Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rotterdam V. (Mr. A. D-e Jong, de nieuwbenoemde wethouder van Rotterdam, zal, naar wij vernemen, in Sep tember a.s. het lidmaatschap van de Tweede Ka mer (district V) neerleggen. i De amti-revolutiormairen zullen naar alle waar schijnlijkheid het Raadslid den heer Diemer cau- didaat stellen bij de daaruit voortvloeiende ver kiezing. (Rott. Nwsbl.) Dr. Lely. Indien dr. iC. Lely de 'door de Staten van Friesland op hem uitgebrachte benoeming tot lid der Eerste Kamer aanneemt, zal hij zijn mandaat als lid 'dér Prov. Staten van Zuid-Holland moeten neerleggen, daar in gevolge art. 128 der Grondwet en art. 21 der Prov. Wet, deze ambten onver- eenigbaar zijn. Tweede Kamerverkiezing. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Helmond (ontstaan dooi het optreden van mr. Regout als Ministér van Justitie), is gekozen de heer A. F. Fleskens, die 3222 stemmen kreeg. Op mr. I. Swane waren 22G5 stemmen uitgebracht. Kosten voor het regentschap. Bij Kon. Bes', is de, op 'het jaarlijksch inkomen der Kroon, gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger tot het tijdstip zijner komst tot den troon te nemen som voor de kosten van het regentschap bepaald op f 175.000. De vorst van Thurn und Taxis. De vorst van Thurn und Taxis, die op dit ocgenblik te Scheveningen verteelt, keert a.s. Maandag naar zijn vorstendom terug. Zijn familie blijft nog 14 dagen op Scheveningen. De vorst heeft de reis naar hier gemaakt in zijn eigen uit twee groote salonrijtuigen bestaanden trein, die gedurende het verblijf der familie te Scheveningen ter harer beschikking is gebleven onder de overkapping van het Staatsspoorstation. - De Hanze. Heden werd in het Bondgebouw, aan de Lange Haven alhier de algemeene jaarlijksche vergade ring gehouden van sDe Hanze", Rond van R. K. vereenigingen van den Handeldrijvenden en In dustrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem. De vergadering werd om 11 uur geopend door den voorzitter, deu heer J. A. A. Verbeek, uit Rot terdam. De Voorzitter deelde mede, dat hij eene toelichting had te geven naar aanleiding van een tot hem gerichte beschuldiging, betreffende de toetreding van afdeelingen der »Hanze" tot den Middenstandsbond Spr. had de notulen nog eens nagelezen en stelde in 't licht, dat er destijds te Alkmaar geen bezwaar tegen toetreding voor den tijd van één jaar was gemaakt, alleen met het oog op de Middenstandstentoonstelling te Amsterdam. De heer F. J. S m i t, vice-voorzitter der afd Schiedam, alsnu het woord verkrijgend, zeide dat hem de vereerende opdracht was gegeven wegens ontsteltenis van den voorzitter, den heer Kamp, de aanwezigen welkom te heeten. Verleden jaar was op sprekers voorstel besloten dit jaar de al gemeene vergadering te Schiedam te houden. Hoewel Schiedam niet zulk een natuurschoon en kunstpracht biedt als de Hofstad, hoopte spr. waar het toch te doen is om degelijk en stoer te werken, de vergadering hier ter stede op een gunstig resultaat zal kunnen wijzen. Hjj gaf daarna de leiding der vergadering over aan den Verbeek. De voorzitter, de heer Verbeek, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij wees op de steeds stijgende belangstelling, die de centrale vergaderingen mogen ondervinden en waaruit blijkt, dat het werken der organisatie op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Hij sprak in het bij zonder een woord van welkom tot dr. Nouwens, pastoor de Wit, uit Maassluis, pastoor Verhoeven uit Schiedam, kapelaan Hozeman uit Rotterdam en de pers. Na er op gewezen te hebben dat deze verga dering van zeer veel gewicht is, deelde voorz. mede dat het gewenscht is dat de leden van de Cre- dietbank hun leveranciers niet moeten verplichten de wissels via de Middenstands-credietbank af te geven. De uitkeering bij overlijden zal spoedig haar beslag krijgen en kunnen de noodige bescheiden hierover eerlang worden tegemoet gezien. Voorzitter sprak den wensch uit, dat beide in stellingen door de leden krachtig gesteund zullen worden. Het aantal leden der Hanze" neemt steeds toe. Er is een prettige samenwerking tusschen de af deelingen en het hoofdbestuur. Spr. hoopte dat zulks in de toekomst zoo zal blijven. Steun van verschillende kanten is niet uitge bleven. Zoowel door Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, Mgr. Konings, den geest-adviseur, de re geering, dr. Nouwens, den heer Kellenaers, redac tie van de d Hanzebode" en de pers werd veel medewerking en steun verleend. Ook aan God moet dank worden gebracht, die de katholieke middenstanders in staat heeft ge steld in den moeilijken strijd te volharden. Z. H. de Paus heeft meermalen doen blijken dat Z. H. de R. K. middenstandsbeweging in Ne derland niet vergeten heeft. Na ten slotte nog te hebben gereleveerd, dat belangrijke voorstellen betreffende Ziekte-, Glas- en Inbraakverzekering, Voorlichtingsdienst enz. op spoedige afdoening wachten, riep hij aller medewerking in, om eendrachtig samen te wer ken, teneinde een deel der sociale kwéstie op te lossen. Thans werd door den voorzitter het woord gegeven aan dr. Nouwens. Dr. Nouwens wees er op, dat de katholieke middenstandsbeweging in den aanvang een zwaren strijd heeft gehad. Velen twijfelden zelfs aan het welslagen. Maar door de eendrachtige samenwer king is thans veel tot stand gebracht. Het was een harden, verstijfden grond, waarin het Kruis geplant moest worden. God heeft echter zijn zegen geschonken aan den middenstand en zoo mocht het gelukken dat ook dit apostolaat rijke vruchten voortbracht. Spr. herinnerde met eenige sympa thieke woerden aan de kracht, die is uitgegaan van hen, die het pionierswerk verichtten. Er is echter nog veel strijd te voeren vooraleer de eind paal der victorie is bereikt. Spr. wekte allen op om steeds alles in het werk te stellen in het belang van den katholieken mid denstand en daarbij te zorgen de ware beginselen hoog te houden, daar hierin de verzekerde toe komst ligt. Voorts maande hij de aanwezigen aan om niet overmoedig te worden, daar overmoed slechts schaadt. Men bedenke wel, dat er nog tiendui zenden zijn, die nog moeten toetreden tot deze organisatie. Spr. herinnerde vervolgens aan het' onderhoud, hetwelk hij met Z. H Pius X heeft gehad. Z. H. stelde groot belang in de R. K. middenstand-or ganisatie in Nederland. Met aandacht hoorde hij de mededeelingen, die spr. hem deed over de vooruitgang der R. K. middenstandsbeweging. Z. H. was diep getroffen voor de onderwerping en hulde, door dr. Nouwens namens de leden der Hanze Z. H. aangeboden. Met verheffing van stem zeide Pius X Ik zegen die dappere mannen volgaarne. Ook gaf Z. H. aan spr. eenige lessen, met het oog op onze middenstandsorganisatie. Federatieve samenwerking vond Z. H. zeer goed. De katho lieke middenstanders moeten zich vereenigen in katholieke vereenigingen, daardoor worden hunne beginselen gehandhaafd en behouden zij hun zelfstandigheid Voor de materieele belangen kun nen zij toch samenwerken met andersdenkenden, evenals op politiek gebied. Nadat spr. de aanwezigen nog had aangespoord te luisteren naar de raadgevingen van de kerke lijke overheid en hunne bevelen getrouw op te volgen, was het hem aangenaam aan de aan wezigen den Pauselijke zegen te kunnen geven. Toen dr. Nouwens den aanwezigen den Pause lijken zegen had gegeven, dankte de voor zitter met eenige hartelijke woorden den ge- achten spreker voor het gesprokene. De voorzitter deed thans rnededeeling der Ingekomen stukken. Van de afd. 's-Gravenhage was ingekomen een voorstel, inhoudende, dat niemand lid der orga nisatie kan zijn, die lid is van een particuliere coöperatieve verbruiksvereeniging. Van Mr. Aalberse een schrijven, meldende dat hij de middagvergadering zou bijwonen Van Mr. Konings, den geest, adviseur, bericht, dat hij de vergadering niet kan bijwonen, aangezien hij nog niet geheel hersteld is. Mededeeling van het hoofdbestuur, dat het een telegram van gelukwensch heeft gezonden aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana, waarop een dankbe tuiging is ingekomen. Idem, dat minister Regout ter gelegenheid zijner benoeming was gelukgewenscht, waarop mede een dankbetuiging inkwam. Van minister Talma mededeeling. dat binnen kort de helft der subsidie voor de credietbank zal worden betaalbaar gesteld. Van den heer Nieuwenhuizen, secretaris van den Middenstandsbond, een schrijven betreflénde de oprichting van vereenigingen van klein-indu- strieelen. Door het hoofdbestuur is geantwoord, dat de Hanze" voor die organisatie zelf zorg draagt. Vervolgens deed de voorzitter nog eenige me dedeelingen over de credietbank. Daarna wees de voorzitter op de gelegen heid, die er voor de katholieke middenstanders bestaat tot deelneming aan de retraites voor den R. K. Middenstand te Noordwijkerhout. Alsnu werd het woord gegeven aan den sec r e- taris, den heer C. M. M. van den Berg, uit 'sHage, voor het uitbrengen van het jaarver slag, hetwelk te omvangrijk is om thans mede te deelen. In ons blad van morgen zullen wij er een uittreksel van geven. De voorzitter bracht den secretaris een woord van dank voor diens accuraat verslag en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren als secretaris der vHanze" mag werkzaam zijn De penningmeester, den heer Joh. Wij- deman, deed hierna rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van f53011. Het kas te kort bedraagt f253,51, dit tekort is echter slechts betrekkelijk, daar hiertegenover eene vordering bestaat van f284.32' 2 ten laste van de Coöp. Centr. Credietbank voor gedane voorschotten, terwijl Amstelveen nog schuldig is gebleven eene som van f 12.aan Contributie, zoodat na voldoening dezer vorderingen een voor- deelig Saldo overblijft van f 42.81waardoor de financiën dit jaar in veel gunstiger toestand verkeeren dan bij liet einde van 1909. Door de afd. Hoorn zal een commissie van 3 leden worden benoemd voor het nazien der re kening en verantwoording. Deze commissie brengt in de volgende vergadering verslag uit. Aan de orde is alsnu de verkiezing van 2 le den van het Hoofdbestuur, wegens periodieke af treding van den heeren W. J. Visser en C. M. M. v. d. Berg. Zij werden beiden herkozen De vergadering werd daarna geschorst tot 2x/2 uur. Zoinervermakelykheden. De kinderspelen in den Officierentuin hebben ook ditmaal weer het gewenschte verloop ten genoegen van allen gehad. Door goed weder be gunstigd, konden zij in den tuin worden gehouden, waar de verschillende spelen ook die gister namiddag voor de ouderen werden gegeven zoo goed op leeftijd en kunne berekend, allen, grooten en kleinen, naar hartelust deden genieten- De bioscoop-voorstelling, gister-avond na afloop der spelen gegeven, bijzonder voor de kinderen samengesteld, was zeker velen een kolfje naar de hand. De kleintjes vooral gingen geheel op in het voor hen nog zoo ongekend genot van de bioscoop, die hun zoovele verrassende en verma kelijke voorstellingen te zien gaf. Het bestuur der Officieren-Vereeniging heeft zeker getoond, dat 't op den gebruikelijken tijd de kinderen der leden niet vergeet. Voor het genot den jongeren met deze welgeslaagde fees ten bereid, heeft 't voorzeker aller dank verdiend. Verbetering. In ons bei icht omtrent de verpachting van de buffetten in het Ilondsgebouw is, naar men ons opmerkt, een enkele fout geslopen: de inschrijving van den heer J. W. van Slobbe was niet f 696i maar f 676. AGENDA VAX VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 14 Juli. 8 u. Doeleplein. Albert frères, Openingsvoorstelling. Rotterdam. Dagelijks 102t-12|, 2±—5£, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 15 ■Juli. 8 u. Diergaarde. Concert idem. Vergadering van den Itaad der gemeente Schiedam op Dinsdag 12 Jnli 1910, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Schoolgelden. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van, naar aanleiding van door Ged. Staten gemaak te opmerkingen, gewijzigde verordeningen op de heffing en de invordering van schoolgelden op de Middelbare scholen en het Gymnasium. Achtereenvolgens worden nu behandeld de ver ordening van liet schoolgeld op de Middelbare scholen, van het Gymnasium en de verordening tot invordering der schoolgelden en worden in eerstbedoelde de hoofdzakelijk redactioneele wij zigingen gebracht, waartoe de opmerkingen van Ged. Staten aanleiding geven. Zwemschool Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de Zwemschool, tevens houdende hun advies op het ingekomen verzoek van J A. van Buijsen e.a. en het voorstel van het Raadslid P. de Bruin. De heer De Bruin zegt, met 't oog op de gewijzigde verordening dat hij over 't algemeen heel weinig gevoelt voor hetgeen door B en W. behouden is, veel meer gevoelt hij voor het eerste dat uitgeschakeld is (zwem tij den) hij meent, dat dit veel beter door den Raad dan door B. en W. kan geregeld worden en zal daarom straks een voorstel doen om ook het eerste deel in behan deling te nemen, waar hij anders geen mogelijk heid ziet om zijn doel te bereiken. Verder behandelt spr. ook de loonen der be trokken functionarissen hij vindt die zoo ver schrikkelijk laag dat hij eene verhooging zeer noodig acht en waar B. en W. zelf erkennen, dat het werk der betrokken beambten zoo lang en inspannend is, dat zij, naast het principieel be zwaar, ook om die reden bezwaar maken de be ambten ook nog 's Zondags te belasten, blijft toch die toestand gehandhaafd. Spr. meent, dat een arbeidstijd van 15 uur zonder tijd om te gaan eten, absoluut te lang, nog erger dan Russisch is. Waar de inrichting aardig wat oplevert, meent hijdat er wel wat meer kan betaald worden, ook aan de vrouwelijke beambte, die vroeger 20 uren per week maar thans meer arbeidstijd iieeft dan te voren, zoodat zij met eene belooning van f2.50 nog geen dubbeltje per uur heeft. Spr., er nog op wijzend, dat de eerste zwemmeester door het laten varen van eene andere betrekking schade leed, dringt er op aan, dat de loonen veranderd en de arbeids- en rusttijden verbeterd worden en men ook omtrent de vrouwelijke beambte milder zal denken. De heer Van der S c h a 1 k is er wel voor, de regeling van de zwemtijden aan B en W. over te laten, maar hoopt toch, dat zij het be trokken adres nog eens goed onder de oogen zul len zien en overwegen of ook niet op Zondag de zwemplaats enkele uren open gesteld kan worden, 't Zal in het belang zijn der openbare zedelijkheid en het zwemmen in de openbare wateren voor komen, als men de inrichting op dien dag tijdelijk openstelt. De Voorzitter merkt den heer De Bruin op, dat 't hier eene nieuwe zaak geldt en 't onder die omstandigheden moeilijk gaat, het loon dadelijk geheel juist te bepalen is er hier een practisch begin en zoo al voortgaand, zal er ook een practisch einde zijn. Wat de tegen woordige regeling der zwemtijden betreft, meent voorz., dat iedereen die zwemmen w i 1, ook zwem men kan, waar de inrichting een genoegzamen tijd kosteloos is opengesteld. Ook de regeling, der uren voor schoolmeisjes en jongens is iets nieuws dat eenige moeite geeft. B. en W. zouden zelfs wel vier zwemmeesters willen aanstellen, maar zij moeten roeien met de riemen die ze hebben. Voorz meent dat er al een heele ver betering is tot stand gebracht, vergeleken met de oude inrichting en het College is er van over tuigd, dater wel iets voor de zwarten in Schiedam, bijzonder zij die in de steenkoolindustrie werken, moet gedaan worden, maar kan niet te vergaan. Overigens geldt 't hier slechts een proefjaar en kunnen de zwemtijden later gewijzigd worden. Voorz. hoopt, dat het medegedeelde de geopper de bezwaren zal hebben ondervangen. De heer e Bruin moet integendeel tot zijn spijt erkennen, dat het antwoord van den voor zitter hem teleurgesteld, niet bevredigd heeft. Hij blijft ernstig bezwaar maken tegen den arbeids tijd der menschen en het salaris der beambten vooral ook van de vrouwelijke beambte. Met voorz. is spr. 't eens, dat er iets voor de zwarten in Schiedam moet gedaan worden, maar dat moet niet ten laste komen van de drie hier bedoelde menschen Hij blijft een arbeidstijd van 15 uur te lang achten, wanneer er éen man bijkwam, dan konden de zwemmeesters ten minste .om beurten gaan eten. Spr- blijft een verhooging van loon, ook voor de vrouwelijke beambte, bepleiten. He heer Van der Velden vraag, of 't wel bekend is, dat in 't bijzonder de eerste zwem meester en de vrouwelijke beambte nog emolu menten hebben die ze niet gaarne zouden mis sen. De heei G o s 1 i n g a merkt op, dat de lieer De Bruin de zaken opschroeft: 't is alsof die zwem meesters in een fabriek aan de pomp staan, ter wijl toch, hoe korter de dagen worden, hun werk tijd minder wordt en zij 't bij het koele weer toch werkelijk niet zoo overdadig druk hebben. Spr. wijst o >k op de reeds vermelde bijverdienstenen meent dat bij verhooging van salaris, de emolu menten zouden moeten worden afgeschaft. De heer Van der Schalk vraagt, of de eerste zwemmeester verplicht werd die betrek king aan te nemen, of dat hij ze zelf begeert heeft, omdat hij dacht daardoor beter te worden. De Voorzitter zegt, dat hij de geopperde bezwaren meer als kleine wenken opneemt. Na een verloop van een jaar zullen B. en W., ook met 't oog op de emolumenten, beter over de juistheid van het salaris kunnen oordeelen. Maar vóorz. kan nu reeds verzekeren, dat daar aan de zwemplaats geen treurige loonslaven zijn, doch vroolijke, blijde zeer dankbare beambten. Men kan wel zeggen: stelt er meer aan, maar voorz. kan verzekeren, dat t zeer moeilijk is, goede te krij gen niet ieder is geschikt om als zwemmeester op te treden. Voorz, verzekerend dat het College met het thans verkregen drietal zeer blijde is, zegt dat B. en W. blijven peinzen en overleggen, hoe hier alles ten beste te regelen. De heer De Bruin meent, dat juist, omdat 't zoo moeilijk is, goede zwemmeesters te krijgen, de tegenwoordige te meer gewaardeerd moesten worden en men goede krachten niet bindt door slechte salarissen. Spr. meent, dat, waar de ge meente als werkgeefster optreedt; ze dit ook naar hetgeen op de eigen nationale congressen, o.a de Katholiekendagen, verkondigd wordt, dit goed moet doen en men dus niet moet lachen als hij daarvoor opkomt. Spr. heeft niet speciaal het oog op dien man, maar op ieder die die plaats vervult. Hij herhaalt, dat de regeling van B. en W. hem teleurgesteld heeft, Spr. wijst hier nog op het voorstel van de salaris der brug- en sluiswachters, dat is zoo uit gevoerd, men eenvoudig tot lien die in dienstwo ningen verblijven, gezegd heeftje verwoont twee kwartjes meer. Hij weerspreekt beslist liet ver wijt van opschroeven is de heer Goslinga daar wel eens geweest, als er 3U0 a 400 kinderen rond- spartelen en de ïbaas van 't speler als een hal ven duivel tusschen zit, op Woensdag en Za terdag als er tusschen 4 en 6 ure een paar hon derd kinderen aan den dijk liggen te wachten en de politie en zelfs de politiehond er bij is om orde te houden Bij de behandeling der artikelen, zegt de heer W 111 k a in p f, dat hij de bepaling zou willen ge wijzigd zien, de inrichting alleen op werkdagen open is. Hij zou gaarne zien, dat de zwemplaats's Zon dags namiddag eenige uren geopend was. Alleen om practische uren zou hij ook 's Zondags eenige uren van den dag gelegenheid tot zwemmen wil len geven. De Voorzitter zegt dat de vraag van den heer Wittkampf gemakkelijker is te beant woorden, maar 't nog gemakkelijke is er over te zwijgen. Voorz. meent, dat hier de principieele kwestie den doorslag geeftde regeering moet er niet toe meewerken op Zondag arbeid te doen verrichten kon de inrichting opengesteld worden zonder meer, dan was er geen bezwaar de zwem- liefhebbers daar te doen rondspartelen maar als regeering moeten we er niet toe meewerken, de menschen die de geheele week in touw zijn, ook 's Zondags arbeid te doen verrichtenlangzamer hand is 't toch onder de menschen van verschil lende richting een algemeede meening geworden, dat den mensch de rustdag toekomt en dan wel bij voorkeur de christelijke rustdag; voorz. ziet niet in de noodzakelijkheid daarvan af te wijken: het zwemmen is eene ontspanning, een geoorloofd genoegen, meer nietde menschen die er zich van onthouden zijn niet minder gezond dan de andere. Voorz meeat dat waar de zwemtijd tot 9 uur 's avonds duurt, alle Schiedammers kunnen zwemmen was dat zoo niet, dan zou er iets anders op gevonden kunnen worden de schooltijden bijv. iets veranderd moeten worden, maar tot open stelling ook op Zondag meent voorz. dat wij als regeering niet moeten meewerken. De heer Wittkampf vraagt of dit nu de meening is van het geheele College. De Voorzitter bevestigt dat. De heer W i 11 k a m p f zegt, dat hij 't daar mede niet eens is, hij meent de publieke mora liteit gediend en gevaar voorkomen zou worden door openstelling ook op Zondag. De Voorzitter betoogt, dat toch ook anders denkenden met het idee van Zondagsrust mee gaan en wijst er op, dat ook het Volksbadhuis 's Zondags gesloten is. De heer Van der Schalk zegt, dat dit hier mee niets te maken heeft en in Rotterdam de badgelegenheden wel degelijk op Zondag geopend zijn. Hij stelt dus voor »de werkdagen" er uit te lichten. De heer De Bruin stelt mede voor, de be trokken bepaling omtrent de werkdagen er uit te lichten. De Voorzitter meent, dat dit hetzelfde is wat de heer Van der Schalk beoogt. De heer Van der Schalk wil alleen lezen geopend, zonder meer, de tijden aan B. en W. overlatend. De heer W i 11 k a m p meent toch, dat moet worden aangegeven de dagen en uren waarop de inrichting geopend is. De Voorzitter merkt op', dat het voor stel—Van der Schalk eene verdere strekking heeft dan dat van den heer De Bruin. De heer Kranen meent, dat 't veel eenvou diger was alleen te bepalen, dat de inrichting tot een half uur na zonsondergang zou open ziju. De Voorzitter zegt, dat het sluitingsuur zoo is gesteld, om den zwemmeester gelegenheid te geven een beetje te geven en te nemen. De heer De Bruin moet nog eens terugko men op de kwestie van de Zondagsrust. Hij kan niet toegeven, dat met de tegenwoordige regeling der zwemtijden ieder Schiedammer gelegenheid heeft te zwemmen. Is 't B. en W niet bekend, dat er een een massa arbeiders zijn die tot 7 of 8 uren in de stad arbeiden Die hebben dan geen gelegenheid meer daar te gaan zwemmen. Spr. merkt nog op, dat het aantal zeer gevaar lijke plaatsen zeer groot is op't oogenblik zwem men er 's Zondags wel een 200 in de Maas. Hij acht 't zonde die aldus naar de gevaarlijke plaat sen te drijven; wij zijn daarvoor verantwoorde lijk. Spr. meent, dat 't hier toch alleen op een beetje toezicht op Zondag aankomt, dat gemak kelijk kan gevonden worden. De Voorzitter zegt, dat de heer De Bruin hem verkeerd verstaan heeft, als hij meent dat hij bij hem eventueel in het schuifje zou komen voor openstelling op Zondaghij zou dit alleen in dien zin kunnen doen er een dure exploitatie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2