Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. de handelsbetrekkingen tusschen beide landen hij herinnert aan den arbeid der conferentie en besluit met te constateeren, dat de conferentie reds bevredigende resultaten heeft opgeleverd. De Nederlandsche afgevaardigde Tydeman, op de toespraak van den heer Beernaert antwoor dende, roemde de nieuwe Belgische souvereinen die de harten van het Belgische volk wonnen, en uitte de hoop, dat de publieke opinie den ar beid der gemengde commissie zal steunen. Wij moeten geduld hebben en niet wanhopen alle hinderpalen te overwinnen, zeide hij. Mr. Tydeman, die zijn redevoering in het Ne- derlandsch uisprak, heeft uit naam der leden van de afdeeling, die hij vertegenwoordigt, den heer Beernaert dank gezegd voor de woorden van welkom, welke deze tot de Nederlandsche leden der commissie had gericht. Hij wenschte hem geluk met de wijze waarop hij er in geslaagd is het beoogde werk met algemeene sympathie te omringen, door er het doel van in het licht te stellen. Het jaar 4910 zeide mr. Tydeman zal voor België een schitterend jaar zijn in zijn annalen. De groote koning Leopold II is opge volgd door een jong vorst, wiens troonsbestijging overal met de levendigste sympathie werd begroet (toejuichingen). De tentoonstelling van Brussel is een verheven werk, dat de bewondering van al len gaande maakt (toejuichingen). Wij hebben aan deze tentoonstelling deelgenomen om België een bijzonder bewijs van achting te geven en om naar de mate van onze middelen, mede te wer ken tot haar succes. De onderwerpen welke op de dagorde der con ferentie staan, besprekende, maakte ook mr. Ty deman melding van de voortdurende ontwikke ling der betrekkingen tusschen de twee landen. Wy zullen zeide spr. nuttig werk kunnen doen door te streven naar vermindering van het tarief voor telefonische gesprekken tusschen Ne derland en België, naar de wederzijdsche erken ning van de geldigheid van zekere universiteits diploma's, naar wijzigingen in het stelsel van oc trooien. naar het vergunningbewijs voor handels reizigers, naar het scheepsverband, en ons bezig te houden met de kwestie van de afwatering der stroomen van de twee Vlaanderen en met het be houd van een kleine haven voor de visschersvan Bouchout, eindelyk met de geiijkheid van fiscale rechten in de twee landen voor zekere onderne mingen. De speker noodigde de leden der sub-commis sies uit met volharding te werken voor de prac- tische verwezenlijking van al deze belangrijke problemen. Het feit, dat wy de oplossing van internationale problemen nastreven, belet niet, dat wij uitstekende patriotten blijven, ging mr. Tydeman voort. En die oplossing zal nuttig zijn voor onze twee lan den, niet alleen op stoflelijk maar ook zedelijk ge bied. Laten wij elkaar helpen de solidariteit kan tot het hoogste heil van allen, ons in staat stellen groote en schoone dingen tot stand te brengen. (Levendige toejuichingen). Heden, Dinsdag, wordt er weer vergaderd. De Lord-Mayor van Londen. Niet lang geleden werd gewaagd van het voor nemen van den lord-mayor van Londen, om een bezoek aan de groote steden des lands te brengen. De »N. R. Ct." verneemt thans, dat de burge meester van Rotterdam, dezer dagen te Londen vertoevende, zich met zijn lordschap over deze zaak onderhouden heeft, en hem heeft mede gedeeld, dat hij niet twijfelde of het gemeente bestuur van Rotterdam, en eveneens van de an dere groote steden, zou zich met het bezoek van het hoofd der city ten zeerste bevoorrecht gevoe len en hem gaarne ontvangen met al de eer, aan zijn waardigheid verschuldigd. Aan den burgemees ter werd echter medegedeeld, dat tijdgebrek den lord-moyor en zijn gezelschap zou verhinderen om aan het voorgenomen bezoek aan Brussel en Antwerpen tevens te verbinden een reis naar Nederland, zoodat voor dit jaar van deze zaak zal moet worden afgezien. Mr. van Tienhoven. Wij vernemen, dat de ongesteldheid vanZ.Exc- den Commissaris der Koningin in de Prov. Noord- Holland, waarvan wij Zaterdag mededeeling deden, niet zóó ernstig is als het zich eerst liet aanzien. (»N. H. Ct.") De Haagsche burgemeester. Bij K. B. is met ingang van 15 Juli herbenoemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Prov. Statenverkiezing in Friesland. In Franeker won de rechterzijde 3 zetels. Op het oogenblik zijn de Staten van Friesland aldus samengesteld22 vrijzinnigen, 8 sociaal-democraten en 20 leden van rechts. Het aantal rechter leden wordt nu 23. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 28 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Horta. Laagste barometerstand 743.7 te Christiansund, en Malinhead. Verwachting tot den avond van 29 Juni ma- lig tot krachtige zuidwestelijke tot westelijken, wind, betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 29 Juni, 's namiddags 8 ure, op de Broersvest te geven. 1. Bersaglieri-Marseh, Eilenberg; 2. Prinz Methuzalem* Ouv, J. Strauss 3. Abscheid von den Bergen, E. Hasselman4. Ein Sommerabend Walzer, E. Waldteufel5. Confetti Potpourri, H. Klein; 6. Marsch. Men wordt dringend verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9| tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker fabrieksjongens jongens voor handelswerf schoenmakersjongen distillateursjongen verver verversjongen slagersjongen sigarenmakersjongen kleer maker krullenjongen keukenmeid (tegen 1 September). Voor buiten de stad. Koperslager halfwas letterzetter. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers portier pakhuisknecht schipper koper- en ijzerbank werker vuurwerker plaatwerker stucadoor voorslager bankwerker molenaar opperman grondwerkers draaier loodgieter koperslager klinker kurken snijder steenhouwer matrassenmaker tui nier tuinmansjongen personen voor lichte werkzaamhe den wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker. Van den bond van Technici verschillende technici. Prinses von Wied f Ter gelegenheid van de begrafenis van wijlen H. K. II. de Prinses von Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden welke heden te Neuwied plaats heeft, wappert de vaderlandsche driekleur halfstok van den stadstoren. Verbetering. De mindere duidelijkheid van de ons verstrekte mededeeling deed ons de herkomst der bronzen medaille nog voor den tooneelwedstrijd van »Alb. Thijm" ontvangen, onjuist weergevenbedoeld was de bronzen medaille van het Schiedamsch gemeentebestuur, waartoe de gemeenteraad in zijne zitting van 21 Juni 1.1. het besluit nam. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 29 Juni. 24 u. Gemeentemuseum (Doeleplein.) Woensdag 29 Juni. 8 u. Broersvest. Concert Ste delijk Muziekkorps. j Vrijdag 1 Juli. 8 u. S. O. V. Concert Orpheus en Sted. Muziekkorps. Rotterdam. Dagelijks 10[—12£, 2|5£, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 28 Juni. 8 u. Diergaarde Concert Staf- Tnuziek Kom. Scherpschutters. Woensdag 29 Juni. 8 u. Off. Soes Park. Concert Stafmuziek Kon, Scherpschutter^. Oplichting. De politie te 's-Gravenhage heeft aangehouden een person, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan talrijke feiten van oplichting. O. a. moet hij zich hebben uitgege ven voor secretaris van de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer, en als belast met het in nen van gelden voor verschillende vereenigingen, waardoor hij zich ten nadeele van vele ingezete nen gelden wederrechtelijk toeëigende. Bedoelde persoon is ter beschikking van de justitie gesteld. Het onweer. De R.-K. kerk en pastorie te Rossum (N.-B.) werden door den bliksem ge troffen. Eenige muren zijn gescheurd deregen- put achter de pastorie werd stuk geslagen. In het torentje ontstond brand. Op twee plaatsen sloegen de vlammen uit, maar het vuur werd spoedig gebluscht. Treindiefstallen. Men meldt aan de »N. R. Ct.", dat er in verband met de veelvul dig in den laatsten tijd voorgekomen treindief stallen, thans rechercheurs mede in treinen reizen, welke het internationale verkeer onderhouden tus schen ons land en België en Frankryk. Gevangene ontvlucht. Uit het krank zinnigengesticht te Castricum is gisterennacht ontvlucht de bekende Willem Roos van 't trio, die door het gerechtshof in Juni 1908 is veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar en zes maanden, wegens diefstallen in de cacaofabriek van Blooker en in de Nieuwe Huishoudschool enz. Naderhand werd hij in Castricum ter ver pleging opgenomen. Hij ontvluchtte op de fiets van den dokter en zette koers naar Amsterdam, waar hij volgens beweren, gisteren gezien werd. (Tel.) Een stuk mooie natuur in gevaar. Men meldt van de Veluwe aan de »N. R. Ct." Tusschen de buurtschap Leuvenum en de halte Hulshorst aan de spoorlijn NunspeetHarderwijk ligt een stuk Veluwsche natuur, zoo schilderach tig mooi in zijn ruige woestheid, als men haast nergens in ons land meer kan vinden. Berken en beuken, eiken en dennen, in weel derige verscheidenheid, groeien hoog boven den hollen weg, die er doorslingert. Hier is niets van het arme, schrale der hooge zandgrondende Vierdensche beek, die zich zich nu en dan laat zien, heeft den grond een ijkdom van platen ge schonken, die ongestoord en welig kunnen groei en en nog niet door gedachtelooze toeristen weg gerukt, vertrapt en gehavend zijn. Westelijk van de beek strekte zich in vroeger jaren een stuivende vlakte uit; thans staan er uitgestrekte dennenbosschen. Welnu, de eigenaren van dit mooie stuk Veluwe, het circa 700 H.A. groote Leuvenurnsche bosch, brengen het over enkele weken onder den hamer met een aanprijzing van de mooie heipalen en mijnhout Alweer een kans, dat Nederland een deel van zijn schoonheid zal verliezen. Zou nu de Staat der Nederlanden, die elders groote zandverstuivingen beboscht, hier niet kun nen voorkomen, dat de bosschen van »m(jnhout en heipalen" worden verkapt en het stuifzand hun plaats herneemt Zoo de Staat dit natuurtafereel niet om zijn schoonheid mocht willen aankoopen of onteige nen, zou hij het althans niet moeten doen om ten algemeenen nutte het bestaande bosch te behou den De barometer. Aan het ^Nieuwsblad van Friesland", wordt geschreven De barometer, het weerglas, zegt ons in zekere mate welk weer wij te wachten hebben, doch niet ieder verstaat het, dit er af te lezen. Wat een uitstekend werk over zeevaartkunde mij heeft geleerden wat ik getoetst heb aaneen dertigjarige persoonlijke ondervinding, wenseh ik hier mede te deelen. De barometer rijst bij een uitschietenden wind ook bij een zwakker worden van den wind en bij droogte. Als het regenen wil, zal de barometer alleen dan rijzen en nog lang niet altijd wanneer die regen uit het noordoosten komt. Wanneer de barometer langen tijd onvast is geweest, zal de ongunstige weergesteldheid van langen duur zijn, vooral wanneer de opvolgende dalingen dieper worden. Worden de opvolgende dalingen minder diep en de ryzingen hooger, dan is er een geleidelijke verbetering in den weerstoestand te verwachten. Blijft de barometer lang hetzelfde punt aan wijzen, dan is dit een teeken van bestendig weer gaat hy geleidelijk omhoog, dan mag voortdurend beter weer worden verwacht Wie belang hebben bij regen of droog weer moeten eiken dag op de bewolking letten. Vooral de bovenste lagen met haar vederwolken zeggen ons veel. Vormen er zich hier en daar diep blauwe wolken, dan heeft men kans op regen. Dit is ook het geval, wanneer de lucht geheel of bijna ge heel bedekt is met sneeuwwolkjes. Duurt de val van den barometer slechts kort, al is die val tamelijk diep, dan doet dit verwachten, dat het komende ongunstige weer van korten duur zal zijn. Verder kan men, bij groote en snelle da lingen, gepaard met harden wind, aannemen, dat ook wanneer de barometer daarna weer gaat klimmen, dit gepaard zal gaan met krachtige windstooten. Ilie hebben vooral boeren, die een watermolen hebben, op te letten. Wanneer het mooi weer is of wordt, zal de barometer een speling te zien geven. Bij een stamelijk hoogen stand zal hij van zonsopgang tot omstreeks den middag iets ryzen en na den middag iets dalen. Over het algemeen moet men nauwlettend de klimmingen en dalingen waarnemen. Hoe korter en vlugger die zijn, hoe onvaster weer men kan verwachten. Een langzame doch gestadige stij ging wijst op vaster weer. Wenschelyk is het voor den belanghebbende, om naast den barometer een hygrometer op te hangen. Dit instrument wyst de vochtigheid der lucht aan en moet beslist geplaatst worder op een plek, waar de lucht in huis niet beïnvloed wordt door een kachel of door een finaal afgesloten zijn van de buitenlucht. Een goede plaats is dus in de gang, dicht bij een buitendeur, die vaak openkomt. Heeft men op dit instrument eenigen tijd gere geld gelet, dan zal het betrouwbare aanwyzing geven, omtrent de neiging van het weer ten op zichte van nat of droog. Voor goede observatie is het noodig dat de barometer met zonsopgang of iets later wordt gelijkgezet- Wint hy dan vóór 's morgens 9 uur een of twee punten, dan geeft dat kans, dat het weer, dien dag beter worden zal, dan men volgens den stand van den baro meter en de heerschende bewolking zou verwach ten. In het omgekeerde geval zij voorzichtigheid aangeraden, want het weer zal gewoonlyk slech ter worden dan men verwachten zou. Het geval kan zich voordoen, dat de wind uit schiet en de baremeter zakt. Dan kan men zeer slecht weer verwachten. Ook zij men voorzich tig, wanneer de barometer snel klimt. Daarop toch volgen gewoonlyk windbuien. Hoe sneller en grooter sprongen, hoe sterker de buien. Verder zijn er neg de volgende aanwijzingen. Als het nog geen vast weer is en de zon »steekt" al vroeg op den dag, dan is dat een teeken van onbetrouwbaar weer. Eveneaas, vooral na regen, wanneer op zomermaanden een damp snel en dik opkomt. Bij zonsop- en ondergang moet er geen geel zitten in de bovenlucht, want dan deugt het niet Er zit waarheid in het oude rijmpje 's Avonds de lucht rood, 's morgen mooi [weer aan boord, 's Morgens de lucht rood, 's avonds water [in de sloot. O. L. Y. ter Nood te Heilo. 'Men verzoekt ons plaatsing van liet volgende Het laatste bericht over de"bedevaartsplaats van O. L. V. ter Nood in ons blad ving aldus aan: „De commissie, die indertijd door den Bisschop „van Haarlem wead ingesteld, om' dei Kapel, die „eertijds bestoni op de belevaartsplek van O. L. ,,'Vr. ter Noc|d weder ,op te bouwen, èn de devotie „tot O. L. V. ter Nood te herstellen en te ver spreiden, gaat met het volbrengen harer taak „onder den zichtbaren Zegen Gods, steeds verder „en vepder/'- En wel terecht mocht de geachte inzendier aldus schrijven. Nog heeft de commissie haai' eersïe lustrum niet beleefd, of met dankbaarheid ziet zjj talrijke en schitterende resultaten van haar arbeid, resul taten die niet bereikt hadden kunnen worden indien niet die zichtbare Zegen God's haar deel was geweest. Van den aanvang af der luisterrijke herleving der Devotie zag zij in steeds grooter aantal de pelgrims opgaan naai' Maria's Heiligdom'. De ge vraagde stoffelijke steun weid haar door velen met liefde geschonken; en weldra mocht zij zich in staat zien een belangrijk stuk grond' te koopen, Onmiddelrjk aan ihjaar terrein grenzend. Reeds in haar 4de levensjaar, op Idien 1 Juli 1909, mocht zij den grondslag leggen der monumentale Kapel, die zij zich 'voorstelt ter eere der H. Moeder Gods te bouwen; op welken grondslag zij een voor- loorpige Kapel deed verrijzen, welke den 23en Aug. van liet vorige jaar werd ingewijd. En nau welijks was 'dit jaar begonnen, of zij zag zich in de gelegenheid gesteld, haar bezit weder belang rijk uit te breiden, zoiodat, behoudens een klein gedeelte, al heit terrein ldngs die Ra pel taan, van den Wiester- ',af tot aan den Hoogenweg, thans 'haai' eigendom is, zoodat zij voor de vervulling van haar toekomstplannen zich verzekerd ziet van al den grond dien zjj reeds kort na haar aanstelling ais gewenscht beschouwde. Maar van grooter beteekenis was in dit jaar het feit, dat onze beminde kerkvoogd Monseigneur Callier goed vond verordeningen vast te stellen voor eene Broederschap van O. L. Vrouw ter Nood, waarbij het feest van Maria's bezoek tot hoogste feest der Broederschap weid verheven. Reeds kort daarna wedd in verschillende Parochiën deze Broe derschap opgericht. Gevoelens van ncderigen dank aan God en zijne H. Moeder voor zooveel verkregen zegen, be tamen dus zeker aan allen, die op eenigerfëi wijze mochten medewerken, om zooveel te be reiken. En een voorbeeld van 'dat' gevoel van dank baarheid, schonk onze beminde Bisschop zelf on langs, door de eenvoudige en toch zoo treffende daad dat hij Onze Lieve Vrouw ter Nood van Heilo, als beschermster aan stelde van het schoone liefdewerk der Retraiten in zijn Bisdom. En met gevoelens van eerbiedigen dank, gaan dan nu zeker de vele vereerders van Onze Lievé Vrouw zich opmaken, om voor de eerste maal het hooge feest te vieren van O. L. 'V. ter Nood, het feest van het bezoek van de H. Maagd aan haar nicht Elisabeth. Maria Bezoek I Geen feest van de II. Maagd teekent op zoo bizondere wijze de liefde van Maria voor hare medemenschen. Haar eerste daad na de blijde boodschap te hjebben ontvangen djat Zij uitvierkoren was om de moeder te zijn van dm Verlosser, was, op te gaan over de hergen, om éên daad van liefde en hulpbetoon te bewezen. O! heerlijk bezoek! zoovele miflioenm malen herhaald dopr Gods lieve Moeder aan hare in nood zijnde en hulpbehoevende kinderen, hoe wekt gij ons op, om met vertrouwen tot Maria te gaan. Geen luisterrijk feestbetoon zal op dit eerste groote feest te Heilo plaats vinden; maar in stille devotie zullen 'de vereerders van Maria naar „Kapel" kunnen gaan, waar in den vroege morgen stille H.H. Missen zullen worden gelezen, waar onder de aanwezigen zullen kunnen aanzitten aan de Tafel des Heeren. Wij vertrouwen, dat velen Zullen gebruik maken. Van de gelegenheid hun aangeboden, om door het bijwonen der H. Mis en dooi' het ont vangen der H. Communie het groote feest van O. L. Vrouw te vieren. Met groot vertrouwen mogen zij Wel komen, want, als in hot H. Misoffer het groote wonder der mensohwording van Gods Zoon zich herhaalt, dan voorzeker zal do H- Maagd niet verwijlen, om ook hare kinderen te komen bezoeken, om hun met Üezelfde liefde, waarmede zy eens hare H. Nicht Elisabeth be zocht, hulp te verleenen en heil te brengen, zoo als Zy heil bracht aan het huisgezin van Za- charias, heil aan den voorlooper van haren God- delijken Zoon. Maar na deze opwekking tot het voornaamste middel, om onzen dank aan 0. L. Vrouw te tèo- non, volgt hier ook eeme aansporing, om van dien ilank blijk te geven door wèktdadigen steun aa0 de Bisschoppelijke Commissie te verleenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2