Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De president van Argentinië, Saenz Pena, en zijne echtgenoote, daartoe door den heer Schnei der uitgenoodigd, zijn Zondag-avond met een ex tra trein te Creusot aangekomen om de mijnen aldaar te bezichtigen. In eene bijeenkomst gister-avond gehouden, hebben de mijnwerkers van Lievin besloten om de werkstaking te proclameeren als gevolg van de incidenten bij schacht no. 3 voorgevallen, waar eenige mijnwerkers werden terug gezonden, om dat zij aan den achturigen arbeidsdag vasthielden. Een hevig onweer woedde gisteren op de Bretonsche kust. Twee schipbreuken werden aan de maritieme prefectuur gesignaleerd. De boot «Courageuse d' Audierne" is in de baai veronge lukt de matroos Ciede Couillonde, 31 jaar oud, is te Saint Pol verdronken. Een andere boot, de »Notre Dame de Lourdes" is gestrand. De matroos Galiën is, na getracht te hebben het land te bereiken, bezweken. De Parijsche loodgieters, leiendekkers en zinkwerkers, die tot de werkstaking besloten heb ben, hebben zich 's middags in grooten getale in de Arbeidsbeurs vereenigd en voor de voortzetting der staking gestemd. Eene delegatie van patroons uit de mijnen van Bilbao heeft een bezoek gebracht aan den Spaanschen minister van Binnenlandsche Zaken en hem verklaard dat, ingeval het wetsontwerp betreffende den arbeid in de mijnen dat de re geering zich voorstelt aan de goedkeuring der Cortes te onderwerpen, in strijd zou zijn met hun belangen, zij de algemeene uitsluiting zouden proclameeren. Naar men uit Melila meldt, is Maandag na middag 4 ure het meer van Mar-Chica in verbin ding gesteld met de Middellandsche Zee. Volgens de berekening is het debiet 6 millioen kubieke meters in de 24 uren. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd te Baarn met zeer veel opgewektheid ge vierd. Treinen voerden honderden feestgangers zaan, en in het dorp was het bijzonder druk en levendig. In het felicitatie-register ten paleize werd druk geteekend. De Koninklijke Familie maakte gis termiddag een rijtoer door het dorp bezichtiging van de versiering. Te 1£ uur begon het concours hippique, van 2—6 uur feestmaaltijd voor ouden van dagen. Gisteravond concerten op het Brinkplein en in het Oranjepark, in hotel Promenade en bij Trier. Op Soestdijk algemeene illuminatie, in het dorp te half tien vuurwerk by de gedenk naald van Waterloo. Men meldt uit Apeldoorn Als altijd wapperden hier ter plaatse heden van gemeente- en particuliere gebouwen de vlaggen. Ten paleize het Loo werden de felicitatie-registers met groote belangstelling geteekend. Namens het Koninklijk domein werd H. M.een bloemstuk gezonden, bestaande uit lilium oratum, rozen en crinum maqoyanum. Van wege de ge meente Apeldoorn ontving H. M. eveneens een bloemstuk van rose leliën en witte rozen. Omtrent de feesten van gisteravond in de resi dentie gegeven, meldt men: De Maliebaan, het gansche voorste gedeelte van het Haagsche Bosch, en verder het vuurwerk ter eere van H. M. de Koningin-Moeder was te zien, droeg reeds ruim een uur vóór den aanvang een zoo talryke menigte, als zelfs voor den tweeden Augustus zeldzaam is. Van het begin tot het eind bleef het weer prachtig. Het was bladstil. De gewone tribune der gemeente vertoonde een groot aantal open plaatsen, doch de voornaamste autoriteiten, waaronder de waarnemende burge meester, de heer Jansen, waren aanwezig. Den lang te voren gekomenen werd het wachten licht gemaakt door de muziek van de Residen tie-harmoniekapel. Klokslag half tien gingen de eerste vuurpijlen in de hoogte, gevolgd door vele andere, weldra afgewisseld door de groote stukken, waaronder te noemen zijn een soort duiventil, die in alle richtingen telegraaf-gloeilijnen afzond, die steeds trouw langs denzelfden weg terugkeerden een prijsmastklimmer, die helaas het doel niet mocht bereiken, en dus den prijs miste, dien de toeschouwers hem zoo gaarne had den gegund, en dan vooral de beide groote stuk ken, speciaal aan de gevierde Vorstin gewijd, de naamletter van Hare Majesteit, omgeven door een lauwerkrans en het Haagsche wapen, met aan weerszijden: Hulde aan de Koningin-Moeder, 2 Augustus 1910. Om 10 uur was 't vuurwerk geëindigd en ver spreidden de toeschouwers zich deels in de stad, terwijl een ander deel naar de stent" trok, waar van de ingang schitterend was geïllumineerd en de oranjeballons, als altijd, een zeer fraai effect maakten. Zoowel om als in de voor de sociëteitsleden bestemde ruimte, luisterden velen naar de muziek der grenadiers. In de versierde Kurzaal werd 'n drukbezocht kinderbal gegeven, dat uitnemend slaagde, waar toe niet weinig bijdroegen de gecostumeerde paart jes, die alleraardigst waren uitgedoscht, zoodat de jury, die de prijzen had toe te kennen niet ge makkelijk een keuze kon doen. De beslissing werd echter door allen hartelijk toegejuicht. U Het feest werd besloten met het spelen der volksliederen door de kinderen uit volle borst meegezongen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal, naar wij vernemen, op Zaterdag 6 dezer om half elf 's morgens een bezoek brengen aan het Neder- landsche Paviljoen op de Brusselsche tentoon stelling. De riviertol. Onze Weensche correspondent schrijft Er zijn in den laatsten tijd nieuwe argumenten bekend geworden, waarom de Oostenrijksche regeering niet aan de invoering van riviertollen en aan de opheffing van den tolvrjjdom op de Elbe denken kan. En wel: lo. omdat de riviertollen, die tot verbetering van het vaarwater zouden moeten dienen, voor de Elbe in Bohemen van geen belang zijn, daar de bedding der rivier rotsachtig en verdieping on mogelijk is. 2o. omdat het voordeel van de gunstige tarie ven, die Frankrijk verleent, ingeval artikelen direct uit de produceerende landen naar Fransche havens vervoerd worden, door de invoering van riviertollen te loor zou gaan. Oostenrijk verscheept petroleum naar Hamburg, die daar in voor Frank rijk bestemde zeeschepen wordt overgepompt. Daarvoor wordt een lager tarief berekend, het voordeel daarvan zou, in geval er riviertollen kwamen, komen te vervallen. Oostenrijksche petroleum zou dan niet meer kunnen concurreeren. 3o. de Rijksraad zal nimmer de wederinvoering van rechten op de Elbe bewilligen. (N. R. Crt.) Industrieele eigendom. Aan het verslag van de werkzaamheden van het Bureau voor den industriëelen eigendom over het jaar 1909 wordt o. a. het volgende ontleend Ter inschrijving alleen in Nederland werden ingezonden 1380 merken, waarvan 908 uit Neder land en 472 uit andere Rijken. Het aantal ingezonden merken is minder dan in de beide voorafgaande jaren, toen het hoogste punt werd bereikt. Door Nederlanders werden 58 en door vreem delingen 36 merken minder ingezonden dan in 1908. De inschrijving van 35 nieuwe ingezonden mer ken werd door het Bureau geweigerd en wel van 23 op grond van de vroegere inschrijving of in zending van hetzelfde of een. in hoofdzaak over-; eenstemmend merk van dezelfde soort van waar, ten name van een ander en van 12 om anderej redenen. W. G. F. llelmund. f In den vroegen ochtend van Zondag 10 Juli is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer W. G. F. Helmund. Van de oprichting van Koninklijken West-Indi- schen Maildienst af zegt de «Cur. Crt." was de nu ontslapene tot vóór een paar jaren agent aldaar van die maatschappij, welker belangen hij steeds met den meesten ijver heeft voorgestaan. De overledene heeft verscheidene honorifieke betrekkingen vervuld. Jaren lang is hij lid ge-i woest van den Kolonialen Raad, en een der be stuurders van de Spaar- en Beleenbank. In de laatste jaren moest hij, wegens den slechten toestand van zijne gezondheid, zich aan het openbare leven onttrekken. Hij was een man, die om zijne werkzaamheid en zijne schoone hoedanigheden zich de algemeene achting had weten te verzekeren. De begrafenis had dienzelfden dag in den laten namiddag plaats. De nieuwe resident van Amboina. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de assistent-resident, H. J. A. Raedt van Oldenbar- nevelt, waarnemend resident der Padangsche Bo venlanden, benoemd is tot resident van Amboina- (Avpst) Generaal van Daalen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot legercom mandant in Ned.-Indië luitenant-generaal G. C E. van Daalen, chef van den generalen staf van het Indische leger. Coöperatie. De Nederlandsche Coöperatieve Bond zal bin nenkort een reeds jarenlang met verlangen tege moet gezien denkbeeld ten uitvoer kunnen bren gen, ;zoo wordt gemeld. Vanwege den Bond zal a.s. Zaterdagavond een groot aantal coöperatoren naar Engeland vertrekken tot een 8-daagsche studiereis naar Engeland en er de coöperatieve instellingen van dit Rijk, dat de bakermat der moderne coöperatie mag heeten. Het denkbeeld eener Engelsche studiereis is voor enkele jaren het eerst ten uitvoer gebracht door de Duitschers achtereenvolgens gaan de De nen, de Belgen, de Oostenrijkers en de Franschen dit voorbeeld volgen en vinden baat by het vele wat zij daar leerden. Het gezelschap, dat van den Coöperatieven Bond thnns uit Nederland uitgaat is ruim 50 man sterk en het grootste, dat op deze wijze Engeland be zocht. Onder de deelnemers zijn de vertegen woordigers en bestuursleden van de grootste coö peraties in ons land, als de «Winkelvereeniging", «de Volharding" en »de Hoop" te 's Gravenhage »Vooruitgang" en «Voorwaarts" te Rotterdam, en «de Dageraad" te Amsterdam, andere groote ver- eenigingen zooals te Rotterdam «de Coöperatieve Verbruiksvereeniging" en «Eigen Hulp" te Utrecht steunden het denkbeeld van deze reis door giften en stelden daardoor andere kleine vereenigen in staat ook een vertegenwoordiger aan te wijzen- En ook de kleinere coöperatieve vereenigingen zelve blijven niet achterwegeook van hen vindt men meeidere deelnemers onder het gezelschap. Het gezelschap staat onder leiding van den heer G. J. D. C. Goedhart, voorzitter van de «Winkel- vereeniging" te 's Gravenhage en ondervoorzitter van den Bond, die hier den voorzitter dr. A. Rut gers, door omstandigheden verhinderd, vervangt. Als leden van den Bondsraad gaan mee, mej. Mary Meyboom, de heeren A. B. M. van Calmhout, de propagandist van den Bond, en mr. dr. H. J. Ro~ meijnvoorts de secretaris de heer H. v. d. Man- dere. Ook de directeur van de Handelskamer van den Bond te Rotterdam, de heer G, A. J. Mirrer. behoort tot het gezelschap, dat buiten de aange wezen vertegenwoordigers der vereenigingen ver schillende particulieren bevat. De 8-daagsche reis is zeer uitgebreidze gaat eerst naar Londen, daarna naar Leicester en Man chester, ten slotte naar Rochdale, de plaats waar de Engelsche Coöperatie haar victorie begon en deze naar geheel het Continent overbracht. De verschillende fabrieken en inrichtingen ln d« groote steden der Engelsche Wholesale worden achter eenvolgens bezocht, en zullen zeker het doel niet missen om door het schitterend voorbeeld der En gelsche coöperatie ook Holland te leeren verstaan wat op coöperatief gebied bereikbaar is. Oproep roor Enschedé. Door het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, Federatie van de vijf Diocesane Werkliedenbon. den, is, in verband met de uitsluiting der Textiel arbeiders te Enschedé een krachtige oproep om steun gericht, geteekend door de heeren J. v. Rijzewijk als voorzitter en P. J. J. Haazevoet als secretaris van het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie, en de heeren J. W. Smit en B. Lam- mers resp. als voorzitter en secretaris van het Be stuur der Federatie. «Er is", zegt het manifest, ruim 1500 gulden wekelijks noodig. Stuurt ruim voldoende het geld naar den Penningmeester van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, P. H. Saenen, Bin derstraat 38, Helmond". Middenstand. In een vergadering van winkeliers en indus- trieelen te Zaltbommel, werd Maandag-avond be sloten tot oprichting van een Middenstandsver- eeniging. Aanvankelijk traden 34 personen toe als lid. De Papendrechtsche zaak. Mr. J. A. van Hamel, een der verdedigers in de Papendrechtsche zaak, schrijft aan de »D. Crt." het volgende »Uw blad heeft gebracht het verslag van een zitting van den Papendrechtschen gemeenteraad, waarin een verzoek der verdedigers in de zaak- Garsthagen behandeld is. Door enkele sprekers zijn daarbij mededeelingen gedaan omtrent het geen aan de verdedigers bij hun bezoek ten raad- huize zou zijn gebleken of niet gebleken, door hen gehoord of niet gehoord, gezegd of niet ge zegd. Ik zou gaarne zien vastgesteld, dat de juistheid dier mededeelingen dezerzijds allerminst kan worden toegegeven, en dat zij geheel blijven voor rekening der sprekers. Dit om te voor komen, dat verkeerde meeningen mochten post vatten, zoodat ik ook andere bladen, die het ver slag overnamen, verzoek het evenzeer met deze wederspraak te doen. De Brusselsche tentoonstelling. Aangezien dé Belgische regeering, naar wij vernemen, niet voornemens is, vooraf te bepalen op welken dag de jury de inzendingen op de tentoonstelling zal keuren, zullen de exposanten, die er prjjs op stellen zal keuren, zullen de exposanten, die er prijs op stellen bij de keuring tegenwoordig te zijn, wel doen vanaf heden in het Nederlandsch Paviljoen aanwezig te zijn. Vermoedelijk zal de keuring circa 10 dezer afge- loopen zijn. Ned. R. K. Journalisteu-vereeniging. De Ned. R. K. Journalistenvereeniging zal op Zondag 7 Augustus a s. te Nijmegen haar zevende jaarvergadering houden. Op de agenda komt o.m. voor Bespreking van een voorstel om zich te wenden den tot de redacties van alle R. K. nieuwsbladen met een afgerond voorstel, om een eind te maken aan het plaatsen van communiqué's, die het uiter lijk en ook de strekking hebben van reclamebe- richten. In te leiden door den heer Helmer. Het bevorderen van het lezen van katholieke bladen op pensionaten. In te leiden door den heer Van Zeijl, Van der Zwaag en de S. D. A. P. Naar aanleiding van het bericht, waarin gemeld wordt dat de heer Van der Zwaag bedankte als lid van de socialistische Friesche Statenfactie, schrijft een lid dier fractie aan Het Volk «Toen wij in 1907 een fractie vormden, is vol gens onze notulen daarbij bepaald dat de socia- listenbonders (Van der Zwaag en de Haan) de vergaderingen konden bijwonen als «hospitanten", dus zonder een bestuursfunctie te kunnen be- kleeden. Immers zij behielden zich volle vrijheid voor ten opzichte van het opvolgen van eventueel door de fractie te nemen besluiten. Aan stem mingen is door hen dan ook nooit deelgenomen en evenmin is hun ooit een opdracht verstrekt. Op 11 Juli jl., ontving de fractie een bericht van Van der Zwaag, zonder opgaaf van redenen meldende dat hij als lid onzer fractie bedankt en dus de vergaderingen niet meer zal bijwonen. Over sommige punten blijft hij tot overleg be reid en hij meent dat onze wegen wel ongeveer paralel zullen blijven loopen. Dit schrijven, dat vrijwel onverklaarbaar is, wijl Van der Zwaag zeer goed wist dat hij nooit lid der fractie was, (hij was daaraan bovendien in Juli nog herinnerd) werd natuurlijk voor ken nisgeving aangenomen- Overigens schijnt er niets te veranderenVan der Zwaag is voor sommige punten nog tot overleg bereid en kwam voorheen toch ook niet trouwop de 9 vergaderingen in 3 jaar was hij op 5 afwezig. Van De Haan ontvingen wij zulk schrijven niet." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht »n den morgen van 3 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Horta. Laagste barometerstand 747.5 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijken wind meest zwaarbewolkt, mogelijk onweer, warmer. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 9 Augustus 1910, des n.m. 2 uur staan o.m. de volgende voor stellen 1. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps (vacatuie-Gouka). Door de Commissie worden aanbevolen, de hee ren B. A. J. Wittkampl en D. Ris Jz. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan School C. (Hoofd de heer A. Baan Voorgedragen worden de dames: 1. E. de Vries te Krimpen aan de IJssel2. M. M. de Reus te Pernis3. A. H. de Kok te Vlaardingen. 3. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klas sen der Hoogere Burgerschool en tot herbenoe ming der tijdelijke lecaren J. M. Hillenius, N. J. A. Roldanus en S. Houtman, (de laatstgenoemde tot 31 December 1910) en tot benoeming van W' F. Gisolf en Dr. R. van der Meulen tot tijdelijke leearen. 4. Voorstel van B. en W. tot vaste aanstelling van den heer J. van Andel als leeraar in wis kunde, natuurkunde, werktuigkunde en kosmo- graphie aan de Hoogere Burgerschool en tot her benoeming voor een jaar van den heer mr. S. J. Blaupot ten Cate als leeraar in de staathuishoud kunde aan die school. 5. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klassen der Burgeravondschool en herbenoeming der tijdelijke leeraren A. Smit Jz., J. P. L. Roder, A. J. Dekker, J. W. J. Cock, J. v. d. Waald en F. M. Friederich. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijk leeraar in rechtlijnig teekenen en projectieleer aan de Burgeravondschool (vacature G. W. ten Dam.) Aanbevolen worden de heeren: 1. D. R. Ger- hardt te Schiedam2. W. Estor te Delft. 7. Voorstel van B. en W. in zake de dubhel* tallen, door den Gemeenteraad op te geven voor de benoeming van leden van het College van Zet ters wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van de heeren G. A. J. Beukers, J. H. Ris Hz. en P. C. van der Pant Jr. 8. Ontwerp-besluit (model C.) tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1910. 9. Adressen van A- van den Eelaart e.a. en A. Cool Mzn. e.a., in zake de sluiting der Koopmans beurs op eenige R. K. feestdagen, met nader ad vies van B. en W. 10. Voorstel van B. en W. in zake de vast stelling eener verordening tot wijziging der ver ordening op het gebruik der havens en wateren te Schiedam (Havenreglementï. Gemeentebladen 1894 no. 2, 1895 no. 17, 1901 no. 13,1905 no. 28 en 1908 no. 31. Voorstel van B. en W. in zake de vaststelling eener verordening regelende de verplichting tot het aanwezig hebben van goed drinkwater aan boord van in de gemeente liggende binnenvaar tuigen en visschepen. 12. Gewijzigd voorstel van B. en W. in zake de vaststelling eener verordening op de schouw over de bedekkingen der zoogenaamde onderbakken in branderyen. 13. Voorstel van B. en W. betreffende maatre gelen in zake de uitvoering van de reorganisatie van de Arbeidsbeurs. 14. Verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. om hem een stuk gemeentegrond te verkoo- pen aan de Thomas ii Kempisstraat, met prae- advies van B. en W. Oran j e-V ereeniging. Tuinfeest. De Oranje-Vereeniging heeft ook dit jaar we der met buitengewoon succes haar gelukkig denk beeld uitgevoerd, om, terwijl 31 Augustus een feestdag voor het groote publiek moet worden geacht, waarin natuurlijk hare leden van gan- scher harte deelen, op 2 Augustus een bijzonder feest voor de leden te geven, waaraan zij uitslui tend deelnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2