Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bechtzaken. Gemengd Nieuws. aan het Staatsspoorstation te 's Gravenhage uitge leide. Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, aan den heer Louis Donders te Tilburg, lid van den Ge meenteraad en president der Zouavenbroederschap »Fidei et Virtuti" te verleenen het gouden kruis »Pro Ecclesia et Pontifice". Samensmelting. ïHet Huisgezin" en de »Noordbrabanter" be richten, dat beide bladen, te 's Hertogenbosch verschijnende, met 1 October zullen worden ver- eenigd tot één katholiek dagblad in vergroot for maat onder den titelaNoordbrabantsch Dagblad Het Huisgezin." De redacties van beide bladen zullen aan het nieuwe orgaan samenwerken. Ineensehakelings commissie. Aan prof. dr. J. Woltjer, voorzitter, van de Staatscommissie tot ineenschakeling van het onderwijs, tevens voorzitter van de sub-com missie voor het vakonderwijs, werd Zaterdag door de heeren P. Doorn en prof. Lichtenbelt namens de leden dezer sub-commissie, als blijvende her innering aan de aangename samenwerking, en als blijk van hooge waardeering voor zijn uitnemende leiding een album aangeboden, bevattende een keurig op perkament geteekende opdracht, als mede de portretten en handteekeningen der leden. Torpedojagers. Aan de Kon. maatschappij de Schelde, te Vlis- singen, is naar wij vernemen, door de marine den bouw opgedragen van twee torpedojagers van het zelfde type als thans daar reeds in aanbouw zijn- Het Roode Kruis. Het hoofdcomité van de Vereeniging »het Ne- derlandsche Roode Kruis" heeft aan de Neder- landschsche Vereeniging voor Roode Kruishonden een medaille geschonken voor keuring op 6 Au gustus a.s., als prijs voor den hond, die het best voldoet in het opsporen van gewonden. Wijziging Arbeidswet. Het bestuur van het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen heeft aan de Tweede Kamer een breed gemotiveerd adres gezonden in zake het ontwerp tot wijzigingen in de wet aan te brengen, waardoor worde verkregen. lo. een wettelijk vastgestelde 10-urige arbeids dag als maximum voor alle volwassen mannen, '2.0. afschaffing van allen nachtarbeid, welke door den aard van het bedrijf niet strikt geboden is, 3o. een arbeidstijd voor vrouwen en jeugdige personen, die beperkt is tot de uren tusschen 7 uur voormiddag en 5 uur namiddag. 4o. een verbod van arbeid voor vrouwen op Zaterdagmiddag en gedurende 8 weken direkt vóór en na de bevalling, 5o. dat de leeftijd onder welke kinderen geen arbeid mogen verrichten, worde gesteld op 14 jaar, 6o. dat de leefdtijdgrens, vastgesteld voor jjeugdige" personen, worde gebracht op 18 jaar, 7o. dat de uitzonderingsbepaling in art. 1 der Arbeidswet voor landbouw, tuinbouw boschbouw, veehouderij en veenderij vervalle. Drogistenbond. De Ned. Drogistenbond heeft Zondag te Utrecht eene algemeene zomer- en propaganda-vergade- ring gehouden. De voorzitter, de heer H. Sant, uit IJmuiden, zette in zijn openingswoord uiteen wat de bond in den laatsten tijd heeft tot stand gebracht, en wat deze in den vervolge zal moeten doen. De drogisten vormen als het ware een tus- schenstand tusschen den apotheker en den ge wonen winkelier. De bond heeft veel gedaan tot verheffing van den drogistenstand, teneinde met den apothekersstand te kunnen voeren. Tenslotte spreekt spreker de hoop uit, dat een drogisten examen tot stand moge komen, opdat niet ieder, die zulks wenscht, meestentijds enkel uit beun hazerij, drogist ken worden, hetgeen bovendien gevaar voor het publiek kan opleveren. Na mededeeling van enkele ingekomen stukken werd de heer C. J. Schoonderwolf uit Rotterdam door den voorzitter als onder-voorzitter geïnstal leerd. Blijkens uitgebracht jaarverslag telde de bond op 31 December 1.1. 141 leden, w.o. 5 leden van verdiensten en 11 donateurs. Opgericht werd eene afdeeling »'t Noorden" met aanvankelijk een flink aantal leden. Te examencommissie heeft dit jaar geen examen kunnen afnemen wegens gebrek aan candidaten. Behandeld werd een schrijven van den Inspec teur van Volksgezondheid, den heer Coeberg, inzake door den Ned. Drogistenbond te wenschen bepalingen in een te ontwerpen wet op de artse- kunde. In verband daarmede zal getracht worden samenwerking te verkrijgen met den Bond van apothekers-assistenten. By de bespreking van de vakopleiding werd besloten in het orgaan »De Drogist" geregeld te publiceeren de namen van hen, die zich met de opleiding van leerling-drogisten belasten. Door een der leden werd in overweging gegeven met het afnemen van examens te wachten, totdat eerst de vakopleiding beter geregeld zal zijn. Opgemerkt werd dat de inhoud van »De Dro gist" niet aan daaraan te stellen eischen voldoet het werd hoogstens een bondsorgaan, allerminst een vakblad geacht te zijn, dat artikelen van be- jang voor drogisten moet bevatten. Daartoe meende deze spr. dat het wenschelijk was één vakkundig gesalarieerd redacteur te benoemen, die zich ge heel aan de belangen van het blad kan wijden. Na eenige besprekingen werd besloten te trachten voor een salaris van f300 een medewerker aan te stellen. Voorioopig blijven de tegenwoordige medewerkers gehandhaafd. »De Drogist" zal dan in den geest van de s Deutsche Drogistenzeitung" worden geredigeerd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht •n den morgen van 2 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Horta. Laagste barometerstand 750.3 te Holyhead. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, koeler. Van eene Konings vrouwe. De schitterende kleuren van Neêrlands vlag, be straald door een heerlijken Augustuszon, verkon digen ons heden den blijden verjaardag van Haar, die voor de 52ste maal verjaart, de voortreffelijke Koningin-Moeder, die dezen heugelijken dag viert met hare Kinderen, onder blijde instemming van hen, die in haar moederlijk geluk van ganscher harte deelen. Met luide toejuichingen hebben gisteren tallooze tijdelijke en blijvende ingezetenen van Baarn de Vorstelijke Familie ontvangen, die haren blijden intocht hield in »den tuin van Amsterdam" om op het naburige Soestdijk den heuglijken ge boortedag van sMoeder" te vieren. Want zij wis ten, dat al het geluk dat thans Moeder en Kin deren ten deel valt en waarin gansch Nederland zoo heelerharte deelt, naast Hem, die over 's menschen levenslot beschikt, is te danken aan de nooit volprezen Vrouwe, die met moederlijke tee- derheid en vaderlijke wijsheid Neêrlands Hope vormde tot hetgeen Zij nu isNeêrlands gevierde Koninginne, de overgelukkige Moeder, de alom geëerde Vorstin, wier naam in heel de beschaafde wereld met eerbied en genegenheid wordt ge noemd. Blijve het heerlijk beeld dat de Koninklijke Fa milie, thans op Soestdijk in volle feestvreugde te za- men, biedt,het beeld van liefde en vrede, tot in lengte van dagen bestendigd Spare de Algoede nog tal van jaren het kostbaar leven van Haar die heden haren 52sten verjaardag onder zoo gelukkige om standigheden viert en behoede Hij mèt Haar de Koninklijke Dochter, de ridderlijke Schoonzoon, het lieftallige, hoopvolle Kind, dat reeds aller harte won, overal waar 't zich vertoonde I De blijde verjaardag van koningin Emma stemme nog tal van jaren elk rechtgevoelig Neêrlands hart tot hoogere vreugde, tot innigen dank vooral jegens Hem, die Nederland in de ure der be nauwing nabij was en nieuwe hoop wekte, waar velen reeds alle hoop meenden te moeten laten varen De heuglijke dag vindt te dezer stede blijde instemming, waar niet alleen van de openbare gebouwen, maar ook uit de huizen van tal van ingezetenen de vaderlandsche driekleur wappert. De schooljeugd toont de traditioneele Oranjeliefde door het zich tooien met de nationale en oran jekleuren en het aanheffen der blijde zangen, die den lof van het regeerend Vorstenhuis vermelden. Heden-avond wordt in de verplaatsbare muziek tent op de Broersvest, het aangekondigd concert gegeven, waarbij ons Stedelijk Muziekkorps na de Volksliederen een welgekozen program zal uit voeren. In de Officieren-Vereeniging zal vanwege de Oranje-Vereeniging het sinds een paar jaar gebruikelijke tuinfeest worden gegeven, dat zeker bij dit uitgezocht weer een heerlijken avond in den schoonen Tuin belooft. Zoo viert het Oranjelievende Schiedam op be scheiden, waardige wijze den heuglijken geboorte dag van Neêilands hooggevierde Koningin-Moeder in afwachting van de grootsche feestviering, die ons op den naderenden verjaardag harer Koninklijke Dochter wacht. Door de Oranje-Vereeniging is het volgende telegram aan H. M. de Koningin-Moeder verzon den De Oranje-Vereeniging te Schiedam biedt Uwer Majesteit de betuiging harer eerbiedige hulde en gelukwensch aan. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam, op Dinsdag 9 Augustus 1910, des namid dags 2 uur, ten Raadhuize. Voordracht. Teil benoeming van een onderwijzeres arm de openbare lagere school C. zijn door B. en W. dézer gemeente op do voordracht geplaatst: 1. !Mej. S. de Vries te Krimpen a/d IJssel. 2. Mej. M. M. de Reus te Pernis. 3. Mej. A. H. de ''Kok te Vlaardingen. De benoeming zal in die eerstvolgend© vergade ring geschieden. 1 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker plaatwerker steen houwer constructie werker distillateursjon gen keukenmeid koperslager ketelmaker sjouwer voor ijzerfabriek. Voor buiten de stad. Koperslager. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers schipper loodgieter portier pakhuisknecht bank werker halfwas bankwerker stukadoor grondwerkers opperman vuurwerker koetsier kopergieter draaier jong ste bediende voor kantoor smidsjongen dienstbode matrassenmaker forceur klin ker molenaar kurkensnijder steenhouwer tuinier personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster dagmeisje baker. Volksbadhuis. In de week van 2531 Juli 1910 werden genomen 305 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 31 regen 21 regen 194 school kinder a 5 ct. 36 Gedurende de maand Juli 1910 werden geno men 1411 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 107 kuipbaden 151 regen 87 regen 899 school kinder s a 5 ct.167 UIT ROTTERDAM. Ook uit de kringen van handel en industrie te Rotterdam, had zich een commissie gevormd om den afgetreden directeur van gemeentewerken, den heer G. J. De Jongh, een blijk van waar deering te geven. Men koos daartoe den vorm van een gedenkpenning, waarvan een exemplaar in goud, zilver en brons zou worden aangeboden. Deze penning werd geslagen in de ateliers der Kon. Utrechtsche Fabriek van Zilverwerken van C. J Begeer. De voorzijde werd gemodelleerd door den beeldhouwer Toon Dupuis, voor wien de heer De Jongh driemaal geposeerd heeftde achterzijde door den stempelsnijder J. C. Wieneke terwijl de heer H. J. De Dompierre de Chaufepié, directeur van het Koninklijk Kabinet van Munten enz. te 's Hage, bereidwillig toezicht op de ont werpen gehouden heeft en verder gedurende de uitvoering, het comité in alle opzichten met zijn groote kennis heeft ter zijde gestaan. De voorzijde draagt de beeltenis van den heer De Jongh en de achterzijde een plan van Rotter dam. Deze is omgeven van de spreuk»Si non nobis saltern posteres," d.i. jzoo niet voor ons dan voor onze nakomelingen." De oorkonde werd gecalligrafeerd door den heer J. Roovers te 's-Gravenhage, die ook het album met de namen der gevers vervaardigde. Aan dat album wordt tevens een hooge waarde verleend doordat het comité, wenschend de hulde zooveel mogelijk een plaatselijk karakter te doen dragen, aan Rotterdamsche schilders verzocht aquarellen met Rotterdamsche stads- en rivier gezichten te vervaardigen. De schilders die daartoe hun medewerking ver leenden zijn Huib Luns, J. H: Van Mastenbroek, J. H. F. C. Nachtweh, Ferd. G. Woldewelt, Ad la Rivière, Mart. Schildt, P. A. Schipperus, Aug. W. v. Voorden J. H. Weyns. Medailles en album worden geborgen in een fraaie cassette, eveneens uitgevoerd op de ateliers der firma C. J. Begeer en ontworpen door den werkkunstenaar M J. Hack, die ook de plaquette, die 't deksel van het kistje versiert, heeft gemo- deleerd. Aan mevrouw De Jongh, werd aangeboden in eikenhouten lyst, een bronzen plaquette, het af gietsel van het model, dat Toon Depuis voor de voorzijde der medaille vervaardigde, terwijl een zilverafslag der penning aan ieder der kinderen van den heer De Jongh werd aangeboden. Een zilveren penning zal mede worden aange boden aan het Kon. Kabinet van Munten. Pen ningen, en gesneden steenen te 's-Hage. Aan deze hulde werd bijgedragen door 210 Rotterdamsche firma's. Heden-middag half drie, had in het Veilings- locaal boven de Beurs de plechtige aanbieding plaats. De heer E. P. De Monchy herinnerde aan de uitbreiding, welke Rotterdam onderging, wat groote plichten op de schouders van het gemeen tebestuur legde. Dit wist zich echter van een staf van .bekwame mannen te voorzien en aan het hoofd van deze stond zeker De Jongh. Hoe zeer hij door zijn energie en vooruitzienden blik den handel en de scheepvaart steeds ter zijde stond, waar deze om uitbreiding van de havens en handelsinrichtingen vroeg, werd algemeen erkend en daarvoor was het een behoefte hem bij zijn vertrek een hulde aan te bieden. Daarop bood hij de gedenkpenningen aan. De heer De Jongh bedankte met een rede, welke getuigde van zijn voortdurende belangstelling in den bloei van handel, scheepvaart en nijverheid. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag) 2 Aug. 7 u. Broersvest. Concert Stedel. Muziekkorps. Dinsdag 2 Aug. S. O. V. 8 u. Oranje-Vereeniging Vocaal- en Instrumentaal concert met vuur werk en tuinverlichting. Donderdag 4 Aug. 8 u. Bondsgebouw. Groote Vergadering Mariabond in het bisdom Haar lem (Drankbestrijding) spreekster mej. Chr. Reinbart te Groningen. Rotterdam. Dagelijks 10£— 42^, 2^5J, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 2 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Woensdlag 3 Aug. 8 u. Park. Concert. Wpi&hsidhg 3 'Aug) 8 u. Doe je. Weldadigheidsfeest, ;Kio®. Scherpschutters Jen Polyhymnia. Vrijdag 5 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert. Arbeidscontract. Heden werd door den kantonrechter alhier uit spraak gedaan in zake het geschil tusschen de glasfabriek sDe Schie" en een deel harer arbeiders betreffende het niet nakomen van het tusschen partijen bestaande arbeidscontract. De kantonrechter nam aan, dat het arbeidscon tract met de wijziging, tusschen partijen aangegaan, geldig is en gedaagde niet aanwezig is geweest van Maandag 16 Mei van 12 uur n. m. tot 17 Mei 's morgens 6 uur, zooals hij verplicht was. Aangenomen wordt voorts, dat tusschen partijen uitdrukkelijk is bedongen opheffing van den nacht arbeid van des Zondagsnacht 12 uur tot Maandags ochtends 6 uur en waar de bewoordingen duide lijk waren, mocht daarvan door uitlegging niet worden afgeweken. Het verweer van gedaagde, dat het de bedoeling van partijen geweest zou zijn ook gedurende de erkende feestdagen, zooals 2en Pinksterdag, den nachtarbeid op te heffen, wordt als onjuist ver worpen. Betreffende de schade had gedaagde betwist, dat deze zou zijn geleden en vooral heeft hij beweerd, dat al ware er schade geleden, de eischeres niet bevoegd zoude zijn tot een bereke ning der schade als bij intioductief request (dag vaarding) is geschied. Eischeres had nader bij pleidooi zich ten aan zien van dit verweer beroepen op art. 1637 w. B. W. ingevolge welk artikel, volgens eischeres, zelfs wanneer er geen schade geleden was, eischeresse toch tot een actie als de onderhavige zoude gerechtigd zijn. Deze stelling van eischeres werd door den kan tonrechter onjuist geacht. »Dat immers", zegt het vonnis, de beteekenis van dit artikel blijkens des- zelfs tot standkoming moet geacht worden deze te zijn dat ook in de gevallen waar louter moreele schade geleden is, geld als equivalent dier schade en speciaal als schadevergoeding zoude kunnen gevorderd worden. ïDat echter ten aanzien van gedaagde's ont- kentenis eischeres heeft aangeboden door alle middelen rechtens speciaal door getuigen hare posita te dien aanzien te bewijzen." Weshalve getuigenbewijs werd opgelegd. Het getuigenverhoor werd bepaald op heden over 4 weken. Levensgevaarlijk verwond. Eergister- nacht is zeke-Te Van Os, uit Rosmalen, die op de Ort'hensche kermis zeven, gedeeltelik levens gevaarlijke, verwondingen had opgeloopen, in het ziekenhuis in den Bosch opgenomen. De vermoe delijke daders, twee Bosschenaren, zijn in hech tenis genomen. Weer een meisje vermfst. Sedert Dins dag is de zestienjarig^ dochter van het echtpaar Doetz te Beverwijk plotseling verdwenen. Des morgens als gewoonlijk naar Tiaar werkzaamheden gaande, is zij laldaar niet aangekomen en heeft men sedert dien niet meer Van haar vernomen. Wel is zij op den bewusten morgen nog floor iemand op den Veteerstraatweg gezien, .zoo lezen we in de „N. Ct.", doch verdere aanw^zingen blijven tot op heden uit. Het meisje was gekleed in grijzen rok, blouse van geel katoen met witte cirkels en wit strooien matelot met wit lint. Jan de Paardenkooper aangehou- d e n. Zondagavond is door de politie te Enfchuizen in een logement aldaar aangehouden Jan Cor nells Schuurman, geboren te Haarlemmermeer, den 31en Januari 1883, vroeger als landbouwer en veehouder woonachtig te Texel', thans zon der vaste woonplaats, bekend onder den bij naam „Jan de paardenkooper" en „Schuurman van Texel". Zijn opsporing werd' verzocht door den commissaris van politie te Haarlem', omdat hij' wordt verdacht onder een Valschen naam den notaris A. Witkens, wonende te Haarlem, bewo gen te hebben tot afgifte van een bedrag van f200. Hij is hedem naar Haarlem overgebracht. Muskieten. Men schrijft uit Wageningen aan de „N. R. Ct.": Een eigenaardig verschijnsel liet zich' Vrijdag' avond' alhier waarnemen. Na zonsondergang wa9 tegen den Westelijken hemel een aantal kronke lende zuilen waarneembaar, die boven de weilan den gevormd, zich hoog in dè lucht voor 't oog verlorenEr waren een twintig tót dertig van genoemde zuilen waarneembaar, die, steeds kro#'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2