Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. voeren, om zoodoende het personeel Zondags meer vrij te kunnen geven. Het plan is dan om zeer vele treinen te doen uitvallenalleen ochtend-, en avond- en interna tionale treinen zullen blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. De Krupp-commissie. Naar aanleiding van de behandeling van het rapport der Krupp-commissie in het comité- generaal der Tweede Kamer, meldt men ons uit Den Haag het volgende «De Krupp-commissie, bestaande uit de Ka merleden Van Vlijmen, Van "Wasssenaer van Cat- wijck, Thomson, Van Karnebeek en Colijn, had in haar rapport, waarin werd geconcludeerd, dat niet uitsluitend aan de firma Krupp de levering van ons geschut mocht worden gegund, ook voor gesteld, dit rapport te publiceeren. In het comité-generaal van de Tweede Karner werd dit voorstel echter verworpen. Deze medeeling is dus in strijd met de infor matie van de «Avp." (Tel) De riviertol. De «Germania" meldt, dat de eindstemming over het wetsontwerp op den riviertol den 30sten dezer in den Bondsraad gehouden zal worden. De Bondsraad zal daarna met reces gaan. »In de kringen van den Bondsraad hoopt men, dat het verzet van Oostenrijk en Nederland tegen de wet in den loop van den zomer overwonnen en het wetsontwerp in November bij den Rijksdag inge diend kan worden." Extra-treinen. Men meldt uit Roosendaal In verband met de Brusselsche tentoonstelling! zijn naast den expres, die alhier te 5.15 n.m. arriveert en reeds in de zomerdienstregeling voor de maanden Juli, Augustus en half September is vermeld, nog twee latere sneltreinen ingelegd. De eerste, die van 1 Juli—1 September dagelijks rydt, komt hier te 9.30 aan, de andere, die voor- loopig gedurende de maand Juli en alleen Zondags loopt, om 11.03. Decoraties. In haar antwoord op het verslag over het wets ontwerp tot wjjziging van het Ilde hoofdstuk der Staatsbegrooting van 1909 zegt ook de Regeering te betreuren, dat het bedrag bij de begrooting toegestaan voor aankoop en herstellingen van de- coratiën, in de laatste jaren herhaaldelijk over schreden werd. Zij is ernstig op inperking van de uitgaven ter zake bedacht. Erkend wordt, dat, al zijn de benoemingen ter gelenheid van de geboorte der Prinses verreweg de voornaamste oorzaak van dit overschrijden, zij toch niet de eenige zjjn. De overschrijding is ook het gevolg van de omstandigheid dat steeds meer bijna alle autoriteiten, waar ook geplaatst, de Re geering op personen opmerkzaam maken, die h. i. voor eene onderscheiding in aanmerking komen en ten zeerste op het verleenen daarvan aan dringen. Herhaaldelijk biedt de Regeering aan aandrang weerstand. De Regeering kan niet de toezegging doen, dat met de gewoonte om op den verjaardag der Ko ningin verdienstelijke burgers op bijzondere wyze te eeren, zal worden gebroken. De gelegenheid moet open blijven, om personen wier groote verdiensten bij hun dagelijkschen ar beid aan het licht gekomen, doch wier werkkring geen gelegenheid geeft tot verdienstelijke daden, die de algemeene aandacht trekken, een blijk van waardeering te geven. Aan buitenlanders zjjn in 1909 56 ridderorden uitgereikt. R. K. Ziekenverpleegsters. De Bond van R. K. Ziekenverpleegsters in het Bisdom Haarlem hield dezer dagen zijn 5e alge meene vergadering. Er werd medegedeeld, dat op den 2en April 10 leekenverpleegsters in het Mariapaviljoen van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam zijn opgenomen om aldaar tot ziekenverpleegster te worden opgeleid. De oprichting eener nieuwe afdeeling Rotterdam is zeer waarschijnlijk. De notulen en het jaarverslag over 1909, werden gelezen en goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording. In de plaats van wjjlen mr. Leesberg, wiens nagedachtenis werd gehuldigd, werd als secre taris gekozen mr. J. H. J. Simons, advocaat en procureur te Haarlem, en in de plaats van Zuster Bahlmann, die wegens vertrek naar het buiten land als bestuurslid had bedankt, Zuster Wil- lemsche te Meerenberg. De voorzitter werd mede als zoodanig her kozen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta. Laagste barometerstand 740.6 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijken wind, zwaarbewolkt, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, ditmaal weder op den gewonen tijd gehouden, werd door den voorzitter, den heer heer T. J. H. Mouwens, op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Daarna werden door den voorzitter de volgende mededeelingen gedaan Sedert de vorige vergadering zijn 13 nieuwe leden tot de Bondsafdeeling toegetreden, doch hebben 18 leden haar verlaten. Door vertrek naar elders vooral is ditmaal 'het aantal uittredenden grooter dan dat der ingekomenenvoorz. hoopt dit een volgende maal anders zal zijn. Verder hadden de volgende Bondsleden het voorrecht een jubilé te vieren. De heer J. Ous- terman vierde zijn zilveren jubilé in dienst der firma J. M. van der Schalk Co.de beer J. Gunnewegh vierde eveneens dat jubilé in de drukkerij der firma Gebr. van Noortwijk en de heer W. Wuisman viert heden zijn zilveren bruiloft;voorz. vertolkte de instemming der Bonds leden met die voor de medeleden zoo gedenkwaar dige dagen. Sedert de vorige vergadering werd ook een jubilé gevierd in den grooteren kring van den Bond. De verdienstelijke centrale secretaris der Bondsafdeeling, de heer B. Lammers, die al de jaren van zijn secretariaat met buitengewonen ijver is werkzaam geweest, vierde zijn zilveren bruiloft en ontving ook de gelukwenschen van bestuursleden der Schiedamsche Bondsafdeeling. Staande de vergadering vernam voorz. nog, dat het medelid B. van den Hoek zijn zilveren brui- lolt vierde. Ook met zijn feest werd sympathieke instemming betuigd. Daarna was aan de orde de halfjaarlijksche rekening en verantwoording van den penning meester. Daaruit bleek dat de rekening op 31 Mei sloot met een kassaldo van f34.18. Dank zij hetnet- to saldo dei- tentoonstelling, f 543.18, werd dit batig saldo verkregen, kon de rekening van muziek instrumenten van «St. Ambrosius" worden be taald, de toegezegde subsidie aan de vakafdee- lingen worden verstrekt en de nog verschuldigde bijdrage aan het centraal bestuur worden afge dragen. Voorzichtigheidshalve was echter beslo ten dit jaar geen afschrijving te doen, onbekend als men nog was met de resnltaten van het vol gende jaar. Met dit gunstig rssultaat voor oogen sprak penningm. nogmaals innigen dank uit aan allen die hulp en medewerking verleen den om de tentoonstelling zoo te doen slagen als uit deze bevredigende uitkomst blijkt. Voorz., herinnerend aan de bepaling van het reglement dat de boeken en bescheiden veertien dagen voor ieder Bondslid ter inzage liggen, merkte daarna op dat verifieurs voor het nazien van de halfjaarsrekening moeten worden aangewezen, waarna de heeren, F. de Caluwe, W. M. Kloppers en C. Bronsgeest zich voor het vervullen van deze taak bereid toonden. Door leden der Dilettantenclub «Alberdingk Thijm" werden daarna tot afwisseling enkele voor drachten ten beste gegeven, welke blijkbaar zeer in den smaak van hun gehoor vielen. Nadat de voorzitter nog de brochure in zake de R. K. Vacantiekolonies ten bate van het ver dienstelijk werk van pastoor Suidgeest te Egmond a Zee, allen ter aankoop had aanbevolen, werd nog het volgende medegedeeld Een paar weken geleden was van het bestuur van «Patrimonium" het verzoek ingekomen, samen te willen werken tot het indienen van een adres aan den gemeenteraad, waarin zou worden ver zocht de nieuwe zwemplaats 's Zondags gesloten te houden. Het bestuur had na rijp beraad aan dat van «Patrimonium" bericht, dat 't niet wenschte mee te doen aan dat adres 't wenschte niet de zwemplaats dan geheel en al gesloten te zien, omdat het zwemmen een zeer nuttige bezigheid acht, een zaak van groot hygiënisch belang en velen niet de gelegenheid hebben dit in de week te doen. Het geheel sluiten op Zondag zou dus de gezondheid benadeelen en werd dus niet goed geachtwel was men bereid mee te werken tot gedeeltelijke sluiting op Zondag, niet tot algeheel verbod. Over deze mededeeling ontspon zich nog eenige discussie, waarbij bleek, dat de meening der leden over dit punt verdeeld waswel helde die echter over tot de gedachte dat de algeheele sluiting op Zondag, waar toch ook de behoefte en lust tot zwemmen zich op dien dag openbaren, juist zou leiden tot het onzedelijk zwemmen, dat men nog zoo dikwijls in den omtrek der gemeente ziet. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat we der tot eene nieuwe verpachting voor het Bonds- gebouw zal moeten overgegaan, daar de tegen woordige pachter gebruik wenscht te maken van de hem toekomende bevoegdheid om de verpach ting, nu na verloop van een jaar niet op den te- genwoordigen voet voort te zetten. Een nieuwe verpachting zal dus worden uitgeschreven en in de «Volksbanier" en de «N. Schied. Ct." worden aangekondigd. Over de kwestie verpachting werd daarna nog een uitgebreid debat gevoerd. De toekenning der pacht niet juist aan den hoogsten inschijver, maar aan hem die voor een redelijk bedrag inschrijft, het verkrijgen van een voor zijn taak berekend persoon, het leveren van goede comsumptie, het steunen, ook door het bezoek aan het café, der eigen zaak, ja, zelfs het afschaffen van de ver pachting en het aanstellen van een congierge wer den ter sprake gebracht. Een motie in laatstbe- doelden zin kon echter geen steun in de verga ring vinden en kwam dan ook niet verder in be handeling. De voorzitter ried haar trouwens af en ook van andere zijde werd erkend, dat 't nu te bezwaarlijk was in den korten nog resteeren- den tijd over de kwestie van een concierge te beslissen. Nadat de voorzitter zich om den voortspoeden- den tijd genoopt had gezien het uitbrengen van het verslag van de vergadering van den Centralen Raad achterwege te laten, deelde de voorzitter nog mede, dat een groote betooging ten voordeele van den tienurigen wettelijken arbeidsdag in den loop der maand Juli of Augustus zeer waarschijn lijk in samenwerking met de afdeeling Vlaardin- gen zou worden gehouden. Ieder Bondslid wordt verzocht daaraan deel te nemen. Daarna werd de vergadering, weder vereerd met de tegenwoordigheid van den geestelijken adviseur, deken Coppens, met gebed door den voorzitter gesloten. Inbraak aan de Noordyest. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in brekers op bezoek geweest in het kantoor van de Metalenwaienfabriek van den heer P. van Maaien aan de NoorUvest. 'De inbrekers zijn aan de achterzijde van de fabriek over een schutting geklommen, hebben vervolgens een. deur der fabriek opengebroken, waarbij het onderste paneel geheel uit de deur werd gehaald, on tenslotte de kantoordeur gefor ceerd. In het kantoor gekomen zijnde, hadden de inbrekers het dadelijk op de brandkast gemunt. Het toeval wilde, dat verzüimd was de deur van de brandkast te sluiten, zooidat de zware buitendeur in een oogwenk open was. Het openen der binnendeur was nu slechts een klein kar weitje. Met een beitel werd eenvoudig do binnen deur geheel uit de scharnieren geïukt, waarna de daders den inhoud konden plunderen. Een dikke portefeuille, die met verschillende boeken en andere stukken, in de brandkast lag, werd meegenomen. Natuurlijk dachten de heeren inbrekers daaraan een flinke buit te hebben. Op eon weiland, achter de fabriek hebben zjj de portefeuille geopend, teneinde de „bankjes" te tellen. Hoe groot moot, wel hun verbazing zijn geweest, toen zjj bevonden, dat de portefeuille slechts akten en andere papieren in/hield, die voer hen niet de minste waarde hadden? De porte feuille hebben zij dan ook weggeworpen, na een aantal stukken te hebben vernield en in een sloot te hebben gegooid. Hedenochtend vond een boerenknecht van den heer Th. C. Melchers, die in het land kwam, de portefeuille em dg papieren. Dadelijk zag hij in de papieren, dat zij afkomstig waren van do firma van Maaren. De heer van Maaien werd gewaar schuwd, waarna bleek, dat inbrekers de brand kasten hadden geplunderd. De politie, onverwijld met het gebeunle in ken nis gesteld, stelde een onderzoek in. De politie hond werd nu in dienst gesteld. Men liet het dier eerst eenige voorwerpen, die door d© inbre kers waren aangeraakt, ruiken en besnuffelen, waarna het terstond de wei in liep. Na daar een spoor te hebben gevonden liep h(j tot de achter zijde van de fabriek der firma Jansen, waarna hij niet verder meer ging. Vermoedelijk is hij daar het spoor der inbrekers bjjster geworden. De politie zet inmiddels het onderzoek voort, doch totnogtoe is men de daders nog niet op het spoor. 1 i Harmonie-orkest „St. Ambrosius". Het aangekondigde tuineoncert van het har monie-orkest «St. Ambrosius", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, is gisteren om het minder gunstige weer uitgesteld. Dilletantenclub „Alb. Thijm". Voor den nationalen tooneel wedstrijd van wege de Dilettantenclub «Alb. Thijm" te geven, zijn nog de volgende medailles ingekomen zilveren medaille van den heer mr. J. C. von Briel Sasse, lid der Provinciale Staten zilveren medaille van den heer A. C. A. Nolet, lid der Provinciale Staten zilveren medaille van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond bronzen medaille van den heer B. W. te Schiedam. Door de politie iseen schipper aangehouden, die gesignaleerd stond stond we gens een vonnis van f 6boete, subs. 2 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Door een echtpaar is bjj de po- litie aangifte gedaan, dat het gister-avond uit een gang aan de Hoofdstraat komend, een emmer water o\er het lyf kreeg. De dader is onbekend. UIT ROTTERDAM. Naar de «Tel." verneemt, zullen de drie recht- sche partijen in den Rotterdamschen Raad bij de a s. verkiezing van een vijfden wethouder uitko men met een canuidatuur mr. de Jong. Voorts werd het blad verzekerd, dat een eventueele ver kiezing tot wethouder dezelfde voorwaarden zijn verbonden als reeds bij een vorige gelegenheid aan mr. de Jong zijn gesteld nl., dat hij zal be danken le. als lid der Tweede Kamer voor Rot terdam, 2e. als hoofdredacteur van De Rotter dammer, en 3e. als voorzitter van den Bond van anti-rev, kiesvereenigingen te Rotterdam. Naar wij vernemen, is de toestand van den wethouder mr. Muller in den laatsten tijd weer verergerd en bestaat er weinig hoop op herstel. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 29 Juni. 2f u. Gemeentemuseum (DoelepteLn.) Woensdag 29 Juni. 8 u. Markt. Concert Stedelijk Muziekkorps. Vrijdag 1 Juli. 8 u. S. O. V. Concert Orpheus on Sted, Muziekkorps. Rotterdam. Dageljjks 10^—124, 2$—5|, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsen baan. Dinsdag 28 Juni. 8 u. Diergaarde Concert Staf- touziek Kon. Scherpschutters. De Haagsche politiekwestie. In verband met het bekende rapport der commissie van advies, is thans ook de geldboete ingetrokken, die in zake Van RaalteVan ltosssen den poli- tie-inspecteur was opgelegd als middel om zijn zaak bij de adviescommissie over te brengen. De heer Van Rossen kan dus nn zijn zes en twintig cent boete terug ontvangen. De actie tegen de s pee lh u i z e n.On langs is bericht, dat de Haagsche politie voor nemens was het plaatsen van politieposten voor de speelhuizen welke maatregel tijdelijk on derbroken moest worden, omdat dta staking der grondwerkers do beschikking' over veel politie personeel vereischte, na het beëindigen dier staking te hervatten. Dit is nu gebeurd. Van gisteren af zijn dubbel-posten, voorzien van de strenge instructies, die intertijd zijn mede gedeeld, weer geplaatst vóór de ingangen der Deliclub, der Sportingclub International en der Zuidholl. Heeren sociëteit, allen te Scheveningen. Zigeuners. Men meldt ons van de Lim- burgsche grenzen: De zigeunerbende, die weken lang zich had genesteld op de Belg.-Limb. grenzen bij Ejjsden, en sedert eenige dagen gebivakkeerd is by Vaals, vlak bij den bekenden Vierlanderblick, het hoogste punt van Nederland, 322.50 M., en Haar bewaakt werd doof Hollandsche, Belgische en Duitsche gendar men, beproeft voortdurend de Nederlandsche gren zen te overschreden. In den loop van deze week reeds tweemaal; de eerste maal poogde zij Lim burg binnen te dringen bp het Hollandsche grens- kantoor de Locht,. de tweede maal, Donderdag, bij het dorpje Slenaken. Tijdig weid evenwel den marechaussees getelegrafeerd, zoodat de toeleg mislukte. Onverrichter zake moesten de zigeuners den te rugtocht aanvaarden, steeds bewaakt en begeleid door de politie. Een valsche Maris. Het Rijksmuseum te Amsterdam o-ntving onlangs de collectie van mr. Valkenburg te Rotterdam ih bruikleen. Daaronder was o.a. ook een Thijs Maris, voorstellend een meisjeskopje. Het schilderij was geteekemd met M. M. Thans is gebleken, dat die schilderij niet van Thpë Maris afkomstig is, doch vervaardigd werd door den schilder C. J. Mension, N. Lange- dpk 70 te Delft. Deze had tijdens het vervaardigen van het doek een vriend bij zich op bezoek gehad, wien hij zijn welk toonde. Deze vriend kwam nu gisteren in het Rijksmuseum en vond daar het schilderij vari "den heer Mension geëxposeerd als een echte Thjjs Maris. Het doek is zeer knap geschilderd en hét is dus niet te verwonderen, dat zelfs een kunst kenner als mr. Valkenburg er in liep. Eigenaardig is, dat de heer Mension voor een betrekkelijk geringen prjjs zijn doek aan een kunst- koóper afstond. De L Z VI I. Het nieuwe passagiersluchtschip te Busseldorp wékt nog steeds de algemeene'be langstelling en verschillende kranten 'bevatten nog bijzonderheden over zijne eeiste reds. Op het laat ste oogenbliik kwamen zich nog twie© nakomers bij de reizigers voegen, zoodat het schip in hét. geheel 20 passagiers meenam'. Er waren ook twee Engelschen bij. Het gehete!© aantal menschén, dat met de L Z VII omhoog ging, bedroeg 32. Een vakman heeft verklaard, 'dat het lucht schip zich weer uitstekend gehouden heeft. Do stuurtoestellen, en de motoren werkten aldoor uit muntend. Op de heenreis legde hét schip dén afstand van ongeveer 90 K.M. tot Dortmund, met een stevigen bries mee, in een uur af. De reis had hog veel sneller volbracht kunnen worden, maar met dien gUnstigen wind heeft men de motorenniet met volle kracht laten werken en de achterste motoren zelfs een tyü lang stilgezet, om 1de reizigers zoo rustig mogeljjk te laten ge nieten. Gp de terugreis had het schip een sterken tegenwind 'en had het voor den heeleri tocht over Velbert ongeveer twiee uren noodig. De passagiers waren opgetogen over de indruk ken, die zij op de schoone luchtreis opdeden. Van een gevoel van gevaar of angst was bij nie mand sprake. Dp landing liep uitstekend af. (Wegéns het ongunstige weer moest de tweed» reis die 's middags 4 uur ondternumen zou zjjn, kOmeai te Vervallen. Zondag komt de L Z VII te Keulen, om! Van daaruit tochten ie maken. De passagiersprp is tot 100 ink. verlaagd. Het plan is, om later ook kortere tochten voor 50 mk. te ondernemen. De vondst in de Peel. Omtrent de merk waardige vondst, gedaan door den veenarbeider S. in de Peel onder de gemeente Deurne, héb bén deskundigen een nader onderzoek ingelsteld, waar bij het volgende bleek. Bij het graven stiet S. op een hard voorwerp, dat voorzichtig werd op gegraven, Er werd gevonden een verguld zilveren helm ter lengte van 30 en ter breedte en hoogte van ongeveer 20 c.ML Ily is vervaardigd uit een stevigen lederen kap, waarop door middel van vensdhdlLendo zilveren stiften, welke in paaxl'en koppen eindigen, een achttal prachtig bewerkt» drie- en vieThofckigie platen van verguld zilver zijn bevestigd. Zij worden samengehouden door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2