Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Uitlotingeii. Kerknieuws. genheid, overkropt met bureauwerk als zij zijn, en de ambtenaren voor Chineesche zaken zijn te weinig in aantal, en vergenoegen zich slechts met hetgeen op enkele hoofdplaatsen valt op te merken. Niet dat wij meenen, dat het raadzaam is, toe te geven aan hetgeen de schreeuwers onder de Chineezen in de Maleische en die uit de groote »East" verkondigen, en zoo de toestanden te ver anderen, maar bekend met hetgeen onder de Chineesche bevolking voorvalt, is het een bepaald dringende noodzakelijkheid de beweging te blij ven volgen en, zooals wij vroeger reeds uitdruk ten. de vinger op den pols te houden om afwij kingen van den hartslag tijdig te kunnen medi- cineeren." De burgemeester vau Maastricht overleden. Men seint ons uit Maastricht Burgemeester Bauduin overleed hedenmorgen. De heer Bauduin bereikte den leeftijd van 73 jaar. De overledene was oud-commandant van de schutterij, officier in de orde Oranje-Nassau, rid der in de orde van den „Nederl. Leeuw". Staking en uitsluiting geëindigd. Men meldt ons uit Enschedé De staking en de uitsluiting zijn geëindigd. De Vrijdag gehouden stakersvergadering besloot met algemeene stemmen het werk Dinsdag te hervatten. Openbare Leeszalen. De Haagsche correspondent van de »Pr. Gr. Ct." verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken op de begrooting de volgende subsidieering aan openbare leeszalen en bibliotheeken zal voor stellen Groningen f1470; Alkmaar f275; Dor drecht f1330; Leeuwarden f 925 Sneek f 880 Utrecht f1250 en Zutphen f480. Bekroning quarantaine-inrichting aan den Maasmond. Naar aan de »N. R. Ct." wordt medegedeeld, is aan den Centralen Gezondheidsraad op de ten toonstelling te Brussel de grand prix toegekend wegens de quarantaine-inrichting aan den Maas mond en aan den bouwmeester dezer inrichting, den architect \V. Van Boven, de gouden medaille- Wijziging drankwet. De heer H. Molenbeek heeft een adres gericht tot den minister van Financiën, met verzoek een wijziging van art. 24 der drankwet te willen be vorderen, in dezen zin, dat eene vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein behoort aan dengene, wien ze verleend is (behoudens art. 8 der wet) en dat zoodanige vergunninghouder bevoegd zal zijn die te kunnen overdragen naar verkiezing aan een ander (mede behoudens art. 8). Dit verzoek is gegrond op de wetenschap van adressant, dat zoowel te 'sGravenhage als elders in den lande de houder van een vergunningsrecht dit te zijnen name laat uitoefenen door dengene die zijn bedrijf heeft overgenomen door koop en dat ook inkoop der drinkwaren ten name van den houder van het vergunningsrecht, maar de risico van den in- en verkoop blijft ten laste aan hem, die het bedrijf uitoefenen. Een dusdanige, in dit geval verkeerde, is reeds door den kantonrechter te 's Gravenhage veroordeeld wegens overtreding van art. 50 der Drankwet. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.2 te Clermont. Laagste barometerstand 752.4 te Kopenhagen Verwachting tot den volgenden dag: meest matige, westelijke tot zuid-westelijken wind, tijde lijk opklarend, later waarschijnlijk regen zelfde temperatuur. Aanbesteding. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat bij de door den heer B. P. H. Wuisman inge schreven prijs voor 'de levering van steenkolen, ten dienste der gemeente, niet vermeld was, le vering franco aan te wijzen magazijn te Schie dam. Op hol geslagen 1 Heden-middag omstreeks half een stond in de Overschiesche straat nabij de Overschiesche Dwars straat een spoelinkist van den landbouwer M. Dijkshoorn te laden, toen op eens het paard schrikte van een ijzeren ketting die daar op een vaartuig werd geworpen. Het gevolg was dat het paard dwars over den weg kwam te staan en, ook beklemd door een daar juist passeerenden wagen van de bierbrouwerij der firma Van der Schalk, het hoofdstel kwijtraakte en aldus met wagen en al op hol sloeg. In de Emmastraat bonste de wagen, waarop nog drie kinderen zaten, tegen het trottoirde wagen sloeg om en de kinderen raakten er on der, doch bekwamen, gelukkig, geen letsel en werden ongedeerd weer te voorschijn gebracht. De straat droeg intusschen alleszins de sporen van den geurigen inhoud die daar was uitgestort. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw blad voor onderstaande mijn bedoeling was reeds in het begin dezer week ter plaatsing aan te bieden, doch omstandigheden hebben mij zulks belet. Ik woonde laatstl. Zondag de vergadering bij van den R. K. Volksbond alhier, en hoorde daar ook een mijner collega's het woord voeren (zoo als ook in de N. S. Courant van Maandag 8 Aug's te lezen staat) over het werken in de branderij. Aan de hand, van paters Ray makers, hing hij zóó 'n donker tafereel op over dat werk, over de schadelijke atsmosfeer en ongunstige in vloeden waarin gewerkt wordt, dat eiken oninge wijde wel de schrik om het hart moet slaan, en de vraag zich opdringt: shoe houden de menschen het in zoo'n pesthol nog uit" De inleider, de heer Kuyper, dit vernemende, zeide dan ook, »dat in zoo 'n vergiftigde atsmosfeer niet langer dan noodzakelijk is, bijv. acht uur, moest gewerkt worden.". Met allen eerbied voor pater Raymakers en diens branderijkennis, en ook voor mijn broeder- brandersknecht, ben ik echter zoo vrij met hem van meening te verschillen. Ik werk nu ruim 40 jaar in de branderij en heb nog nooit iets van die vergiftigde atsmosfeer en schadelijke invloeden ondervonden, en dan scheelt het werk nog al wat, jaren terug of te genwoordig, nu zooveel arbeid door de machines gedaan wordt. Mijn meening is echter dat de schadelijke be- standdeelen niet in de branderij, maar bij den brandersknecht zelf moeten gezocht worden. Wan neer er door velen wat meer rust genomen werd en wat minder borreltjes werden gedronken, zou veel van de jammerklacht wegvallen. Ik heb van alles in het fatsoenlijke geprofiteerd en er het mijne naar behooren van genomen, maar gelukkig opgepast voor veel borreltjes en vooral op be hoorlijken tijd naar bed wanneer men er echter tegenwoordig ziet, die »vol en zoet" en behoorlijk «afgeladen" naar huis zeilen en weer anderen die zelfs nog in den nacht in volle actie zijn, dan kan het niet uitblijven of dit moet ongunstige invloe den te weeg brengen en nadeelige gevolgen achter zich sleepen, van daar ook dat er zoo velen steeds te laat op hun werk komen. Neen 1 het zit 'm niet in de branderij die luch tig en overal open is, de vergiftigde atmosfeer zit in den brandersknecht zelve, natuurlijk bedoel ik hier niet alle brandersknechts meê, dit zij verre bekijk ook het gehalte maar van vroeger en nu, maar toen hield men zich niet met zooveel bij zaken op, men deed minder aan politiek en sociale vraagstukken, maar gaf meer acht op zijn werk en... men was er niet minder om 1 Met beleefden dank voor de genoten plaats ruimte, Een Brandersknecht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 14 Aug. 1910des namiddags 1 urein de Plantage te geven. 4. Soldiers in The Park marsch. Moncton. 2. Le Cheval de Bronze OuvAuber. 3. Quand lamour meurt Valse lente. Louis Billaut. 4. La Dame blanche Fantaisie. Bouildieu. 5. Frülinhgs Erwachen Romance. EmBach. 6. Marsch. Men wordt vriendelijk verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen en de grootst moge lijke stilte in acht te nemen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: kinderschoentjes en sleutels. Terug te bekomen aan de volgende adressen parapluie, Kuikman, Parallelstr. 2; zilveren hor logeketting, Wed. Loggers, Dam 10; ring met sleutels, Bouwons, Groeneweegje 23 pakje lijf goed, Scholte, Westvest 5; ceintuur, v. d. Berg, N. Haven 1639; zwarte baret, Deijl, Heerenstr. 49; armband, Wolf, Zwaansteeg 6; portemon. met eenig geld, Bijlo, Hagastr. 16idem, v. Dongen, Mariastr. 43; ceintuur, Buitenhek, Visscherstr. 15; heeremhiorloge, v. Kampen, Noordmolenstr. 12; broche, Swartjes, Villastr. 105; sleutel, Groeneweg, Touwbaan 27; bos sleutels, v. Unen, L. Singel- Str. 29. Schiedam. Zaterdag 13 Aug. 3 u. Bondsgebouw. Bioscope. Henri Frères. Kindervoorstelling. Zaterdag 13 Aug. 8 u. Bondsgebouw. Bioscope- voorstelling Henri Frères. Zondag 14 Aug. Plantage. Matinee. Stedelijk Mu ziekkorps. Zondag 14 Aug. 8 ure. S. O. V. Concert »St. Ambrosius." Rotterdam. Vrijdag 12 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert. Stafm. 'Kon. Scherpschutters. Zaterdag 13 Aug 6i/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Zondag 14 Aug. 2r/a u. Diergaarde. Concert 3e Reg. infanterie. Zondag 14 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm* Kon. Scherpsch. Ongelukken. Bij den aanbouw van fabrie ken voor de firma Gelderman en Zonen, te 01- donzaal, zijn gisteren door het omslaain van drie spanten zes werklieden gevallen of bekneild ge raakt. B. Christenhusz aldaar, vader van 7 kin deren, is aan de gevolgen overleden. Drie ande ren, met hoofdwonden en gekneusde ledematen, zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Hun toestand is niet direct levensgevaarlijk. Onder Stoten (N.-H.), op den Haarlemmer weg, werd gisteren een knaapje door een auto mobiel overreden. Hij werd met een schedelbreuk vervoerd naar het Wilhelmina-Gasthuis te Am sterdam. Een bejaarde juffrouw uit de Anjelierstraat te Amsterdam is Donderdag, toen zij met een familielid een uitstapje naar Wijk aan Zee maakte, aldaar tusschen een Tramwagen en een hek be kneld geraakt. Korten tijd daarna is zij overleden. Gisternamiddag is boven de spoorbrug onder de gemeente Zaltbommel, aan den kop van een krib, drijvende gevonden een in verren staat van ontbinding verkeerend 'lijk van een manspersoon van ongeveer 20 jaar, lang 1.58 M. Aan het lichaam bevonden zich enkele flarden van klee- dingstukken. Het lijk is'op de algemeene begraaf plaats te Zaltbommel begraven. Uit Oostvoorne wordt geseind, dat aldaar gisterenmiddag een vrouw uit Amsterdam, moe der van 5 kinderen, bij ebbe in zee badend, verdronken is. Een harer kinderen geraakte mede onder water, maar werd gered. Het lijk der vrouw is nog niet gevonden. Typhus. In de gemeente Beesd kwamen na 23 Juni 1.1. in 6 gezinnen gevallen van typhus voor, n! 1 te Beesd en 5 te Rhenoy. In sommige gezinnen is meer dan één lijder. Toezicht op de quarantaine sche pen. Teneinde te voorkomen, dat er gemeen schap plaats heeft tusschen de te IJmuiden in quarantaine liggende stoomschepen en den vas ten wal, wonft geregeld toezicht gehouden door rijksveldwachters, die voor dat doel expres gc- nequireerd zijn. f 11,000 verloren. Ook een tweede broer van den Amsterdamschon looper, die f 11,000 a,an bankpapier van zijn patroon verlloren zou heb ben, is thans gearresteerd. Het „Hdbl." verneemt, dat de kruier beweert het geld te zijn kwijt geraakt toen hij stond te kijken naar het op het droge brengen van paard en rijtuig van jhr. Van Loon, Keizersgracht bij de Vijzelstraat. De kruier is l9 jaar oud; sedert enkele maan den was hij in betrekking bij een besteldienst te Amsterdam. Zijn patroon had, toen hij hem in dienst nam, goede informaties gekregen. Inbraak. Gisternacht is er, zoo meldt het „Vad.", ingebroken in een winkel van Geldersche waren aan het Hofspui in Den Haag. Een bedrag van 200 gulden aan geld en gouden sieraden wordt vermist. Eenige agenten waren gistermorgen bezig met politiehonden naar het spoor van de daders te zoeken. De vergiftigde champions. De cham pions, die de heer B., aan het Kanaal' in Den Haag en zijn gezin hadden gegeten, waardoor de geheele familie ernstig ongesteld werd, met het noodlottige gevolg, dat Woensdag de 13-jarige zoon en gisternacht zijn dochtertje is overleden, waren door hem zelf in het Haagsche Bosch gezocht. De heer B. had van de champions eenige studie gemaakt en ging onder familieleden en kennissen door voor een kenner er van. Ook Zondag was hij, gelijk hij al jaren deed, met zijn kinderen in het bosch naar eetbare champions gaan zoeken, die later na thuiskomst werden gereed gemaakt en genuttigd. De beide dienstboden waren toen niet thuis en hebben er daarom niet van gegeten. De heer B., zijn echtgenoote en een zoontje zijn nog zeer ernstig ziek, maar men heeft alle hoop, hen in het leven te behouden. Vergunning geweigerd. Men meldt uit Putten fVeluwe)Door den loco-burgemees ter dezer gemeente, den wethouder H. van de Poll, is aan de alhier bestaande Oranje-vereeni- ging vergunning geweigerd tot het houden van feestelijkheden, tea gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningein. ZEd. Achtb. vond het, volgens zijn schrijven, beter de vlag met oranjewimpel uit te steken, en H. M. in den ge- bede te gedenken, dan feest te houden. 24 uur dienst. A. Berger, ploegbaas van de Westl. stoomtram, te Monster, is, zoo meldt de Res. Bode, Woensdag door de directie ont slagen met behoud van 8 dagen loon. De oor zaak daarvan is, dat de heer Berger weigerde 24 uren achtereen dienst te doen. Hij beriep zich daarbij op artikel 50 van het tramwegreglement hetwelk voorschrijft, dat beambten, wier werk zaamheden op de veiligheid van het verkeer van invloed zijn, geen langeren diensttijd dan 16 ach tereenvolgende uren mogen hebben. De zaak is nu in handen van den raad van toezicht op de spoorwegen. De apachen van Lyon. Alweer is te Lyon, dat in dit opzicht Parijs naar de kroon schijnt te willen steken, een agent van politie gevallen als slachtoffer van zijn beroep, onder de kogels van een apache. Omstreeks half zes in den avond bevonden zich twee bezoekers in een café van de Grande Rue-d'Oulins, die trachtten hun vertering met valseh geld te betalen. De eigenares van 't café weigerde dit geld aan te nemen en waarschuwde den politieagent Foudras, die de twee kerels naging en hen ten slotte in een ander café ont dekte. Hier trof Foudras zijn college Grillet aan en verzocht dezen, hem te helpen. Daar geen van beiden dienst had, waren zij ongewapend. Toch wierp Foudras zich onversaagd op een der valsche munters en greep hem stevig vastde andere echter wist te vluchten. Grillet rende dezen achterna en wist hem te achterhalen. Hij legde hem de hand op den schouder, maar nu draaide de apache zich om, zette den agent den loop van zijn revolver op de borst, en loste snel achtereen twee schoten. De ongelukkige agent stortte voorover op den grond, kreunde nog even, en gaf den geest. Foudras echter, die 't gebeurde uit de verte had aanschouwd, liet zijn arrestant aan de hoede van toegesnelde voorbijgangers over en zette den moordenaar van zijn kameraad na. Een woedende jacht volgde. Aan iedereen en overal vroeg de agent om een wapen. Hij slaagde er in ergens een jachtgeweer met twee loopen te leen te krijgen, terwijl een grondwerker zich bij hem aansloot om den moordenaar te vervolgen. De beide mannen konden ten slotte den apache inhalen. Toen deze zich in 't nauw gedreven zag, schoof hij nogmaals zijn revolver af en trof den grond werker iD de linkerzij. Maar onvermoeid zette de agent Foudras, nu bijgestaan door den kolenhandelaar Fournier, hem na. Ten slotte vluchtte de moordenaar in den hoek van het portaal van een ziekenhuis. Foudras legde zijn geweer op hem aan en schoot. De eerste patroon ketste. Nu herkreeg de apache zijn koelbloedigheid, meenende, dat het wapen onbruik baar was. Dreigend zwaaide hij met zijn revolver tegen de twee mannen en riep uit»Jij krijgt er ook een Opnieuw haalde Foudras den trekker over en opnieuw ketste het schot. Tegenlijk loste de moor denaar zijn revolver, maar miste. Maar toen nu de agent voor de derde maal aanlegde en vuur gaf, ging het schot af en trof den bandiet in de linkerzijde. De apache zette nu zijn revolver tegen den slaap en gaf vuur. Zwaar gewond stortte hij ter aarde. Men snelde toe en bracht den moordenaar naar het zieken huis, terwijl half Lyon op de been gebracht door de opwindende menschenjacht, in optocht medetrok. Do zaakCrippen. Naar het heet, heeft nu het onderzoek van de overblijfselen van het lijk, in den kelder van dr. Crippen's woning te Londen gevonden, uitgebracht, dat het het lijk v van zijn vrouw is. Men heeft dat, naar het schijnt, ontdekt door een operatie, die mevr. Crippen indertijd heeft ondergaan. LOTEN ANTWERPEN 2 pet. a fr. 100 van 1903. Trekking 10 Augustus. Betaalbaar 1 Mei. 18 Seriën. 2043 3185 3684 4167 4254 11565 17807 18975 19503 20140 21726 22609 24558 29152 29413 37460 38949 39622. Serie 11565 no. 8 fr. 50 000serie 19503 no. 25 fr. 1000serie 39622 no. 3 fr. 500serie 3684 no. 21 en serie 4254 no. 24, elk fr. 250. De volgende elk fr. 200 Serie 2043 no. 15, serie 3185 no. 13, serie 3185 no. 23, serie 4167 no. 9, serie 11565 no. 7, serie 17807 no. 6, serie 18975 no. 4, serie 20140 no. 8, serie 20140 no. 17, serie 22609 no. 17, serie 22609 no. 23, serie 22609 no. 25, serie 24558 no. 12, serie 29152 no. 10, serie 29413 no. 3, serie 29413 no. 19, serie 38949 no. 5, serie 38949 »o. 9, serie 39622 no. 9, serie 39622 no. 19. De volgende elk fr. 150 Serie 2043 no. 7, serie 3185 no. 4, serie 3684 no. 5, serie 3684 no. 8, serie 4167 no. 14, serie 17807 no 17, serie 18975 no. 17, serie 21726 no. 6, serie 21726 no. 19, serie 21726 no. 21, serie 22609 no. 1, serie 22609 no. 8, serie 29152 no. 4, serie 29152 no. 23, serie 29152 no. 24, serie 38949 no. 2, serie 38949 no. 4, serie 38949 no. 12, sere 38949 no. 15, serie 38949 no. 25. De overige nos. in bovenstaande series elk met fr. 110. LOTEN BELGISCH GEMEENTE-CREDIET 3 pet. a fr. 100 van 1868. Trekking 1 Aug. No. 75904 fr. 10.000; no. 137629 fr. 1500 :no. 25010 en no. 132222 elk fr. 500no. 23777, 24764, 34138, 50818, 53326, 118429, elk fr. 225. De overige Nos. elk fr. 100. Priesterjubilea. In ons Bisdom zullen op 15 Augustus hun 40-jarig Priesterjubilea vierende ZeerEerw. Heeren Pastoors W. J. A. Bots te Voorhout. J* B. Burgers te Boven Karspel, J. H. Eeuwens te Zoetermeerde HoogEerw. Heer Mgr. L. C. J* Eijgenraam, Huisprelaat van Z. H. den Paus en Rector van het Maagdenhuis te Amsterdamde ZeerEerw. Heeren Pastoors J. Fit te Obdam, M. H. P. M. de Graaf te Bodegraven, M. P. H. J de Graaf te 't Veldt en de HoogEerw. Heer J. H. Smeele, Deken en Pastoor te Hoorn. En op 16 Aug. hun Zilveren Priesterfeest de ZeerEerw. Heeren Pastoors W. C. C. Albei'S (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nie t teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2