Alex van hugenpoth tot Aerdt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. van Arbeid, Kamers van Koophandel en een groot aantal organisatiers van patroons en werklieden het verzoek, om een afschrift van alle op 1 Januari 1909 bestaande en na dien datum te sluiten col lectieve arbeidsovereenkomsten toe te zenden. Het was de bedoeling, deze te verzamelen, te bewer ken en de resultaten in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek te publiceeren. Uit het voorwoord in het Maandschrift van 30 September 1909 bleek echter, dat, ten einde den omvang van het maandschrift in overeenstemming te houden met de gelden, welke voor deze publi catie beschikbaar gesteld zijn, eenige bekortingen moesten worden aangebracht en kon daardoor niet overgegaan worden tot bewerking en publi catie van de door het bureau verzamelde collec tieve arbeidscontracten. Dit heeft de N. V. drukkerij s't Koggeschip" aanleiding gegeven, tot uitgave van een tweemaal per maand verschijnend blad, onder redactie van den heer C. Broerse Jr., waarin zullen worden opgenomen alle gesloten collectieve arbeidsover eenkomsten en die, welke in den loop van den tijd gesloten zullen worden voorts mededeelingen, die ten opzichte van het onderwerp van belang kunnen worden geacht. Beurs voor den diamanthandel. In een gisteravond te Amsterdam gehouden vergadering der vereeniging Beurs voor den Diamanthandel is met algemeene stemmen be sloten om het bestuur te machtigen tot het uit schrijven eener obligatie-leening ten behoeve van het stichten van een Beursgebouw aan het Wees- perplein en de Nieuwe Achtergracht. Hulde werd gebracht aan de Kamerleden dr. Hubrecht, prof. van Hamel, Snoeck Henkemans en de Vlugt, die het wetsontwerp tot verkoop van het Arsenaal aan de vereeniging verdedigden. Geprotesteerd werd door het bestuur tegen een, door den in- tusschen afgetreden, penningmeester in een dei- dagbladen gelanceerd bericht, als zoude de ver eeniging niet met een andere bevriende bank instelling in relatie treden, wanneer de onder handelingen met de Incasso-Bank mochten af springen. R. K. Esperantisten-bond Door het- hoofdbestuur van bovengenoemden Bond werd Zondag te 's Hertogenbosch wederom eene vergadering gehouden, en wel met het oog op de te 's Gravenhage te houden jaarvergadering. Tal van belangrijke punten werden behandeld, o. m. samenwerking met de Nederlandsche Espe- rantistenvereeniging L. E E. N., betreffende het organiseeren van Esperanto-examens verder meer dere punten zaken van huishoudelijken aard rakende, ook verschillende besprekingen over «Ons Tweede" (het tweede Kath. Esperantistencongres), hetwelk in de maand Augustus 1911 te's Graven hage zal plaats hebben, werden gehouden, met belangstelling werd kennis genomen van de reeds ingekomen steunpenningen voor de regeling van bovengenoemd congres. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat het ledental voortdurend stijgende wasdoor het stichten van afdeelingen te Tilburg, Breda en Amsterdam, heeft de Bond nu 12 afdeelingen mei 781 leden, zoodat de Bond een goede toekomst tegemoet gaat. Niet zonder bedenking. »De Residentiebode" schrijft Met begrijpelijke ingenomenheid wordt ter rech terzijde telkens gewag gemaakt van de tactiek om by verkiezingen minder candidaten te stellen dan er vacatures zijn. Ook wy hebben die tactiek herhaaldelijk toe gejuicht en wie de mooie uitkomsten als gevolg ervan in Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Frane- ker, enz., enz. ziet, kan kwalijk langer beweren, dat die tactiek niet deugt. Toch heeft ook deze zaak haar schaduwzijde. Natuurlyk, zeiden we haast welke zaak heeft dat niet Die schaduwzijde wordt wel eens by het roe men der tactiek vergeten en 't wil ons voorko men, dat ze wel ter dege onder de oogen dient gezien. Die schaduwzijde is, dat wy door Onze tactiek er toe medewerken, dat sociaal-democraten in herstemming komen. Voor het dadelijk stembus-succes acht men dit wellicht al van bijzonder gering belang Onze kiesvereenigingen zijn in 't leven geroepen om onze mannen gekozen te krijgen, zoo redeneert men. Daarvoor wordt gewerkt en wie er overigens door onze tactiek de meerderheid haalt, daar be moeien we ons niet mee. 't Is wel gemakkelijk. Maar niet minder blyft het daarom waar, dat wij zijdelings medewerken tot versterking der sociaal-democratie. Die versterking kan dan bestaan in het bezet ten van zetels, wat minder vaak voorkomt. Maar in elk geval geven wij de sociaal-democraten de gelegenheid tot herstemming op eigen mannen. Voor wie nu in verkiezingsaangelegenheden niet heelemaal een vreemdeling is, behoeft niet te worden uiteengezet, dat voor partijen, die geen gekozene afgevaardigen, juist de verkiezing en herstemming zelf de beste en eenige gelegenhoid is tot innerlijke en uiterlijke propaganda en ver sterking. Daar, bij die stemmingen, put de party de kracht voor geregelden bloei. Vooral gaat dit op bij een jonge partij als de S D. A. P., die daarenboven de verkiezingspro paganda zoo wel weet ter hand te nemen. Nu versta men ons goed. Wij waren noch zijn om dit alles tegen de bekende, meest door rechts toegepaste, tactiek, Beter toch achten wij voor alsnog, dat onze mannen en daardoor onze beginselen direct bij de stembus zegevieren, zij het dan tegelijk met toename der socialistische stemmen, dan dat onze beginselen het afleggen tegen de liberale, zonder dat de sociaal-demo craten in de gelegenheid zijn, hun stemmencyfer op te drijven. Maar men zal ons toch toegeven, dat ook hier niet alles goud is, wat er blinkt en dat deze tac tiek met het oog op de toekomst niet zonder eenige bedenking is Zonder bedenking allerminst, als men het socia lisme grooter euvel rekent dan het liberalisme. Een R. K. Middenstands vereeniging. Men meldt ons uit Leiden Te Leiden is gisteravond, nadat in een goed bezochte vergadering mr. P. J. M, Aalberse, lid van de Tweede Kamer, en de heer J A. A. Ver beek, van Rotterdam, voorzitter van den Dioce- sanenbond, het woord hadden gevoerd, een af- deeling opgericht van den R. K. Middenstand, afd. van den Hanzebond van R. K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem. Staande de vergadering traden 77 leden toe. Staking tramdienst. De tusschen de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij en concessionarissen van den stoom tramweg Lichtenvoorde-Groenloo bestaande over eenkomst betreffende de exploitatie van dezen tramweg, zal met ingang van 1 October a.s. zijn ontbonden, ten gevolge waarvan de dienst op dien weg, waarin door de maatschappij gedurende ruim 27 jaren is voorzien, op dien dag zal worden gestaakt. Een gedenkdag, Den len Juli was het 100 jaar geleden, dat Koning Lodewijk Napoleon afstand deed van den troon. Een lezer van de Prov. Gron. Ot. zond in verband met dezen gedenkdag ter inzage een exemplaar der oorspronkelijke, by deze gelegen heid uitgevaardigde proclamatie, waarvan de inhoud als volgt luidt Lodewijk Napoleon, door de gratie Gods en de Constitutie des Koningrijks, Koning van Holland, Connétable van Frankrijk. Allen dengenen die deze zullen zien of hooren lezen saluut Hollanders 1 In gemoede overtuigd dat door Mij niets meer voor Uwe belangen zoo min als voor uwe wel vaart gedaan kan wordenintegendeel Mijzelve als eene hinderpaal beschouwende om de goede gazindheid van Mijnen Broeder, ten opzigte van dit Land te kunnen doen herleven Heb ik van Mijnen Rang en Mijne Koninklijke Waardigheid afstand gedaan, ten behoeve van den Kroonprins Mijnen oudsten Zoon Napoleon Lodewijk, en Van Zijnen Broeder, den Prins Karei Lodewijk Napoleon. Hare Majesteit de Koningin, van regtswege. en achtervolgens de Staatsregeling, Regentesse van het Koningrijk zijnde, zal, tot op Hare aankomst, het Regentschap aan den Raad der Ministers zijn aanvertrouwd. Hollanders 1 nimmer zal ik een goed en deugd zaam Volk vergeten, zoo als Gy zijtMijne laatste gedachte zoo wel als Myn laatsten zucht zullen voor uw geluk zijn. U verlatende, kan ik u niet genoeg aanbevelen om de Krijgslieden en Ambtenaren van Frankrijk wel te ontvangendit is het beste middel om aan Zijne Majesteit den Keizer, van wien uw lot, dat van uwe Kinderen en van uw Land geheel afhangt, te behagen. Thans, daar de kwaadwillig heid en de laster mij niet meer zullen kunnen bereiken, ten minste voor zooveel UI belangen betreft, heb ik de rechtmatige hoop dat Gij ein delijk de belooning voor alle uwe opofferingen en voor uwe grootmoedige standvastigheid en gela tenheid vinden zult. Gedaan te Haarlem, den Isten van Hooimaand van het jaar 1810, Lodewijk Napoleon. De Minister van Justitie en Politie, Ret stadhuis te Amsterdam. Onder den titel«Amsterdams en Nederlands eer, Het Raadhuis van Amsterdam" is bij W. P. Van Stockum en Zoon een brochure verschenen van jhr. mr. Victor De Stuers. Het duurt nu ruim een eeuw lang zoo vangt de schr. aan dat Amsterdam, de hoofdstad des Rijks, het gebruik mist van haar Raadhuis, van haar Kapitool, van een wereldberoemd monument geheel op haar kosten gesticht en dat haar aan terrein f651.335 en aan den bouw f7.825.000, totaal f8.476.335 heeft gekost. Dit Raadhuis is het meest treffend gedenktee- ken, dat men zich denken kan. van de grootheid en de macht van Amsterdam, en indirect van ons geheele land in onze gouden eeuw. Thans heeft een commissie omtrent de zaak een rapport uitgebracht, dat tot het nemen van een ernstig besluit noopt, indien Amsterdam niet de risée van geheel het land wil worden. Thans kan de onzuivere toestand opgeklaard worden, thans kan en moet uitgemaakt, of de hoofestad langer geduld wil oefenen tegenover het Ryk, dat een eeuw lang in gebreke gebleven is aan zyn ver plichting te voldoen. Het Rijk toch is tegenover Amsterdam verplicht te zorgen voor een behoorlijke definitieve woning ten behoeve der Koningin, het is verplicht het Raadhuis terug te geven, en dit gebouw terug te brengen in den toestand, waarin het was toen Koning Lodewyk het in gebruik namhet is verplicht op eigen kosten te zorgen voor een mi litaire hoofdwacht en voor bureaux ten behoeve van den plaatselijken commandant, welke zonder eenig zweem van recht in het Raadhuis zyn on dergebracht. (Het is onbegrypelyk dat de stad de wacht en dat bureau in haar Raadhuis duldt.) Vermoedelijk zal de stad Amsterdam gaarne harerzijds een gedeelte der kosten willen dra gen, die het gevolg zullen zijn van de terug gaaf van het Raadhuis zij zal misschien het bouwterrein willen schenken voor de nieuwe woning (hetgeen denkelyk geen zware last zal zijn, want in de hoogere waarde van de rondom het nieuwe peleis of paviljoen gelegen bouwter reinen, zal de stad allicht een vergoeding vinden), zij zal ongetwijfeld het voorstel der Raadhuis-Dam- commissie overwegen om bij elk Koninklijk bezoek de feestzalen ter beschikking van H. M te stellen, maar dat alles neemt niet weg, dat de zorg voor een Koninklijke woning in de hoofdstad Rijkszaak is, en zulks op grond van de beloften van Koning Lodewyk en van Koning Willem I. De bezorgheid dat H. M. de Koningin persoon lijk het onaangenaam zou kunnen vinden een andere woning te betrekken is niet denkbaar, vooreerst omdat het Raadhuis, hetwelk zy voor een opzettelyk ingerichte woning zou verwisselen waarlijk te ongeschikt is om heimwee te kunnen opwekken dan, omdat H. M. als zy op de hoogte gebracht zal zijn van het in 1808 en 1814 voor gevallene, de wenschen van haar hoofdstad onge twijfeld zal beamen en op haar geen zwaardere lasten zal willen doen drukken dan Koning Lode wyk en Koning Willem I oirbaar achtten. Tot recht verstand der zaak gaat de schr. dan nog na, wat in de jaren 1808 en 1814 is afge sproken daar de authentieke documenten, naar hij meent, niet onder ieders bereik zyn, heeft hy ze achter de brochure afgedrukt. De brochure besluit: «Provisioneel", deze uit drukking was schering en inslag in 1808 en 1814; de uiterst ellendige toestand der financiën was daarbij de afdoende overweging. Is het niet een bittere ironie, dat dit provisioneele honderd jaren duurt en zal men durven beweren, dat in die geheele eeuw en dat bepaaldelijk thans, onze financiën zoo berooid zijn geweest, dat men in de onmogelijkheid verkeerde, te doen wat de eer van Amsterdam, van Nederland eischt Sociale Week. Naar wij vernemen, zullen als sprekers op de Sociale Week, welke van 14 tot 21 Augustus te Amsterdam zal worden gehouden, optreden de navolgende heeren Jhr. Mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck, F. Hendriks, S. J., A. H. J. Engels; A. J. Clarijs, PrB. de Greve, O. F. M., Mr. P. J. M. Aalberse, P. M. B. Jansen. M. S. C., J. D. J. Aengenent, Pr., L. N. H. Deckers, J. A. A. Verbeek, R Ligtenberg. O. F. M., Dr. A. K. M. Noyons, J. M. A. Zoetmulder, Mr. P. Reiner, H. W. J. Hoosemans, Mr. A. Baron van Wynbergen,, Mr. A. Tepe, H. Ermann, S. J., H. A. P. C. van der WTaarden, pr. Evenals het vorige jaar zullen er slechts drie soorten van kaarten verkrijgbaar worden gesteld. Vooreerst weekkaarten, welke toegang geven tot alle vergaderingen met recht op besproken plaats f2.50. Vervolgens doorloopenden-avondkaarten, welke toegang geven behalve tot de zeven avond vergaderingen ook tot de sluitingsvergadering op Zondagmiddag 21 Augustus, f 1.De toegangs prijs voor een afzonderlijke vergadering is 20 cent. De verschillende kaarten kunnen thans reeds by het Centraal Bureau besteld worden. Wie een goede plaats vooraan wil hebben, zal verstandig doen met daar niet te lang mee te wachten. Het laat zich aanzien, dat deze Sociale Week buiten gewoon druk zal bezocht worden, zoowel om het practische program als om de gunstige ligging van Amsterdam. Hoewel ér reeds op gerekend is by het huren van de groote zaal van de St. Jozefs- Gezellenvereeniging, doet men toch goed, indien men een goede plaats wil hebben, met zoo spoedig mogelyk een weekkaart te bestellen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrieht in den morgen van 5 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.3 te Coruna. Laagste barometerstand 753.1 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, *ot matige westelijke wind, gedeeltelyk bewolkt, waarschynlyk droog weer, warmer. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 6 Juli, 's namiddags 8 ure, op de Broersvest te geven. 1. The Pet of The army, Marsch, George Rosey 2. Concert Ouverture, C. K. L. Burgdorffer. 3. Misikalische Tauschungen, A. Schreiner. 4. Les Fleurs Walzer, E. Waldteufel. 5. Sté- phanie Gavotte, A. Czibulka. - 6. Marsch. Men wordt dringend verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen, daar dit voor uit voerenden en hoorders hinderlijk is. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 12 Juli, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Bereiking te Schiedam. Bevolking op 1 Januari 1910 32032 Geboren 529 Vestiging 926 1455 Overlijden 214 Vertrek 970 1184 meer 271 op 30 Juni 1910 32303 In het eerste halfjaar van 1910 werden 103 huwelijken gesloten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker jongen voor fabriek verver verversjongen metselaar sla gersjongen sigarenmakersjongen krullen jongen keukenmeid jongen voor handels- werf. Voor buiten de stad. Koperslager halfwas letterzetter bakker barbier molenmaker. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers portier pakhuisknecht schipper koetsier smid vuurwerker plaatwerker stucadoor voorslager bankwerker molenaar grondwerkers draaier kurkensnijder loodgieter koperslager klinker steenhou wer tuinier tuinmansjongen personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis ge vraagd schoonmaakster dagmeisje baker opperman van den Bond van technici ver schillende technici. Volkabadhuia. In de week van 27 Juni—3 Juli 1910 werden genomen 263 baden. lste kl. 2de kL kuipbaden 17 kuipbaden 28 regen 15 regen 167 school kinder 5 ct. 36 Gedurende de maand Juni 1910 werden geno men 1354 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 88 kuipbaden 163 regen 96 regen 873 school kinder a 5 ct. 134 Door het Muziekgezelschap «Oe fening Baart Kunst", dir. de heer H. v. Gent, alhier, zal aan het Nationaal Muziekconcours, Woensdag den 6en Juli te Zoetermeer-Zegwaard te houden, worden deelgenomen in de lste Afd. Fanfare. In verband hiermede zal deze vereeniging dien dag van het repetitielokaal café «Nationaal," Bo- terstraat, naar het station marcheeren des voor middags 7J uur. Des avonds te 9'/4 uur zal in de tegenoverge stelde richting worden gemarcheerd, tenzy ge noemde vereeniging een prys mocht behalen. Gister-ochtend is de passage over de Hoofdburg van 1010.28 ure gestremd ge weest, doordat een aakschip 'twelk door de Varkenssluis moest, aldaar aan den grond bleef zitten, vermoedelyk omdat 't te grooten diepgang had. Giste r-a vond 7 ure is de 26-j a r i g e D. v. Ewonende Eerste Tuinsingel, per fiets rydende, en ter hoogte van de wagenmakerij van Jordaans de tram passeerende, door een anderen fietsryder, die van achter de tram te voorschyn kwam, aangereden. Zyn positieve verliezende en de macht over zyn stuur kwyt rakende, viel E. tegen de tram. In de apotheek van Gouka binnengedragen, werd aldaar de geneesheer Ris ontboden, die constateerde dat E. den rechterarm gebroken had. Vanochtend hebben A. v. d. W. e n P. T. H. L., resp varende op een motorschuit en een vlet, beide voor de spoorbrug liggende, twist gekregen over de vraag, wie van hen 't eerst on der de brug door zou gaan. De twist liep zoo hoog dat v. d. W. met een stopblok naar L. gooide, waardoor deze niet werd verwond, maar pynlyk aangedaan. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag, met den trein van 4 uur 2 mi nuten, arriveerde de heer G. J. de Jongh, directeur der Gemeentewerken, die naar Indië was geweest, aan het station Beurs. Hy werd door familieleden en eenige hoofdambtenaren der gemeente verwelkomd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 6 Juli. 24 v>. Stedelijk Museum. (Doe- leplein).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2