Dagblad voor Schiedam en Omstreken. AtODDeert n op Je Ka misdaad vergelding. Kiewe.Sfflaisile Cent met gratis MBtrori Majjtlai prijs 10 c. i. veel, f 0.15 p. mi, fl.35 p. 3 M. 33ste Jaargang. Maandag 25 Juli 1910. No. 9772. feuilleton. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEItSTIlAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil 1 Ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. NOORWEGEN. Met 90 tegen 30 stemmen nam het Storthing het ontwerp der regeering aan, waarbij een bui tengewoon crediét van vier millioen kronen voor verdedigingsdoeleinden wordt toegestaan. ENGELAND. De Engelsche regeering bood Zaterdag te Londen den Japansche afgevaardigden, die Euro- Pa bezoeken, een ontbijt aan, waarbij de staats secretaris van buitenlandsche zaken, sir Edward Drey, met verscheidene andere ministers en den •fapanschen gezant Kato tegenwoordig waren. Er Werd een schrijven van den koning voorgelezen, Waarin de gasten hartelijk welkom werden ge- heeten en er van verzekerd konden zijn, dat de koning zich gaarne zijn bezoek aan Japan in 1881 voor den geest terugriep. Sir Eward Grey toastte °P den keizer van Japan, en wees er op, dat het Russisch-Japansche verdrag op geenerlei wijze de door het Engelsch-Japansche entente ingeleide politiek in den weg zou staan, namelijk het hand haven van den vrede integendeel, zou het er toe bijdragen, om den vrede te verzekeren. ITALIë. Een cycloon heeft in Italië groote verwoestingen aangericht. Door een hevigen storm zijn te Busarsizio fa- briekschoorsteenen neergeploft, waarvan de over blijfselen vielen tusschen arbeiders die daar werk ten. Tien hunner zijn gedood en anderen licht gewond. Meerderen zijn nog onder de puinen olven. Te Solario zijn veertien dooden en ongeveer een twintigtal gewonden en te Saronno drie dooden en enkele gewonden. Men zegt, dat er evenzeer slachtoffers zijn in de andere ge nieenten van het arrondissement Galloratimaar nauwkeurige aanwijzingen in dezen ontbreken de telegrafische en telefonische gemeenschap zijn gedeeltelijk onderbroken. De prefect heeft zich met troepen ter plaatse begevenkarabiniers en pompiers. De cycloon heeft eveneens groote schade ver oorzaakt te Mosciana, waar twintig slachtoffers zijn gemaakt. Overal is groote schade veroorzaakt, vooral door 'et neerploffen der fabrieksschoorsteenen; tal van dooden en gewonden zijn erin verschillende plaatsen; oomen zijn ontworteld en huizen ontzet. Volgens de jongste meer nauwkeurige inlich tingen zou het getal dooden ongeveer vijftig edragen er zijn verscheidene honderden meer of minder ernstig verwonden. In Saronno en omstreken heeft de cycloon het meest gewoed. De stad Busarsizio is mede zeer getrofien. Te Logagno heeft 't mede zeer ge spannen. In de streek van Monza is de schade mede zeer aanzienlijk. De uitboetingskapel opge- gencht ter nagedachtenis van koning Humbert 147) h1, 'ieer naar Parijs terug. Met de tram een Ne®n' ik heb een rijtuig... Ik zie niet op te brengeif °m a"eS behoorlijk ten uitvoer iT Dij hebt gelijk... Tot morgen dus. kander ellendelmgen namen afscheid van el- drnkt^ Daraud wreef zich de handen eene uit gelaat Van duivelsclle vreugde kwam op zijn w'i^J°r?en' mompelde hij, zal het beletsel ver- J d zijn... de band zal verbroken zijn. overUCinn rllI..nadat hiJ eenige tranen van smart ,Jn nefje gestort heeft en enkele dagen in dan ?orgebrtlcht heeft, niet anders kunnen doen, Mnr-iJt aan het geluk overgeven en de liefde van vverktnwoorden I Waarlijk, Ovide is een best mii i i 4. mij veel kosten, maar wat gaat verzplo aan <">m 'let geluk mijner dochter te leven geven 1Z°U lk mij" fortuin" ja, zelfs mijn Juist te acht uur wachtte Ovide, onder den aan- js mede zeer beschadigd. In de streek van Bergamo is vooral op het platteland groote schade geleden. De prefect is een groot gedeelte van den nacht op de geteisterde plaatsen gebleven, zijne bevelen gevend en overal het reddingswerk leidend. SPANJE. De voorzitter der Kamer heeft voorgesteld Zaterdag om in het procesverbaal der bijeenkomst verzet aan te teekenen in zake den afschuwelijken aanslag, die tegen Maura is gepleegd. Dit voorstel werd met levendige toejuchingen begroet. De minister-president schijnt de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde toe te schrijven aan zekere volksvertegenwoordigers, die onlangs heb ben verklaard, dat zij een aanslag, zelfs op een persoon, gerechtvaardigd achtten. De conservatieven riepen bij het uiteengaan Leve de Koningterwijl de republikeinen Leve de republiek 1 riepen. De Cortes zijn verdaagd. Uit Parijs wordt gemeld, dat prinses Jeanne Bonaparte, zuster van prins Roland Bonaparte, is overleden. Men meldt uit New-York Op geheimzinnige wijze is het agentschap van de Russisch-Chi- neesche Bank bestolen voor een bedrag van min stens 70 millioen dollars aan obligaties Southern- Railway, Union-Pacific, Southern Pacific en Nor folk-Western. Tusschen Duitschland en China is een con ventie tot stand gekomen, regelende het vervoer van postpaketten. Binnenkort zal, naar verluidt, tusschen Oos tenrijk en Servië een handelsverdrag worden ge sloten. Uit Lens wordt geseind In de mijn Wingles zijn twee kolenkarren met 5 mijnwerkers in een zinkput gevallen 3 hunner zijn gedood en 1 werd gewond. Een commissie, ingesteld door den Franschen minister van marine, is op het oogenblik onder voorzitting van admiraal Bepord doende, om te onderzoeken in hoever vliegtuigen voor de oor logsvloot bruikbaar zijn. De directeur van het douanekantoor te Uskub is eergisteravond te Saloniki vermoord. Volgens de »Tanin", reist de grootvizier Hakki pasja niet naar Mariënbad, waar hij, zoo als gemeld, een samenkomst zou hebben met den Oostenrijksch-Hongaarschen premier, graaf von Aerenthal, maar gaat hij naar Zwitseland, Parijs, Rome en Berlijn. De ïYeni Gazeta" schrijft, dat de grootvizier weliswaar een onderhoud met de ministers van de Driebondstaten zal hebben, maar dat de tijd nog niet gekomen is, dat Turkije in den Driebond, die dan natuurlijk een Vierbond zou zijn, kan worden opgenomen. genomen naam van Arnold baron de Reiss, op juffrouw Amanda, niet ver van het huis van juf frouw Augustine. Het jonge meisje kwam met een verstoord ge laat bij hem. Ovide, die dit zeer goed opmerkte, vroeg haar Wat scheelt er aan. Een mooi werkje 1 Ik moet een rijtuig ne men en mij naar de Bourbonkade laten brengen, om te weten, of Lucie naar Colombes is geweest. Het zou gemakkelijk voor Ovide geweest zijn daarop bevestigend te antwoorden, maar hij had gewichtige redenen, om te zwijgen en paste dan ook wel op, zich een woord te laten ontvallen. Ik zal u vergezellen, zeide hij. Laten wij dade lijk een rijtuig gaan nemen. Daarna zullen wij eten in »De zilveren Torn," die niet ver van de Bourbonkade is.. Toen Lucie voor den tweeden keer den slaper, die zich had uitgestrekt bij de door ons beschre ven groep hoornen, voorbij ging had zij, wij her halen het, noch verwondering noch vrees gevoeld en zij was voortgeloopen zonder het hoofd om te draaien. Zij keek op haar horloge. Nog slechts tien minuten tijd had zij, om in het .station te komen en den trein naar Parijs te nemen. Hoewel haar pak haar zeer hinderde, versnelde zij haren tred. Weldra verdween zij uit het oog van Soliveau De rivisie van de rechtbank te Kiew heeft zonderlinge toestanden aan het licht gebracht. De geheele rechtbank werd ontslagen, omdat de rechters jarenlang zich voor geld hadden laten omkoopen. Zij beweerden, dat zij daartoe ge dwongen waren, omdat zij nog nooit een cent tractement hadden ontvangen. Waar nu de niet- uitbetaalde tractementen zijn gebleven, heeft men nog niet kunnen uitmaken. Minister van Financiën. Z. E. de minister van Financiën bracht Zaterdag een bezoek aan 's Rijks Munt te Utrecht. Armbestuur. Verschenen is het aan de Staten-Generaal aan geboden verslag over de verrichtingen aangaande het armbestuur over 1908. De „Halve Maen." Naar men verneemt, is de door Nederland bij gelegenheid van de Hudson-Fultonfeesten aan de New-Yorksche feestcommissie ten geschenke aan geboden reproductie van de Halve Maen" thans overgedragen aan de »Hudson River and Palisades Commission", gevormd door den staat New-York, in verbinding met eene commissie, gevormd in den staat New Jersey. Deze commissie oefent het toezicht erover uit en heeft de beschikking over ruime fondson, tot het onderhoud van een strook land aan den Westelijken oever van de Hudson- nviei en zich uitstrekkende tot Bear Mountain, ter lengte van ongeveer 40 mijlen. Het scheepje zal ergens aan die strook landj vermoedelijk bij Bear Mountain, gemeerd worden. Havenwerken te Zaandam. Burg. en Weth. van Zaandam hebben bij den gemeenteraad een crediet aangevraagd van f25.000, om daarvoor een nieuwen steiger in de Voorzaan te maken, en eenige daarmee verband houdende werken uit te voeren. Het ligt in de bedoeling van B. en W. dezen steiger te verhuren aan de Naaml. Venn. Zaan- damsche Stoomvaart-Maatschappij, die bereid is een huurprijs van f 1000 te betalen boven 8 van de aanlegkosten, wat dus overeenkomt met een minimum huur van f3000. De Laakhaven. In een eergisteravond gehouden vergadering van belanghebbenden bij de beurtscheepvaart zette de heer G. van Tetenburg de bezwaren, der belang hebbenden uiteen, tegen het Haagsche Gemeente raadsbesluit, waarbij bepaald wordt, dat in strijd met het advies der K. v. K. de beurt schippers na 1911 uitsluitend in de Laakhaven zullen moeten liggen, welk besluit zoo was spr 's betoog, verderfelijk is voor de beurtscheepvaart. tusschen de doornhagen en de tuinmuren der buitenplaatsen. Toen zij gedurende twee of drie minuten verder geloopen was, bleef zij staan en uitte een kreet van verwondering en blijdschap. Zij stond recht tegenover moeder Lison en deze toonde zich niet minder verwonderd dan Lucie. Dat is een waar toevalriep zij uit. Dier bare lieveling, waar komt gij vandaan De verloofde van Lucien maakte haar met het doel harer reis bekend en vroeg toen Maar gij, moeder Lison, gij volgt ook den weg, die naar Colombes voert en ik weet niet, dat gij de gewoonte hebt, daar alle dagen brood te brengen Dat zou een weinig te ver zijn 1 Ja, lieveling... Het is de eerste keer, dat ik hier kom, ik ben dan ook wel een weinig be vreesd, dat ik verdwalen zal... Waarheen gaat gij Naar Colombes, nummer 41, op den straat weg naar Parijs... Dan zijt gij op den goeden weg, maar als gij op den straatweg zijt gekomen, zult gij dien nog een eind moeten afgaan, of gij moest het voetpad nemen, dat midden door de velden gaat, maar veel nader is... Dank u, lieveling... ik zal het voetpad ne men, want ik moet zoo snel mogelijk mijn bood schap verrichten. Wat moet gij te Colombes doen, moeder Li son De moeder van juffiouw Lebret, mijne pa- Een acres, bevattende de door spr. opgesomde bezwaren, zal aan don Gemeenteraad worden verzonden met verzoek een uitstel van vijf jaar toe te staan. Spoor-abonnementskaarten Met ingang van 1 Januari 1911 zullen in plaats van de abonnementskaarten voor alle lijnen en van de groepenkaarten, thans verkrijgbaar gesteld door de Staatsspoor en de Nederl. Centraalspoor, slechts algemeene abonnementkaarten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der Staatsspoor der Nederl. Centraalspoor, der Iloll. IJzeren Spoor en der Noord-Brabant-Duitsche Spoorweg-Mij. worden afgegeven. Verzoek om eerherstel. Niet de voormalige commissaiis van politie te Rotterdam, gelijk abusievelijk in een vorig blad vermeld stond, doch de heer W. van Dijk, te Hilversum, heeft zich tot II. M. de Koningin ge wend met het verzoek om herstel van eer. Huisarts en Ziekenfonds. De afdeeling Walcheren van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst nam de volgende motie aan sDe afdeeling, van oordeel, dat de verhouding waarin de huisarts staat tot den zieke, niet ver- eenigbaar is met het uitoefenen eener geregelde controle door den arts op den zieke ten dienste van eenig verzekeringslichaam, uitkeeringsfonds, rechtspersoon of particuliernoodigt hare leden uit, na I Januari 1911, als regel, geen periodieke ziekenbriefjes meer af te geven daartoe alleen over te gaan in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van eene commissie (eventueel van het bestuur der afdeeling)". Weerberieht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juli 4910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Horta. Laagste barometerstand 744.7 te Shields. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtige later afnemende westelijke tot zuid westelijken wind, aanvankelijk regen, later tijde lijk opklarend, zelfde temperatuur. Broederdienst. De ingeschrevenen voor de Nat. Militie voor de lichting 1911, die vrijstelling wegens broeder- dienst mochten hebben, worden er aan herinnerd dat zij zich voor het opmaken der daarvoor be- noodigde stukken, in den loop dezer week behooren aan te melden aan de afdeeling Militie. trones bezoeken. Gaat het slechter met uwe patrones? Het is nog altijd hetzelfde, slechtzeer slecht... en zij wenscht hare moeder te zien. Sedert een jaar is de heer Lebret boos op de oude dame over geldzaken en hij heeft haar den toegang tot zijn huis ontzegd... De patrones durft haar echtgenoot niet vragen, om een briefje te schrijven. Zij zendt mij tot haar met het verzoek het verleden te ver geten en hare dochter op haar ziekbed te komen omhelzen. Hoe jammer, dat ik zooveel haast heb, moe der Lison. Anders zou ik op u gewacht hebben- Maar het is onmogelijk... Ik moet een japon af maken voor morgen en ik moet die zelfs's avonds te negen uur naar Colombes brengen. Iets, wat niet zeer aangenaam is. Welnu, lieveling, ga aan uw werk. lk ga vlug mijne boodschap doen De oude vrouw en het jonge meisje omhelsden elkaar en Lucie snelde naar het station. Te half vijf was zij te Parijs terug. Zij nam een rijtuig en liet zich in plaats van naar de Bourbonkade, naar de Raadhuisstraat voeren. Zij ging naar de derde verdieping van een net huis en schelde aan eene deur, waarop een bortje gespijkerd was, hetwelk tot opschrift droeg Modemaakster. De persoon, die haar open deed, was een jong. vrouw, die ongeveer vijf-en-twintig jaren oud was (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1