Dagblad voor Schiedam en Almuieert U op ie Ka misdaad vergelding. ïiciw. ScMsJamscte Courant met iratis Gelltatiwil Maglad gjslQc. j.weetj0.45 p. mi, fl.35 p. 3 il 33ste Jaargang. Dinsdag 2 Augustus 1910 No. 9779. feuilleton. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost root Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voojrherhaaldeljjjk adverteeren worden uiterst bit ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Zaterdag jl. hadden zich in de laatste 24 uren te St. Petersburg 83 nieuwe choleragevallen voor gedaan en 28 sterfgevallen. Het geheele aantal' zieken bedroeg 439. (Wegens biet om zich grijpen va'n de chol'era is bet vervoer van steenkolen in de vallei van de Donetz (zijrivier van de Don) op de helft teruggebracht. ENGELAND. Het wetsontwerp op het regentschap is in het Hoogerhuis in derde lezing en het wetsontwerp betreffende den kroningseed in tweede lezing aan genomen. BELGIë. De jPatriote meldt, dat Delbeke, minister van openbare werken, om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. SPANJE. De katholieke geest in Spanje, tot het uiterst getergd door den schandelijken overmoed van een minister die met een enkele pennestreek al de heerlijke traditiën van het schoone, katholieke land zou willen te niet doen, begint te ontwaken. De Madrileensche bladen melden uit Bilbao, dat talrijke telegrammen gisteren door de Katholieken dier stad aan Z. H. den Paus zijn gezonden. De organisateurs van de groote katholieke betooging op 7 Augustus ontvangen telegrammen van adhae- sie en gelukwensch uit alle deelen van Spanje. In verscheiden gemeenten in den omtrek van San Sebastian en Bilbao moeten de priesters op den kansel ter gelegenheid van het feest van den H. Ignatius van Loyola zich op heftige wijze over den tegenwoordigen toestand hebben uitgelaten. De Spaansche nota is gistermorgen 7 uur bij het Vaticaan ingediend. De Spaansche gezant is vertrokken zonder vooraf een bezoek te brengen. De »Kölnische Zeitung" verneemt aangaande het geschil tusschen Spanje en het Yatikaan uit Madrid, dat nu Ojeda, de gezant bij den Paus, voor onbepaalden tijd teruggeroepen is, ook de nuntius denkelijk uit Madrid zal vertrekken. TURKIJë. 'De Sultan beeft zijn sanctie gehecht aan de wot tot een tiieuwc Verdeeling vain die strijd krachten. te land, waarbij deze verdeeld worden m 15 legeikbrpsein én 5 zelfstandige divisies. KRETA. Tengevolge van een overeenkomst tusschen Theotokis en Rallis zulfeln geen Kretenzers voor de Grieksche nationale 'vergadering candidaat wor- *hm gesteld. 153) XXXVI. die ,Gy,bedriegt u, hernam de zieke op een toon, gij hanrS zJv^kker, vverd. Zij zal komen, indien treurt a h "*!1' dat SU het voorgevallene be ken Iliaar verzoekt u vergiffenis te schen- not? li, j1J ajadelijk moet komen, indien zij mii r aantreffen. J °P ruwen toon"^ antwoordde Lebret aaiTnSj. dus' dat ik ongetroost sterf, zonder Neen matsten wensch voldaan te hebben melde "do eoen"" gij kunt 200 wreed niet z«n- sta" De ui, vrouw, in tranen uitbarstende. denken r g het hoofd en scheen na te maar S *w,stgierig, haatdragend en koppig, genJ niet nalaten> m stilte te zeg- te weieeïen6n! geli->k7 Het z?u wreed zijn haar blik dat 7i'a moeder te zien, op het oogen- zij de wereld gaat verlaten.... Dit zou al- CHINA. 'De giouVehneur-generabl van 'Mantsjoerije, even- alls de gouverneurs van Bo-Lung-Kiang en Kirin hebben om ontheffing Van hun postön gevtaagd, omdat zij zich 'tegen die moeilijkheden, door het RussischJapansch verdrag geschapen, 'niet opge wassen voelen. De Duitsche Kabelmaatschappij seint uit Mexico, dat de openbare meening daar in opschud ding is over een Zaterdag openbaar gemaakt interview met den Argentijnschen gezant Garcia, waarin hij zich bitter heeft uitgelaten over het beleid van de Vereenigde Staten. Hij zeide, dat die in hunne staatkunde alleen zichzelven zochten. Voorbeelden daarvoor waren Cuba, de Filippijnen Panama en Nicaragua, welks president overal erkend was, behalve in de Vereenigde Staten. De Monroe-leer luidde eigenlijkAmerika voor de Vereenigde Staten. Argentinië had al wat het verkregen had aan Europa te danken. De politie te Liverpool heeft gisteren aldaar bij zijne aankomst in de haven gearresteerd den Franschman Kappeline of Belleguise, in 1908 van het Duivelseiland ontsnapt, waarheen hij wegens moord verbannen was. In Canada dreigen onlusten. Detachementen tnoiepen zijn uit Toronto ein Loiridën naar Oridge- horg en andere plaatsen vertrokken, waar Onlusten zijn ontstaan tengevolge van die werkstaking op dl© Grand Trunk-] ijmen. f Het Engelsche zeilschip „Winnstead" heeft eergisteren bij het binnenloopen van die haven van Iquique op de rotsen bij het eiland Serrano schipbreuk geleden. Bijna de geheele bemanning is gered; maar men gelooft toch, dat enkele per sonen zijn omgekomen. De dagbladen van Konstantinopel melden, dat eergistar in de Armenische kerk van Smyrna een bloedig gevecht heeft plaats gehad tusschen de partijgangers en de tegenstanders van het Arme nische comité. Twee personen zijn gedood, drie gekwetst. E. Wider, de "kajssietr die de Russisc'h-Chi- neescho Bajnk te New-Ynjrk, bij welke hij in dienst was, had bestolen voor teen bedrag '680.000, bevindt zich in 'hechtenis. Hij ligt ziek in het hospitaal van de Tombs-igev&ngemis. Hij heeft ver klaard1, dat hij met fondsen va'n de bank had, gespeculeerd, omdia't zijn salaris 1,200 's jaars) te gering was jen omdat hij meende dat 'de koer sen zouden verbeteren. Hij had dan later de ontvreemde waarden weer Willen teruggeiVen. Wi der heeft vóór hij werd in hechtenis genomen een mislukte poging gedaan om zijn vrouw, kinderen ©n zichzelf Van liet leven te berooven. Vrijdag is ido toeristboot „Blüober" van Spits bergen te Tromsö teruggekeerd. De 300 reizigers, die ze aan boord had, hadden geen voet aan tijd een verwijt voor mij zijn. Ik zou daarvan mijn geheele leven last hebben... Hij zeide dan ook plotseling en luid Ik zal schrijven... 01 dank u, mijn vriend... riep de zieke uit, ter wijl zij hare handen vouwde. Gij zijt goed... Gij zult dadelijk schrijven, niet waar, vroeg zij. Maar hoe moet die brief daar komen Moeder Lison zal hem naar Colombes bren gen en mijne moeder hierheen geleiden op deze wijze zal ik haar nog dezen nacht kunnen zien... Ik ga schrijven en zal de brooddraagster onmiddellijk naar Colombes zenden. Haast u I haast uherhaalde juffrouw Le bret. Ik zal doen, wat gij verlangt. En de bakker ging naar beneden. Moeder Lison, zeide hij, terwijl hij zich voor de toonbank plaatste, om te schrijven, het zal noodig zijn, dat gij dadelijk naar mijn schoon moeder gaat. Ik ben gereed, mijnheer, antwoordde de ontsnapte uit Clermont, die zeer goed kon raden, welk gesprek in de ziekenkamer had plaats ge had. Gij weet. dat het tamelijk ver is Zij woont te Colombes in de Parijsche straat, nummer 41. Ik zal het wel vinden, zeide de brave vrouw, die niet zeggen wilde, dat zij reeds den vorigen tag naar Colombes gegaan was. Wat moet ik uwe schoonmoeder zeggen Gij moet haar den brief geven, dien ik nu wal kunnen zetten. Alle baaien waren door het ijs verspert. Aan boord was ook de Duitscher Sel'heim, die voor een Zuidpooltocht dien hij gaat ondernemen, zich op Spitsbergen wilde oefenen in (hiet rijden over sneeuw en ijs en paarden en ©en slede bij1 zich had. De „Blücber" blijft te Tromsö nog op opener water wachten. Ook die Isle de France is te Tromsö binnen gevallen, na hét land Spitsbergen door het ijs afgesloten te hebben gevonden. De „Blücher" was in dlraHeliOos-teleg'rafischë Ver binding geweest met 'die „Mainz", die de Zeppedin- expediti© aan booird heeft. Zij' lag' bij liet Dene- nerland en wou fcooger op. Tariefsherziening. Dr. W. H. Nolens schrijft in de ïN. Venl. Ct." De langverwachte tariefsherziening schijnt te naderen. In de laatste troonrede sprak de regeering het vertrouwen uit, dat een ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten nog vóór den afloop van het zittingsjaar zou kunnen worden ingediend. Wijl die indiening vooral van de regeering af hangt, mocht men verwachten, dat deze in haar vertrouwen niet teleurgesteld zou worden. Reeds bij het optreden van het kabinet-Kuyper in 1901, waarvan het tegenwoordige in zekeren zin als de voortzetting beschouwd kan worden, werd, wat het stoffelijk betreft, op den voorgrond gesteldde verplichte verzekering tegen de ge volgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, en tariefsherziening. Een ontwerp-ziekteverzekering, sinds 1904 het derde werd voor eenige dagen bij de Tweede Kamer ingediend. De invaliditeits- en ouderdomsverzekering, waarvan liet ontwerp eveneens het derde, reeds bij de opening van het zittingsjaar gezegd werd in bewerking te zijn, kan wel niet lang meer uitblijven. Thans vermelden de bladen, dat de voorberei ding der wet op de invoerrechten is afgeloopen, hetgeen wel zal beteekenen, dat het ontwerp bin nenkort naar den Raad van State gestuurd zal worden, zoodat het spoedig de Kamer kan berei ken. In ieder geval heeft dan de Regeering van ha ren kant het noodige gedaan om in deze wetge vende periode, d.i. vóór de periodieke verkiezin gen in 1913, deze belangrijke wetten tot stand te brengen. Verder hangt het van de volksvertegenwoordi ging af, of ditmaal het door de departementen verricht werk piet tevergeefsch zal blijken. Eerst na de indiening van de tariefsherziening kan eene bespreking ervan nut hebben. Wel mag thans reeds worden aangenomen, dat er van een zuiver fiscaal tarief geen sprake kan schrijf... Ik heb zooeven in het spoorboekje ge zien... De laatste trein voor Parijs stopt te Co lombes zes minuten na middernacht... Gij moet het zoo zien te schikken, dat gij de oude dame met dien trein medebrengt... Mijne vrouw wil haar volstrekt zien. Ik zal haar medebrengen, mijnheer Lebret, ik sta daarvoor in 1 Het is twintig minuten over negen... Ik zal den trein van tien uur aan het station Saint-Lazare nemen... Te kwartier voor elf zal ik dan bij mevrouw Lebel zijn en ik zou niet weten, wat ons verhinderen kan, hier met den middernachttrgin te komen... Lebret had zijn brief gaëindigd. Hij vouwde het papier dicht, deed dit in de enveloppe en gaf het aan de brooddraagster. Maak nu maar zoo snel mogelijk voort, zei de hij, neem een rijtuig, om naar het station te gaan en neem er ook een, als gij terugkomt. Terwijl hij dit zeide, legde hij vier vijf-franc stukken in de hand van Jeanne Fortier, die naar buiten snelde. Er kwam juist een ledig huurrijtuig aan. Zij stapte in en kwam in het station Saint-La- zare eenige minuten voor het vertrek van den trein. Te tien uur en negentien minuten was zij te Bois-Colombes en, snel voortloopende, volgde zij denzelfden weg, om te Colombes te komen, als den vorigen dag. Op dat oogenblik heerschte er eene algeheele stilte op de velden. zijn. Vooreerst toch zou het dan niet eene her ziening van het bestaande zijn. En tweedens, ook al ware liet doel alleen een grootere opbrengst voor de schatkist, dan toch zou dit doel door een zuiver fiscaal tarief, n.l. uit sluitend op goederen die in ons land niet gepro duceerd worden,, wel niet bereikt kunnen worden in die mate als het voor de verzekeringsuitgaven noodig is. Maar ook niet een zuiver beschermend tarief. Immers dan zou, wat ook in ons land gepro duceerde goederen betreft, het invoerrecht zóó hoog moeten worden opgevoerd, dat buitenland- sche producten geweerd of althans zoo goed als geweerd worden. En dan zou de schatkist er niets aan hebben. Overigens zal wei niemand het eerste zoo min al het tweede in ons land mogelijk achten. Derhalve zal, afgezien van wijzigingen van an dere soort, de herziening wel neerkomen op eene verhooging van het bestaande tarief, ten doel hebbende meerdere opbrengt voor de schatkist, en bevordering van den nationalen arbeid. Zoo werd reeds in de Troonrede, in 1901 uit gesproken, gezegd iBij deze herziening zal tevens naar bevordering van den nationalen arbeid te streven zijn. Het ontwerp-Harte had die strekking. En ook de tegenwoordige regeering heeft zich herhaaldelijk in dien zin uitgesproken. Het instellen van eene zelfstandige tariefcom missie ter beslissing van over de toepassing ge rezen geschillen, zou alleszins toejuiching verdie nen. Die instelling zou het gemis aan admini stratieve rechtspraak voor dit gebied aanvullen. Voorstanders zoowel als tegenstanders van eene tariefsherziening in de zitting zooals die verwacht mag worden, zullen wel moeten toegeven, dat, indien een maal een ontwerp is ingediend, het wenschelijk is dat het zoo spoedig mogelijk be handeld wordt. Diè wenschelijkheid ligt in den aard van het onderwerp. Langdurige onzekerheid werkt storend op het handelsverkeer. De aard van het onderwerp brengt tevens mee dat die spoed betracht kan worden, zonder scha de voor de mogelijkheid op de behandeling. Immers van loven en bieden op onderdeelen kon wel moeilijk sprake zijn. Voor wie het met de strekking eens of oneens zijn, dus voor allen, is het ten slotte willen of niet willen. Vorstin van Thurn en Taxis. De vorstin van Thurn en Taxis, die, na het vertrek van den vorst, met haar gezin nog eenigen tijd te Selieveningen is blijven vertoeven, heeft gisterochtend thans ook met de familie de bad plaats verlaten, terugkeerende naar haar land. De heer B. Goldbeek, directeur-generaal van de maatschappij Zeebad Scheveningen, deed haar Jeanne dacht er niet aan, bevreesd te zijn. Zoo snel hare voeten haar dragen konden, sloeg zij het voetpad in, dat langs de spoorbaan loopt. O vide Soliveau, die met open oog en oor zat te zien en te luisteren, bleef onbeweeglijk op zijne plaats. Nadat Lucie hem was voorbijgegaan, had hij nog geen ander op dat eenzame en donkere pad gehoord. Eensklaps hoorde hij voetstappen. Hij verdubbelde zijne aandacht. De stappen kwamen nader, maar van den an deren kant, derhalve kon het zijn slachtoffer niet zijn. De Parijzenaar keerde het hoofd naar den kant van Bois-Colombes. Hij zag een zwarte gedaante, die nauwelijks in de diepe duisternis te onderscheiden was. Dat lijkt wel wat op eene vrouw, dacht hij. Dicht bij het groepje populieren, bleef de ge daante stilstaan en scheen te doen alsof zij naar den weg zocht. Eensklaps had zij den goeden weg gevonden en snelde over het voetpad, dat langs het boschje ging. Het is eene buitenvrouw.... dacht Soliveau. Zij is een weinig laat en haast zich. Jeanne Fortier, want zij was het, die langs den ellendeling gegaan was, kwam weldra op den weg naar Parijs. Zij bleef staan voor het huis van Me vrouw Lebel, greep de bel en begon zoo luid mogelijk te bellen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1