y Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Een commissie werd benoemd, om den toestand van de kinacultuur na te gaan, waarvan de heer Lovink voorzitter werd, terwijl tot leden werden benoemd de heeren Van Riemsdijk, Buss en Din ger. De redactie schrijft naar aanleiding van dit te legram Zooals bekend is, is het rijk groot belangheb bende bij de kinacultuur en chinenifabricage. Het zal echter niet alleen als medebelanghebbende zijn, dat de heer Lovink dit eerste bewijs van zijn geest van initiatief heeft gegeven. Een gezon dere en betere toestand bij de kinacultuur is van zoo groot belang voor Ned.-Indië, dat reeds gou verneur-generaal Van Heutsz pogingen deed, om een einde te maken aan den ongewenschton toe stand, waardoor de kinaprijzen tot beneden kost prijzen werden gedrukt, en trachtte door samen werking, ten koste van eenige opoffering van de zijde der regeering, de kinacultuur voor verval te bewaren. Daar Ned.-Indië thans het overgroote deel van de wereldproductie aan kina levert, moet op den duur oordeelkundige samenwerking der belang hebbenden de gewenschte uitwerking hebben. De Baronielaan te Breda. Men schrijft aan »Het Volk" Aan den Bredaschen wethouder mr. W. Ingen Housz is bij Koninklijk besluit verlof gegeven tot aankoop van de Baronielaan. Het besluit van Gedeputeerde Staten tot verlof van verkoop kan spoedig afkomen. De bekende Baronielaan-kwestie is dan opgelost. Zooals men weet, kocht de gemeente Breda den particulieren weg, die tot het grondgebied van Prinsenhage, Ginneken en Teteringen be hoorde. De begrooting, waarop het bedrag voor kwam, werd evenwel niet goedgekeurd Met een aantal voor de gemeente Breda gunstige bepa lingen werd toen de Baronielaan door mr. Ingen Housz aangekocht, waarvoor nu de goedkeuring afkwam. De cholera in Indië. De correspondent van het »Hbld." te Batavia seintGeneraal Loke is herstellende. Thans is Semarang voor de derde maal met cholera besmet. De redactie teekent hierbij aan Vrijdag 1.1. seinde onze correspondent ons, dat de generaal-majoor der artillerie H. W. A. S. Lo ke aan cholera lijdende, in het hospitaal opgeno men was. Toen reeds heette z'n toestand bevre digend. Uit het laatste gedeelte van het telegram leiden wij af, dat de cholera in Semarang weer in kracht is toegenomen. De laatste berichten omtrent het verloop van die ziekte in de reeds zoo zwaar ge teisterde stad waren gunstiger. Onderscheiding. Naar wij vernemen, is de heer Ch. Frencken, algemeen voorzitter der Hanze in het bisdom Breda, door Z. H. den Paus begiftigd met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Valsche Reisdeclaraties. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct." schrijft Naar ik hoor, werden onlangs de leden van verschillende examen-commissies van wege het departement van Binnenlandsche Zaken, bij 10- tallen uitgenoodigd, om in 's Rijks schatkist te rug te storten, wat zij te veel hadden ontvangen aan reiskosten. Oppervlakkig zou men zoo kun nen zeggen, dat deze uitnoodiging voor de be trokkenen weinig verrassend moet zijn geweest en evenmin bijzonder aangenaam. Ik heb reden om aan te nemen, dat de een voor den ander deze aanschrijving niet jn zijn zak heeft gehou den als een zoet geheim, maar als het bitter- stemmend bewijs van ontdekking aangaande iets, wat we fatsoenlijkheidshalve maar als incorrect zullen qualificeeren. Want evenals die rijksambtenaren, die per reis declareerden, terwijl zij van een abonnement gebruik maakten, waren er onder deze examen commissieleden, die van de electrische spoor ge bruik hadden gemaakt en... 1e klasse reisgelegen heid declareerden. En dat alles nota bene met de door hen onderteekenende verklaring, dat »niet meer in rekening was gebracht, dan door hen was uitgegeven". Wel wat kras, niet waar En wilt ge nu weten hoe ze d'r achter zijn ge komen Een van de slachtoffers van eigen on eerlijkheid heeft het gehoord. Bij de Rekenka mer had de betrokken ambtenaar de op eenige reis-declaraties aangegeven treinuren eens nage keken en gezien, dat op dien tijd onmogelijk an ders dan per electrische spoor, waarbij geen Ie klassereisgelegenheid bestaat, kon zijn gereisd. De vogels waren gevangen. Van Binnenlandsche Zaken zijn toen maatregelen genomen om ook die anderen tot meer daadwerkelijk eerlijkheids besef te dwingen. De schatkist heeft de duiten alweer terug. Intusschen waren hier toch door beëedigde rijksambtenaren valsche verklaringen afgegeven. Katholiek Sociale Week. Derde dag. Wezen, doel en taak der vak or ganisatie. De vergadering van gistermorgen werd bijge woond door den voorzitter van den Ned, Midden standsbond, den heer J. S. Meuwsen. In deze les behandelde mr. P. J. M. Aalberse het onderwerpWezen, doel en taak der vakorganisatie, waaraan hij deed vooraf gaan een omschrijving van '.het begrip sociale kwestie. Deze omvat, aldus spr., het geheel der vraag stukken, welke het gevolg zijn van de doorwer king der anti-christelijke ideeën, sinds de Renais sance, in Staat en maatschappij. Het eerste gevolg der renaissance is geweest de weder-invoering van het Romeinsche recht zóózeer is ons recht van beginselen van dat oude, heidensche recht doortrokken, dat het niet met vrucht bestudeerd kan worden zonder een voor afgaande studie van het Romeinsche recht. Die antiek-heidensche ideeën hebben doorge werkt op de politiek, op de sociale economie en op den godsdienst. En nu is het merkwaardig, dat in de negentiende eeuw drie achtereenvol gende Pausen de uitwerking der liberale idee hebben veroordeeld Pius IX in zijn Syllabus ver oordeelde de liberale politiekLeo XIII in de encycliek Rerum Novarum, veroordeelde de libe rale opvattingen op economisch gebied, en Pius X in zijn encycliek Pascendi de godsdienstige zijde van het liberalisme, dat in zijn practische doorvoering op godsdienstig gebied het moder nisme is. De Kerk heeft zich dus, ook op economisch gebied, lijnrecht gesteld tegenover het liberale individualisme, dat is voortgekomen uit de renais sance. De oplossing der sociale kwestie kan der- have alleen gevonden worden in een krachtige verspreiding en steeds meer algemeene toepassing der christelijke beginselen. Dit geldt in het bijzonder van het arbeiders vraagstuk, dat een onderdeel is van het sociale vraagstuk. In de arbeidersbeweging nu hebben wij aller eerst te zien een der reactie-verschijnselen tegen het individualisme, wat blijkt uit de practische ontwikkeling van het arbeidersvraagstuk. In de vakbeweging is een strooming, voortge stuwd door de leer van den klassenstrijd, en die welke tot einddoel heeft de vredelievende samenwer king tusschen kapitaal en arbeid. Daar beide rich tingen,ook waar zij veelal dezelfde middelen gebrui ken, een groot principieel onderscheid vertoonen, Vak-organisatie, werkstaking en uitsluiting. Dit onderwerp werd behandeld in de namid dagvergadering door pater dr. M. P. B. Been Jan sen, M. S. C. Deze zette uiteen dat het doel der vakorganisatie is niet werkstakingeu of uitsluitingen te organi- seeren, noch zich daartegen te verdedigen, deze echter kunnen voor de organisatie middel zijn om haar doel te bereiken. Hier komt bij dat dit mid del alleen bruikbaar is of tot volle uitwerking komt, wanneer het wordt aangewend door de vakorganisatie. De werkstakingen en uitsluiting zijn in bepaalde omstandigheden voor de vakor ganisatie een rechtvaardig en geoorloofd middel. Het is de taak der vakorganisatie de noodige maatregelen te nemen om eventueel noodige recht vaardige en geoorloofde werkstakingen of uitslui tingen te doen slagen, of om tegen onrechtvaar dige stakingen of uitsluitingen bestand te zijn doorde algemeene ontwikkeling der leden en vooral het gemeenschapsgevoel te bevorderenen door de noodige fondsen te vormen. Wijl echter èn werkstaking èn uitsluiting nood- middelen zijn, die met groote gevaren gepaard gaan, dienen de vakorganisaties, zoowel van patroons als van arbeiders, er vóór alles op bedacht te zijn deze te voorkomen hetgeen ten deele door de organisatie wordt bereikt, doch wat slechts vol komen te bereiken is door organisatie op christe- lijken grondslag, waarin men overeenkomstig de beginselen van liefde en rechtvaardigheid door gemeenschappelijk overleg aller belangen zoekt te behartigen. moet de vakorganisatie gebouwd worden op prin- cipieelen grondslag. Katholieke arbeiders behooren in katholieke vakvereenigingen, bijzondere omstan digheden, die een interconfessioneelen grondslag moeten doen verkiezen, daargelaten. Het naaste doel der vakorganisatie is het ver krijgen van rechtvaardige arbeidsvoorwaarden door gemeenschappelijke onderhandeling, die gericht zijn op het verkrijgen van een collectief arbeids contract. Aaneensluiting der arbeiders is noodza kelijk, om de onderhandelingen mogelijk te maken op den voet van economische gelijkheid. Het vor men van kassen voor het doel van uitkeeringen bij werkloosheid, ziekte en invaliditeit had voor namelijk ten doel het gunstig houden der arbeids voorwaarden, waarop werkloosheid en invaliditeit een ongunstigen invloed uitoefenen. Het einddoel der vakvereenigingen reikt verder dan het verkrijgen van gunstige arbeidsvoorwaar den, ziet verder dan alleen naar het arbeidscon tract. Het einddoel isop het gebied van den handenarbeid mede te werken aan de wederorga- nisatie der maatschappij. Aan het slot van zijn les gaf de spreker zijn opvatting over de ambtenaars-vakvereeniging. De verhouding van den ambtenaar tot den Staat is een andere dan van den werkman tot den patroon zij is een verhouding van publiekrechtelijken aard, wordt niet beheerscht door een contract tusschen twee gelijkgerechtigde personen, maar door een aanstelling, welke de overheid den onderdaan geeft, en die niet ziet op beider privaat, maar op het publiek belang. Het is volkomen abnormaal dat men een privaatrechtelijke verhouding heeft willen wringen tusschen een publiekrechtelijke verhou ding. Omdat het privaat belang steeds ondergeschikt is aan het publiek belang, is de ambtenaarsvak- vereeniging staatsgevaarlijk. Spr. wil daarmede niet zeggen, dat de overheid het lidmaatschap van zulk een vakvereeniging strafbaar moet stellen, omdat deze misgeboorte het gevolg is van plichtsverzuim der overheid, die niet gezorgd heeft voor een publiekrechtelijke vertegenwoordiging harer ambtenaren, die publiek rechtelijke personen zijn. In de tegenwoordige omstandigheden zal de overheid daarom wijs doen te handelen met de vakvereenigingen harer amb tenaren, om zooveel mogelijk erger te voorkomen. Collectief Arbeidscontract en Scheidsgerecht. Prof. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het Groot-Seminarium te Warmond, behandelde gis terenavond het onderwerpCollectief arbeids contract en scheidsgerecht. Aan deze les worden de volgende hoofdzake- lykheden ontleend Is werkstaking een middel tot bereiking van het doel der arbeidersvereenigingen, het is niet het eerste middel vooraan staat het ordelijke middel van het sluiten van collectieve arbeids contracten Juist omdat dit het ordelijke middel is, zijn de consequente socialisten, de orthodoxe Marxisten en anarchisten, er tegen gekant. Van het begrip collectief arbeidscontract kan de volgende definitie worden gegevenhet is een overeenkomst tusschen een collectiviteit van ar beiders eenerzijds, en een collectiviteit van werk gevers, of een of meerdere werkgevers, anderzijds, omtrent de arbeidsovereenkomsten, die eventueel later individueel zullen worden gesloten. Men is het er over oneens, of de collectiviteit ook be staan moet aan de zijde der patroonshet is te voorzien, dat dit in de verdere ontwikkeling van het collectief arbeidscontract wel het geval zal worden, omdat heel de^arbeidersbeweging staat in het teeken der vakorganisatie. Het doel der collectieve arbeidscontracten is, de ongelijkheid tusschen de econemisch zwakkere arbeiders en de sterkere patroons weg te nemen. Als dit de maatschappelijke beteekenis is van het collectief arbeidscon tract, is iedere poging toe te juichen om het op rechtvaardigen gr ondslag tot stand te brengen. Het uitvloeisel van het instituut is de meening, dat de vakvereenigingen medespreken moeten in de vaststelling der arbeidsvoorwaarden. Daaruit volgt het tweede doelerkenning der vakorganisatie door de patroons. Opgemerkt dient in dit verband te worden, dat het collectief arbeids contract geen gelijkstelling van beide partijen in alle opzichten veronderstelt, maar alleen gelijkheid ten aanzien van de punten, die beide partijen betreffen. Dat de vakvereeniging aansprakelijk is voor overtredingen van het contract, door een dei- leden gepleegd, is een betwist standpunt. Spr.'s meening is, dat op de vakvereeniging wel degelijk de verplichting rust om aan het contract ontrouwe leden door boete te dwingen, als de Staatswet, waaronder men leeft, het toelaat. In Duitschland bv. is het verboden. Minder vast staat, of de vakver. voor de schade, welke de patroon door contractbreuk van een ham leden lijdt, wettelijk aansprakelijk kan worden gesteld. In de Engelsche wet wordt die aanspra kelijkheid niet erkend. Het instituut der collectieve arbeidsovereen komsten werpt groote voordeelen af niet alleen voor de arbeiders maar ook voor de patroons en voor de heele maatschappij. De bezwaren, die er tegen worden aangevoerd, zijn niet van dien aard, dat het streven der vakvereenigingen om collectieve arbeidsovereenkomsten te sluiten zou moeten worden tegengegaan, maar veeleer allen mogelijken steun verdient Naast het sluiten van collectieve contracten is het oprichten van scheidsgerechten bevorderlijk aan een duurzamen socialen vrede. Scheidsge rechten van blijvenden aard en met bindend karakter zullen op den duur de meest gewenschte blijken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Coruna. Laagste barometerstand 750.0 te Molinhead. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke, tot matigen, zuidelijke tot zuid westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk onweer, zelfde tem peratuur. Actie onder de timmerlieden. Door de vakorganisaties der timmerlieden is hier ter stede 'een circulaire verspreid, waarin voor het streven der timmerlieden naar verhoo ging van het uurloon tot 25 cent en het bekomen van een maximum arbeidsdag van 10 uur sym pathie der burgerij wordt gevraagd. In den breede worden in dit stuk deze eischen gemotiveerd. De timmerlieden te dezer stede zijn opgeroepen tot het bijwonen eener vergadering op Vrijdag avond in het Bondsgebouw, waarin door de hoofdbestuurders der organisaties de houding dei- patroons aan kritiek zal onderworpen worden. De actie gaat uit van «Wij streven naar ver betering", afd. Schiedam Alg. Ned. Timmerlieden- bond »St. Jozef', afd. Schiedam, R. K. Timmer - liedenbond, en Vakvereeniging Timmerlieden »Pa- trimonium." Geslaagd voor examen boekhouden M. O. de heer P. J. II. Feiten alhier. Door den heer J. W. Koolsbergen van Rotterdam is aan B. en W. vergunning ge vraagd om ter gelegenheid der verjaardag van H. M. de Koningin gedurende een drietal dagen 30 en 31 Augustus en 1 September a.s. een standplaats te mogen hebben met zijn poffertjes kraam op de Broersvest. Dit verzoek is toegestaan. Gisteravond is door de politie aan- gehouden een viertal jongens, dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van moutwijn uit een gesloten branderij aan de Noordvest. Re jongens zijn in bewaring gesteld en proces verbaal is tegen hen opgemaakt. Door de politie te Assen werden gister aldaar aangehouden de 43-jarige venter J. S. en de 49-jarige koopvrouw M. S., die in het «Algemeen Politieblad" gesignaleerd stonden. Eerstgenoemde was door den kantonrechter te Brielle veroordeeld tot twee geldboeten van f3. subs. 1 dag hechtenis en een geldboete van f25. subs. 14 dagen hechtenis en de tweede door het zelfde Kantongerecht tot f25.boete, subs. 14 dagen hechtenis. Te Assen ontkenden beiden de bedoelde gesig- naleerden te zijn. Zi» werden daarop naar Schiedam overgebrar^B waar zij geconfronteerd werden met den verbalisant. Toen deze hen heden-ochtend had herkend, werden zij door de rijksveldwacht van hier naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht tot het ondergaan hunner straf. UIT MAASSLUIS. Op de grens van Maasland en Maassluis is gis teren brand uitgebroken in den hooiberg van de boerenhofstede Joh. Bijl. De brandweer van Maas sluis, naderhand geholpen door de brandweer van Maasland, wist de belendende omgeving, woning, een petroleumopslagplaats en touwslagerij te behouden. De schade is door verzekering ge dekt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 19 Aug. 8 u. Bondsgebouw. Vergadering timmerlieden. Rotterdam. Donderdag 16 Aug. 2f/a u. Diergaarde. Concert Stafm. Kon. Scherpschutters. Zaterdag 20 Aug 6i/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm, Kon. Scherpsch. Zondag 21 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 21 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Actie der timmerlieden. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding der loonactie der werklieden organisaties vraagt ook het Bestuur der Timmer lieden Patroons Vereeniging alhier gastvrijheid ter meerdere inlichting van de Burgerij. Bij voorbaat onzen dank. In April jongstleden werd ons een schrijven gezonden door de werklieden-vereenigingen, die ons verzochten om een overeenkomst aan te gaan omtrent den arbeid, waarbij onderstaand concept door hen werd overgelegd Concept overeenkomst. 4. Het uurloon voor een timmerman wordt vastgesteld op 25 ct. 2. De arbeidsdunr wordt vastgesteld op 10 uur per dag. De werkdag zal geacht worden te loopen tusschen des morgens 6 uur en des avonds 6 schafttijden daaronder begrepen. Des Zaterdags zal de werkdag om 4 uur eindigen. 3. Indien het in spoedeisehende gevallen noo- dig is langer te werken zullen daarvoor de na volgende verhoogingen boven en van het uurloon worden betaaldvoor de eerste 2 uren 25%, voor de volgende uren 35%. 4. Indien het noodig mocht zijn dat nacht werk of Zondagsarbeid wordt verricht zullen die verhoogingen bedragen: voor nachtwerk 75%, voor Zondagsarbeid 100%. Onder nachtwerk wordt verstaan de arbeid, die verricht wordt tusschen des avonds 10 uur en des morgens 6 uur. De Zondag wordt geacht aan te vangen Zaterdagsnachts 12 uur en te eindigen Zondagsnacht 12 uur. Met Zondagsarbeid wordt gelijk gesteld de arbeid op Algemeen erkende Chr. feestdagen, 5. In verband met art. 1638 c B. W. zal na overlegging van een daartoe strekkend bewijs voor de navolgende gevallen het daarbij bepaalde tijd verzuim worden doorbetaald ct. bij ziekte of ongeval zal het loon worden doorbetaald tot een maximum van 6 dagen ver minderd met het bedrag dat de betrokkene krach tens eenige wet ontvangt. b. bij overlijden of begraven van een huisge noot of familielid tot een tuidruimte van ten hoogste twee dagen. c. bij bevalling zijner echtgenoote tot een tijd ruimte van ten hoogste één dag. d. bij loting of inspectie makeu voor de mi litie ten hoogste een halven dag. e. bij uitoefening der kiesbevoegdheid (stem men) tot een tijdruimte van ten hoogste twee uur. 6. Bij stuk- of aangenomen werk zal wekelijks minstens het loon worden uitbetaald, hetwelk in een zelfde tijdsruimte in uurloon zou ziin ver diend. 7. Geschillen, welke naar aanleiding van de bepalingen dezer overeenkomst mochten ontstaan zullen aan het oordeel worden onderworpen eener permanente commissie van zeven leden, gekozen 3 door de Werklieden Vereen.,3 door de Patroons vereen, en een voorzitter, door de 6 commissie leden gekozen. De uitspraken van deze Commissie zullen zonder voorbehoud voor beide partijen bindend zijn en in den kortst mogelijken tijd moeten worden ge wezen. Indien partijen dezen overeenkomst niet langer wenschen te doen voortbestaan zijn zij ge houden eventueele voorstellen tot wijziging uiter lijk 3 maanden voor het eindigen der overeen komst aan de wederpartij te doen toekomen, zul lende deze overeenkomst aangegaan worden voor 2 jaar. Deze overeenkomst wordt telkens meteen jaar geacht te zijn verlengd wanneer deze nu 3 maanden voor het tijdstip der eindiging door een der partijen is opgezegd. Op deze aanvrage is door de Patroons-Vereeni- ging afwijzend beschikt. Het Bestuur der Tim meilieden-Patroons-Vereen. Ons Belang. Inval in een speelhuis. Men meldt ons uit 's Gravenhage In aansluiting aan het be richt betreffende een inval van justitie en politie in de Sportingclub te Scheveningen, kan gemeld worden, dat het misdrijf, waarvan de Zaterdag avond gearresteerde Fransche croupier M. wordt verdacht, aangemerkt wordt als sbedrog" (het door listige kunstgrepen iemand bewegen tot de (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2