Stads- en Gewestelijk Nieuws. Middenstandscongres te Arnhem. de salarissen der leeraren te hoog zijn gesteld ofschoon niet voor een nieuwe school als deze ook in vergelijking met de wedden in groote ste den uitgetrokken. De school dient ook een bizonder provinciaal belang. Nadat de heer van Schelt nogmaals had gewezen op de hooge leeraarstrac temen ten in verhouding tot het aantal leerlingen aan een leeraar toevertrouwd, wees de heer de Wilde nog op het gevaar dat de instandhouding van de Schiedamsche school bedreigde bij weigering der subsidie, waarbij de heer Von Briel Sasse zich geheel aansloot die de afwijzing een ramp voor Schiedam zou noemen in verband ook met de rijks- en gemeentesubsidiën aan deze schoo] verleend. Het amendement-van Schelt (f 4000 subsidie) werd verworpen met 25 stemmen voor. Het voorstel van Ged. Staten (f5000) word aangenomen met groote meerderheid (15 st. tegen.) De subsididie van f105 aan de ambachtsteeken- school te Kapelle a/d IJselde verhooging met f 300 der subsidie aan de vakteekenschool te Dor drecht en de subsidie voor de ambachtsteekenschool te Giesendam werden goedgekeurd. De verhoogïng met f600 voor de school «Mathesis Scientiarum Genitrix" te Leiden werd goedgekeurd. De vergadering verleende verhooging van sub sidie voor de ambacbtsteekenschool van het Nut te Oudewatersubsidie voor eenzelfde school te Sliedrecht; verhooging met f1220 van het subsi die der school voor vrouwenarbeid te Rotterdam van dat der visscherijschool te Maassluis subsidie aan «De Hanze" te Delft; id. te Oudewater sub sidie van f 265 aan de Boekbinderspatroonsvereeni- ging te 's-Gravenhageid. aan de Rijkstuin- bouwwinterschool te Naaldwijk verhooging sub sidie ambachtsteekenschool der Patroonsvereeni- ging Eendracht te Zwijndrechtid. aan de vissche- rij- en ambachtsschool te Katwijk a. Zeesubsi die handelscursus te Vlaardingen aan de vak school voor kleermakers te 's-Gravenhageaan de «Middenstand" te Hillegom aan een vakschool voor typographic te 's-Gravenhageaan de natio nale huisvlijttentoonstellingverhooging van de inrichting van ooglijders te 's-Gravenhage. Over de toekenning aan de gemeente Oegstgeest van eene geldelijke tegemoetkoming van f'12.000, teneinde haar in staat te stellen tot het in eigen dom overnemen van den weg, loopende van de Poelbrug tot aan den Rijksweg 's-Gravenhage- Haarlem, met het doel dien weg tolvrij te krijgen, werd niet het woord gevoerd. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Verschillende wijzigingen van polder-reglemen ten werden vervolgens goedgekeurd, waarna aan da orde kwam de vorming van eene nieuwe ge meente Hoek vau Holland. (Toevoeging van den Hoek aan de gemeente Rotterdam met toeken ning van een renteloos voorschot aan de nieuw te vormen gemeente). Bij de beraadslaging bracht de heer Hoogen- boom hulde aan G. S. voor de tactvolle wijze, waarop zij zich van hare taak hebben gekweten, alsmede aan de commissie van onderzoek. Minder ingenomen was spr. evenwel met de annexatie van den Hoek bij Rotterdam, omdat daardoor aan de zelfstandigheid der gemeente min of meer ge weld wordt aangedaan en 't speet spr., dat met Maassluis geen overleg is gepleegd. Hij hoopte echter dat in de toekomst op Maassluis zou wor den gelet. Hiertegenover merkte de voorzitter op, dat de vereeniging der gemeente nog niet aan de orde was, doch alleen de toestemming van subsidie bij een eventueele samenvoeging. Zonder stemming wordt conform het voorstol besloten. De heer Ederheim lichtte daarna het voorstel toe betreffende het pensionneeren van leden van Ged. Staten met benoeming van een commissie tot het uitbrengen van rapport en tot indiening van een desbetreffend voorstel. Het commissoraal maken is daarom voorgesteld, omdat 't moeilijk was in dezen advies te vragen aan Ged. Staten, eenigszins belanghebbenden in deze zaak. Het overwegen van het voor en tegen blijve overigens aan de commissie. De voorzitter verklaarde, dat Ged. Staten tegen het onderzoek geen bezwaar hebben, en meende dat het pensionneerings-principe thans buiten debat behoorde te blijven. De heer De Gijselaar achtte zich echter geheel vrij tegenover de vraag zelve. Dat was de bedoeling, zeide de voorzitter. De motie werd aangenomen. Tot leden der commissie werden door den voor zitter benoemd de leden Edersheim, De Wilde, De Gijselaar, Van Wichen en Visser van IJzen- doorn. Ten slotte werden behandeld de provinciale begrooting voor 1911. Er werden geen algemeene beschouwingen gehouden. De eindcijfers in ontvangst en uitgaaf werden vastgesteld op een bedrag van f4.256.000. Onder hulde aan het zuinig beheer der ver eeniging werd nog de rekening van het krank zinnigengesticht Oud-Rozenburg goedgekeurd. Eindelijk werd nog goedgekeurd een voorstel tot .voorziening in de behoefte aan ruimte tot plaatsing van krankzinnigen uit deze provincie. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze zomervergadering. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Juli 1910, medegedeeld door het |Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Horta. Laagste barometerstand 752.3 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen westelijken tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt, of betrokken, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van het Concert op Donderdag 21 Juli 1910, door de Zangverecniging Polyhymnia" directeur, de heer B, Jurgens, en het Stedelijk Muziekkorps, directeur de lieer O. K. L. Burgdorf- fer, in de Officieren-Vereeniging te geven. 1. Velocipeden Wettfahrt Marsch, C. Latann. 2. Tempelweihe Ouverture, Kéler Béla. 3- Les Fleurs Walzer, E. Waldteufel. - 4. Bede, Daniel de Lange. 5. Exaudi Deus, Balthasar Florence. 6. Beim Sonnenuntergang, Niels W- Gade. Pauze. 7. Avondvrede, W. van Thienen. 8. Zand mannetje, (Volksliedje.) 9. Frühlingszauber, Max von Wienzierl. 10. «Dur und Moll" Potp, A. Schreiner. 11. Serenade Für Flöte u. Wald- horn, Titl 12. Frohe Heimkehr (Marsch), C- L. Unrath. De Nummers 4, 5, 6, 7, 8 en 9 Zang. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 26 Juli 1910, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer J. C. von Briel Sasse tot gedelegeerd lid van de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstre ken in de plaats van den heer M. L. Honnerlage Grete. 2. Benoeming van een curator van het Gym nasium, wegens periodieke aftreding van den heer P. C. A. Halffman. Aanbevolen worden door het College van Cura toren, de heeren: 1. Ds. P. C. A. Halffman. 2. Ds. A. Tap. 3. Vaststelling der rekening en balans en winst en verlies-rekening van het Grondbedrijf, betref fende het dienstjaar. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het percentage der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/'ll op 4.8 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de kohieren nos 1 en 2, der plaatselijke directe belasting naar het|inkomen, dienst 1910/'ll. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de Brandweer, ten aanzien van de bezoldiging van den machinist van de stoombrand- spuit. 7. Adressen van de Nedeilandsche loodwitfa- brikanten en het Bestuur der Sociaal-Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten, in zake het gebruik van loodhoudende verven bij Gemeentewerken, met advies van Bur gemeester en Wethouders. "Verpachting Volksbond. De pacht der buffetten in het Bondsgebouw is door het bestuur der Bondsafdeeling thans aan den inschrijver, den heer A. Blesting, gegund. Tuinconcert. Door de zangvereeniging «Polyhymnia" en het Stedelijk Muziekkorps zal morgen (Donderdag) in de Officieren-Vereeniging een concert worden gegeven. Bij ongunstig weer zal het concert in de zaal plaats hebben Voor het Mercuriu s-d i plo ma boek houden der Federatie van Handels- en Kantoor- bediendenvereenigingen in Nederland zijn geslaagd de heer W. E. Kranen, alhier, en voor Fransche Handelscorrespondentie de heer C. De Vries, al hier. Bij het heden alhier gehouden eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus slaagden o.m. C. A. Huldy en C. II. van Rossen, leerlingen der H. B. S. te Schiedam. Onder het vee van den veehouder A. Roozenboom op een weiland in het Zuidergovs is mond- en klauwzeer uitgebroken. Gister-namiddag isdoordepolitie uit Vlaardingen hier aangebracht een minder jarig meisje uit Nieuwediep, dat aldaar zwer vende was aangetroffen. Het meisje is van hier op transport naar Delft gesteld om, als gebruikelijk, van plaats tot plaats door de politie verder naar hare woonplaats te worden overgebracht. UIT VLAARDINGEN. Op de haringvloot uit Vlaardingen, welke thans in zee is, zijn dit jaar 1813 personen aangemon sterd, van wie 1151 uit Vlaardingen en de overige uit 54 andere gemeenten. Het vorig jaar bestond de vloot uit 1758 zee lieden. De leden van het zevende Middenstandscongres, dat heden en morgen te Arnhem gehouden wordt, zijn gisteravond door het gemeentebestuur ten stadhuize officieel ontvangen. Toen te ruim acht uur het hoofdbestuur van den Middenstandsbond en een groot aantal afge vaardigden van Middenstandsvereenigingen in de fraai verlichte raadszaal waren binnengeleid, waar zy ontvangen werden door het hoofd der gemeente, drie wethouders en eenige raadsleden, nam de burgemeester, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, het woord om de talrijke aanwezigen welkom te heeten. In dit welkom mocht worden gezien, zei spreker, niet alleen een uiting van oprechte sym pathie, maar tevens een bijzondere belangstelling in het streven van den Middenstandsbond In den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan heeft de Bond zich tot algemeene bewondering zeer ont wikkeld. Tot dit succes hebben twee gewichtige factoren medegewerktde uitstekende organisatie van den Bond en zijn wijze van werken. Bij duurzame handhaving van beide zal de toekomst van den Bond verzekerd zijn. Spreker hoopt, dat het dit congres ted aauzien van het te behandelen punt, «de oneerlijke concurrentie", zal mogen gelukken het ware geneesmiddel voor deze ernstige krankheid aan te wijzen. De vereeniging Handel en Nijverheid heeft den Middenstandsbond hier binnengeleid. Spreker hoopt dat deze drie voort durend in onderling vertrouwen zullen willen samenwerkendan zal in de toekomst meer en meer blijken de waarheid van«een gezonde middenstand geeft een krachtig vaderland" (applaus). De voorzitter van den Middenstandsbond, de heer J. S. Meuwsen, dankte den burgemeester voor deze hartelijke ontvangst, voor de woorden van sympathie, de Middenstandsbeweging gewijd. En bijzonder aangenaam was het sprvan den burgemeester de erkenning te mogen vernemen, dat de Middenstandsbeweging een onmisbaar deel uitmaakt van de sociale beweging. Spr. roemde hierna de voortvarendheid van het gemeentebe stuur van Arnhem en sprak den wenscli uit, dat Arnhem onder leiding van baron Van Heemstra zou mogen prospereeren. Hij noodigde de aanwezige uit met hem uit te roepen «leve de burgemeester!" Aan die uitnoo- diging werd door de aanwezigen op geestdriftige wijze voldaan. Hierna werd de eerewijn aange boden. Na afloop van de officieele ontvangst gaven de Arnhemsche orkestvereeniging en de Koninklijke mannenzangvereeniging Aurora in Musis Sacrum een feestconcert. Van onzen bijzondei'en verslaggever). Arnhem, 20 Juli. In „Musis Sacrum" wordt heden en Donderdag het Zevende Middens'tandscongres gehouden. Nadat een der Arnhemsche Middenstanders het Congres had begroet, sprak de voorzitter van het Congres de Heer J. S. Meuwsen de vol gende openingsrede uit: Na de vriendelijke woorden van den geachten vorigen Spreker, verzoek ik uit naam van het Bondsbestuur, enkele oógenblikken Uwe aandacht om, alvorens tot onze andere werkzaamheden over te gaan, eenige beschouwingen te houden over de Nederlandsche Middenstandsbeweging.' •Het is op de Congressen van den Middenstands bond waarvan dit nu reeds het zevende is steeds gebruikelijk geweest om behalve het wel komstwoord, tevens eenige beschouwingen te hou den. Van deze gebruiken wenscht het Rondsbestuur ook bij dit Congres niet af te wijken, voorat niet nu in dit jaar reeds gesproken kan worden over een tienjarig tijdperk in de Nederlandsche Midden- standsbeweging. Toen in 1900 de Middenstanders hier te lande zich bewust werden van de noodzakelijkheid om door organisatie hun economische belangen, in verband met de positie welke door den Midden stand in de Maatschappij wordt ingenomen, te versterken had deze beweging niet aanstonds de sympathie, die zij nu in alle kringen ver kregen heeft. Dit behoeft ons niet "te verwonderen, omdat de oorzaken, die tot. verschillende misstanden had den saamgewerkt, het vermoeden konden doen ontstaan, dat deze nauwere aaneensluiting uit sluitend ten doel zou hebben, alleen de mate rieel© belangen der Middenstanders misschien ten nadeeie van andere kringen onzer samen leving te bevorderen. Dit vermoeden lag voor de hand, omdat men de voorbeelden daarvan bij arbeidersorganisaties gezien had, eii men ook door Middenstanders zij het dan ook individueel wenschen had hooren uiten, die in die richting spraken. De groote veranderingen op allerlei gebied ge voegd bij het bijna totale gemis aan eenige eco nomische organisatie waren oorzaak, dat me nige Middenstander in den bestaansstrijd ten onder ging, of zijn bronnen van inkomsten aanmerkelijk zag verminderen. Niet geheel ten onrechte werd daarbij de verbruikscoöperatie van Ambtenaren en van rijkere lieden als een der oorzaken van vele misstanden aangemerkt. Doch wel verkeerd waren de uitingen van enkelen, om door Swin gende wetten andere medeburgers in hun vrij heid van vereenigen te belemmeren. Toen daarna wat concentratie werd gebracht in de gelederen van den Middenstand, en men daarbij de verbruikscoöperatie van ambtenaren ken voor Ih et goed recht dezer zaak werd dit, in enkele kringen met wantrouwen, ja, met ver dachtmaking begroet. Gelukkig voor den "Middenstand stoorde men zich weinig aan deze tegenwerking. Integendeel, het had den schijn of daardoor nog meer dan dit anders het geval geweest zou zijn, geijverd werd om alles te doen wat mogelijk was om in het belang van de geheolc natie den Middenstand sterker te maken. Nu kon men dat „sterker" ma ken tweeledig opvatten. Men zou evenals dit bij arbeiders geschiedt, maatregelen kunnen nemen om betere levensvoorwaarden te bedingen voor de vele misdeeld en. (Maar hoe zou dat mogelijk zijn, waar 'de Mid denstanders in geheel andere verhoudingen ver- keeren dan de arbeiders. De Middenstanders kun nen niet door werkstakingen enz. lotsverbeterin gen afdwingen, omdat zij zelf in de meeste ge vallen werkgevers zijn. Doch tevens blijkt hieruit ook ten duidelijkste, het gr.oote verschil dat lusscheh beide groepen van personen bestaat, en er bij den Middenstand naar andere middelen gezocht moest worden om verbetering te verkrijgen. Wij toonden zooeven aan, dat het essentieel© verschil voornamelijk daarin bestaat, dat de Mid denstander onafhankeljjik-zolfstandig is, en ook als zoodanig natuurlijk, den strijd om het bestaan moet voeren. Nu is dlohr de afschaffing der oude Gildten in de plaats der vroegere "beperkte rech ten gekomen, een onbeperkte vrijheid Van be drijfsuitoefening, welke niet nagelaten heeft er- gelijke toestanden in het leven te roepen. Waar vroeger de zelfstandige Ondernemer in elk bedrijf, het recht om als zoodanig op te tredlen moest OntLeenen aan gebleken vak-be kwaamheid en daarna verkregen rechten, daar ziet men tegenwoordig menigmaal de eerste de beste beunhaas in een of ander hieftfi Onbekend vak optreden, alsof hij dit grondig verstond. 'Het behoeft dan ook geen verwondering te wek ken üiat al zou een wederinvoering vair het oudie gildéwczen niet te verkiezen zjjln er toch in vele kringlen ernstige stemmen opglaan om in het belang van het vak en van de maatschappij in' het algemeen verbetering in de bestaande wan verhoudingen aan te brejhgen. Die "vrijheid, om elk bedrijf onbelemmerd uit te oefenen, is onbetwist een der grootste oor zaken van de ellende welke in menigen Midden- standskring geleden wordt. Menscben, die, zooals een Hnfandsch spreekwoord zegt, twaalf ambach ten hebben beoefend, e;n dertien maal Verongelukt zijn, oördeeüen dat het bedrijf van Winkelier of van Klem-Industrieel dan juist voor hen passend is. Zij maken de toch al niet te rooskleurige 'toe stand van den reeds gevestigden ondernemer nog zwakker en blijven zelf in dè meeste gevallen ongelukkige többers, die aian anderen en aan de akelige maatschappelijke verhoudingen de: schuld wjjten van bün ellende. Die stumperds, inplaats van zeiïirhnnis en zelf beschuldiging on daarmee gepaard gaande ijver om zichzelf te herzién en door ijverige vakstu die er boven op te komen, zij schimpen liever op anderen, die goed vakkundig onderlegd den strijd om liet bestaan streden en wonnen, dan zelf de hand, uit de mouw te steken. De Nederlandsche Middens tar.dsbcwoging moest dus met vele toestanden rekening houden om voor den géheelen Middenstand een beteren toe stand in hét léven te roepen. Behalve dus een voortdurend en uitsluitend najagen van directe mateirieeié voordeelen voor enkelen, dat ongetwijfeld tot immoraliteit had moeten leiden, hielden de voormannen ook en wel voornamelijk de ethische eischen hierbij in het oog. Zoo zag men eerst in kléinen "kring, maar gaan deweg zich uitbreidende zooals kringen in het water zich vermeerderen en uitbreiden als er een steen wordt ingeworpen, de vakcursussen en de leergangen in Boekhouden voor de Midden standers ontstaan. Dat voortdurend hameren op hetzelfde aanbeeld, deed de begeerte naar goedé vakopleiding bij al'le degelijke Middenstanders ont waken en de vakscholen, voomml. op eigen initia tief vain den Middenstand, rezen welig uit den grond. Ik zou, zoo voortgaande den geheelen dag be hoeven om U uit een te zetten de talrjjko vele voordeelen door de Middenstandsorganisatie be haald. Doch daarvoor zjjln wij heden niet bijeen. Ik zal dan ook niet verder uitwjjden over alle wat Gij hebt bereikt. Alléén wil ik U Middenstan ders even toeroepen 3at het eigén respect voor Uweri stand Uw „Standesbewustsein" - zooals men dat in Duitschland noemt, aanmer kelijk honger slaat dab tien jaar te voren. Toen schaamde zich menfg Middenstander er Voor uit te komen, diat hjj' Winkelier of Klein Industrieel was, nu is men er "trotsch op tot dien stand te Whooren. Bij het vele, dat ik 'zou kunnein opnoemen als door onze organisatie verkregen kan ik he laas nog niet vermelden eene wetgeving be teugelende en bestraffende de oneerlijke concur rentie. Niet dat de Middenstanders zich onbe tuigd hebben gelaten in hét aanloonen der wen- schélijllchedd van zulk een wetgeving, integendeel het kun worden 'bewezen da,t juist dé begeerte orii 3é~oneerlijke concurrentie wettig beteugeld te zien, voor velton een der eerste oorzaken was om tot hun organisatie toe te treden. Reeds vóór de .totstandkoming Van de Neder landsche Middenstandsorganisatie op hét Congres Van 1902 te Amsterdam en daarna te Rotterdam in 1903 was hét, dat aan dé hand Van verscSiL lénde prue adviezen dé wenschefijlkhieid werd uit-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2