Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. der vereeniging over bedoelde zaak, ter vorige vergadering te kennen gegeven, g-e.èn wijziging heeft gebracht; spreekt haar verontwaardiging uit over de kren kende bejegening den heer Van Raalte door den inspecteur Van Rossen aangedaan; en betuigt haren collega haar volle sympa thie."' 2e. „De H. J. V.; 'overwegende, dat uit de in haar vergadering gehouden bespreking van de zaak-Van Raalte- Van Rossen is gebleken, dat het van politie- wege aan Haagsche journalisten verstrekte pers- insigne niet voldoende waarborg verschaft voor de onbelemmerde uitoefening van het beroep en een behoorlijke behandeling van degenen aan wie het insigne is uitgereikt; verzoekt het bestuur bij de bevoegde auto riteit aan te dringen op afdoende verbetering van dien toestand." Wctteljjke regeling der Zondagsrust. Men zal zich herinneren, dat indertijd van wege den minister van Landbouw, Nijverheid, en Handel aan patroons- en arbeidersorganisaties en andere lichamen een voor-ontwerp van een wet telijke regeling der Zondagsrust werd toegezon den, ten einde hen in de gelegenheid' te stellen, daaromtrent hun oordeel mee te deelen. 'Aan het departement is men thans bezig de adviezen, welke diens volgens van die lichamen inkwamen, in het ontwerp te verwerken, zoodat eerlang een definitief wetsvoorstel op de Zon dagsrust tegemoet gezien kan worden. De Leidsche Lustrumfeesten. Uit Leiden wordt gemeld Leiden maakt zich op om feest te vieren, aller wegen verrijzen eerebogen, slingers dennegroem schilden en banieren. Nog een korte spannentijd scheidt ons van het oogenblik, waarop statige ridders door onze straten zullen trekken, voor stellend ïDe Blijde Inkomst" van Froderik Hen drik binnen Amsterdam op den 20en Moi 1612". Vooraf eenige historische bijzonderheden. Het onderwerp, dat aan de Maskerade ten grond slag ligt, is uit dat gedeelte van onze historie gekozen, waarin het huis van Oranje jaren van rustig geluk en roemrijk aanzien de stad Amster dam hoogen bloei genoot. De oude machtige veste aan Amstel en IJ »'s weerelts koopstadt" zooals Vondel haar in een zijner gedichten noemt, weerstond in het midden der zeventiende eeuw den zich hier souverein voelenden Frederik Hen drik en toen de stadhouder dan ook Antwerpen trachtte te veroveren om Amsterdam in zijn macht te krijgen, schroomde zij niet den vijand van krijgsbehoeften te voorzien en 's Prinsen beklag werkte niets uit. Ook andere gebeurte nissen geven ons een indruk van de grootheiden het aanzien der koopmansstad die de macht in Holland had. Doch ook Frederik, de Stedendwin ger, die de onafhankelijkheid der republiek beves tigde en haar van oorlog tot vrede van armoede tot welvaart en van verstooting tot aanzien bracht, volgde den opwaartschen gang van Holland. De Prins voerde eene vorstelijke hofhouding en bovenmatige eer werd hem door zijn tijdgenooten bewezen, 't Behoeft daarom niet te verwonderen, dat het eene zoete wensch van den Prins en vooral van zijne eerzuchte echtgenoote Amalia von Solms- Braunfels was, hun kinderen zij hadden een zoon en vier dochters met telgen van konink lijke bloede in het huwelijk te doen treden om op die wijze hun aanzien bestendigd en vergroot te zien. Na lange onderhandelingen komt 12 Mei 1611 het huwelijk van Frederik Hendrik's zoon Prins Willem, met de Engelsche koningsdochter Maria Henriëtte Stuart tot stand. Toen hij huwde, was Willem pas 15. zijn bruid eerst 10 jaar oud. De echtverbintenis werd te Londen gesloten en de jonge vrouw bleef voorloopig daaraan het ver langen van Willem om haar in het najaar naar Holland te doen gaan, wilde Karei I niet voldoen- Toch zouden de omstandigheden den Engelschen koning dwingen zijn dochter spoediger af te staan dan wellicht zijn voornemen was. Om den binnen- landschen oorlog voort te zetten, besloot de koning zijn gemalin, Henriëtte Maria naar Holland te laten gaan om op hare sieraden en juweelen geld op te nemen. Prinses Maria zou dan medegaan. Zij kwamen met hunne gevolgen 11 Maart 1642 te 's-Gravenhage aan en de jeug dige echtgenoote nam thans haar intrek bij den niet minder jeugdigen Prins. In die dagen richtte te Amsterdam aan den stadhouder en de koningin van [Engeland het eerbiedig verzoek »d'aloude koopstad" met hun hoog bezoek te komen ver eeren. Dit bezoek werd 2023 Mei gebracht. Behalve de Stadhouder, de Engelsche koningin en Prins Willem met zijne vrouw behoorden tot de gasten van Frederik Hendrik allereerst de winterkoningin, Elisabeth van Bohemen, die in 1620 naar Holland had moeten vluchten en in Den Haag een buitengewoon weelderig leven leidde, voorts Willem Frederik, de Friesche Stad houder, en Willem, Graaf van Nassau, »Veldt- maarschalk over het Volk van Oorlogh der Ver- eenigde Provinciën, de hoogste rangbekleeder dus in het Statenleger. - 't Moet wel een indrukwekkende stoet geweest zijn, die 20 Mei 1642 Amsterdam naderde en aan den Haarlemmerweg opgewacht werd door Die- derick, Tholincx den oudsten schepen van Am sterdam, met zijn schitterende eerewacht van jongelieden uit den voornamen burgerstand. Met „eene mannelike vrijmoedigheid en sonderlinge hëüsheyt" riep .Tholincx de koningin het eerste welkom toe. Bij de Haarlemmerpoort, stuitte men op de aldaar opgestelde, schutterij, welke 4000 koppen telde, bestaande uit stwintig vaenen uit gelezen burgeren, d'oude bezetting der Stede, de zenuwen en kracht van 't Gemeente-Best." Na mens burgemeesteren begroette pensionaris Cor nells Boon de koningin. Onder ongelooflijken toeloop ging de stoet naar den Dam, waar boven eerepoorten vier groote tooneelen waren gemaakt, een ter zijde van het Damrak, een aan de Beurs straat, een aan de üamsluys en een bij de (toen malige) Vischmarkt aan de Doelenstraat. Het stuk, dat op het tooneel aan de Damsluys ver toont werdHet huwelijk van Reinout van Gelre met Eleonora, dochter van Eduard, Koning van Engeland, in 13J0, zal ook hier in de lustrum week worden ten tooneele gevoerd. Den vol gende dag voer het hooge geselschap in versierde sloepen naar het IJ en daar moet een schitterend waterfeest hebben plaats gevonden. Den 23en Mei vertrok Frederik Hendrik weer en arriveerde des avond te Leiden, waar de magistraat eene plechtige ontvangst en schitterend onthaal bereid had. Na op het «Prinsenhof" aan het Rapen burg (op deze plaats staan nu het gebouw van den R. K. Volksbond en «Huize Prince", het ver blijf van den hoofdpersoon dezer maskerade) over nacht te hebben, bezichtigden de gasten de be zienswaardigheden der stad en vertrokken nog denzelfden Zaterdag naar Den Haag. Morgen trekt eene nabootsing van dezen histo- rischen intocht langs Leiden's straten, waarin voetvolk, karossen en ruiters elkander afwisselen. Bestrijding der kindersterfte. In het Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage heeft een vergadering plaats gehad van eenige dames en heeren, die een voorloopig comité hebben ge vormd met het plan een vereeniging op te rich ten ten doel hebbende de bestrijding der kinder sterfte. Medegedeeld werd dat 's-Gravenhage in 1907 op 1000 levendgeborenen 96.6 kinderen voor het bereiken van het eerste levensjaar stierven en van de overblijvenden er nog 39.4 voor het 5e jaar overleden. Vrij algemeen beschouwt men als de voornaam ste oorzaak der kindersterfte onvoldoende bekend heid bij de moeders met alles wat op de verple ging en vooral op de voeding betrekking heeft, het meest wel de onthouding van de na tuurlijke voeding, Het voorloopig comité wenscht nu eene veree niging tot stand te brengen die zich ten doel stelt moeders en aanstaande moeders voor te bereiden en te helpen hij de moeilijke taak die zij te ver vullen hebben en wello. door er bij haar op aan te dringen haar kind zelf te voeden en haar te steunen, indien de levensomstandigheden haar mochten beletten haar taak naar behooren te vervullen2o. door opleiding en voorlichting van bakers en anderen aan wie verzorging van kinderen wordt toevertrouwden 3o. door de kunstmatige voeding, en zoo die noodig is, zoo goed mogelijk te doen slagen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gedeput. Staten stellen Provinciale Staten voor lo. overeenkomsten aan te gaan met regenten der stichting «Het Geneeskundig Gesticht voor Krank zinnigen" te Utrecht en met het bestuur der Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krank zinnigen in Zeeland, ten einde alsnog de beschik king te krijgen over 20 mannenplaatsen in het gesticht te Utrecht en over 60 in het gesticht «Vrederust" onder Bergen-op-Zoom, ten behoeve van Zuid-Hollandsche patiënten, boven het reeds bij vroegere overeenkomsten beschikbaar gesteld aantal plaatsen2o. onder de gebruikelijke voor waarden jaarlijksche subsidiën te verleenen van f165 aan een ambachtsteekenschool te Capelle a. d. IJsel, f75 aan die te Giesendam, f150 aan die te Sliedrecht, f265 aan de ambachtsschool te 's-Gravenhage ten behoeve van een vakcursus voor boekbinders3o. voor het jaar 1911 ten behoeve van den handelscursus van «de Hanze" te Delft 50 subsidie te verleenen onder verschillende voor waarden. H o e k- v a n-H o 11 a n d. Gedep. Staten deelen verder mede, dat zij met groote instemming hebben kennis genomen van het verslag der commissie uit de Provinciale Staten, die rapport had uit te brengen omtrent het voorstel van Gedeputeerde Staten om, in geval hij de wet een nieuwe gemeente Hoek van Holland in het leven wordt geroepen aan het bestuur dier nieuwe gemeonte en bedrag ineens van f33.200 uit te keeren, onder nader door de Staten vast te stellen voorwaarden en mits door het Rijk een subsidie van minstens f49.800 aan dat gemeentebestuur worde ver leende. Aan de beschouwingen in dat rapport hebben Ged. Staten niets toe te voegen. Zij hebben ech ter nadere mededeelingen te doen omtrent het geen, nadat hun voorstel in handen der commis sie werd gesteld, is voorgevallen. Bij het overwegen hoe de toestanden in den Hoek van Holland verbeterd kunnen worden, moest buiten beschouwing blijven de vraag, of het van 's Gravenzande af te scheiden gedeelte niet ge voegd kon worden bij de gemeente Rotterdam. Immers van zoodanige toevoeging kon naar het oordeel van Gedeputeerde Staten alleen sprake zijn, wanneer de gemeente Rotterdam uit eigen beweging zich bereid toonde de taak, welke aan den Hoek te vervullen is, op zich te nemen. Al leen dan ware een goede vervulling dier taak te verwachten. Bij missive van 19 Mei 11 ontvingen Ged. Staten van het gemeentebestuur van Rotter dam bericht, dat het zich vergewist had dat de Raad dier gemeente in beginsel bereid was tot aanvaarding der bestuurstaak aan den Hoek, dit echter onder voorbehoud dat de vereeniging niet tot stand kome, tenzij met het domeinbestuur op aannemelijken voet overeenstemming kan worden verkregen omtrent een regeling, waarbij het do- meinbezit ter plaatse, voor zoover het niet be paaldelijk aan het Rijk moet blijven, aan de ge meente wordt opgedragen. De gemeente Rotterdam heeft als middelpunt van den handel langs den Waterweg bij de toe standen aan den Hoek van Holland overwegend belang. Gedeputeerde Staten meenden dus, dat door de toevoeging van den Hoek van Holland aan de gemeente Rotterdam een volledige voor ziening in de behoeften, die thans, aan den Hoek van Holland bestaan, verzekerd zou worden. Een toevoeging van de terreinen aan den Hoek- van-Holland zou bovendien dit voordeel hebben dat, mocht liet te eeniger tijd niet mogelijk blij ken aan den Waterweg nog grootere diepte te geven, zoodat aan den Hoek-van-Holland voor de zeer diepgaande schepen ligplaatsen vereischt zouden zijn, de aanleg en het beheer daarvan en de behartiging van de daarbij betrokken belangen het beste zouden kunnen geschieden door en van uit het groote centrum van havenverkeer. Van een gemeente als Hoek-van-Holland kan de aan leg van zoodanige werken niet verwacht worden. De oplossing, welke deze bereidverklaring van het gemeentebestuur van Rotterdam mogelijk maakt, [schijnt verre te verkiezen boven het op richten eener zelfstandige gemeente Hoek-van- Holland, welke ook met de voorgestelde subsidies van Rijk en Provincie op grond van de geringe draagkracht der ingezetenen de noodige verbete ringen minder volledig zoude kunnen tot stand brengen dan in het voornemen ligt van het gemeentebestuur van Rotterdam, dat op grond van een onderzoek, opgedragen aan ieder der hoofdambtenaren der verschillende takken van dienst omtrent den omvang der lasten, waarvoor de gemeente Rotterdam bij een eventueele toe voeging van Hoek van-Hollend dadelijk zou komen te staan, deze op f200.000 f250.000 raamt. Gedeputeerde Staten hadden reeds het ontwerp van wet tot splitsing der gemeente 's Gravenzande met vorming van een zelfstandige gemeente. Hoek- van-Holland met de daaromtrent uitgebrachte gevoelens van den raad der gemeente 't Graven zande en van de commissie uit de ingezetenen aldaar met hun advies aan de Regeering inge zonden, doch toen zij kennis kregen van de bereid verklaring der gemeente Rotterdam, ineenden zij dat de behandeling van dit ontwerp moest wach ten, totdat omtrent een toevoeging van den Hoek- van-Holland aan de gemeente Rotterdam beslist zou zijn Zij verklaarden zich daarom jegens den Minister van Binnenlandsche Zaken bereidom, wan neer hij niet in beginsel tegen de bijeenvoeging van Hoek-van-Holland met de gemeente Rotter dam gekant was, het gemeentebestuur van Rot terdam uit te noodigen, met den Minister van Financiën in overleg te treden omtrent het over nemen van de domeingronden aan den Hoek niet voor Rijksdoeleinden bestemd en zijn dadelijk overgegaan het gemeentebestnur van Rotterdam te hooren omtrent het opmaken van een ontwerp tot vereeniging van Hoek-van-Holland, van 's Gra venzande afgescheiden, met de gemeente Rotter dam. Bij de missive van 7 Juni 1910 heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken Gedeputeerde Staten daarop medegedeeld, dat hij in beginsel tegen die vereeniging geen bezwaar heeft met toevoegingjdat een eindoordeel door hem eerst kan worden uitgesproken, wanneer de artikelen 128132 der Gemeentewet ten deze zullen zijn nageleefd en dat hij met Gedep. Staten een be handeling in twee stadiën, eerst vorming van een nieuwe gemeente Hoek-van-Holland, daarna ver eeniging van de nieuwe gemeente met Rotterdam, min gewenscht acht. Er is dus meerdere mogelijkheid dan vroeger, dat het geval, dat Gedeputeerde Staten in hun voorstel tot subsidieverleening veronderstelden, het vormen van een niéuwe gemeente Hoek-van- Holland, zich niet voor zal doen. Dit neemt even wel niet weg, dat het wenschelijk blijft in dat geval te voorzien. Ook al mocht aanvankelijk een nieuwe ge meente Hoek-van-Holland worden gevormd, dan zal nochthans met de mogelijkheid rekening moe- en worden gehouden dat later een vereeniging van die gemeende met de gemeente Rotterdam plaats kan hebben. Het schijnt daarom aangewezen voor den vorm van het subsidie te kiezen het verstrekken van een renteloos voorschot, terug te betalen zoodra de nieuwe gemeente daartoe naar het oordeel der Staten in staat zal zijn. E.en geringe verhooging van het subsidie is voorts gewenscht gebleken. Er bestaat in dit jaar n.l. dringend behoetfe aan meerdere schoolruimte aan den Hoek-van- Holland. In verband hiermede is in het subsidie-voorstel een kleine aanvulling aangebracht. Accijnsvrije amylalcohol. De Vereeniging van Handelaren te Groningen, heeft besloten zich tot den minister van Finan ciën te wenden, met het verzoek, haar vergunning te verleenen om accijnsvrije amylalcohol te im porteeren en in voorraad te houden, teneinde dit uitsluitend en in kleine hoeveelheden aan hare leden te kunnen verkoopen. Waar de vereeniging weet, dat een dergelijke vergunning ook is ver leend aan een andere rechtspersoonlijke corpora tie, meent zij, dat er geen bezwaar zal bestaan deze ook aan haar te verschaffen, onder door de minister te stellen voorwaarden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Horta. Laagste barometerstand 762.6 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagzwakke Oostelijke wind, licht bewolkt, droog weer^ warmer. JubiléDe Leur. Den 29n dezer, feestdag der HH. Apostelen Petrus en Paulus, hoopt de heer A. H. de Leur, organist der St. Janskerk, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad. De vele bewijzen van belangstelling welke den verdienstelijken organist, die ook door meerdere schoone kerkelijke compositiën den luister van den eeredienst verhoogde, ter gelegenheid van zijn koperen feest op Zondag 26 December 1897 gevierd ten deel vielen, doen vertrouwen, dat zeker dit zilveren jubilé niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Voordrachten- en Tooneel wedstrijd. Voor den stedelijken voordrachten- en nationa- len tooneel wedstrijd, van wege de Dilettantenclub «Alberdingk Thijm", onderafd. der afdeeling Schiedam van den Ned. R K. Volksbond te geven, zijn reeds de volgende medailles geschonken Door jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, werd een verguld zilveren medaille geschonken. Verder werden zilveren medailles geschonken door de volgende heeren en corporatiënL. Hoo- gerbrugge, lid der Prov. Staten, J. H. Evers, lid van den Gemeenteraad, Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, Harmouie-orkest «St. Ambrosius", Scherm vereeniging «St. Michael", Comité Kath. Soc. Actie en R. K. kunstvrienden. De panden aan den Frankeland- schen dijk uitmakende de machinefabriek en an- nexen van de firma Landman zijn Zaterdag-avond in openbaren afslag aangekocht door den heer Lourens te Delftshaven. Bij de politie zijn te bevragen een fox-terrier, wit met zwarte vlekken, reu, en een bruinharige hond, teef. Binnen 2 X 24" uur door den eigenaar niet afgehaald, wonden zij afgemaakt. Giste r-a vond zijn twee personen ter zake van verzet in bewaring gesteld. Heden-morgen zijn beiden weer op vrije voeten gesteld. Gister-namiddag is in den speel tuin aan de Hoofdstraat de 15-jarige C. Hoogen- doorn al spelende gevallen, waarbij hij een der enkels heeft gekneusd. De knaap werd per tram naar de ouderlijke woning vervoerd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 21 Juni 2 u. Gemeenteraad. Rotterdam. Dagelijks 10^—12£, 2^— 5J, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vlektyphus. Naar het „N. v. N." verneemt, doen zich te Amsterdam weer eenige gevallen van vlektyphus voor. De lijders zijn naar de ba rakken der gasthuizen vervoerd. Brandstichtster. De sArnh. Crt." ver neemt, dat de wed. B., die sedert twee maanden in de gevangenis te Arnhem zit, bekend heeft de verschillende branden in hare woning zelf gesticht te hebben en de aan haar gerichte dreig brieven zelf geschreven te hebben. Zekere R. uit Laag-Soeren, die in verband daarmede ook bijna twee maanden in de gevan genis zat, werd daaruit onmiddellijk ontslagen. Merkwaardige vondst, Bij het uit graven van veen te Meijel (Limb.) heeft een ar beider op meter diepte een gouden helm, gou den voetsporen, een gouden balletje en drie goud stukjes ter grootte van een kwartje gevonden. Deze laatste met het jaartal 512. Het gevondene is nog in gaven toestand. Verschrikkelijke spoorwegramp in F r an kr ij k. Op het stationsemplacement Villepreux Vezeley, nabij Versailles, z(jn Zaterdag twee sneltreinen tegen elkaar geloopen Een bommeltrein van Parijs naar Dreux stond in het station Villepreux te wachten, terwjjl de seinea op onveilig stonden. De sneltrein uit Granville, die om 5.18 uit Parijs vertrok, kwam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2