Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Donderdag 23 Juni 1910. 9/46. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaaï. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Du blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lgke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. FRANKRIJK. De begrafenis der slachtoffers van de »Pluviose'' heeft gisteren onder veelzijdige deelneming te Calais plaats gehad. Met extra treinen kwamen daarvoor te Calais aan president Fallières en de ministers Briand, Boué de Lapereyre, Brune en Sarraut. De president werd door de enorme menigte, waaronder vele rouwstrikken om den arm droegen, geestdriftig toegejuicht. De 27 lijk kisten werden op affuiten van kanonnen geplaatst, door artilleristen begeleid. Om 1 ure verliet de stoet onder regenbuien het stadhuis, om zich naar de 0. L. Vrouwe hoofd kerk te begeven. De kisten der minderen gingen voorop en daarna volgden die der officieren. Op iedere lijkkist was eon bloemstuk gelegd. Drie redevoeringeu werden uitgesproken. De maire van Calais getuigde van de sympathie en bewondering der bevolking voor de slachtof fers en voor al de zeelieden die dagelijks hun leven wagen. De minister van marine riep uit naam der ma rine een laatst vaarwel toe aan de doode kame raden, slachtoffers van hun plicht. President Fallières herinnerde aan de jongste zeerampen, die, evenals deze, de internationale solidariteit te meer hebben doen uitkomen. Daarna vertolkte de president het vaderlandse!) rouwbe klag van het geheele land en getuigde van zijn algeheel vertrouwen in de marine. Hij zeide, dat deze slachtoffers zich aansluiten bij die welke met hun bloed den tol van den vooruitgang be taalden. Deze ramp zal zeker de energie en den moed nog doen toenemen. Na de plechtigheden in de kerk zijn de lijk kisten gebracht naar het Suikerdepöt, waar zij voorloopig werden geplaatst. MAROKKO. Langzaam maar zeker dringt Frankrijk in Ma rokko door, zij.n vreedzaam binnendringen ver sterkend en steunend door het vooruitschuiven van goed bewapende stellingen. Gedurende de eerste dagen van Juni had een krijgsoperatie plaats in de streek van Metarka en Anual, in oostelijk Marokko, die thans ge volgd staat te worden door een dergelijk op treden in de streek, ten noorden van de Moe- loeya gelegen. Het zou er om gaan, voor de veiligheid van het 'handelstraject, dat langs den rivieroever loopt; te waken, althans voor zooverre deze de zooge naamde (dit „zoogenaamd" is van een Duitsch blad) Fransche invloedssfeer betreft. Tot dit doel wordt thans een ongeveer 1100 man sterke verkenningstroop m Oedjda gevormd, die bestaan zal uit 2 compagnieën inlandsche schutters, een compagnie van het vreemdelingen legioen, een eskadron Spahis en misschien ook een eskadron bereden jagers, benevens een sectie bergartillerie met bijbehoorenden trein. Deze troepen zullen tot aan Taurirt, tegenover eeh belangrijke inham in den Moeloeya, voort rukken, en daar een permanenten post oprichten, zoo deelt Ide „Berl. Lok. Anz." niet zonder eenige boosheid mede. Keizer Wilhelm heeft 10.000 Mark geschon ken voor de slachtoffers van de overstrooming in het Ahr-dal. De boycott van Grieksch waren en schepen breidt zich te Constantinopel nog steeds uit. Men tracht een onderscheid te maken tusschen Griek- sche onderdanen en Ottomaansche Hellenen. Aangezien tusschen beiden veel banden van bloed verwantschap en vriendschap bestaan, is de ver bittering daardoor niet geringer. Ook de Euro- peesche industrie heeft te lijden, omdat de Grie ken als vrachtvaarders veel Europeesche artikelen aanvoeren. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 22 Juni. De Voorzitter deelde mede, dat ter grif fie gedeponeerd zijn ter inzage voor de leden, vijf exemplaren van het rapport der Krupp-com- missie welk rapport bestemd is, te worden uitge bracht in Comité-Generaal der Kamer. Voortgezet werd de behandeling van het wets ontwerp beoogende reorganisatie van den Indi- schen burgelijken geneeskundigen dienst, waarbij de Minister van Koloniën, de verschil - lende sprekers beantwoordende, ontkende dat de inspectie te grootscheeps zou zijn, als men let op de omvangrijke taak welke zij zal hebben te vervullen. Wat betreft de opleiding van de in landsche artsen, de eischen voor die opleiding kunnen niet verminderd worden. Maar daarom is er naast de doctor dwajaschool gedacht aan een categorie van personen, voldoende bekend met de eerste eischen van de geneeskundige be handeling. Een der hoofdzaken is de verloskundige hulp, maar men dwaalt als men meent, dat door de inlandsche bevolking de hulp van vroedvrouwen wordt ingeroepen. Jn verreweg de meeste ge vallen geschiedt dit niet en met dwang is in deze niets te beginnen, waar het zulke intieme gebeurtenissen betreft. De eenige weg, is dan ook te trachten de hulpgeneesheeren en de Euro peesche vroedvrouwen, die een goede opleiding hebben genoten, bij de bevolking bemind en po pulair te maken. Na replieken werd het ontwerp, zonder stem- ming goedgekenrd. Eveneens werden goedgekeurd zonder debat of stemming eenige conclusies het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig voor en ten behoeve van de verbreeding van het Zie ken, enz. te 's Gravenhage, onteigeningsontwerpen voor den spoorweg IvlazienaveenTer Apel in de gemeente Emmen. en voor de uitbreiding van het stationsemplacement Eindhoven van den staatsspoorweg Eindhoven-Venlo, benevens het wetsontwerp tot naasting van den spoorweg Gouda Schoonhoven. oorts werd na eenig debat aangenomen een wijziging der Indische begrooting voor 1910, loo- pende over verschillende posten, o a. een rente- l00cn nnnrscl)0t aan <Je geinee!lt-e Semarang van f 50.000 om een aanvang te kunnen maken met den aanleg eener drinkwaterleidingom een en- cyclopaedisch bureau voor de buitenbezittingen op te richten en waarbij voorts een paar ton wordt aangevraagd voor salarisverhooging van ambtenaren der departementen van algemeen bestuur. In behandeling kwam het wetsontwerp tot terug- bi enging van de particuliere landerijen op Java tot het staatsdomein. De heer V a n Kar nebeek zag in dit ont werp niets dan het zoeken van een nieuw middel om desgewild, de particuliere landerijen weer tot het staatsdomein terug te brengen. Maar aan neming van het ontwerp sluit uit dat er naar maatregelen moeten gezocht worden om een einde te maken aan moeilijkheden verbonden aan het bezit van particuliere landen in handen van vreemden. De heer C o 1 ij n hoopte, dat nu met ernst het euvel van het particulier landbezit onder de oo<?en zal worden gezien. De Minister zeide dat dit ontwerp niet beoogt alle particuliere landerijen op stel en sprong tot het staatsdomein terug te brengen, maar waar het noodig is zal het geschieden De minister erkende dat maatregelen betreffende het landbezit door vreemden noodig zijn en hij zal ze over wegen. Het ontwerp werd hierop zonder stemming goedgekeurd. Na de regeling der werkzaamheden werd behan deld het ontwerp tot wijziging van verschillende artikelen van de ongevallenwet 1901 en invoeging van twee nieuwe artikelen, waarbij de heer D u y s hoofdzakelijk deed uitkomen, dat deze wijzigingen weer voornamelijk in hot voordeel der werkgevers, doch niet in dat der arbeiders zijn. Spreker hoopte, dat bij de algeheele herziening der ongevallen wet, waarop nog steeds gewacht wordt, eindelijk ook eens rekening zal worden gehouden met de wenschen der arbeiders. In den loop der discus sie werd echter een der nieuwe artikelen o.a. het brengen ten laste van den staat van de reeds uit gekeerde schadeloosstellingen, die later bleken ten onrechte te zijn uitgekeerd, door de regeering teruggenomen om later bij de algemeene herzie ning der ongevallenwet deze kwestie weer aan de order te brengen, waarna het wetsontwerp verder zonder stemming werd goedgekeurd. Hierop werd aangevangen met de behandeling der Octrooiwet, waarbij minister Talma als regee- ringscommissaris werd bijgestaan door mr. Fruin, advoc. te Rotterdam, die aan de regeeringstafel plaats nam. De heer Bos over bezwaren heenstappende aanvaardde het ontwerp, echter overtuigd van de groote wenschelijkheid om ook hier te lande uit vinders zekere rechten hoe te kennen, waardoor zij gedurende een zeker aantal jaren hun uitvin ding gewaarborgd zien tegen concurrentie en in de gelegenheid zijn ongestoord hun inventie te beproe ven en te vervolmaken. Vooral in den tegenwoor dige^ tijd van voortdurende verbetering van de techniek in de industrie is een octrooiwet nood zakelijk. Spreker ontkende ten eenemale het verband tusschen.protectie en octrooirecht. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel erkende, dat het ver band tusschen proctectie en octrooiwet in den gewonen woordzin niet betaat, maar wel in de beteekenis dat de octrooiwet dient tot verheffing der nationale nijverheid. Over het wetsontwerp trad de minister verder niet in breedvoerige beschouwingen. Hij deelde alleen mode, dat de Regeering van de 40 door de Commissie van Rapporteurs voorgestelde amendementen er 33 overnam. Het algemeen debat werd gesloten, waarna de heer Bos verdedigde een der niet door den Minister overgenomen amendementen. Dit strekt hiertoe om slechts octrooi te verleenen aan uit vindingen van genoegzaam gewicht, terwijl het regeeringsontwerp octrooi aan alle uitvindingen wil verleenen. De Minister was 't met de strekking van dit amendement eens, maar er wordt in gemist een toetssteen, een definitie van hetgeen van genoegzaam gewicht kan geacht worden 'op het gebied van uitvindingen. Een dergelijke bepaling als de heer Bos wil zal tot voortdurende moeilijkheden leiden en de kracht der octrooiwet verminderen. Men moet in deze vertrouwen stellen in het goede inzicht van den octrooiraad. De heer Bos trok het ameudement hierop in. Een ander, door den minister niet aangenomen amendement van de Commissie van Rapporteurs bedoelt om, indien een werkgever octrooi voor een uitvinding vraagt, terwijl de uitvinding feite lijk is geschied door een persoon in dienst van den octrooi-vragenden patroon, in het octrooi ook den naam van dien eigenlijken uitvinder te kun nen noemen, indien dit door dezen verlangd wordt. Dit amendement werd door den Minister bestreden, omdat vaak niet één maar n^eerdere personen in dienst van een patroon gezamenlijk een uitvinding doen, waarvoor'de patroon octrooi vraagt. Dit zal tot moeilijkheden aanleiding geven. Morgen voortzetting. Mr. J. Sibenius Trip. -j- De correspondent van het ïHbld." te Batavia seint, dat aldaar de oud-president van het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch Indië, mr. Sibenius Trip, is ovérleden. Mr. J. Sibenius Trip bekleedde van 1883 tot 1895 de hooge functiën van president van het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch-Indië. Ook na zijne pensionneering in laatstgenoemd jaar bleef de overledene in Indië gevestigd, waar hij tot het laatst deel uitmaakte van het bestuur voor de Protestantsche kerken in Nederlandsch- Indië. In 1884 benoemd tot president van dat bestuur, maakte hij in de laatste jarens zijns le vens van dit college deel uit als eere-president. De overledene zag zijne verdiensten beloond door het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Prinses Marie yon Wied. f Men schrijft uit Den Haag:. Het bericht van het overlijden van de Vorstin- Moeder von Wied, de geliefde Prinses Marie der Nederlanden, zal, vooral ook in de residentie, een zeer treflenden indruk maken in de hoogere zoo wel als in de burgerkringen. Want Prinses Marie bleef, ook na haar gelukkig huwelijk, door hechte banden van liefde, genegenheid en sympathie aan het vaderland, en vooral ook aan de Hofstad ver knocht. De vreugde, indertijd, toen de Prinses, de sympathieke tweede dochter van den hoogge- eerden Prins Frederik, in den echt trad met den man harer keuze, werd niet weinig getemperd door het leedwezen, waarmede wij Prinses Marie het vaderland zagen verlaten. Maar de edele Vrouwe zelve heeft steeds getracht het gemis van Haar geëerbiedigde persoon, in ons midden, te vergoeden door talrijke blijken van wederkeerige aanhankelijkheid harerzijds aan haar geboorte land en aan de Nederlandsche natie, die zij lief had. Op velerlei gebied, vooral dat der welda digheid, gaf zij daarvan menigmaal treffende be wijzen en zoo gaarne toefde zij vroeger 's zomers een poos aan het Scheveningsche zeestrand, in het bekende paviljoen, waar de prinses von Wied zich dan weder geheel de Nederlandsche Vorstin gevoelde, omringd als zij was door de hartelijke genegenheid van hen, die in hare naaste omgeving verkeerden of die verder van haar af stonden. De begrafenis zal plaats hebben op a s. Dinsdag 28 Juni, 's namiddag 4 uur, in het familiegraf te Neuwied. De nieuwe gouverneur van Celebes. De correspondent van het »Hbld." te Batavia seint, dat de resident van Banka en onderhoorig- heden, W. J. Coenen, benoemd is tot gouverneur van Celebes en onderhoorigheden, ter vervanging van A. J. baron Quarles de Quarles. De laatste is, gelijk men weet, onlangs benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het door den heer F. A. Liefrinck gevraagd en verkregen ontslag uit dit college. De Juliana-bloein. Uit het officieel verslag van den verkoop der Juliana-bloem op 30 April jl. blijkt, dat de netto opbrengst in totaal f47.131.62$ heeft bedragen. Onder de gemeenten, waar de opbrengst het grootst was, worden genoemd 's Gravenhage met f 8.123.51 Amsterdam, f 4.792.78, Arnhem f2.483.23, Haarlem f 3.767.02£, Leiden f2.347.37^ Utrecht f3.057.15^, Rotterdam f6.041.51. Leeken in de rechtspraak. Jhr. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, be noemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Her- togenbosch, heeft bij zijn afscheid van den Raad van beroep voor de Ongevallenverzekering aldaar o.a. het volgende gezegd *De samenwerking met de leeken-rechters was mij sympathiek. De ervaring, die ik heb opge daan ten aanzien van het leekenelement, was aangenaam voor mij persoonlijk en gunstig, wat betreft de resultaten onzer samenwerking. Toen ik in 1903, bij de beëediging van de leden en hun plaatsvervangers, die 96 heeren in deze zaal vereenigd zag, die met den voorzitter en den griffier samen den Raad van beroep zouden vor men, vroeg ik mij afhoe zal dit nieuwe insti tuut beantwoorden aan zijn roeping en aan de verwachtingen Na een zevenjarige ondervinding mag ik getuigen, dat de leeken-rechtspraak mij zoozeer is meegevallen, dat zij volkomen geslaagd mag heeten. Ik gevoel mij gedrongen, in het openbaar hier te zeggen, dat de leden-werkgevers en de leden-werklieden zonder uitzondering cor rect hebben begrepen, waartoe zij als rechters geroepen waren èn werkgevers èn werklieden hebben steeds de meest volslagen onpartijdigheid aan den dag gelegd." Bezoek van den Koning en de Koningin van België. Naar het Nederl, Correspondentie-bureau ver neemt, is het bezoek van den koning en de ko ningin van België aan ons land tegen 15 Sep tember a.s. te verwachten. President Faillièreg. De Telegraafverneemt thans, dat het bezoek van president Fallières aan ons land is uitgesteld tot het volgend jaar, en wel in verband met het feit, dat het contra-bezoek aan België ook eerst dan zal plaats hebben. De Beurs voor den Diamanthandel. Naar wij vernemen, heeft de heer Abr. M. Gomperts Jr., penningmeester van het bestuur van de Beurs voor den Diamanthandel te Amster dam, zijn ontslag genomen om Jgezondheidsrede- nen", zooals het bestuur mededeelt. Aan dat ont slag is echter heel wat voorafgegaan. Toen het bekend was, dat door de vereeniging het terrein aan het Weesperplein was aangekocht, werd in Casino aangeplakt, de mededeeling, dat voor de leden de deelneming in het aandeelenkapitaal was opengesteld, echter slechts voor een beperkt bedrag. Nu moet de penningmeester kort daarop zijn aandeelen tegen 95 procent verkocht hebben en intusschen getracht tegen 60 pCt. de aandeelen der leden op te koopen. Bovendien zou hy stem ming gemaakt hebben tegen het bestuur, om zoo doende het winstcijfer der te stichten vennootschap zoo laag mogelijk te doen voorkomen. Gister-middag werd onmiddellijk een bestuurs vergadering bijeengeroepen, waar ook de heer Gomperts aanwezig was, en na afloop daarvan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1