Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. Van de Nederlandsche kolonie te Brussel. De nlndépendance Beige" meldt De Nederlandsche kolonie te Brussel zal 31 dezer den 30n geboortedag van Koningin Wil- helmina vieren. Onder het patronaat van jhr. O. D. van der Staal van Piershil, den Nederlandschen gezant, en het eerevoorzitterschap van de heeren J. D. Ruijs, consul-generaal, en jhr. H. W. van Asch van AVijck, lid der Tweede Kamer en officieel commissaris van Nederland op de tentoonstelling, heeft zich een commissie gevormd om een groot feest op touw te zetten ten bate van de kinderen der in de hoofdstad wonende Nederlandsche armen. ten officieele receptie zal er in het Neder landsche legatiegebouw gehouden worden. Verhooging der vleesclipryzen. Dezer dagen vestigden wij de aandacht op den zich in den laatsten tijd zeer uitbreidenden uit voer van slachtvee naar Italië en Zwitserland, waardoor een aanzienlijke verhooging der vleesch- prijzen te wachten is. De ïTel." heeft licht opgestoken bij eenige direct bij den vleeschhandel betrokkenen en ver nomen, sdat deze en de vorige week op de vee markten hier te lande, vooral op de buitenmark- ten, reusachtige opkoopen voor Zwitserland en Italië zijn gedaan. De gevolgen bleven niet uit. De slagers moesten hier te kalvermarkt minstens 40 ets. per kilo meer betalen dan voor 'n drie tal weken. Wanneer de Zwitsersche veekoopers de volgen de week op onze markten zouden terugkomen, wordt vleeschprijsverhooging hoogstwaarschijnlijk geacht. De menschen, die het weten kunnen, ge- looven niet dat de Zwitsers zich de volgende week weer op onze markten zullen vertoonen. 't Is niet de eerste-keer van het jaar dat de Zwitsers hier komen inkoopen. Zij hebben reeds eenige malen geprobeerd in hoeverre zij met het Hollandsche vee tegen Zwitsersch-inlandsch konden concurree- ren, maar het lukt zelden. Op ieder hier ge kocht kalf komt nl. een f30 onkosten aan vracht en inkomend recht voor het in Zwitserland is. Het zal daardoor nog al losloopen met de verhoo ging der vleeschprijzen, wanneer de Zwitsers maar wegblijven." Ja, dat j>als" en wanneer" 1 Intusschen is het te hopen, dat Jwij in dezen niet met Zwitserland kunnen concurreeren. Loodswezen. Op 's Rijkswerf te Amsterdam werd dezer da gen een aanvang gemaakt met den bouw van het negende stoomloodsvaartuig. Met dezen bouw wordt verdere uitvoering gegeven aan de geleide lijke vervanging van de zeilloodsvaartuigen in het 4e en 5e loodsdistrict voor den kruispost Dun- geness door stoom vaartuigen. Bestrjjding Werkloosheid. Door de Vereeniging tot bevordering van de zedelijke en stoffelijke belangen in de heidedorpen der Friesche gemeente Smallingerland is besloten te Houtigschage een klompenmakerij te stichten met woning voor den werkbaas. Ongeveer 50 personen zullen daarin kunnen werken en men hoopt daardoor des winters de werkloosheid en hare gevolgen te kunnen bestrijden. HengloRheine. De directie der H. IJ. S. M. heeft maatregelen genomen om ingeval van treinvertraging en on verhoopte ongevallen en storingen op de lijn Hengelo—Rheine, de sneltreinen te laten loopen op het traject Hengelo—EnschedéGronau Rheine. Vestingwet. Door den gemeenteraad van Brielle is een com missie benoemd om te trachten de Vestingwet gewijzigd te krijgen, wat voor den Briel van groot belang zoude zijn. Tot leden dier commis sie werden benoemd de heeren mr. Hermans, mr. De Jong en L. Rademaker. Ziekenhuis te Dordrecht. De gemeenteraad van Dordrecht nam met 10 tegen 6 stemmen een voorstel der heeren v. Schelt c.s. aan om regenten van het ziekenhuis uit te noodig?n zoo spoedig mogelijk bouwplannen, zoo wel voor verbouw als nieuwbouw, met de be grootingen, bij den raad in te dienen. Mede nam de raad met 11 tegen 5 stemmen een voorstel aan om voor het beoogde doel het gevraagde crediet van f1500 toe te staan, ten einde een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuw te bouwen ziekenhuis, tot een maximum bedrag van f300.000. De Magdalenakerk te Goes. Sinds geruimen tijd is men bezig met het res- taureeren van de Groote- of Magdalenakerk te Goes. Bij die restauratie zijn thans drie grafkel ders blootgekomen, die gedekt zijn door nog ge heel gave, ongeschonden grafsteenen met duide lijke inschriften. Volgens die inschriften liggen daar begravenWillem Mertsen Driewege, bur gemeester van Goes, die in 1618 overleed en zijn vrouw Cornelia Smallegange, overleden in 1637, In het derde graf moet vermoedelijk in de 14e eeuw een ridder van Heenvliet en Cattedijk be graven zijn. Op den steen ligt de ridder levens groot uitgebeiteld in volle wapenrusting, den voet op een leeuw. Aan weerszijden prijken de vier kwartieren van zijn huis en geslacht. De beende ren van drie personen lagen in een der kelders bijeen. (Hbld.) Torpedoboothaven te Soerabaya. Naar wij vernemen, is het uitgraven van de torpedohaven te Soerabaya gegund aan de firma Ten Bokkel, Huinink, Korthals Altes en Van Thiel de Vries, te Amsterdam. Met het werk zal ten spoedigste worden begonnen. (Hbld.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.1 te Coruna. Laagste barometerstand 756.3 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige, noord-westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker plaatwerker bank werker kleermakersjongen of halfwas keukenmeid koperslager ketelmaker bak ker halfwas metselaar timmermansjongen jongen voor kurkenfabriek jongens voor han- delswerf. Voor buiten de stad. Koperslager. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers schipper loodgieter portier pakhuisknechtstukadoor grondwerkers opperman vuurwerker koet sier machinist draaier grof bankwerker dienstbode matrassenmaker forceur klinker molenaar kurkensnijder tuinier personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster dagmeisje baker. 31 Augustus. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Com missie voor de Ringrijderij zitting zal houden op Dinsdag 16 dezer, in Maison v,d Heijden a/d Hoogstraat, des avonds van 8—10 uur, ten einde hen, die nog inlichtingen wenschen, van dienst te zijn. Zij, die nog wenschen deel te nemen aan deze Ringrijderij, kunnen zich nog tot dien datum aan melden bij de heeren A. M. E. Papenhuyzen, Hoog straat, en M. Bijl Mzn., Hoofdstraat, terwijl in bovengenoemde vergadering eveneens nog inschrij vingen worden aangenomen. Na dien tijd wordt de inschrijving onherroe pelijk gesloten. UIT ROTTERDAM. Door B. en W. van Rotterdam, is het abattoir en veemarkt vraagstuk mede onder de oogen ge zien en komen zij na ernstige overwegingen tot de conclusie, dat het meest gewenscht is te be sluiten tot behoud van de veemarkt en het slacht huis op de tegenwoordige plaats. Indien de Raad daartoe beslist, zullen B. en W. ten spoedigste voor de vergrooting en ver betering, die met name voor het slachthuis ur gent is, definitieve voorstellen indienen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 11 Aug. 8 u. S. O. V. Concert Staf- muziek 2e Reg. huzaren. Zondag 14 Aug. Plantage. Matinee. Stedelijk Mu ziekkorps. Rotterdam. Vpjidajg 12 ,Augl 8 u. Diergaarde, Concert. Stafni. 'Kon. Scherpschutters. Zondag 14 Aug. 2% u. Diergaarde, idem. Zondag 14 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert idem. Vacantie-zitting. Regenten-kwes tie. Koopmansbeurs. Haven-reg lement. Arbeidsbeurs. Grond- verkoop. Erfpachtsatstand. Dat wij in 't hartje van den vacantietijd zijn, was bij de Raadszitting op 1.1. Dinsdag wel op te merken. Niet minder dan acht leden bleken ten slotte nog afwezig. Ook de seretaris, met verlof, was absent en werd door den hoofdambtenaar ter secretarie vervangen, en zelfs op de tribune werd niet die belangstelling vertoond die men daar anders pleegt op te merken. In deze eigenaardige vacantie-zitting ontbrak overigens bij het dertiental leden de heer Ris bracht ten slotte het ongeluksgetal niet de lust om over verschillende agenda-punten nog breed uit te weiden. Allereerst de regenten van het St. Jacobs-Gasthuis moesten 't ontgelden zij hadden, in antwoord op 's Raads uitnoodiging om binnen dertig dagen een voordracht ter vervulling van de vacaturen in te dienen, een vrij zonder ling schrijven aaan den Raad gezondende korte zin van de lange rede waswij zullen er wel eens over denken. Bij de korte discussie over dien regentenbrief, door den heer Wittkampf uitgelokt, bleek maar weer al te wel dat onder de bena ming van regenten van het St. Jacobs-Gasthuis eigenlijk alleen moest verstaan worden de heer Van Westendorp. Hij flapte er uit er uit wat de voorzitter niet kon of wou zeggen dat regenten eigenlijk het verzoek van den Raad aan hun laars hadden gelaptwie zou hen verplichten binnen een bepaalden tijd een voordracht in te dienen Terecht merkte de heer Wittkampf op, dat hier van geen verplichting, alleen van een verzoek sprake was, en aan dat verzoek mochten regenten zeker wel voldoenregenten hebben den Raad noodig en niet de Raad de regenten. Mogen re genten en regentessen van het St. Jacobs-Gast huis dit wel in 't oog houden Na de reeks van benoemingen en klasse-split singen en nadat zetters-ooll.ege en comptabiliteits- voorstellen er volgens het voorstel van B. en W. waren doorgegaan, werd ter zake van de adressen betreffende de Koopmansbeurs overeenkomstig het advias van het College besloten. Oppervlakkig beschouwd was dit bij de tegenstrijdige adressen wellicht de beste uitweg. Maar men bedenke wel, dat er nu ook nooit meer sprake van kan zijn om b.v. de Beurs op Goeden Vrijdag te sluiten, zooals voor enkele jaren onverhoeds is geschied; hat spreekwoord van de monniken en de kappen gaat hier geheel op. Vreemd mag 't zeker heeten, dat terwijl de beschikking op de adressen nog geheel onzeker was, inmiddels maar de Zater- dag-Beursvacantiedagen, die menigeen ten gerief waren, zijn afgeschaft. De behandeling van het Haven-reglement heeft nog weer eens de aandacht doen vestigen op den toestand onzer havens, vooral in de binnenstad, die volgens de daarvan gegeven omschrijving in derdaad wel treurig moet genoemd worden. De heer Wittkampf heeft daarbij o.i. terecht geen blad voor den mond genomenwant al erkennen wij mét den voorzitter het gebrek der Schiedam mers om alles in hun uNazareth" af te breken, met struisvogelpolitiek bevordert men toch de zaak niet. De ruiterlijke, onbedekte verklaring van genoemd Raadslid heeft ons althans de royale, verkwikkelijke toezegging van het College gebracht, dat binnenkort zeer energieke maatregelen zulleh worden voorgesteld om den toestand onzer havens afdoende te verbeteren. Hopen wij, dat die maat regelen even energiek door den Raad zullen be vorderd worden als ze door het College worden voor gesteld. Met een zuinigheid die de wijsheid be driegt, is Schiedam nietgediend. Voor alles geldt hier het belangonze havens, waarin en waarlangs heel het nijvere Schiedam zich beweegt, op de gevorderde diepte te hebben. Na de vaststelling van de verordening op het drinkwater op vaartuigen, een gezondheidsmaat regel van het hoogste belang, die Schiedam in navolging van Rotterdam terecht heeft genomen, en na het in 't leven roepen eener verordening op de schouw over de bedekkingen der onderbak- ken in branderijen, wier belang als veiligheids maatregel zeker mede niet te ontkennen valt, heeft de Raad aan het ontwerp-reorganisatie dei- Arbeidsbeurs een uitvoerige bespreking gewijd. Natuurlijk heeft vroede De Bruin er weer een stokpaardje voor zijne partijbelangen van gemaakt het voorstel was te benepen opgevatde voorge stelde salarissen waren te laaghet bedoelde lokaal ongeschikt voor het doel dat met deze stichting wordt beoogd. De groote meerderheid van den Raad is wel terecht op deze opmerkingen, waar 't een reorganisatie betreft, waarin nog zoo veel duister is, niet ingegaan. Slechts op een en kel punt bleek bedoelde vroede gelijk te hebben de voordracht voor de benoeming van een secre taris bleek, waar er drie namen waren genoemd en er slechts een van de lijst werd afgevoerd, met een enkelen naam werkelijk niet in den haak te zijnde benoeming werd dus uitgesteld. Zou hier werkelijk niet ruimer gelegenheid tot mede dingen kunnen worden gegeven, in plaats van de voorkeur tot enkele personen te bepalen Bij het voorstel tot grondverkoop aan het eind der vergadering-is de oude kwestiegrondverkoop of erpachtsafstand, weer op den voorgrond getre den. Vroede De Bruin klaagde, dat de princi- pieele beslissing die hij door zijn betrokken voor stel in een vorige vergadering wilde uitlokken, zoo lang uitbleef, maar kreeg van den wethouder van gemeentewerken, voorzitter der commissie voor het grondbedrijf, de geruststellende verzeke ring dat men in deze diligent blijftalleen wilde men eerst de koninklijke beslissing te dezer zake in den Haag eens afwachten alsvorens een besluit in deze brandende kwestie te nemen. Ten slotte kregen we nog de officieele bevesti ging dat bijzondere Raadscommissiën veelal zulke doeltreffende spijkers zijn om er zekere zaken die men liever niet ziet, aan op te hangen. Bij het voorstel tot erfpachtsafstand aan »Oxygenium" releveerde de heer Van der Schalk, dat de com missie die na de herziening van de erfpacht voor particuliere gebouwen, ook die voor fabrieken had te herzien, sedert jaren niets van zich liet hooren en dus blijkbaar slaapt Spr. zelf had als lid dier commissie ontslag genomen, nadat zij twee jaar werkeloos bleef 't Bleek nog uit de mede- deeling van het medelid, de heer Ris, dat de leden voor dit onderwerp niet ter vergadering werden opgeroepen. Wellicht oordeelde de voorzitter, dat de erfpachtsafstand, die over het geheel in de praktijk wel een doode letter blijkt, niet zoo urgent was om er den kostbaren tijd aan te wij den. Ruim vier ure was de agenda afgewerkt en ging de Raad voor »een paar vragen" nog eenigen tijd in besloten zitting om na scheiden circa half zes vermoedelijk eerst over vier weken weer bijeen te komen. (Het drama te Groningen. Gisterochtend werd dp de aligemeene begraafplaats te Deventer onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den student N., be kend geworden door het Groninger drama. De lijkstoet werd o. m. gevolgd door een com missie uit den Senaat van het Groningsche Stu dentencorps, de heeren jhr. Feith, ab-actis, en Hidldingh, rector. Een schat van bloemen dekte de haar. De linten van een der krapsen droegen tot opschrift: „Sen. III. Stud. Gron." Aan de groeve werd niet gesproken. 'Ongelukken. Te Babberich, bij Zevenaar, is Dinsdag de heer S., uit Didam, toen hij van een wagen stapte, daaronder' geraakt en over reden. Hij was bijna onmiddellijk een lijk. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is bij het baden in den boezem de Kreek te IJseltoonde het 8-jarige zoontje van J. de Hek aldaar verdrom ken. Lucht torpedo's. In Zweden heeft luite nant-kolonel Unge luchttorpedo's uitgevonden, wel ke in de lucht zich bewegen als hunne voor gangers in het water. Honderd van deze torpedo's en een lanceertoestel, zegt het „Journal dies Bre vets", zullen naar Krupp te Essen worden over gebracht door de Maatschappij Man, welke de nieuwe machine vervaardigt. De torpedo's van Unge kunnen een afstand van 4500 M. afleggen; zij hebben een lading van 2 K.G. van een ontplofbare stof en springen hetzij bij botsing tegen hét' doel, hetzij op een gewild oogenblik. Dit laatste wordt' verkregen door een uurwerk. De aanvangssnelheid is 50 M„ maar deze snel heid stijgt spoedig tot 300 M. Men gelooft, dat deze uitvinding, door de groote vernielende kracht der luchttorpedo's, eein machtig hulpmiddel zal verschaffer! voor den strijd tegen de bestuurbare luchtschepen. De nieuwste mode. Er is een slachtof fer gevallen (in letterlijken zin) van den modieu- zen nauwen rok. Miss Lilian Shuttleworth, een jufje uit een voorstad te New-York, had hem voor het eerst aan, en wekte bewondering en nijd bij vriendinnen. Statig schreed zij daarhe nen misschien te statig want wee, daar zagen de bewonderenden en naijverigen haar plotseling vallen... Zij" had een been gebroken. Laat ons hopen dat geen leedvermaak de bekoor lijke gezichtjes der in de mode nog achterlijke vriendinnen ontsierde 1 Of dit afschrikwekkend voorbeeld Miss Kate en Miss Dolly voor den nauwen rok heeft be waard De sterrenhemel in Augustus. In 't weekblad „Buiten" schrijft prof. A. A. Nyland over den sterrenhemel in Augustus:. „De Melkweg loopt te 10 uur in een prachtigen boog van Noordoost naar Zuidwest. Zijn helderste deelen zijn de ovale vlek tussohen de sterren bèta en gamma. va,n den 'Zwaan, die te 10 uur in top staat, en, in het Zuiden de wolkachtige kleinere vlekken in den Schutter. De verbrokke ling begint al in den Arend. „Drie Algelminima valfen deze maand op ge schikte uren, namelijk dén 5en te middernacht, den 25en even na middernacht en deiiï 28en te 10 uur. De ster Mira Ceti is, getrouw aan de voorspelling, half Juli zeer héldier uit de mor genschemering te voorschijn gekomen. De ster is in het verlengde der verbindingslijn van alpha en del'ta van dien Walvisch gemakkelijk voor het blioote oog zichtbaar en vermoedelijk nahij hiet maximum barer helderheid. Wie een duidelijke wijziging in dén overigens zoo majestueus onver- anderlijken vas te-sterr enhemel met eigen oogen wil aanschouwen, vuige deze merkwaardige ver anderlijke ster 'in Augustus en Volgende maanden langzamerhand zal zij 'ten opzichte fearer omge ving verflauwen en vermoedelijk in het begin van October voor bet bloote oog onzichtbaar wór den. Daar de hémel daar ter plaatse vrij schraal bezet is, valt die verdwijning der hteldér© ster gemakkelijk in hét opg. „Voor het Zodiakaafficht en 'den Gegenschein is het seizoen nog wat vroeg, ofschoon men mogelijkerwijs laatstgenoemd! schijnsel als een uiterst flauwe en zwakke vlek tegen het einde dier maand in het sterrenbeeld Waterman zal kunnen zien, natuurlijk alleen in zeer heldere maan, vrije nachten én als geen vreemd licht stoö'rt- „Mercurius is aan bet eind der maand aJ's avondbter waarneembaar op een Oostelijke „elon- gatie" van 27 gr.; daar echter de planeet veel Zuidelijker dan de zon staat, zijn de omstandig heden voor de zichtbaarheid ongunstig. „Venus zal misschien alleen nog de eerste helft van deze maand ajs morgenster zichtbaar blijven. Ik heb haar de laatste dagen van Juli inog prach tig gezien, als altijd van een verwonderlijke hel derheid; jammer genoeg was hle't jn den vroegen morgen van 27 Juli, toen dte ster gamma dor Tweelingen door de planeet bedekt zou woTden, geheet bewolkt. „Saturnus komt halï Augustus omstreeks 10 uur op en is dus na 11 uur al vrij goed waar neembaar. De planeet loopt tot 19 Augustus Oost waarts in het Zuidelijk deel van het sterrenbeeld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2