Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelyk Nieuws. jaren ouder is dan keizer Frans Jozef met zijn gemalin aartshertogin Maria op het kasteel. De aartshertog die met zijn langen sneeuwwit- ten baard een echt patriarchale verschijning isj werd op de trappen van het slot door den keizer opgewacht; en omhelsd, wat het sein werd tot nieuwe enthousiaste toejuichingen en «Hochrufe" van het volk. De groote hotels en de villa's van den burge meester, van graaf Wenkheim en vorst Starhem berg waren buitengewoon mooi en kostbaar ver sierd. Daar de keizer den wensch had te kennen gegeven om geen feestmaaltijd te moeten bijwo nen, wijl de inspanning van den dag toch al groot genoeg was voor den grijzen jubilaris, had aarts hertog Frans Ferdinand het geheele hotel Elisa beth afgehuurd, waarheen zich alle aartshertogen en aartshertoginnen om 8 uur begaven om het souper te gebruiken. De keizer en aartshertog Reinier bleven alleen op het slot achter en geno ten een uurtje welverdiende rust. Tegenover het hotel was een groote transparant aangebracht, waarop in, van zeer ver doch duide lijk leesbare letters, de woorden«Gott erhalte unseren Kaiser" zichtbaar waren. Om 9 uur werd een schitterend vuurwerk afgestoken hetwelk de keizer vanaf het kasteel bezichtigde. Daarna begaf de voist zich met de geheele keizerlijke familie en eenige hooge hofdignitarissen te voet naar het tuinpaviljoen van waar hij een verrukkelijk ge zicht had op het in dal liggende en in een zee van iicht badende Ischl. met als achtergrond de beroemde ruïne Wildenstein. De keizer sprak meermalen zijn innigen dank uit voor de schit terende hulde der Ischler bevolking. In het Kurtheater werd een feestvoorstelling gegeven «Das Verwunschene Schlosz" onder per soonlijke leiding van den bekenden componist Leo Fall. Na de pauze verschenen alle leden van het keizerlijk huis, behalve de keizer, aartshertog Rainer en aartshertogin Maria Annunciata in de hofloge, wat opnieuw een spontane uitbarsting van de zijde van het publiek ten gevolge had. Het theater was tot de nok gevuld. In het geheele land werd natuurlijk ook feest gevierd en in sommige steden o.a. in Karslsbad nam men de gelegenheid te baat om eea stand beeld voor den keizer te onthullen. CHILI. Het plotseling overlijden van president Montt heeft in Chili diepe ontroering gewekt. Al de staatkundige partijen zijn 't er over eens, de keuze van zijn epvolger gemakkelijk te maken door een stipte opvolging der betrokken wettelijke bepalingen. De waarschijnlijke candidaten voor het president schap der republiek zijn de tegenwoordige vice- president, de heer Fernando Albano, en de heer Augustin Edward. De kansen van de laatste zijn sedert Juli 11. belangrijk gestegen. De politie te Fiume heeft, naar uit Weenen gemeld wordt, gisteren de hand gelegd op twee zoogenaamde anarchisten, die zich ontpopten als den Servischen officier Machaïlowits en den Ser- vischen student Petrits. Die arrestatie leidde tot een aantal huiszoekingen in Fiume. Bij die huis zoekingen zouden stukken gevonden zijn, bewij zende dat bij gelegenheid van de jubileumfeeste lijkheden in Cettinje (het vijftigjarig regeerings- jubileum van Vorst Nikolaas) een dynamietaanslag beraamd was tegen den Vorst alsmede de Vor stelijke gasten en de Skoesjtina. De samenzwering ging, naar het heet, uit van het comité der revolutionnaire Montenegrijnsche emigratie. Naar de «Standard" uit Winnepeg verneemt, zijn er in de eerste zeven maanden van dit jaar 160,000 landverhuizers in Canada aangekomen. Er zijn tenminste 90,000 Amerikanen bij. De «Daily Chronicle" verneemt uit San Francis co, dat daar uit Calcutta bericht ontvangen is er eerlang 400 Punjabers in Californië zullen komen- De Californiers trachten nu de Amerikaansche re geering over te halen, de landing van die Indiërs te beletten. Zij zijn van die Indische koelies even min gediend als van Chineesche en Japansche. De regeering kan echter niets doen, aangezien er geen wet is die den invoer van Indische koelies- verbiedt. Het plan schijnt nu te zijn, de koelies zooveel mogelijk op geneeskundige gronden te weren. De menschen aan de Westkust verlangen echter een strenge wet, waardoor de Engelsch- Indiers als zoodanig geweerd kunnen worden. Een felle brand heeft Woensdag de prach tige kerk van Saint-Just et Saint-Pasteur, te Narbonne, dateerende uit de dertiende eeuw, en onschatbare oudheidkundige meesterwerken bevat tende, zoo goed als geheel verwoest. Een brand heeft de fabriekswijk van Jersey City in de V. S., verwoest. De schade wordt op een tot twee millioen dollars geschat. Over een geheimzinnigen ballonbrand wordt uit Dessau geseind aan het «Berliner Tageblatt." Een aantal boscharbeiders zagen 's avonds tegen een helderen hemel een groot luchtschip dat plot seling. onder sterke rookontwikkeling in vlam men opging, waarop de gondel naar beneden stortte. Alle nasporingen door onmiddellijk ge waarschuwde gendarmes, houtvesters en boeren bleven tot dusver zonder gevolgde verongeluk ten die waarschijnlijk ergens diep in het woud liggen, zijn nog niet gevonden. In Eibenstock, in het Ertsgebergte, zijn elf huizen verbrand, waarschijnlijk ten gevolge van brandstichting. Dertig gezinnen zijn zonder dak. Volgens de Münchener Neueste Nachrichten zijn er naar aanleiding van het aanstaande bezoek van den Duitschen kroonprins aan Eng^lsch-Indië ver trouwelijke en bijzonder hartelijke brieven tus- schen den Keizer en koning George gewisseld. De Keizer uitte in zijn brief den wensch, dat zijn oudste zoon in Indië niet als Duitsch kroon prins zou ontvangen worden, maar als iemand, die in den tijd waarover hij te beschikken heeft, zooveel mogelijk moet zien en leeren. De Koning antwoordde, dat dit wel niet geheel doenlijk zou zijn, maar dat hij zijn best zou doen om 's Keizers wensch zooveel mogelijk te vervullen. De politie te Peking is verwittigd dat groote hoeveelheden bommen in China zijn ingevoerd door tusschenkomst van eenige Japansche vrou wen, die in dienst staan van revolutionnaire ver- eenigingen. De politie houdt een nauwlettend oog op alle vreemdelingen. Een twintigtal mijnwerkers komende van hun werk zijn eergisteravond te Bilbao aangeval len door een groep van 200 stakers. Er zijn aan beide zijden tal van gewonden. De politie heeft een zestiental belhamels gearresteerd. Een smaldeel van de Russische vloot der Bal- tische zee is Woensdag-ochtend te Algiers aange komen. Dit smaldeel bestaat uit de schepen «Tsarewitch", «Slava" «Rurick" en «Bogatyr", 't Is geplaatst onder bevel van den vice-admiraal Maukowsky. De gebruikelijke groeten met de Algiersche autoriteiten zijn gewisseld. De Deensche vice-consul heeft aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken geseind Het IJszeejacht Laura bericht bij terugkeer van Oost- Groenland, dat het expeditieschip «Alabama", van den onderzoekingsreiziger Mikkelsen, in den loop van den winter gezonken is. De bemanning heeft zich kunnen redden en op het Shannoneiland overwinterd. Zij zal worden afgehaald door de motorboot van Aalesund, die in German ia Hafen ligt, of door het IJszeejacht «Minerva," dat zich tot 8 Augustus bij het Shannon-eiland heeft be vonden. Staatscommissie vereenvoudiging administration. Bij K. B. isle. eene Staatscommissie ingesteld tot onderzoek van de vraag, of de inwendige or ganisatie van de Departementen van Algemeen Bestuur en van de nader bij Koninklijk Besluit aan te "wijzen daaronder ressorteerende admini- stratiën voor vereenvoudiging en in het algemeen voor verbetering vatbaar is en zoo ja, wat te dien einde zou kunnen gedaan worden en zijn 2e benoemd tot lid en voorzitter dier Commissie mr. WT. F. Van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. tot ledenjhr. mr. P. J. Van Beyma, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-secre taris-generaal van het Departement van Justitie L. A. Dittlol Tjassens, staatsraad in buitengewo nen dienst, secretaris-generaal van het Departe ment van Marine, G. A. A. Middelberg en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot se cretaris jhr. mr. E. B. F. F. Wittertvan Hoogland, commies-griffier van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. (St.-Ct.) De nieuwe directeur van justitie. De correspondent van de «N. R. Crt. te Batavia seint Mr. Reepmaker is benoemd tot directeur van justitie. Het blad teekent hierbij aan «Men" heeft het bij het rechte eind gehad. In ons Ochtendblad van 7 dezer hebben wij het aan de «Sumatra Post" ontleende bericht geplaatst, dat de Raad van Indië, die bij benoemingen tot gewichtige ambten, ter aanwijzing van den Koning, een adviseerende stem heeft, de aanbeveling voor het directeurschap van justitie aan den gouverneur- generaal had aangeboden en dat naar «men" veronderstelde, mr. Reepmaker, de candidaat was. Blijkens de nu geseinde benoeming is inderdaad mr. J. Reepmaker, sedert 12 Juni 1905 vice-pre sident van het Hooggerechtshof van Nederlandsch- Indië, tot de gewichtige betrekking van directeur van justitie benoemd. De keuze schijnt den Land voogd niet zoo heel gemakkelijk gevallen te zijn; daar de hoogerbedoelde voordracht reeds omstreeks de eerste week van Juli Z. E. heeft bereikt en nu eerst de benoeming is gevolgd. Zooals men zich zal herinneren, is indertijd prof. mr. J. H. Carpentier Alting, hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering, alsmede hoofd trekken van het hedendaagsche recht, aan de Hooge school te Leiden, genoemd als aanstaand directeur van justitie in N. I. Later werd bericht dat prof. Carpentier Alting te kennen had gegeven, dat hij niet voor die betrekking in aanmerking wenscht te komen. Ministers van verlof terug. De minister van Justitie en van Waterstaat, de heeren mrs. Regout, zijn van verlof terugge keerd. Keizer Frans Jozef. Ter gelegenheid van den 80n verjaardag van keizer Frans Jozef van Oostenrijk, werd gisteren in de kerk van den H. Jacobus te Den Haag een plechtige H. Mis opgedragen, terwijl een stille H. Mis werd gecelebreerd door Mgr. Dominicus Gualtieri, interimaire zaakgelastigde van den Stoel. De H. Diensten werden bijgewoond door de Oostenrijksche diplomatie en andere leden van de Oostenrijksche kolonie, bevens door minister Kolkman. Heerema -State. Tot directrice van het Friesch Sanatorium «Heerema—State" te Joure, is benoemd mej. Van der End, hoofdverpleegster in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Invoer beuzine. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is de invoer van Nederlandsch-Indische benzine in Frankrijk nu mogelijk gemaakt, doordat de Fransche Regeering op aandrang van onze Re geering zich bereid verklaard heeft het minimum tarief op dien invoer toe te passen. Homoeüpatisch Ziekenhuis. Het «Hom Maandblad" meldt, dat, behalve de f 100.000, die drie vermogende vrienden van de homoeopathische geneeswijze aan den raad van beheer voor den bouw van een homoeöpatisch ziekenhuis hebben aangeboden, toezegging is gedaan van f50.000, zoodat men thans op f150.000 voor den bouw kan rekenen, wanneer den lsten Mei 1911 inderdaad de overige f 100,000, die noo- dig geacht worden, bijeen zijn. Van verschillende zijden is nog f 8850 toegezegd, zoodat er nu nog voor 1 Mei f91.150 bijeen moet komen. Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Juli f'15.488.000 in de schatkist doen vloeien, tegen f 14 513.000 in Juli 1909, een voordeelig verschil alzoo van bijna een millioen. In het geheel hebben zij in de thans achter ons liggende zeven maanden opgebracht ruim f98.000.000 tegen f92.770.000 in hetzelfde tijd perk van 1909. Dit is een vooruitgang van meer dan 5£ millioen, waartoe alle middelen hebben bijgedragen, uitgezonderd domeinen en staatsloterij» die eenige guldens minder opleverden. Bij 7/,j de raming blijft de opbrengst van Ja nuari—Juli nog f3,300,000 ten achteren. Waar echter de bedrijfs- en vermogensbelasting een achterstand van f3,406,000 aantoonen, welk ver schil vrij zeker in de laatste maanden van het jaar zal worden ingehaald, blijft het eindresultaat zeer bevredigend, te meer wanneer men in aan merking neemt, dat de tegenvaller van het ge distilleerd, dat reeds f2,359,000 by 7/n van de raming ten achteren is, geheel door hoogere op brengst van andere middelen is goedgemaakt. Katholiek Sociale Week. Vijfde dag. In de gistermorgen gehouden vergadering, wel ke werd bijgewoond door het Kamerlid mr. A. baron van Wijnbergen, sprak dr. Cl. Meuleman over bedrijfs- en broepsziekten. Daarbij leverde hij critiek op onze Ongevallen wet. Z.i. is het verkeerd dat een arbeid, die ten gevolge van een ongeval door eene plotselinge zenuwverlamming wordt getroffen wèl recht op op uitkeering heeft, en hij bij wien hetzelfde plaats vindt door een langzaam, uit den aard van zijn werk voorkomend proces, niet De Ne- derlandsche Ongevallenwet stelt al als voorwaarde, dat de ongeschiktheid tot werken moet zijn ver oorzaakt door grof uitwendig geweld, maar de Engelsche wet van 1901, noemt als voldoende een ziekelijke toestand, veroorzaakt door den ar beid, en die omschrijving acht spr. de juiste. Loodvergiftiging, arsenicus-vergiftiging en mijn- wormziekte behooren onder de bedrijfsziekten te worden opgenomen. Daarnaast noemde spr. het noodzakelijk dat een onderscheid worde gemaakt tusschen deze beroepsziekten, en de ziekten op het verloop waarvan het bedrijf slechts invloed uitoefent. Ook in dit opzicht stelde hij ons Enge land ten voorbeeld. Daar te lande is nl. door den staatssecretaris eene commissie benoemd, welke eene lijst bijhoudt van alle ziekten welke onder deze rubliek thuisbehooren. Zij houdt het onder werp der beroepsziekten dus voortdurend in studie. Ten slotte schetste spr. wat door arbeiders en patroons kan worden gedaan ter voorkoming der beroepsziekten. Elk ondernemer moet zich op de hoogte stellen van de eischen der hygiëne van zijn bedrijf, en de arbeiders moeten er mee in kennis worden gesteld, eerst op de ambachtsscholen, later in de vakvereeniging. Wat betreft het aandeel van den staat, wees spr. erop dat het medisch element in de arbeids-inspectie nog te weinig vertegenwoor digd is. Er is slechts één medisch adviseur voor het geheele land, Gister-middag werd er geen vergadering ge houden de deelnemers maakten uitstapjes naar Heemstede en Zaandam. 1 uberculos e-b e s t r ij d i n g. Dit onderwerp werd gister-avond besproken door dr. A. K. M. Noyons. De inhoud zijner lezing laat zich samenvatten in de volgende stellingen De tuberculose wordt veroorzaakt door den tu berkelbacil, die het menschelijk lichaam binnen dringt en besmet. Het uitbreken en voortwoekeren der ziekte hangt af van den aard en de hevigheid der be smetting, van den natuurlijken aanleg en het verworven weerstandsvermogen van den besmette, van diens omgeving en leefwijze in hygiënisch opzicht. Licht, lucht, rust en voeding zijn natuurlijke, krachtige weermiddelen tegen de vernietigende werking der ziekte. Bestrijding der ziekte en genezing van den lijder moeten steunen op de boven aangegeven beginse- 'en, en derhalve middelen van zuiver medischen, naast middelen van algemeen maatschappelijken aard omvatten. Verhooging van den algemeenen maatschappe lijken toestand, drankbestrijding en woningvoor ziening zijn als sociale middelen niet te onder schatten in den strijd tegen de tuberculose. De verpleging van den tuberculoselijder vinde bij voorkeur plaats in een katholiek-religieuse óm- geving. Een R.-K. sanatorium, naar de eischen des tijds in medisch opzicht ingericht, is het her stellingsoord bij uitstek voor den tuberculoselijder. Het kind lichamelijk verzorgen en hygiënisch opvoeden bespaart maatschappij en gezin menig slachtoffer der tuberculose. De restauratie van de groote- of Lieve-Yrouwe-kerk te Breda. De onlangs weder hervatte werkzaamheden voor bovengenoemde restauratie zijn aangevangen met het in orde brengen van een tijdelijk bureau voor de directie van eene daartoe bij uitstek geschikte localiteit boven de tegenwoordige consistorie-kamer, de vroegere zoogenaamde comma of vergaderzaal der kapittelheeren, welk lokaal vermoedelijk later als vergaderzaal zal worden benuttigd een buiten de kerk geplaatste trap geeft, tijdens de uitvoering der werken, daartoe toegang. Tevens is dezer dagen begonnen aan de Zuid- Oostzijde van den koor-omgang met het in den oorspronkelijken staat terugbrengen van een tweetal contreforten, waarop later de daar ver dwenen luchtbogen, die de hooge koormuren moeten schragen, hun steun zullen vinden. Bij onderzoek toch is gebleken dat, vermoede lijk reeds in den aanvang der 16e eeuw, bij den aanbouw van de vroegere kapel van het Heilig Sacrament, die hier de zuidzijde van het koor omsluit, op wel wat lichtvaardige wijze met deze zoo hoog noodige steunpunten is gehandeld door ze van onderen, zoo niet geheel, dan toch groo- tendeels weg te breken ter verkrijging van eene aaneengesloten ruimte in deze kapel en zelfs nog vroeger, reeds tot ingang van een grafkelder, zoo als na de ontgraving duidelijk gebleken is. Door de noodige aan- en opmetselingen worden nu eerst deze contreforten meer tot hun dienst als steunpunten, geschikt gemaakt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 19 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 te Coruna. Laagste barometerstand 744.5 te Malinhaed. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige tot krachtige zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde tempera tuur. Landweer. Wij herinneren bij deze belanghebbenden aan de openbare kennisgeving van 16 Juli j.l., waar bij zij, die op 1 Augustus j.l. naar de Landweer zijn overgegaan, worden opgeroepen om voorden 31 Augustus a.s. zich aan te melden aan het bureau Militie. (Schoolstraat 12) en aldaar hhn zakboekje in te leveren. Koninginnedag. Namens het bestuur der Oranjevereeniging is aan heeren werkgevers alhier de volgende cir culaire verzonden Sedert het optreden der Oranjevereeniging neemt meer en meer het gebruik hier ter stede toe om, waar mogelijk, de fabrieken den geheelen dag of een gedeelte van den dag stop te zetten op Koninginnedag, 31 Augustus, opdat de werk lieden met hunne gezinnen zullen kunnen deelne men aan de. feestelijkheden, welke op dien dag plaats hebben. De Oranjevereeniging waardeert ten zeerste deze medewerking van H.H. Patroons in haar streven en wendt zich met te meer vrijmoedigheid tot hen, die zich aan deze samenwerking nog ont trokken, om 31 Augustus a.s. ook aan hun perso neel een vrijen dag te geven. Het Bestuur der Oranjevereeniging zou daarbij gaarne zien dat het loon der arbeiders op dien feestdag toch zal worden uitbetaald, opdat daaruit voor hen geen financieel nadeel zal voortvloeien. Het Bestuur vertrouwt, dat aan het verzoek door U, voor zoover mogelijk wel zal worden vol daan, waardoor de Koninginnedag meer en meer zal worden wat hij behoort te zijn een algemeene nationale feestdag. Door een aanvanger van deglas- fabriek «De Schie" is aangifte bij de politie ge daan, dat hij heden-morgen door een steller dier fabriek is getrapt, geslagen en gebeten, nadat zij te zamen een kleinen twist hadden gehad. De man bleek echter niet verwond te zijn. Een onderzoek is te dezer zake ingesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2