Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ainmuert II op js Na misdaad vergelding. Hiemre .ScMamdio Courant Et uratis TOI10 c. peet, f0i5p.mil, fl.35 p. 3 «L 33ste Jaargang Vrijdag 5 Augustus 1910. No. 0782. feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Levering Kachelkolen. Buitenlandsch Nieuws. Yerspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Div blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 60 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN? Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. j Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjjk adverteeren worden uiterst bik Igke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan W. A. Dirks en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten eener herstelplaats van koper-, lood-, blik- en zink werken met veldsmidse, in het pand staande aan de Hoogstraat no. 169, kadaster Sectie B. no. 1296. Schiedam, den 4 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de lirma J. Schutter Hz. en hare rechtver krijgenden definitieve vergunning is verleend tot uitbreiding harer graanwasscherg en drogerij aan den Buitenhavenweg nos. 9698, kadaster Sectie L no. 200, met twee eesten tot het drogen van alle beschadigde goederen, hoe ook genaamd een exhauster tot het afzuigen van dampen en een graantransportinrichting, een en ander ge dreven door een gasmotor van 15 P.K. Schiedam, den 4 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan W. van den Toorn en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend tot uitbreiding fijner Capsulenfabriek aan de Schie no 84/86, kadaster Sectie A nos. 1389, 1509, 1508, 859, 1500, 1517 en 1518, door plaatsing van een zuig gasmotor van 33 P.K., ter vervanging van een gasmotor van 18 P.Kvoor het in beweging brengen van diverse werktuigen. Schiedam, den 4 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 Augustus sv 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aan te besteden 156) Gjj zult een draagbaar noodig hebben, om Bebel1T1C me*s,'e vei'v°eren.hervatte mevrouw Doliu^-U®' ^archaut, zeide de brigadier tot den als crii iena.ai!3 die hem V€1"gezelde, zoo spoedig van i *unt» den conamissaris wekken en haal öiannpn Politiebureau eene draagbaar en twee gaan m dien tijd naar de gewonde Ik zal vliegen, brigadier. ije agent liep snel weg. die hem nadi?-r^'endde Zich weder tot de dame' __nem de tijding van den moord had gebracht. 2eide hij naam' als het u belieft, mevrouw Mevrouw de weduwe Lebel. Uw beroep? Zonder beroep rentenierster. Uwe woonplaats? lombesPaiijSChe Straatweg' nummer 41, te Co- aZadat de. brigadier naam en adres had opge ven, ging hij zoo spoedig hij kon, naar de de leveriug van 125 ton steenkolen voor de kachels in de verschillende Gemeente-gebouwen. De inschrijvingsbiljetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschiijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden inge leverd in de ten .Raadhuize aanwezige bus vóór des middags 12 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente-Secretarie (afdeeling A.) ter lezing op iederen werkdag van 8£—4£ uur. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Keizer Wilhelm zal, naar de Duitsche bla den melden, aan keizer Frans Jozef op diens 80sten verjaardag een eigenaardig souvenir aan bieden. Op verlangen van Frans Jozef zal Wil helm zich met hertog Ernst van Cumberland ver zoenen. Aan deze verzoening laat Frans Jozef zeer veel gelegen liggen. Keizer Wilhelm en de hertog van Cumberland zullen elkaar op den verjaardag van Frans Jozef ten Weenen ontmoe ten. TURKIJë. De anti-Grieksche boycot neemt ;in Turkije wederom grooter afmetingen aan. Het boycot comité heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar bij verklaard wordt, dat de boycot zal voortdu ren totdat de Kretenzer kwestie definitief gere geld is. CHINA. De Petersburgsche Beursoourant verneemt uit Moekdeo, dat eenige lieden van hoogen adel in Mongolië en verdere notabelen in die gebieden zich met een verzoekschrift hebben gewend tot den Keizer van China, welk verzoek strekte om Mongolië te voegen bij Mantsjoerije, en onder het bestuur te brengen van den onderkoning van Mantsjoerije, wiens zetel dan zou dienen te wor den overgebracht naar Tsitsikar. Voorts zou de centrale Chineesche regeering drie troepen divi sies moeten zenden ter bewaking van de grenzen van Transbaikalië, Siberië en Mantsjoerije. Enkele notabalen, vooral in het Noorden van Mongolië hadden geweigerd zich bij de zenders der petitie nan te sluiten, wijl zij verstoord zijn over de wijze waarop de Chineesche regeering den Dalai Lama heeft behandeld of laten behan delen. Die Mongoliërs zijn n 1. Boedhisten. Over het algemeen echter zijn de inwoners van Mongolië zeer ongerust over een mogelijke ag ressie van den kant van Rusland. En dat vooral naar aanleiding van het bekend worden van bet Japansch-Russisch tractaat nopens Mantsjoerije. Ook was eenigen tijd geleden een zoogenaamde topografische expeditie door Japanners naar Mon golië gestuurd, maar door plaatselijke autoriteiten gestuit en over de grens gebracht. De Kantoneezen hebben besloten, opnieuw een anti-Amerikaansche boycot op touw te zetten, als protest tegen de onwaardige behandeling, waaraan Chineesche landverhuizers naar de Ver- eenigde Staten nog altijd bloot staan. De aan stichters van de beweging zenden overal tele grammen heen, waarin zij de medewerking van hunne landgenooten vragen, tot de Amerikaansche wet gewijzigd is. Chineezen te San Francisco hebben groote bijdragen voor het boycot-fonds geschonken. Men weet, dat de Kantoneesche boycot in 1905 reeds ontzaglijke schade aan den Arnerikaanschen handel heeft berokkend. Minister Asquith en de Lord Mayor van Londen hebben brieven gewisseld over het plan tot stichting van een gedenkteeken voor Eduard VII te Londen. De Lord Mayor zal een Mansion House-commissie voor de verzameling van het geld instellen. De koning en de koningin van Spanje zijn gisteren op Wight aangekomen. Zij verblijven bij de prinses van Battenberg, de moeder van de koningin. TIBET. De Engelsche generaal-majoor sir Francis Youn- ghusband, die eenige jaren geleden aan 't hoofd stond van een Engelsche expeditie naar Thibet^ publiceert in de »Times" een artikel, waarin hij de geschiedenis van Thibet vertelt, nadat de En gelsche troepen uit dit land waren teruggetrokken. Dadelijk daarna versterkten de Chineezen hun garnizoen te Lhassa van 500 tot 25,000 man en bezetten zij al de forten en militaire posten met nieuwe troepen. De Chineezen ontnamen de re geering aan de Thibetaansche gouverneurs en namen die zelfs in handen. GeneraalYounghusband betreurt het, dat de Engelsche regeering er in toestemde, dat China voor de Thibetanen de oorlogsvergoeding aan En geland betaalde, wijl de Thibetanen daardoor ge heel in de macht van China zijn geraakt. Hij waarschuwt voor China's intriges en betreurt het dat de Engelsche regeering de Thibetanen en den Dalai' Lama niet tegen de Chineezen in bescher-, ming neemt. plaats, waar volgens de aanduiding de misdaad geschied was. De dienstbode van mevrouw Lebel was de kaartjes gaan halen. Zij kwam bij hare mees teres terug en beiden namen in den trein plaats. De brigadier kwam weldra bij Jeanne, die op den grond was gaan zitten en het hoofd van Lucie op de knieën had genomen. Het jonge meisje leefde, maar zij was bewus teloos en die bewusteloosheid wilde maar geen einde nemen. Toen de ontsnapte uit Clermont den brigadier zag aankomen, dacht zij zelfs niet aan den schrik, dien haar gewoonlijk het gezicht der politie aanjoeg, maar uitte een vreugdekreet. Ah! mijnheer, zeide zij, kom mij spoedig te hulp. Het arme kind sterft, Zijt gij zeker, dat zij ernstig gekwetst is? vroeg de vertegenwoordiger der wet. Zij heeft een wonde in de borst... Ik weet niet of die diep is, maar het bloed vloeit zon der ophouden over mijne vingers... Zij moet hier vandaan... Men zal dadelijk komen... Ik heb om den commissaris, eenige mannen en eene draagbaar gezonden. Maar wij hebben een dokter noodig! riep Jeanne wanhopend uit. Gij hebt gelijk.,, zeide de gendarme, de commissaris zal daaraan zonder twijfel denken. Een stem werd in de stilte van den nacht gehoord. De sDaily News" ontving een particulier be richt uit Lissabon, inhoudende, dat bet nieuwe Portugeesche oorlogsschip »Vulcan", hetwelk in Engeland gebouwd is, te Southampton met zijden stoffen, tapijten, oud-Chineesch porcelein en an dere kostbare goederen was geladen, om die goe deren in Portugal binnen te smokkelen. Toen daze goederen uit het arsenaal van het schip werden gehaald, ontdekten de douanebe ambten het bedrog. Verscheidene Portugeesche zee-officieren zijn bij de zaak betrokken en moe ten hier bij de smokkelarij "geholpen hebben. Buchanan is benoemd tot gezant van En geland te Petersburg. Brigadier! riep die stem, Waar zijt gij? De brigadier herkende het stemgeluid van zijn ondergeschikte en antwoordde luid Hierheen.. Volgt het pad langs den spoor weg. Weldra verscheen er licht in de duisternis en hoorde men vlugge voetstappen. J,archaut liep buiten adem en het voorhoofd in het zweet badend in den looppas voor het troepje, dat hem vergezelde en kwam bij zijn brigadier. XXXVIII. Hier is de commissaris, zeide de agent met hijgende stem. Ik vond hem bij den heer Duval, den dokter, juist op het oogenblik, dat zij hun kaartspel geëindigd hadden.,. Zij komen met een draagbaar. Weldra kwamen de overigen. De commissaris van politie en de dokter liepen vooruit. Vier politieagenten volgdentwee daarvan droegen een baar en de beide andere toortsen. De twee laatsten kwamen vlug naderen ver lichten het bloedig tooneel. Lucie lag daar bleek en met gesloten oogen en gaf geen teeken van leven. Wie is die vrouw vroeg de commissaris, toen hij Jeanne Fortier zag, die bijna even bleek was als de gewonde en met bloed bedekt was. Op een desbetreffende vraag, hem door een correspondent van de Italiaansche ïTribuna" ge steld, antwoordde Kretenzer minister-president Venizelos, dat gij in geen geval een mandaat voor de Grieksch Nationale Vergadering zal aanvaar den, ook al werd hij gekozen Hij is Kretenzer, en kan zich met Grieksche aangelegenheden niet bezighouden. Op plechtige wijze zal van 1 tot 8 September a.s.te Milaan het derde eeuwfeest van dezen grooten II. Carol us Borromeus worden gevierd. De feestweek wordt den len September des namiddags plechtig in den Dom van Milaan geopend. Alsdan zal het lichaam van den Heilige, dat in een kostbaren zilveren reliekschrijn rust en zichtbaar is achter glas, uit de onderaardsche grafkapel in processie naar den Dom worden overgebracht ten einde aldaar gedurende den feestweek voor het volk ter vereering te worden tontoongesteld. Kardinaal Ferrari zal de feestrede uitspreken. Ter gelegenheid dezer feestweek wordt tevens een catechetisch congres gehouden in de kerk Sant' Angelo. De sluitingsplechtigheid vindt plaats op den feestdag van Maria geboorte, het patronaats- feest der catliedraal. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat de Ambrosiaansche liturgie in haren eerbiedwaardigen vorm, gezang en pa ramenten de feesten in luister nog zal verhoogen. De jubileumfeesten zullen intusschen met het sluiten der eigenlijke feestweek nog niet eindigen, maar duren tot den feestdag van den Heilige op 4 November. Volgens officieel onderzoek op Sacramentsdag ingesteld, moet nog het lichaam van den heilige volkomen ongeschonden bewaard zijn gebleven. Kalm met een vreedzamen glimlach om de lippen, moet de groote aartsbisschop daar nederliggen, ofschoon huid en vleesch mummieachtig zijn ver droogd. Verschillende kerkelijke zoowel als wereldlijke hooggeplaatste personen hebben het zich tot een onderscheiding gerekend, het stoffelijk overblijfsel met kostbare eerbewijzen te mogen omringen. Zoo schonk Philips IV van Spanje den kunstrijken, door Cerrano ontworpen zilverschrijn waarin de Heilige, getooid met kostbaar pontificaal gewaad, thans ligt. Maria Iheresia voegde aan den schrijn een kruis toe, bestaande uit zeven gouden harten met in elk een kostbare smaragd, Keurvorst Karei Theodoor van Beijeren liet over den met edelge steenten bezetten mijter een gouden kroon met kostbare paarlen hangen, waarschijnlijk een kunst werk van den beroemden edelsmid Cellini. En de tegenwoordige bisschop van Milaan, kardinaal Ferrari vertolkte zijn eerbied in een waardevol kruis dat thans op den borst van den Heilige ligt. Naast dit kruis ligt een ander van ouderen datum welks keten uit gouden ringen en diamanten be staat en draagt in de dwarsbalken den naam van Jezus en in de verticale balken den naam van Maria, beide gevormd door drie en dertig kost bare juweelen. De brigadier bracht den magistraat op de hoogte van den toestand, door te herhalen, wat mevrouw Lebel hem gezegd had. Toen de commissaris voldoende was ingelicht, weudde hij zich tot Jeanne en vroeg Gij kent dus dat meisje Ja mijnheer. Wie is het Een eerlijk en arbeidzaam kind, dat te Parijs in hetzelfde huis woont als ik. Hoe komt het, dat zij zich na middernacht alleen op deze eenzame plaats bevond Kent gij de redenen^ daarvan Zij is naaister van beroep en moest dezen avond een japon aan de vrouw van den burge meester brengen... Zooals gij ziet, is de ledige kartonnen doos daar naast haar. En wat deed gij hier zoo laat Jeanne gaf de redenen daarvan op. De commissaris vond die uitlegging zeer natuurlijk, trouwens zij kwam geheel over een, met hetgeen mevrouw Lebel gezegd had. Hij vervolgde Wat hebt gij gezien en wat hebt gij ge hoord. Jeanne deed een kort verhaal van hetgeen onze lezers reeds weten en gaf op die wijze voldoende inlichtingen. Wordt vervolgd.} 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1