Binnenland* Stads- en Gewestelijk Nieuws. 'Ingezonden. Chileensche Congres gerichte boodschap machti ging, om over te gaan tot den aanleg van zes havens langs de kust in Chili. Er bestaan twee plannen bet eerste, strekken de om de werken op staatskosten te laten uit voeren, wat de uitgifte van een leening van 2,600,000 noodig zou maken, het tweede om de havens aan ondernemers te verpachten, die ze dan, als vergoeding voor den aanleg, een aantal jaren zouden exploiteeren. De bedoelde havens zijn Antofagasta, Mejillones, Coquimbo, Constiti- on, Corral en Valdivia. De gemeenteraad te Neurenburg heeft een stemmig besloten, het magistraatscollege te vragen, onverwijld met klem vertoogen te richten tot het ministerie, opdat dit zorge voor een behoorlijken aanvoer van vleesch en te verhinderen, dat een groot deel van de bevolking te weinig voedsel binnen krijgt. Van het Loo. De Koninklijke familie is gisteren per extratrein te 4.20 uit Baarn naar het Loo teruggekeerd. Vele honderden belangstellingen hadden zich daarbij het Paleis op den Soestdijkerstraatweg en op het Stationsplein der Holl. Spoor verzameld, om H.M, de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een laat- sten groet te brengen. In 3 hotrijtuigen werd van het paleis gereden, H. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder en Prinses Juliana hadden in één rijtuig plaats ge nomen, waarin zich een fraaie bouquet rozen be vond, door den chef-bloemist van Soestdijk, den heer J. Kraaijenbrink, aan H. M. de Koningin bij haar vertrek aangeboden. De vorstelijke personen werden op haren weg naar het station hartelijk toegejuicht. De Koningin-Moeder droeg het Prinsesje, dat vriendelijk met haar handje wuifde, op den arm- In de Koninklijke wachtkamer waren ter be groeting van H. M aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en de burge meester van Baarn, met welke autoriteiten H. M, zich enkele oogenblikken onderhield. Daarna begaven de vorstelijke personen zich op het perron, alwaar H. M. de Koningin-Moeder hartelijk afscheid nam van Hare Dochter en van Prinses Jnliana. Nadat men in den extratrein had plaats geno men, zette deze zich presies te 4.20 in beweging. Onder hartelijke toejuichingen van het publiek verliet daarop de Koningin met Haar Dochtertje Baarn. Provinciale Statenverkiezing. Ter voorziening in de vacature, door de benoe ming van dr. C. Lely tot lid van de Eerste Kamer ontstaan in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, is de candidaatstelling bepaald op Donder dag 22 September, de stemming op Donderdag 6 October en de herstemming op Donderdag 20 October. De nieuwe retourkaarten. Naar wij vernemen, zullen na de invoering van de nieuwe reizigerstarieven op 1 Januari 1911 retourkaarten nog slecht voor het buurtverkeer en voor gezélschappen worden afgegeven. Wordt eenzelfde reis heen èn terug op denzelfden dag met gewone plaatskaarten afgelegd, dan zal de reiziger zich daartoe op het station van vertrek kunnen voorzien van 2 enkele reiskaarten, van welk een met het stempel »Terug" als geldig voor de terugreis zal worden gewaarmerkt. Troonbestijging van koning George. Het buitengewoon Engelsch gezantschap, dat Vrijdagochtend te 's Gravenhage verwacht wordt, zal aan het station ontvangen worden door den gezant met het personeel der legatie en den lui tenant-kolonel Van Hoogstraten, als adjudant van H. M. de Koningin aan de missie toegevoegd. In het Koninklijk Paleis te Den Haag zijn de vertrekken van het Engelsch kwartier ter be schikking van de missieleden gesteld. Hier wordt des avonds door den minister van Buitenland- sche Zaken een diner aangeboden. Na ontvangst van de ambassade op Zaterdag door H. M. de Ko ningin op het Loo, is ten Hove een galadiner van 34 couverts. Een extra-trein brengt Zater dag omstreeks 3 uur het gezantschap naar Apel doorn, waar aan het station een piket huzaren zal opgesteld worden ter escorte van de afgezan ten die in hofrijtuigen naar en van het Loo gaan en per extra-trein naar Den Haag terugkeeren. Zondagsdienst spoorwegen. Men bericht ons, dat er bij de aanstaande winterdienstregeling een groote beperking van den Zondagsdienst op de spoorwegen te wachten is. Zeer vele, op sommige trajecten alle, goederen treinen zullen op Zondag vervallen. Ontslag Nathans. Zoo men weet, is de ambtenaar Nathans door de Holl. Spoor ontslagen, wegens het schrijven van een voor de directie beleedigend artikel in het «Maandblad der Nederl. Verg. van Spoorweg personeel". Deze zaak heeft thans nog een slachtoffers ge- ëischt. Men meldt ons nl. uit Utrecht, dat door de Staatsspoorweg-Maatschappij is ontslagen de arbeider De Vries, omdat hij opruiende strooi biljetten heeft verspreid, waarin opgewekt werd om de protestmeeting, welke te Amsterdam ge houden zou worden, naar aanleiding van het ontslag-Nathans, te gaan bijwonen. Smedenpatroons. De zevende jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van Smeden-Patroons in Nederland, die heden te Middelburg gehouden wordt, werd gister voorafgegaan door een gezellig samenzijn. Gistermorgen vereenigden de reeds aanwezige leden zich in het Schuttershof en werd hun door den heer J. A. Centant van Koudekerke, voorzit ter der ontvangende afdeeling, het welkom toege roepen, waarna té half tien het bondsbestuur vergaderde. Om half twee vertrokken de smeden met een extra-tram naar Domburg ter bezichtiging van die plaats. Gisteravond had een gemeenschappelijk diner plaats, wederom in 't Schuttershof, terwijl daarna een concert in den tuin van genoemd hof dezen eersten dag besloot. Hedenochtend te half tien ving de algemeene vergadering aan. Katholiek Sociale Week. Vierde dag. In de ochtendvergadering sprak gister de heer L. N. H. Deckers over vereenigingen voor de landbouwers. Na te hebben aangetoond, dat de toestand van den landbouwer nog niet is, zooals die behoort te wezen en kan zijn, ontwikkelt spr. eenige midde len, waardoor het mogelijk is den zedelijken en maatschappelijken toestand van den landbouwer te verbeteren. Vooreerst moet de boer zijn bedrijf zoo goed mogelijk maken door het opdoen van theoretische en practische kennis, door het toe passen der moderne uitvindingen, door het boeken van in en uitgaven Hij streve naar eigen volma king. Is de boer niet in staat zich zelf geheel te helpen, dan kome de staat te hulp door zorg voor landbouw-onderricht, tegengaan van vervalschin- gen, regeling der pachtvoorwaarden, bieden van bijstand aan hunne vereenigingen. Echter, de boer moet zich zooveel zelf helpen, en alleen waar hij dit niet kan, moet de staat te hulp komen. Om te verkrijgen wat noodig is voor den boe renstand, is het ecliter noodig, dat de landbouwers zich organiseeren in vereenigingen niet in liberale die alleen stoffelijke belangen nastrevenniet in socialistische, welker beginselen in zake grondbe zit en eigendom indruischen tegen de belangen van den boer niet in neutrale, die hetterrein vrij laten voor allerlei verkeerde elementen. Zij behoo- ren zich te vereenigen in christelijke (c q katho lieke) bonden, waarvan spr. de noodzakelijkheid uitvoerig uiteenzet en dan de voorkeur geeft aan een boerenbond op katholieken grondslag boven een gemengd christelijken, al zijn de meeste boe- i-en nog op de laatste wijze vereenigd en al heeft het episcopaat er zich niet bepaald tegen verzet. In het tweede deel van zijn betoog behandelt spr. in bijzonderheden, de vereenigingen van de verschillende categorieën van hen, die in het boe renbedrijf werkzaam zijn, waarbij dan in de eerste plaats komt een boerenbond, welke landbouwers en arbeiders te samen brengt. Met nadruk pleit spr. o.m. voor samenwerking tusschen boerenbond en drankweer, betere behandeling van de boeren vrouw, geestelijke ontwikkeling van den boert waarna spr. ten slotte aangeeft, welke stoffelijke belangen zijner leden de boerenbond vooral moet behartigencollectieve aankoop van goede mest stoffen, boekhouding, stichting van de zoo hoog nuttige boerenleenbanken, fokvereenigingen, boter- fabrieken, verzekeringen, enz. De boerenarbeiders, die slechts een deel van hun tijd in loondienst doorbrengen, behooren thuis in den boerenbond, terwijl zij die uitsluitend in loondienst werken, behoefte hebben aan eigen vereenigingen en wel vereenigingen op katholie ken grondslag. De boer heeft de vereeniging der landarbeiders met hart en ziel voor te staan, daar vereeniging en ontwikkeling der arbeiders ook den boer ten goede komt. Wat de vereenigingen voor boerinnen betreft, in tegenstelling met andere landen is daarvoor in ons land nog niets gedaan. Toch kunnen zij er zoo veel toe bijdragen om den boerinnen de zoo hoog noodige ontwikkeling bij te brengen en haai de plichten als echtgenoote, moeder en boerin te doen kennen. Ook de boerenjeugd, vooral op den gevaarlijken leeftijd van 12 tot 18 jaar, heeft leiding noodig in verschillend opzicht, daar de dorpsjeugd die de school verlaten heeft, in het algemeen nóch op godsdienstig, nóch op maatschappelijk, nóch op landbouwkundig gebied voldoende is onderlegd. Deze onmisbare kennis moet de jeugd worden bij gebracht in patronaten, die er voor te zorgen heb ben, dat de jeugd worde opgevoed tot bruikbare en goede boeren. In de middagvergadering sprak de heer J. J. A. Verbeek over«Vereenigingen ten bate van den Middenstand." Gisteravond hield prof. R. Ligtenberg O. F. M. een lezing over «Sociale Arbeid voor en door vrouwe n." Het Retraitehuis te Noord wjjkerhout. Volgaarne verleenen nog de noodige plaatsruimte voor het volgende ons toegezonden schrijven Ons bisdom is weer een nieuwe stichting rijker geworden, die, thans nog niet zeer bekend, spoedig haar naam zal gevestigd hebben bij de Katholieken van nabij en verre. 'n Tien minuten sporens noordwaarts van Leiden is het landelijke station Piet-Gijzenbrug familiaar Piet Gijs genoemd.) Veel reizigers stappen er gewoonlijk niet uit, doch in de toekomst zal dat wel veranderen. Al dadelijk doet de rustige landelijke omgeving van het station den uitstappenden reiziger aange naam aan. En die indruk wordt nog versterkt, als men den bevallig slingerenden landweg een kwartier opstapt. Even voorbij de oprijlaan der kerk van het dorpje Voorhout (bijna geheel Roomsche bevolking) staat men verbaasd voor een machtig gebouw. Het is splinternieuw, nog beter te zien aan den grooten tuin, die nog in staat van aanleg verkeert. Dit gebouw, hoewel trotsch van uitzicht, is echter heelemaal nietstuursch. Integendeelde beide groote heiligenbeelden ter weerszijden van den hoofdingang wenken als het ware iederen bezoe ker een gastvrij welkom toe. En.... wie er eenmaal in geweest is, wil er gaarne nog eens terugkeeren. Dit gebouw is het pas vei rezen Retraitehuis der Eerw. Paters Redemptoristen. In het buitenland zijn er al veel van die Retraitehuizen. In ons land zijn ze reeds druk in gebruik vooral in Limburg. En ze zijn bestemd om de in de maatschappij levende burgers en burgeressen van allerlei stand en ontwikkeling van de geestelijke voordeelen eener retraite te doen genieten. Tot voor kort was eene retraite het bijna uit sluitende voorrecht van priesters en religieusen. Velen stellen zich zulk een retraite als iets onoverkomelijks voor, dat voor gewone menschen niet te doen is. Zoo iets als een dof en somber in zich gekeerd zijn van eenige dagen. Wie zich van dit waandenkbeeld wenscht te bekeeren, behoeft niet veel langer dan 10 minuten in het retraitehuis te Noordwijkerhout te verwijlen. De geheele indeeling en inrichting, kleur en vorm van al wat er is, maken zelfs van den sombersten suffer een opgewekt mensch. En dan nog daarbijde aangename en vriendelijke ontvangst der Paters. Ziehier eene beschrijving van het gebouw. Beneden- en boven, overal ruime lichte gangen, gemakkelijke trappen. Beneden de eenvoudig- mooie kapel, die met zijne gemetselde bogen en zachtgekleurde vensters tot kalme devotie noopt verder een geweldig groote gezellige conversatie ruimte, half zaal, half veranda, die toegang geeft tot den nog in aanleg zijnden tuin. Een prettige leeszaal noodigt u uit, om uwen geest te sterken met de uitstekende lectuur, welke daar geboden wordt. En het lichaam wordt volstrekt niet vergeten. Een eenvoudig nette eetzaal, waaraan eene keuken grenst, welke, te oordeelen naar wat er uit komti zeldzaam uitstekend moet zijn ingericht en ge proviandeerd. En voor de bediening zorgen eenige Eerwaarde Zusters, op eene wijze, boven lof verheven. Voor de heeren is er verder ook nog eene biljartzaal, die niets te wenschen overlaat. En stap nu eens naar boven. De tweede en derde verdieping bestaan bijna geheel uit niet al te groote, heerlijk-eenvoudig ingerichte slaap kamers, waar iedereen, hij zij rijk of arm, zich terstond op zijn gemak gevoelt. En deze kamers hebben een uitzicht, dat benijdenswaard is. Als men des morgens vroeg, een oogenblik gebruikt om den onbelemmerden blik over het rustige landschap te laten weiden, dan geniet men van Gods schoone natuur. Overal hout, hier en daar een rood dak er tusschen in de verte den breeden toren van Noordwijk, de parochie van den beroemden martelaar St. Jeroen en verder de heuvelachtige duinen. Des avonds schouwt men heel in de verte het zwak lichten van den vuur toren te Scheveningen of de korte, scherpe blik semvonken van dien te IJmuiden. Zoo verre reikt het uitzicht. Dit grootsche gebouw is tot in de verste uit hoeken, tot in de bovenste vertrekken electrisch verlicht door eigen installatie, tot in elke logeer kamer van uitstekende waschgelegenheden voor zien met eigen waterleiding, tot in alle gangen en. portalen gedurende den winter centrtial ver warmd. Kan men zich iets beters denken Het is een voorrecht zonder weerga, hieronder leiding der P. Redemptoristen eenige dagen te mogen doorbrengen, in gebed en overweging, in opgewekt en toch ernstig arbeiden aan de ver nieuwing van den godsdienstigen geest, die zoo menigen schamp of kneuzing ontvangt in den strijd des levens. Maar dit is niet goed te beschrijvendit moet men gaan ondervinden. Th. J. H. M. P.S. Van 1 tot 4 Sept. is er eene retraite voor jongelieden uit den middenstand. Hierbij kunnen zich, naar ik vernam, nog deelnemers aansluiten. Voor latere gelegenheden kan men door een briefkaart gemakkelijk genoeg inlichtingen be komen. De directeur der inrichting is de Eerw. Pater Philippona. Weerbericht. Telegrafisch bericht naaf waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.1 te Coruna. Laagste barometerstand 751.1 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, 1 tot matigen, meest zuidwestelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Voor het examen boekhouden M.O., is Dinsdag 11. in Den Haag geslaagd, de eerw. Broeder Protasius, in de wereld de heer P. J. H. Feiten, onderwijzer aan de St. Jozefsscholen alhier. Giste r-n amid dag is nog door de politie aangehouden, de 17-jarige M. E., eveneens verdacht van diefstal van moutwijn in de bedoelde gesloten branderij aan de Noordvest.. Vanochtend is bij de politie aan gifte gedaan, dat gister-ochtend op Schiedamsch grondgebied is ontvreemd, circa 300 M. tele foondraad. Een onderzoek wordt ingesteld. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 19 Aug. 8 u. Bondsgebouw. Vergadering timmerlieden. Rotterdam. Vrijdag 19 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert Stafm. Kon. Scherpschutters. Zaterdag 20 Aug 6i/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm, Kon. Scherpsch. Zondag 21 Aug. 2)f2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 21 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm Kon. Scherpsch. Geachte Redactie 16 Augustus 1910. Mag ik U nog éénmaal, en wel voor het laatst, nog eens lastig vallen Zooeven las ik in uw blad van heden-avond een ingezonden stukje, onderteekend door mijn collega H. Alberts, en daar ik om ingrijpende redenen mijn vorig schrijven niet vroeger dan Zaterdag ter plaatsing kon aanbieden, zoo haast ik mij om soms ook een niet steekhoudende verdachtmaking te ontgaan, dit nu op staande voet te doen. Ik wil graag toegeven dat ik op het gebied van so ciale kwesties, branderij vraagstukken enz. niet tegen hem opgewassen benons grootste bran- derijvraagstuk, dat van mijn patroon en mij, was altijd, dat ik veel moutwijn liep en veel en goede gist maakte, ik deed daar mijn best voor en hij betaalde goedzoo waren wij, beiden tevreden en was de verstandhouding tusschen patroon en werkman de beste. Al die bezwaren door A opgesomd, als ketel- schuren, onderbak en bovenbak schoonmaken, enz. enz. zijn allemaal zaken die nu eenmaal bij het branderij werk behooren, als men in de branderij werkt, komt men daar niet om op een stoel met 'n kussen te gaan zitten, maar is het «aanpak ken, dat weet iedereen en heb ik ook genoeg ondervonden, en is het toch tegenwoordig veel veranderd bij vroeger. Zooals ik reeds schreef; het is gemakkelijker en verkieselijker zoo weinig mogelijk te doen en zooveel mogelijk Zaterdags op te strijken maar waarom toch al die bezwa ren, die vergiftigde admosfeer en slechte invloe den nog langer in de branderij gebleven wan neer ik met zoo'n afkeer en tegenzin moest wer ken, was ik er zoo lang niet in gebleven en had ik de branderij al lang vaarwel gezegd doch welk vak of bedrijf heeft zijn eigenaardige be zwaren en lasten niet, het eene wat meer, het andere wat minder Al is op ons brandersknechts, voorzeker het woord van toepassing«In het zweet uw aanschijns zult gij uw brood eten," er zal voorzeker bij andere vakken ook te wenschen overblijven, neem bijv. het bakkersbedrijf, dat is voorzeker ook niet rooskleurig. Wat de luchtigheid betreft, heb ik meermalen bij zomerhitte gewenscht, dat het nooit Zondag was, ik gevoelde mij in de week in mijn werk- kleeding in de branderij, voor en achter open, veel meer op mijn gemak, dan thuis in mijn Zondagsche plunje en niet ik alleen, maar de meeste mijner medeknechts. Waarom nu juist bij vergelijking weer het eerste en dadelijk ge dacht aan het terrein der socialisten Met het in actie zijn waarover ik schreef, bedoelde ik iets anders als A. beoogt, er is ook andere actie als die, welke hij opnoemt en waarvoor hij hulde brengt, een hulde waaraan ik gaarne meê- doe, doch het ligt er aan wie die actie voeren, wanneer het mannen zijn wier werkkring zulks toelaat, wier indeeling van werktijd zonder ach terstelling van hunne werkzaamheden zulks ge doogt mijn hulde is dan oprecht, zonder eenige rossige lint want er zijn er zoovelen, en niet alleen bij de tegenpartijen, die met het Hoogste kerkelijke gezag schermen, maar hoofdzakelijk tot doordrijving van eigen belangen en inzichten, En nu collega neem ik afscheid van u voor goedlo. omdat de klopper vroeg komt2o. om dat ik van de welwillendheid der Redactie niet meer mag vergen en 3o. omdat bet schrijven van ingezonden stukken" aan ons soort van menschen, (althans aan mij) veel moeite en inspanning kost ten minste als men die zelf in elkaar zet zonder hulp van anderen. Tot slot nog een welgemeende raadStel U niet te veel op den voorgrond, het is gevaarlijk en wek geen ontevredenheid bij hen die het in hunne vergiftigde atmosfeer nog best kunnen uithouden. Geachte Redactie, ik dank u voor de mij be toonde vriendelijkheidvooreerst zal ik u niet meer lastig vallen. Een branderskneciit. Actie Timmerlieden. Het bestuur der patroonsvereeniging «Ons Be lang" heeft gemeend ter meerdere inlichting van het publiek, onze looncirculaire te moeten laten plaatsen. Wij zouden het bestuur er dankbaar voor kun nen zijn, dat zij op deze manier de burgerij in kennis stelt met onzer zeer matige eischen, indien het schrijven van 'twelk het ontwerp vergezeld ging, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2