Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en in hoofdzaak natuurlijk wat be treft het niet op de hoogte van den tijd zijn van d e firma Krupp en het uitsluiten eener eerlijke con currentie te doen neutraliseeren door al lerlei technische beschouwingen van de betrokken departementsambtenaren." Jhr. mr. Rethaan Macaré. ■Naar de „N. Arnb. Ct." uit vertrouwbar© bron verneemt, heeft jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, ontslag aangevraagd uit deze betrekking. Wyziging woningwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij brief van 8 dezer aan gedeputeerde staten der onderscheidene provinciën toege'zonden een ontwerp tot wijziging va,n de Woningwet, met ver zoek hem daarover vóór 1 September a.s. te doen kennen hun gevoelen en dat van besturen van twee gemeenten, een groote en een kleinere, in elk gewest. De ontworpen wijzigingen zijn beperkt tot het geen noodzakelijk voorkwam. Een verder strek kende meer algemeene wijziging der wet ligt niet in de bedoeling. Politiehondenconcours. Voor het door de Nederl. Politiehondvereeniging op 21, 22, 23 en 24 Juli a. s, te houden interna tionaal politiehondenconcours op het sportterrein Houtrust, heeft H. M. de Koningin een groote zilveren medaille geschonken, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik eveneens zilveren medaille ter beschikking stelde. Medegedeeld kan nog worden, dat thans 99 prijzen uitgeloofd zijn, terwijl 47 honden aan den wedstrijd zullen deelnemen. De politiemuziek zal hare medewerking verleenen. Het beslag op de „Hvalen." Men zal zich nog wel herinneren, hoe voor eenige maanden in alle bladen is verluid, het leggen van beslag op het Zweedsche onderzeesche marine vaartuig sHvalen"' te IJmuiden door mr. Tideman, die namens zijn principaal hulploon voor het sleepen van dat marinevaartuig wilde innen Naarmenthansmeldt,is door bemiddeling vanhet ministerie van buitenlandsche zaken aan mr. Tide man door Zweedsche regeering een som van f1900 uitgekeerd ter voldoening van dat hulploon aan de bemanning en de reederij van de »Alida Adria- na" VI. 51. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta. Laagste barometerstand 757.2 te Portlandbil. Verwachting tot den volgenden dagzwakke *ot matigen veranderlijken wind, meest betrokken, waarschijnlijk regen met kans op onweer, koeler Kamer van Koophandel, en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer on dier voorzitterschap van den Heer Mr. W. H. Jansen vergadering. 'De notulen der vorigte vergadering werden voor gelezen ein ongewijzigd vastgesteld. !Bij! missive d.d. 24 Juni 1.1'. Werd door Burgemeester en Wethouders aan de Kamer mee gedeeld, 'dat Van de Heeren A. Cool Mz. en anderen een adtes was ingekomen, waarbij zij verzochten niet in te gaan op het verzoek van den Heer A. V. d. Eelaart e. a) om die Beurs op ©enige R. K. feestdagen te .sluiten, Wwiji tevens in die missive werd verzocht, dat de Kamer déze zaak opnieuw in overweging zou nemen en kun haar ad'vies zou doen kennen. De Kamer besloot om Burgemeester en Wethouders hierop tè antwoor den, dat, nu bij verschillende personen bezwaar daartegen blijkt te bestaan, zij geen reden meer heeft om op sluiting der Beurs op de bedoelde feestdagen aan te dringen, maar dat zij om de zelfde reden, waarom in bovenbedoeld adres te gen die sluiting werd opgekomen, dat n.l. ieder vrij moet zijn om al of niet de Beurs te bezoeken, tot hun College het verzoek richt om de Beurs- vaeantie op de 'twee I&atste Zaterdagen van Juli en op de Zaterdagen van Augustus af te schaffen. «Dok had de Kamer van Burgemeester en Wethouders de vöotïoopige kiezerslijst Voor de Kamer van koophandel en fabrieken ontvangen met het verzoek om voor 20 Augustus a.s. van advies te dienen, welke van de daarop genoemde personen geacht moeten worden te voldoen aan het vereischte, gesteld in art. 6 sub B van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 Stbl. 76, dat men n.l., om kiezer van leden eener Kamer te zijn, aldaar bestuurder of medeibestuurder moet zijn en gedurende ten minste twaalf achtereen volgende maanden geiweest zijn van een bedrijf van handel of nijverheid. De 'heerdn F. J. Smit, M. v. d. Vlies en B. A. J. Wittkampf werden benoemd tót leden eener commissie om praeadvies 'hieromtrent uit te brengen. Door Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel was aan de Kamer een missive gezonden, waarin ter voldoening aan het verlangen van Hare Majesteit de Koningin te harer kennis werd gebracht, dat in den och tend van den 22sten Juni 1910, na eene kortston dige ongesteldheid, te Neuwied was overleden Harer Majesteits beminde Nicht, Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses-Weduwe van Wied, geboren Prinses Wiihetmina, Frederika, Anna Eli sabeth Maria d'er Nederlanden. Naar de Voorzitter mededeelde, was naar aanleiding dezer, missive reeds een schrijven van rouwbeklag aan Hare Majesteit toegezonden. Ond'er algemeene 'instem ming werd hieraan door de Kamer haar goed keuring gehecht. In een vorige Vergadering was ingekomen een verzoek van Burgemeester en Wethouders om advies omtrent, een ontwerp-vterordeöing op' de schouw over de bedekkingen 'der zoogenaamde onderbakken in branderijen, en een commissie benoemd om praeadvies hieromtrent uit te bren gen. In strijd met het gevoelen van de meerder heid dezer oommissie werd thans besloten tot vaststelling der verordening te adviseeren. Even wel werd ook besloten om hieraan nog toe te voegen, dat de Kamer het wenschlelijk zou vin dien, als de mogelijkheid weird in het leven ge roepen om van de in d'e ontwerja-verordening bedoekte schouw ©n in het algemeen van alle keuren en schouwen in honger beroep te komen bij een commissie van drie deskundigen. In dezelfde vergadering was aan dezelfde com missie opgedragen om te dienen van praeadvies omtrent een door Burgemeester en Wethouders aan die Kamer toegezonden ontwerp-Verordening, houdende bepalingen ter voorkoming van Brand gevaar en ter regeling van het blusschen van brand, terwijl in de daaropvolgend© vergadering aan den Secretaris was opgedragen om een mis sive te ontwerpen, waarin de opmerkingen der commissie waren nedérgel'egd. De dientengevolge ontworpen missive werd thans door den Secre taris voorgelezen en met algemeene stemmen vast gesteld. t.' Zoowel door de Kamer van koophandel en fabrieken £e OldenzaaJ als door die te Deventer was aan de Kamer een afdruk gezonden van haar adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, houdende bezwaren tegen het ontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet. Deze stuk ken werdien gesteld in handen der Heeren A. Cool Mz., F. J. Smit en den Secretaris. Na de gebruikelijke rondvraag wérd de verga dering door den Voorzitter gesloten. J De Ambachtsschool. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland om terug te komen op het besluit der Staten, waarbij verhooging van het subsidie voor 1910 voor de Ambachtsschool te Schiedam is geweigerd, vond bij meerdere leden der Commissie van rap porteurs krachtige bestrijding. Alberts Frères. Gister-avond werd door Alberts Frères voor de eerste maal.de tweede serie lichtbeelden vertoond. De eerste serie schijnt hijzonder in den smaak van het publiek te zijn gevallen, aangezien de voorstellingen van 8 en 9'/j uur voor een stamp volle zaal werden gegeven. De toeloop van het publiek was zoo groot, dat velen zelfs geen plaats meer konden krijgen. De tweede serie is nog belangwekkender dan de vorige. De »Roman van een schoolrijdster" bleek een zeer gewild nummer te zijn, terwijl de gekleurde projecties ook nu weer veel succes hadden. Een bezoek aan Alberts Frères is dan ook wel aan te bevelen. Men zal zich er uitstekend amu seeren. Dinsdag en Woensdag a.s. zal de Ap- pelmarkthrug voor het verkeer gesloten zijn. In den afgeloopen nacht om 2% uur zijn van twee woningen aan die Korte Haven eenige ruiten vernield. Een der 'düders is door de politie aangehouden. Door de politie zijn hedenmorgen alhier aangehouden een lichtmatroos en een scheepsjongen, die gister van het passagieren van H. M. opleidingsschip „Reinier Claaszen" te Dor drecht waren achtergebleven. Beiden waren over Rotterdam herwaarts gekomen. De scheepsjongen had in een in aanbouw zijnd huis, waar hij met zijn kameraad had geslapen, een pak van een stukadoor, dat daar lag, aangetrokken. Hier ter stedie trachtten beiden hun plunje te verkoopen, maar vóór zulks gelukte, werd het tweetal gear resteerd. Beiden zijn heden naar Rotterdam'overgebracht en ter beschikking van de politie gesteld. Gisteravond om II1/2 uuiishetSpaan- sc'he stoomschip „Aurora", met ijzererts van Bil bao naar Ro-tterdam, tegenover Schiedam, tus- schein het Droogdiok en de Waalhaven bij- mist aan den grond geraakt. Heden-och tend 11 uur is het schip zonder as sistentie vlot gekomen. Heden is van de werf van den scheepsbouwer G. W:. v. d. Burg alhier, met goed gevolg te water gelaten 'een motorboot, be stemd voor schipper W. A. Kraus, te Stampersgat. DIT VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is door twee surveilleerende agenten van politie op heeterdaad betrapt de 24-jarige D. de V., die poogde in te breken* in het stationsgebouw aan de halte Schiedamsche- dijk. Hoewel nog niet tot bekentenis gebracht, heeft men - hier vermoedelijk te doen met den dader van de beide inbraken bij de gebrs. Van Buuren van Heijst en de Zeevischhal, in den loop van de vorige week gepleegd. De V. heeft reeds meerdere vonnissen wegens diefstal achter den rug. B en W. en hebben den gemeenteraad voor gesteld, afwijzend te beschikken op het verzoekt door mr. W. H. A. Elink Schuurman te Hilver sum ingediend om voorwaardelijk deel te nemen aan den nieuwen bond voor onderlinge brand- en inbraak verzekering. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De commissie uit de staten, in wier handen is gesteM het voorstel betreffende subsidie .aan een nieuw te vormen gemeente Hoek van Holland, heeft over hef gewijzigde voorstel van gedepu teerde staten betreffende den Hoek Van Holland nader rapport uitgebracht. 'Met'voldoening lazen de leden der commissie, dat het gemeentebestuur van Rotterdam aan ge deputeerde 'staten bericht heeft, dat de raad dier gemeente in beginsel bereid was tot aanvaarding van dè bestuurstaak aan den Hoek; door de toe voeging van den Hoek van Holland aan de ge meente Rotterdam zal toch eene volledige voor ziening in de behoeften, die thans aan den Hoek bestaan, kunnen verzekerd worden. Van bet uitspreken van een verder oordeel over deze samenvoeging meent de commissie zich echter te moeten onthouden, omdat de kwestie van d'e samenvoeging niet pan .ha,ar oordeel' is onderworpen. Wat nu het voorstel van gedeputeerde staten betreft, om het subsidie aan den Hoek van Hol land voor het geval een© nieuwe gemeente wordt in het leven geroepen, te. verleenen in de!n vorm van èen renteloos voorschot, zoo kan zich' de commissie eenstemmig met dit voorstel veree nigen. Al wordt toch eene zelfstandige gemeente Hoek van Holland gevormd, z,o,o blijft het in de lijn van de groote waarschijnlijkheid ©n volgens velen van de groote wenscihefijkbeid liggen, dat die zelfstandige gemeente vroeg of laat bij' de ge meente Rotterdam gevoegd zal worden. Gebeurt dit Laatste, dan zal de som door de provincie besteed aan het tot stland komen der afzonderlijke gemefente Hoek van Holland, terug gegeven moeten kunnen worden. Eene dotatie a fonds perdu moet dus uitge sloten zijn, en het subsidie in den vorm van een renteloos voorschot verleend worden. Met gedeputeerden staten en met de regeering is die commissie echter van oordeel, dat het niet wenschetijik is langs dezen omweg de vereemiging va,n dien Hoek met de gemeente Rotterdam tot stand te brengen, en dat samenvoeging in eens te verkiezen is. Men dient echter op all'e eventualiteiten voor bereid te zijn. Ook kunnen de leden van de commissie zich eenstemmig vereenigen met de 'kleine Verhooging van het subsidie door gedeputeerde staten voor gesteld. De gronden, waarop gedeputeerde staten die verhooging in overweging geven, erkennen zij als juist. Mitsdien adviseert de commissie de staten het voorstel van gedeputeerde staten, waarover ziji nader moest rapporteoren, 'tot besluit te ver heffen. UIT ROTTERDAM. Het lid van den gemeenteraad, de heer J. S. Hollander, heeft een schrijven van den volgenden inhoud aan den Raad verzonden De N. R. Ct. van Zaterdag j.l. vermeldde, dat een man in de Metropool van het Leger des Heils, met een mes in zijn been gestoken zijnde, in een draagbaar naar het Ziekenhuis gebracht is en na daar verbonden te zijn, weder naar de Metropool terug gestuurd is, waar hij na eenige uren bleek te zijn overleden. Door nader bekomen inlichtingen vernam ik, dat de verbonden man ook per draagbaar huis waarts gekomen is. In verband hiermede verzoek ik beleefd mij in de eerstvolgende Raadsvergadering de gelegen heid te willen geven aan B. en W. de volgende vragen te stellen nis in het Ziekenhuis met den gewonden man al datgene gedaan om althans te trachten zóó treurigen afloop te voorkomen en, indien dit onverhoopt niet het geval mocht zijn, zijn dan reeds maatregelen genomen om meer doeltreffende behandeling voor het vervolg te waarborgen B. en W. stellen voor den interpellant de ge vraagde gelegenheid te geven in de eerstvolgende Raadszitting van 22 Juli a.s. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Van heden21 Juli. 8 en 91/2 'u. DoeTejpIeirv. Albert FrèTesB ie scoop'voors telli nlg. Dohidie'riliajg 21 'Juli. S. O. V. 8 u. Concert „Poly hymnia" ein Stedelijk Muziekkorps. Rotterdam. Dagelijks 10^-12^, 2$—54, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 19 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon Scherpschutters. Vrijdlag 22 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert idem. Noodweer te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Een hevig en langdurig onweder ontlastte zich hedenmorgen boven Amsterdam. De felle dreu nende ratalende donderslagen volgden elkander met groote snelheid en heftigheid op, terwijl het licht niet van de lucht af was. Het vreeselijke onweder ging gepaard met hevige slagregens, waardoor sommige straatgedeelten ge heel onder water werden gezet. De benedenwoningen van vele huizen zijn onder- geloopen. Ontvluchting krankzinnigen. Twee verpleegden van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik, werkzaam op het bouwland, poogden zich uit de voeten te maken Een hun ner werd al spo.edig achterhaald, de tweede be gaf zich bij het strand in zee en werd daar ge grepen. Een inbreker op heeterdaad be trapt. Men meldt uit ons uit Amsterdam Zondagmiddag omstreeks 3 uur ging de heer Sternheim wonende op de N.Z. Voorburgwal, even naar zijn nabijgelegen kantoor, ook op de N.Z. Voorburgwal gelegen, teneinde even te zien of alles inorde was, daar het weer betrok. Groot was de verbazing van den heer Sternbeim toen hij de deur aan de straat open vond, doch nog grooter toen ook de deur van het kantoor bleek opengebroken. Toen de heer S., zijn kantoor binnentrad, stond er plotseling tegenover hem een 19-jarige jongen die al zijn aandacht besteedde aan den geldtrommel van den heer S. waarin ongeveer f7000.— aan bankbiljetten was gebor gen. De heer S., wierp zich op den man, tenge volge waarvan een worsteling ontstond. Ten overvloede stampte de heer S., op den vloer ten einde de benedenwonenden te waarschuwen. In het benedengedeelte van huis is gevestigd de Oranje-ijlbode." Toevallig waren er eenigen van het personeel aanwezig, welke zich naar boven spoedden en rnet vereende krachten slaagde men er in den man te overmeesteren. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd en geboeid werd de in breker naar het bureau Warmoesstraat overge bracht. Hier werd hem onmiddellijk een ver hoor afgenomen. Het bleek dat de man recidi vist is en reeds verschillende veroordeelingen achter den rug heeft. Daar de man op heeter daad betrapt werd, werd het geld nog in den trommel gevonden. Een treurig ongeval heeft te Osch groote verslagenheid teweeg gebracht. Eergisternacht was de heer L. Heendijk, brigade commandant der marechaussée, met een zijner manschappen per rijwiel in den Oss-polder op surveillance. Te tien minuten voor één bevond hij zich met zijn metgezel op den Litthooyschen weg tusschen Paanakker en Langendijk, waar de weg eenigszins een kromming maakt. De commandant, doordien hij naar rechts en links om zich heenzag, niet verdacht zijn geweest op die kromming, want in steede de brug op te rijden, stuurde hij recht door en kwam over zijn rijwiel heen midden in een modderpoel terzijde vad de brug terecht. Ofschoon zijn metgezel alle moeite deed om hem uit zijn netelige positie te bevrijden en zich tot aan de borst in het water begaf, het mocht niet baten. De heor Heendijk, een groote, gezette man, die daarbij een zware kleeding droeg, zakte onder zijn rijwiel weg en bleef roerloos liggen. Een uur later werd zijn lijk opgehaald. Het stoffelijk overschot werd circa 4 uur in den morgen naar het der gemeentepolitie te Oss ver voerd. Commandant Heendijk was een zeer ijverig politieman, die bij de rustige burgerij in hoog aanzien stond. Hij laat een jonge vrouw en een 8-jarig zoontje achter. Het werk van Nederlanders. De heer K. A. James te Koeta Radja schrijft aan „Neer- landia", onder den titel Nederland Vooraan Naar aanleiding van een artikeltje voorkomende in die Wetenschappelijke Bladen van Februari j.l., verzoek ik U beleefd het volgende in „Neerlan- dia'" ,te willen plaatsen: In hel nummer van Februari j.l. der Weten- schapeplijke Bladen komt er ondier den titel van ,,'PetmleumIeiding door-de landengte van Panama" op blz. 312 een vertaling voor van een artikeltje uit (het tijdschrift Prometheus, gebeekend door v. O. Daarbij wordt opgemerkt, dat de Union Oil Company of 'California een petrolteumhuisleiding dioor de landengte van Panama heeft aangelegd, die de beide oceanen verbindt ,,'en tevens de eerste groote pipe line" (is), die onder de keerkringen tot istand gekomen is". De leiding is lang 77 kilometer, heeft een middellijn van 2Ó.3 centi meter en werd in 1906 binnen zes maanden aan gelegd, terwijl zij sedert aanhoudend in gebruik is geweest. Hiertegenover kunnen andere Nederlandsche cij fers gesteld worden. Tot. out ginning van het pe troleum veld Noord Per lak ter Atjebsch Oostkust werd door de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indigevestigd te 's-Gravenhlage, in 1899 begonnen met den aanleg van een buisleiding

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2