Dagblad voor SchiedamQOmstreken. Alionueert op is misdaad vergelding. Kiem SclMamscta Com! met iratis Wisterl MapM jrüï 10 c. p. ïeet, f 0.45 p. nmd, fl.35 p. 3 mi 33ste Jaar^an^. Woensdag 10 Augustus 1910. No. 9786. feuilleton. ■y «2rdht "„iü Lucie' "™ijl !ij Officieele berichten. Kennisgeving. Gymnasium te Schiedam. Een Onderwijzer Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dii blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. NASCHOUW oyer Wegen, Voetpaden en Kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 8 van het reglement op de wegen en voetpaden in deze provincie Brengen het volgende procesverbaal door aan plakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den vijfden Augustus negentienhon derd tien is door den ondergeteekende, GERARD GERLACH, Directeur van Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe gemachtigd door Heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam, bij hun besluit van den zesentwintigsten April daar- aanvoorafgaande, ter voldoening aan het voor schrift vervat in artikel 7 van het Reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid- Holland en overeenkomstig de publicatie van den tweeden Juli negentienhonderd tien de naschouw gedreven over de niet onder beheer van eenig Polder- of Waterschapsbestuur staande wegen, voetpaden en kunstwerken, gelegen binnen het Grondgebied van de Gemeente Schie dam en dienende tot hoofdverbinding tusschen de Verschillende bebouwde Gemeentekommen. Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden wegen en wei ken de aangegeven verbeteringen hehooren te worden aangebracht om te voldoen aan de bij artikel 5 van gezegd Reglement gege ven voorschriften. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volgnummer 5 van den legger, onderhoudsplichtigede onder- heming der bestrating. Herstellingen van den straatweg worden ver- eischt Tusschen den afrit naar den Singel en tele- phoonpaal 57. Aldus opgemaakt ten jare en dage voormeld. De Directeur van Gemeentewerken. G. GERLACH. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. LUIK, L. S. Aanmeldingen voor het 2e toelatingsexamen, J*at in het begin van September zal worden ge- iouden, gelieve men te richten tot den rector. Dr. J. L. LIEZENBERG. Aan de Openbare School G, te Schiedam (Hoofd he heer J. v. d. HOUT) wordt gevraagd met akte vrjje en orde oefeningen. aanvangsjaar wedde van f550.wordt ver voor de akte vrije en orde-oefeningen met f 25. voor de akte handteekenen met f50. voor de hoofdakte met f200. jy.en voor 2, 4, 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst het Lager Onderwijs met f50.voor ieder 159) Lucie ernstig gekwetst zijn, zeide -T' T hjd hevige pijn. heesheo! •■aad' mÜn kind' antwoordde de ge- dien rm'n moek veel pijn hebben. De wond is in n-ivn voorzeker u, dat zij uw leven niet Zal ziin ii?^ e? ZÜzelfs zeer spoedig genezen die u kp'nt ei 1S gelukki8> clat deze brave vrouw, ken van rt' en We?' °P we|ken gij onder de ste- gevolgd y" moordenaar gevallen zijt, ook heeft tengevoïap n 1 ,aar zoudt gij dood zijn, niet VeHieswonde zelf, maar door het bloed- moe4f P»"> ik heb u dusmijn hart!1""0 drukte het jonge meisje innig aan het Lucie vervolgde: yl?,elan5 ben ik reeds hier Sedert dezen nacht. naar Parijs? n'6t naar ku's kunnen terugkeeren 1)0 commissaris wendde zich tot den dokter. tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het Lager Onder wijs mede met f50.— voor ieder tijdiak. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 20 Augus tus a. s. SPANJE. De berichten uit verschillende deelen des lands luiden, dat de katholieke beweging voortduurt en in kracht wint. In heel Spanje worden juntas ter verdediging van het katholicisme gesticht, er is een algemeene raad benoemd om een groote beweging tegen de regeering voor te bereiden. Bij de opening der Cortes zal een interpellatie tot de regeering wordan gericht betrelfende hare tusschenkomst ter zake van de betooging te San Sebastian, De organiseerende juntas van de ver boden betooging zijn voor de rechtbank gedaagd. Al de Carlistische chefs zijn te San Sebastian vereenigder wordt gewicht aan deze bijeen komst gehecht. De teruggeroepen ambassadeur bij het Vaticaan, de heer Ojeda, is gister-nacht aangekomen om met den minister van buitenlandsche zaken overleg te plegen. De nuntius wordt heden te Zaranz verwacht men vermoedt, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet. De ïOsservatore Romano" spreekt beslist het bericht der Spaansche bladen tegen, volgens 'twelk het Vaticaan den afloop der betooging te San Sebastian zou hebben afgewacht, alvorens eene beslissing te nemen betreffende de terugroeping van den nuntius te Madrid. 't Nieuwe wetsontwerp op den algemeenen dienstplicht in Spanje bepaalt, dat alle Spanjaar den van hun twintigste tot hun vijf-en-dertigste jaar het vaderland als soldaat moeten dienen. De eerste 3 jaren moet gediend worden bij de militie daarna 3 jaren bij de eerste reserve, 6 jaren bij de tweede reserve en de rest bij de landweer. Priesters en andere bedienaren van den godsdienst, zullen als veldpredikers en aalmoezeniers bij het leger dienst doen. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelgk adverteeren worden uiterst bil l§ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. KRETA. De Porte heeft antwoord ontvangen van de Kreta beschermende mogendheden in zake de candidaturen van Kretenzers voor de Grieksche Nationale Vergadering. Volgens berichten uit goede bron, hebben de mogendheden opnieuw verklaard, dat zij niet zullen toestaan, dat Kretenzers aan die verga dering deelnemen en dat de mogendheden krachtig op zullen treden tegen het zenden van Kretenzer afgevaardigden. ZUID-AFRIKA. 'Het Hollamfech dat in Zuid-Afrika op de school wondt onderwezen is het Hollandsch' van Neder- Zijne houding en zijn gelaat drukten duidelijk de vraag uit: Mag men toestemming geven tot die reis Dit zal zonder nadeelige gevolgen kunnen geschieden, zoodra ik een nieuw verband heb o©- legd, antwoordde de geneesheer, maar niet voor dezen avond. Gij zult mij niet verlaten, niet waar, moe der Lison vroeg Lucie aan Jeanne. Neen lieveling... Ik zou echter wel even naar de Dauphinestraat willen gaan, om mijn patroon te waarschuwen en te zien, wat daar voorvalt. Ik zal slechts zoo kort mogelijk wegblijven Dat is waar, moeder Lison, gij moet uw meester waarschuwen Ga dus daarheen... Maar kom spoedig terug. Daarop kunt gij rekenen. Trouwens, mijn kind, zeide de commissaris van politie gij zult niet alleen blijven. Mijne vrouw zal u gezelschap houden, tot uwe vriendin terug is. De brooddraagster omhelsde Lucie opnieuw en verliet het vertrek om naar het station te snellen. Toen zij in de Dauphinestraat aankwam, sloeg haar eensklaps de schrik om het hart. De winkel luiken waren gesloten en op de bui tendeur was een papier, aangebracht, waarop men geschreven had Wegens sterfgeval gesloten. Jeanne ging met kloppend hart naar de achter deur, trad binnen en zag in de achterkamer den heer Lebret en diens bloedverwante met de dienst bode. land, schoon dan in de vereenvoudigde schrijf wijze. Het officieele Hollandsch is dat ook. Maar nu 'hebben de' kamers van koop handel van Zuid- Afrika, te Bloemfontein in congres bijeengekomen, op oen ontworpen program vóór een lager en honger handels-examen voor het. vak Hollandsch 'het Afrikaansch voorgeschreven. Inderdaad een haaid'ige zet van de Engelsche heeren om in het Hofiandsch sprekende kamp verdeeldheid t© bren gen. 'Ons Land komt er aldus tegen op„Als dit betekent dat de Verenigde Kamers van Koophan del manen, dat voor de eksamens enkel onze gewone spreektaal, het Afrikaans, voldoende is, zijin wij het inief met hen ©eins. Op onz© scholen. Wordt de Nederlandse vorm van het Hollands algemeen onderwezen, en die Afrikaans© Taal Ver eniging dringt eï zelfs op aan. Wij 'menen dat de kameris van koophandel, wat het Hollands be treft, dezelfde eisen moeten stellen al's de' Taal bond, het onderwijs departement en de Kaapse Universiteit. Een grondige kennis van Ide Neder landse vokm van het Hollands, -zoals op de scho len algemeen onderwezen en 'door de pers ge bruikt, is nodig als men ,'het Afrikaans goed wil kenden en recht gebruiken." AMERIKA. De correspondent te Washington van de Lon- denscbe „Times" seint uitvoerig over de onver kwikkelijke zaak der aankoop van Indianenlanden in Oklahoma, waarbij min-geoorloofde praktijken zouden zijn in toepassing gebracht. Deze bericht gever deel't o. m. mede, tiat eir tot dusver geen enkel tastbaar bewijs is 'géievord voor de beschul digingen, door senator Gore ingebracht togen vice- president Sherman en tegen Curtis. Deze laatste is door de commissie van lenquête gehoord en ontkende al hot tegen hem ingebrachte. Zoo ver telde Curtis van een onderhoud, dat had plaats gevonden tusschen president Taft, vice-president Sherman en hemzelf, Curtis, over die landaan koop-zaak. Bij' die gelegenheid kwamen de drie heeren tot het resultaat, dat de bewuste land- transactie ontoelaatbaar en ook onnoodig was. De zaak ging o.m. om eten bagatel van 7 mii- lioen Igukten, die door zekeren Mc Murray waren geëischt als zijn commissiegeld ad 10 pet. der waarde van Indianenlanldeti in Oklahoma, die aan een New Yoóksch' syndicaat moésten worden in handen gespeeld. De Amerikaansche pers is oVer lliet a.lgeinteen geneigd aan te nemen, 'dat het mét de landaan- boopzaak geenszins gehteel zuiver is toegegaan, maar dat het niettemin een lichtvaardige handel wijze van senator Gore is geweest, te trachten, Sherman en Curtis in de zaak te betrekken, zon der die beschuldiging te kunnen waar maken. Moordaanslag op burgemeester Gaynor. Aan boord van het stoomschip Kaiser Wilhelm der Grosse" dat naar Europa gaat, is te New-York geschoten op Gaynor, den burgemeester van New-York Gaynor is doodelijk gewondde moordenaar is gevaj. Nader bericht men Burgemeester Gaynor, die in een ziekenhuis opgenomen werd, is nog in leven. Hij stond blootshoofds aan boord van het stoom schip, ziin vrienden vaarwel zeggende, toen drie schoten op hem gelost werden, waarvan er twee misten. De man, die den aanslaag pleegde, heet Gal lagher. Toen men hem vroeg, waarom hij zijn daad pleegde, antwoordde hij, dat Gaynor hem zijn brood ontnomen heeft. De voormalige Doemapresident Goetskow, die veroordeeld was tot vestingstraf, wegens zijn duel met graaf Oewarow, is in vrijheid gesteld. Een statistiek van het Engelsche departe ment van binnenlandsche zaken bevestigt, dat de verhooging van den accijns op sterkedrank en van het recht van bierbrouwen van grooten in vloed zijn geweest op het drankgebruik. Met 1 April 1909 trad de verhooging in werking, en nu blijkt, dat er in 1909 in Engeland 169.519 vonnissen zijn geveld, die met dronkenschap verband hielden, tegen 187,803 In 1908. Te Hannover werden Maandag in een berg plaats van treinwaggons bij het schoonmaken van een waggon de lijken gevonden van twee kinderen, die sinds Juli vermist werden. Waar schijnlijk zijn de kinderen bij het spelen in de waggons geslopen, die zich daarna op automati sche wijze gesloten hebben. De kinderen zijn door verstikking om het leven gekomen. Volgens een bericht uit Darmstadt, zullen, wanneer de Tsaar en de Tsaritsa op het. kasteel Friedberg in Hessen verblijf houden, daar op be zoek kómen prins en prinses Hendrik van Pruisen, prins en prinses Andries van 'Griekenland en prinses Lodewijk van Battenberg met bare kin- déren. Bij de ontploffing van een bom zijn te Sofia 9 Bulgaarsche soldaten gedood en 5 ernstig ge kwetst, waaronder een luitenant. Door een botsing van een reizigerstrein, gaande van San Francisco naar Santa Rosa, met een enkelen lomotief, zijn te Ygnacio (Californiët 13 personen gedood en 12 gewond. Volgens inlichtingen door het »Berliner Ta- geblatt" uit Frankfort verkregen, wordt bevestigd, dat Keizer en Tsaar waarschijnlijk elkaar zullen ontmoeten tijdens het verblijf van den Tsaar in Hessen. Mogelijk zal het kasteel Friedberg de plaats van bijeenkomst zijn. Alle drie weenden. Het is gedaan, moeder Lison, zeide Lebret met snikkende stem mijne arme vrouw is dood. De brooddraagster, die de oogen vol tranen had, mompelde Gij zult mij wel vergeven, mijnheer Lebret, dat ik gisteravond niet ben teruggekomen... Mijne schoonmoeder heeft mij gezegd, wat u teruggehouden heeft. Mijne arme vrouw heeft nog even voor haar dood naar u gevraagd... Zij hield veel van u Gij zult mij niet verlaten, moe der Lison... Gij zult hier, evenals bij haar leven, brooddraagster blijven. Jeanne snikte hevig. Toen zij een weinig bedaard was, stamelde zij Mijnheer Lebret, ik wenschte u verlof te vragen, om heden naar Bois-Colombes, bij mijne arme gewonde, terug te gaan. Gij kunt dat doen, moeder Lison... En hoe gaat het met bet arme meisje vroeg mevrouw Lebel. Zoo goed als mogelijk is. Ofschoon de won de diep is, brengt zij toch het leven niet in ge vaar Ik ga weder daarheen, om haar dezen avond naar Parijs te geleiden... Ga dan... De bakkerij zal gedurende twee dagen gesloten zijn en de dienstmaagd kan u vervangeu, om het brood, dat bij een mijner vrien den gebakken zal woiden, te bezorgen. Morgenochtend zal ik hier zijn en mijn dienst hervatten, antwoordde Jeanne. Moeder Lison ging weg. Zij gebruikte snel in Prins Hendrik, Z. K. H. de Prins, die gisternamiddag om 4 uur ten paleize aan het Noordeinde te's-Graven- de dichtbijzijnde melkinrichting een kop koffie, liep daarna vlug naar het station en stapte in den trein, die het eerst zou vertrekken. Lucie was vast ingeslapen. Terwijl Jeanne naar Bois Colombes ging, was men bij juffrouw Augustine zeer verwonderd, dat Lucie niet verscheen. Juffrouw Augustine zond eene harer naaisters naar de Bourbonkade. Na verloop van een uur was deze teruo- en zei de, dat Lucie niet was teruggekeerd. De afwezigheid scheen de groote modemaakster, die zeei ongerust begon te worden, zoo vreemd toe, dat zij een loopjongen naar mevrouw Garenne te Colombes zond. De loopjongen bracht haar te tijding, dat de jonge naaister het huis van den burgemeester tusschen kwart over elven en half twaalf verlaten had om naar Parijs terug te keeren. De ongerustheid van juffrouw Augustine sloeg over tot angst. Weldra sprak men in de geheele werkplaats over niets dan het verdwijnen van Lucie. De modemaakster geloofde aan een ongeluk. Zij hield veel van liet jonge meisje, en verweet het zich zelf, dat zij haar zoo laat naar Colombes gezonden had. Te half acht zeide juffrouw Augustine tot juf frouw Amanda (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1