Dagblad voor Schiedamïjen Omstreken. Abonneert op ie misdaad vergelding. leife.Meiauscle Courant Et talis GeHstmi ZoMajsM prjjs 10 c. p. weet.f0.45 p. ui, fl.35 p. 3 ml 33ste Jaargang. Dinsdag 26 Juli 1910 No. 9/73. feuilleton. Buitenlandse!! Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 8traat 60 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelgk adverteren worden uiterst bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Een telegram uit Sint Petersburg aan het ïBerl. Tageblat" meldt, dat de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolky, eerlang een samenkomst zal hebben met den nieuwen Duitschen staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, von Kiderlen Wachter, en dat naar alle waarschijn lijkheid keizer Wilhelm II en de Tsaar elkaar ter zelfder tijd zullen ontmoeten. Datum en plaats van samenkomst zijn evenwel nog niet vastgesteld. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche minister-president Maura zijn leven te danken heeft aan de omstandigheid, dat Posa, bij zijn poging tot moord te Barcelona, een oud niet juist treffend wapen gebruikte. Het vierde schot ket ste. De vader en de broer van Posa werden Zaterdag weer op vrije voeten gesteld, wijl men hun niets ten laste kon leggen. Een groote volksmenigte bracht Marau bij zijn aankomst te Palma, op het eiland Majorka, een ovatie. Uit Barcelona wordt nog geseind, dat Posa verklaard heeft, dat hij uit eigen aandrift den aanslag gepleegd en geen medeplichtingen heeft. Ook behoort hij, volgens zijn verklaring, tot geen geheim genootschap of geheime organisatie. Volgens een telegram aan het Parijsche Jour nal" heeft Manoel Posa Roca, het individu, dat eergisteren een aanslag pleegde op den oud pre mier Maura, een poging tot zelfmoord gedaan. Tijdens een verhoor bij den rechter van instruc tie zou hij een schaar van de tafel gegrepen en zich daarmee een bloedende wonde aan den hals hebben toegebracht. De berichten over den toestand van den ex- minister-president luiden bevredigend. Het ern stigst is de wonde aan het been, maar na eenige dagen rust zal Maura wederom geheel hersteld zijn. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de troepen beweging naar die stad, waar, naar men vreest, een algemeene werkstaking voor de deur staat, v°ortduurt. De regeering verklaart, dat haar voorzorgsmaatregelen misschien onnoodig zijn, Wijl de mijnwerkersstaking totdusver een vreed zaam verloop heeft, en ook altijd hoopt men nog, dat de mijnwerkers niet door andere arbeiders groepen gesteund zullen worden. De laatste be- 'ichten wekken evenwel de vrees, dat de alge mene staking aanstaande is. De afgevaardigden van de werkgeyer hebben den prefect hun ant woord op de eischen der werklieden toegezonden. De werklieden vroegen een scheidsrechterlijke uit spraak van het instituut voor sociale hervormin- gen voor wat betreft de vermindering van de Werkuren. De werkgevers weigeren dit en zijn van oordeel, dat de staking een politiek karakter draagt. 148) Ujt~~ .IIp ',.[*uc.'.e 1 zijt gij daar riep de jonge vrouw kamo r'd ZÜ kare bezoekster in de eenvoudige hierheen kornen• Welke Soede wind voert u HeU 3 m?et u iets v»-agen, beste Antoinette 1 gij veel werk op dit oogenblik? de vrvii Z°U U, Saarne willen antwoorden ja, maar in 't il waarheid is, dat het slecht gaat 1 Ik heb ^t geheel niets te doen... helnen^ fZUlt gV mij wel een handje kunnen •eipen, met waar hernam Lucie. p®r gaarne, zeide Antoinette. ik momlrnt, mii heIPen aan een haljapon, die Pavond te negen uur moet afleveren. "en lot uwe beschikking. moeten^ werken™0™1' C'en geheelen nacht w- Za' eerste keer niet zijn- Ik ben dadelijk gereed. Verscheiden werkliedenvereenigingen eischen, dat de algemeene staking wordt geproclameerd, als de mijnwerkers dit vorderen. Het comité van de federatie der vakvereenigingen heeft be sloten, voorloopig een afwachtende houding in acht te nemen, maar niettemin voorbereidende maatregelen voor de algemeene staking te treffen- De leden der federatie zullen de stakende mijn werkers en hun gezinnen steunen door één dag loon van hun weekgeld voor hen af te staan. BULGARIJE. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den grooten mogenheden verzocht te Konstantinopel stappen te doen om den Turken te verhinderen wreedheden te plegen tegen de Bulgaren in Macedonië. NICARAGUA. De revolutie in Nicaragua woedt nog steeds met groote heftigheid voort. Uit Bluefïelds wor den wederom nieuwe gevechten gemeld. Volgens een telegiam aan de Sun" hebben de aanhangers van den revolutiairen generaal Estrada de troe pen van president Madriz bij Acoyopa, een plaats je, oostelijk van het Nicaragua-meer een verplet- tererende nederlaag toegebracht. De regeerings- troepen sloegen op de vlucht en lieten honderden dooden en gewonden achter. De aanhangers van Estrada zijn nu overmoedig geworden en hebben het besluit genomen om eerstdaags tegen de stad Managua op te trekken. Het is aan de draadlooze telegraaf te dan ken, dat tweehonderd personen, die zich aan boord bevonden van de stoomboot «Momus", van de Southern Pacific Line, waarop een hevige brand was uitgebroken, gered konden worden. De ïMomus" was onderweg van New-York naar New-Orleans, toen er brand aan boord uitbrak. De kapitein gaf onmiddelijk aan de bemanning bevel, met alle macht het vuur te bekampen, onder wijl de inrichting voor draadlooze telegrafie van de «Mom us" voortdurend telegrammen om hulp het luchtruim inzond. Een der berichten werd opgevangen door het stoomschip sComus", op weg van New-Orleans naar New-York. Dit schip wendde onmiddellijk den steven naar de in nood verkeerende stoomboot en mocht er in slagen al de passagiers van de sMomus" aan boord te nemen. De bemanningen van de beide stoomschepen slaagden er volgens met vereende krachten in, den brand meester te worden. Naar aanleiding der mededeeling van den Hoogen Commissaris voor Australië, omtrent het uitbreken van mond- en klauwzeer in Yorkshire, is van gister af verboden om vee, schapen, varkens en geiten van uit het Ver Koninkrijk in Australië in te voeren. Ten behoeve van de groote wedvlucht met Twee minuten later stapten Lucie eri Antoinette in het rijtuig en lieten zich naar de Bourbonkade brengen. XXXIII. Moeder Lison had, zoodra zij het jonge meisje op den weg, die naar Bois-Colombes voert, had verlaten den pas versneld, om den tijd in te ha len, die met praten verloren was gegaan. Terwijl zij den weg langs de doornhagen volg de, zocht zij het voetpad, dat Lucie haar opgege ven had en dat haar eerder aan het doel harer reis zou brengen. Bij het boschje gekomen, waar Ovide eenige oogenblikken te voren geveinsd had te slapen, be merkte zij het voetpad en zag ver voor zich een man, als burger gekleed en met een valies in de hand. Het zal deze weg zijn, zeide zij en zonder aarzelen ging zij dien op. Eenige oogenblikken later kwam zij op den straatweg naar Parijs. Tegenover haar stond een buitenplaatsje, waar van de muren met klimop en wilde wingerd be groeid waren. Het plaatje boven den ingang wees het cijfer 41 aan. Hier is het, mompelde Jeanne, terwijl zij den weg overstak. Het huis zelf stond achter in een tuintje, dat met groenten en vruchtboomen beplant was. aéroplans over de Alpen, zal de directeur Maurer, van het centraal meteorologisch instituut te Zurich, in het Simplongebied tot einde September een uitgebreiden observatiedieust inrichten, waartoe registreerende ballons, die tot 3000 meter zullen stijgen, en speciale telefoonlijnen en een licht en vlaggensignaal-systeem als hulpmiddelen gebe zigd worden. In het geheele vlieg-gebied worden hulpstations opgericht. De Western Daily Press" uit Bristol ver zekert, dat de Engelsche bezetting in Egypte met één divisie zal worden verstrekt. Hiertoe zouden troepen uit Zuid-Afrika gebruikt worden. Zondagnacht had op den Jungfernsee tus- schen Potsdam en Nedlitz een hevige botsing plaats tusschen de stoombooten »Babelsberg" en «Sieges- fürst," die beide op een pleiziervaart uit waren en honderden passagiers droegen. De Babels berg'' werd geheel opgetild en begon onmiddellijk te zinken. Door de koelbloedigheid van den machi nist Kobert, die het ventiel der machine opende en daardoor het springen van den ketel voorkwam, was het mogelijk alle passagiers op den Sieges- fürst over te brengen, nog net voordat de «Ba- belsborg" in de diepte verween. De Koning van Spanje zal op den eersten Augustus een reis naar het buitenland ondernemen. De «Frankfurter Zeitung" bericht thans, dat de record-diefstal van 70 mihoen dollars bij de Russisch-Chineesche bank te New-York zich tot een bedrag van 500.000 dollar blijkt te reduceeren- De kassier Widder heeft bekend, dat hij het geld verspeculeerd heeft. In Silezië heeft van den zomer de bliksem volgens een bericht uit Berlijn 65 menschen gedood in de laatste veertien dagen zijn er 14 doodgeslagen. Zondag ging er over New-York weer wat de Engelschen en Amerikanen een hittestroom noemen. Volgens ambtelijke opgave rees de thermometer 's middags tot 94 gr. F. En daar de lucht ook veel vocht bevatte, was de hitte zwaar te dragen. Een telegram uit Washington aan de «Ti mes" meldt, dat president Taft een partij golf spelende nabij Bar-Ilarbour zich aan den voet heeft verwond. De president leed veel pijn. Een enorme golf heeft eergisteren-avond negen visschers en hunne kinderen San Sebastian (Spanje) meegesleurd. Vier hunner zijn verdron ken. Vijf zijn met groote moeite gered. Het lijk van zekeren Cebruan, 18 jaar oud, is omstreeks 11 uur 's avonds gevonden en de andere lijken der gebroeders Oyarzabal om middernacht. Feesten te Soest. Ter gelegenheid van het bezoek der Koninklijke familie aan H. M. de 'Koningin-Moeder ten pa- leize Soestdijk, wordt te Soest door de Vereeni- ging tot bevordering van het vfeemdelingenver- Jeanne trok aan de schel en weldra verscheen eene oude boerin, die als dienstmeid was aange nomen en welke met een wantrouwend gelaat de bezoekster ontving met deze woorden Wat komt u hier doen Ik zou gaarne mevrouw Lebel spreken. Namens wie. Namens hare dochter, juffrouw Lebret, uit de Dauphinestraat. Ga maar mede. De dienstmaagd geleidde Jeanne Fortier tot aan het huis, bracht haar in eene kamer gelijkvloers, waar mevr. Lebel, eene dikke vrouw van ruim zestig jaren zat en zeide Mevrouw, hier is iemand, die komt uit naam van juffrouw Lebret. Namens mijn dochter 1 riep de vrouw uit. Zij zal toch niet ziek zijn Ja, mevrouw, antwoordde Jeanne. Sedert wanneer'? Sedert vijftien dagen. En het is eerst na vijftien dagen, dat Le bret er aan denkt, mij te doen waarschuwen, ant woordde mevrouw Lebel bitter en toornig. Hij is het niet, die mij zend, mevrouw. Dan is het mijne dochter Ja, mevrouw. Zelfs al lag zij op sterven, (wat God ver- heedel) dan zou ik mij niet weder aan belee- digingen blootstellen in het huis, waar ik de for tuin heb gebracht. Mijne dochter weet dit zeer goen en het verwondert mij, dat zij iemand ge- keer aldaar, op 4 Augustus een nationaal bloe mencorso gehouden. Verder zullen wedstrijden voor wielrijders worden gehouden, terwijl concer ten zullen worden gegeven en eene algemeene illuminatie zal plaats hebben. Het grafmonument van Prinses Amalia van Nassau-Dietz. H. M. de Koningin heeft een belangrijk bedrag geschonken aan den burgemeester van Dietz,aan de Lahn in Nassau, voor de restauratie van het grafmonument van prinses Amiiia van Nassau- Dietz, welk monument in den Franschen tijd zeer werd beschadigd. Op een verzoek echter van ge noemden burgemeester aan den gemeenteraad van Leeuwarden, tot welke stad de prinses in be trekking heeft gestaan zij woonde sinds haar huwelijk, in 1684, tot 1707 binnen Leeuwarden om f300 voor het plaatsen van een hek om dit monument, stellen B. en W. voor, afwijzend te beschikken. Voor de volkshuisvesting. Naar men aan de «Arnh. Ct." mededeelt heeft het Rijk nu reeds een bedrag van ruim 15 mil- lioen gulden voorgeschoten aan de vereenigingen tot verbetering der volkshuisvesting in verschillende gemeenten van ons land. Het Krupp-rapport. De Haagsche correspondent van de «Leeuw. Ct." schrijft Aangaande den inhoud van het Krupp-rapport, waarvan de publicatie zeker is, heb ik het een en ander vernomen, wat beslist de meening ver sterkt, dat er in de aanduiding van een zeker monopolie niet de minste overdrijving schuilt. De uitkomsten van het onderzoek voeren tot de conclusie, dat, alhoewel niet heeft kunnen blijken van zekeren handelingen, waardoor aan het gel delijk belang des lands opzettelijk en direct zou zijn te kort gedaan, de enquête toch de overtui ging heeft gevestigd, dat bij voortduring werd nagelaten, wat de schatkist kon ten goede komen. Bij het omstandig onderzoek konden uitvoerige gegevens worden bijeengebracht, welke als voor naamste conclusie een cumulatie van gieven ople veren, aangaande de manier, waarop, direct o^ indirect, de mededinging van Schneider en Ehrhardt, als zwaarste mededingers van de firma Krupp, den pas werd afgesneden. Gedurende dit onderzoek kon evenmin eenige voldoende grond worden aangevoerd om te recht vaardigen het feit. dat men steeds weigerachtig is gebleven, om in te gaan op het verzoek van Schneider, die om alle denkbeeldige bevoorrechting te niet te doen, openbare proefnemingen verlangde. Zooals trouwens ook in het buitenland gebeurt. Waar de superioriteit van het geschut der con- curreerende firma's wat vooral ten aanzien ten aanzien van Schneider het geval moet zijn geweest onbetwistbaar was, moet Krupp dan altijd nog zonden heeft buiten weten van haar echtgenoot. Zij dacht, dat gij, als gij haar zoo ziek zoudt zien, het gebeurde van vroeger vergeten zoudt.... Ik vergeet nietsIk zal alleen dan naar mijne dochter gaan, als Lebret mij daar zelf zal roepen, onder het zeer nederig vragen van ver giffenis. Jeanne gevoelde, terwijl zij die vrouw wier eigenliefde de moederlijke liefde verkoelde, hoorde spreken, haar hart ineenkrimpen. Jeanne boog het hoofd. Het is goed, mevrouw, stamelde zij hevig ontroerd. Ik zal de boodschap overbrengen. Ik reken daarop. En de brooddraagster ging weg, uiterst bedroefd, de woorden te moeten herhalen, die deze moeder zonder hart uitgesproken had. Zij nam denzelfdeu weg terug, om aan het station te komen. Het sloeg zeven uur, toen zij in de Dauphine straat kwam. Juffrouw Lebret wachtte hare terugkomst met ongeduld af met het ongeduld eener vrouw, die gevoelt, dat hare oogenblikken geteld zijn en die voor het uiterste oogenblik, nog eenmaal de genen, die zij bemint, wil omhelzen. De zieke was alleen in de kamer. Het dienstmeisje lette op den winkel en de heer Lebret die meende dat zaken voor alles gaan, had Parijs verlaten om een belangrijken inkoop van meel te sluiten: hij zou eerst den volgenden dag, laat in den avond terugkomen. Wordt verv.) «8-1 v* en lata -# «-■

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1