Abonneert II op te feuilleton. misdaad vergelding. Ktm ScMeJamsclie Courant Et iratis GÉltómi ZotüaisM prijs 10 c. p. mek, f Ö.45 p. ui, fl.35 p. 3 mi. Zaterdag 6 Aug. 1910 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 97S3. Officieele berichten. Kennisgeving. Levering Kachelkolen. De nieuwe justicieele wetten. Gemengd Nieuws. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam brengt, op verzoek van den heer Staatsraad i.b.d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, de volgende berichten ter kennis van be langhebbenden bij de scheepvaart Schietoefeningen van het Fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zal op 9 en zoo noodig ook op 10 Augustus a s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met ka nonnen van licht kaliber (6 c.M., waarbij onveilig wordt gemaak de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede ge kleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord gepiaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden ge plaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt rood-wttte vlag be- teekent Noord, wit-zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. (Zie ïNed. krt." Nos. 201, 212.) Schietoefeningen van het fort Ymuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 12 en zoo noodig ook op 13 Augustus a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Ymuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd ann de N.zijde door eene lijn vanaf het fort in de ware richting NNVV. en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.-grens van dezen sector zal op het fort worden aangegeven door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór bet begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksvischafslag (Zie »Ned. krt." Nos. 222, 226, 227.) Schiedam, 6 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. ^Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 Augustus s., 's namiddags 2 uur, ten Raadhuize aan te besteden de leveriug van 125 ton steenkolen voor de kachels in de verschillende Gemeente-gebouwen. De inschrijvings bil jetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden inge leverd in de ten Raadhuize aanwezige bus vóór nes middags 12 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de yemeente-Secretarie (afdeeling A.) ter lezing op aderen werkdag van 4uur. Nu d« nieuwe justicieele wietten al zoo spoe dig zullen worden ingevoerd, willen we nog eens m tiet kort dift voornaamste veranderingen na gaan, die onze wetgeving zal ondergaan. Ile grootste wijziging ond'eirgaiat de wet óp de rechterlijke organisatie. In de eerste plaats wordt ingevoerd de vervanging van het openbaar minis- sterie; hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, dlat een hoogere ambtenaar, indien deze verhin derd wordt zijn functie waar te hemen, kan wor den vervangoh door een lageren, terwijl ook een 157) de i-pJ°lgens a*le waarschijnlijkheid is diefstal coinm;,611 •Van dezen moord geweest, zeide de K» man, dien gij over de velden denaar vluchten, was zonder twijfel de moor bende maakt zeker deel uit van een 0mstretpn eiv' die sederfc eene maand deze bij ons nifO°nV? maken en ik hoop wel, dat foH ontsnappen zal. sans vlnnd® ff k?rt verhoor, dat de commis- de dokter JÏÏ k f 'feaJ!Ue deed ondergaan, had welke de'fflftfygA werd door de mannen, dei-zocht. s droegen, het jonge meisje on- ^nfnu' dokter? vroeg de commissaris, dokter m!!!m1S z®ei' ernstiS- antwoordde de zoniet doodeiyk is t6 kUnnen Z6ggen' dat van wims °d u verhooren nep Jeanne, De dnvr tranen stroomden, dokter vervolgde wapen Ddnfflefen-, Van het corset hebben het apen doen afwijken... Ik geloof niet, dat de ambtenaar van e.-e.n andere plaats voor de ver vanging kan word,en Aangewezen. Zoo kan een procureur-generaal bij een gerechtshof door een ajdvóeaa t-g ene raai van een ander gerechtshof of door een officier van justitie bij de rechtbank worden vervangen, die dan door de Koningin Wonlt aangewezen. De procureur-generaal kan weer een substituuhofficier bij een andere rechtbank of ©en ambtenaar van bet openbaar ministerie bij het kantongerecht aanwijzen ter vervanging van den officier van justitie, terwijl deze weer ter ver vanging van den ambtenaar bij bet kantongerecht een h©ë©di.gd klerk ten parkette aanwijst. Tot nu toe werden de procureur-generaal en de officier van justitie, als er geen advocaat- generaal of substituut-officier was om hun werk te doen, vervangen door een raadsheer en een rechter. Echter kwam dit zelden voor, daar er meestal wel een advocaat-generaal of substituut- officier was; maar het kan zijn, dat een rechtbank zoo weinig werk heeft, dat het niet de moeite waard is o'm een substituut te benoemen, en dan moest dus, indien de officier van justitie verhinderd was, zijn plaats worden waargenomen door een rechter. In de gevallen nu, dat de taak voor een rechter te zwaar zou zijn, zal de nieuwe regeling weiken, zoo,dat het vervangen van een biologeren door een lageren ambtenaar, waar het bezwaar tegen is gemaakt, dat de lagere ambte naren niet de noodige bekwaamheid hadden voor de hooge functies, die ze waarnamen, niet dik wijls zal voorkomen en het bezwaar, indien dit al geldt, zich zeer zelden zal doen gevoelen, en in ieder geval zullen toch steeds de kundigst© ambtenaren hiervoor worden uitgezocht. Óofc is er aan getwijfeld, of de beëedigde kler ken ten parkette, die eventueel de ambtenaar van het openhaar ministerie bij het kantongerecht moeten vervangen, wel zullen worden gevonden. Voor hun benoeming is noodig, dat ze doctor in de rechtswetenschap zij'n, doch ze genieten maar een gewoon klerkenloon. Er zullen echter wel jongelui gevonden woiden, die in de rechterlijke macht willen komen en dit baantje als het begin hiervan op zich willen nemen. Indien dezen niet gevonden worden, blijft de zaak eenvoudig zoo. als die nu is, en neemt de kantonrechter-plaats- vervanger de functie van het openbaar ministe rie op zich. i Behalve dat de ambtenaar van het openbaar ministerie „ter vervanging" van den officier kan worden aangewezen, zullen ze door don procu reur-generaal bij de gerechtshoven worden aan gewezen om bij toerbeurt ais waarnemend sub stituut-officier op te treden. Deze regel is ge maakt om de jonge ambtenaren onder toezicht van den officier van justitie bij de rechtbank te laten werken en hen zoo in te wijden in hoogere werkzaamheden. Waar zij dus bij de vervanging aan het hoofd van het parket staan, staan 'ze nu onder den officier, zoodat het wenschelijk zal zijn, om, indien een officier vervangen moet wor den hiervoor een ambtenaar te kiezen, die reeds een toerbeurt heeft meegemaakt e'n dus de werk wijze bij de rechtbank kent. Een andere nieuwigheid van de wet is eid invoe ring van raadsheeren-plaatsvervangers. Tot nu toe kenden we alleen kant onrechter en rechter-plaats- vervangers. De raadsheeren-plaatsvervangers zul len dienen o'm er voor te zorgen, dat bij onver wachte verhindering van raadsheeren de gang der zaken niet vertraagd wordt. Verder zal in het Vervolg de griffier bij ge breken van 'n substituut-griffier kunnen worden vervangen (laor een beöedigd klerk ter griffie, doch dezen kunnen, indien ze geen doctor in do rechts wetenschap zijn, den griffier niet op de terecht zitting vervangen. De maatregel dient alleen ter voorkoming van de benoeming van een substituut- griffier, daar waar de griffier heel goed het werk alleen af kan ï)e wet' stelt verder een leeflijds-grens voor de' benoembaarheid tot verschillende rechterlijke betrekkingen, n.l. 75 jaar voor den Hoogen Raad en 70 jaar voor verschillende andere rechterlijke betrekkingen, In de Onlangs tot stand gekomen achtersta radsont werpen lag opgesloten, dat de re geering personen van G5 jaar niet meer geschikt achtte tot het waarnemen van rechterlijke be trekkingen en bewoog velen vah hen door gun stige bepalingen hun ontslag te nemen. De reden, in de memorie van antwoord voor dit verschil in leeftijd genoemd, is, dat hier de rechterlijke loopbaan tegen dén zin van de betrokken perso nen wordt gesloten, terwijl het daar aan hen zelf stónd uit te treden. De grootste wijziging, en waartegen ook het meeste is geprotesteerd, is, dat voortaan in civiele en strafzaken die hoven met drie rechters zullen vonnissen inplaats van met vijf voor civiele en zes voor strafzaken. De grootste bezwaren gel den voor de strafzaken. Een beklaagde is er aan gewend, dat bij de. hoogere colleges ook door méér leden recht wordt gesproken en voor hem zal het niet veel verschil maken of zijn zaak bij de rechtbank of bij het hof wordt behandeld. In beide gevallen komt hij voor drie rechters, en waraom zal een beklaagde aan de laatste behan deling hoogere waarde toekennen. Ook is hot aantal rechtsprekend en een waarborg voor een beter onderzoek. De Hooge Raad zal voortaan in plaats van zeven, tot vijf leden vonnissen, en blijft dus -nog een grooter aantal lellen 'behouden dan rechtbank en hof. Tert slotte geeft de nieuwe wet nog een over gangsbepaling en zegt, daf, indien bij de invoe ring de nieuwe kamers niet uitsluitend zijn samen- gestelid uit leden, die ook in de andere kamer over de zaak hebben gezeten, bij strafzaken een nieuw onderzoek zal plaats hebben. Bij civiele zaken doen dus de 'drie leden de zaak verder af, die door vijf was begonnen. In verband met deze wijzigingen zijn de noo dige veranderingen in het wetboek van burger lijke rechtsvordering en strafvordering gebracht. De hoofdprijs. Een smid te Renesse (op Schouwen) had een lot gekocht der Brosselsche tentoonstelling èn dit document bij zijne pijp opge borgen, zonder èr zich verdér om te bekom meren. Die pijp koesterde het lot 'met zijn© warm te. De hoofdprijs valt, zod meldt men, op 18353. Dat is des smids nummer. Het nu kostbaar ge worden stuk wordt uit zijn schuilhoek-gehaald de 18 is weggeschroeid, totaal weg. De eigenaar zal het zeker op haren en snaren zetten, ooi de 200.000 francs binnen te loodsen. Of het hel pen zal? punt tot de longen is doorgedrongen Wat is dat vroeg de commissaris, die bij het licht der fakkels op den grond een metalen voorwerp zag blinken en dat hij dadelijk op raapte. Het is de helft van het lemmet van het mes, waarvan de moordenaar zich bediend heeft. Toen de tweede stoot werd toegebracht, is het lemmet terechtgekomen op de dikke stalen ba lein van het corset.daar... zie slechts... en het is toen gebroken. Terwijl de dokter het voorgaande zeide, toon de hij een indruk op de stalen balein, ter plaat se, waar de punt van het mes voor den tweeden keer had getroffen. De Voorzienigheid heeft over Lucie ge waakt mompelde Jeanne Fortier. Het is onmogelijk, thans het onderzoek te beginnen... Wat moeten wij doen, dokter vroeg de magistraat. Het meisje moet vervoerd worden en wel met alle voorzorgen, die haar toestand vereischt- Men kan haar bij mij brengen... hernam de commissaris. Ik heb eene kamer vrij en die brave vrouw kan haar verzorgen... Laten wij dan voortmaken!... zeide de dok ter. Ik zal een voorloopig verband leggen en straks zullen wij zien, wat ons te doen staat... De commissaris gaf de noodige bevelen. Lucie werd, steeds buiten kennis, met alle mogelijke voorzorgen op de draagbaar gelegd en de tieurige stoet zette zich naarBois Colombes Een ratte nfokker. Den vörigen zomer kocht de beer J. C. v. Pernis te Spijkenisse twee paar witte ratten. Hij liet ze toopen op een groo- ten zolder, plaatste er een doos me"t papieren en vodden tot het maken van nesten en nu bézit bij reeds 3 a 400 witte en bonte ratten. Ze zijn bijzonder mak en llaten zich met de hand vangen. De huidjes dezer dieren brengen 40 tot 60 cent op en geregeld heeft de héér v. P. fiinken aftrek van levende en do ode ratten. De avonturen van een matroos. De zer dagen aan den Engelschen matroos Fox door de Zweedsche regeering een buitengewone onder scheiding toegekend. Fox dankte deze huldiging aan de inderdaad heldhaftige wijze, waarop hij de geheele bemanning van een Noorsche bark redde. Wij ontleenen het hier volgend verhaal in beweging Gedurende dien tocht richtte de commissaris verschillende vragen tot Jeanne, waarop deze kort en duidelijk antwoordde. Men kwam weldra bij het huis, waarin Lucie gastvrijheid zou genieten, een lief zomerhuis, midden in een grooten tuin gelegen. De vrouw van den magistraat en hare dienstbode haastten zich een bed voor het jonge meisje gereed te maken. Zoodra Lucie daarop was gelegd, peilde de geneesheer de wonde, bevond dat hij zich niet bedrogen had, toen hij dacht dat zij niet gevaar lijk was en legde een klein verband. Gedurende dien tijd doorzochten de commis saris en de brigadier de kleederen van de ge kwetste. Het was wel om het meisje te bestelen, dat men haar heeft willen dooden, zeide de bri gadier, men heeft de zakken van de japon om gekeerd en alles meegenomen, wat daarin ge borgen was en ziet hier is een knoopsgat van het lijf uitgescheurdzonder twijfel heeft men er een voorwerp dat daarin bevestigd was, met geweld afgerukt. - Het was haar horloge, mijnheerzeide de brooddraagster. Zij deed dit altijd aan, als zij de eene of andere boodschap moest gaan doen. Een uitvoerig proces-verbaal werd van al het gebeurde opgemaakt en tegen drie uur in den morgen verlieten allen de kamer, uitgezonderd moeder Lison, die bij de nog steeds bewuste- zijner avonturen aan een der Vlaamsche bladen Fox was bootsman aan boord eener Engelsche stoomboot, toen hij in Archangel gelegenheid vond in gelijke betrekking over te gaan naar de Noor sche bark sSvaesdstad", van Christiania, die ge reed lag te vertrekken naar Australië. Fox wilde daarheen, om er bij de kustvaart dienst te ne men. Men vertrok op Zondag 19 September 1909. Terwijl het schip nog in de Witte Zee was, werd het door een sneeuwstorm op een rots geworpen, waar het in drieën brak. Het voorste gedeelte zonk, het achterste bleef vastzitten en het mid denstuk, dat met hout gevuld was, dreef weg. Fox zwom er heen, gevolgd door een matroos, maar deze laatste verdween in de diepte, ondanks de pogingen van Fox om hem te redden. Ver volgens keerde Fox naar het achterdeel van 't schip terug, maakte er een vlot en vroeg den gezagvoerder er plaats op te nemen eerst wilde deze niet, doch daar Fox dreigde hem in zee te te zullen werpen, liet hij zich overbrengen met de andere leden der bemanning. Onder deze bevond zich het 17-jarige dochtertje van den kapitein. Fox nam het meisje op zijn rug, zwom er mede naar het vlot en toen later allen het drijvende middengedeelte van 't wrak hadden bereikt, ontdeed Fox zich van een gedeelte zijner kleeren, om het meisje, dat in nachtgewaad was, te kleeden. Den volgenden dag gingen allen over op een groot vlot, door Fox vervaardigd, teneinde den vasten wal te bereiken. Toen men in de branding kwam, sloeg het vlot om, en allen geraakten te water. Fox greep liet meisje andermaal en zwom met baar naar den wal, waar de andere schipbreukelingen hem wel dra volgden. Twee dagen dwaalden zij over het land, zonder eten, verkleumd van de koude, gebrek hebbend aan alles. Geen sterveling werd door hengezien zelfs niet, nadat zij een kerkje bereikt hadden, dat geheel verlaten tusschen de rotsen stond. Den derden dag zagen zij in de open zee het achterdeel van het schip, dat losgeraakt was. Fox stelde voor, een vlot te vervaardigen en er naar toe te gaan, om mondbehoeften en kleeren te halen, doch niemand wilde hem vergezellen. Toen ging hij alleen Met moeite slaagde hij er in, eenig voedsel meester te worden, want de storm stak op, zoodat hij zoo spoedig mogelijk het wrak moest verlaten. Eenigszins versterkt door hetgeen Fox had meegebracht, zetten de schipbreukelingen hun zwerftocht voort, toen zij op een heuvel gekomen, een naderende stoomboot ontdekten. Er werd geroepen, met stokken en kleeding- stukken gezwaaid, teneinde de aandacht der op varenden te trekken. Daarin slaagde men geluk kig. De stoomboot stopte en zette een boot uit. De gezagvoerder liet den Noorschen kapitein, en zijn dochter over komen, doch was niet bereid de andere schipbreukelingen op te nemen. Wel gaf hij hun wat mondbehoeften, maar logies wilde hij hun niet verschaffen. Later kwam hij echter op zijn besluit terug en ruimde op zijn schip een plaatsje in voor al de overige verongelukte sche pelingen. Zij werden te Kisda aan land gezet en vervolgens naar Tromsoe overgebracht. Hier ging men uiteen. Te vergeefs drongen de geredde kapitein en zijn dochter bij Fox aan hen naar hun huis te vergezellen, om er de Kerstdagen door te brengen. Fox wilde echter van geen dankbaarheid weten. Hij monsterde aan op een boot, die hem naar Londen terugvoerde. Noodlottige brand. Te Warschau had een ontploffing van celluloid plaats, die een brand tengevolge had, waarbij zeven menschen in de vlammen omkwamen. looze gekwetste bleef waken. De commissaris ontsloeg de politiedienaren en gaf hun bevel, dat zij zich bij het krieken van den dag, op de plaats des onheils moest bevin den, waar hij zelf het verder onderzoek zou lei den. Ovide Soliveau was spoedig op den Parijschen straatweg gekomen en zoo snel als zijne beenen het toelieten, naar Courbevoie, waar Paul Har- mant hem afwachtte, geloopen. Hij had niet de minste moeite om het kleine poortje, dat toegang tot de fabriek gaf, terug te vinden. De industrieel wachtte hem koortsachtig en bevend over zijn geheele lichaam, op den drem pel af, liet hem vlug binnenkomen en vroeg met nauwelijks te onderscheiden stem Welnu Het is gedaan-, antwoordde Ovide. Wij hebben slechts naar Parijs terug te keeren... Fr blijft Labroue thans niets de doen, dan uwe dochter te huwen... Het kleine deurtje werd weer gesloten en de beide misdadigers waren weldra in de kamer van den industrieel. Eonsklaps hooren zij buiten op de kade een rijtuig aankomen. Ovide spitste angstig de ooren. [Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5