Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Nieraandoeningen zijn ernstig. Nieuws. Laatste Berichten. de feestviering had en jong er waren meerdere mannen met baar den bij, zooals in het extra feestlied herdacht werd amuseerde zich uitstekend. 's Middags, bij den maaltijd, onder de hooge boomen in de open lucht aangericht, werd Br. Leo gehuldigd in een geestige, herhaaldelijk toe gejuichte, rede van den heer Wesseling, die hem namens de oud-busjongens een cadeau aanbood, begeleid door een dé Broeders fraai gecal- ligrafeerde oorkonde. Er volgde nog meer toosten. Er volgde nog meer toostenvan den heer Berkhout op Br. Overstevan den heer Emons op Br. Richardus, die altijd voor de orga nisatie zorgt, van den heer De Gruyter op den heer V. Velzen, secretaris van de feestcommissie, die zich heel wat moeite voor getroost. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van toepasselijke, geestige liedjesin één woord 't was er allergezelligst op het erf der reusachtige hoeve van boer Koppen. 's Avonds keerde men in denzelfden optocht naar huis terug, nu brandden de lampions in de rij tuigen en er werd gezongen en muziek gemaakt op de ouderwetsche manier. In de groote zaal van het St. Vincentius-Gesticht nam men afscheid, maar niet dan nadat Br. Leo nogmaals was gehuldigd, nu door een der tegenwoordige busjongens in een alleraardigste toespraak. Ook namens de tegen woordige jongens werd een cadeau aangeboden. Br. Leo, de waardige krasse grijsaard, die reeds 71 jaren telt, dankte zichtbaar geroerd, voor de hartelijke ovaties en wenschte allen, oud en jong, Gods zegen toe. Om ruim tien uur werd de genoeglijke dag geëindigd en keerde ieder naar zijn woning terug. (Tijd.) R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen. Men schrijft ons 't Mag niet onopgemerkt blijven, dat korte bericht dezer dagen in de voornaamste katholieke bladen opgenomen van ongeveeer navolgenden inhoud Ingekomen zijn de bouwplannen voor het «eerste R. K. Sanatorium te Groesbeek bij Nijmegen «met annex een kindervacantie-kolonie. »De Heeren genoodigd om eene jury te vormen «ter beoordeeling dier plannen hebben welwillend «zich daartoe bereid verklaard". Zietdaar dan het eerste resultaat van den onver- moeiden arbeid dier mannen en vrouwen sedert 1906 rustig werkende ter bereiking van een prach tig doel. Hoe menigmaal was ondergeteekende door toe vallige omstandigheden in de gelegenheid de vraag te hooren stellenwanneer zal men nu toch eens beginnen met den bouw van het eerste Sanato rium En steeds luidde daarop het officieuze Het geld is er nog niet. nu dan is Schrijver dezes gelooft van hen, die in deze zeggenschap de sterkste der middelen kennen, zal nemen, als hij zegt niet te is. Hij is immers ver geld er antwoord Of 'ter het niet. Niemand hebben en het hem kwalijk gelooven, dat het van hem den Raad van bestuur te willen aan wrijven, dat deze iets gaat ondernemen zonder voldoende fondsen. Maar wat beteekent hier voldoende. Is in dit geval voldoende niet een zeer relatief begrip Weet gij dan niet lezers, dat een sanatorium iets anders is dan een ziekenhuis? Weet gij dan niet, dat een herstellingsoord moet zijn een lust oord. een verblijf waar de loopende patiënt komt zoeken en moet vinden behalve de frissche lucht, de schoone natuurontspanning en gezelligheid. Voor hem, die lichamelijk wegkwijnt, doch door zorgvuldige, langdurige verpleging herstellen kan, voor hem is noodig naast verlevendiging van zijn geloof hernieuwde lust in het leven door opge wektheid en veel vroolijkheid. En meent gij nu dat dit alles hem geworden zal in ruime, overvloedige mate als gebouwd wordt met karig gevulde beurs. Zeker de vroede mannen aan het hoofd hier staande, die getoond hebben heel hun leven de katholieke zaak met hart en ziel te dienen, zij staan u borg dat er iets tot stand zal komen. Maar zoudt gij hun nu vragen, voldoet datgene wat gij gaat bouwen aan iets meer dan de nood zakelijke eischen, ondergeteekende gelooft vasten zeker zij zouden U antwoorden Alle begin is moeilijk. Welnu, ligt daarin niet reeds, dat hun hart in redelijkheid reeds nu meer verlangt En mag het ook anders? Wil men waarlijk iets stich ten der Katholieken van Nederland waardig, dan moet men kunnen bouwen uit ruime beurs, niet uit eene half gevulde. Welnu dan tusschen thans en de eerste steen legging van het Sanatorium zullen nog maanden voorbijgaan die maanden in alle steden en dor pen waar Katholieken wonen eens gebruikt om geldon nog in te zamelen voor de Vereeniging der R. K. Herstellingsoorden. Plaatselijke afdeelingen gevormd, die jaarlijksche bijdragen innen tot op richting en instandhouding van R. K. Sanatoria met annex kindervacantiekolonies. En dan, zij zullen niets liever doen zoo noodig en 't middel ïs doeltreffend gebleken, den herfst, winter en het aanstaande voorjaar de Amster- damsche R. K. Stndententooneelisten genoodigd om met hunne kunst der liefdadigheid te dienen, i Hoe heerlijk heeft men het weder kunnen aan schouwen, dat eendrachtig samenwerken in het afgeloopen voorjaar. Zij, R. K. jolige jongelui, ge vende hunne kunst, gepatroniseerd door eerste Katholieken in de diverse steden, hebben sommen daarvoor vergaderd voor de Herstellingsoorden, hebben den stoot gegeven tot vastere vorming der afdeelingen van genoemde Vereeniging of tot op richting van nieuwe. Welnu, noodigt ze nog eens, gij die ze reeds zaagt optreden uit erkenning voor hun edel stre ven, verheffing van het tooneel in waarlijk Room- schen Geest, gepaard met liefdadigheid. En gij die ze nog niet noodigdet, laat niet na het nog te doen, zoo om wille der Herstellingsoorden als om U een denkbeeld te geven van wat ook wij. Katholieken, vermogen op het gebied der tooneel- kunst. En als dan strakts het eerste Sanatorium ver rezen zal zijn, dan zult gij allen met gepasten trots mogen zeggen, wij hebben tweeërlei goed> werk aangevangen wij hebben den strijd begonnen tegen den volkskanker, de tuberculose en het ze- delooze tooneel. En wederom zal van Katholiek Nederland ge tuigd wordenhet staat mede in de voorste ge lederen, waar het geldt uiting te geven aan waar achtig katholiek leven. M. H. J. Maastricht, Augustus 1910. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Haparanda. Laagste barometerstand 752.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke tot zuid-wesstelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. een groote menigte, leden en niet-leden van de Schiedamsche Bondsafdeeling waar de verga dering voor alle Katholieken toegankelijk is naar de Bondsgehoorzaal zal opgaan. De gro< vergadering daar te houden, getuige van de wen- schelijkheid en billijkheid den werklieden over het geheel een tienurigen arbeidsdag te verzekeren De wetgever, te dezer zake op redelijke wijze in grijpend, zal zeker den werklieden, een groote weldaad bewijzen en door het invoeren van een normalen arbeidsdag niet weinig tot de maat schappelijke bevrediging, die toch vooral in onzen tijd een voorwerp van zijn aanhoudende zorg moet zijn, bijdrager.. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker plaatwerker bank werker kleermakersjongen of halfwas keukenmeid koperslager ketelmaker bak ker halfwas metselaar timmersjongen bakker. Voor buiten de stad. Koperslager chauffeur bakker hoef smid. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers schipper loodgieter portier pakhuisknecht stukadoor grondwerkers opperman vuurwerker koet sierkopergieter draaier grof bankwerker smid dienstbode matrassenmaker forceur klinker molenaar kurkensnijder tuinier personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster dagmeisje baker. Gemeentelyke Arbeidsbeurs te Schiedam. Werkzaamheid over de maand Juli 1910. Aanbiedingen van werklieden. Mannelijke werklieden. Vrouwelijke werklieden, boven 18 jaar 31 5 beneden n 20 5 Aanvragen door patroons, boven 18 jaar 17 2 beneden 9 1 Plaatsingen, boven 18 jaar 11 1 beneden» 11 Totaal aanbiedingen van werklieden 61. Aanvragen door patroons 29. Plaatsingen 23. Zoinerschouw. Door B. en W, dezer gemeente is bepaald, dat de gewone zomeTschouw over 'die distilleerketel^, stutten enz. in branderijten en distilleerderijen als mede over die boerenbakken zal gehouden worden op Maandag 8, Woensdag lö, Vrijdag 12, Dinsdag 16 en Woensdag' 17 Augustus a.s„ telkens van des namiddags 2i/25 uur. Tienurige Arbeidsdag. De groote betooging voor den wettelijken tien urigen arbeidsdag zal, zooals uit nadere mededee- lingen bleek, thans morgen (Zondag) middag half éen worden gehouden in de Bondsgehoorzaal, waar ook toegang aan niet-leden zal worden verleend. De heer C. J. Kuypers, uit Amsterdam, wiens naam in de werklieden-beweging zeker lang geen vreemden klank heeft, zal als spreker optreden, terwijls de harmonie-afdeeling »St. Ambrosius" de bijeenkomst met eenige muzieknummers zal opluisteren. Onder deze omstandigheden zal zeker een groo te opkomst in deze buitengewone, groote verga dering te verwachten zijn. Zeker heeft 'talleszins zin voor den wettelijken tienurigen arbeidsdag pro paganda te maken. Neemt men in aanmerking, dat onvermijdelijk eenige uizonderingen zullen gemaakt moeten worden voor vakken, waarby de tienurige arbeidsdag volstrekt onmogelijk is, dan mag over 't geheel gewis opgekomen worden voor een normalen arbeidsdag, die, tot tien uren be paald, een voldoenden werktyd voor de betrokken werklieden aangeeft. Het theoretisch succes, door de aanneming der motieAalberse voor den tien urigen arbeidsdag verkregen, verdient zeker alles zins in een practisch resultaat omgezet te worden. Daarom, vertrouwen we, dat morgen-middag Arbeid in de glasblazerijen. De »St. Ct." no. 181 bevat een Kon. besl. van 27 Juli (»St-Bl." no 242), waarbij art. 1 onder li van het Kon. besl. van 12 Juli 1909 (»Stbl. no. 266) wordt gelezen le. Het is tot 1 Aug. 1911 vergund den arbeid bij smelt- en koelovens van een mannelijk persoon van 14- of van 15-jarigen leeftijd op zoodanige uren te doen aanvangen en te doen eindigen als het bedrijf eischt, onder voorwaarde, indien de uren andere zijn dan de in art. 5 eerste lid, der wet genoemde, dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een half uur rust worde gegeven en dat, waar met afwisselende dag- en nachtploeg wordt gewerkt, dezelfde personen slechts om de andere week, in de nachtploeg arbeid verrichten 2e. wordt vrijstelling verleend van de verplich ting om de werkuren te vermelden op de in art. 11 der wet bedoelde lijst, voor die glasblazerijen waar met één ploeg wordt gewerkt. Oran j e- Vereeniging. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen le. dat de inschrijving voor de ringrijderij, op 31 Augustus uitgeschreven door de Oranjeveree- niging, alhier, aanstaanden Maandag gesloten wordt. 2e. de inschrijving voor den honden wedstrijd eveneens a.s. Maandag gesloten wordt. 3e. de inschrijving voor de kinderwedstrijden op Woensdag, 10 Agustus e.k. des n m. tusschen 4) en 6 uur moet geschieden in het Verkooplokaal aan de Lange Haven. 4e. dat deze inschrijving kosteloos is, zoowel voor leden der Oranjevereeniging als voor niet- leden. 5e. dat ook op denzelfden tyd in het Verkoop lokaal tickets a 20 cents per stuk voor den bal lonwedstrijd verkrijgbaar zyn. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aa» bet Commissariaat van Politie: mun.'iiharmomca, bfcusefrontjes, sleutel, oorbel letje. j Terug te bekomen aan de volgend© adressen hondteinhal&band mtet penning '09, v, d. Berg, N. Haven 1639; gouden broche, v. Meurs, L. Kerkstr. 54; kousje en sAje, V. Rede, Singel 13211; cape, Westervelld, Heerenpad 19; mes, BijLoo, Nöord- miOutenstr. 34; idiem, v. Wloerkom1, Hoofdstr. 133bov-; postxl'uif, gemerkt, Meijiers, Mariastr. 48; idem, v. Rijsinge, O. Kerkhof i68; leesboek, v. d. Graaft, Boschwaohter, Havendijk 61por'ternon. met eenig geld, Eckedhausen, Singel 168; zweing, auto-pak- feet, L. Haven 52; ceintuur, Fredriks, Emmastr 30. Jubilé. De heer P. L. Ned'erpelt hoopt den 6n Sep-< tember a.s. den dag fte herdenken waaróp hij' voor vijftig jaar lid werd van het college collectanten der St. Janisikerk, aan die Laingte Haven alhier. Den krassen grijsaard, die nog op zijn ver ge vorderden leeftijd het liefdewerk 'dat hij reieds een halve eeuw uitoefende, met onveHlauwden ijver volbrengt, zal 't zeker op dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbrteken. De knaap had geen letsel bekomen en werd naar zijne woning aan genoemde straat gebracht. De zeewaardige baggermolen «Adelaide", welke door de werf »Gusto" voor rekening der Regeering van Zuid-Australië is ge construeerd en onder eigen stoom de reis naar Adelaide heeft aanvaard, is gebouwd volgens de voorschriften en onder speciaal toezicht van Lloyd's Register. Het heeft de volgende hoofdafmeting: Lengte 49 M., breedte 19.5 M., holte 4 M., baggerdiepte 13 M vaarsnelheid 7 knots. Het schip is voorzien van de volgende machi nes en ketelseene compound hoofdmachine van 500 I.P.K., voor het drijven van den emmerket ting bij het baggeren en van de schroef onder het varen eene compound hulpmachine van 150 I.P.K. voor het drijven van de voor- en achter- lieren en de ladderliereen gemeenschappelijke condensor voor bovenstaande machines, gedreven door een afzonderlijke stoommachine een speciale certi ifugaalpomp met stoommachine, welke water levert voor de stortbakken eene dynamo voor de electrische verlichting, met stoommachine twee ketels met een verwarmingsoppervlak van 180 vierk. M. in totaal en werkend met een druk van 8 atm. Volgens contract moest de baggermolen 400 kub. M. vaste klei per uur kunnen opbaggeren, doch werd bij de officieele beproeving eene op brengst van 500 kub. M. per uur bereikt. De zesjarige L. Groeneweg is he den-ochtend half negen in de gracht aan de St, Anna Zusterstraat geraakt en daaruit gered door den rijksambtenaar Boddelaar, wonende Warande UIT ROTTERDAM. De Rolschaatsen baan. Dat de liefhebberij voor de rolschaatsensport nog onverzwakt is, blijkt wel uit het feit, dat de nieuwe rolschaatsenbaan in liet Algemeen Ver kooplokaal hare baan wijd voor alle beoefenaars van die zoo gewilde sport openzet. Volgens achterstaande advertentie zal zelfs de attractie van muziek aan die sportoefening niet ontbreken. Men vindt daarin de uien vermeld waarop de baan zoowel bij vrij entree als tegen betaling geopend is. Het Hot Warenhuis. Warenhuis viert op eenigszins feestelijke wijze zijn zesjarig bestaan in de groote stad, waarheen 't van af den Belgischen bodem werd overgeplant. De Directie wijst te dezer gelegen heid op hare met 400 MJ vergroote verkooplokalen en het gerief dat hare inrichting met nieuwe parketvloer, lift en electrisch licht, alleszins biedt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 9 Aug. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 10 Aug. 24 u. Stedelijk Museum (Doeleplein). Donderdag 11 Aug 8 u. S. O. V. Concert Staf- muziek 2e Reg. huzaren. Rotterdam. 1 1 Zaterdag 6 Aug. 6^ u. Alkemadeplein. Volkscon cert Stafmuziek Kon. Scherpschutters. Zondag 7 Aug. 2£ u. Diergaarde. Concert Staf muziek Kon. Scherpschutters. 7 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert idem. Zondag 7 Aug. 8 u. Doele. Concert Kon. Militaire Zondag Kapel. Lijdt gij aan rug- of lendenpijn Hebt gij opgeblazen oogen Opgezwollen enkels of ledematen Is uw water bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de urineloozing te veelvuldig of te weinig Voelt gij u rheumatisch bij .slecht of vochtig weer Hebt gy veel last van zware hoofdpyn of dui zeligheid Z'jt gij zwaarmoedig, zwak en altijd vermoeid Nieraandoeningen tasten niet iederen lyder op dezelfde manier aan geen enkele patient ver toont alle verschijnselen, doch iedere patient heeft sommige verschijnselen. Indien gij echter eenig teeken van nier- of blaaszwakte hebt, dan is ver nietiging der nieren misschien korter by dan gy denkt, en is uitstel zód gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen beginnen kunt. Zij zyn een geneesmiddel uitsluitend voor nier- en blaaskwa- len en alleen een nierengeneesmiddel kan eiken wortel van de gevreesde nierziekte uitroeien. De naam Foster's en de handteekening van Ja mes Foster op de doos is een waarborg, dat gy de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar fey de heeren KAPPELHOF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f4.75 voor één, of f10.voor zes doozen. Ongelukken. Gister middag is de 30- jarige H. B. te Eist (O. B.) bij het tabakhangen uit de z.g. tank gevallen. Zyn dood wordt elk oogenblik tegemoet gezien. In de mijn Oranje-Nassau II te Schaesberg is gister-middag een mijnwerker, waarschijnlijk door afvallend gesteente, gedood. De man is ge huwd en vader van eenige kinderen. Steenkolen boring by Swalmen. Men meldt ons uit Helenaveen De boring naar steenkolen van den Rijksop sporingsdienst by K.M. paal 58, aan den Rijks weg Nijmegen—Maastricht tusschen de dorpen Rever en Swalmen, heeft bij 672 M. diepte de steenkoolformatie aangetroffen en reeds bij 691 M. de eerste steenkoollaag ter dikte van 98 cen timeter doorboord. Spoorwegongeluk in Spanje. Bij Espelay, in de Spaansche Provincie Jaen, had een treinbotsing plaats, waarbij twee menschen het leven verloren en negen personen gewond wer den. Prins Hendrik. Onze correspondent te Baarn meldt: Het verband zal waarschijnlijk over 14 dagen verwijderd kunnen worden. De toestand van Z. K. H. is steeds vooruitgaande. Als bewijs hier voor kunnen wij melden, dat Dr. Pot, de hofarts, geraadpleegd, het niet noodig oordeelde naar Soest- dijk te komen. Deze kon zich volkomen met de geneeswyze van Dr. Muysken vereenigen. Moordaanslag en zelfmoord. Uit Groningen wordt ons heden geseind Heden-middag om 1 uur heeft de student H. J. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2