerten Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Eergisteravond om half negen overleed vrij plot seling de Hoogeerw. Heer J. H. van Welie, ka nunnik en pastoor der parochie van St. Catharina ie 's-Hertogenbosch. Sinds lang was Z. Eerw. lij dende aan een hartkwaal. Des middags had hij nog gewandeld in den tuin en bracht om vijf uur een bezoek aan het nieuwe patronaatsge bouw. Om kwart over vijven overvielen hem he vige benauwdheden, welke zoozeer verergerden, dat mgr. Pompen hem te half zeven de laatste H. H. Sacramenten toediende. Om acht uur begon de doodstrijd en om half negen was Z Eerw. reeds overleden. De Hoogeerw. Heer J. H. van Welie werd 10 October 1845 te Dreumel (Geld.) geboren en 3 Juni 1871 priester gewijd. In 1872 werd hij benoemd tot kapelaan der parochie van den H. Dionysius te Tilburg en in Januari 1890 tot pastoor te Vierlingsbeek. In Aug. 1892 volgde zijne benoeming tot pastoor der parochie van St. Catharina te 's-Hertogenbosch, waar hij 12 Aug. 1892 in functie trad. In 1895 werd de overledene benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van 's-Hertogenbosch. («Msb.") De zeereerw. heer C. J. Broeckx, deken en pastopr te Druten, is voorzien van de H. H. Sacra menten der stervenden. U. M. de Koningin-Moeder. Men seint ons uit Utrecht: H. M. de Koningin-Moeder zal Maandag a s. een bezoek brengen aan de Provinciale Tentoonstelling voor Kunst, Handel en Njjverheid te Utrecht. De Lustrumfeesten te Leiden. Omtrent het bezoek dat de Koningin-Moeder Woensdag bij gelegenheid van de Maskeradefees ten te Leiden zal brengen, verneemt men thans met zekerheid dat de Koningin-Moeder te 1.44 uur te Leiden arriveert om te 4.31 uur te ver trekken. In dit geval zal dus elk der Universiteit de eer genoten hebben van het Koninklijk Bezoek ter gelegenheid der Lustrumfeesten. Deensche kanonneerboot. Men meldt ons uit Amsterdam Heden-morgen vroeg is de Deensche kanon neerboot «Guldeorgsund" het Oosterdok binnen- gestoomd,1 waar zjj 3 a 4 dagen blijft liggen. De boot staat onder bevel van den commandant Tytersen. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2