Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Hovy, aan den Prins werden voorgesteld. Bij aan komst in het receptiesalon werd de Prinsenvlag daarboven geheschen. Na een kort onderhoud begaf de Prins zich naar de banen, waar op uitdrukkelijk verlangen alles zijn gewonen gang bleef gaan. Geruimen tijd vertoefde Z. K. H. in de prijzenkamer en op de schietbanen, waar hij zich eenige dames en ver schillende buiten- en binnenlandsche schutters deed voorstellen en zich eenigen tijd onderhield met kolonal Tonnet van het regiment Grenadiers en Jagers. 4 Om half één begaf de Prins zich aan het vroeg- maal, dat gediend werd in het restaurant' op het schietterrein. De eere-voorzitter heette Prins Hendrik uit naam van de Koninklijke Vereeniging hartelijk welkom en verzekerde dat in de ure des gevaar het vorstenhuis op de Nederlandsche scherpschutters kan rekenen- Met een dronk op het Koninklijke Huis eindigde de heer Gysberti Hodenpijl zijn toespraak, welke met een driewerf hoera en fanfaregeschal werd begroet. Z. K. H. dankte en richtte zich daarna in de Fransche taal tot den heer Merrillon, president de L'Union de tir, wien hij het commandeurs kruis der Oranje-Nassau-orde overhandigde. De heer Merrillon bedankte in een geestige rede, releveerde, dat de verschillende natiën zich hier tegenover elkander meten in vreedzamen strijd, roemde de Hollandsche gastvrijheid en stelde een dronk in op Neêrlandsch beminnelijke Koningin. Na afloop van het vroegmaal bezocht de Prins nog de ambulance en vertrok daarna te twee uur, uitgeleid door dezelfde personen, welke hem hadden ontvangen. Katholieke organisatie. De »Limb. Koerier" schrijft Herhaaldelijk hebben we erop gewezen, dat het met de organisatie der kiezerskorpsen in Zuid-Limburg nog lang niet in de haak was. Bij de Kamerverkiezingen gaat alles goed, dank zij den kiesvereenigingen. Bij de Statenver kiezingen daarentegen.... Terwijl in Maastricht de strijd, wa,t de gebe zigde propaganda-middelen betreft, vrijwel naar wensch verliep, hebben we in de laatste jaren in de Statendistricten Meersen, Gulpen, Sittard ware biergelagen kunnen aanschouwen. De oorzaak zit hierin, dat het Statendistrict Maastricht binnen de werkingssfeer van de Kies vereenigingen in het Kamerdistrict van dien naam valtandere Statendistricten daarentegen zijn uit diverse brokstukken van Kamerdistricten saamgelijmd, en de (^Kamer-)districtsvereenigin- gen, die alle op zichzelf staan, konden dus ieder voor zich in die, deels buiten hun zóne vallende legkaarten, niets doen. Als er maar een band, een onderling overleg tusschen de Kath. kiezersorganisaties van de drie Zuid-Limburgsche Kamerdistricten was, waardoor hun werking over de vijf Zuid-Limburgsche Sta tendistricten tevens geregeld werd Naar we vernemen, is er nu uitzicht op, dat er iets dergelijks zal tot stand komen. Het initiatief tot een zoodanige regeling is van het Kath. Kiescomité te Sittard uitgegaan, en dit pogen zal bij de andere kath. organisaties van Zuid-Limburg, naar wij hopen, in goede aarde vallen. Is eenmaal die verhouding geregeld, dan be staat er kans, dat we door aansluiting van Mid den- en Noord-Limburg (samen met drie Kamer- en vier Statendistricten) nog tot een completen Provincialen Bond van Kath. Kiesvereenigingen in Limburg komen. Sociale week. Ter voorkoming van vergissingen wordt er nog maals aan herinnerd, dat wegens den feestdag van Maria-Hemelvaart op Maandag 15 Augustus de lessen zullen beginnen om 1 uur 3 uur en 8 uur n.m. In de kapel van het gebouw der St. Jozephs- gezellen vereeniging is gelegenheid om de H. Mis bij te wonen om 7 en 9 uur des morgens. Op de andere dagen beginnen de lessen naar gewoonte om 10 uur des voormiddags en om 2 uur en 8 uur des namiddags zooals aangegeven is in het Programmaboek. Een vliegweek te Utrecht. Men schrijft ons uit Utrecht Naar wij vernemen hebben eenige Utrechtena ren het plan opgevat ook hier ter stede een vlieg week te organiseeren. Reeds zijn onderhandelingen dfmgeknoopt met Jan Olieslagers en van Maasdijk. Het terrein waarop gevlogen zal worden is reeds in gereedheid gebracht en is achter het Wilhel- minapark gelegen. Als de onderhandelingen sla gen, zullen de volgende week reeds de vliegproe- ven gehouden worden. Joodsche Land- en Tuinbouwschool. Naar wij vernemen, is reeds een curatorium samengesteld voor de op te richten Joodsche Land- en Tninbouwschool. Het curatorium be staat uit de heeren E. Goldsmit, Amsterdam, Dr. L. S. Ornstein, Groningen, Mej. C. van Zon en de heeren E. Deen, Mr. S. Franzie Berenstein, J. H. Kann, Jan Ligthart, L. Polak Daniels en A. Simons Mz. allen te 's Gravenhage. Bond van Antirev. Propagandaclubs. De 8ste jaarvergadering van den Bond van Anti-revolutionaire propaganda-clubs in Nederland zal, zoo meldt de «Stand.," gehouden worden op Woensdag 28 September, te Utrecht Aftredende bestuursleden zijn dit jaar ds. II. C. Hogerzeil, van Vlissingenmr. R. van Maare, van Arnhem, en ds. J. Sybesma, van Hattum. De ver gadering zal in deze vacaturen moeten voorzien en voorts te beslissen hebben over de volgende voorstellen Bestuursvoorstel: De instelling van een propa- gandacommissie, belast met de uitgave en ver spreiding van propagandalectuur, onder toezicht van het bestuur. Voorstel-Kollum De jaarvergadering drage aan het bestuur op, een commissie saam te stellen, van b.v. vijf personen, zijnde mannen van naam en zaken, zoowel club-leden, als buiten de club staande personen, die zich bezig houdt met de oprichting van een politiek tractaatgenootschap, dat zich ten doel stelt, in overleg met het Cen traal Comité en den Bond van A. R. P. C. de uitgave en verspreiding van goedkoope propagan- da-lectuur te bewerkstelligen. Voorstel van het bestuur tot het aanvragen van de koninklijke goedkeuring. Voorts zal de heer M. Meeuwse, van Vlissingen, inleiden het onderwerp «Onze propaganda bij de verkiezingen", en de heer H. A. Dijkstra, van Heerenveen, het onderwerp: «propaganda-verga deringen in de buitengemeenten." De burgemeester van Maastricht. Naar de »L. K." verneemt, geeft de toestand van den burgemeester van Maastricht, den heer Chr. Bauduin, die lijdende is aan een longaan doening, ernstige redenen tot bezorgdheid. Nederlandsch-Indië en Japan. Laatstelijk in de «Weser Zeitung," naar aan leiding van een artikel van zekeren Henry Labroue in de Parijsche «Revue politique et parlementaire,'' en nu weer in het «Berliner Tageblatt," met het oog op een hoofdartikel in de Nowoje Wremja," zagen we de aandacht gevestigd op stemmen, die in Japan opgaan voor uitbreiding van gezag in zuidelijke richting, waarbij dan inzonderheid het oog op den Indischen archipel is gericht. De Japansche schrijver in het Russische blad wees er op, dat de uitvoer van Japan naar Neder- landsch-Indië van f60,000 in 4899 tot t 2,500,000 in 1908 is gestegen en de invoer uit Nederlandsch- Indië in Japan van 2 millioen tot omstreeks 30 millioen. Hij voegde hieraan toe «Hoe komen de Japanners er toe den Hollanders jaarlijks 20 millioen alleen voor suiker te betalen, terwijl ze toch eenvoudig die kolonie zouden kun nen inpalmen met suiker en al De Japanner houdt het voor onnatuurlijk, dat een onbeduidende Europeesche staat in Azië een rijk met 30 mil lioen bewoners moet bezitten, waarheen het in drie -eeuwen slechts 70,000 immigranten kon zen den, terwijl Japan binnen den tijd van tien jaren 110,000 menschen naar Formosa zond. Daaruit blijkt voldoende, dat den Japanners een grooter recht op koloniën in Azië toekomt dan aan kleine Europeesche staten." De «Weser Zeitung" betoogde .indertijd, dat Japan geen veroveringsplannen ten opzichte van Nederlandsch-Indië kan koesteren, wijl de mannen, die de macht in handen hebben, daartoe te ver standig en bezadigd zijn. «Zij weten, dat Europa en Amerika niet lijde lijk zullen blijven toekijken bij den ondergang van het Nederlandsch-Indisch rijk en zijne verovering door eene Oost-Aziatische macht. Holland zou zeer spoedig bondgenooten vinden", meende het blad. Ook wij gelooven niet, dat van het Japansch- Russisch verbond te duchten is, dat het den ver antwoordelijken Japanschen staatslieden aanleiding zou geven tot een agressief optreden tegenover eene macht, waarmede hun land eeuwenlang vriendschappelijke betrekkingen onderhield. Dat neemt niet weg. dat er naar het elders gegeven voorbeeld ook wel Japansche Colynhouns zijn te vinden. Ter karakteriseering van een dezer, Yosaboera Takehosje, die aan Henry Labroue diens artikel in de Parijsche revue in de pen gaf, diene het volgend oordeel, dat dr. Fritz Wertheimer aan de «Ostasiatische Lloyd" medededeelde in eene polemiek over het Japansch bestuur op Formosa: «Tegen het het boek, dat een oud-kenner van Formosa aanbeveelt, tegen iYosaboera Takehosji's «Japanese rule in Formosa" zou ik beslist willen waarschuwen. Het geeft een volmaakt eenzijdige) hier en daar verbazend oppervlakkige en tenden- tieuse voorstelling van zaken. Japansche collega's hebben mij verteld, dut de schrijver vroeger tot de heftigste bestrijders van het optreden van Japon op Formosa heeft gehoord, en dat het hoogst slim van baron Goto is geweest, juist dezen man tegen hooge betaling voor zijn arbeid te winnen. Hier en daar is het boek kinderlijk naïef." In den laatsten tijd schijnt genoemde Japansche schrijver, een afgevaardigde, weder minder inge nomen te zijn met het bestuur op Formosa, wijl dit zuiver tot een melkkoetje wordt gemaakt in het belang der noodlijdende Japansche schatkist- Hij wenscht thans, dat Japan het eiland Formosa als voorpost benut voor de economische, niet voor de politieke verovering van den Indischen archipel. In een land, dat als Japan zoo plotseling tot macht en aanzien is gekomen, kunnen natuurlijk elementen niet ontbreken, die in den roes het evenwicht niet wisten te bewaren. Het is zeken gelijk het «Berliner Tageblatt" opmerkt, noodig, aanteekening te houden van dezer uitingen van machtsbetoon. Wij meenen echter, dat men wel zal doen daaraan geen grooter waarde toe te ken nen, dan zij werkelijk bezitten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Augustus '1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Biarritz. Laagste barometerstand 756.0 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige, westelijke tot zuid-westelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. SchiedamKevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer is gister-avond in den besten welstand te dezer stede teruggekeerd. Met eenige vertraging kwam de processietrein eerst ten 8 ure hier aan het station, waar tal van familieleden en belangstel lenden de terugkeerende pelgrims afwachtten. Onder het plechtig Lof daarna door den hoog eerw. Deken pastoor Coppens, met assistentie van de weleerw. paters Bartijn en Knippen burg in de Singelkerk gecelebreerd, hernieuwde de hoofd leider der bedevaart, de zeereerw. pastoor Ver hoeven, in eene korte predikatie nog eens de heerlijke indrukken in het dierbaar Kevelaer ver kregen en wekte hij allen op tot volharding in de goede voornemens daar onder de schutse van de A. H. Moeder des Heeren gemaakt. Na de Benedictie werd nog tot slot dezer onvergetelijke pelgrimsdagen een lied door allen geestdriftvol medegezongen. Zoo eindigde deze 61e pelgrimsreize der Schie damsche processie, onder zoo gunstige omstandig heden, door heerlijk weer begunstigd, volbracht. Voorzeker was zij eene waardige aanvulling van het diamanten jubilee dat de processie het vorig jaar mocht vieren in de traditioneele bedevaart plaats, door haar steeds met zooveel geestdrift bezocht. Voorstel Goslinga, verlaging maximum aantal vergunningsiokaliteiteii, art. 4, 2e sub I der Drankwet. B. en W. zeggen in eein schrijven aUn dein Raaid: In onze handen werd om laidvies 'gesteld eein voorstel van het. lid van Uwen Raad, den heer Goslinga, om ingevolge art. 4, 2e lid sub 1 der Drankwet laan H. M. de Koningin' het vooTstel te doen voor Onze Gemeente |over te gaan tot eeh zoddanige verlaging, krachtens -bedbjeld Wets artikel, van het maximum-aantal vergunningen, dat dit voor Ihet op Januari 1911 in tred end Ie vijfjarige tijdvak tot het' op 31 December 1910 geldende aantal worde beperkt. Naar aanleiding van dit voorstel, voor die toe- lïohtimg, waarvan de 'heer Goslinga verwees naar dé dioor hem overgelegde brochure van Mr. V. H. Rutgers „De taak dér Gemeenteibesturen te genover het Dirankvraagstuk" en wel speciaal naar hetgeen daarin voorkomt op pag. 19, 1415 jen 1926, hebben wij dé eer het volgende te be richten. Ons College was in dezen niet eenstemmig. Waar1 de minderheid verdere beperking van het aantal verg unni ngslocali tei ten speciaal' voor Schiedam misplaatst acht, omdat daar 'buiten de ze nl. in de (branderijen en distilleerderijen zooveel 'gelegenheid bestaat sterken dlrank te be komen, wordt dit door de 'beslissende meerderheid gewraakt en daar tegen opgemerkt, 'dat dit niet wegneemt, dat ook in Schiedaim' naar vermindering moet worden gestreefd, kan ihët (niet tfen opzichte van de branderijen en distilleerderijen, dan ten minste met betrekking tot die vergunning-Iocaliter ten. Overigens was het geheel© College van meening, dat wenscht men toepassing gegeven te, zién aan art. 4, 2e lid der Wet., deze in den voor ges telden vorm opk reeds 'door de Gemeente Rotterdam gevraagd het meest aannemelijk js en zulks zoiowel met het oog op het gevaat' van clande stien gebruik als op dé belangen der vergun ninghouders. 1 In dit verhand zij et wel op gewezen, dat in Sahiedam, waar het maximum niet js overschre den, de bij overlijden van vergunninghouders over blijvende weduwen, in verband met de bepaling van art. 15 der Wet, van den maatregel hoege naamd geen schade zullen ondervinden. Zij zijn alle in de gelegenheid de vergunning voort te zetten. De Vereeniging „Vergunning" wijst er in eten naar aanleiing vand het voorstel van den 'heer Goslinga bij Uwen Raad ingezonden jadres op, dal zij die thans als zetkastelein fuirgeerten, bij aanneming van het voorstel zullen verstoken blij ven van het vooruitzicht om eenmaal zelf een vergunning te verkrijgen. 'Daaromtrent zij hef volgende opgemerkt. 'In de eerste plaats is het de vraag .of een zoo genaamde zetkastelein wettig optreedt, wanneer dat het geval is zijn 'zij behoudens hét voorrecht der overblijvende weduwen, evengoled als iéder ander in de gelegenheid een Vergunning te ver krijgen, zij bet dat ide kans wor'dt Verminderd, Waar slechts dé open vallend© plaatsen kunnen wor den aangevuld en geen nieuwe er meer bijkomen. No'g kunnen wij modedeelén, dat de Commissaris van 'Politie, die ons reeds vroeger te kennen gaf bezwaar te hebben tegen een aanmerkelijke vtef- laging, beneden het tegenwoordig aantal, zich! met den voorgestelden maatregel kan vereenigten. Wij stellen U derhalve voor pp Bei voorstel1 van den heer Goslinga in te gaan. Slechts eëïr kléine toevoeging zouden wij wenschen te zien aange bracht. 'Al is het niet waarschijnlijk,-hét is tooh denk- baar, dat het. bevolkingsaantal terug ging, in dat geval moest de maatregel buiten werking blijven. Toegevoegd worde derhalve: „Wel te verstaan, voor zoover dit aantal geringer is dan gtenoenrd maximum." i j Bioscoop-voorstelling. Morgen (Zaterdag)middag om 3 uur zal in het Bondsgebouw aan de Lange Haven, alhier, een Kindervoorstelling worden gegeven door de bios- cope-exploitanten Henri Frères. Zaterdagavond om 8 uur heeft de avondvoor stelling plaats. Beide uitvoeringen zullen opgeluisterd worden door de Pathé Concert Gramaphone. Oranje-Vereeniging. De inschrijving van honden boven 50 c.M., die deelnemen aan den wedren op 31 Augustus a.s., is thans gesloten. Honden beneden 35 c.M. en van 3550 c.M. kunnen nog worden ingeschreven tot Maandag avond. De heer A. Kloos alhier, heeftte 's Gravenhage met gunstig gevolg het examen hoofdakte afgelegd. Dë firma Volker is Maandag 1.1. b e- gonnen met het opspuiten van de terreinen der vroegere firma Plant. Deze terreinen waren in de laatste jaren aanmerkelijk verzakt, zoodat een ophooging noodzakelijk was geworden. De navolgende vergunningen zijn verleend: aan de firma Brice Why te Sons Ltd. tot het oprichten eener kuiperij aan den Havendijk, nabij de Oude Spuihaven aan W. A. Hoek tot het oprichten van een machinefabriek en ketelmakerij aan de Hoofd- staat no. 28, met een gasmotor van 12 P.M., drijvende diverse werktuigen. H e d e n-m orgenisvandewerf Gus to, firma A. F. Smulders, alhier, te water gelaten een mastbok, gebouwd voor rekening van den heer A. Galtier te Parijs. Voor de levering van 125 ton steenkolen voor de kachels in de verschillende gemeentegebouwen waren gisteren 3 biljetten ingekomen: A. Cool Mz. voor f7.10 loco Ruhrort Jos. Beukers voor f7.10 loco Ruhrort; f8.bij directe levering franco Schiedam en f8.15 bij levering eind Augustus begin September, mede franco Schiedam; B. P. H. Wuisman voor f 10. alles per ton van 1000 kilo. De gunning is nog aangehouden. Giste r-a vond is door de politie aangehouden de schipper J. O in het «Alg. Po litieblad" gesignaleerd voor twee geldboeten, elk van f2, subsidiair 3 dagen hechtenis voor ieder. De man betaalde de boete. H e d e n-m orgen werden door de po litie in den Diefhoek twee jongens van resp. 1-4 a 15-jarigen leeftijd al vechtende aangetroffen. Een hunner hanteerde een mesje waarmede hij den anderen eenige onbelangrijke wondjes had toegebracht. Na verhoor zijn de beide jongens weer op vrije voeten gesteld. UIT MAASSLUIS. Het van Petersburg in den Nieuwen Water weg aangekomen s.s. «Republic" heeft quaran taine-onderzoek gehad. Het ligt thans, naar men uit Maassluis aan de »N. R. Ct." seint, in obser vatie aan het quarantaine-station, wegens een verdacht ziektegeval. UIT ROTTERDAM. Op de rivier tegenover het Park is gisterenna middag de sleepboot Rio, van de Internationale Sleepdienst-Maatschappij, bij het omzwaaien van den zeelichter Donau der Hamburg-Amerikalijn omgetrokken, daar de sleeptros niet tijdig kon afgekapt worden. De Rio ging geheel onderst boven. Kapitein, machinist en dekknecht spron gen in de Maas. Twee werden gered, doch de dekknecht, Van de Graaf genaamd, verdronk. Uitvaart pastoor Nolet. Haastrechts Katholieken namen gisteren innig deel aan een droeve plechtigheid. Het stoffelijk overschot van hun geliefden pastoor, den zeer eerw. heer M. Nolet, die juist 24 jaren in hunne parochie als hun geestelijken herder werkzaam was, werd na een plechtigen uitvaartdienst aan den schoot der aarde toevertrouwd. Om 9| ure begonnen de Lauden en daarna ving om tien ure de plechtige Requiem-Mis aan, die door den zeereerw. heer Kupers, deken van Gouda, werd opgedragen, geassisteerd door de weleerw. heeren J. en W. Nolet, neven van den overledene, respect, kapelaan te Amsterdam en Heilo, als diaken en sub-diaken. De weleerw. heeren W. J, Slenders, kapelaan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2