Stads- en Gewestelijk Nieuws. het Koloniaal Instituut "te Amsterdam verzekerd kan worden geacht, daar, volgens ontvangen tele gram van de heeren Cremer en Hubrecht, beiden te Amsterdam, reeds f750.000 van het benoodigde millioen bijeen is en nog meer bijdragen worden verwacht. Diensvolgens werd bestoten, *het hoofdbestuur op te dragen er toe mee te werken, opdat het Ko loniaal Museum onder den naam van Koloniaal Instituut naar Amsterdam wordt overgebracht. Enka. In «Opwaarts wordt medegedeeld, dat het den Bond van Christen-socialisten is gelukt een vol doende som bijeen te krijgen, ten einde het besluit zijner onlangs gehouden jaarvergadering tot aan stelling van een bezoldigd propagandist uit te voe ren. Als zoodanig is nu benoemd mej. A. v. d. Vlies. Middenstandsbond Voor die 7de Algemeen© Vergadering en het 7de Congres van den Middenstandsbond te houden "te Arnhem in Musis Sacrum", op 19, 20 en 21 Ju'.i a.s., zijn neg praeadvlezen over het onder werp: „de wettelijke bestrijding van oneerlijke praktijken in hani:el en bedrijf' uitgebracht cLcor den heer O. R. Barends, secretaris van de Arn- hemsche Vereeniging van Handel en Nijverheid en door den hear G. J. C. Herdes te Amsterdam. 'De Arnhemse he Vereeniging voornoemd heeft zich tot taak gesteld een onderzoek in tie stellen naar een onderdeel van de verschillende vormen van oneerlijke concurrentie en wel dieze: die hé- staat in bet, geven van minder gewicht, minder inhoudsmaat, minder lengte of breed temaat, of minder tal van verpakte artikelen. Zij meent, haar beschouwingen samenvattende, dat een ar tikel alls het navolgende in het Wetboek dient te wordien opgenomen. „Het is verboden verpakte goederen te Itevérén, im een winkel ,of op ©enige an/Veite voor hief publiek toegankelijke verkoopplaats voorhanden te heb ben, uit te stallen in het openbaar, rond te bren gen, rond te venten, te vervoeren of Tte doen vervoeren, in of uit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebban, indien niet op alle verpakkingen voorkomt in duidelijke letters en cijfers de hoeveelheid in maat, gewicht of aantal der ^verpakte aj-tikeïen. Die aanduiding xnoet, indien de goederen in een winkel of op ©enige andere voor het publiek toegankelijke plaats voorhanden zijn, of in het openhaar worden uitgestald, voor de bezoekers of voor het publiek duidelijk zichtbaar zijn. Bij Eet rondbrengen, rondventen of uitstalten in het openbaar van verpakte goederen worden al de gedragen, vervoerde of bij die uitstalling aanwezige goederen geacht te worden rondge bracht, rondgevent of uitgestald." ■De hoer Herdes komt in zijn praeadvies tot de volgende oonclusiën 1. De georganiseerde middenstand kan door groote activiteit en doelmatige bestrijding van de oneerlijke praktijken in handel en bedrijf, veel bijdragen tot meerderen groei en bloei van den so'iden handel, dooh kan daarbij de medewerking en steun van de Regeering niet missen. 2. Een afdoende beteugeling van de oneerlijke praktijken dn handel en bedrijf mag eersl dan met ©enige zekerheid worden verwacht, als de Regeering in een desbetreffend wetsontWérp, dié deloyale handelingen zal strafbaar stellen. 3. Indiien de Regeering, binnen niet af te lan gen tijd, een wet zal hebben in het teven ge roepen, als hierboven bedoeld, ook dan nog mag de georganiseerde middenstand niet één otogénblik verflauwen in zijn ijver tot het scheppen van zuivere toestanden in handel en bedrijf en is daarbij nog verplicht steeds een wakend oog te houden op de richtige nakoming dex bepa lingen, in bedoelde wet vastgesteld. De wereldtentoonstelling te Brussel. Ongetwijfeld zullen velen belangstellen in d'e volgende beschouwing over de Hollandsche afdee ling van de Brusselsche tentoonstelling, die in de „Germania", het Duitsche centrumsorgaan, wordt aangetroffen had zijn haat tegen de onschuldige Lucie verdub beld. Hij ging dus ook, na alleen gegeten te hebben, te voet uit en begaf zich, zooals tusschen hem en zijn neef was overeengekomen, naar het huisje in de Clichylaan Ovide wachtte hem zoodra de schel klonk opende hij deur, bracht hem naar het zomerhuis en riep uit, zoodra zij opgesloten waren Ah sapperloot, oude jongen, ge kunt ervan verzekerd zijn, dat ik u met ongeduld wachtte 1 Waarom Omdat ik u veel te vertellen heb Spreek dan vlug. Ik heb ons mannetje gevolgd en dank zy de waarlijk wonderbaarlijke handigheid, die ik getoond heb en waarop ik trotsch mag zijn, ken ik den naam en de woonplaats van het juffertje, waarop hij verliefd is... Ik weet iu dat opzicht reeds evenveel als gij, zeidè Joris Garaud koel. Dat is onmogelijk. En toch is het waar. Dan heeft uwe dochter u ingelicht? Ja. Hoe kent zij dat meisje Die Lucie is eene der naaisters van hare modemaaksters. Aha thans begrijp ik het bezoek van mijn nichtje aan het huis op de Bourbonkade. Hebt gij haar daar ontmoet? Ik heb recht tegenover haar gestaan voor 'Na Ooi tochtend was het Holland, zegt het Duit sche btel, dat zijn tentoonstelling h:et eerste open de en Well pp ©en tijdstip, dat zij geheel klaar was. Wel vond' nok deze plechtigheid eenigen tijd na de officieel© opening plaats. Maar in ieder geval heeft Holland ;pp buiten gewoon waardige wijze zijn aandeel in de ten toonstelling. Natuurlijk kan dit aandeel niet gemeten wordien naar den maatstaf, waarnaar men de tentoonstellingen van grootere of kleinere industriestaten afmeet. Holland is geen indus triestaat en waar industrie aanwezig is, heelt zij zich' niet ontwikkeld tot. een' nijverheid, die van noemenswaardige bebeekenis is vcoa* de we- rejiühamdelismarktWanneer men dit vooropstelt, dan moet men zeggen, dat Holland iets heel moois gepresteerd heeft. De Hollandsche afdeeling is in een zeer origi neel gebouw, dat juist tegenover de Duitsche industriehall ligt, gevestigd. Dit gebouw, uit bak steen opgesteld, toont zijn schoonheid ongetwij feld eerst, wanneer de zon er hel öp schijnt of wanneer iaat in den avond de stroom van het electrisché licht zich ©rover uitstort en de don kere achtergrond van de ernaast gelegen straat het juiste perspectief eraan geeft. Het hooge gebouw herinnert aan het zeven- tiende-eeuwscihe Holland, aan ,de oude beroemde bouwmeesters, die in Haarlem gewerkt hebben, en die vete gevels ka,rakteriseeren zoo juist hét -nationale karakter der Hollanders, want zij sym- boliseeren het conservatieve en het terughouden de. Daar bet gebouw juist op de grenslijn tusschen het hooger gelbgen tentoonstellingsterrein, dat tot die gemeente Êrusset behoort, en de lager gc-légCn vlakte van SoÜhosch, dat tot Ixelles behoort gelegen is, heeft men 'n poort-brug gebouwd, van waaruit men den ingang bereikt. De brug wordt door twee leeuwen geflankeerd, dlezelfdë' Ieèuwé'n, dié het Nederïandsche wapen sieren en die ook België eenigszins als staatssymbool behouden heeft. Zoo eenvoudig als het gebouw, dat overigens de wapens van alle Nederïandsche provincies draagt, er' van buiten uitziet, zoo prachtig is dé decoratie van binnen. Men heeft hier met kleuren gewoekerd en in tegenstelling met de antieke voorstellingen van de gevels heeft men hier zeer modern gewerkt, zoodat ten deele een overvolle kleurenpracht ontstaat, In het gebouw zeil is de ruimte wel' wat klein, daar men de hal in twee verdiepingen heeft verdeeldTrappen leiden naar een galerij, waarachter men uitetallingskamers inrichtte. Gaat men door de Hollandsche industriehal, dan valt het "terstond op, dat do producten van het land bijna twee derden van de heek: tentoonstelling innemen. De machines en de schoono kunsten zijn elders ondergebracht, zoo dat men met het economische karakter van het land zeer bijzonder rekening kon honden. Dan vindt men pyfamiden van likeuren, 'tal rijke stands met cacao en andere producten van het land. Ook het wereldberoemde Delftsche aardewerk is tentoongesteld. In het achterste gedeelte 'van de parterre-ruimte bevindt zich het belangrijkste doel van de Hollandsche tentoon stelling. Hier is de koloniale afdeeling. IHier wordt zoo, dat men een Buitengewoon goed overzicht krijgt, getoond, met wek een groot succes Holland gekoloniseerd heeft. Niets ontbreekt ook, om den bezoeker met de bijzon dere toestanden in de kolonie bekend te maken. Van de teelt van liet suikerriet tot de benutting van de bednjfsverhoudingen wordt alles ver klaard, wat voor de kolonisatie van Indië in aanmerking zou kunnen *komen. Ook de kleine industriën van de inboorlingen wórden ons ge toond. Wij zien paar, dat tapijten gefabriceerd worden uit weefscte van vezels en dat het Indi sche hout voor het maken van alle mogelijke voorwerpen gebruikt wordt. Gok de topografische dienst wordt getoond en tabellen maken ons duidelijk, boe de handel van de koloniën zich in de laatste jaren ontwik keld beeft. Men ziet daar ook, dat Holland in zijn 'koloniën zeer prijzenswaardige sociale instellingen heeft opgericht, instellingen, die ook het huisje van de huisbewaakster Maar dan heeft zy u herkend Dat kunt ge nagaan I Welk idéé hebt gy toch van my Ik had my in het pak van een metselaar gestoken en ik verzeker u, dat men nooit een beter metselaar heeft gezienMaar, wat ik zeggen wilde, mijn lieve nichtje zal een grappig gezicht getrokken hebben, toen zij haar aangebedene by de modemaakster vond Marie is in een toestand, die verschrikkelijk wanhopend is,... Drommels, zij werd daar ook aardig ver rast 1 Welnu, geef haar den raad, zich kalm te houden. Ik hoop wel, dat binnen acht dagen niets meer van juffrouw Lucie te vreezen zal hebben.... Doch zeg eens, by wie werkt die juf frouw Lucie Bij juffrouw Augustine, eene groote en wel bekende modemaakster. Eu die woont Saint-Honoréstraat, op den hoek van de Castiglionestraat. Gaat zij eiken dag naar hare patrones? Dat weet ik niet. Dat moet onderzocht worden... Ik belast my daarmede... Laten wij ons thans met de ernstige zijde van de zaak bezighouden. Als wy dat jonge meisje doen verdwynen, zal hare geheele familie op stelten geraken. Lucie heeft geen familie. Wees van vaderszijde en moederskant Het is een gevonden kind. id het land- zelf een aanzienlijke hoogte van ontwikkeling bereikten. Op die galerij eJndeÜjlk heeft Holland in eenige kamers een kleine tentoonstelling van woning inrichtingen opgericht, een tentoonstelling, die voor ons, Duitse,hors, aldus de „Germania" zeer leerzaam is, daar zij bewijst, dat het streven van Duitsche kunstenaars naar een aesthetischc inrichting van de binnenkamers in de Neder ïandsche" kunstnijverheid navolging gevonden heteft, 't Zijin een dozijn vertrekken, die ons getoond worden, en vooral op een bibliotheekkamer wil len wij de aandacht vestigen; haar inrichting is buitengewoon smaakvol. Bijzonder groote waarde schijnen de Hollandsche architecten to hechten aan de voorwerpen, die tot verlichting dienen; wij hebben althans een aantal zeer kunstig bewerkte kronen gezien, die symmetrisch aansluiten aan de decoratie van de vertrekken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht [n den morgen van II Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.2 te Horta. Laagste barometerstand 754.9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, tot matigen, noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. Sluiting Koemarktbrug. Volgens voorstaande kennisgeving zal de Koe marktbrug van Dinsdagavond 10 uur tot Woens dagavond voor het verkeer met rjj- en voertuigen gesloten zjjn. sOrpheus.'' Vrijdagavond 8 Juli j.l. waren de werkende leden van Schiedams Mannenkoor »Orpheus" in een buitengewone algemeene vergadering bijeen, waar in o.m. door den voorzitter werd medegedeeld, dat bij het bestuur een voorloopig plan was ge vormd om in het aanstaande jaar, waarin het mannenkoor 45 jaar zal hebben bestaan, dit ne gende lustrum te vieren, door het geven van een driedaagsch muziekfeest By voldoenden steun van de leden, zoowel buitengewone als werkende en het publiek belooft dit feest als vroeger genot volle dagen. Voorloopig zijn op het programma geplaatst een of meer werken voor koor, soli en orchest, een kunstenaarsmatinee en een operette of soirée amusante, waarna bal. Om «Orpheus" by een eventueel uitkomen op een zangwedstryd in de afdeeling van uitnemend heid voor het vervolg de zekerheid van succes niet alleen te doen behouden, maar die ook te vergrooten, moet noodzakelyk het aantal wer kende leden aanm'erkelijk worden uitgebreid. De vergader ing machtigde daarom het bestuur om candidaten die reeds werkend lid zyn of waren eener zangvereening, niet na proefzang, maar op verklaring van directeur of bestuurslid tot het mannenkoor als lid toe te laten in sommige ge vallen ook af te wijken van dé uniform-contri butie voor werkende leden en die in overleg met den candidaat, rekening houdende met omstan digheden, vast te stellen, by maandelijksche inning. Aan het slot by een woord van dank door den voorzitter voor de medewerking der opgekomenen en voor den aangenamen toon, die er heerschte, werd nog medegedeeld, dat de vacantie was in gegaan, de eerste volgende repetitie den eersten Vrijdag in September zal gehouden worden en dat hef nieuwe gezelschapsjaar I October a s. aanvangt. Zomer vermakelijkheden. De zomervermakelijkheden die het bestuur der Officieren-Vereeniging volgens traditioneel ge bruik omstreeks de helft van Juli vooral voor de kinderen der leden pleegt te geven, hebben gis teren een aanvang genomen met het zoo gewilde amusement van het oplaten van met gas gevulde ballons. Hoewel het weer zooal niet voor de ballonnetjes dan toch voor de bezoekers van den tuin minder Bravo alles gaat goed Daar de politie niemand achter zich zal voelen, om haar aan te sporen, zal zy langzaam handelen... Zy zal voor den vorm eenige nasporingen doen, maar niets vinden, want mijne voorzorgen zullen goed ge nomen worden, en daarmede zal alles zyn afge- loopen. Wat gaat gij doen Dat is eene voorbarige vraag, mijn waarde neef.... Wat ik ga doen De duivel hale mij, als ik daaraan reeds denk 1 Ik zal eerst de dagelijksche gewoonten van het jonge meisje bestudeeren, zien te weten te komen, hoe laat zij thuis komt, naar die gegevens zal ik mijn plan uitwerken. Hij legde toen zijne hand op den schouder van Joris Garaud en vervolgde Stel vertrouwen in mij 1 Vooreerst ben ik geen ezel. Vervolgens geloof ik, dat dit zaakje my veel genoegen- zal verschaffen en wanneer men vermaak in iets heeft, komen ook de ingevingen en krijgt men goede gedachten.... Alleen.... Hier zweeg hij en krabde zich achter het oor. Wat meent gij met dat alleen? vroeg Jacob Garaud. Ik denk zoo, dat het grapje een aardig sommetje zal kosten. Wat komt dat er op aan zeide de indus- triëel met eene beweging van onverschilligheid. Het geld is de ziel van den oorlog. gy weet dit, zoo goed als ik... Om de zaken goed te kun nen doen, moet men door niets worden tegenge houden.. gunstig was, is toch deze gebruikelijke opening der zomorveimakelykheden door kunnen gaan. Aanvankelijk was er weinig publiek in den tuin, maar allengs kwamen toch de Tuinleden met hunne kleine stamhouders ten feestgetij Het groote grasperk was als altijd het bijzonder aan- trekkingspunt der kleinen, die met spannende aan dacht het vullen der ballonnetjes volgden en ze met krachtige toejuichingen nastaarden als ze van hunne veelkleurige aanhangsels voorzien het luchtruim ingingen om als een kleine stip aan den horizon te verdwijnen De ballonnetjes dreven ditmaal in westelijke richting over den Vlaar- dinger dijk af en het publiek dat zich ook dit maal weer in breede rijen langs dien dijk schaar de, had er dus minstens evenveel pleizier van als de binnenleden van den tuin, die de kleine luchtreizigsters slechts tot op korten afstand kon den volgen. De ouderen genoten intusschen in den tuin van de rnatiné door «Oefening baart Kunst" ge geven, dut werkelijk bij deze gelegenheid zijn beste beentje voorzette. Een wel gelukkig ge kozen program, waaronder meerdere zeer ge wilde nummers, werd uitgevoerd. Zoo genoten oud en jong in onzen toch werkelyk zoo schoon'en Tuin, die met zijn laan met fraaie vergezichten een inderdaad bekoorlijk plekje vormt in onze gemeente, dat door al hare ingezetenen nog meer gewaardeerd, door toenemend lidmaatschap nog meer op prijs gesteld moest worden. Albert frères. De zomervermakelijkheden kenmerken zich dit maal ook door de komst van de zoo beroemde bioscoop van de firma Albert frères, koninklijke Ned. kunstexploitanten, door de pers betiteld als Les llois des Bioscopes. Zy zullen voor eenigen tyd hun intrek nemen in onze gemeenten en er gedurende 8 dagen van 14 tot 21 Juli voorstellingen geven. De inrichting van de heeren Albert frères, die Zaterdag-avond nog te Hengelo voorstellingen gaven, is thans reeds te dezer stede aangekomen en wordt op het Doeleplein gemonteerd. Zy bestaat uit een prachtvol zomertheater van circa 100.000 kilo transportde weelderig ingerichte zaal be vat 1000 zitplaatsen. Zoo zal er dus in de komende dagen der zomer vermakelijkheden nog heel wat te genieten wor den gegeven. Niet alleen in den Officierentuin maar ook op het Doeleplein zullen jongeren en ouderen zich naar hartelust kunnen vermaken. Wij vertrouwen, dat Schiedams ingezetenen 't op prys zullen stellen, dat hun althans een kleine onderbreking van den sleurgang van het dage- lyksch leven gegund wordt. Naarwy vernemen, z ij n de panden aan de Lange Haven naby de St. Janskerk, die voor eenigen tyd bij openbaren afslag werden op gehouden, thans in eigendom overgegaan aan de firma P. Melchers, die in het groote pand hare distilleeidery zal vestigen, terwyl het kleine wel licht voor brandery zal worden ingericht. Giste r-m i d d a g 33/4 ure reed zekere H. uit Rotterdam op den Rotterdamschen dyk in deze gemeente met zyn rijwiel tegen de van Rotterdam komende electrische tram. Hy sprong van zyn rijwiel, terwyl de wagen weder stopte, zoo kwam de fietsryder er zonder letsel af, maar de voorkant van zyn flets werd beschadigd. Giste r-m iddag is alhier aange houden de 19-jarige dienstbode H. J. B., verdacht van diefstal van zilveren voorwerpen ten nadeele van eene juffrouw alhier. Na verhoor werd de dienstbode ontslagen. Giste r-n amiddagdrie uur is de 5- jarige Jan Baars, wonende Hoofdstaat in de Voor haven geraakt. De kleine werd gered door J. M. Meyer, wo nende Beierlandsche straat, die hem gekleed na sprong. Vannacht 12 ure deed de heer J. M., wanende te L„ bij de politie klacht, dat hjj bij de wachtkamer van de electrische tram geslagen was door C. T., wonende afhier. Ik heb u reeds aangeboden te geven, wat gy noodig hebt... Maar gij hebt geweigerd... De omstandigheden zyn thans veranderd. Hoeveel hebt gij noodig Dat weet ik nog niet... Wilt gy voorloopig twintig duizend francs hebben Goed, geef my die Misschien heb ik ze niet noodig en het kan ook zyn, dat ik meer verteren moet... Ik zeg nog eens, dat ik niet op de kosten let, mist Lucien aan Marie verbonden wordt en Marie gelukkig worde I... Geef voorloopig de twintig duizend francs... Indien ik te kort kom, weet ik, waar ik het geld krijgen kan... Paul Harmant haalde zyne portefeuille uit den zak. IJy haalde daaruit een pak bankbriefjes van tienduizend frank, nam er twee uit en gaf die aan Soliveau, zeggende Ziedaar... Dank u 1... antwoordde Ovide, die haastig het geld wegstak. Dit zyn nu de oorlogskosten... Dat alles is in orde... maar wat zal het grapje my opbrengen Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2